Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

12 grudnia 2017 r.
11:50

Ceny żywności na święta będą rekordowe. Co drożeje najbardziej?

0 22 A A
Obserwowany w Polsce w ostatnich miesiącach 2017 r. poziom cen żywności jest najwyższy od początku XXI wieku
Obserwowany w Polsce w ostatnich miesiącach 2017 r. poziom cen żywności jest najwyższy od początku XXI wieku

W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7 proc. wyższe niż rok wcześniej – prognozują analitycy Departamentu Analiz Ekonomicznych, Sektorowych i Rynków Rolnych Banku BGŻ BNP Paribas.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W grudniu 2017 r. poziom cen detalicznych, z wyjątkiem cukru, wszystkich grup produktów, wchodzących w skład publikowanego przez GUS koszyka żywności, będzie wyższy niż przed rokiem.

Za jaja i masło wciąż słono zapłacimy

O blisko 20 proc. droższe niż rok wcześniej będą przede wszystkim oleje i tłuszcze. W tej kategorii żywności wyróżnia się masło, które będzie kosztowało o 30-35 proc. więcej niż w grudniu 2016 r. W ostatnich tygodniach ceny masła na rynkach międzynarodowych i w Polsce uległy już obniżeniu, ale ich poziom w sklepach jest wyższy w relacji rocznej. O kilka procent droższa będzie też margaryna.

Znacznie więcej Polacy zapłacą również za drugi podstawowy produkt, używany do wypieków ciast, czyli jaja. Ich ceny w sklepach mogą być o 20-25 proc. wyższe niż w grudniu 2016 r. W mniejszym stopniu niż żywność ogółem podrożeje natomiast mąka.

Owoce ciągle drogie

O ponad 10-proc. droższe są też owoce, przede wszystkim z uwagi na wyższe ceny produktów krajowych, np. jabłek. O ile w przypadku masła i jaj, o wzroście cen decydowała przede wszystkim sytuacja na rynku międzynarodowym, to w przypadku jabłek, głównym czynnikiem wzrostu ich cen były o 1/3 mniejsze krajowe zbiory. Wyższe niż przed rokiem będą również przeciętne ceny warzyw (o 3,5 proc.), jednak w tym przypadku należy pamiętać, że w ubiegłym roku były one relatywnie niskie.

- Obserwowany w Polsce w ostatnich miesiącach 2017 r. poziom cen żywności jest najwyższy od początku XXI wieku. W porównaniu z grudniem 2000 r. ceny detaliczne żywności w naszym kraju wzrosły o 50 proc., czyli znacznie więcej niż ceny wszystkich towarów i usług konsumpcyjnych, których poziom w tym okresie zwiększył się o ponad 40 proc. Oznacza to, że żywność stała się relatywnie droższa wobec innych towarów i usług konsumpcyjnych – zaznacza Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas. - Tak znaczący wzrost cen żywności nie oznacza jednak, że w tym roku na święta Bożego Narodzenia kupimy mniej produktów żywnościowych niż przed rokiem. W październiku br. średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było o 7,4 proc. wyższe niż w październiku 2016 r., podczas gdy ceny żywności w tym okresie wzrosły wolnej - o 5,8 proc. Również w grudniu br. roczna dynamika wzrostu wynagrodzeń powinna być wyższa niż dynamika wzrostu cen żywności, co oznacza, że za przeciętne wynagrodzenie w gospodarce będziemy mogli kupić więcej żywności niż przed rokiem - dodaje Paweł Wyrzykowski.

Więcej zapłacimy też za sery, twarogi i mięso

Wzrost cen detalicznych produktów mleczarskich, takich jak sery, twarogi czy śmietana będzie zbliżony do dynamiki zmian żywności ogółem. Ceny pieczywa będą o ok. 3 proc. wyższe niż w grudniu 2016 r. Tegoroczne podwyżki będą najbardziej widoczne w przypadku mięsa drobiowego, które w grudniu br. może być nawet o 5-7 proc. droższe niż przed rokiem. Więcej trzeba będzie zapłacić również za mięso wieprzowe i wołowe.

Tańszy będzie cukier

Zniesienie limitu kwot produkcji cukru w Unii Europejskiej przyczyniło się do zwiększenia produkcji we Wspólnocie. Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych, które w październiku były o 7,3 proc. niższe niż w październiku 2016 r. Należy oczekiwać, że w grudniu br., w relacji rocznej, ceny cukru będą o ponad 10 proc. niższe.

Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 10:05
0
Czynsze w niektórych spółdzielniach przez rok 3 razy poszły w gòre ale misiewicze bawia sie z Rydzykiem w najlepsze a ciemny lud klaszcze po obejrzeniu paska na tvp info.
Avatar
Gucio / 19 grudnia 2017 o 22:30
0
undefined napisał:
O rany! Ktoś, kto pisze do gazety, powinien polską ortografię mieć w przysłowiowym "małym palcu". A tu wtopa totalna: "Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych"... pUłkach? PUŁK to może być wojska, a PÓŁKA piszemy przez Ó!
 oj tam ojtam !
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 o 21:15
0
Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych, " HA, HA, HA.............. NIC DODAĆ NIC UJĄĆ ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 22:58
0
Mnie dobra zmiana podwyższyła emeryturę o ciut ponad 5 zł gdy najniższe wynagrodzenie wzrosło o złotych 100. Jeszcze jak Bozia da z 10 lat pożyć a emerytury będą rosły w takich samych proporcjach do wynagrodzeń to widzę siebie marnie . moja emerytura w tym tempie za 10 lat wzrośnie o 53 zł a wynagrodzenia o 1000 zł. Naprawdę nie mam na tyle zdrowia aby dorobić a żebrać się wstydzę a to realna wizja. PANIE MICHAŁKIEWICZ - zapytam ....... skąd takie zadowolenie na Pana licu które Pan publikujesz na wszystkich stronach "lubelskich" brukowców ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 10:38
0
O rany! Ktoś, kto pisze do gazety, powinien polską ortografię mieć w przysłowiowym "małym palcu". A tu wtopa totalna: "Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych"... pUłkach? PUŁK to może być wojska, a PÓŁKA piszemy przez Ó!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 10:39
0
dosłownie wszystkie niezbędne produkty żywnościowe podrożały dwukrotnie od masła, jajek, owoców po ziemniaki, marchew itd a oni ogłaszają że ceny wzrosły o 5%. Podrożał gaz, prąd, czynsze, podatki /miejski-od użytkowania wieczystego gruntu pod blokiem o 120%//. Jaja sobie z ludzi robią a podwyżka emerytur wyniesie pewnie 2%.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2017 o 15:16
0
Paliwo też miało drożeć a tanieje.
Avatar
katol / 15 grudnia 2017 o 10:10
0
undefined napisał:
Te niby wywalone ministry od Szydło i zaraz potem przyjęte przez bankstera Morawieckiego dostaną za to ze ich wywalił Kaczyński po kilkanaście tysięcy złotych, za co??? No niby że wywalili, ale zaraz przyjęli do tej samej roboty, więc to może nagroda że oni przyjęli tę robotę, bo jak jest każdy widzi. Co ciekawe w styczniu bankster Morawiecki ponownie będzie wywalał wywalonych i oni ponownie złupią za to wywalenie kilkanaście tysięcy złotych. Pisowcy czy o to wam chodziło?? Jeżeli tak, jeżeli uważacie że tak ma być to ok. Jesteście jak te barany.
 Ty jesteś kim?. Chcesz ochydne kłamstwa wciskać ludziom nie zorientowanym!!. POwinieś za to odPOwiadać przed sądem- bo to jest wredne szkalowanie rządu. Nie będzie żadnych odpraw po obecnej rekonstrukcji. Nikt nie odszedł. W przyszłości mogą być odprawy, gdy kogoś zwolnią- jest to zgodne nawet z kodeksem pracy. Za kogo uważacie teraz tego hejtera?.On nazwał nas "baranami".
 Ty jesteś kim?. Chcesz ochydne kłamstwa wciskać ludziom nie zorientowanym!!. POwinieś za to odPOwiadać przed sądem- bo to jest wredne szkalowanie rządu. Nie będzie żadnych odpraw po obecnej rekonstrukcji. Nikt nie odszedł. W przyszłości mogą być odprawy, gdy kogoś zwolnią- jest to zgodne nawet z kodeksem pracy. Za kogo uważacie teraz tego hejtera?.On nazwał nas "baranami". rozwiń
Avatar
Weteran / 14 grudnia 2017 o 19:46
0
Mam recepte na wysokie ceny zywnosci! Powrot do kartek, przydzialow, talonow......wtedy byla bieda, na smietnikach nic sie nie marnowalo, nic sie pozytecznego nie wyrzucalo, ale kazdy skrawek ziemi wykorzystany byl pod uprawe jarzyn, ziemniakow, krzewow, czy drzew owocowych... obecnie niktorzy skarza sie na biede, obecnie tysiace ha lezy odlogiem, tysiacom nie chce sie nad tym nawet schylic, ale wtedy nie bylo MOPS-ow GOPS-w, Caritasu , Swiatecznej paczki, 500-plus
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 09:27
0
dobra zmiana!
Avatar
Gość / 20 grudnia 2017 o 10:05
0
Czynsze w niektórych spółdzielniach przez rok 3 razy poszły w gòre ale misiewicze bawia sie z Rydzykiem w najlepsze a ciemny lud klaszcze po obejrzeniu paska na tvp info.
Avatar
Gucio / 19 grudnia 2017 o 22:30
0
undefined napisał:
O rany! Ktoś, kto pisze do gazety, powinien polską ortografię mieć w przysłowiowym "małym palcu". A tu wtopa totalna: "Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych"... pUłkach? PUŁK to może być wojska, a PÓŁKA piszemy przez Ó!
 oj tam ojtam !
Avatar
Gość / 19 grudnia 2017 o 21:15
0
Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych, " HA, HA, HA.............. NIC DODAĆ NIC UJĄĆ ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 22:58
0
Mnie dobra zmiana podwyższyła emeryturę o ciut ponad 5 zł gdy najniższe wynagrodzenie wzrosło o złotych 100. Jeszcze jak Bozia da z 10 lat pożyć a emerytury będą rosły w takich samych proporcjach do wynagrodzeń to widzę siebie marnie . moja emerytura w tym tempie za 10 lat wzrośnie o 53 zł a wynagrodzenia o 1000 zł. Naprawdę nie mam na tyle zdrowia aby dorobić a żebrać się wstydzę a to realna wizja. PANIE MICHAŁKIEWICZ - zapytam ....... skąd takie zadowolenie na Pana licu które Pan publikujesz na wszystkich stronach "lubelskich" brukowców ?
Avatar
Gość / 18 grudnia 2017 o 10:38
0
O rany! Ktoś, kto pisze do gazety, powinien polską ortografię mieć w przysłowiowym "małym palcu". A tu wtopa totalna: "Znalazło to odzwierciedlenie w spadku cen na pułkach sklepowych"... pUłkach? PUŁK to może być wojska, a PÓŁKA piszemy przez Ó!
Avatar
Gość / 17 grudnia 2017 o 10:39
0
dosłownie wszystkie niezbędne produkty żywnościowe podrożały dwukrotnie od masła, jajek, owoców po ziemniaki, marchew itd a oni ogłaszają że ceny wzrosły o 5%. Podrożał gaz, prąd, czynsze, podatki /miejski-od użytkowania wieczystego gruntu pod blokiem o 120%//. Jaja sobie z ludzi robią a podwyżka emerytur wyniesie pewnie 2%.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2017 o 15:16
0
Paliwo też miało drożeć a tanieje.
Avatar
katol / 15 grudnia 2017 o 10:10
0
undefined napisał:
Te niby wywalone ministry od Szydło i zaraz potem przyjęte przez bankstera Morawieckiego dostaną za to ze ich wywalił Kaczyński po kilkanaście tysięcy złotych, za co??? No niby że wywalili, ale zaraz przyjęli do tej samej roboty, więc to może nagroda że oni przyjęli tę robotę, bo jak jest każdy widzi. Co ciekawe w styczniu bankster Morawiecki ponownie będzie wywalał wywalonych i oni ponownie złupią za to wywalenie kilkanaście tysięcy złotych. Pisowcy czy o to wam chodziło?? Jeżeli tak, jeżeli uważacie że tak ma być to ok. Jesteście jak te barany.
 Ty jesteś kim?. Chcesz ochydne kłamstwa wciskać ludziom nie zorientowanym!!. POwinieś za to odPOwiadać przed sądem- bo to jest wredne szkalowanie rządu. Nie będzie żadnych odpraw po obecnej rekonstrukcji. Nikt nie odszedł. W przyszłości mogą być odprawy, gdy kogoś zwolnią- jest to zgodne nawet z kodeksem pracy. Za kogo uważacie teraz tego hejtera?.On nazwał nas "baranami".
 Ty jesteś kim?. Chcesz ochydne kłamstwa wciskać ludziom nie zorientowanym!!. POwinieś za to odPOwiadać przed sądem- bo to jest wredne szkalowanie rządu. Nie będzie żadnych odpraw po obecnej rekonstrukcji. Nikt nie odszedł. W przyszłości mogą być odprawy, gdy kogoś zwolnią- jest to zgodne nawet z kodeksem pracy. Za kogo uważacie teraz tego hejtera?.On nazwał nas "baranami". rozwiń
Avatar
Weteran / 14 grudnia 2017 o 19:46
0
Mam recepte na wysokie ceny zywnosci! Powrot do kartek, przydzialow, talonow......wtedy byla bieda, na smietnikach nic sie nie marnowalo, nic sie pozytecznego nie wyrzucalo, ale kazdy skrawek ziemi wykorzystany byl pod uprawe jarzyn, ziemniakow, krzewow, czy drzew owocowych... obecnie niktorzy skarza sie na biede, obecnie tysiace ha lezy odlogiem, tysiacom nie chce sie nad tym nawet schylic, ale wtedy nie bylo MOPS-ow GOPS-w, Caritasu , Swiatecznej paczki, 500-plus
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 o 09:27
0
dobra zmiana!
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Lekarz nie przyjął pacjenta na oddział w szpitalu. Następnego dnia chory zmarł

Lublin: Lekarz nie przyjął pacjenta na oddział w szpitalu. Następnego dnia chory zmarł 5 2

Rozpoczął się proces lekarza, który nie przyjął na oddział starszego mężczyzny z zakrzepicą i zapaleniem kolana. Michał B. zalecił pacjentowi okłady z lodu. Dzień później 64-latek zmarł.

Lubelskie: Myśliwi polowali na kaczki, postrzelili człowieka

Lubelskie: Myśliwi polowali na kaczki, postrzelili człowieka 12 3

Podczas polowania na kaczki myśliwi postrzelili jednego z mieszkańców. Mężczyzna został zraniony śrutem w rękę.

Konferencja naukowa: "Romantyzm i jego interpretacje" w Galerii Labirynt
27 września 2018, 11:00

Konferencja naukowa: "Romantyzm i jego interpretacje" w Galerii Labirynt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt (ul. Popiełuszki 5) zaprasza do udziału w konferencji naukowej poświęconej romantyzmowi w kontekście nowoczesności. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-28 września.

Lublin: Rosną betonowe konstrukcje wiaduktów. Kiedy otworzą drogę? [zdjęcia]
galeria

Lublin: Rosną betonowe konstrukcje wiaduktów. Kiedy otworzą drogę? [zdjęcia] 10 8

Jeszcze w tym roku gotowe mają być wszystkie cztery wiadukty w ciągu ul. Grygowej w Lublinie, które zastąpią stary, zburzony z powodu fatalnego stanu technicznego. Cała trasa nad torami powinna być otwarta wiosną. Jej budowa jest zaawansowana w 30 proc.

Mateusz Mika (Asseco Resaovia): Mistrzostwa rozpoczną się teraz

Mateusz Mika (Asseco Resaovia): Mistrzostwa rozpoczną się teraz 2 0

Rozmowa z Mateuszem Miką, przyjmującym Asseco Resovii Rzeszów i reprezentacji Polski

Lublin: Przebudowa Al. Racławickich później. Przetarg unieważniony

Lublin: Przebudowa Al. Racławickich później. Przetarg unieważniony 2 18

W poniedziałek unieważniony został przetarg na przebudowę Al. Racławickich, ul. Poniatowskiego i Lipowej. Powód?

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu

Nałęczów: Ulica Leśna do remontu 3 2

Ponad dwustumetrowy odcinek ulicy Leśnej w Nałęczowie jeszcze w tym roku może zostać wyremontowany. Chodzi o część od Górskiego do kładki dla pieszych w kierunku Harcerskiej.

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS trzecie na turnieju w Toruniu 0 1

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS wraca do Lublina z zaledwie jedną wygraną na III Memoriale Profesora Stanisława Łęgowskiego. Akademiczki mają jeszcze nad czym pracować przed rozpoczęciem rozgrywek

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda]
galeria

Maszt wielkości 10-piętrowego wieżowca stanie w centrum Lublina. Jak Wam się podoba? [sonda] 380 46

Będzie miał wysokość 10-piętrowego wieżowca, a do jego budowy zużyte zostaną 22 tony stali. Maszt na rondzie obok lubelskiego zamku ma kosztować 676 tys. zł. Pieniądze wyłożą trzy spółki Skarbu Państwa w ramach wydatków na tzw. społeczną odpowiedzialność biznesu.

Lublin: Nowe trolejbusy wyjeżdżają nieśmiało

Lublin: Nowe trolejbusy wyjeżdżają nieśmiało 3 9

Zaledwie siedem nowych przegubowych trolejbusów wyjechało w poniedziałek rano na ulice Lublina, mimo oficjalnych zapewnień, że od poniedziałku będą kursować już wszystkie, czyli piętnaście. Dlaczego zajezdnię opuściła tylko część?

Wybory samorządowe 2018 - powiat lubelski. Kandydaci do Rady Powiatu

Wybory samorządowe 2018 - powiat lubelski. Kandydaci do Rady Powiatu 2 0

Wybory samorządowe 2018. Sprawdź zarejestrowane listy kandydatów do Rady Powiatu Lubelskiego.

Festiwal Czekolady i Słodyczy w Kazimierzu Dolnym
28 września 2018, 10:00

Festiwal Czekolady i Słodyczy w Kazimierzu Dolnym 1 0

To będzie prawdziwe święto miłośników słodyczy, a w szczególności czekolady. W dniach 28-30 września Kazimierz Dolny zamieni się w polską stolicę słodkości.

Biała Podlaska: Powstaje nowa galeria handlowa, wmurowano kamień węgielny

Biała Podlaska: Powstaje nowa galeria handlowa, wmurowano kamień węgielny 1 2

Biała Podlaska. Wmurowany został kamień węgielny pod budowę galerii handlowej Karuzela, która w ciągu roku ma powstać przy ul. Łomaskiej w miejscu dawnych zakładów meblarskich. Zatrudnienie może tu znaleźć nawet 500 osób. Znacząco zmieni się również otoczenie galerii.

Gmina Wąwolnica: Pieniądze i na drogi i na ostatki

Gmina Wąwolnica: Pieniądze i na drogi i na ostatki 2 2

Ponad 317 tys. złotych trafi w przyszłym roku do 18 wsi w gminie w ramach funduszu sołeckiego.

Głód, kradzieże i wielkie nadzieje. Czym żyła lubelska prasa 100 lat temu?
Magazyn

Głód, kradzieże i wielkie nadzieje. Czym żyła lubelska prasa 100 lat temu? 4 0

Na przekór głodowi i problemów z pracą, Lublinianie w październiku 1918 roku rozczytywali się w tekstach o coraz bardziej możliwym powstaniu niepodległej Polski. Pełni nadziei nie rezygnowali z życia kulturalnego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!