Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 września 2019 r.
14:20

Samorząd wygrał w sądzie z Polskim Związkiem Łowieckim. To pierwszy taki wyrok

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
62 12 A A
Sprawa toczyła się od 2017 roku
Sprawa toczyła się od 2017 roku (fot. Ewelina Burda)

Starosta bialski wygrał w sądzie z Polskim Związkiem Łowieckim. To precedensowy wyrok w skali kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyrok zapadł w ubiegły czwartek w Sądzie Okręgowym w Lublinie, w następstwie odwołania od orzeczenia, które rok temu ogłosił Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej. Ostatecznie lubelski sąd oddalił powództwo PZŁ w Warszawie. Sprawa toczyła się od 2017 roku. PZŁ domagał się przed sądem uznania za nieważną umowy dzierżawy na obwód łowiecki nr 19 w gminie Międzyrzec Podlaski, którą z kołem Ogar podpisał powiat bialski.

– Sąd Okręgowy w Lublinie podzielił nasze poglądy, że należy uwzględniać możliwości dokonywania wyboru przez starostę podmiotów, z którymi może być zawarta umowa. Sąd potwierdził tym samym ważność umowy z kołem Ogar – podkreśla Jarosław Łataś, radca prawny reprezentujący starostę.

Spór zaczął się, gdy w styczniu 2017 roku starosta bialski zerwał umowę z kołem Diana ze Stężycy. Tłumaczył to skargami od rolników, negatywnymi opiniami wójta gminy Międzyrzec Podlaski oraz Lubelskiej Izby Rolniczej. Kołu Diana zarzucił nieszacowanie szkód łowieckich w terminie, niewystarczającą redukcję populacji dzików w obwodzie i niewypłacanie należytych odszkodowań rolnikom.

A w związku z tym, że lokalne koło Ogar złożyło wniosek o dzierżawę obwodu nr 19, starosta zdecydował się go podpisać. Zarówno PZŁ, jak i koło Diana zakwestionowało to na drodze sądowej.

– Sąd uzasadnił, że należy brać po uwagę to, że wpłynął wniosek koła Ogar oraz to, że były negatywne opinie wójta czy Lubelskiej Izby Rolniczej. Innymi słowy istniały powody, dla których starosta rozwiązał umowę z kołem Diana. Nie wspominając o tym, że był to czas szczytowej epidemii ASF na tym terenie. Sąd wziął pod uwagę również te okoliczności – tłumaczy Łataś.

To precedensowy wyrok. – W tego typu sprawach do tej pory było tylko jedno orzeczenie Sądu Najwyższego z 2000 roku. Było ono w kompletnej opozycji do tego obecnego wyroku – zaznacza radca prawny.

Starosta bialski Mariusz Filipiuk, który sam jest myśliwym, podkreśla, że to sprawiedliwy wyrok. – On ewidentnie rozstrzyga, że jako starosta mam prawo decydować, które koło będzie dany obwód dzierżawić, a które nie. Te koła, które nie będą należycie realizować swoich zadań, będą miały wypowiadane umowy – zaznacza Filipiuk.

Polski Związek Łowiecki miał na tę sprawę odmienny pogląd. – Zgodnie z prawem łowieckim umowy dzierżawy obwodów zawierane są na wniosek PZŁ. I to PZŁ wskazuje koło, z którym ma zostać zawarta umowa na kolejne 10 lat. Jest to związane z zadaniami publicznymi, które sprawuje PZŁ – tłumaczył podczas procesu radca prawny Związku Bartosz Bolesławski.

Dziś PZŁ potwierdza jedynie, że zapadł taki wyrok. – W treści apelacji zarzucano naruszenie przez sąd pierwszej instancji przepisów o postępowaniu dowodowym i ocenie dowodów, a także naruszenie przepisów prawa materialnego – ustawy o prawie łowieckim. W szczegółowy sposób będziemy mogli odnieść się do treści wyroku po otrzymaniu jego odpisu wraz z uzasadnieniem – odpowiada Magdalena Raban z wydziału prasowego PZŁ.

Marek Sulima (PSL), radny powiatu bialskiego jest zadowolony z wybranego przez starostę dzierżawcy obwodu nr 19. – W ciągu jednego roku koło łowieckie Ogar odstrzeliło 500 dzików w tym obwodzie, podczas gdy wcześniej słyszeliśmy, że tam jest ich może 100. To pokazało skalę prawdy. W Polsce ta sprawa na pewno odbije się głośnym echem – uważa Sulima.

Wyrok jest prawomocny. Sąd kosztami procesowymi obciążył PZŁ.

e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 16:06
+14
Myślistwo to barbarzyństwo! Co to za sztuka zastrzelić z dwururki nieuzbrojonego dzika? Gdyby myśliwy miał własnoręcznie ukręcić łeb takiemu dzikowi, to by pomyślał. A tak "MYŚLIwy" to eufemistyczne określenie żądnego krwi barbarzyńcy.
Avatar
myśliwy / 16 września 2019 o 18:45
+13
Panowie z PZŁ - to do lekarza powinni się udać.  PZł - wskazuje z kim Starosta ma zawrzeć umowę na 10 lat ??? To podobnie myśląc Ja - czyli D....pa nakaże sąsiadowi z dalszej działki wybudować do siebie drogę (moja działka jest bliżej) bo chcę budować dom. Ot ciekawy kraj.
 Obwody łowieckie to ziemia rolników,nie starosty którą starosta bez ich wiedzy wydzierżawia kołom łowieckim.Dlaczego więc ma rozporządzać cudzą własnością i jeszcze na dodatek niesłusznie zbierać haracz w postaci tzw.nuty dzierżawnej,która powinna trafiać do kół łowieckich/nie do budżetu starostwa/ z przeznaczeniem na szkody łowieckie wyrządzane przez zwierzynę należącą do skarbu państwa.Drugimi pobierającymi daninę nie za swoje nie wiadomo dlaczego są zarządy okręgowe PZŁ.Wszystko ze składek myśliwych oczywiście.Przepisy z komuny,których  dekomunizacja jakoś nie chce objąć. ż
 Obwody łowieckie to ziemia rolników,nie starosty którą starosta bez ich wiedzy wydzierżawia kołom łowieckim.Dlaczego więc ma rozporządzać cudzą własnością i jeszcze na dodatek niesłusznie zbierać haracz w postaci tzw.nuty dzierżawnej,która powinna trafiać do kół łowieckich/nie do budżetu starostwa/ z przeznaczeniem na szkody łowieckie wyrządzane przez zwierzynę należącą do skarbu państwa.Drugimi pobierającymi daninę nie za swoje nie wiadomo dlaczego są zarządy okręgowe PZŁ.Wszystko ze składek myśliwych oczywiście.Przepisy z k... rozwiń
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 23:44
+7
Przed wojną strzelał ten ,kto był właścicielem ziemi + ew. goście. A teraz ?
Avatar
zabawa dla chłopczyków z kasą? / 16 września 2019 o 23:43
+7
Komuna wypaczyła święte niegdyś prawa łowiectwa w Polsce (np. te z grudnia 1927). Cimoszki, Palogłupy i Bronki wypaczyli prawdziwy etos łowiectwa. Konieczne są reformy tych struktur i to od podstaw .
Avatar
lk / 16 września 2019 o 18:05
+5
Nikt nie potrafi się rozprawić z reliktami przeszłości jakimi są PZŁ i PZW.
Avatar
janek / 10 października 2019 o 11:40
+1
Pan Filipiuk jest cudownym starostą, mogą nam zazdrościć.
Avatar
nie członek / 16 września 2019 o 17:23
+1
Panowie z PZŁ - to do lekarza powinni się udać. PZł - wskazuje z kim Starosta ma zawrzeć umowę na 10 lat ??? To podobnie myśląc Ja - czyli D....pa nakaże sąsiadowi z dalszej działki wybudować do siebie drogę (moja działka jest bliżej) bo chcę budować dom. Ot ciekawy kraj.
Avatar
czyt / 17 września 2019 o 11:02
0
PZŁ i Starosta, bili się o profity z mojej ziemi. Ja mam figę i nie mogę wchodzić na swój grunt kiedy chcę, a jeszcze zwierz wyżre trawę, plony i stratuje. Zlikwidować to. Czyja ziemia, ten ma PRAWA. Okaże się ile jest zwierzyny, gdzie i kto zjada. jeszcze tony ołowiu rozpraszają po polach i lasach.
Avatar
agnieszka / 17 września 2019 o 15:12
-2
wyrzućcie ich z obwodu łowieckiego!!prosta procedura wezwanie sejmiku do usunięcia naruszenia prawa i skarga do wsa, w Polsce jest dużo takich wyroków wsa.
Avatar
rovslestho / 16 września 2019 o 18:53
-3
SpFling.com - świetny projekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźć partnera seksualnego
Avatar
janek / 10 października 2019 o 11:40
+1
Pan Filipiuk jest cudownym starostą, mogą nam zazdrościć.
Avatar
agnieszka / 17 września 2019 o 15:12
-2
wyrzućcie ich z obwodu łowieckiego!!prosta procedura wezwanie sejmiku do usunięcia naruszenia prawa i skarga do wsa, w Polsce jest dużo takich wyroków wsa.
Avatar
czyt / 17 września 2019 o 13:05
-5
Panowie z PZŁ - to do lekarza powinni się udać.  PZł - wskazuje z kim Starosta ma zawrzeć umowę na 10 lat ??? To podobnie myśląc Ja - czyli D....pa nakaże sąsiadowi z dalszej działki wybudować do siebie drogę (moja działka jest bliżej) bo chcę budować dom. Ot ciekawy kraj.
Obwody łowieckie to ziemia rolników,nie starosty którą starosta bez ich wiedzy wydzierżawia kołom łowieckim.Dlaczego więc ma rozporządzać cudzą własnością i jeszcze na dodatek niesłusznie zbierać haracz w postaci tzw.nuty dzierżawnej,która powinna trafiać do kół łowieckich/nie do budżetu starostwa/ z przeznaczeniem na szkody łowieckie wyrządzane przez zwierzynę należącą do skarbu państwa.Drugimi pobierającymi daninę nie za swoje nie wiadomo dlaczego są zarządy okręgowe PZŁ.Wszystko ze składek myśliwych oczywiście.Przepisy z komuny,których  dekomunizacja jakoś nie chce objąć. ż
 KŁ dzierżawią Obwody i mają dostawć pieniądze zato? Może jednak niech płacą, za pozytki, a nie tylko pobierają i jeszcze zachowania antyekologiczne: porzucanie kiszek, ołowiu rozpraszanie.
 KŁ dzierżawią Obwody i mają dostawć pieniądze zato? Może jednak niech płacą, za pozytki, a nie tylko pobierają i jeszcze zachowania antyekologiczne: porzucanie kiszek, ołowiu rozpraszanie. rozwiń
Avatar
czyt / 17 września 2019 o 11:02
0
PZŁ i Starosta, bili się o profity z mojej ziemi. Ja mam figę i nie mogę wchodzić na swój grunt kiedy chcę, a jeszcze zwierz wyżre trawę, plony i stratuje. Zlikwidować to. Czyja ziemia, ten ma PRAWA. Okaże się ile jest zwierzyny, gdzie i kto zjada. jeszcze tony ołowiu rozpraszają po polach i lasach.
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 23:44
+7
Przed wojną strzelał ten ,kto był właścicielem ziemi + ew. goście. A teraz ?
Avatar
zabawa dla chłopczyków z kasą? / 16 września 2019 o 23:43
+7
Komuna wypaczyła święte niegdyś prawa łowiectwa w Polsce (np. te z grudnia 1927). Cimoszki, Palogłupy i Bronki wypaczyli prawdziwy etos łowiectwa. Konieczne są reformy tych struktur i to od podstaw .
Avatar
rovslestho / 16 września 2019 o 18:53
-3
SpFling.com - świetny projekt dla dorosłych, którzy chcą znaleźć partnera seksualnego
Avatar
myśliwy / 16 września 2019 o 18:45
+13
Panowie z PZŁ - to do lekarza powinni się udać.  PZł - wskazuje z kim Starosta ma zawrzeć umowę na 10 lat ??? To podobnie myśląc Ja - czyli D....pa nakaże sąsiadowi z dalszej działki wybudować do siebie drogę (moja działka jest bliżej) bo chcę budować dom. Ot ciekawy kraj.
 Obwody łowieckie to ziemia rolników,nie starosty którą starosta bez ich wiedzy wydzierżawia kołom łowieckim.Dlaczego więc ma rozporządzać cudzą własnością i jeszcze na dodatek niesłusznie zbierać haracz w postaci tzw.nuty dzierżawnej,która powinna trafiać do kół łowieckich/nie do budżetu starostwa/ z przeznaczeniem na szkody łowieckie wyrządzane przez zwierzynę należącą do skarbu państwa.Drugimi pobierającymi daninę nie za swoje nie wiadomo dlaczego są zarządy okręgowe PZŁ.Wszystko ze składek myśliwych oczywiście.Przepisy z komuny,których  dekomunizacja jakoś nie chce objąć. ż
 Obwody łowieckie to ziemia rolników,nie starosty którą starosta bez ich wiedzy wydzierżawia kołom łowieckim.Dlaczego więc ma rozporządzać cudzą własnością i jeszcze na dodatek niesłusznie zbierać haracz w postaci tzw.nuty dzierżawnej,która powinna trafiać do kół łowieckich/nie do budżetu starostwa/ z przeznaczeniem na szkody łowieckie wyrządzane przez zwierzynę należącą do skarbu państwa.Drugimi pobierającymi daninę nie za swoje nie wiadomo dlaczego są zarządy okręgowe PZŁ.Wszystko ze składek myśliwych oczywiście.Przepisy z k... rozwiń
Avatar
Biały / 16 września 2019 o 18:13
-3
Powiat bialski zachowuje się jak państwo w państwie. Kroi i dzieli swój torcik jak chce i stanowi też swoje prawo. Które koło u wozu lepsze on decyduje, kogo przestawić, wystawić itd. I ten radny co miał być milczący znowu przy staroście. Coś jest na rzeczy ale jak to mówią: psy szczekają a karawana idzie dalej.
Avatar
lk / 16 września 2019 o 18:05
+5
Nikt nie potrafi się rozprawić z reliktami przeszłości jakimi są PZŁ i PZW.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rozbudują dwie lubelskie podstawówki. Pierwsze dzwonki w nowych budynkach mają zabrzmieć we wrześniu 2021 roku

Rozbudują dwie lubelskie podstawówki. Pierwsze dzwonki w nowych budynkach mają zabrzmieć we wrześniu 2021 roku 0 0

W przyszłym roku mają się zacząć rozbudowy miejskich podstawówek w dwóch rozwijających się dzielnicach: na Felinie i Sławinie. – Przetargi chcemy ogłosić na początku roku – mówi zastępca prezydenta. Optymistycznie zakłada, że pierwszy dzwonek w nowych budynkach zabrzmi już we wrześniu 2021 r.

Mateusz Morawiecki dalej na czele rządu? Polacy nie chcą zmian
Sondaż

Mateusz Morawiecki dalej na czele rządu? Polacy nie chcą zmian 0 5

Polacy chcą, aby Mateusz Morawiecki dalej sprawował funkcję prezesa Rady Ministrów - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej.

Senioralny weekend w Targach Lublin
25 października 2019, 0:00

Senioralny weekend w Targach Lublin 0 0

Weekend seniorów w Lublinie. W dniach 25-27 października w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) będzie można wziąć udział w bezpłatnych badaniach, uzyskać porady prawne, zapoznać się z ofertami sanatoriów i firm farmaceutycznych. Ale to nie wszystko. Będą także koncerty i inne atrakcje.

Ja jestem Żyd z "Wesela" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur
22 listopada 2019, 18:00

Ja jestem Żyd z "Wesela" - spektakl w Centrum Spotkania Kultur 0 1

W dniach 22-24 listopada o godz. 18 w Centrum Spotkania Kultur będzie można zobaczyć spektakl Ja jestem Żyd z "Wesela" na podstawie opowiadania Romana Brandstaettera.

Nowa atrakcja dla fanów motoryzacji. Będzie można wypożyczyć fiata 126 p lub 125 p

Nowa atrakcja dla fanów motoryzacji. Będzie można wypożyczyć fiata 126 p lub 125 p 0 1

Gratka dla fanów motoryzacji. Być może już w ten weekend pojawi się możliwość wypożyczenia w Lublinie fiata 126 p lub 125 p.

Nie przejedziesz pod mostem obok ul. Janowskiej

Nie przejedziesz pod mostem obok ul. Janowskiej 0 3

Na dwa dni zamknięty ma być przejazd pod przebudowywanym mostem kolejowym obok ul. Janowskiej. Droga ma być zamknięta od godz. 8 rano w środę do godz. 20 w czwartek, ale jest szansa, że prace uda się zakończyć wcześniej.

Były piłkarz Motoru Lublin doniósł na siebie do prokuratury. Jest decyzja ws. śledztwa

Były piłkarz Motoru Lublin doniósł na siebie do prokuratury. Jest decyzja ws. śledztwa 4 5

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego obstawienia u bukmacherów wyniku jednego z meczów piłkarskiego Motoru Lublin. Sam na siebie doniósł śledczym były kapitan lubelskiej drużyny

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.10.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.10.2019 0 0

Zmarł Onufry Koszarny, od 20 lat grał hejnał na balkonie ratusza w Lublinie
galeria
film

Zmarł Onufry Koszarny, od 20 lat grał hejnał na balkonie ratusza w Lublinie 10 1

Zmarł Onufry Koszarny, który przez ponad 20 lat, codziennie o godzinie 12 na balkonie lubelskiego Ratusza, grał hejnał na trąbce

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia]
galeria

We wtorek otwarcie stołówki UMCS. Tak tu było kilkanaście lat temu [zdjęcia] 19 9

- Jadając w tej stołówce obiady, zaglądałem też z zaciekawieniem za kulisy, gdzie nieupoważnionym wstęp jest zwykle wzbroniony. Pani Irena Nawrot załatwiła mi pismo, taki list polecający od rektora, które kulisy te przede mną otworzyło - wyjaśnia autor zdjęć

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu?

Zgwałcił znajomą, bo chciała wrócić do domu? 0 4

46-latek z gminy Leśniowice odpowie za gwałt. Miał zaatakować kobietę, z którą przez kilka dni imprezował w jednym domu. Mężczyźnie grozi do 12 lat więzienia.

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju

Robot z Kraśnika przed dużym wyzwaniem w Dubaju 3 4

Drużyna robotyczna z Kraśnika leci na Mistrzostwa Świata do Dubaju. – Jesteśmy jedyną ekipą, która dwukrotnie pod rząd stanęła na podium – mówi Dariusz Głuchowski, jeden z mentorów Spice Gears. – Brakuje nam tylko złota. Mamy nadzieję, że tym razem się uda