Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 września 2019 r.
22:02

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 15 A A

Klub radnych Porozumienia Samorządowego w powiecie bialskim proponuje aby przyjąć stanowisko w sprawie złej sytuacji finansowej szpitala w Międzyrzecu Podlaskim i przekazać je premierowi. Pierwsze półrocze szpital zamknął ze stratą 1 mln zł. Z kolei, NFZ odpowiada że zapewnia szpitalom powiatowym dodatkowe środki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radni stanowisko rozpatrzą na sesji w środę. Klub Porozumienia Samorządowego chce zasygnalizować premierowi Mateuszowi Morawickiemu, że sytuacja szpitali powiatowych jest niepokojąca, m.in. z uwagi na niedostateczne finansowanie ze strony NFZ.

– Jednym z istotnych elementów wpływających na kondycję szpitala powiatowego są koszty wynagrodzeń zatrudnionych osób – zwraca uwagę Andrzej Mironiuk, przewodniczący klubu.

Z jego wyliczeń wynika, że w 2016 roku wynagrodzenia dla pracowników pochłonęły 9,1 mln zł, a w ubiegłym już 12,2 mln zł. Zaś, koszty ogólne funkcjonowania placówki w 2017 roku wyniosły 19,8 mln zł, a w ubiegłym roku wzrosły do kwoty 24 mln zł.

Powiat bialski jest organem prowadzącym szpital. Dużym obciążeniem jest tu też oddział położniczo – ginekologiczny, który w ubiegłym roku wygenerował 1,4 mln złotych straty.

– Na kondycję szpitala wpływa niska wycena niektórych procedur medycznych – podkreśla Mironiuk.

Poza tym, w stanowisku radni podnoszą, że szpital nie ma możliwości odzyskiwania środków za tzw. nadwykonania.

– Ustawowo narzuca się na placówkę obowiązek wzrostu wynagrodzeń bez wskazania źródeł finansowania – zauważa klub radnych.

– Od 1 lipca zgodnie z ustawą o wzroście wynagrodzeń w zawodach medycznych, zobowiązani byliśmy do zapewnienia podwyżek ze środków ogólnych. A nie było na to środków w kontrakcie z NFZ – potwierdza dyrektor szpitala Wiesław Zaniewicz.

Poza tym, w stanowisku radni zwracają uwagę, że NFZ dopiero w tym toku uwzględnił częściowa rewaloryzację cen za świadczenia medyczne. Zdaniem klubu, system finansowanie szpitala w Międzyrzecu Podlaskim na zasadzie okresowo stałej "opłaty ryczałtowej" nie zdaje egzaminu. "Ustalony ryczałt nie uwzględnia wzrostu kosztów funkcjonowania zakładu (...), w tym podwyżek płac" – czytamy w stanowisku.

Radni apelują do premiera Matusza Morawickiego o konieczności przyjęcia rozwiązań, które zapewnią finansowanie wynagrodzeń dla pracowników ze środków NFZ.

O tym czy wszyscy radni przychylą się do stanowiska, okaże się na sesji w środę.

Szpital niedawno przygotował i przedłożył powiatowi program naprawczy opracowany na lata 2019–2021. – Zakładamy nakłady inwestycyjne w sprzęt i kadrę medyczną. Liczymy również na starostwo powiatowe. Chcemy inwestować w inne działalności na przykład związane z zakładem opiekuńczo–leczniczym i w ten sposób niwelować stratę – tłumaczy dyrektor Zaniewicz.

Ostatnio z członkostwa w radzie społecznej szpitala zrezygnował wicestarosta Janusz Skólimowski z PiS.

Tymczasem, lubelski NFZ informuje, że od września o dodatkowe 20 mln zł wzrośnie łączna kwota ryczałtu dla szpitali powiatowych.

– O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ.

Z tych dodatkowych 20 mln zł do międzyrzeckiego szpitala ma trafić 540 tys. zł. A na przykład do placówki w Radzyniu Podlaskim 950 tys. zł, a do parczewskiej 750 tys. zł.

– Te dodatkowe środki to już trzecia w tym roku podwyżka dla szpitali I i II poziomu. Wcześniej, od stycznia do lipca, do szpitali trafiło dodatkowe 27,2 mln zł, z czego do szpitala w Międzyrzecu Podlaskim 1,1 mln zł – zaznacza Małgorzata Bartoszek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pracownik / 22 września 2019 r. o 14:12
+13
Ten szpital dawno powinni zamknąć, tam nie ma właściwego zarządzania. Ciągle jakieś straty, dobrych lekarzy brak, są za to swojaki przywiezione w teczce nie wiadomo po co. W szpitalu gdzie są straty nie potrzeba 3 dyrektorów. Pietrosiuk i ordynator chirurgii i zastępca dyrektora, drugi szwagier Gajewskiego z PSL -u, czyli swój. A głowny to zamotaniec i podnóżek Filipiuka. Jednym słówem przechowalnia PSL za grubą kasę
Avatar
Gosc / 22 września 2019 r. o 13:37
+11
Działacze PSL, to najwięksi szkodnicy i oszuści w samorzadach, również w powiecie bialskim, gdzie rządzą od wielu lat. Z jakim skutkiem wszyscy widzą, na przykładzie miedzyrzeckiego szpitala. 
Avatar
Gosc / 22 września 2019 r. o 09:33
+7
Starostwo Powiatowe, pod rządami działaczy PSL, doprowadziło miedzyrzecki szpital, niemalże do upadłości. Szpital który kiedyś był wzorem dla innych. Nasuwa się pytanie, czy działania starosty Filipiuka z PSL i jego ludzi, jest celowe? Czy w miejsce szpitala, działacze PSL, chcą otworzyć bardziej dochodowy dla nich interes? 
Avatar
Gość / 22 września 2019 r. o 13:07
+6
W tym szpitalu nikt nie che się leczyć, ponieważ nie tam kto leczyć. Aby szpital przynosił zyski potrzebni są PACJENCI. Poco w takiej placówce 3 dyrektorów biorących solidne gaże, rozbuchana administracja , po 3 sekretarki na jednym oddziale. Nie kompetencja i bylekość to wizytówka tej jednostki. nie do zrozumienia jest też to, że PSL  był przeciwny włączeniu do rady społecznej szpitala 2 czy 3 osób z PIS partii było nie było rządzącej. Czy w obawie, że coś odkryją? Teraz lament przedwyborczy radnego z PO Mironiuka? Jak głosował na sesji rady powiatu? Nie ma się czemu dziwić, że Międzyrzec dostał najmniej pieniędzy z góry.
W tym szpitalu nikt nie che się leczyć, ponieważ nie tam kto leczyć. Aby szpital przynosił zyski potrzebni są PACJENCI. Poco w takiej placówce 3 dyrektorów biorących solidne gaże, rozbuchana administracja , po 3 sekretarki na jednym oddziale. Nie kompetencja i bylekość to wizytówka tej jednostki. nie do zrozumienia jest też to, że PSL  był przeciwny włączeniu do rady społecznej szpitala 2 czy 3 osób z PIS partii było nie było rządzącej. Czy w obawie, że coś odkryją? Teraz lament przedwyborczy radnego z PO Mironiuka? Jak głosował na sesji rad... rozwiń
Avatar
iyi / 22 września 2019 r. o 09:17
+4
Do jasnej chole... a może ciemnej! Traktowanie służby zdrowia jak zakładu produkcyjnego woła o pomstę !!!!!!! Nawet ta sama choroba może klinicznie przebiegać u pacjentów inaczej, a więc potrzeba innego leczenia. Niestety obecna władza tego nie rozumie i nie zrozumie!!!!!! SZPITALE MAJĄ LECZYĆ A NIE ZARABIAĆ!!!!!!!!
Avatar
Gosc / 26 września 2019 r. o 14:17
+3
Niestety tak postępują działacze PSL, dla nich liczy się ich własny interes i prywata, tudzież osadzanie "swoimi" stanowisk, a nie dobro społeczne. Miedzyrzecki szpital, najlepszym przykładem. 
Avatar
Win7 / 24 września 2019 r. o 07:45
+3
Dudzinski na zbity ryj won z roboty U mojego syna tez zle zlozyl reke w Bilaej lamali i od nowa skladali mi akurat osobiscie pomogl. Zadtudnic speca od zarzadzania 50 sekretarek do wipaszu za 1850 netto na produkcje.Jakos za SP Stolarczyka bylo nienajgorzej. Rozbic koligacje rodzinne i ukladziki oraz kumoterstwo Nie wspominajac o oddz wewnetrznym tam to juz cyrk to malo
Avatar
Gość / 23 września 2019 r. o 08:22
+2
Panie radny dziwi mnie Pańska aktywnosc w tej kwestii ale cóż trzeba coś robić spostrzeżenia co do podwyżek ustawowych(50 zł dla salowej) to nic w porównaniu z tym co się wydaje na niezliczoną ilość sekretarek, tworzenie etatów dla swoich w administracji ,na zatrudnienie kontraktowe i wiele innych. Należało by się przyjrzeć jak są wydawane pieniądze a nie apelować że pieniędzy jest mało bo przy takiej gospodarce ZAWSZE bedzie mało.
Avatar
Gość / 26 września 2019 r. o 11:55
+1
Ginekologia powinna zostac w Miedzyrzeckim szpitalu. Gdyby ten zamkneli wczesniej znajomą z Białej Podlaskiej byśmy juz pogrzebali. Tak traktuja pacjenntow w Białej Podlaskiej. Najważniejsze sa finanse, oszczednosci a pacjent na szarym końcu.
Avatar
COSINUS Biała Podlaska / 24 września 2019 r. o 10:18
0
Zostały ostatnie wolne miejsca w BEZPŁATNEJ Szkole COSINUS w Białej Podlaskiej na kierunkach: technik administracji, opiekunka dziecięca oraz florysta. Już dziś zadbaj o swoją lepszą przyszłość i zdobądź nowy zawód lub kwalifikacje! Nauka w Szkole COSINUS jest CAŁKOWICIE DARMOWA! Dodatkowo, jeżeli zapisze się razem z Tobą Twój znajomy otrzymasz 100 zł! ZAPRASZAMY!
Avatar
Gosc / 26 września 2019 r. o 14:17
+3
Niestety tak postępują działacze PSL, dla nich liczy się ich własny interes i prywata, tudzież osadzanie "swoimi" stanowisk, a nie dobro społeczne. Miedzyrzecki szpital, najlepszym przykładem. 
Avatar
Gość / 26 września 2019 r. o 11:55
+1
Ginekologia powinna zostac w Miedzyrzeckim szpitalu. Gdyby ten zamkneli wczesniej znajomą z Białej Podlaskiej byśmy juz pogrzebali. Tak traktuja pacjenntow w Białej Podlaskiej. Najważniejsze sa finanse, oszczednosci a pacjent na szarym końcu.
Avatar
COSINUS Biała Podlaska / 24 września 2019 r. o 10:18
0
Zostały ostatnie wolne miejsca w BEZPŁATNEJ Szkole COSINUS w Białej Podlaskiej na kierunkach: technik administracji, opiekunka dziecięca oraz florysta. Już dziś zadbaj o swoją lepszą przyszłość i zdobądź nowy zawód lub kwalifikacje! Nauka w Szkole COSINUS jest CAŁKOWICIE DARMOWA! Dodatkowo, jeżeli zapisze się razem z Tobą Twój znajomy otrzymasz 100 zł! ZAPRASZAMY!
Avatar
Win7 / 24 września 2019 r. o 07:45
+3
Dudzinski na zbity ryj won z roboty U mojego syna tez zle zlozyl reke w Bilaej lamali i od nowa skladali mi akurat osobiscie pomogl. Zadtudnic speca od zarzadzania 50 sekretarek do wipaszu za 1850 netto na produkcje.Jakos za SP Stolarczyka bylo nienajgorzej. Rozbic koligacje rodzinne i ukladziki oraz kumoterstwo Nie wspominajac o oddz wewnetrznym tam to juz cyrk to malo
Avatar
Gość / 23 września 2019 r. o 08:22
+2
Panie radny dziwi mnie Pańska aktywnosc w tej kwestii ale cóż trzeba coś robić spostrzeżenia co do podwyżek ustawowych(50 zł dla salowej) to nic w porównaniu z tym co się wydaje na niezliczoną ilość sekretarek, tworzenie etatów dla swoich w administracji ,na zatrudnienie kontraktowe i wiele innych. Należało by się przyjrzeć jak są wydawane pieniądze a nie apelować że pieniędzy jest mało bo przy takiej gospodarce ZAWSZE bedzie mało.
Avatar
Międzyrzeczanin / 22 września 2019 r. o 23:30
0
Jeżeli chodzi o lekarzy. Jedno nazwisko Dudziński - ilu sportowcom skomplikował życie? Kolega z sekcji ze spuchnięta dłonią wpada na izbę przyjęć. Co Dudziński powiedzial? Smarować altacetem - stłuczenie. Dwa tygodnie nie pomaga, ból opuchlizna nie znika - po trzech tygodniach kolega robi RTG okazuje się, że złamanie (wykluczony z treningu na cztery tygodnie w gipsie) Kolejny pacjent prosto z meczu z opuchnięta nogą, konkretnie w kolanie (zerwane więzadła krzyżowego). Co Dudziński na to? A jakże altacet do momentu poprawy. Ból u pacjenta niemożliwy do zniesienia. Mimowolne łzawienie brak możliwości poruszania się o własnych siłach. Pacjent musiał sam kombinować czyli prywatną konsultacja w gabinecie w innym mieście. Lekarz się za banie złapał jak to możliwe że nie było wcześniejszego rozpoznania i właściwej diagnozy? Pacjent przeszedł operację rekonstrukcji więzadła i długotrwałą rehabilitację, z własnej kieszeni musiał musiał zapłacić za ortezę. Był wykluczony na długi czas ze sportu i możliwości zarobku. Dzisiaj również słyszałem o pacjencie który nie mógł podnieść reki (również sportowiec) Dudziński zdiagnozował stłuczenie barku i zalecił... Altacet. Tu muszę oddać sprawiedliwość było RTG i kości całe. Jedynymi osobami które zasługują na szacunek w szpitalu to personel pracujący za najniższą krajową. Podbijcie komentarz jeżeli też usłyszeliście że na wasze dolegliwości najlepszym rozwiązaniem był Altacet
Jeżeli chodzi o lekarzy. Jedno nazwisko Dudziński - ilu sportowcom skomplikował życie? Kolega z sekcji ze spuchnięta dłonią wpada na izbę przyjęć. Co Dudziński powiedzial? Smarować altacetem - stłuczenie. Dwa tygodnie nie pomaga, ból opuchlizna nie znika - po trzech tygodniach kolega robi RTG okazuje się, że złamanie (wykluczony z treningu na cztery tygodnie w gipsie) Kolejny pacjent prosto z meczu z opuchnięta nogą, konkretnie w kolanie (zerwane więzadła krzyżowego). Co Dudziński na to? A jakże altacet do momentu poprawy. Ból u pacjenta nie... rozwiń
Avatar
Grześ / 22 września 2019 r. o 16:02
0
Może by tak redakcja nie łamała praw autorskich co do zdjęcia ilustracyjnego i postąpiła zgodnie z warunkami licencji, czyli wskazała autora…
Avatar
Pracownik / 22 września 2019 r. o 14:12
+13
Ten szpital dawno powinni zamknąć, tam nie ma właściwego zarządzania. Ciągle jakieś straty, dobrych lekarzy brak, są za to swojaki przywiezione w teczce nie wiadomo po co. W szpitalu gdzie są straty nie potrzeba 3 dyrektorów. Pietrosiuk i ordynator chirurgii i zastępca dyrektora, drugi szwagier Gajewskiego z PSL -u, czyli swój. A głowny to zamotaniec i podnóżek Filipiuka. Jednym słówem przechowalnia PSL za grubą kasę
Avatar
Gosc / 22 września 2019 r. o 13:37
+11
Działacze PSL, to najwięksi szkodnicy i oszuści w samorzadach, również w powiecie bialskim, gdzie rządzą od wielu lat. Z jakim skutkiem wszyscy widzą, na przykładzie miedzyrzeckiego szpitala. 
Avatar
Gość / 22 września 2019 r. o 13:07
+6
W tym szpitalu nikt nie che się leczyć, ponieważ nie tam kto leczyć. Aby szpital przynosił zyski potrzebni są PACJENCI. Poco w takiej placówce 3 dyrektorów biorących solidne gaże, rozbuchana administracja , po 3 sekretarki na jednym oddziale. Nie kompetencja i bylekość to wizytówka tej jednostki. nie do zrozumienia jest też to, że PSL  był przeciwny włączeniu do rady społecznej szpitala 2 czy 3 osób z PIS partii było nie było rządzącej. Czy w obawie, że coś odkryją? Teraz lament przedwyborczy radnego z PO Mironiuka? Jak głosował na sesji rady powiatu? Nie ma się czemu dziwić, że Międzyrzec dostał najmniej pieniędzy z góry.
W tym szpitalu nikt nie che się leczyć, ponieważ nie tam kto leczyć. Aby szpital przynosił zyski potrzebni są PACJENCI. Poco w takiej placówce 3 dyrektorów biorących solidne gaże, rozbuchana administracja , po 3 sekretarki na jednym oddziale. Nie kompetencja i bylekość to wizytówka tej jednostki. nie do zrozumienia jest też to, że PSL  był przeciwny włączeniu do rady społecznej szpitala 2 czy 3 osób z PIS partii było nie było rządzącej. Czy w obawie, że coś odkryją? Teraz lament przedwyborczy radnego z PO Mironiuka? Jak głosował na sesji rad... rozwiń