W powiecie radzyńskim powstaną trasy questingowe, czyli nowe szlaki turystyczne z zagadkami.
Questing to nowatorska metoda odkrywania ciekawych miejsc. Polega na tworzeniu w terenie nieoznakowanych szlaków, po których turysta wędruje z mapą, odgadując wierszowane łamigłówki.
- Tego w naszej okolicy jeszcze nie było. Mamy nadzieję, że ta niekonwencjonalna forma zwiedzania i poznawania miejscowości rozkręci turystycznie nasz region - mówi Jolanta Zawada z radzyńskiego Zapiecka. Miejscowością z największą liczbą questów w Polsce jest Bałtów, siedziba Krzemiennego Kręgu.
- Ludzie w innych miejscach kraju zauważyli, że jest to doskonała, niskonakładowa metoda promowania miejsc i atrakcji turystycznych. Funkcjonujące już szlaki przyciągają turystów, co stwarza szansę na społeczny i gospodarczy rozwój regionów - potwierdza prezes LGD Krzemienny Krąg Jarosław Kuba.
Turysta zwiedzający z questem dostaje mapkę z opisem, czyli napisanym prozą lub wierszem zadaniem do zrealizowania. Potem wędruje zgodnie z instrukcjami, rozwiązując zagadki i łamigłówki związane z danym miejscem, jego topografią, historią czy kulturą. Dzięki temu dociera do miejsca, do którego chciał go zaprowadzić organizator.
Na końcu wędrowiec odkrywa skarb - przeważnie skrzyneczkę z pieczątką poświadczającą, że rozwiązał quest. Od 2010 r. w Polsce powstało ok. 300 ścieżek questingowych. W woj. lubelskim w ten sposób można np. zwiedzić Kazimierz Dolny.
Questing wymyślił 20 lat temu Amerykanin Steve Glazer. Questing ma na celu rozwijanie poczucia tożsamości z danym regionem, upowszechnianie wyjątkowych miejsc wyróżniających się krajobrazem, przyrodą czy dziedzictwem kulturowym. Efektem questu ma być wyedukowanie społeczności lokalnej i turystów na temat regionu, a w dalszej kolejności zainspirowanie ludzi do jego ochrony.
(PAP)
Bałtów często określa się jako "stolicę polskiego questingu” - to miejscowość z największą w kraju liczbą questów.
Najbardziej popularną wśród turystów jest trasa w Żydowskim Jarze - w ubiegłym roku przeszło nią 30 tys. osób. To malowniczy wąwóz, w którym znaleziono tropy dinozaurów z okresu górnej jury. Są tam także ciekawe okazy fauny i flory, taras widokowy, w pobliżu znajduje się rezerwat modrzewia.
Bałtów od kilku lat jest najchętniej odwiedzanym miejscem województwa świętokrzyskiego. Jego największą atrakcją jest JuraPark z naturalnej wielkości figurami dinozaurów. Inne to spływ tratwami rzeką Kamienną, stok narciarski, zwierzyniec, ośrodek jazdy konnej, park rozrywki. Tylko w 2013 r. przyjechało tu 310 tys. osób.