Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

27 czerwca 2019 r.
19:09

Pochodzi z Lublina, zarobiła ponad milion złotych na sprzedaży e-booków

Autor: Zdjęcie autora Alicja Bożko
71 18 A A
Eliza Wydrych-Strzelecka
Eliza Wydrych-Strzelecka

Eliza Wydrych-Strzelecka z Lublina jeszcze kilka lat temu znana była głównie z bloga modowego Fashionelka. Dziś skupia się na biznesie związanym z wydawaniem e-booków. Zarobiła już na tym ponad milion złotych. A ma dopiero 29 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wyglądały początki twojego biznesu?

– Moja przygoda z e-biznesem rozpoczęła się, kiedy miałam 16 lat. Dostałam wtedy od brata na urodziny serwis z grami, którym musiałam się zająć: dodawałam tam gry, załatwiałam reklamy i uczyłam się, jak wygląda prowadzenie strony internetowej. Po kilku latach spontanicznie założyłam bloga o tematyce modowej i lifestylowej. Nie wiązałam z nim żadnych nadziei i nie sądziłam, że może się to okazać pomysłem na biznes. Dopiero po około roku zaczęły się do mnie zgłaszać firmy i okazało się, że na blogu mogę także zarabiać. Było to dla mnie wielkim zaskoczeniem, nigdy nawet nie marzyłam, że moje hobby może się przekształcić w pomysł na życie. Wtedy, 10 lat temu, ta branża wyglądała zupełnie inaczej – był to dopiero początek polskiej blogosfery i kampanie na blogach pojawiały się sporadycznie, a e-biznes dopiero się rozwijał. Po około dwóch latach zaczęłam jednak dostrzegać potencjał bloga i wtedy uwierzyłam, że to jest właśnie to, czym chcę się zajmować.

Jak ten biznes zmieniał się przez ostatnie lata?

– Kiedy zaczynałam, nie było jeszcze Facebooka czy Instagrama, które teraz stanową podstawę mojego biznesu. Dziś nie jestem już tylko blogerką, ale prowadzę też warsztaty, szkolenia, tworzę projekty takie jak wydawanie e-booków. Blogowanie to teraz tylko niewielka, choć bardzo ważna część tego, co robię.

Teraz największe przychody zapewniają ci e-booki dostępne na Twoim blogu. O czym one są i skąd wziął się pomysł na ich wydanie?

– Najpierw wpadłam na pomysł stworzenia e-booków kulinarnych z przepisami semi-wegetariańskimi. Wzięło się to z tego, że sama szukałam tego typu przepisów, ale trudno było je znaleźć. Zaczęłam więc sama komponować przepisy i w końcu zebrało się ich tyle, że zdałam sobie sprawę, że warto je wszystkie wydać w formie książki. Jednak sam proces wydawniczy mnie przerażał – w swojej pracy lubię być jak najbardziej samowystarczalna, dlatego e-book wydawał się być najlepszą opcją. Odszedł mi druk, magazynowanie i wysyłka, a także dzielenie się zyskiem z podwykonawcami. Już po sześciu miesiącach sprzedało się 16 tysięcy egzemplarzy i dochód z tego wyniósł 700 tysięcy złotych.

Co ciekawe, zarówno znajomi jak i eksperci z branży od początku odradzali mi pomysł wydania e-booków – wszyscy zgodnie twierdzili, że ta forma w Polsce się po prostu nie sprzeda. Ja jednak przez cały czas była przekonana, że to musi się udać i postanowiłam realizować swoją koncepcję pomimo ostrzeżeń. Byłam pewna, że skoro sama tak zakochałam się w tych przepisach, to swoją energią i zaangażowaniem będę w stanie przekonać do nich również swoją społeczność, niezależnie w jakiej formie zostaną one wydane. Nie słyszało się wtedy o osobach, które osiągnęły sukces wyłącznie na sprzedaży e-booków – zazwyczaj wydaje się zarówno książkę w formie tradycyjnej oraz dodatkowo e-booka i w takiej sytuacji klienci przyzwyczajeni do fizycznego produktu, wybierają tradycyjnie wydaną książkę. Moim zadaniem było pokazanie, że e-book może być naprawdę łatwy w obsłudze i bardzo funkcjonalny – można mieć go zawsze przy sobie, w telefonie, komputerze, czy na czytniku.

Eliza Wydrych-Strzelecka

Nie poprzestałaś na kuchni. Jak wyglądał kolejny projekt?

– To e-booki o hashtagach. Kiedy prowadziłam szkolenia z zakresu obsługi social media, zauważyłam, że większość osób ma problem z odpowiednim używaniem hashtagów, które obecnie stanowią podstawę sukcesu na instagramie. Tak jak w przypadku książki z przepisami semi-wegetariańskimi była to pewnego rodzaju nisza: musiałam stworzyć w ludziach potrzebę posiadania tego produktu, poprzez pokazanie, że temat hashtagów jest naprawdę bardzo ważny w biznesie opartym o social media. Ta seria również okazała się ogromnym sukcesem i już w kilka tygodni od wydania sprzedało się ponad 350 tysięcy egzemplarzy. Łącznie dochód ze sprzedaży e-booków po dziesięciu miesiącach wyniósł ponad milion złotych. Moim najnowszym projektem i podsumowaniem przygody z self-publishingiem jest kompendium wiedzy o wydawaniu e-booków, od niedawna również dostępne do kupienia u mnie na blogu. Jest to pierwsza tego typu pozycja na polskim rynku, o której stworzeniu marzyłam już od dłuższego czasu.

Co poradziłabyś innym chcącym odnieść sukces w e-biznesie?

– Jednym z najważniejszym czynników stanowiącym o sukcesie w tej branży jest autentyczność. Media społecznościowe zalane są reklamami, a odbiorcy potrafią od razu wyczuć, kiedy dany produkt jest stworzony wyłącznie dla zysku. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i doskonale dostrzegają fałsz w internecie. Drugą sprawą jest znalezienie odpowiedniej niszy na rynku i pokazanie odbiorcom, dlaczego dany produkt jest ważny.

Złota Setka 2018: Pełny ranking

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium