Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

11 grudnia 2019 r.
11:36

Remont w muzeum w Białej Podlaskiej zakończony. Więcej miejsca na zbiory, które zalegały w magazynach

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
9 14 A A
(fot. E.Burda)

Przede wszystkim więcej powierzchni wystawienniczej. To efekty gruntownego remontu budynku głównego Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Ale dla zwiedzających placówka otworzy się wiosną.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zakończyły się prace budowlane, które trwały rok. To element całościowej rewitalizacji parku Radziwiłłowskiego. – To pierwszy taki od 1983 roku generalny remont – mówi Violetta Jarząbkowska, dyrektor muzeum.

Zmiany widać już od wejścia, bo nawiązuje ono teraz do tego historycznego. – Tak jak za czasów Radziwiłłów wchodzimy bramą wjazdową – precyzuje Jarząbkowska.

Bo muzeum znajduje się w budynku wieży bramnej, wchodzącej kiedyś w skład założenia zamkowego dawnego rodu Radziwiłłów. Gdy popatrzy się w dół, widać nowe posadzki i podłogowe otwory wentylacyjne. A w górze odtworzone dawne sklepienia. – Zainstalowaliśmy urządzenia, które wymieniają powietrze. Będzie więc regulacja temperatury. To zapewni odpowiednie warunki klimatyczne dla eksponatów – cieszy się Jarząbkowska.

Przede wszystkim jednak, budynek zyskał więcej powierzchni użytkowej. – Obecnie dysponujemy tutaj 750 mkw. powierzchni wystawienniczej. To trzy razy więcej niż do tej pory – zaznacza szefowa placówki. Na przykład w bastionie, gdzie był magazyn, znalazły się teraz pomieszczenia gospodarcze i toalety. Z kolei strych już nie straszy, tylko będzie służył ekspozycji etnograficznej.

Cały ten obiekt dedykowany będzie wystawom stałym. – Znajdą się tutaj również ekspozycje, których nie było, bo zalegały w magazynach. Mowa m.in. o wystawie archeologicznej czy etnograficznej – wymienia Jarząbkowska.

Znajdzie się też wreszcie miejsce na dzieła malarza Bazylego Albiczuka, który żył i tworzył w pobliskiej Dąbrowicy w powiecie bialskim. Obecnie muzealnicy zamawiają wyposażenie muzeum, czyli gabloty czy witryny. Zwiedzających zaproszą wiosną. Biura pracownicze już na stałe znalazły się w budynku Oficyny Zachodniej. Tam również pozostanie sala na wystawy czasowe.

Z efektów prac zadowolony jest również prezydent Michał Litwiniuk. – Nie możemy doczekać się aż te piękne wnętrza zapełnią się zbiorami. Podniesiemy wartość wystawiennicą muzeum, bo zyskując nowe powierzchnie będziemy mogli eksponować unikalne zbiory, czyli największą w Polsce kolekcję ikon. Nasze muzeum ma także największy zbiór dzieł malarza Bazylego Albiczuka. To będzie kulturalna marka naszego miasta – podkreśla Litwiniuk.

Podczas remontu placówkę przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. – Usunięte zostały bariery architektoniczne, które stanowiły  przeszkodę w dostępie do obiektu niepełnosprawnym. Wyrównano poziomy podłóg w budynku, co ułatwi swobodne poruszanie się po muzeum na wózku inwalidzkim – zauważa prezydent.

W budynku zainstalowana została też winda. A przy kasie muzealnej pojawi się pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Takie przenośne pętle będą dołączone do audioprzewodników. – Powstanie też makieta założenia pałacowo-obronnego Radziwiłłów z przeznaczeniem dla niewidomych – zapowiada Litwiniuk.

Remont muzeum kosztował 7 mln zł. Za prace odpowiadał zakład Zdzisława Serheja z Łomaz.

(fot. E.Burda)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wariat / 11 grudnia 2019 r. o 18:02
Gość dzisiaj o 14:11 :  to ciekawe przestałem pić wodę jest spoko nagle robie herbatę i boli mnie głowa. I sytuacja jest identyczna na różnych osiedlach w Białej
 Odbudujmy Pałac Radziwiłłów, a z kranu płynie śmierdząca woda która śmierdzi nawet po przegotowaniu. Tam gdzie rządzi PO i postkomuniści to szambo, śmieci w cenie złota i awarie. Teraz tylko czekajmy jak pierdyknie rura w PECu. Karma widać zła.
Avatar
Coś chyba / 12 grudnia 2019 r. o 08:28
U mnie też w kranie jakaś śmierdząca woda pływa i boli nas głową po zrobieniu np kawy
Avatar
Wariat / 11 grudnia 2019 r. o 19:16
Gość dzisiaj o 14:11 :  to ciekawe przestałem pić wodę jest spoko nagle robie herbatę i boli mnie głowa. I sytuacja jest identyczna na różnych osiedlach w Białej
Odbudujmy Pałac Radziwiłłów, a z kranu płynie śmierdząca woda która śmierdzi nawet po przegotowaniu. Tam gdzie rządzi PO i postkomuniści to szambo, śmieci w cenie złota i awarie. Teraz tylko czekajmy jak pierdyknie rura w PECu. Karma widać zła.
 Jaka jest przewidziana premia dla menedżmentu z Wodkanu, bo koniec roku tuż tuż? By żyło się lepiej.
ote>  Jaka jest przewidziana premia dla menedżmentu z Wodkanu, bo koniec roku tuż tuż? By żyło się lepiej. rozwiń
Avatar
kiedys / 11 grudnia 2019 r. o 13:05
Kiedy w końcu artykuł o tym syfie który pływa w miejskiej wodzie? ludzie kupują wodę w sklepach bo po tej wodzie z kranu boli głowa nawet po jej ugotowaniu.
Avatar
Ja / 11 grudnia 2019 r. o 15:38
Gość dzisiaj o 14:11 : to ciekawe przestałem pić wodę jest spoko nagle robie herbatę i boli mnie głowa. I sytuacja jest identyczna na różnych osiedlach w Białej
Avatar
biurwa / 12 grudnia 2019 r. o 07:41
Do "kiedyś" Nie wiem, gdzie mieszkasz, że u Ciebie płynie syf?  My pijemy wodę bezpośrednio z kranu, nic się nie zmieniła. Chyba, że jesteś trollem, co wszystko krytykuje.
W parku Radziwiłółwskim pić się nie da nawet po przegotowaniu a nawet przfiltrowaniu w dzbanku, kto wrażliwszy przynosi wodę w butelkach ze sklepu. Kiedyś w pracy piliśmy normalnie z kranu bez przegotowania nawet więc chyba jednak coś jest na rzeczy i nie chodzi u o trollowanie. Jakość wody spadła niestety.
Avatar
M1 / 11 grudnia 2019 r. o 12:36
Przecież kupił samochód i konstytucyjnie ma pełne prawo zaparkować tam gdzie chce w tym kraju oby jak najmniej się nałaźił . Tylko ropa za droga i nie można wjechać do sklepów jeszcze ale to pewnie i tak się jeszcze zmieni nie odbiorą nam tej wolności i swobody o którą tak walczyliśmy. A po z Pałacem ? myślę, że śmiało możemy zadać te pytanie naszym wnukom aby po kilkunastu latach mogli je odkopać i też je sobie zadać.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 12:06
Jedno zdjęcie mówi o hierarchii wartości dzisiejszego człowieka, zaparkować samochód przed bramą wjazdową do zamku, jednego z najcenniejszych zabytków architektury Białej, dzieła Augustyna Locci z 1674-5. I pytanie: Co z projektem odbudowy pałacu?
Avatar
Miejscowy dziadek / 13 grudnia 2019 r. o 18:55
Panie prezydencie, a jak pan ocenia tak w przybliżeniu, ile rocznie zyska pieniędzy na tej marce regionu, kasa miejska? Czy też będziemy z naszych podatków i innych haraczy, dokładać do tego interesu? Uprzejmie prosi Miejscowy Dziadek.
Avatar
M / 11 grudnia 2019 r. o 20:17
Jak chciał budować to wszyscy protestowali, że chce przejąć park, teraz z koleji krzyk, że nie dotrzymał obietnicy wyborczej.
Avatar
Miejscowy dziadek / 13 grudnia 2019 r. o 18:55
Panie prezydencie, a jak pan ocenia tak w przybliżeniu, ile rocznie zyska pieniędzy na tej marce regionu, kasa miejska? Czy też będziemy z naszych podatków i innych haraczy, dokładać do tego interesu? Uprzejmie prosi Miejscowy Dziadek.
Avatar
Coś chyba / 12 grudnia 2019 r. o 08:28
U mnie też w kranie jakaś śmierdząca woda pływa i boli nas głową po zrobieniu np kawy
Avatar
biurwa / 12 grudnia 2019 r. o 07:41
Do "kiedyś" Nie wiem, gdzie mieszkasz, że u Ciebie płynie syf?  My pijemy wodę bezpośrednio z kranu, nic się nie zmieniła. Chyba, że jesteś trollem, co wszystko krytykuje.
W parku Radziwiłółwskim pić się nie da nawet po przegotowaniu a nawet przfiltrowaniu w dzbanku, kto wrażliwszy przynosi wodę w butelkach ze sklepu. Kiedyś w pracy piliśmy normalnie z kranu bez przegotowania nawet więc chyba jednak coś jest na rzeczy i nie chodzi u o trollowanie. Jakość wody spadła niestety.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 22:02
Ale pierdo***** kocopoły tutaj. Dobrze ze miasto się rozwija i tyle.
Avatar
Prezes / 11 grudnia 2019 r. o 21:03
Bardzo ładnie!!!
Avatar
M / 11 grudnia 2019 r. o 20:17
Jak chciał budować to wszyscy protestowali, że chce przejąć park, teraz z koleji krzyk, że nie dotrzymał obietnicy wyborczej.
Avatar
Wariat / 11 grudnia 2019 r. o 19:16
Gość dzisiaj o 14:11 :  to ciekawe przestałem pić wodę jest spoko nagle robie herbatę i boli mnie głowa. I sytuacja jest identyczna na różnych osiedlach w Białej
Odbudujmy Pałac Radziwiłłów, a z kranu płynie śmierdząca woda która śmierdzi nawet po przegotowaniu. Tam gdzie rządzi PO i postkomuniści to szambo, śmieci w cenie złota i awarie. Teraz tylko czekajmy jak pierdyknie rura w PECu. Karma widać zła.
 Jaka jest przewidziana premia dla menedżmentu z Wodkanu, bo koniec roku tuż tuż? By żyło się lepiej.
ote>  Jaka jest przewidziana premia dla menedżmentu z Wodkanu, bo koniec roku tuż tuż? By żyło się lepiej. rozwiń
Avatar
Wariat / 11 grudnia 2019 r. o 18:02
Gość dzisiaj o 14:11 :  to ciekawe przestałem pić wodę jest spoko nagle robie herbatę i boli mnie głowa. I sytuacja jest identyczna na różnych osiedlach w Białej
 Odbudujmy Pałac Radziwiłłów, a z kranu płynie śmierdząca woda która śmierdzi nawet po przegotowaniu. Tam gdzie rządzi PO i postkomuniści to szambo, śmieci w cenie złota i awarie. Teraz tylko czekajmy jak pierdyknie rura w PECu. Karma widać zła.
Avatar
Ja / 11 grudnia 2019 r. o 15:38
Gość dzisiaj o 14:11 : to ciekawe przestałem pić wodę jest spoko nagle robie herbatę i boli mnie głowa. I sytuacja jest identyczna na różnych osiedlach w Białej
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 r. o 14:11
Do "kiedyś" Nie wiem, gdzie mieszkasz, że u Ciebie płynie syf? My pijemy wodę bezpośrednio z kranu, nic się nie zmieniła. Chyba, że jesteś trollem, co wszystko krytykuje.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin. Od poniedziałku będzie więcej miejsc do złożenia wniosku o dodatek węglowy [adresy]

Lublin. Od poniedziałku będzie więcej miejsc do złożenia wniosku o dodatek węglowy [adresy]

Od poniedziałku przybędzie w Lublinie punktów przyjmowania wniosków o dodatek węglowy oraz nowy dodatek dla gospodarstw domowych. Z dokumentami będzie można się zgłaszać także do placówek MOPR.

Sofia Ennaoui to gwiazda światowej lekkoatletyki, zawodniczka AZS UMCS Lublin. I żołnierz

Sofia Ennaoui to gwiazda światowej lekkoatletyki, zawodniczka AZS UMCS Lublin. I żołnierz

Kawa z widokiem, spacer, wyjście do lasu czy najprostsze czynności to wspaniałe doświadczanie dnia codziennego. Zamartwianie się tym, co było wcześniej lub tym, co będzie później, po dłuższym namyśle nie ma sensu. Mam takie przeczucie, że gdzieś tam na górze każdy ma zapisany swój los – Rozmowa z Sofią Ennaoui, gwiazdą światowej lekkoatletyki, zawodniczką AZS UMCS Lublin.

Tragedia na drodze. Nie żyją 24-letni kierowca i 17-letni pasażer

Tragedia na drodze. Nie żyją 24-letni kierowca i 17-letni pasażer

24-letni kierowca volkswagena zginął na miejscu, a jadący z nim pasażer w wieku 17 lat w ciężkim stanie został przetransportowany do szpitala. Niestety jego życia nie udało się uratować. Do tragedii doszło w nocy na terenie powiatu tomaszowskiego.

Policja: 48-latek z Lublina się odnalazł

Policja: 48-latek z Lublina się odnalazł

Policja informuje o zakończonych poszukiwaniach 48-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna odnalazł się dzisiaj rano. – Jest cały i zdrowy. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo – potwierdza komisarz Anna Kamola z Zespołu Prasowego KWP w Lublinie.

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm z medalami podczas młodzieżowych mistrzostw Polski

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm z medalami podczas młodzieżowych mistrzostw Polski

Zawody rozegrane zostały w Poznaniu. Rywalizowały w nich zapaśnicy stylu klasycznego. Na drugim stopniu podium stanęli Michał Biskupski i Igor Shepetun.

Pogoda na 5 dni. Kiedy będzie najcieplej?
film

Pogoda na 5 dni. Kiedy będzie najcieplej?

Przez kolejne dni aura będzie spokojna, acz pochmurna. Chociaż momentami przydadzą się parasole, czekają nas również liczne rozpogodzenia. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 19 stopni Celsjusza.

Nowe stacje Państwowej Agencji Atomistyki. Jedna z ich stanie w Opolu Lubelskim
film

Nowe stacje Państwowej Agencji Atomistyki. Jedna z ich stanie w Opolu Lubelskim

Zapadła decyzja, że koło szpitala w Opolu Lubelskim będą sondy pomiarowe pracujące dla Państwowej Agencji Atomistyki. Sukcesywnie, teren całego kraju pokrywa sieć urządzeń wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Działa już nowa wersja mapy radiacyjnej Polski.

Mieszka na Roztoczu i "ubiera Warszawkę". Wśród jego klientów jest m.in. Doda [zdjęcia]
magazyn
galeria

Mieszka na Roztoczu i "ubiera Warszawkę". Wśród jego klientów jest m.in. Doda [zdjęcia]

Byłem, widziałem, poznałem. Wiem, że przepych i lans to nie dla mnie – mówi o "wielkim świecie" człowiek, w którego ręcznie zdobionych kurtkach chodzą gwiazdy i celebryci, o którym piszą, że "ubiera Warszawkę", a który wychował się na wsi kilkanaście kilometrów od ukraińskiej granicy i do dziś mieszka na Roztoczu, jeździ polonezem i lubi czasem sobie kupić... oranżadkę w proszku.

Zamość. Zanosi się na podwyżki opłat w przedszkolach. Nowe stawki

Zamość. Zanosi się na podwyżki opłat w przedszkolach. Nowe stawki

Pierwsze pięć godzin jest za darmo. Za każdą kolejną rozpoczętą pobytu dziecka w przedszkolu rodzice już płacą. Dotąd było to w Zamościu 1 zł. Jeśli proponowaną uchwałę o podwyżce przyjmą w poniedziałek na sesji radni, to stawka wzrośnie do 1,14 zł.

Torus Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 30:25. Znowu wpadka

Torus Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 30:25. Znowu wpadka

W 4. kolejce Azoty Puławy przegrały w Gdańsku z Torus Wybrzeżem 25:30. Była to druga z rzędu porażka brązowych medalistów.

KSZO – Podlasie 2:1. Przegrali wygrany mecz

KSZO – Podlasie 2:1. Przegrali wygrany mecz

Powiedzieć, że po meczu z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski piłkarze Podlasia mają niedosyt, to nic nie powiedzieć. Goście prowadzili po kilkudziesięciu sekundach gry. Na dodatek od 41 minuty grali w liczebnej przewadze. Mimo to jakimś cudem przegrali 1:2.

Gryf Gmina Zamość – Grom Różaniec 4:0. Wynik, którego nikt się nie spodziewał

Gryf Gmina Zamość – Grom Różaniec 4:0. Wynik, którego nikt się nie spodziewał

Konia z rzędem temu, kto w 80 minucie spodziewał się, że Gryf Gmina Zamość wygra z Gromem Różaniec aż 4:0. W tym momencie drugi z zespołów wykonywał rzut karny. Arkadiusz Kwiatkowski zmarnował jednak jedenastkę, a to zemściło się w kolejnych minutach. I ostatecznie drużyna Sebastiana Luterka wysoko pokonała rywali.

Muzyka popłynęła z dachu Izabelli. Zagrał zespół Wczasy [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Muzyka popłynęła z dachu Izabelli. Zagrał zespół Wczasy [zdjęcia, wideo]

W sobotnie popołudnie puławianie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Na dachu hotelu Izabella wystąpili muzycy zespołu Wczasy. Płynąca z góry muzyka zaskakiwała przechodniów, którzy wypatrywali jej źródła kierując swój wzrok w kierunku wieżowca.

Podhale Nowy Targ – Orlęta Spomlek 0:1. Wygrana mimo problemów

Podhale Nowy Targ – Orlęta Spomlek 0:1. Wygrana mimo problemów

Andrij Bubentsov, Sebastian Kaczyński, Ernest Skrzyński, Karol Rycaj i Arkadiusz Korolczuk. Ta piątka nie mogła zagrać w sobotnim meczu Orląt Spomlek w Nowym Targu. Długo wydawało się, że trener Mikołaj Raczyński będzie musiał sobie radzić także bez Szymona Kamińskiego. „Kamyk” ostatecznie zagrał, a biało-zieloni mimo wielu osłabień pokonali Podhale 1:0.

Kazimierz zaprasza na Święto Jesieni
25 września 2022, 10:30

Kazimierz zaprasza na Święto Jesieni

Zespoły ludowe, kulinarne pokazy i konkursy czekają na odwiedzających kazimierskie Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę na placu przed oddziałem przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!