Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

27 czerwca 2019 r.
19:09

Pochodzi z Lublina, zarobiła ponad milion złotych na sprzedaży e-booków

Autor: Zdjęcie autora Alicja Bożko
71 16 A A
Eliza Wydrych-Strzelecka
Eliza Wydrych-Strzelecka

Eliza Wydrych-Strzelecka z Lublina jeszcze kilka lat temu znana była głównie z bloga modowego Fashionelka. Dziś skupia się na biznesie związanym z wydawaniem e-booków. Zarobiła już na tym ponad milion złotych. A ma dopiero 29 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wyglądały początki twojego biznesu?

– Moja przygoda z e-biznesem rozpoczęła się, kiedy miałam 16 lat. Dostałam wtedy od brata na urodziny serwis z grami, którym musiałam się zająć: dodawałam tam gry, załatwiałam reklamy i uczyłam się, jak wygląda prowadzenie strony internetowej. Po kilku latach spontanicznie założyłam bloga o tematyce modowej i lifestylowej. Nie wiązałam z nim żadnych nadziei i nie sądziłam, że może się to okazać pomysłem na biznes. Dopiero po około roku zaczęły się do mnie zgłaszać firmy i okazało się, że na blogu mogę także zarabiać. Było to dla mnie wielkim zaskoczeniem, nigdy nawet nie marzyłam, że moje hobby może się przekształcić w pomysł na życie. Wtedy, 10 lat temu, ta branża wyglądała zupełnie inaczej – był to dopiero początek polskiej blogosfery i kampanie na blogach pojawiały się sporadycznie, a e-biznes dopiero się rozwijał. Po około dwóch latach zaczęłam jednak dostrzegać potencjał bloga i wtedy uwierzyłam, że to jest właśnie to, czym chcę się zajmować.

Jak ten biznes zmieniał się przez ostatnie lata?

– Kiedy zaczynałam, nie było jeszcze Facebooka czy Instagrama, które teraz stanową podstawę mojego biznesu. Dziś nie jestem już tylko blogerką, ale prowadzę też warsztaty, szkolenia, tworzę projekty takie jak wydawanie e-booków. Blogowanie to teraz tylko niewielka, choć bardzo ważna część tego, co robię.

Teraz największe przychody zapewniają ci e-booki dostępne na Twoim blogu. O czym one są i skąd wziął się pomysł na ich wydanie?

– Najpierw wpadłam na pomysł stworzenia e-booków kulinarnych z przepisami semi-wegetariańskimi. Wzięło się to z tego, że sama szukałam tego typu przepisów, ale trudno było je znaleźć. Zaczęłam więc sama komponować przepisy i w końcu zebrało się ich tyle, że zdałam sobie sprawę, że warto je wszystkie wydać w formie książki. Jednak sam proces wydawniczy mnie przerażał – w swojej pracy lubię być jak najbardziej samowystarczalna, dlatego e-book wydawał się być najlepszą opcją. Odszedł mi druk, magazynowanie i wysyłka, a także dzielenie się zyskiem z podwykonawcami. Już po sześciu miesiącach sprzedało się 16 tysięcy egzemplarzy i dochód z tego wyniósł 700 tysięcy złotych.

Co ciekawe, zarówno znajomi jak i eksperci z branży od początku odradzali mi pomysł wydania e-booków – wszyscy zgodnie twierdzili, że ta forma w Polsce się po prostu nie sprzeda. Ja jednak przez cały czas była przekonana, że to musi się udać i postanowiłam realizować swoją koncepcję pomimo ostrzeżeń. Byłam pewna, że skoro sama tak zakochałam się w tych przepisach, to swoją energią i zaangażowaniem będę w stanie przekonać do nich również swoją społeczność, niezależnie w jakiej formie zostaną one wydane. Nie słyszało się wtedy o osobach, które osiągnęły sukces wyłącznie na sprzedaży e-booków – zazwyczaj wydaje się zarówno książkę w formie tradycyjnej oraz dodatkowo e-booka i w takiej sytuacji klienci przyzwyczajeni do fizycznego produktu, wybierają tradycyjnie wydaną książkę. Moim zadaniem było pokazanie, że e-book może być naprawdę łatwy w obsłudze i bardzo funkcjonalny – można mieć go zawsze przy sobie, w telefonie, komputerze, czy na czytniku.

Eliza Wydrych-Strzelecka

Nie poprzestałaś na kuchni. Jak wyglądał kolejny projekt?

– To e-booki o hashtagach. Kiedy prowadziłam szkolenia z zakresu obsługi social media, zauważyłam, że większość osób ma problem z odpowiednim używaniem hashtagów, które obecnie stanowią podstawę sukcesu na instagramie. Tak jak w przypadku książki z przepisami semi-wegetariańskimi była to pewnego rodzaju nisza: musiałam stworzyć w ludziach potrzebę posiadania tego produktu, poprzez pokazanie, że temat hashtagów jest naprawdę bardzo ważny w biznesie opartym o social media. Ta seria również okazała się ogromnym sukcesem i już w kilka tygodni od wydania sprzedało się ponad 350 tysięcy egzemplarzy. Łącznie dochód ze sprzedaży e-booków po dziesięciu miesiącach wyniósł ponad milion złotych. Moim najnowszym projektem i podsumowaniem przygody z self-publishingiem jest kompendium wiedzy o wydawaniu e-booków, od niedawna również dostępne do kupienia u mnie na blogu. Jest to pierwsza tego typu pozycja na polskim rynku, o której stworzeniu marzyłam już od dłuższego czasu.

Co poradziłabyś innym chcącym odnieść sukces w e-biznesie?

– Jednym z najważniejszym czynników stanowiącym o sukcesie w tej branży jest autentyczność. Media społecznościowe zalane są reklamami, a odbiorcy potrafią od razu wyczuć, kiedy dany produkt jest stworzony wyłącznie dla zysku. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i doskonale dostrzegają fałsz w internecie. Drugą sprawą jest znalezienie odpowiedniej niszy na rynku i pokazanie odbiorcom, dlaczego dany produkt jest ważny.

Złota Setka 2018: Pełny ranking

e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Aaa / 27 czerwca 2019 o 20:54
+41
Trochę przerażający jest fakt, że dzisiaj największe pieniądze robi się na rzeczach ZUPEŁNIE zbędnych. A już szczytem tego jest wydanie ebooka jak wydawać ebooki... Kto i po co to kupuje? Książka o hashtagach? Świat się kończy...
Avatar
Edd / 27 czerwca 2019 o 21:00
+31
Absolutnie nie hejtuje, przeciwnie, gratuluję sukcesu, ale ten jej blog z autentycznościa nie ma nic wspólnego-to typowe kolorowe obrazki na insta. Zarabia na naiwnych nastolatkach.
Avatar
Wujek Władek / 28 czerwca 2019 o 00:40
+24
pierwszy e-book ceniła na ok. 43 zł (700 tys zł / 16 tys.egz .), drugi już ledwo na niecałe 3 zł (1 mln zł / 350 tys. egz.). no i kto dzisiaj w PL sprzedaje 350 tys. egzemplarzy? w dodatku o jakiś potrawach czy hashtagach. cały art wygląda na sponsorowaną srakę, która ma zachęcić sponsorów do inwestowania w "pisarkę". szkoda tylko, że nie jest oznaczony jako promocja.
Avatar
Aga / 27 czerwca 2019 o 20:52
+24
Przecież ona pochodzi ze Staszowa w województwie świętokrzyskim a w Lublinie mieszka od czasu studiów. 
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 20:37
+18
Ja też pochodze z lublina, obecnie zamieszkuje dworzec centralny w Warszawie, mam 700 zl renty a drugie tyle uzbieram.
Musisz opisać swoją historię w e-booku, może coś Ci grosza wpadnie 
Avatar
Erotoman / 27 czerwca 2019 o 19:40
+15
Powinna ta Eliza mieć stronkę z kamerkami internetowymi. Sukces murowany.
Avatar
Gość / 27 czerwca 2019 o 20:06
+12
Ja też pochodze z lublina, obecnie zamieszkuje dworzec centralny w Warszawie, mam 700 zl renty a drugie tyle uzbieram.
Avatar
zizu / 29 czerwca 2019 o 12:40
+10
Znam ją od lat. Eliza słynie z nijakości i bylejakości, odwalania wszystkiego powierzchownie, ograniczenia intelektualnego, błędów merytorycznych i językowych, kopiowania treści i obrazków, wciskania ludziom niepotrzebnych bubli za gruby hajs (karierę zaczynała od sprzedaży chińskich zegarków, haha), a przy tym wszystkim - z kosmicznego ego i przekonania o własnej za**bistości. Nie zazdroszczę, dziwię się tylko, że ktoś takiego Dyzmy blogosfery w ogóle chce słuchać. Jest tylu mądrych ludzi na świecie, a Dziennik Wschodni robi artykuł o nikim. Wstyd.
Avatar
gość / 29 czerwca 2019 o 14:12
+9
Znam ją od lat. Eliza słynie z nijakości i bylejakości, odwalania wszystkiego powierzchownie, ograniczenia intelektualnego, błędów merytorycznych i językowych, kopiowania treści i obrazków, wciskania ludziom niepotrzebnych bubli za gruby hajs (karierę zaczynała od sprzedaży chińskich zegarków, haha), a przy tym wszystkim - z kosmicznego ego i przekonania o własnej za**bistości. Nie zazdroszczę, dziwię się tylko, że ktoś takiego Dyzmy blogosfery w ogóle chce słuchać. Jest tylu mądrych ludzi na świecie, a Dziennik Wschodni robi artykuł o nikim. Wstyd.
 Weszłam na blog tej Pani kilka lat temu, raz... i tyle mi wystarczyło. Ten artykuł to chyba rzeczywiście reklama.
 Weszłam na blog tej Pani kilka lat temu, raz... i tyle mi wystarczyło. Ten artykuł to chyba rzeczywiście reklama. rozwiń
Avatar
gość / 28 czerwca 2019 o 15:39
+9
Fuksa miał kobita, bo zajęła się tym o czasie, gdy nie było "to" jeszcze takie modne. Teraz co druga chce być blogerką lub kruszwilem, za duża konkurencja.
Avatar
Ghhh / 29 czerwca 2019 o 19:15
+8
Poczytajcie   jej stare wpisy na forum wizaz  ; Elizaaaaa (nawet tam promowała swoją stronę).   Ban stały i  chamskie odzywki, do tego kupno na allegro 69 k fanów z prywatnego konta (są gdzieś screeny w necje). Takie to jej biznesy.
Avatar
gość / 29 czerwca 2019 o 14:12
+9
Znam ją od lat. Eliza słynie z nijakości i bylejakości, odwalania wszystkiego powierzchownie, ograniczenia intelektualnego, błędów merytorycznych i językowych, kopiowania treści i obrazków, wciskania ludziom niepotrzebnych bubli za gruby hajs (karierę zaczynała od sprzedaży chińskich zegarków, haha), a przy tym wszystkim - z kosmicznego ego i przekonania o własnej za**bistości. Nie zazdroszczę, dziwię się tylko, że ktoś takiego Dyzmy blogosfery w ogóle chce słuchać. Jest tylu mądrych ludzi na świecie, a Dziennik Wschodni robi artykuł o nikim. Wstyd.
 Weszłam na blog tej Pani kilka lat temu, raz... i tyle mi wystarczyło. Ten artykuł to chyba rzeczywiście reklama.
 Weszłam na blog tej Pani kilka lat temu, raz... i tyle mi wystarczyło. Ten artykuł to chyba rzeczywiście reklama. rozwiń
Avatar
zizu / 29 czerwca 2019 o 12:40
+10
Znam ją od lat. Eliza słynie z nijakości i bylejakości, odwalania wszystkiego powierzchownie, ograniczenia intelektualnego, błędów merytorycznych i językowych, kopiowania treści i obrazków, wciskania ludziom niepotrzebnych bubli za gruby hajs (karierę zaczynała od sprzedaży chińskich zegarków, haha), a przy tym wszystkim - z kosmicznego ego i przekonania o własnej za**bistości. Nie zazdroszczę, dziwię się tylko, że ktoś takiego Dyzmy blogosfery w ogóle chce słuchać. Jest tylu mądrych ludzi na świecie, a Dziennik Wschodni robi artykuł o nikim. Wstyd.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 10:31
+3
o tempora, o mores !!! i to ma być moda ?? - wieśniackie, a'la dresowe spodnie z lampasem i do tego szpilki ??,a w pasie przepasane sznurowadłem !!
Avatar
gość / 28 czerwca 2019 o 15:39
+9
Fuksa miał kobita, bo zajęła się tym o czasie, gdy nie było "to" jeszcze takie modne. Teraz co druga chce być blogerką lub kruszwilem, za duża konkurencja.
Avatar
Karol / 28 czerwca 2019 o 10:19
+5
chore ...
Avatar
Gość / 28 czerwca 2019 o 08:59
-2
Nasze społeczeństwo nadal nie potrafi cieszyć się z sukcesów zawodowych młodych, ładnych kobiet. Czy to się kiedykolwiek zmieni?
Avatar
Jan / 28 czerwca 2019 o 06:41
+5
Ona wyglada jak pani po 50 po dobrym liftingu
Avatar
Wujek Władek / 28 czerwca 2019 o 00:40
+24
pierwszy e-book ceniła na ok. 43 zł (700 tys zł / 16 tys.egz .), drugi już ledwo na niecałe 3 zł (1 mln zł / 350 tys. egz.). no i kto dzisiaj w PL sprzedaje 350 tys. egzemplarzy? w dodatku o jakiś potrawach czy hashtagach. cały art wygląda na sponsorowaną srakę, która ma zachęcić sponsorów do inwestowania w "pisarkę". szkoda tylko, że nie jest oznaczony jako promocja.
Avatar
Edd / 27 czerwca 2019 o 21:00
+31
Absolutnie nie hejtuje, przeciwnie, gratuluję sukcesu, ale ten jej blog z autentycznościa nie ma nic wspólnego-to typowe kolorowe obrazki na insta. Zarabia na naiwnych nastolatkach.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką 0 0

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Lublina dla osób wybierających się do Kostrzyna na festiwal Pol’and’rock (wcześniej Przystanek Woodstock).

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim
20 lipca 2019, 17:00

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim 0 0

W sobotę plenerowe pokazy z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Oprócz oglądania filmów będzie okazja do posłuchania gości. Wszystko gratis

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem 0 0

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim 1 2

Jeszcze w lipcu ogłoszony ma być przetarg na odbudowę altany w centralnym punkcie Ogrodu Saskiego.

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury
19 lipca 2019, 20:00

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" z udziałem Mikroelementów, Moriah Woods i Filipa Borowicza. Akcja organizowana jest na rzecz chorej Anki Kawiak-Łydki.

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna"
PILNE

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna" 56 47

Problemy z dotarciem autobusem do pracy mogą mieć w czwartek mieszkańcy Lublina. Z dnia na dzień z wożenia pasażerów zrezygnował jeden z przewoźników, warszawska spółka Warbus.

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy
galeria

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy 0 1

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn 106 7

Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy
Alarm 24

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy 0 1

– Z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia dyrekcja zmieniła nam obowiązki. Nie wiemy kto nas przeszkoli, jak to będzie wyglądało – skarżą się sekretarki medyczne z SPSK1. – Zmiany zostały wprowadzane za zgodą pracowników – odpowiada szpital.

Koncert SO3 w Puławach
19 lipca 2019, 19:00

Koncert SO3 w Puławach 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 19 w puławskim lokalu REJS (ul. Portowa 2) odbędzie się koncert grupy SO3.

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę 4 8

 Niedostępne do tej pory miejsca staną się celem spacerów i wycieczek. Z nowych ścieżek z wysokości kilkunastu metrów będzie można popatrzeć na Świnkę i Wieprz.

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź 4 8

Ponad 1,5 roku trwała batalia o ujawnienie przez Centrum Kultury treści umów na opracowanie scenariusza i reżyserię miejskiej zabawy sylwestrowej na przywitanie roku 2018. Informacji domagała się lubelska Fundacja Wolności, ale CK jej nie udzielało, więc fundacja skierowała sprawę do sądu.

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela 0 5

Drugie, sparingowe zwycięstwo piłkarzy Motoru. W środę podopieczni trenera Mirosława Hajdy pokonali beniaminka II ligi – Legionovię Legionowo 3:2

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu 0 0

Samochód ciężarowy i rower zderzyły się w Turce na drodze krajowej nr 82.

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym 10 1

Sześć ofert wpłynęło w konkursie na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!