Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

21 września 2019 r.
22:02

Radni alarmują o złej sytuacji szpitala w Międzyrzecu Podlaskim. A NFZ mówi o dodatkowych milionach

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 15 A A

Klub radnych Porozumienia Samorządowego w powiecie bialskim proponuje aby przyjąć stanowisko w sprawie złej sytuacji finansowej szpitala w Międzyrzecu Podlaskim i przekazać je premierowi. Pierwsze półrocze szpital zamknął ze stratą 1 mln zł. Z kolei, NFZ odpowiada że zapewnia szpitalom powiatowym dodatkowe środki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radni stanowisko rozpatrzą na sesji w środę. Klub Porozumienia Samorządowego chce zasygnalizować premierowi Mateuszowi Morawickiemu, że sytuacja szpitali powiatowych jest niepokojąca, m.in. z uwagi na niedostateczne finansowanie ze strony NFZ.

– Jednym z istotnych elementów wpływających na kondycję szpitala powiatowego są koszty wynagrodzeń zatrudnionych osób – zwraca uwagę Andrzej Mironiuk, przewodniczący klubu.

Z jego wyliczeń wynika, że w 2016 roku wynagrodzenia dla pracowników pochłonęły 9,1 mln zł, a w ubiegłym już 12,2 mln zł. Zaś, koszty ogólne funkcjonowania placówki w 2017 roku wyniosły 19,8 mln zł, a w ubiegłym roku wzrosły do kwoty 24 mln zł.

Powiat bialski jest organem prowadzącym szpital. Dużym obciążeniem jest tu też oddział położniczo – ginekologiczny, który w ubiegłym roku wygenerował 1,4 mln złotych straty.

– Na kondycję szpitala wpływa niska wycena niektórych procedur medycznych – podkreśla Mironiuk.

Poza tym, w stanowisku radni podnoszą, że szpital nie ma możliwości odzyskiwania środków za tzw. nadwykonania.

– Ustawowo narzuca się na placówkę obowiązek wzrostu wynagrodzeń bez wskazania źródeł finansowania – zauważa klub radnych.

– Od 1 lipca zgodnie z ustawą o wzroście wynagrodzeń w zawodach medycznych, zobowiązani byliśmy do zapewnienia podwyżek ze środków ogólnych. A nie było na to środków w kontrakcie z NFZ – potwierdza dyrektor szpitala Wiesław Zaniewicz.

Poza tym, w stanowisku radni zwracają uwagę, że NFZ dopiero w tym toku uwzględnił częściowa rewaloryzację cen za świadczenia medyczne. Zdaniem klubu, system finansowanie szpitala w Międzyrzecu Podlaskim na zasadzie okresowo stałej "opłaty ryczałtowej" nie zdaje egzaminu. "Ustalony ryczałt nie uwzględnia wzrostu kosztów funkcjonowania zakładu (...), w tym podwyżek płac" – czytamy w stanowisku.

Radni apelują do premiera Matusza Morawickiego o konieczności przyjęcia rozwiązań, które zapewnią finansowanie wynagrodzeń dla pracowników ze środków NFZ.

O tym czy wszyscy radni przychylą się do stanowiska, okaże się na sesji w środę.

Szpital niedawno przygotował i przedłożył powiatowi program naprawczy opracowany na lata 2019–2021. – Zakładamy nakłady inwestycyjne w sprzęt i kadrę medyczną. Liczymy również na starostwo powiatowe. Chcemy inwestować w inne działalności na przykład związane z zakładem opiekuńczo–leczniczym i w ten sposób niwelować stratę – tłumaczy dyrektor Zaniewicz.

Ostatnio z członkostwa w radzie społecznej szpitala zrezygnował wicestarosta Janusz Skólimowski z PiS.

Tymczasem, lubelski NFZ informuje, że od września o dodatkowe 20 mln zł wzrośnie łączna kwota ryczałtu dla szpitali powiatowych.

– O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje każdorazowo dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne – tłumaczy Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy lubelskiego NFZ.

Z tych dodatkowych 20 mln zł do międzyrzeckiego szpitala ma trafić 540 tys. zł. A na przykład do placówki w Radzyniu Podlaskim 950 tys. zł, a do parczewskiej 750 tys. zł.

– Te dodatkowe środki to już trzecia w tym roku podwyżka dla szpitali I i II poziomu. Wcześniej, od stycznia do lipca, do szpitali trafiło dodatkowe 27,2 mln zł, z czego do szpitala w Międzyrzecu Podlaskim 1,1 mln zł – zaznacza Małgorzata Bartoszek.

e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pracownik / 22 września 2019 o 14:12
+13
Ten szpital dawno powinni zamknąć, tam nie ma właściwego zarządzania. Ciągle jakieś straty, dobrych lekarzy brak, są za to swojaki przywiezione w teczce nie wiadomo po co. W szpitalu gdzie są straty nie potrzeba 3 dyrektorów. Pietrosiuk i ordynator chirurgii i zastępca dyrektora, drugi szwagier Gajewskiego z PSL -u, czyli swój. A głowny to zamotaniec i podnóżek Filipiuka. Jednym słówem przechowalnia PSL za grubą kasę
Avatar
Gosc / 22 września 2019 o 13:37
+12
Działacze PSL, to najwięksi szkodnicy i oszuści w samorzadach, również w powiecie bialskim, gdzie rządzą od wielu lat. Z jakim skutkiem wszyscy widzą, na przykładzie miedzyrzeckiego szpitala. 
Avatar
Gosc / 22 września 2019 o 09:33
+7
Starostwo Powiatowe, pod rządami działaczy PSL, doprowadziło miedzyrzecki szpital, niemalże do upadłości. Szpital który kiedyś był wzorem dla innych. Nasuwa się pytanie, czy działania starosty Filipiuka z PSL i jego ludzi, jest celowe? Czy w miejsce szpitala, działacze PSL, chcą otworzyć bardziej dochodowy dla nich interes? 
Avatar
Gość / 22 września 2019 o 13:07
+6
W tym szpitalu nikt nie che się leczyć, ponieważ nie tam kto leczyć. Aby szpital przynosił zyski potrzebni są PACJENCI. Poco w takiej placówce 3 dyrektorów biorących solidne gaże, rozbuchana administracja , po 3 sekretarki na jednym oddziale. Nie kompetencja i bylekość to wizytówka tej jednostki. nie do zrozumienia jest też to, że PSL  był przeciwny włączeniu do rady społecznej szpitala 2 czy 3 osób z PIS partii było nie było rządzącej. Czy w obawie, że coś odkryją? Teraz lament przedwyborczy radnego z PO Mironiuka? Jak głosował na sesji rady powiatu? Nie ma się czemu dziwić, że Międzyrzec dostał najmniej pieniędzy z góry.
W tym szpitalu nikt nie che się leczyć, ponieważ nie tam kto leczyć. Aby szpital przynosił zyski potrzebni są PACJENCI. Poco w takiej placówce 3 dyrektorów biorących solidne gaże, rozbuchana administracja , po 3 sekretarki na jednym oddziale. Nie kompetencja i bylekość to wizytówka tej jednostki. nie do zrozumienia jest też to, że PSL  był przeciwny włączeniu do rady społecznej szpitala 2 czy 3 osób z PIS partii było nie było rządzącej. Czy w obawie, że coś odkryją? Teraz lament przedwyborczy radnego z PO Mironiuka? Jak głosował na sesji rad... rozwiń
Avatar
iyi / 22 września 2019 o 09:17
+4
Do jasnej chole... a może ciemnej! Traktowanie służby zdrowia jak zakładu produkcyjnego woła o pomstę !!!!!!! Nawet ta sama choroba może klinicznie przebiegać u pacjentów inaczej, a więc potrzeba innego leczenia. Niestety obecna władza tego nie rozumie i nie zrozumie!!!!!! SZPITALE MAJĄ LECZYĆ A NIE ZARABIAĆ!!!!!!!!
Avatar
Gosc / 26 września 2019 o 14:17
+3
Niestety tak postępują działacze PSL, dla nich liczy się ich własny interes i prywata, tudzież osadzanie "swoimi" stanowisk, a nie dobro społeczne. Miedzyrzecki szpital, najlepszym przykładem. 
Avatar
Win7 / 24 września 2019 o 07:45
+3
Dudzinski na zbity ryj won z roboty U mojego syna tez zle zlozyl reke w Bilaej lamali i od nowa skladali mi akurat osobiscie pomogl. Zadtudnic speca od zarzadzania 50 sekretarek do wipaszu za 1850 netto na produkcje.Jakos za SP Stolarczyka bylo nienajgorzej. Rozbic koligacje rodzinne i ukladziki oraz kumoterstwo Nie wspominajac o oddz wewnetrznym tam to juz cyrk to malo
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 08:22
+3
Panie radny dziwi mnie Pańska aktywnosc w tej kwestii ale cóż trzeba coś robić spostrzeżenia co do podwyżek ustawowych(50 zł dla salowej) to nic w porównaniu z tym co się wydaje na niezliczoną ilość sekretarek, tworzenie etatów dla swoich w administracji ,na zatrudnienie kontraktowe i wiele innych. Należało by się przyjrzeć jak są wydawane pieniądze a nie apelować że pieniędzy jest mało bo przy takiej gospodarce ZAWSZE bedzie mało.
Avatar
Gość / 26 września 2019 o 11:55
+1
Ginekologia powinna zostac w Miedzyrzeckim szpitalu. Gdyby ten zamkneli wczesniej znajomą z Białej Podlaskiej byśmy juz pogrzebali. Tak traktuja pacjenntow w Białej Podlaskiej. Najważniejsze sa finanse, oszczednosci a pacjent na szarym końcu.
Avatar
Międzyrzeczanin / 22 września 2019 o 23:30
+1
Jeżeli chodzi o lekarzy. Jedno nazwisko Dudziński - ilu sportowcom skomplikował życie? Kolega z sekcji ze spuchnięta dłonią wpada na izbę przyjęć. Co Dudziński powiedzial? Smarować altacetem - stłuczenie. Dwa tygodnie nie pomaga, ból opuchlizna nie znika - po trzech tygodniach kolega robi RTG okazuje się, że złamanie (wykluczony z treningu na cztery tygodnie w gipsie) Kolejny pacjent prosto z meczu z opuchnięta nogą, konkretnie w kolanie (zerwane więzadła krzyżowego). Co Dudziński na to? A jakże altacet do momentu poprawy. Ból u pacjenta niemożliwy do zniesienia. Mimowolne łzawienie brak możliwości poruszania się o własnych siłach. Pacjent musiał sam kombinować czyli prywatną konsultacja w gabinecie w innym mieście. Lekarz się za banie złapał jak to możliwe że nie było wcześniejszego rozpoznania i właściwej diagnozy? Pacjent przeszedł operację rekonstrukcji więzadła i długotrwałą rehabilitację, z własnej kieszeni musiał musiał zapłacić za ortezę. Był wykluczony na długi czas ze sportu i możliwości zarobku. Dzisiaj również słyszałem o pacjencie który nie mógł podnieść reki (również sportowiec) Dudziński zdiagnozował stłuczenie barku i zalecił... Altacet. Tu muszę oddać sprawiedliwość było RTG i kości całe. Jedynymi osobami które zasługują na szacunek w szpitalu to personel pracujący za najniższą krajową. Podbijcie komentarz jeżeli też usłyszeliście że na wasze dolegliwości najlepszym rozwiązaniem był Altacet
Jeżeli chodzi o lekarzy. Jedno nazwisko Dudziński - ilu sportowcom skomplikował życie? Kolega z sekcji ze spuchnięta dłonią wpada na izbę przyjęć. Co Dudziński powiedzial? Smarować altacetem - stłuczenie. Dwa tygodnie nie pomaga, ból opuchlizna nie znika - po trzech tygodniach kolega robi RTG okazuje się, że złamanie (wykluczony z treningu na cztery tygodnie w gipsie) Kolejny pacjent prosto z meczu z opuchnięta nogą, konkretnie w kolanie (zerwane więzadła krzyżowego). Co Dudziński na to? A jakże altacet do momentu poprawy. Ból u pacjenta nie... rozwiń
Avatar
Gosc / 26 września 2019 o 14:17
+3
Niestety tak postępują działacze PSL, dla nich liczy się ich własny interes i prywata, tudzież osadzanie "swoimi" stanowisk, a nie dobro społeczne. Miedzyrzecki szpital, najlepszym przykładem. 
Avatar
Gość / 26 września 2019 o 11:55
+1
Ginekologia powinna zostac w Miedzyrzeckim szpitalu. Gdyby ten zamkneli wczesniej znajomą z Białej Podlaskiej byśmy juz pogrzebali. Tak traktuja pacjenntow w Białej Podlaskiej. Najważniejsze sa finanse, oszczednosci a pacjent na szarym końcu.
Avatar
COSINUS Biała Podlaska / 24 września 2019 o 10:18
0
Zostały ostatnie wolne miejsca w BEZPŁATNEJ Szkole COSINUS w Białej Podlaskiej na kierunkach: technik administracji, opiekunka dziecięca oraz florysta. Już dziś zadbaj o swoją lepszą przyszłość i zdobądź nowy zawód lub kwalifikacje! Nauka w Szkole COSINUS jest CAŁKOWICIE DARMOWA! Dodatkowo, jeżeli zapisze się razem z Tobą Twój znajomy otrzymasz 100 zł! ZAPRASZAMY!
Avatar
Win7 / 24 września 2019 o 07:45
+3
Dudzinski na zbity ryj won z roboty U mojego syna tez zle zlozyl reke w Bilaej lamali i od nowa skladali mi akurat osobiscie pomogl. Zadtudnic speca od zarzadzania 50 sekretarek do wipaszu za 1850 netto na produkcje.Jakos za SP Stolarczyka bylo nienajgorzej. Rozbic koligacje rodzinne i ukladziki oraz kumoterstwo Nie wspominajac o oddz wewnetrznym tam to juz cyrk to malo
Avatar
Gość / 23 września 2019 o 08:22
+3
Panie radny dziwi mnie Pańska aktywnosc w tej kwestii ale cóż trzeba coś robić spostrzeżenia co do podwyżek ustawowych(50 zł dla salowej) to nic w porównaniu z tym co się wydaje na niezliczoną ilość sekretarek, tworzenie etatów dla swoich w administracji ,na zatrudnienie kontraktowe i wiele innych. Należało by się przyjrzeć jak są wydawane pieniądze a nie apelować że pieniędzy jest mało bo przy takiej gospodarce ZAWSZE bedzie mało.
Avatar
Międzyrzeczanin / 22 września 2019 o 23:30
+1
Jeżeli chodzi o lekarzy. Jedno nazwisko Dudziński - ilu sportowcom skomplikował życie? Kolega z sekcji ze spuchnięta dłonią wpada na izbę przyjęć. Co Dudziński powiedzial? Smarować altacetem - stłuczenie. Dwa tygodnie nie pomaga, ból opuchlizna nie znika - po trzech tygodniach kolega robi RTG okazuje się, że złamanie (wykluczony z treningu na cztery tygodnie w gipsie) Kolejny pacjent prosto z meczu z opuchnięta nogą, konkretnie w kolanie (zerwane więzadła krzyżowego). Co Dudziński na to? A jakże altacet do momentu poprawy. Ból u pacjenta niemożliwy do zniesienia. Mimowolne łzawienie brak możliwości poruszania się o własnych siłach. Pacjent musiał sam kombinować czyli prywatną konsultacja w gabinecie w innym mieście. Lekarz się za banie złapał jak to możliwe że nie było wcześniejszego rozpoznania i właściwej diagnozy? Pacjent przeszedł operację rekonstrukcji więzadła i długotrwałą rehabilitację, z własnej kieszeni musiał musiał zapłacić za ortezę. Był wykluczony na długi czas ze sportu i możliwości zarobku. Dzisiaj również słyszałem o pacjencie który nie mógł podnieść reki (również sportowiec) Dudziński zdiagnozował stłuczenie barku i zalecił... Altacet. Tu muszę oddać sprawiedliwość było RTG i kości całe. Jedynymi osobami które zasługują na szacunek w szpitalu to personel pracujący za najniższą krajową. Podbijcie komentarz jeżeli też usłyszeliście że na wasze dolegliwości najlepszym rozwiązaniem był Altacet
Jeżeli chodzi o lekarzy. Jedno nazwisko Dudziński - ilu sportowcom skomplikował życie? Kolega z sekcji ze spuchnięta dłonią wpada na izbę przyjęć. Co Dudziński powiedzial? Smarować altacetem - stłuczenie. Dwa tygodnie nie pomaga, ból opuchlizna nie znika - po trzech tygodniach kolega robi RTG okazuje się, że złamanie (wykluczony z treningu na cztery tygodnie w gipsie) Kolejny pacjent prosto z meczu z opuchnięta nogą, konkretnie w kolanie (zerwane więzadła krzyżowego). Co Dudziński na to? A jakże altacet do momentu poprawy. Ból u pacjenta nie... rozwiń
Avatar
Grześ / 22 września 2019 o 16:02
0
Może by tak redakcja nie łamała praw autorskich co do zdjęcia ilustracyjnego i postąpiła zgodnie z warunkami licencji, czyli wskazała autora…
Avatar
Pracownik / 22 września 2019 o 14:12
+13
Ten szpital dawno powinni zamknąć, tam nie ma właściwego zarządzania. Ciągle jakieś straty, dobrych lekarzy brak, są za to swojaki przywiezione w teczce nie wiadomo po co. W szpitalu gdzie są straty nie potrzeba 3 dyrektorów. Pietrosiuk i ordynator chirurgii i zastępca dyrektora, drugi szwagier Gajewskiego z PSL -u, czyli swój. A głowny to zamotaniec i podnóżek Filipiuka. Jednym słówem przechowalnia PSL za grubą kasę
Avatar
Gosc / 22 września 2019 o 13:37
+12
Działacze PSL, to najwięksi szkodnicy i oszuści w samorzadach, również w powiecie bialskim, gdzie rządzą od wielu lat. Z jakim skutkiem wszyscy widzą, na przykładzie miedzyrzeckiego szpitala. 
Avatar
Gość / 22 września 2019 o 13:07
+6
W tym szpitalu nikt nie che się leczyć, ponieważ nie tam kto leczyć. Aby szpital przynosił zyski potrzebni są PACJENCI. Poco w takiej placówce 3 dyrektorów biorących solidne gaże, rozbuchana administracja , po 3 sekretarki na jednym oddziale. Nie kompetencja i bylekość to wizytówka tej jednostki. nie do zrozumienia jest też to, że PSL  był przeciwny włączeniu do rady społecznej szpitala 2 czy 3 osób z PIS partii było nie było rządzącej. Czy w obawie, że coś odkryją? Teraz lament przedwyborczy radnego z PO Mironiuka? Jak głosował na sesji rady powiatu? Nie ma się czemu dziwić, że Międzyrzec dostał najmniej pieniędzy z góry.
W tym szpitalu nikt nie che się leczyć, ponieważ nie tam kto leczyć. Aby szpital przynosił zyski potrzebni są PACJENCI. Poco w takiej placówce 3 dyrektorów biorących solidne gaże, rozbuchana administracja , po 3 sekretarki na jednym oddziale. Nie kompetencja i bylekość to wizytówka tej jednostki. nie do zrozumienia jest też to, że PSL  był przeciwny włączeniu do rady społecznej szpitala 2 czy 3 osób z PIS partii było nie było rządzącej. Czy w obawie, że coś odkryją? Teraz lament przedwyborczy radnego z PO Mironiuka? Jak głosował na sesji rad... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rozbudują dwie lubelskie podstawówki. Pierwsze dzwonki w nowych budynkach mają zabrzmieć we wrześniu 2021 roku

Rozbudują dwie lubelskie podstawówki. Pierwsze dzwonki w nowych budynkach mają zabrzmieć we wrześniu 2021 roku 0 0

W przyszłym roku mają się zacząć rozbudowy miejskich podstawówek w dwóch rozwijających się dzielnicach: na Felinie i Sławinie. – Przetargi chcemy ogłosić na początku roku – mówi zastępca prezydenta. Optymistycznie zakłada, że pierwszy dzwonek w nowych budynkach zabrzmi już we wrześniu 2021 r.

Mateusz Morawiecki dalej na czele rządu? Polacy nie chcą zmian
Sondaż

Mateusz Morawiecki dalej na czele rządu? Polacy nie chcą zmian 0 5

Polacy chcą, aby Mateusz Morawiecki dalej sprawował funkcję prezesa Rady Ministrów - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej.

Senioralny weekend w Targach Lublin
25 października 2019, 0:00

Senioralny weekend w Targach Lublin 0 0

Weekend seniorów w Lublinie. W dniach 25-27 października w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) będzie można wziąć udział w bezpłatnych badaniach, uzyskać porady prawne, zapoznać się z ofertami sanatoriów i firm farmaceutycznych. Ale to nie wszystko. Będą także koncerty i inne atrakcje.

Ja jestem Żyd z "Wesela" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur
22 listopada 2019, 18:00

Ja jestem Żyd z "Wesela" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur 0 1

W dniach 22-24 listopada o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur będzie można zobaczyć spektakl Ja jestem Żyd z "Wesela" na podstawie opowiadania Romana Brandstaettera.

Nowa atrakcja dla fanów motoryzacji. Będzie można wypożyczyć fiata 126 p lub 125 p

Nowa atrakcja dla fanów motoryzacji. Będzie można wypożyczyć fiata 126 p lub 125 p 0 0

Gratka dla fanów motoryzacji. Być może już w ten weekend pojawi się możliwość wypożyczenia w Lublinie fiata 126 p lub 125 p.

Nie przejedziesz pod mostem obok ul. Janowskiej

Nie przejedziesz pod mostem obok ul. Janowskiej 0 3

Na dwa dni zamknięty ma być przejazd pod przebudowywanym mostem kolejowym obok ul. Janowskiej. Droga ma być zamknięta od godz. 8 rano w środę do godz. 20 w czwartek, ale jest szansa, że prace uda się zakończyć wcześniej.

Były piłkarz Motoru Lublin doniósł na siebie do prokuratury. Jest decyzja ws. śledztwa

Były piłkarz Motoru Lublin doniósł na siebie do prokuratury. Jest decyzja ws. śledztwa 4 5

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego obstawienia u bukmacherów wyniku jednego z meczów piłkarskiego Motoru Lublin. Sam na siebie doniósł śledczym były kapitan lubelskiej drużyny

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.10.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.10.2019 0 0

Zmarł Onufry Koszarny, od 20 lat grał hejnał na balkonie ratusza w Lublinie
galeria
film

Zmarł Onufry Koszarny, od 20 lat grał hejnał na balkonie ratusza w Lublinie 10 1

Zmarł Onufry Koszarny, który przez ponad 20 lat, codziennie o godzinie 12 na balkonie lubelskiego Ratusza, grał hejnał na trąbce

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia]
galeria

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia] 19 9

- Jadając w tej stołówce obiady, zaglądałem też z zaciekawieniem za kulisy, gdzie nieupoważnionym wstęp jest zwykle wzbroniony. Pani Irena Nawrot załatwiła mi pismo, taki list polecający od rektora, które kulisy te przede mną otworzyło - wyjaśnia autor zdjęć

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu?

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu? 0 4

46-latek z gminy Leśniowice odpowie za gwałt. Miał zaatakować kobietę, z którą przez kilka dni imprezował w jednym domu. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju 3 4

Drużyna robotyczna z Kraśnika leci na Mistrzostwa Świata do Dubaju. – Jesteśmy jedyną ekipą, która dwukrotnie pod rząd stanęła na podium – mówi Dariusz Głuchowski, jeden z mentorów Spice Gears. – Brakuje nam tylko złota. Mamy nadzieję, że tym razem się uda