Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

24 stycznia 2019 r.
14:53

Twierdzi, że dyrektor zdegradował ją za poglądy polityczne. Nagrała rozmowę

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 48 A A
Gabriela Bielińska, Zbigniew Kapela
Gabriela Bielińska, Zbigniew Kapela (fot. BCK)

Gabriela Bielińska, pracownica Bialskiego Centrum Kultury, zarzuca dyrektorowi, że zdegradował ją za poglądy polityczne. Rozmowę z dyrektorem nagrała. Tymczasem Zbigniew Kapela, szef BCK, odpowiada, że nie wyciągnął wobec niej żadnych konsekwencji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bielińska jest specjalistką ds. promocji i zastępcą kierownika Biura BCK. Do tej pory prowadziła też dwa programy kulturalne. Jeden to audycja w Katolickim Radiu Podlasie, a drugi to „Blisko Ciebie Kultura” w TV Wschód.

– Nigdy nie było uwag, co do mojej pracy. Samo to, że zostałam zastępcą kierownika, o czymś przecież świadczy – mówi Gabriela Bielińska, która współorganizowała w BCK wiele wydarzeń kulturalnych.

W listopadzie odbyła rozmowę z dyrektorem BCK Zbigniewem Kapelą. – To było tuż po wyborach samorządowych (prezydent z PiS przegrał walkę o reelekcję z kandydatem PO – dop. red.). Dyrektor poprosił mnie na rozmowę w obecności pani kierownik – relacjonuje Bielińska. – Byłam w szoku, że w Białej może dojść do sytuacji, że zwalnia się pracowników ze względu na to, że ktoś ma swoje poglądy polityczne. To jest dyskryminacja – uważa pracownica.

Rozmowę z dyrektorem nagrała. Przytoczyła Dziennikowi jej fragmenty. Według Bielińskiej dyrektor miał mówić m.in.: „W programie nie możesz już być, gdyż się wplątałaś w kampanię wyborczą. Wmieszałaś się do polityki”.

Kiedy Bielińska zapytała, czyja to jest decyzja, dyrektor miał odpowiedzieć: „Takie są konsekwencje mieszania się do polityki, czego ja się wystrzegam i bronię przez tyle lat. Tak to jest. Tak się ciągnie za sznurki później. W konsekwencji będziesz miała zmieniony zakres obowiązków i w konsekwencji nie będziesz też zastępcą. To też jest decyzja odgórna”.

Pracownica poprosiła o pisemne uzasadnienie tej decyzji, ale – jak twierdzi – usłyszała: „Jak będziesz szarpać się z władzą, to cię wywalą z roboty”.

– Od listopada zabierane są powoli moje obowiązki, zaczęło się od programów – przyznaje Bielińska. Pracownica BCK uważa, że nie angażowała się w kampanię wyborczą Dariusza Stefaniuka (PiS).

– Nie zgadzam się na takie traktowanie mnie jako pracownika. Dzisiaj to jestem ja, a jutro to może być ktoś inny – zaznacza. – Nagranie jestem w stanie upublicznić, jeżeli ktoś będzie mi zarzucał, że kłamię, ale tego nie można się wyprzeć – uważa specjalistka z BCK.

Tymczasem Zbigniew Kapela, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury, takiej rozmowy się nie wypiera, ale zaprzecza, jakoby zdegradował pracownicę.

– Pani Gabriela Bielińska nadal jest zastępcą kierownika biura BCK, nie została też odsunięta od programu „Blisko Ciebie Kultura”, jest w jego radzie programowej. Nie zostały wobec niej wyciągnięte żadne konsekwencje – podkreśla dyrektor.

Jego zdaniem wszystko może mieć charakter prowokacji, bo we wcześniejszych rozmowach nie ukrywał, że planuje zmiany w tym dziale. – Mamy do czynienia z faktem potajemnego nagrania rozmowy w mojej obecności i obecności kierownika działu. To ma rażące znamiona złamania zasady poufności, swobody wypowiedzi, a udostępnianie nagrania osobom trzecim może naruszać dobra osobiste – zauważa Kapela.

Przyznaje, że kilka razy rozmawiał z pracownikami, zwłaszcza z młodymi, przestrzegając ich przed angażowaniem się w politykę. – O sprawach personalnych z prezydentem miasta nie rozmawiałem. Pana prezydenta przeprosiłem, że w sposób nieodpowiedzialny i bezpodstawny odniosłem się do niego w rozmowie. Natomiast chcę zaznaczyć, że prezydent podkreślał, żeby do pracowników odnosić się z należytym szacunkiem i godnością – dodaje Zbigniew Kapela.

W nagraniu jednak pada, że odsunięcie Bielińskiej od pewnych obowiązków to decyzja odgórna. – Prezydent Michał Litwiniuk absolutnie nie wydał takiego polecenia i chce wierzyć, że żadni pracownicy nie prowadzą takich rozmów z podwładnymi. Nigdy nie sugerował dyrektorowi Kapeli zwalniania kogokolwiek i jest bardzo zaskoczony zaistniałą sytuacją – podkreśla Gabriela Kuc-Stefaniuk, rzecznik prezydenta i dodaje, że Litwiniuk przeprowadził rozmowę dyscyplinującą z dyrektorem.

– Z jego wyjaśnień wynika, że zamiar zmian organizacyjnych pan Kapela miał jeszcze w okresie poprzedniej kadencji i taką informację posiadali również pracownicy BCK. Dyrektor przeprosił pana prezydenta za nieuprawnione odniesienia podczas rozmowy z pracownikiem.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 48

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anty / 24 stycznia 2019 r. o 15:25
+40
jestem naprawdę bardzo rozczarowana nowym prezydentem. Najpierw zatrzymana karuzela, później stadion, konkursy na lukratywne stanowiska, które wygrali koledzy z partii platformy obywatelskiej (sosnowski, romanowski) prezesem pecu został Afaltowski którego syn jest aktywnym działaczem i współpracownikiem najbliższym Broniewicza... W poniedziałek prezesem ZGL zostanie Marcin Kochnio z którym litwiniuk wspólnie ... BIEGA. Śmiech na sali. a miało być tak inaczej!
Avatar
wyborca / 24 stycznia 2019 r. o 15:09
+38
no tak decyzja odgórna z którą litwiniuk nie miał nic wspólnego? To kto w takim razie rządzi do cholery jasnej tym miastem? Andrzej Czapski? Bogusław Broniewicz? Właściciel Rywala?
Avatar
pytam / 24 stycznia 2019 r. o 15:14
+36
Panie Kapela to w takim razie niech Pan zdradzi kto stał za tą decyzją odgórną jak nie litwiniuk?? Konkretnie nazwisko! w nagraniu padło jasno, że jest to decyzja odgórna.
Avatar
twister / 24 stycznia 2019 r. o 15:03
+32
Dlatego ja nie rozmawiam w pracy o polityce. Jeśli już to tylko po zbadaniu gruntu ... Peowskie towarzystwo siedzi na wielu wysokich stołkach. Jawne popieranie PIS prowadzi do zwolnienia albo innych konsekwencji. Tak to demokracja i pluralizm wg wyznawców PO.
Avatar
Pompeje / 24 stycznia 2019 r. o 15:19
+28
Funkcjonariusz Miał wykonać polecenie to je wykonał. Zbyt dosłownie - stad ta skandaliczna rozmowa co dyskredytuje i dyrektora i prezydenta
Avatar
Mama / 24 stycznia 2019 r. o 15:09
+16
Skandal, to co wyczyniają z biedna dziewczyna
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 r. o 14:56
+16
PO i wszystko jasne
Avatar
Zsl-lsd jedno zlo / 24 stycznia 2019 r. o 15:47
+15
JAK STAROSTA ZSL WYWALAL BRZOZKE POLITYCZNIE TO BYLA CIIIIISZA ?????
Avatar
r / 24 stycznia 2019 r. o 16:07
+13
można się pultać ile wlezie, że ten co przyszedł wywala wyższy szczebel po poprzedniku, ale po zbadaniu tematu okazuje się, że robi to każda jedna partia, z powodzeniem realizuje się taką czystkę po każdych wyborach, tam gdzie zmieniła się opcja. To są wszystko lokalne sprawy, ludzie to widzą, wiedza o tym doskonale, kto poleciał, kto przyszedł i dlaczego. W pewien sposób trudno się dziwić, że leci kierownictwo, bo przecież poprzednik raczej dobierał je pod siebie, często po znajomości, często z przykazu "góry" a tylko nieliczne przypadki miały kompetencje, więc trzeba dobrać tak żeby było fair. Taka jest nasza polityka, taki mamy klimat. A w tym konkretnym przypadku trzeba rozważyć czy np nie jest to całkiem świadoma i misternie przygotowana prowokacja wymierzona w prezydenta.
można się pultać ile wlezie, że ten co przyszedł wywala wyższy szczebel po poprzedniku, ale po zbadaniu tematu okazuje się, że robi to każda jedna partia, z powodzeniem realizuje się taką czystkę po każdych wyborach, tam gdzie zmieniła się opcja. To są wszystko lokalne sprawy, ludzie to widzą, wiedza o tym doskonale, kto poleciał, kto przyszedł i dlaczego. W pewien sposób trudno się dziwić, że leci kierownictwo, bo przecież poprzednik raczej dobierał je pod siebie, często po znajomości, często z przykazu "góry" a tylko nieliczne pr... rozwiń
Avatar
Zobaczycie w poniedziałek prawdę / 24 stycznia 2019 r. o 17:03
+9
A miało być inaczej. To jest farsa. A co tak ucichły osoby co atakowały Pana Stefaniuka , że zatrudnia kolegów. A tu traf obecny myślał , że nikt nic nie wie o przyszłym Prezesie ZGL oraz Pani z Rady nadzorczej ZGL(to jest kolesiostwo). A Pan Kapela już wie , że zostanie Dyrektorem BCK(tak wynika z rozmowy). Coś mi się zdaje, że to długo nie potrwa.
Avatar
Bialczanin / 30 lipca 2019 r. o 21:21
0
Teraz będzie w Piszczacu nagrywać hehe
Avatar
Rafal / 30 stycznia 2019 r. o 06:25
0
Teraz tylko konkurs na dyrektora bcku i z góry znana wygrana pani Małgorzaty R..... Dopiero się rozkręci. haha..
Avatar
wojciech / 29 stycznia 2019 r. o 16:26
+1
Ale sie spasła na tym kierowniczym stanowisku, taka świnka
Avatar
zuza / 28 stycznia 2019 r. o 09:45
+3
Teraz to wszyscy się wybielają....myśleli że Daro będzie wiecznie......ale obciach.....ludzie sami powinniście złożyć wypowiedzenia....wszyscy,których Daro pozatrudniał....szczególnie z wydziału UM z wydział polityki gospodarczej i rozwoju ......itp.
Avatar
być może / 28 stycznia 2019 r. o 09:39
+2
A czy p. Kapela jest taki "święty" to,że został "zachowany" na tym stanowisku za czsów byłego preztdenta też może świadczyć jak pięknie umiał się ułożyć z ówczesną władzą..... jak ktoś zna go dobrze.....zna jego postawę......chorągwi?
Avatar
Wolność / 27 stycznia 2019 r. o 20:25
-1
Jak czytam, że ktoś został zwolniony po zmianie włądzy to podaję przykłady ! Kiedy bolszewicka sekta pislam dorwała się do władzy w roku 2015 to wszyscy, którzy pełnili kierownicze funkcje zostali w sposób bydlęcy wyżucenie z pracy ! 99% tych ludzie w ygrało w sądzie, że zwolniono ich nie zgodnie z prawem.  A teraz słyszę, że jedna Pani dostała zwolnienie!  I co ! to jest tragedia ! Bolszewicy w Lublinie po przejęciu władzy w Urzędzie Marszałkowskim zwalniają wszystkich po kolei, polecam tej Pani skargę do marsołka do Kraśnika.
 Nie po to ludzie wybierali litwiniuka, aby zachowywał sę tak samo jak stefaniuk
 Nie po to ludzie wybierali litwiniuka, aby zachowywał sę tak samo jak stefaniuk rozwiń
Avatar
tak widzę bo prawda jest taka / 27 stycznia 2019 r. o 19:28
0
Jak czytam, że ktoś został zwolniony po zmianie włądzy to podaję przykłady ! Kiedy bolszewicka sekta pislam dorwała się do władzy w roku 2015 to wszyscy, którzy pełnili kierownicze funkcje zostali w sposób bydlęcy wyżucenie z pracy ! 99% tych ludzie w ygrało w sądzie, że zwolniono ich nie zgodnie z prawem. A teraz słyszę, że jedna Pani dostała zwolnienie! I co ! to jest tragedia ! Bolszewicy w Lublinie po przejęciu władzy w Urzędzie Marszałkowskim zwalniają wszystkich po kolei, polecam tej Pani skargę do marsołka do Kraśnika.
Avatar
albions / 26 stycznia 2019 r. o 16:17
+4
Przeciez.... ta kobieta była związana z DS, niby nie zapisala sie do partii jak połowa urzedu i przybocznych byłego prezydenta ale latała do urzędu i wydziału jak szalona... A Kapela.  słabyy był zawsze...i koniukturalista jakich wielu... Gabrysiu...nieładnie..
 Mówiąc o przypocznych masz na myśli Michała Litwiniuka? On jest w partii, tylko PO
Avatar
Potek / 26 stycznia 2019 r. o 13:27
+1
Przeciez.... ta kobieta była związana z DS, niby nie zapisala sie do partii jak połowa urzedu i przybocznych byłego prezydenta ale latała do urzędu i wydziału jak szalona... A Kapela.  słabyy był zawsze...i koniukturalista jakich wielu... Gabrysiu...nieładnie.. 
Avatar
:) / 26 stycznia 2019 r. o 08:21
+1
Zatrudnią, zatrudnią. I po tym zatrudnieniu bedzie widać skad była sterowana i kto za tym wszystkim stoi. Już podobno biureczko przygotowane. 
Zobacz wszystkie komentarze 48

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 czerwca 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 czerwca 2021 roku

Premiera filmu "Elementum" w Chatce Żaka
19 czerwca 2021, 19:00

Premiera filmu "Elementum" w Chatce Żaka

Działająca w Chatce Żaka Grupa Taneczna zMYsł zaprezentuje film pt. "Elementum", którego dwa premierowe pokazy odbędą się 19 czerwca o godz. 19 i 20 w siedzibie akademickiej instytucji (ul. Radziszewskiego 16).

Lubelskie: Miedziane rynny na wagę złota. Złodzieje zabierają też pokrycia dachów

Lubelskie: Miedziane rynny na wagę złota. Złodzieje zabierają też pokrycia dachów

Miedź ciągle w cenie. Giną nie tylko rynny z kościołów, ale też pokrycie dachu. Do jednej z ostatnich takich kradzieży doszło na terenie powiatu kraśnickiego.

Łuków: Chodnik przy Łapiguzie. Rozmowa burmistrza z wiceministrem przyspieszy inwestycję?

Łuków: Chodnik przy Łapiguzie. Rozmowa burmistrza z wiceministrem przyspieszy inwestycję?

Mieszkańcy ulicy Łapiguz w Łukowie od lat czekają na chodnik. Wreszcie pojawia się szansa po tym, jak burmistrz Piotr Płudowski o tej sprawie poinformował wiceministra infrastruktury Rafała Webera.

Neonowe popiersie greckiego boga Apolla zawisło na Centrum Kultury w Lublinie

Neonowe popiersie greckiego boga Apolla zawisło na Centrum Kultury w Lublinie

Popiersie greckiego boga Apolla w czapce z daszkiem od dzisiaj jest na elewacji Centrum Kultury. To neon Joanny Dudoń, która wygrał ubiegłoroczny konkurs

Letnie warsztaty w DDK Węglin

Letnie warsztaty w DDK Węglin

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na letnie warsztaty, które odbędą się w dniach 26-30 lipca oraz 2-6 sierpnia.

Lublin: Będą nowe mieszkania i akademiki? Życie tu ma się wiązać z "dużymi uciążliwościami"

Lublin: Będą nowe mieszkania i akademiki? Życie tu ma się wiązać z "dużymi uciążliwościami"

Ratusz chce zmienić przeznaczenie terenu leżącego między ul. Szeligowskiego, Chodźki i Czapskiego. Zamierza umożliwić tu budowę akademików oraz mieszkań, choć przyznaje, że mieszkanie w tym miejscu będzie się wiązać z „dużymi uciążliwościami”

Wszyscy chcieli zobaczyć i poczuć dziwidło olbrzymie

Wszyscy chcieli zobaczyć i poczuć dziwidło olbrzymie

– Na ten moment czekaliśmy wszyscy. Zaczęło się! Nasze dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) dziś rozkwitnie – poinformował w niedzielę stołeczny Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

W Zamościu trwa wojna gokartowa. Licytujący chcą zdobyć kawałek miejskiego placu na wypożyczalnię

W Zamościu trwa wojna gokartowa. Licytujący chcą zdobyć kawałek miejskiego placu na wypożyczalnię

Dwanaście razy więcej niż cena wywoławcza – takie stawki oferowali licytujący podczas dzisiejszego przetargu na dzierżawę kawałka miejskiego placu. Chodzi o miejsce na wypożyczalnię gokartów rowerowych. A gokarty i tak już jeżdżą po zamojskim parku. Startują z... prywatnych posesji

Taneczny spektakl "Śpiąca Królewna" w Centrum Spotkania Kultur
19 czerwca 2021, 14:00

Taneczny spektakl "Śpiąca Królewna" w Centrum Spotkania Kultur

W sobotę, 19 czerwca aż trzykrotnie będzie można zobaczyć w Centrum Spotkania Kultur spektakl "Śpiąca Królewna" Teatru Tańca GRAWiTAN. Pokazy o godz. 14, 16 i 18.

Lublin: Klimatyzatory niezgody, czyli komu w bloku przeszkadza buczenie
Alarm24
galeria

Lublin: Klimatyzatory niezgody, czyli komu w bloku przeszkadza buczenie

Klimatyzatory lokali usługowych na parterze bloku przy ul. Fulmana przeszkadzają trzem mieszkańcom wyższych pięter. Pozostali się nie skarżą. Ci, którzy narzekają na hałas i drgania, skierowali sprawę do sądu

Na skróty przez Świdnik. Ruszy drugi etap budowy małej obwodnicy miasta

Na skróty przez Świdnik. Ruszy drugi etap budowy małej obwodnicy miasta

Lada dzień rozpocznie się drugi etap budowy al. Solidarności w Świdniku, tzw. małej obwodnicy miasta. Prace dotyczą odcinka od ul. Ks. J. Hryniewicza do ul. Kusocińskiego. Roboty mają potrwać do końca roku.

Polscy kibice tłumnie stawili się na treningu kadry i dodawali piłkarzom otuchy gromkimi brawami
film

Polscy kibice tłumnie stawili się na treningu kadry i dodawali piłkarzom otuchy gromkimi brawami

Gdańsk. Polscy kibice kolejny raz pokazali, dlaczego uważani są za najlepszych na świecie. Dzień po porażce naszej reprezentacji ze Słowacją 1:2 w pierwszym meczu Euro 2020 tłumnie pojawili się na otwartym treningu Biało-Czerwonych.

Biała Podlaska: 350 lat historii. Do kościoła św. Antoniego przyjechali Radziwiłłowie

Biała Podlaska: 350 lat historii. Do kościoła św. Antoniego przyjechali Radziwiłłowie

Kościół św. Antoniego obchodzi 350-lecie istnienia. – Cieszę się, że pamięta się tutaj o fundatorach tego miejsca – mówił Maciej Radziwiłł, który brał udział w uroczystościach. To jego przodkowie ufundowali kościół i klasztor.

Puławy: Drogowcy pamiętają o ulicy Niezapominajki

Puławy: Drogowcy pamiętają o ulicy Niezapominajki

Mieszkańcy ul. Niezapominajki na puławskim osiedlu Włostowice czekają na jezdnię z asfaltu, chodnik i latarnie. Zadanie ma szansę na wykonanie w tym roku. Niestety, poniedziałkowe otwarcie ofert nie przyniosło najlepszych wieści.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!