Lubelska Fundacja Rozwoju znalazła się wśród siedmiu instytucji nagrodzonych przez Bank Gospodarstwa Krajowego za „wkład w rozwój przedsiębiorczości w regionie Polski Wschodniej i skuteczną dystrybucję instrumentów zwrotnych ze środków unijnych i krajowych”.
Podczas czwartkowej gali w Warszawie podsumowano wspólne działania Banku Gospodarstwa Krajowego z instytucjami odpowiedzialnymi za dystrybucję środków unijnych i krajowych. Dzięki tej współpracy od wielu lat przekazywane są środki między innymi na innowacje, czy inwestycje z zakresu efektywności energetycznej. Wspierani są również przedsiębiorcy rozpoczynający biznes.Wyróżnienia przyznane podczas Gali mają na celu podkreślenie istotnej roli i zaangażowania partnerów BGK.
Wśród siedmiu nagrodzonych instytucji znalazła się Lubelska Fundacja Rozwoju, która działa już w 4 województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim. Nagrodę odebrał prof. dr hab. Andrzej Kidyba, prezes zarządu LFR.
– To dla nas bardzo ważne, że znaleźliśmy się wśród wyróżnionych partnerów Banku Gospodarstwa Krajowego – powiedział prof. Andrzej Kidyba. – Nagroda ta jest potwierdzeniem naszej wieloletniej pracy, wysiłku i zaangażowania w rozwój gospodarczy województwa lubelskiego – dodał.
Przypomniał też, że Lubelska Fundacja Rozwoju jest jedną z najdłużej działających Agencji Rozwoju Regionalnego w Europie Środkowej oraz jedną z pierwszych instytucji tego typu w Polsce.
– Naszą historią możemy się szczycić, ale największym powodem do dumy jest dla nas potwierdzona dzisiejszą nagrodą skuteczność we wspieraniu rozwoju lokalnej przedsiębiorczości – podkreśla prof. Andrzej Kidyba.
Nagroda dla Lubelskiej Fundacji Rozwoju jest efektem współpracy z BGK w 4 regionach Polski Wschodniej przy realizacji krajowego projektu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia oraz efektywnej dystrybucji pożyczek unijnych z regionalnych programów operacyjnych.
W uzasadnieniu kapituły znalazły się również inne działania LFR: ponad 600 sfinansowanych przedsięwzięć w 2018 r., w tym ponad 100 z branży turystycznej; wysoka skuteczność prowadzonych działań marketingowych na rzecz efektywnego docierania do przedsiębiorców; partnerstwo we wdrażaniu instrumentów zwrotnych, otwartość oraz zaangażowanie.
Gala Partnerów Banku Gospodarstwa Krajowego była również okazją do uczczenia jubileuszu 95 rocznicy powstania banku. Jak podkreślano jest to dobry czas na podsumowanie osiągniętych wyników. Wśród tych wyników znalazło się między innymi 100 mld zł uruchomionych środków, ponad 60 realizowanych projektów finansowanych ze środków unijnych i krajowych i aż 10 tysięcy udzielonych wsparć beneficjentom i ostatecznym odbiorcom.
– Osiągnęliśmy doskonałość operacyjną i dzisiaj możemy mówić o zarządzaniu kwotą ponad 11 mld złotych i realizowaniu regionalnych programów operacyjnych w 15 województwach. Podczas gdy kilka lat temu mówiliśmy o 4 mld zł i 6 regionach. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie nasi partnerzy, instytucje zarządzające, ministerstwa, które nam zaufały i powierzyły środki. Bank nie zrealizowałby tego bez instytucji finansowych, funduszy pożyczkowych i poręczeniowych, banków spółdzielczych i komercyjnych – wyliczał Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Cieszymy się z tego, że znaleźliśmy się wśród instytucji przyczyniających się do budowy silnej gospodarki. Naszymi działaniami wspomagamy rozwój różnorodnych branż, co podnosi konkurencyjność rynku. Niezwykle ważna w rozwoju jest aktywność sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które na co dzień wspomagamy. Dołożymy wszelkich starań, by przyszłość potwierdzała naszą skuteczność – dodał prof. Andrzej Kidyba.
Uroczysta Gala Partnerów Banku Gospodarstwa Krajowego odbyła się 6 czerwca w Warszawie. Uczestniczył w niej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, przedstawiciele samorządów, członkowie zarządu BGK oraz przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji, które współpracują z Bankiem w dziedzinie wydatkowania środków unijnych i krajowych. (dw)
– Naszymi działaniami wspomagamy rozwój różnorodnych branż, co podnosi konkurencyjność rynku – mówił prof. Andrzej Kidyba odbierając nagrodę BGK