Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

15 marca 2019 r.
10:04

"Ludzie odchodzą, firmy się wyprowadzają z LPNT". Co się dzieje w wylęgarni startupów?

9 63 A A

Ludzie odchodzą z pracy, a firmy się wyprowadzają - według naszych rozmówców w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym nie dzieje się dobrze. Na początku stycznia zmieniono prezesa i powołano nowego członka jednoosobowego dotychczas zarządu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego nie ominęły roszady kadrowe, jakie miały miejsce w instytucjach i spółkach podległych marszałkowi województwa po przejęciu władzy w regionie przez Prawo i Sprawiedliwość.

4 stycznia z funkcją prezesa LPNT pożegnał się kierujący parkiem od 2013 roku Tomasz Małecki. Jego miejsce zajął Marcin Wieczorek, który jest także wiceprezesem należącej do Grupy PZU firmy Elvita Centrum Medyczne w Jaworznie.

Na stronie internetowej PiS można przeczytać, że Wieczorek pełni też funkcję sekretarza komitetu terenowego struktur partyjnych w powiecie ryckim. Rada nadzorcza marszałkowskiej spółki powołała też drugiego członka zarządu. Został nim Paweł Bryda.

– To, co dzieje się w parku od momentu odejścia poprzedniego prezesa, przechodzi ludzkie pojęcie – twierdzi nasz informator. – Obecnie trwa exodus firm z inkubatora. Część z nich otrzymuje z dnia na dzień propozycje nie do odrzucenia, albo mówi im się „out” – opowiada pracownik parku. – Prezes cały czas jeździ do Jaworzna, nigdy nie można go zastać. A jego doradcy bez żadnych skrupułów „musztrują” lokatorów inkubatora i startupy, mówiąc, że mają pełnomocnictwa zarządu do swoich działań.

O sytuację w parku zapytaliśmy kilku działających w LPNT przedsiębiorców.

– Obecnie szukamy nowego biura, chcemy stąd uciekać – mówi jeden z nich. – Zostaliśmy poinformowani, że musimy przenieść się z wynajmowanego pomieszczenia do lokalu, który nie spełnia naszych oczekiwań. Gdy spytałem o powody tej decyzji usłyszałem, że to nie moja sprawa. Potraktowano nas z góry i chłodno. Nie widzę żadnych powodów, żeby tam zostać.

– Jako start-up liczyliśmy na większe wsparcie ze strony parku. Pod tym względem już wcześniej nie było idealnie, ale po zmianie zarządu jeszcze się pogorszyło – słyszymy od innego.

Na razie nie myśli on o wyprowadzce. – Choć nie wykluczam takiej możliwości. Docierają do mnie sygnały, że dobrze się nie dzieje. Pozostaje pytanie, czy park dalej będzie spełniał swoją funkcję i zamiast skupić się na rozwoju małych firm, skoncentruje się na dwóch-trzech większych, którym będzie wynajmował powierzchnię. To byłoby karykaturą parku naukowo-technologicznego.

Prezes Marcin Wieczorek tłumaczy, że z pracy odeszły do tej pory cztery osoby.

– Ale nie były to wypowiedzenia, tylko decyzje pracowników. Nie mogę komentować ich planów życiowych. Natomiast jeśli chodzi o firmy, to nie widzę dużego ruchu. Jednym kończą się umowy, inni składają wypowiedzenia, to normalne decyzje biznesowe. Pracujemy od nieco ponad dwóch miesięcy i nie mamy żadnych informacji od startupów, żeby działo się coś złego – stwierdza.

Jednym z głównych zadań, jakie przed nowymi prezesami postawiła rada nadzorcza, było przeprowadzenie audytu i zbadanie aktualnej sytuacji finansowej parku. Wyniki mają być znane do końca marca.

Nowy droższy prezes

Kierujący spółką samodzielnie Tomasz Małecki zarabiał ok. 10 tys. zł. Według informacji uzyskanych przez Fundację Wolności, Marcin Wieczorek jako prezes otrzymuje blisko 15 tys. zł miesięcznie. Wynagrodzenie Pawła Brydy w roli członka zarządu to niespełna 14 tys. zł (kwoty brutto).

Po naszym artykule Urząd Marszałkowski zapowiedział na dzisiaj briefing prasowy.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Stadnina LPNT / 15 marca 2019 o 11:03
+29
W biznesie istnieje coś takie jak commitment, taki stan w którym pracownicy i kadra administracyjna są zaangażowani intelektualnie lub emocjonalnie w życie i cele organizacji której są częścią. Chcieliście PiS, to macie. Fotel rozmnożony, a prezesi nagle zarabiają trzy razy tyle co facet ktory instytucję budował od podstaw. Swoją drogą, jak tu wymagać zaangażowania od spadochroniarza, jeździ taki z Ryk do Jaworzna, a w Lublinie może z dwa razy był... PiSowym Misiewiczom brakuje doświadczenia, wiedzy biznesowej, networkingu a przedewszystkim zaangażowania.Kolejna Stadnina.
W biznesie istnieje coś takie jak commitment, taki stan w którym pracownicy i kadra administracyjna są zaangażowani intelektualnie lub emocjonalnie w życie i cele organizacji której są częścią. Chcieliście PiS, to macie. Fotel rozmnożony, a prezesi nagle zarabiają trzy razy tyle co facet ktory instytucję budował od podstaw. Swoją drogą, jak tu wymagać zaangażowania od spadochroniarza, jeździ taki z Ryk do Jaworzna, a w Lublinie może z dwa razy był... PiSowym Misiewiczom brakuje doświadczenia, wiedzy biznesowej, networkingu a przedewszystkim ... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2019 o 10:37
+27
pismanom najlepiej wychodzi puszczanie z dymem, stadnina w janowie już przerobiła ten temat
Avatar
Gość / 16 marca 2019 o 14:52
+24
a mnie ciekawi tylko jedno - jak taki...prezes może jednocześnie pracować w min. trzech miejscach i z każdego brać pełne uposażenie ??!!!! / ile by ono nie wynosiło.../ czy to jest pis - sprawiedliwość ???? bo mnie dyrektor z pisu zmusza do brania wolnego za nadgodziny - bym choć 1 zł nie zarobił.............ponad to co łaskawie mi da w umowie
Avatar
Gość / 15 marca 2019 o 10:43
+24
PIS i wszystko jasne
Avatar
Tomek / 15 marca 2019 o 10:38
+24
piS i wszystko rozwalą.
Avatar
ci z PiS potrafią zdziałać cuda / 15 marca 2019 o 10:13
+24
Uzdrowią LPNT jak stadniny, zobaczycie
Avatar
Mielony / 17 marca 2019 o 08:22
+23
Głosowaliście na narodowych komunistów z PiS to macie narodowy socjalizm. Proste. Następnym razem zastanówcie się przy urnie, a jeśli nie chodzicie na wybory zacznijcie.
Avatar
kraśniczanin / 15 marca 2019 o 10:53
+22
Poczekajcie na co jeszcze stać łysego z Kraśnika. Jeśli nie chcecie czekać spytajcie ludzi z Kraśnika.
Avatar
„innowacja” agencja nieruchomości / 15 marca 2019 o 12:52
+21
Przecież to było już wiadome w dniu startu tego całego pseudo parku, pseudo naukowego. Cała ta „innowacja” i „technologia” wg tych wybitnych ludzików, zasłużonych notabli i decydentów, polega na podnajmowaniu powierzchni lokalowych. Po prostu, taka pseudo agencyjka nieruchomości, a przede wszystkim przechowalnia swoich pociotków i koleżków. Oczywiście, za NASZE pieniądze (żadne darmowe „une” dotacje, bo żeby była „darmowa” to wcześniej polski podatnik musi tam wpłacić, aby potem łaskawie prosić o zwrot + lichwa kredyt)
Avatar
Oczko / 15 marca 2019 o 10:54
+21
Dajcie pisdzielcom więcej władzy a zostaną zgliszcza i piasek !!!
Avatar
grosik / 5 dni temu o 15:56
0
Kasa,kasa,kasa, po jaki "gwint" umiejetności,liczy się "pomazanie".
Avatar
Samsungowiec / 17 marca 2019 o 19:47
-1
Ciekawe czy poprzedni prezes miał jakiś prywatny starup?? A może to była ta słynna lubelska Nokia....
Avatar
Gość / 17 marca 2019 o 11:15
+7
Jakie startupy? Wiekszosc z najemcow siedzi tam od kilku lat, placac smieszne stawki za wynajem powierzchni. Konczy sie umowa, to zakladaja kolejna spolke i wszystko kreci sie od nowa.
Avatar
Kaczor złodziej / 17 marca 2019 o 08:33
+12
PiS to komuniści i złodzieje. Mam nadzieję że osądzi się ich i pójdą do więzienia a najbardziej liczę że Kaczyńskiego i glapinskiego się w ten sposób pozbędziemy z normalnego społeczeństwa.
Avatar
Mielony / 17 marca 2019 o 08:22
+23
Głosowaliście na narodowych komunistów z PiS to macie narodowy socjalizm. Proste. Następnym razem zastanówcie się przy urnie, a jeśli nie chodzicie na wybory zacznijcie.
Avatar
TOMiTOMA / 16 marca 2019 o 16:59
+5
Cóż za zbieżność!!!!!! Małecki TOM i Maciuszczak TOMA- nawet nick-i mają podobne... Hahahaha
Avatar
Kowalczyk / 16 marca 2019 o 16:55
-4
Ciekawe czy ten szalejący wiatr w naszym regionie to wina PISu??? Ludzie czas się opamiętać! to nie stwórcy Świata! Takie same gnidy jak z innych partii, chyba, że do władzy dojdzie Liroy to wtedy wszyscy będą mieli odlot, a jak Biedrona to lepiej stójcie za nim, bo …...
Avatar
rty / 16 marca 2019 o 16:42
+8
To nie jest startup. To jest star trup.
Avatar
Gość / 16 marca 2019 o 14:52
+24
a mnie ciekawi tylko jedno - jak taki...prezes może jednocześnie pracować w min. trzech miejscach i z każdego brać pełne uposażenie ??!!!! / ile by ono nie wynosiło.../ czy to jest pis - sprawiedliwość ???? bo mnie dyrektor z pisu zmusza do brania wolnego za nadgodziny - bym choć 1 zł nie zarobił.............ponad to co łaskawie mi da w umowie
Avatar
fanpis / 15 marca 2019 o 23:08
+4
ciekawe czy buraki biorą 500+ od kolegów...
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni

Szeroko zakrojona akcja poszukiwań męża zamordowanej kobiety. Strażacy wypompowują wodę ze studni 10 4

Trwają poszukiwania 35-latka z Trawnik podejrzanego o zabójstwo swojej żony. Kobieta zginęła od przynajmniej kilku ciosów nożem. Nie wiadomo, dlaczego doszło do tragedii.

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji?

Problemy na budowie stadionu w Białej Podlaskiej. Miasto nie straci dotacji? 11 0

Zakończyły się prace inwentaryzacyjne na miejskim stadionie. Przypomnijmy, że władze miasta w grudniu zerwały umowę z wykonawcą przebudowy obiektu. 10-milionowa dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki nie jest zagrożona.

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę

Wódką leczył chore gardło. A potem wsiadł za kierownicę 0 1

57-latek z okolic Biłgoraja leczył ból gardła wódką z herbatą. Postanowił później usiąść za kierownicą, co skończyło się dachowaniem.

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia

Biały dzień u studentów KUL. Dzień Świętości Życia 1 0

Na ogół w białych bluzkach i koszulach przyszli w poniedziałek na uczelnię studenci i wykładowcy, którzy odpowiedzieli na apel Samorządu Studentów KUL. W Kościele katolickim 25 marca jest obchodzona uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To również Dzień Świętości Życia.

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia

Lublin: Zobaczył swoje zdjęcie w internecie. Twierdzi, że portfel zwrócił jeszcze tego samego dnia 11 3

Z naszą redakcją skontaktował się mężczyzna, którego wizerunek opublikowała dziś Komenda Miejska Policji w Lublinie.

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera

Pracownicy drugiej kategorii z puławskich Azotów. Zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera 9 14

W nadchodzących wyborach do rady nadzorczej Grupy Azoty SA będą mogli wystartować jedynie pracownicy tarnowskiej spółki. To łamanie obowiązującej ustawy – grzmią związkowcy z puławskich Zakładów Azotowych i zapowiadają pikietę przed kancelarią premiera.

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach
Alarm 24

Al. Tysiąclecia w Lublinie: Samochód zawisł na barierkach 38 1

Do zdarzenia doszło przed godz. 19 na al. Tysiąclecia w Lublinie.

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję

Gorąco przed referendum w Lublinie: „Pokazują park, nie bloki”. TBV idzie na policję 88 126

Coraz gorętsza robi się kampania przed pierwszym w historii miasta referendum lokalnym, które ma dotyczyć możliwości budowy bloków na górkach czechowskich. Właściciel tego terenu, spółka TBV, żąda usunięcia z internetu wizualizacji pokazującej blokowisko na części górek. Chce, aby policja namierzyła autora grafiki. –To próba zastraszania ludzi, którzy mają inne zdanie – odpowiada autor.

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet
30 marca 2019, 11:00

"NiePokorne": Spacer tematyczny po Lublinie śladem zasłużonych kobiet 0 0

PTTK w Lublinie zaprasza na spacer tematyczny po mieście śladem wielkich kobiet. Start 30 marca o godz. 11 spod pomnika Marii Curie-Skłodowskiej.

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie

Polska pszczoła nie powinna narzekać. Polityczne wsparcie 1 0

Poseł Krzysztof Głuchowski (PiS) z Łukowa apeluje o powołanie rządowego zespołu, który będzie zajmował się polskim pszczelarstwem. Minister rolnictwa Jan Ardanowski zapowiada, że taki zespół powstanie.

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki
Alarm 24
galeria

Kraśnik: Dziś telefon, jutro działanie. Urzędnicy obiecują porządki 2 2

Na bałagan, zniszczone znaki drogowe i zapadające się studzienki skarżą się mieszkańcy m.in. ul. Żeromskiego w Kraśniku, którzy poprosili nas o interwencję w tej sprawie. Urzędnicy zapewniają, że wysłali już tam odpowiednie służby.

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia]

Lublin: W szatni na basenie zgubił portfel. Zabrał go ten mężczyzna [zdjęcia] 100 5

Policjanci z III komisariatu prowadzą postępowanie dotyczące przywłaszczenia portfela.

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę

Radni PiS, LGBT i happening "zamiatanie homofobii". W Lublinie zanosi się na ideologiczną burzę 89 27

Uznania Lublina za „miasto wolne od ideologii LGBT” chcą miejscy radni z opozycyjnego względem prezydenta klubu Prawa i Sprawiedliwości. W tej sprawie przygotowali projekt stanowiska, który chcą poddać pod głosowanie na posiedzeniu Rady Miasta zbierającej się już w czwartek.

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury
30 marca 2019, 20:00

Koncert zespołu Clock Machine w Domu Kultury 0 0

Premierowy materiał z płyty "Prognozy" grupy Clock Machine usłyszymy już 30 marca o godz. 20, podczas koncertu formacji w Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście 19).

AZS Wrocław – AZS PSW Biała Podlaska 0:5. Uczciły pamięć rektora

AZS Wrocław – AZS PSW Biała Podlaska 0:5. Uczciły pamięć rektora 0 0

AZS PSW Biała Podlaska o krok od utrzymania się w rozgrywkach

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!