Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

29 czerwca 2019 r.
16:53

Jadalne opakowania i eko-skóra. Polka i Amerykanin chcą zmienić świat na lepszy

1 7 A A
Róża Rutkowska i Josh Brito, Polka i Amerykanin, którzy tworzą jeden z najbardziej obiecujących startupów w Polsce, spółkę MakeGrowLab. Jadalne opakowania i eko-skóra tkana przez bakterie – to tylko niektóre z ich zielonych pomysłów<br />
Róża Rutkowska i Josh Brito, Polka i Amerykanin, którzy tworzą jeden z najbardziej obiecujących startupów w Polsce, spółkę MakeGrowLab. Jadalne opakowania i eko-skóra tkana przez bakterie – to tylko niektóre z ich zielonych pomysłów

Czy możliwy jest świat bez folii, tworzyw sztucznych, plastiku? Młodzi ambitni naukowcy z Puław chcą zmienić świat na lepsze. I są na dobrej drodze do zrobienia rewolucji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Róża Rutkowska i Josh Brito to dwójka młodych naukowców, która w tym roku przeprowadziła się do Puław, żeby korzystając z programu Polski Wschodniej rozwijać nowatorską technologię. Z zielonych odpadów potrafią wytworzyć organiczne tworzywa, jakich nie zna świat.

Zielono im

Oboje mają po dwadzieścia parę lat, głowy pełne pomysłów i zapał do zmieniania świata na lepsze. Ich startup, spółka o nazwie MakeGrowLab, powoli zdobywa uznanie w Polsce i za granicą. Jej celem jest wytwarzanie materiałów nowego typu, alternatywy dla skóry zwierzęcej, folii lub plastiku. Dzięki swojej organiczności, po zużyciu i wyrzuceniu na składowisko po kilku miesiącach rozkładają się i znikają. Plastik potrzebuje na to samo nawet setek lat.

Jak to się robi? – To trochę tak, jakbyśmy wytwarzali skórkę od jabłka. Tylko że bez jabłka – tłumaczy Róża Rutkowska, współwłaścicielka spółki. Za proces produkcyjny odpowiadają mikroorganizmy, które we właściwych warunkach, bazując na zielonych odpadach roślinnych, tkają bio-tworzywo. Na razie, w warunkach garażowo-laboratoryjnych, powstają jego niewielkie, próbne skrawki. Nie wyglądają zbyt efektownie, ale ich właściwości są wyjątkowe. Wykonać z nich można niemal wszystko.

– To mogą być opakowania kosmetyków, artykuły jednorazowego użytku, jak np. konfetti, ale także opakowania dla żywności. Tworzywa, które produkujemy, umożliwiają również wykonywanie torebek, czy portfeli – mówi Róża, dodając, że pierwsze rzeczy tego rodzaju już powstały, a zainteresowanie nimi wykazują firmy ze Stanów Zjednoczonych i Australii. – Nasz produkt znalazł się w bibliotece materiałów w Nowym Jorku – przyznaje Rutkowka, przypominając o tym, że startup MGL ma dopiero 2 miesiące.

Odrzucili oferty

Bohaterowie tej opowieści nie są mikrobiologami. Róża ukończyła poznańską School of Form, z zawodu jest projektantką, specjalistką od wzornictwa. Jej wiedza biologiczno-chemiczna wzięła się z pasji oraz wielu miesięcy prób wytworzenia nowego materiału. – Chciałam udowodnić, że mamy coś więcej poza drewnem i metalem – przyznaje. Założenia, jakie przyjęła, zaczęły się sprawdzać. W pewnym momencie swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie do tego projektu wniósł Amerykanin Josh Brito, drugi współwłaściciel spółki MGL.

– Wierzę w tej projekt, bo to jest przyszłość, która dzieje się tu i teraz. Chcemy działać lokalnie, współpracować z przedsiębiorstwami i inspirować do ograniczania zużycia odpadów – mówi Josh. Jak Kalifornijczyk odnajduje się w Puławach? – Kocham Puławy. Zdecydowanie nie jest to Kalifornia, bo to niewielkie miasto, gdzie prawie wszyscy się znają, ale podoba mi się tutaj. Szczególnie Wisła i wiele innych, pięknych miejsc – opowiada.

W nowym mieście dobrze czuje się także pochodząca z Mazowsza Róża. – Jest cicho, spokojnie, można się skupić – mówi, nie kryjąc, że decyzja o przeprowadzce zapadła spontanicznie. Nad Lubelszczyznę oboje trafili dzięki programowi Polska Wschodnia i ofercie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Otrzymaliśmy takie pomieszczenia, na jakich nam zależało. Czyste, wentylowane, ze stałą temperaturą – tłumaczą.

MakeGrowLab dostawał już propozycje przejęcia. Na stole były poważne pieniądze, za które w Puławach można byłoby postawić dom, ale tego rodzaju oferty młodzi naukowcy odrzucają. – Nie robimy tego dla pieniędzy tylko dla idei. Poza tym chcemy mieć pewność, że nikt nas nie kupi, żeby wrzucić te pomysły do szuflady – wyjaśnia Róża Rutkowska. Plany na przyszłość? Na początek zatrudnienie lub pozyskanie nowych pracowników lub wspólników, w tym specjalistów od mikrobiologii. Docelowo MGL chciałoby działać na wszystkich kontynentach, posiadać zautomatyzowane farmy wytwarzające bio-tworzywa, zdobywać nowe rynki i przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów na całym świecie. – To plan długofalowy, ale nasza baza zawsze będzie tutaj – zapewniają.

Startup MakeGrowLab został doceniony w tym roku przez specjalistów z ING Banku Śląskiego, którzy wyróżnili go w konkursie Start-up Challenge w Katowicach.

e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 07:19
+2
Dwa miesiące działają ale już zdobywają uznanie na świecie i chciano ich przejąć...tzn co przejąć? Czysty kabaret....takich startupów są tysiące...z pomysłem ale bez produktu...zobaczymy co będzie za dwa lata:) na ten moment to wygląda tylko na opłaconą promocję tego miejsca że startapami w Puławach
Avatar
P.l. / 6 lipca 2019 o 13:39
0
Chyba ktoś jest bardzo zazdrosny, że nic sam nie stworzył...
Avatar
P.l. / 6 lipca 2019 o 13:37
0
Jakieś słabe doświadczenia robiłeś człowieku bo ja 15 lat nic nie robiłam na swojej działce a jak zaczęłam ją przekopywać w tym roku to znalazłam jakieś śmietnisko i jakoś dziwnym trafem torebki foliowe były praktycznie w nienaruszonym stanie. 
Avatar
Los "startupow" / 30 czerwca 2019 o 08:06
0
Jesli tylko faktycznie coś cennego wymyślą - zaraz przejmie ich izrael lub hameryka.
Avatar
Emeryt / 30 czerwca 2019 o 07:52
0
Nie jestem specem od biologii ale jeśli ktoś ma alternatywę dla plastiku i to biodegradowalna to wieli szacunek. Oby się nie zniechecili. Brawo takich ludzi trzeba.
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 21:38
0
Czy Wam się ludzie w głowach poprzewracało w temacie tych plastików ??? Bo pokazali Wam "propagandę", jak to zwierzątka i rybki w morzach/oceanach umierają od torebki foliowej... W dodatku ta propaganda, że "folia rozkłada się 400 lat" - w życiu większej bzdury nie słyszałem !!! Miałem z foliami (pod ziemią zakopanymi, jak i tymi nad ziemią) do czynienia, jak mało kto. I powiem Wam tak: dla folii rok "pod ziemią" przetrwać, to już jest prawie cud - a może nawet i cztery lata niektóra wytrzyma - ale nie 400 !!!. Podobnie i z tymi "nad ziemią". Nie dajcie się ogłupiać propagandom i celebrytom, jak to oni "wspaniale chcą ratować Ziemię" ! Niech się lepiej ludzie nauczą "nie śmiecić" i segregować odpady - a wtedy żadne zwierzątka się nie otrują. Jeśli koło przystanku autobusowego leży "milion" petów po papierosach, które śmierdzą, to czy to znaczy, że powinni zaprzestać produkcji papierosów ? Podobnie i sprawa wygląda z torebkami foliowymi i butelkami plastikowymi.
Czy Wam się ludzie w głowach poprzewracało w temacie tych plastików ??? Bo pokazali Wam "propagandę", jak to zwierzątka i rybki w morzach/oceanach umierają od torebki foliowej... W dodatku ta propaganda, że "folia rozkłada się 400 lat" - w życiu większej bzdury nie słyszałem !!! Miałem z foliami (pod ziemią zakopanymi, jak i tymi nad ziemią) do czynienia, jak mało kto. I powiem Wam tak: dla folii rok "pod ziemią" przetrwać, to już jest prawie cud - a może nawet i cztery lata niektóra wytrzyma - ale nie 400 !!!... rozwiń
Avatar
Marlena / 30 czerwca 2019 o 04:59
-1
Piszesz brednie i szkoda nawet komentowac. Torba z folii zakopana,nie na sloncu,jest praktycznie wieczna.Pzrelec sie do Azjii nad ocean albo do ktoregos z miast indyjskich a inaczej bedziesz spiewac.Kolo ciebie nie ma smieci,to znacyz z ecaly swiat tez jest czysty,tak biedo?
Avatar
P.l. / 6 lipca 2019 o 13:39
0
Chyba ktoś jest bardzo zazdrosny, że nic sam nie stworzył...
Avatar
P.l. / 6 lipca 2019 o 13:37
0
Jakieś słabe doświadczenia robiłeś człowieku bo ja 15 lat nic nie robiłam na swojej działce a jak zaczęłam ją przekopywać w tym roku to znalazłam jakieś śmietnisko i jakoś dziwnym trafem torebki foliowe były praktycznie w nienaruszonym stanie. 
Avatar
Los "startupow" / 30 czerwca 2019 o 08:06
0
Jesli tylko faktycznie coś cennego wymyślą - zaraz przejmie ich izrael lub hameryka.
Avatar
Emeryt / 30 czerwca 2019 o 07:52
0
Nie jestem specem od biologii ale jeśli ktoś ma alternatywę dla plastiku i to biodegradowalna to wieli szacunek. Oby się nie zniechecili. Brawo takich ludzi trzeba.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 07:19
+2
Dwa miesiące działają ale już zdobywają uznanie na świecie i chciano ich przejąć...tzn co przejąć? Czysty kabaret....takich startupów są tysiące...z pomysłem ale bez produktu...zobaczymy co będzie za dwa lata:) na ten moment to wygląda tylko na opłaconą promocję tego miejsca że startapami w Puławach
Avatar
Marlena / 30 czerwca 2019 o 04:59
-1
Piszesz brednie i szkoda nawet komentowac. Torba z folii zakopana,nie na sloncu,jest praktycznie wieczna.Pzrelec sie do Azjii nad ocean albo do ktoregos z miast indyjskich a inaczej bedziesz spiewac.Kolo ciebie nie ma smieci,to znacyz z ecaly swiat tez jest czysty,tak biedo?
Avatar
Gość / 29 czerwca 2019 o 21:38
0
Czy Wam się ludzie w głowach poprzewracało w temacie tych plastików ??? Bo pokazali Wam "propagandę", jak to zwierzątka i rybki w morzach/oceanach umierają od torebki foliowej... W dodatku ta propaganda, że "folia rozkłada się 400 lat" - w życiu większej bzdury nie słyszałem !!! Miałem z foliami (pod ziemią zakopanymi, jak i tymi nad ziemią) do czynienia, jak mało kto. I powiem Wam tak: dla folii rok "pod ziemią" przetrwać, to już jest prawie cud - a może nawet i cztery lata niektóra wytrzyma - ale nie 400 !!!. Podobnie i z tymi "nad ziemią". Nie dajcie się ogłupiać propagandom i celebrytom, jak to oni "wspaniale chcą ratować Ziemię" ! Niech się lepiej ludzie nauczą "nie śmiecić" i segregować odpady - a wtedy żadne zwierzątka się nie otrują. Jeśli koło przystanku autobusowego leży "milion" petów po papierosach, które śmierdzą, to czy to znaczy, że powinni zaprzestać produkcji papierosów ? Podobnie i sprawa wygląda z torebkami foliowymi i butelkami plastikowymi.
Czy Wam się ludzie w głowach poprzewracało w temacie tych plastików ??? Bo pokazali Wam "propagandę", jak to zwierzątka i rybki w morzach/oceanach umierają od torebki foliowej... W dodatku ta propaganda, że "folia rozkłada się 400 lat" - w życiu większej bzdury nie słyszałem !!! Miałem z foliami (pod ziemią zakopanymi, jak i tymi nad ziemią) do czynienia, jak mało kto. I powiem Wam tak: dla folii rok "pod ziemią" przetrwać, to już jest prawie cud - a może nawet i cztery lata niektóra wytrzyma - ale nie 400 !!!... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką 0 0

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Lublina dla osób wybierających się do Kostrzyna na festiwal Pol’and’rock (wcześniej Przystanek Woodstock).

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim
20 lipca 2019, 17:00

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim 0 0

W sobotę plenerowe pokazy z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Oprócz oglądania filmów będzie okazja do posłuchania gości. Wszystko gratis

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem

Samochodem na wakacje? 7 wskazówek bezpiecznej jazdy latem 0 0

Wakacje to o wyczekiwany przez wszystkich czas, z którym często wiążemy duże plany. Urlopowicze będący o krok od wakacji, zastanawiają się, czy spakowali każdą niezbędną rzecz, myśląc przy tym o najbliższych dniach pełnych wypoczynku. Eksperci od bezpieczeństwa drogowego nawołują jednak do skupienia się na drodze zarówno podczas długiej podróży, jak i w przypadku krótszych wycieczek. Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących bezpiecznej jazdy latem.

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim

Będą zmiany w Ogrodzie Saskim 1 2

Jeszcze w lipcu ogłoszony ma być przetarg na odbudowę altany w centralnym punkcie Ogrodu Saskiego.

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury
19 lipca 2019, 20:00

Koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" w Centrum Kultury 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 20 w Wirydarzu Centrum Kultury odbędzie się koncert charytatywny "Łydką w chłoniaka" z udziałem Mikroelementów, Moriah Woods i Filipa Borowicza. Akcja organizowana jest na rzecz chorej Anki Kawiak-Łydki.

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna"
PILNE

Od jutra jeden z przewoźników rezygnuje z kursów po Lublinie! Pasażerowie mogą utknąć na przystankach. "Sytuacja jest krytyczna" 56 45

Problemy z dotarciem autobusem do pracy mogą mieć w czwartek mieszkańcy Lublina. Z dnia na dzień z wożenia pasażerów zrezygnował jeden z przewoźników, warszawska spółka Warbus.

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy
galeria

Niektóre książki są tu od 1948 roku, gdy została założona biblioteka. W przeprowadzce pomogą sami czytelnicy 0 1

Remont ośrodka kultury zbiega się z remontem XVII wiecznej synagogi, w której działa biblioteka. Dobrych kilka tygodni po miasteczku będą krążyły regały, a w ślad za nimi skrzynie z książkami. – Jestem dumna z moich czytelników, mam mnóstwo chętnych do pomocy – mówi szefowa biblioteki.

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn 106 7

Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy
Alarm 24

Sekretarki medyczne podpisały zgodę na nowy zakres obowiązków. Teraz mają obawy 0 1

– Z dnia na dzień, bez żadnego uprzedzenia dyrekcja zmieniła nam obowiązki. Nie wiemy kto nas przeszkoli, jak to będzie wyglądało – skarżą się sekretarki medyczne z SPSK1. – Zmiany zostały wprowadzane za zgodą pracowników – odpowiada szpital.

Koncert SO3 w Puławach
19 lipca 2019, 19:00

Koncert SO3 w Puławach 0 0

W piątek, 19 lipca o godz. 19 w puławskim lokalu REJS (ul. Portowa 2) odbędzie się koncert grupy SO3.

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę

Łęczna: Ścieżką do ruin zamku, a później na plażę 4 8

 Niedostępne do tej pory miejsca staną się celem spacerów i wycieczek. Z nowych ścieżek z wysokości kilkunastu metrów będzie można popatrzeć na Świnkę i Wieprz.

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź

Zadali Centrum Kultury w Lublinie proste pytanie. Przez 1,5 roku walczyli w sądach o odpowiedź 4 8

Ponad 1,5 roku trwała batalia o ujawnienie przez Centrum Kultury treści umów na opracowanie scenariusza i reżyserię miejskiej zabawy sylwestrowej na przywitanie roku 2018. Informacji domagała się lubelska Fundacja Wolności, ale CK jej nie udzielało, więc fundacja skierowała sprawę do sądu.

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela

Motor Lublin - Legionovia 3:2. Nowy nabytek już strzela 0 5

Drugie, sparingowe zwycięstwo piłkarzy Motoru. W środę podopieczni trenera Mirosława Hajdy pokonali beniaminka II ligi – Legionovię Legionowo 3:2

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu

Turka: Wypadek na drodze krajowej nr 82, są utrudnienia w ruchu 0 0

Samochód ciężarowy i rower zderzyły się w Turce na drodze krajowej nr 82.

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Sześciu chętnych na stanowisko dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym 10 1

Sześć ofert wpłynęło w konkursie na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!