Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

4 lipca 2019 r.
6:46

W ich wsi ma powstać kurnik na 592 tys. stanowisk. "To już nie jest rolnictwo, to jest przemysł"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
23 24 A A
Mieszkańcy nie chcą kurników
Mieszkańcy nie chcą kurników (fot. E.Burda)

W Worońcu chlewnię, a w Kamienicznym osiem kurników chce postawić ten sam inwestor. Tutaj również mieszkańcy protestują, obawiając się o środowisko i spadek cen swoich nieruchomości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miejscowość oddalona jest od Białej Podlaskiej o zaledwie kilka kilometrów. Wielu mieszkańców miasta ma tu swoje domy.

– Ceny naszych nieruchomości spadną, nawet o połowę – obawia się Agnieszka Barczuk, mieszkanka miejscowości Kamieniczne.

Kurza ferma planowana jest na 592 tys. stanowisk. To wszystko w jednym cyklu produkcyjnym, który trwa 42 dni. Później następuje dwutygodniowa przerwa na dezynfekcję obiektów i kolejny cykl, których w ciągu roku będzie sześć.

– To już nie jest rolnictwo, to jest przemysł. To w znacznym stopniu wpłynie na środowisko – zauważa pani Agnieszka.

Kurniki mają powstać w odległości ok. 500 metrów od zabudowań. Mieszkańcy okolicznych wsi zawiązali stowarzyszenie „Czysta Gmina Biała Podlaska”.

– Nie możemy dopuścić do tego, że na obszarze już mocno zaludnionym, powstają takie inwestycje. Jeżeli gmina wyda jedną pozytywną decyzję, to zaraz będą zgłaszać się kolejni inwestorzy – uważa mieszkanka.

Okazuje się, że wójt nie wydał jeszcze decyzji środowiskowej, ale wpłynęły już do niego pozytywne opinie z sanepidu, RDOŚ oraz Wód Polskich.

– Tutaj rozwiązaniem było studium zagospodarowania przestrzennego, ale teraz może być już za późno– przyznaje Tomasz Wołowik, radny gminy Biała Podlaska.

Mieszkańcy już kilka miesięcy temu zebrali blisko 400 podpisów przeciwko kurnikom.

– Zagrożone są nie tylko pobliskie miejscowości, ale również Biała Podlaska, a zwłaszcza mieszkańcy ulicy Kolonia Francuska, tam także będzie czuć fetor z kurników – uważa Renata Rychlicka, mieszkanka pobliskiego Wilczyna. – Już teraz wycofują się inwestorzy, którzy chcieli budować deweloperskie budynki mieszkalne. Mój mąż chciał sprzedać działkę niedaleko, ale kupiec w ostatniej chwili się wycofał, gdy dowiedział się o planowanych kurnikach.

Radny zwraca uwagę, że gmina dodatkowo będzie musiała ponieść koszty zbudowania drogi do kurzej fermy.

– Teraz tam nie ma asfaltu, jest droga żwirowa. A ciężarówki szybko taką drogę rozjeżdżą – stwierdza Wołowik.

Co zrobi gmina? – Ustawa o ochronie środowiska mówi jasno i wyraźnie, wójt nie ma możliwości odmowy decyzji środowiskowej. Protesty mieszkańców nie mogą zablokować wydania takiej decyzji – tłumaczy Waldemar Danieluk, kierownik referatu rolnego w urzędzie gminy. – Musimy postępować zgodnie z prawem – dodaje.

Jego zdaniem potrzebne są nowe przepisy w tym zakresie. – W opracowaniu jest ustawa odorowa – przypomina urzędnik. Z kolei, Arkadiusz Maksymiuk radny powiatu bialskiego podpowiada że stworzenie planu zagospodarowania przestrzennego byłoby rozwiązaniem. – To byłaby regulacja, która pozwoliłaby bronić się zgodnie z prawem i dochodzić roszczeń – zaznacza radny.

W środę nie udało nam się skontaktować z inwestorem. Przypomnijmy, że zamierza on postawić kolejną chlewnię w Worońcu i jak się dowiedzieliśmy również w Roskoszy. Z kolei, budowa kurników najprawdopodobniej związana jest z otwarciem wielkiej ubojni Wipaszu w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie będzie duże zapotrzebowanie na mięso z kurczaków.

e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 07:20
+13
Ludzie nie pozwolcie na To!!!! Walczcie
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 08:18
+7
Tu nie jest mowa o małym kurniku!!więc jak ktoś dodaje komentarz że na Wsi kurnikow stawiać nie można! To nie pomyśli co pisze chyba że mózg tej osoby tego nie ogarnia.!!
Avatar
Stop kurnikom i chlewni / 4 lipca 2019 o 20:38
+6
Kurniki na prawie 600.000sztuk trzy razy do roku ludzie to nie jest kurnik jak dawniej było.Miejsc pracy tam nie będzie bo wszystko zrobią maszyny.Jezeli coś komuś nie pasuje to niech nie komentuje.A czy kogoś kiedyś zwolnili z pracy co ma to do kurnikow.
Avatar
Chelmianin / 5 lipca 2019 o 20:16
+5
Inwestora zapraszamy do Chełma nikt nie będzie tu robił problemu.
Avatar
nie z kaczogrodu / 4 lipca 2019 o 10:52
+5
Nie dla kurników i chlewni blisko zabudowy i w jej pobliżu,budować tam gdzie nie ma zabudowy rodzinnej.....!!!!Na plac Wolności idżcie zbierać te podpisy!I jak trzeba to blokujcie,powiadomić media i powodzenia!!!!Niech Międzyrzec wokół siebie buduje!!!!!
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 14:31
+4
Przemysłowe hodowle powinny być ulokowane w dzielnicach przemysłowych w miastach.
Avatar
mieszkaniec gminy Biała Podlaska / 4 lipca 2019 o 09:15
+4
Wychodzi lenistwo gminy Biała Podlaska z powodu nieuchwalania mpzp.
Avatar
as / 7 lipca 2019 o 07:14
+2
Zasmrodzą tereny podmiejskie, gdzie miasto najlepiej sie rozwija. Rakowiska, Grabanów, Roskosz. To miejsca gdzie ludzie jeżdżą rowerami aby odpocząć od miasta. Dlaczego kurnika nie postawią tam gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał?
 w oklicy będzie jescze więcej kurników, takie czasy............trzeba sie powoli przyzwyczajać do ich zapachu i polubić
Avatar
Gość / 6 lipca 2019 o 23:46
+2
Zasmrodzą tereny podmiejskie, gdzie miasto najlepiej sie rozwija. Rakowiska, Grabanów, Roskosz. To miejsca gdzie ludzie jeżdżą rowerami aby odpocząć od miasta. Dlaczego kurnika nie postawią tam gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał?
Avatar
HERKULES / 5 lipca 2019 o 21:29
+2
mieszkańcy Worońca polubią kurniki..............przyzwyczją się 
Avatar
as / 7 lipca 2019 o 07:14
+2
Zasmrodzą tereny podmiejskie, gdzie miasto najlepiej sie rozwija. Rakowiska, Grabanów, Roskosz. To miejsca gdzie ludzie jeżdżą rowerami aby odpocząć od miasta. Dlaczego kurnika nie postawią tam gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał?
 w oklicy będzie jescze więcej kurników, takie czasy............trzeba sie powoli przyzwyczajać do ich zapachu i polubić
Avatar
Gość / 6 lipca 2019 o 23:46
+2
Zasmrodzą tereny podmiejskie, gdzie miasto najlepiej sie rozwija. Rakowiska, Grabanów, Roskosz. To miejsca gdzie ludzie jeżdżą rowerami aby odpocząć od miasta. Dlaczego kurnika nie postawią tam gdzie nie będzie nikomu przeszkadzał?
Avatar
HERKULES / 5 lipca 2019 o 21:29
+2
mieszkańcy Worońca polubią kurniki..............przyzwyczją się 
Avatar
alina / 5 lipca 2019 o 20:53
+2
Kurniki to przyszłość Worońca!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Chelmianin / 5 lipca 2019 o 20:16
+5
Inwestora zapraszamy do Chełma nikt nie będzie tu robił problemu.
Avatar
Krystyna / 5 lipca 2019 o 08:47
-3
I bardzo dobrze, niech buduje, powstaną nowe miejsca pracy, a od tego jest właśnie wieś. Jak się dla Pani Agnieszki zapach wsi nie podoba to niech się przeprowadzi do miasta.
Avatar
#### / 4 lipca 2019 o 20:44
-3
imponujący ten kurnik......wioska będzie sąłwna na cały powiat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Stop kurnikom i chlewni / 4 lipca 2019 o 20:38
+6
Kurniki na prawie 600.000sztuk trzy razy do roku ludzie to nie jest kurnik jak dawniej było.Miejsc pracy tam nie będzie bo wszystko zrobią maszyny.Jezeli coś komuś nie pasuje to niech nie komentuje.A czy kogoś kiedyś zwolnili z pracy co ma to do kurnikow.
Avatar
adam / 4 lipca 2019 o 20:25
0
Barczukowa co szczeka to ta co ją z nomi zwolnili? Pewnie zaraz wyleci z kolejnej pracy.
Avatar
Gość / 4 lipca 2019 o 18:21
0
Ktoś wie kiedy było to spotkanie które opisuje pani redaktor??
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2019 r. 0 0

Motor Lublin - Lewart Lubartów 2:1. Wielkie testy (zdjęcia)
galeria

Motor Lublin - Lewart Lubartów 2:1. Wielkie testy (zdjęcia) 0 0

Motor w środę rozegrał dwa mecze kontrolne. W tym drugim lublinianie pokonali czwartoligowy Lewart Lubartów 2:1

Sukces uczennic lubelskiego liceum. Pokonały siedem tysięcy konkurentów z całej Polski

Sukces uczennic lubelskiego liceum. Pokonały siedem tysięcy konkurentów z całej Polski 30 1

Martyna Osmałek z Piask oraz Alicja Pietrzak z Lubartowa – uczennice Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie – pojechały na obóz naukowy. Żeby móc wziąć udział w wypoczynku połączonym z wykorzystywaniem w praktyce nauk ścisłych i przyrodniczych, pokonały siedem tysięcy konkurentów z całej Polski.

Nowy zastępca komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej

Nowy zastępca komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej 3 1

Komisarz Mariusz Kononiuk został zastępcą komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej.

Żużlówka w centrum Chełma spłynęła po deszczu

Żużlówka w centrum Chełma spłynęła po deszczu 2 0

Deszcz zmył z podjazdu wysypany żwir, odsłaniając cegły i różne ostre kamienie, które również mogą uszkodzić auto.

Lokatorzy Mieszkań Plus podpisują umowy na 26 lat

Lokatorzy Mieszkań Plus podpisują umowy na 26 lat 2 1

Lokatorzy Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej podpisują już umowy najmu z dojściem do własności. Są zawierane na okres 26 lat.

Kolejne miasto w woj. lubelskim z egzaminami na prawo jazdy

Kolejne miasto w woj. lubelskim z egzaminami na prawo jazdy 4 4

Pierwsi kandydaci na kierowców w minionym tygodniu już zdawali egzamin na „prawko” w Kraśniku. Od kilku dni działa w tym mieście filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Egzaminy są prowadzone dwa dni w tygodniu.

Radzyń Podlaski: Masz pomysł na budżet obywatelski? Pospiesz się

Radzyń Podlaski: Masz pomysł na budżet obywatelski? Pospiesz się 0 0

Tylko do końca lipca mieszkańcy Radzynia Podlaskiego mogą składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego. W ręce mieszkańców miasto oddaje 100 tys. zł.

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką 13 5

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Lublina dla osób wybierających się do Kostrzyna na festiwal Pol’and’rock (wcześniej Przystanek Woodstock).

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim
20 lipca 2019, 17:00

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim 0 0

W sobotę plenerowe pokazy z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Oprócz oglądania filmów będzie okazja do posłuchania gości. Wszystko gratis

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem 0 0

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim 1 5

Jeszcze w lipcu ogłoszony ma być przetarg na odbudowę altany w centralnym punkcie Ogrodu Saskiego.

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury
19 lipca 2019, 20:00

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" z udziałem Mikroelementów, Moriah Woods i Filipa Borowicza. Akcja organizowana jest na rzecz chorej Anki Kawiak-Łydki.

Od czwartku jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna"
PILNE

Od czwartku jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna" 127 103

Problemy z dotarciem autobusem do pracy mogą mieć w czwartek mieszkańcy Lublina. Z dnia na dzień z wożenia pasażerów zrezygnował jeden z przewoźników, warszawska spółka Warbus.

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy
galeria

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy 0 6

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!