Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

22 grudnia 2019 r.
7:59

Przyszłoroczny budżet Białej Podlaskiej z kredytem. "Ma charakter inwestycyjny, my tych pieniędzy nie przejadamy"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
10 23 A A
(fot. E.Burda)

Ponad 100 mln zł na inwestycje zaplanowano w przyszłorocznym budżecie Białej Podlaskiej. – Realizujemy je z rekordowym i historycznym udziałem środków zewnętrznych – podkreśla prezydent Michał Litwiniuk (PO). Ale opozycja zwraca uwagę na kredyt, który miasta zamierza zaciągnąć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na piątkowej sesji prezydent jeszcze przed głosowaniem, zaprezentował radnym główne założenia budżetu.

– Możemy mieć ogromną satysfakcję że w 2019 roku wywindowaliśmy wydatki na inwestycje do prawie 100 mln zł. Projekt przyszłorocznego budżetu zakłada utrzymanie tej tendencji – zaznacza Litwiniuk.

Dokładnie jest to kwota ponad 102 mln zł. Te pieniądze pokryją m.in. przebudowę stadionu, remont kolejnego fragmentu ulicy Warszawskiej, budowę rond m.in. na Kolejowej i Łomaskiej. Przebudowy doczeka się też ulica Podmiejska oraz Sidorska. Powstanie kolejny odcinek ulicy Armii Krajowej. Poza tym, rozpocznie się budowa dużego parkingu przy parku Radziwiłłowskim oraz przebudowa Bialskiego Centrum Kultury.

Jednak w przyszłym roku miasto będzie musiało wiąć 13 mln zł kredytu aby pokryć deficyt. Dokładnie to 22 mln zł, ale 9 mln zł samorząd pokryje z tzw. wolnych środków.

– Inwestycje z kopyta ruszyły w 2016 roku. Dzisiaj z tego czerpiemy – przypomina Adam Chodziński, radny Zjednoczonej Prawicy, w poprzedniej kadencji zastępca prezydenta Dariusza Stefaniuka. – Każdy z nas ma swoje miejsce w historii. Żadnej inwestycji nie zrobi się w kilka miesięcy, to trwa kilka lat – podkreśla Chodziński. 

Klub radnych Zjednoczonej Prawicy wstrzymał się przy głosowaniu nad budżetem. – Dlatego że nie zgadzamy się na zadłużenie miasta. Chcemy aby rozwój był spokojny, a każdy kredyt trzeba spłacić – zaznacza radny.

– Nikt nie odbiera zasług liderom samorządowym poprzednich kadencji – zwraca uwagę prezydent. – A zaciągany kredyt ma charakter inwestycyjny, my tych pieniędzy nie przejadamy – zapewnia.

Władze miasta narzekają, że kolejne ustawy rządowe nakładają na samorząd dodatkowe zadania administracyjne.

– Miasto korzysta z programów rządowych i dzięki temu powstaje na przykład infrastruktura – ripostuje radny Dariusz Litwiniuk (ZP).

Z kolei, radny Sławomir Potockim (ZP) pyta o możliwości utwardzenia ulic na osiedlu Pieńki. – Budżet jest imponujący, ale pieniądze idą na większe inwestycje, natomiast na osiedlu Pieńki ludzie mieszkają po 70 lat i chodzą po błocie – podkreśla radny.

Planowane dochody budżetu to blisko 410 mln zł, a wydatki to 432 mln zł.

12 głosami radnych Białej Samorządowej oraz Koalicji uchwała została przyjęta.

Oto niektóre z najważniejszych inwestycji w 2020 roku:

* przebudowa ulicy Podmiejskiej – 800 tys. zł,

* droga i chodnik przy ulicy S. Batorego (budżet obywatelski) – 336 tys. zł

*zagospodarowanie terenu przy TOP–54 (BO) – 150 tys. zł

*parking przy parku Radziwiłłowskim – 800 tys. zł

* budowa ulicy Armii Krajowej od ul. A. Fieldorfa do ul. Francuskiej – 1 mln 400 tys. zł

* wybieg dla psów przy schronisku przy Olszowej i zagospodarowanie terenów zielonych (BO) – 226 tys. zł

* przebudowa stadionu miejskiego – 6 mln 100 tys. zł,

* boisko wielofunkcyjne przy ul. Rewakowicza (BO) – 237 tys. zł,

* remont i przebudowa budynków na obszarze rewitalizacji z przeznaczeniem na usługi społeczne – 6 mln 142 tys. zł,

* włączamy dobrą energię! Budowa małych instalacji OZE w mieście Biała Podlaska – 10 mln 249 tys. zł

* budowa energooszczędnego oświetlenia na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska – etap I – 3 mln 700 tys. zł

* rozbudowa i modernizacja Bialskiego Centrum Kultury – 7 mln zł

*rewaloryzacja i modernizacja Zespołu Zamkowo–Parkowego Radziwiłłów w Białej Podlaskiej – 400 tys. zł

*budowa zintegrowanego systemu zrównoważonej mobilności na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska – 11 mln zł

* wykorzystanie walorów przyrodniczych doliny Krzny do celów edukacyjnych i turystycznych – 6 mln 700 tys. zł,

* dojazd do tunelu przy ul. Lubelskiej i ul. Witoroskiej – 9 mln zł

* przebudowa ul. Warszawskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Kopernika do posesji nr 65A – 14 mln 500 tys. zł

*budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Kolejowej i Łomaskiej – 600 tys. zł

*przebudowa ul. Sidorskiej – 1 mln zł

* przebudowa skrzyżowań na krajowej dwójce z ul. Terebelską i Al. Solidarności na ronda – 7 mln 650 tys. zł

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 r. o 15:04
+18
O zadłużaniu miasta kredytami powinni decydować mieszkańcy w referendum. A nie jakiś urzędas zaciaga kredyty. Stop zadluzaniu miasta. Jak nie ma kasy to nie wydajemy, a jak kredyt to niech mieszkańcy w referendum decydują !!!!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 r. o 22:05
+14
@Ggg - jakie to szczęście, że niedaleko magistratu znajduje się Lombard, na początek kłopotów finansowych będą mogli tam zastawiać różne fanty z gabinetów urzędniczych, ale chyba stu baniek z tego nie wyciągną. Co będzie kiedy wpadnie do magistratu komornik i z pod tyłka zabierze rower, zegarek i gitarę? Dramat.
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 r. o 10:10
+13
No to trzymajcie się mieszkańcy miasta, powiatu, gminy. Przyszłe lata przyniosą nam ogromne podwyżki podatków od nieruchomości, opłat śmieciowych, biletów komunikacji miejskiej itp. Ktoś te trzynaście milionów spłacić będzie musiał. Perspektywy malują się marne, lada chwila zamiast granicy z Białorusią, będzie z Rosją, już mamy początek ogromnej recesji z powodu braku zarobkowych turystów ze wschodu. Miasto po prostu zaczyna "zdychać". No ale jeżeli dwunastu radnych uważa, że tyle milionów potrzeba na rewitalizację doliny Krzny, miejsca gdzie będzie zbierał się miejscowy Pato - element, to gratulacje. Takie inwestycje nie przyciągną nikogo do Białej, oprócz firm, które wyrwą te miliony do swojej kasy. Młodzi i wykształceni uciekną do Warszawy, bo jak płacić podatki, na poziomie warszawskim, to lepiej robić to tam gdzie dobre zarobki są, a nie w mieście, gdzie zarabia tylko " elyta " z partyjnego nadania. Na koniec wypada tylko podziękować radnym ZP, że do takiego budżetu nie przyłożyli swoich rąk.
No to trzymajcie się mieszkańcy miasta, powiatu, gminy. Przyszłe lata przyniosą nam ogromne podwyżki podatków od nieruchomości, opłat śmieciowych, biletów komunikacji miejskiej itp. Ktoś te trzynaście milionów spłacić będzie musiał. Perspektywy malują się marne, lada chwila zamiast granicy z Białorusią, będzie z Rosją, już mamy początek ogromnej recesji z powodu braku zarobkowych turystów ze wschodu. Miasto po prostu zaczyna "zdychać". No ale jeżeli dwunastu radnych uważa, że tyle milionów potrzeba na rewitalizację doliny Krzny, mi... rozwiń
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 r. o 08:58
+13
"Przyszłoroczny budżet z kredytem. "Ma charakter inwestycyjny, my tych pieniędzy nie przejadamy" Znaczy się, że burmistrz i cała administracja pracuje bez wynagrodzenia i nie korzysta z telefonów i aut służbowych? W podanych pozycjach brakuje funduszu płac i nagród.
Avatar
Wariat / 23 grudnia 2019 r. o 11:56
+12
Czapizm w pełnym rozkwicie, tylko czy jest jeszcze jakiś zakład do sprywatyzowania ? Po tej kadencji będzie parę ścieżek rowerowych , bezrobocie 20% i paru tłustych misi wypasionych na naszej krwawicy. Z góry ostrzegam że jeśli prezydęt myśli , wzorem, Warszawki, o sprzedaży spółek miejskich to nie ma przyzwolenia. Znając PO to mogą dopuszczać takie myśli, by lody były kręcone.
Avatar
Won ml owiec / 22 grudnia 2019 r. o 10:08
+11
Won z urzędu! Jego kadencja dla miasta to nieporozumienie!! Podwyżka biletów komunikacji miejskiej o 100%; podwyżki za wywóz śmieci ; podwyżki cen wody i bakteria ktora w niej wpływa ; praca dla paczkarzy w miejskich spółkach. Skłamał że nie da stanowisk dla meblarz a i czapy za jego poparcie w 2 turze wyborów i co? Czapa w miejskiej spółce szedł przypadkiem i praca znalazła. Meblarz też dobrze się ma ( ciekawe ile płaci za reklamę na autobusach )
Avatar
ab71 / 22 grudnia 2019 r. o 12:10
+10
Pieniądze nie przejadamy a gazetka wydawana za nasze pieniądze to co ? Te inwestycje to projekty poprzednika wiec dobrze że są realizowane szkoda ze na kredyt . Pan Litwiniuk obiecywał przed wyborem ze ma takich fachowców ze inwestycje będa z kasy UE i co ?
Avatar
Litwiniuk to DZBAN / 22 grudnia 2019 r. o 11:00
+10
Litwiniuk to DZBAN platformerski - wiadomo zadłużają gminy platformersi i podwyżki tylko wprowadzają 
Avatar
Znamy już takie "inwestycje" / 22 grudnia 2019 r. o 09:52
+10
To samo mówili gdzie indziej - m.in. w Lublinie. I teraz Lublin jest w pierwszej 4. NAJBARDZIEJ zadłużonych gmin. A co z tego mamy, prócz szubienicy długu? - Kolorowy wodotrysk na Litewskim?, -deptaczek? -nielot lotnisko?, -pustostan stadion?, -1000 kamer nad ulicami? A tymczasem miasto sypie się, brudne, większość dróg w centrum to kretowisko, szpitale mega zadlużone, a ratusz co chwila wynajmuje nowe lokale od kolegów dewelo-prywaciarzy na urzędniczą mać!!. . Oto sukces 30 lat reform i inwestycji.
Avatar
Darek / 22 grudnia 2019 r. o 11:04
+9
Tylko platfus tylko podwyżki i posadki dla swoich
Avatar
Wariat / 23 grudnia 2019 r. o 11:56
+12
Czapizm w pełnym rozkwicie, tylko czy jest jeszcze jakiś zakład do sprywatyzowania ? Po tej kadencji będzie parę ścieżek rowerowych , bezrobocie 20% i paru tłustych misi wypasionych na naszej krwawicy. Z góry ostrzegam że jeśli prezydęt myśli , wzorem, Warszawki, o sprzedaży spółek miejskich to nie ma przyzwolenia. Znając PO to mogą dopuszczać takie myśli, by lody były kręcone.
Avatar
zorro / 23 grudnia 2019 r. o 10:03
+4
"Każdy z nas ma swoje miejsce w historii" nie ośmieszaj się....
Avatar
pelo / 23 grudnia 2019 r. o 08:38
+1
e2 / wczoraj o 14:30 jesteś taki bystry to policz ile trwa pełna kadencja prezydenta miasta i porównaj z tym ile ten bober jest prezydentem. Wtedy jeszcze raz zadaj te pytanie
Avatar
PisssStop / 23 grudnia 2019 r. o 01:03
-12
Popieram prezydenta, ale musi poprawić komunikację. Trzeba działać szybko!
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 r. o 22:05
+14
@Ggg - jakie to szczęście, że niedaleko magistratu znajduje się Lombard, na początek kłopotów finansowych będą mogli tam zastawiać różne fanty z gabinetów urzędniczych, ale chyba stu baniek z tego nie wyciągną. Co będzie kiedy wpadnie do magistratu komornik i z pod tyłka zabierze rower, zegarek i gitarę? Dramat.
Avatar
Ggg / 22 grudnia 2019 r. o 19:53
+6
Przypomnę, że " poprzedni " zmniejszył zadłużenie miasta o ponad 20 mln. Gdyby tego nie zrobił, to colegate kredyt by wziął w ... Providencie! Ale przy podobnym tempie za 2 lata pęknie 100 baniek długu.... Taki to sukces. Plajta miasta. Amen
Avatar
Gość / 22 grudnia 2019 r. o 15:04
+18
O zadłużaniu miasta kredytami powinni decydować mieszkańcy w referendum. A nie jakiś urzędas zaciaga kredyty. Stop zadluzaniu miasta. Jak nie ma kasy to nie wydajemy, a jak kredyt to niech mieszkańcy w referendum decydują !!!!
Avatar
e2 / 22 grudnia 2019 r. o 14:30
-1
Pelo,czyli ile Stefaniuk tak naprawdę rządził? Przez ile lat realizował projekty Czapskiego, a ile swoje, autorskie pomysły?
Avatar
Pelo / 22 grudnia 2019 r. o 14:02
+4
e2 8 minut temu : a Ty wiesz ile trwa przygotowanie projektów w samorządach od projektu po realizację ?.
Avatar
e2 / 22 grudnia 2019 r. o 13:51
-10
Minął już ponad rok jak urząd sprawuje nowy prezydent, a tumany myślą, że nadal rządzi Stefaniuk i to wszystko, co jest dobrze robione to jego zasługa.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Łukasz Łobejko, zdobywca tytułu Good Chef 2021 opowiada o kuchni i pracy z Jeanem Bosem
Europejski Festiwal Smaku

Łukasz Łobejko, zdobywca tytułu Good Chef 2021 opowiada o kuchni i pracy z Jeanem Bosem

Życie uczy uważności. Uważność to pracowitość, to kompetencja, to pokora wobec pracy – Rozmowa z Łukaszem Łobejko, szefem kuchni restauracji „Kuźnia” w Lublinie, zdobywcą tytułu Good Chef 2021 na Europejskim Festiwalu Smaku.

Marek Saganowski (Motor Lublin): Wszyscy, którzy wchodzą z ławki dają nam jakość

Marek Saganowski (Motor Lublin): Wszyscy, którzy wchodzą z ławki dają nam jakość

Trzecie zwycięstwo z rzędu Motoru, a do tego czwarty kolejny mecz z czystym kontem. Żółto-biało-niebiescy pokonali w sobotę Garbarnię Kraków 3:0 i przedłużyli dobrą passę. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Mieszkaniec Zamościa ofiarą oszusta. Mężczyzna stracił kilka tysięcy złotych

Mieszkaniec Zamościa ofiarą oszusta. Mężczyzna stracił kilka tysięcy złotych

36-latek z Zamościa stracił ponad 4,5 tysiąca złotych. Mężczyzna nieświadomy zagrożenia kliknął w przesłany link, wpisał swoje dane przez co umożliwił przestępcy dostęp do swojego rachunku bankowego.

Lubelskie. Trafił złodziej na złodzieja. Wyjątkowy pech amatorów szyn kolejowych

Lubelskie. Trafił złodziej na złodzieja. Wyjątkowy pech amatorów szyn kolejowych

Trzech mieszkańców Podkarpacia odpowie przed sądem za kradzież metalowych szyn kolejowych. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni przyznali się do winy. Podczas wyjaśniania okoliczności kradzieży okazało się, że złodzieje stracili swój łup.

Raport zakażeń koronawirusem. Lubelskie znowu na pierwszym miejscu w kraju

Raport zakażeń koronawirusem. Lubelskie znowu na pierwszym miejscu w kraju

540 nowych osób zakażonych koronawirusem i 532 osoby, które wyzdrowiały. Ministerstwo Zdrowia opublikowało w niedzielę rano najnowszy raport dotyczący sytuacji epidemicznej w kraju. Resort przekazał też informację o śmierci jednej osoby z infekcją COVID-19. Pochodziła z województwa podlaskiego.

Ostrzeżenie hydrologiczne. Prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na Wiśle

Ostrzeżenie hydrologiczne. Prognozowane jest przekroczenie stanu ostrzegawczego na Wiśle

Przybywa wody w rzekach. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie w związku "z przemieszczaniem się kulminacji fali wezbraniowej, na Wiśle od ujęcia Sanu do ujęcia Kamiennej".

Lublin. Problem z wybiegiem dla psów w Parku Ludowym. Jest zamknięty od lipca
alarm24

Lublin. Problem z wybiegiem dla psów w Parku Ludowym. Jest zamknięty od lipca

Na utrudnienia w korzystaniu z wybiegów dla psów w parku Ludowym skarży się jedna z naszych Czytelniczek. – Nie wiem, dlaczego, ale tam co trochę zamykane są wybiegi – pisze niezadowolona spacerowiczka. – Ten od strony al. Piłsudskiego jest zamknięty od połowy lipca, a przynajmniej ja się nie spotkałam z tym, aby był od tego czasu otwarty.

Pochmurno i zimno. Pogoda na najbliższe dni
film

Pochmurno i zimno. Pogoda na najbliższe dni

Polska. Pogoda przyniesie nam dużo chmur i chłodu. Miejscami na termometrach zobaczymy tylko osiem stopni. Pierwsze dni nowego tygodnia zapowiadają jednak poprawę, pojawią się rozpogodzenia, a będzie też szansa na słońce. W drugiej połowie tygodnia możemy liczyć na niewielkie ocieplenie, chociaż synoptycy zapowiadają, że okaże się chwilowe.

Kinga Kocimska, autorka książki o Japonii: Zaczęło się od fascynacji mangą i anime
Magazyn

Kinga Kocimska, autorka książki o Japonii: Zaczęło się od fascynacji mangą i anime

Zarówno Polacy jak i Japończycy są bardzo gościnni i uprzejmi w stosunku do turystów. Myślę też, że obie nacje są dumne ze swojego dziedzictwa kulturowego i pielęgnują tradycje. Oczywiście, dla niektórych osób pewne granice będą nie do pokonania. Przykładem może być właśnie etyka pracy – ROZMOWA z pochodzącą ze Sławacinka Starego koło Białej Podlaskiej Kingą Kocimską, która właśnie napisała książkę „Japonia. Notatki z podróży”

25-lecie Yacht Clubu Politechniki Lubelskiej. Regaty nad zalewem [zdjęcia]
Magazyn
galeria

25-lecie Yacht Clubu Politechniki Lubelskiej. Regaty nad zalewem [zdjęcia]

Regaty, muzyka i łopoczące na wietrze żagle – w ostatni weekend Yacht Club Politechniki Lubelskiej świętował 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji sympatycy żeglarstwa spotkali się nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie

Nietypowa kradzież w Zamościu. Krasnal i jaszczurka wrócą na swoje miejsce

Nietypowa kradzież w Zamościu. Krasnal i jaszczurka wrócą na swoje miejsce

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który ukradł i chciał wywieźć z Zamościa dwie bardzo charakterystyczne rzeźby – krasnala z Rynku Solnego i jaszczurkę z ul. Staszica. Figurki z brązu wrócą na swoje miejsce

Unia Tarnów – Tomasovia 2:1. Punkt stracony w ostatniej chwili

Unia Tarnów – Tomasovia 2:1. Punkt stracony w ostatniej chwili

Kolejną gorzką pigułkę muszą przełknąć piłkarze i kibice Tomasovii. W sobotę wydawało się, że podopieczni Pawła Babiarza dopiszą do swojego konta punkt po wizycie w Tarnowie. Niestety, rywale zdobyli gola na 2:1 w piątej minucie doliczonego czasu gry.

Gryf Gmina Zamość – Brat Cukrownik Siennica Nadolna 4:1. Strzelanina w końcówce

Gryf Gmina Zamość – Brat Cukrownik Siennica Nadolna 4:1. Strzelanina w końcówce

Długo w Zawadzie zanosiło się na niespodziankę. Aż do 69 minuty Gryf Gmina Zamość bezbramkowo remisował z ostatnim w tabeli grupy drugiej Bratem Cukrownikiem. Defensywa beniaminka z Siennicy Nadolnej padła jednak w końcówce i gospodarze zdążyli jeszcze zaaplikować rywalowi… cztery gole.

Kłos Gmina Chełm – Granit Bychawa 2:0. Najlepszy występ w sezonie

Kłos Gmina Chełm – Granit Bychawa 2:0. Najlepszy występ w sezonie

Niespodzianka w Rożdżałowie. Kłos Gmina Chełm pokonał wyżej notowany Granit Bychawa 2:0. Co ciekawe, drużyna Jana Konojackiego w tym sezonie wywalczyła pięć ze swoich dziewięciu punktów w meczach z kandydatami do czołowych lokat: Świdniczanką, Stalą Kraśnik i teraz Granitem.

Sparta Rejowiec Fabryczny – Motor II Lublin 2:2. Zaczęli grać po stracie drugiej bramki

Sparta Rejowiec Fabryczny – Motor II Lublin 2:2. Zaczęli grać po stracie drugiej bramki

Ciekawy mecz w Rejowcu Fabrycznym. Wydawało się, że rezerwy Motoru zapiszą na swoim koncie kolejny komplet punktów. Goście prowadzili ze Spartą 2:0. W przeciągu kilkudziesięciu sekund drużyna Bartosza Bodysa wyrównała i mogła nawet przechylić szalę na swoją stronę. Ostatecznie obie ekipy dopisały jednak do swoich kont po punkcie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.