Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 września 2016 r.
20:14

Uczelnia otwiera wydział zamiejscowy tuż przy granicy Polski

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 7 A A
Zamiast liceum wydział zamiejscowy PSW. Tak będzie w Terespolu za rok/ fot. starostwo bialskie
Zamiast liceum wydział zamiejscowy PSW. Tak będzie w Terespolu za rok/ fot. starostwo bialskie

Już wiadomo gdzie ulokuje się wydział zamiejscowy Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej. Uczelnia zajmie pomieszczenia po liceum ogólnokształcącym w Terespolu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II chce uruchomić w przygranicznym mieście dwa kierunki licencjackie na turystyce i rekreacji oraz ekonomii.

- To propozycja głównie z myślą o studentach z Białorusi, którzy bardzo chcą mieć dyplom z Unii Europejskiej. Z Terespola byliby w stanie jednego dnia przyjeżdżać i wracać do domu np. w Brześciu - przekonuje prof. Józef Bergier rektor PSW.

Przed uczelnią jeszcze proces promocji tego wydziału na Białorusi. - Nie mamy jeszcze takich przykładów w Polsce, żeby w mieście granicznym była uczelnia - podkreśla prof. Bergier. Teraz 14 proc. studentów na PSW to obcokrajowcy. Władze uczelni formalizują teraz współpracę z samorządami - powiatem oraz miastem, bo wydział ma zająć pomieszczenia po liceum ogólnokształcącym, które w przyszłym roku przestanie istnieć.

- W tym roku do I klasy liceum zgłosił się tylko jeden uczeń - przyznaje Mariusz Filipiuk starosta bialski.

Starostwo, jako organ prowadzący, podejmie najprawdopodobniej uchwałę o likwidacji szkoły. Powodów jest kilka. - Atmosfera i sytuacja wewnętrzna w liceum była zła. Kilku nauczycieli prowadziło rozmowy na zasadzie skarg, pism i sądów. To narastało. A szkoła na tym traciła - podkreśla Jacek Danieluk burmistrz Terespola.

Obecnie jest tam jedna 28-osobowa klasa III.

- Robiliśmy różne rzeczy, ze uzdrowić sytuację, ale niestety nie byliśmy w stanie tego uczynić. Jeżeli nie ma naboru, to nie ma wyjścia. Nawet Japonii nie stać by otwierać klasę dla jednej osoby - dodaje burmistrz.

Budynek po liceum nie będzie pusty. - Jesteśmy przygotowani aby partycypować w kosztach, możemy fundować dla najlepszych studentów stypendia. Mamy też kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt miejsc noclegowych. Wierzę, że w ciągu dwóch lub trzech lat ten wydział będzie tętnić życiem. Białorusini z Brześcia mają dogodne kusy pociągami do Terespola. Ale nie tylko oni, również Ukraińcy z rejonu łuckiego mogą tu studiować, bo mamy podpisane partnerstwo z tym rejonem - podkreśla Danieluk.

Miejscy radni już przyjęli pierwszą uchwałę popierającą utworzenie wydziału zamiejscowego. - To doskonała promocja, a być może i historyczna szansa dla naszego miasta - uważa burmistrz. Uczelnia nie wyklucza też, że w przyszłości uruchomi tu również liceum społeczne, podobne do tego które funkcjonuje przy PSW w Białej Podlaskiej.

- Pomysł jest bardzo dobry. Ten piękny duży budynek nie powinien stać pusty. Będę trzymał kciuki za uczelnię- stwierdza starosta bialski. PSW chce by pierwsi studenci kształcili się na zamiejscowym wydziale w październiku przyszłego roku.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
koleżanka / 24 września 2016 o 20:38
0
terespolska intelygencja nazywa paskudnym słowem kobietki ,które cec***e duża kultura,wiedza,a co tak żal stołeczka??????????
Avatar
Młody / 19 września 2016 o 02:28
0
Żal, mi Ciebie kobieto jeteś strasznie sfrustrowana, niedoceniona, nie wie jak mamCię jeszce określić? maż żal do Wszystkich tylko nie so siebie, życie Ci się nie ułożyło, byłaś i jesteś niezaradna - miej żal do siebie (nawet w stokrotce Cię nie chcieli ?) było się uczyć ! a nie teraz wpominać, że Ci "stanowisko" odbierają. Naucz się niemieckiego,hiszpańaskiego, włoskiego lub angielskiego i spadaj dalej od ukrainy :) P.s.   Ew. na "Barykady" z ministrem.... przecw całej EUROPIE
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 22:48
0
Panie Daniluk Panu w głowie się poprzewracało!!!! Bergierowi też. Nie zakupi Budynek i z własnej kasy a nie państwowej utrzymuje obcokrajowców!!!!
Avatar
taa / 17 września 2016 o 12:02
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Czy to za nasze Państwowe pieniądze ? To jeszcze otwórzcie uczelnie dla rosjan !
Nie za państwowe pieniądze tylko za NASZE PIENIĄDZE !!!! Nie ma czegoś takiego jak państwowe pieniądze. Takie mamy władze, które zamiast dbać o intersy Polski i Polaków hołubią banderowców i innego tego typu element. Jeszcze niech stypendia przyznają za narodowość ukraińską, bo obecnie na państwowych uczelniach typu np UMCS i tak już niemal do tego się to wszystko sprowadza. NIK niech się przyjrzy jakim qtfa cudem Ukraińcy nie potrafiący porozumieć się po polsku w najprostszym zakresie kończą studia na UMCS, na wydziałach gdzie wykładowym i egzaminacyjnym językiem jest polski. Cuda normalnie. PIS jak taki prawy i sprawiedliwy na co czeka ? ...aha zapomniałem pisiory to też banderofile. Przecież ich Morawiecki chce więcej intruzów z Ukrainy naściągać. Tych co to niby uczciwie w Polsce pracują i podatki płacą....tylko że z wyrywkowej kontroli NIK wynika, że 80% z nich mimo że jest sprowadzana niby to do legalnej pracy przez szemrane "firmy" (w dużej mierze ukraińskie zresztą), wcale legalnej pracy nie podejmuje. Ciekawe co robią w Polsce wobec tego ? Zwiedzają zabytki ? Może Majdanek jak ci faszyści ukraińscy zatrudniani przez Stokrotkę, którzy sobie sweetfocie z hajlowaniem robili ? Ciekawe czy zostali już wywaleni na zbity ryj z Polski czy dalej zasmradzają tu powietrze ?
Nie za państwowe pieniądze tylko za NASZE PIENIĄDZE !!!! Nie ma czegoś takiego jak państwowe pieniądze. Takie mamy władze, które zamiast dbać o intersy Polski i Polaków hołubią banderowców i innego tego typu element. Jeszcze niech stypendia przyznają za narodowość ukraińską, bo obecnie na państwowych uczelniach typu np UMCS i tak już niemal do tego się to wszystko sprowadza. NIK niech się przyjrzy jakim qtfa cudem Ukraińcy nie potrafiący porozumieć się po polsku w najprostszym zakresie kończą studia na UMCS, na wydziałach gdzi... rozwiń
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 11:46
0
akurat dla uchodźców jak znalazł, Czeczeni czekają
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 09:13
0
Czy to za nasze Państwowe pieniądze ? To jeszcze otwórzcie uczelnie dla rosjan !
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 08:09
0
Usunac Sowę z liceum i Marte Iwaniuk to moze sytuacja się poprawi w szkole to one we dwie mieszają jedna radna a druga ma układy w kuratorium oswiaty .Ani jednej ani drugiej usunąć nie można,a szkola na tym ucierpiała. Że też takie mendy muszą być nauczycielami.....ŻENADA!!!!!!
Avatar
koleżanka / 24 września 2016 o 20:38
0
terespolska intelygencja nazywa paskudnym słowem kobietki ,które cec***e duża kultura,wiedza,a co tak żal stołeczka??????????
Avatar
Młody / 19 września 2016 o 02:28
0
Żal, mi Ciebie kobieto jeteś strasznie sfrustrowana, niedoceniona, nie wie jak mamCię jeszce określić? maż żal do Wszystkich tylko nie so siebie, życie Ci się nie ułożyło, byłaś i jesteś niezaradna - miej żal do siebie (nawet w stokrotce Cię nie chcieli ?) było się uczyć ! a nie teraz wpominać, że Ci "stanowisko" odbierają. Naucz się niemieckiego,hiszpańaskiego, włoskiego lub angielskiego i spadaj dalej od ukrainy :) P.s.   Ew. na "Barykady" z ministrem.... przecw całej EUROPIE
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 22:48
0
Panie Daniluk Panu w głowie się poprzewracało!!!! Bergierowi też. Nie zakupi Budynek i z własnej kasy a nie państwowej utrzymuje obcokrajowców!!!!
Avatar
taa / 17 września 2016 o 12:02
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Czy to za nasze Państwowe pieniądze ? To jeszcze otwórzcie uczelnie dla rosjan !
Nie za państwowe pieniądze tylko za NASZE PIENIĄDZE !!!! Nie ma czegoś takiego jak państwowe pieniądze. Takie mamy władze, które zamiast dbać o intersy Polski i Polaków hołubią banderowców i innego tego typu element. Jeszcze niech stypendia przyznają za narodowość ukraińską, bo obecnie na państwowych uczelniach typu np UMCS i tak już niemal do tego się to wszystko sprowadza. NIK niech się przyjrzy jakim qtfa cudem Ukraińcy nie potrafiący porozumieć się po polsku w najprostszym zakresie kończą studia na UMCS, na wydziałach gdzie wykładowym i egzaminacyjnym językiem jest polski. Cuda normalnie. PIS jak taki prawy i sprawiedliwy na co czeka ? ...aha zapomniałem pisiory to też banderofile. Przecież ich Morawiecki chce więcej intruzów z Ukrainy naściągać. Tych co to niby uczciwie w Polsce pracują i podatki płacą....tylko że z wyrywkowej kontroli NIK wynika, że 80% z nich mimo że jest sprowadzana niby to do legalnej pracy przez szemrane "firmy" (w dużej mierze ukraińskie zresztą), wcale legalnej pracy nie podejmuje. Ciekawe co robią w Polsce wobec tego ? Zwiedzają zabytki ? Może Majdanek jak ci faszyści ukraińscy zatrudniani przez Stokrotkę, którzy sobie sweetfocie z hajlowaniem robili ? Ciekawe czy zostali już wywaleni na zbity ryj z Polski czy dalej zasmradzają tu powietrze ?
Nie za państwowe pieniądze tylko za NASZE PIENIĄDZE !!!! Nie ma czegoś takiego jak państwowe pieniądze. Takie mamy władze, które zamiast dbać o intersy Polski i Polaków hołubią banderowców i innego tego typu element. Jeszcze niech stypendia przyznają za narodowość ukraińską, bo obecnie na państwowych uczelniach typu np UMCS i tak już niemal do tego się to wszystko sprowadza. NIK niech się przyjrzy jakim qtfa cudem Ukraińcy nie potrafiący porozumieć się po polsku w najprostszym zakresie kończą studia na UMCS, na wydziałach gdzi... rozwiń
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 11:46
0
akurat dla uchodźców jak znalazł, Czeczeni czekają
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 09:13
0
Czy to za nasze Państwowe pieniądze ? To jeszcze otwórzcie uczelnie dla rosjan !
Avatar
Gość / 17 września 2016 o 08:09
0
Usunac Sowę z liceum i Marte Iwaniuk to moze sytuacja się poprawi w szkole to one we dwie mieszają jedna radna a druga ma układy w kuratorium oswiaty .Ani jednej ani drugiej usunąć nie można,a szkola na tym ucierpiała. Że też takie mendy muszą być nauczycielami.....ŻENADA!!!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 0

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 0 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 7 7

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 3 2

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 0

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 0 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 37 8

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 28 3

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 45 12

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na Zamku Lubelskim. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 73 44

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!