Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

12 sierpnia 2018 r.
8:24

Lublin: Sklep metalowy po 62 latach znika ze Starego Miasta

Autor: Zdjęcie autora agdy
383 72 A A
W lutym 2010 roku sklep wygrał plebiscyt na najładniejszy szyld w śródmieściu
W lutym 2010 roku sklep wygrał plebiscyt na najładniejszy szyld w śródmieściu (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

- No przecież nie oddam go tak po prostu na złom - tłumaczy właściciel. „Sprzedam szyld”, takie niezwykle smutne ogłoszenie kończy historię sklepu z artykułami metalowymi przy ul. Kowalskiej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Potrzeba coś z metalowego? To tylko na Kowalską. Tak przez lata mówili klienci. Ci z Lublina i przyjezdni, bo dworzec niedaleko. Miałem 10 tysięcy różnego rodzaju asortymentu. W najlepszych latach zatrudniałem osiem osób. Co to były za lata najlepsze? Od roku 2000 do gdzieś tak 2007. Później, co roku zwalniałem kolejnego pracownika. Teraz sam sprzątam. Zostały jeszcze jakieś meble, rzeczy – mówi Marek Malec, który przy ul. Kowalskiej pod 12 jest od 38 lat.

- Przyszedłem tu, żeby pracować jako sprzedawca. Moim szefem był Henryk Mela. Kierownik, którzy dziś już nie żyje, opowiadał nam o wizycie Bolesława Bieruta, który otwierał plac Zebrań Ludowych. Widział to, bo już wówczas tu pracował. Proszę sobie wyobrazić, że sklep metalowy istniał tu przez 62 lata – opowiada pan Marek.

Od lat 90. ubiegłego wieku, po prywatyzacji, metalowy stał się prywatną firmą. – To wina prezydenta, bo wpuścił markety do miasta. Sklepy upadają. Nie miałem już na ZUS, podatki. Kiedy założyłem firmę było tylko OBI, gdzie zaopatrywały się duże przedsiębiorstwa. Zwykły Kowalski, czy małe firmy urządzające ludziom mieszkania, czy biura przychodziły do nas – tłumaczy rozgoryczony mężczyzna, któremu brakuje trzech lat do emerytury. – Lokal sprzedałem, nie będę zmieniał branży. Niech inni to robią – dodaje.

140 metrowy parter kamienicy, która ma kilku współwłaścicieli, ma już nabywcę. Podobno branża z metalowej ma się zmienić na hotelarską. Porządki po metalowej mają trwać do końca sierpnia.

Oprócz lokalu jest szyld.

W lutym 2010 roku wygrał plebiscyt na najładniejszy szyld w śródmieściu. To była pierwsza edycja konkursu organizowanego przez Forum Rozwoju Lublina. Podkreślano wówczas, że użyte materiały (metal) rewelacyjne współgrają z miejscem, o którym informują. Wyraźny napis skutecznie przyciąga wzrok. Mimo swoich sporych rozmiarów nie zakłóca w brutalny sposób otoczenia.

- Pomysł na szyld był mój, robił go kolega, któremu wytłumaczyłem, o co mi chodzi. Na złom go przecież nie oddam, bo szkoda. Może ktoś kupi – mówi Marek Malec, który w pustej witrynie wywiesił kartkę „Sprzedam szyld sklepowy” i podał swój telefon.

Rozmawialiśmy w piątek koło południa, jeszcze nikt nie dzwonił.

Komentarze 72

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2018 o 10:20
+78
Markety na masową skalę wpuścił do Lublina Pruszkowski, więc na 100% chodzi o niego.
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2018 o 09:05
+54
Żuk tu nie jest winny, ale cały proces globalizacji gospodarki. Sieci jak by nie weszły zagraniczne, to by powstały lokalne (jak Stokrotka czy Biedronka) i też zmieniły rynek. PIS nie jest lepszy, bo miał sprzyjać polskiemu przemysłowi - teraz pytanie GDZIE jest podatek dla zagranicznych sieci handlowych? Odpowiedź - NIE MA. Niech właściciel sklepu zamiast obwiniać Żuka jedzie na Wiejską i zapyta pisowskich posłów czemu wbrew temu, co obiecywali nie sprzyjają polskiemu przemysłowi. Jedyne, co oni wspierają to górnictwo i przez to mamy najdroższy prąd w Europie. To także działanie na szkodę polskiego przemysłu, bo drogi prąd = mniejsza konkurencyjność. I tyle chciałem napisać panu "metalowemu" - na Wiejską z taczką dla Kaczyńskiego. Najlepsze, co pan może zrobić.
Żuk tu nie jest winny, ale cały proces globalizacji gospodarki. Sieci jak by nie weszły zagraniczne, to by powstały lokalne (jak Stokrotka czy Biedronka) i też zmieniły rynek. PIS nie jest lepszy, bo miał sprzyjać polskiemu przemysłowi - teraz pytanie GDZIE jest podatek dla zagranicznych sieci handlowych? Odpowiedź - NIE MA. Niech właściciel sklepu zamiast obwiniać Żuka jedzie na Wiejską i zapyta pisowskich posłów czemu wbrew temu, co obiecywali nie sprzyjają polskiemu przemysłowi. Jedyne, co oni wspierają to górnictwo i przez to mamy najdro... rozwiń
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2018 o 08:47
+53
Co ma do tego Żuk pisarze,odpowiedź sobie sam ile razy byłeś w tym sklepie..
Avatar
500 + / 12 sierpnia 2018 o 11:51
+45
A ja oglądam w telewizorze, że rząd kosi miliardy do budżetu, PKB galopuje w górę, programy rządowe w rozkwicie, dobrobyt wszędzie, mleko z miodem płyną ulicami.. więc jak to możliwe, że firmy upadają? Czyżby to wina totalnej opozycji i międzynarodowego spisku?
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2018 o 11:42
+42
jeśli chodzi o markety i galerie to Żuk tu nie miał nic do gadania - Pruszon wraz z radnymi PiS przeforsował korzystne zmiany miejscowych planów w wielu miejscach Lublina i galerie oraz markety siłą rzeczy musiały zacząć powstawać jak grzyby po deszczu, pseudonim jakiego się dorobił tj. Andrzej "Tesco" Pruszkowski nie jest żadnym przypadkiem
Avatar
gość / 12 sierpnia 2018 o 09:45
+42
To czeka wszystkie małe polskie interesy. PiS miał być dobrą zmianą, a niezle też dobija polskich przedsiębiorców. Bo kto będzie prowadził prywatny interes, jeśli urząd skarbowy uzna, że jest złodziejem, a z tym Urzędy Skarbowe nie mają najmniejszego problemu, i zarabiając ledwo na zus i jakąś najniższą krajową zostanie mu skonfiskowany majątek. Tak. Jest to możliwe. PiS po cichutku wprowadził taki przepis. A przecież niebawem będą orzekali tylko pisowscy sędziowie. I będzie pisowska niezawisłość tzn pisowska zajadłość.
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2018 o 11:44
+41
rozbuchany przez "dobrą zmianę" do granic możliwości socjal będzie wykańczał kolejnych przedsiębiorców, bo podatki zamiast maleć będą stale rosły
Avatar
Gość / 12 sierpnia 2018 o 10:08
+39
Tyle lat. Coś wspaniałego, kawał historii. W obecnych czasach niestety nie opłaca się prowadzić działalności. Same opłaty potrafią zabić przedsiębiorcę. Smutne ale prawdziwe. Pomimo tego wielki szacunek dla Pana że wytrwał tyle z takim sklepem w takim miejscu.
Avatar
Oriana / 12 sierpnia 2018 o 10:11
+35
Problemem w tej sytuacji nie są tylko markety budowlane. Bo to choć oczywiste, że obroty są mniejsze itd, to wcale nie musiało to doprowadzić do zamknięcia miejsca. Rząd nie zdaje się sobie sprawy, albo nie chcę sobie zdawać, że ZUS 1200zł, VAT 23%, podatek dochodowy to aż trzy pętlę zaciśnięte na szyi każdego przedsiębiorcy. Głupota połączona że złą wolą to chyba najgorsza mieszanka. Szkoda miejsca z tradycją, jeszcze bardziej szkoda człowieka, który teraz niewiadomo czy będzie miał na chleb. Drodzy dziennikarze z DW, spróbujcie nagłaśniać takie sprawy, zanim jest po fakcie. Ja rozumiem, że dzisiaj dziennikarstwo to też biznes, ale mimo to w dalszym ciągu może być "dla ludzi". Takie miejsca być może da się uratować, gdyby o problemach poinformować lublinian wcześniej. Poczytajcie "To nie jest zawód dla cyników" Kapuścińskiego. Peace.
Problemem w tej sytuacji nie są tylko markety budowlane. Bo to choć oczywiste, że obroty są mniejsze itd, to wcale nie musiało to doprowadzić do zamknięcia miejsca. Rząd nie zdaje się sobie sprawy, albo nie chcę sobie zdawać, że ZUS 1200zł, VAT 23%, podatek dochodowy to aż trzy pętlę zaciśnięte na szyi każdego przedsiębiorcy. Głupota połączona że złą wolą to chyba najgorsza mieszanka. Szkoda miejsca z tradycją, jeszcze bardziej szkoda człowieka, który teraz niewiadomo czy będzie miał na chleb. Drodzy dziennikarze z DW, spróbujcie nagłaśn... rozwiń
Avatar
banginsan / 12 sierpnia 2018 o 09:35
+17
Co się dziwić że się zwijają? Zaparkować nie ma gdzie! Wszędzie strefy płatnego parkowania! Dlatego ludzie jeżdżą do marketów gdzie jest miejsce na zaparkowanie bez ryzyka, a w pobliżu nie ma bram gdzie można dostać w japę!
Avatar
KongoBongo / 20 sierpnia 2018 o 13:10
0
Tak, trzeba było zablokować na etapie transformacji systemowej WSZYSTKIE inwestycje w handel wielkopowierzchniowy. Jak pięknie i godnie wyglądałby nasz Lublin bez takiego Leclerca, Auchan, Tesco, Makro i Sellgrosa, nie wspominając tej kapitalistycznej stonki w postaci Lidla i Biedronki! Nie byłoby także OBI, LeroyMerlin, Prakitkera, Juli, a zapewne tych religijnych odszczepieńców z Black&White i skandynawskich zboków z IKEA. Polski słownik nie znałby diabelskiego pojęcia "galeria handlowa". Zamiast do Stokrotki chodzilibyśmy do społemowskich delikatesów. Co sobotę zaś gromadnie, a radośnie ruszalibyśmy po zakupy spożywcze na targi przy Wileńskiej i Ruskiej. Po gacie, skarpety i rajstopy zamiast do Triumpha czy Intimissimui chadzalibyśmy do "butików" na Lubartowską, a w modną garderobę zaopatrywalibyśmy się na targu pod Zamkiem, a nie w żadnej tam Zarze czy H&M. Lokalna przedsiębiorczość kwitłaby na całego, zaś ten pan od sklepu metalowego zatrudniałby nie 8 pracowników jak niegdyś, a 10 albo 12. No i nie musiałby sprzedawać szyldu. Doprawdy, jaka szkoda ...
Tak, trzeba było zablokować na etapie transformacji systemowej WSZYSTKIE inwestycje w handel wielkopowierzchniowy. Jak pięknie i godnie wyglądałby nasz Lublin bez takiego Leclerca, Auchan, Tesco, Makro i Sellgrosa, nie wspominając tej kapitalistycznej stonki w postaci Lidla i Biedronki! Nie byłoby także OBI, LeroyMerlin, Prakitkera, Juli, a zapewne tych religijnych odszczepieńców z Black&White i skandynawskich zboków z IKEA. Polski słownik nie znałby diabelskiego pojęcia "galeria handlowa". Zamiast do Stokrotki chodzilibyśmy do... rozwiń
Avatar
Gość / 20 sierpnia 2018 o 06:45
0
Trzeba było zamknąć 5 albo jeszcze lepiej 10 lat temu. Dobre czasy nigdy nie wracają. Winna jest koncepcja (uznawana przez wszystkie ekipy rządzące) wypierania z centrum ruchu, ludzi i życia. Powstało miasto trup.
Avatar
Gość / 18 sierpnia 2018 o 08:35
0
Kto niszczy wszystko co polskie? Pis niszczy wszystko co polskie! Trybunał konstytucyjny, niezawisłe sądy, Polacy masowo za chlebem wyjeżdżają do pracy poza granice kraju, bo wynagrodzenie stażowe 800 zł za miesiąc pracy po 8 godzin dziennie to skandal, wyprowadzają miliony że spółek skarbu państwa wymieniając co chwilę zakontraktowanych członków zarządu i prezesów po to aby płacić im milionowe odprawy, nadal brak kontraktu na polskie śmigłowce, wzrost cen paliwa, pradu, wszystko drożeje, produkty spożywcze zwłaszcza nabiał i jeszcze pis rozwala unie od środka dzięki której dzwignelismy się po latach komuny.... i nie wiadomo w imię czego to robi... ośmiesza Polskę na arenie międzynarodowej, Polakom przebywającym za granicą jest wstyd ...
Kto niszczy wszystko co polskie? Pis niszczy wszystko co polskie! Trybunał konstytucyjny, niezawisłe sądy, Polacy masowo za chlebem wyjeżdżają do pracy poza granice kraju, bo wynagrodzenie stażowe 800 zł za miesiąc pracy po 8 godzin dziennie to skandal, wyprowadzają miliony że spółek skarbu państwa wymieniając co chwilę zakontraktowanych członków zarządu i prezesów po to aby płacić im milionowe odprawy, nadal brak kontraktu na polskie śmigłowce, wzrost cen paliwa, pradu, wszystko drożeje, produkty spożywcze zwłaszcza nabiał i jeszcze pis r... rozwiń
Avatar
majsterkowicz / 16 sierpnia 2018 o 13:10
0
Szkoda, będę wspominał z dużym sentymentem bo kupowałem tam czasem. Niestety trochę "przespali" sprawę, bo zamiast mieć szerszy asortyment w najprostszych rzeczach (śruby i drobne elementy wokół), właściwie powielali to, co było w marketach budowlanych (przynajmniej od jakiegoś czasu), a powinni być bardziej nakierowani na majsterkowiczów. Ostatnio szukałem tam na wagę śrub i nakrętek z "nierdzewki" - oczywiście brak (podobnie jak w marketach budowlanych, gdzie chociaż mają je pakowane po kilka sztuk). Gdyby było inaczej to chętnie jeździłbym tam nawet z obrzeży miasta, a tak - market jest bliżej, lepszy wybór i... chyba tańszy (o internecie nawet nie wspominając). Przykre, ale prawdziwe - z drugiej strony trudno mieć wszystko, co każdy potrzebuje na tak małej powierzchni. Współczuję jednak Właścicielowi, bo na wiele lat wpisał się w krajobraz Lublina, szkoda, że nie dotrwał jeszcze tych paru lat do emerytury.
Szkoda, będę wspominał z dużym sentymentem bo kupowałem tam czasem. Niestety trochę "przespali" sprawę, bo zamiast mieć szerszy asortyment w najprostszych rzeczach (śruby i drobne elementy wokół), właściwie powielali to, co było w marketach budowlanych (przynajmniej od jakiegoś czasu), a powinni być bardziej nakierowani na majsterkowiczów. Ostatnio szukałem tam na wagę śrub i nakrętek z "nierdzewki" - oczywiście brak (podobnie jak w marketach budowlanych, gdzie chociaż mają je pakowane po kilka sztuk). Gdyby było inaczej ... rozwiń
Avatar
jacek / 16 sierpnia 2018 o 11:32
0
Bosze, facet tak zauroczony pobytem bieruta na placu zamkowym,jedni upadaja inni powstaja tak jest na całym swiecie,niech sie nie maże bo to wstyd,kasy chyba troche odłozył.
Avatar
wyborca nowoczesnej / 16 sierpnia 2018 o 09:26
+1
Powiedzcie mi jak to jest znaleźli się właściciele może gruntu ale nie kamienicy czyżby dalszy ciąg macek HGW.
Avatar
Gość / 16 sierpnia 2018 o 08:52
0
DOBRA ZMIANA i jej konsekwencje !!!!!!
Avatar
świadomy geopolitycznie mieszkaniec Lublina / 13 sierpnia 2018 o 22:13
0
Mamy skłonność do nabierania się na błyskotki (sklepy z ładnymi fasadami z ładną podłogą itp) ale nie uświadamiamy sobie ze na to zapłacimy w marży. więc tą cechę naszych słabości wykorzystuje kapitał zagraniczny który ma duże środki finansowe aby wyprzeć. trzeba znowu czasu aby zacząć myśleć po szkodzie. to samo jest z Chińskim towarem, nasze wytwórnie padają bo szmelc jest tańszy. tu trzeba bronić rynek Polski a nie dać się robić w konia. Niemcy nie wpuszczają od nikogo jak nie panują nad systemem ale nasi są nie świadomi tego jak działa ten Matrix (bo nikt nie podał im "blue pill"). nadzieją jest nowe pokolenie. stare pokolenie jest bez użyteczne na te czasy jeżeli chodzi o myślenie geopolityczne. to tak jak by rozmawiać z małpą o teorii kwantowej. pojedyncze osoby nic tu nie zrobią. jedyną droga jest uświadamianie całości społeczeństwa. ale to już inna historia... też smutna
Mamy skłonność do nabierania się na błyskotki (sklepy z ładnymi fasadami z ładną podłogą itp) ale nie uświadamiamy sobie ze na to zapłacimy w marży. więc tą cechę naszych słabości wykorzystuje kapitał zagraniczny który ma duże środki finansowe aby wyprzeć. trzeba znowu czasu aby zacząć myśleć po szkodzie. to samo jest z Chińskim towarem, nasze wytwórnie padają bo szmelc jest tańszy. tu trzeba bronić rynek Polski a nie dać się robić w konia. Niemcy nie wpuszczają od nikogo jak nie panują nad systemem ale nasi są nie świadomi tego jak działa t... rozwiń
Avatar
oko / 13 sierpnia 2018 o 15:43
+1
No cóż.Większość mieszkańców miasta Lublin wie że markety w centrum powstały za panowania w grodzie najsłabszego prezydenta z nadania PIS-owskiego. Tego o którym dziś wiadomo z bilbordów że jest jednym ze znaczących beneficjentów dobrej zmiany potrafiącym dobrze wykorzystywać to o czym mówił Prezydent Andrzej Duda czyli doić ojczyznę i współrodaków.TFU.
Avatar
Gość / 13 sierpnia 2018 o 07:02
+2
Panie Malec, musi się pan przenieść do strefy gospodarczej na Felinie. To obecna POlityka naszego włodarza. Miasto dla deweloperów.