W mieście powołano zespół zadaniowy ds. opracowania programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych. W 26-osobowym składzie znalazły się dwie osoby niepełnosprawne.
– Przygotowałem listę działań, które zamierzam zgłosić do programu. Szczególnie ważne są dla mnie opinie niepełnosprawnych mieszkańców Białej Podlaskiej oraz ich rodzin i przyjaciół – mówi Paweł Iwaniuk, który porusza się na wózku.
W ostatnich wyborach samorządowych, starał się, ale bezskutecznie, o miejsce w radzie miasta z list Białej Samorządowej. – Są to postulaty, których celem jest poprawa sytuacji życiowej jak największej liczby osób w Białej Podlaskiej – przekonuje Iwaniuk.
Jego zdaniem, należy m.in. co roku zwiększać do poziomu min. 10 proc. środki z PFRON i w miarę potrzeb z budżetu miasta na likwidację barier architektonicznych w miejscu zamieszkania niepełnosprawnych. – Tak, aby umożliwić takim osobom swobodne wychodzenie z domu oraz kontynuowanie edukacji, podejmowania pracy i aktywności społecznej – zaznacza Iwaniuk, który sam skończył studia na PSW w Białej Podlaskiej.
Kolejna sprawa to działania związane z dostępnością budynków instytucji miejskich oraz przestrzeni miasta dla osób niepełnosprawnych. – Chodzi o adaptację i pełną dostępność urzędów, biur, szkół, ośrodków kultury oraz innych budynków należących do miasta Biała Podlaska. Ich pełna dostępność oznacza nie tylko możliwość wejścia na parter budynku przy użyciu podjazdu lub platformy schodowej, ale również na wyższe lub niższe kondygnacje budynku dzięki windzie – tłumaczy pan Paweł.
W jego ocenie bardziej dostępne powinny być także miejskie wydarzenia. – Wszelkie wydarzenie kulturalne, edukacyjne lub okolicznościowe przygotowywane przez instytucje miejskie, powinny być organizowane z myślą o udziale osób niepełnosprawnych. Przykładem takiego pomieszczenia może być sala Rady Miasta w Urzędzie Miasta – podkreśla Iwaniuk.
Ma on też propozycję tzw. "opieki wytchnieniowej", czyli oferty dla członków rodzin i opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad niepełnosprawnymi, dzięki której będą mogli oni skorzystać z doraźnej, czasowej pomocy w formie takiej opieki. Dzięki niej mogą zyskać czas dla siebie. Pan Paweł będzie też postulował stworzenie portalu www.niepelnosprawni.bialapodlaska.pl, informującego o wszystkich działaniach, jakie samorząd podejmuje na rzecz osób niepełnosprawnych oraz dostępności budynków użyteczności publicznej.
Autor liczy na odzew ze strony innych niepełnosprawnych z Białej Podlaskiej. Można się z nim skontaktować w tej sprawie na Facebooku.