Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

29 czerwca 2019 r.
16:53

Jadalne opakowania i eko-skóra. Polka i Amerykanin chcą zmienić świat na lepszy

1 8 A A
Róża Rutkowska i Josh Brito, Polka i Amerykanin, którzy tworzą jeden z najbardziej obiecujących startupów w Polsce, spółkę MakeGrowLab. Jadalne opakowania i eko-skóra tkana przez bakterie – to tylko niektóre z ich zielonych pomysłów<br />
Róża Rutkowska i Josh Brito, Polka i Amerykanin, którzy tworzą jeden z najbardziej obiecujących startupów w Polsce, spółkę MakeGrowLab. Jadalne opakowania i eko-skóra tkana przez bakterie – to tylko niektóre z ich zielonych pomysłów

Czy możliwy jest świat bez folii, tworzyw sztucznych, plastiku? Młodzi ambitni naukowcy z Puław chcą zmienić świat na lepsze. I są na dobrej drodze do zrobienia rewolucji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Róża Rutkowska i Josh Brito to dwójka młodych naukowców, która w tym roku przeprowadziła się do Puław, żeby korzystając z programu Polski Wschodniej rozwijać nowatorską technologię. Z zielonych odpadów potrafią wytworzyć organiczne tworzywa, jakich nie zna świat.

Zielono im

Oboje mają po dwadzieścia parę lat, głowy pełne pomysłów i zapał do zmieniania świata na lepsze. Ich startup, spółka o nazwie MakeGrowLab, powoli zdobywa uznanie w Polsce i za granicą. Jej celem jest wytwarzanie materiałów nowego typu, alternatywy dla skóry zwierzęcej, folii lub plastiku. Dzięki swojej organiczności, po zużyciu i wyrzuceniu na składowisko po kilku miesiącach rozkładają się i znikają. Plastik potrzebuje na to samo nawet setek lat.

Jak to się robi? – To trochę tak, jakbyśmy wytwarzali skórkę od jabłka. Tylko że bez jabłka – tłumaczy Róża Rutkowska, współwłaścicielka spółki. Za proces produkcyjny odpowiadają mikroorganizmy, które we właściwych warunkach, bazując na zielonych odpadach roślinnych, tkają bio-tworzywo. Na razie, w warunkach garażowo-laboratoryjnych, powstają jego niewielkie, próbne skrawki. Nie wyglądają zbyt efektownie, ale ich właściwości są wyjątkowe. Wykonać z nich można niemal wszystko.

– To mogą być opakowania kosmetyków, artykuły jednorazowego użytku, jak np. konfetti, ale także opakowania dla żywności. Tworzywa, które produkujemy, umożliwiają również wykonywanie torebek, czy portfeli – mówi Róża, dodając, że pierwsze rzeczy tego rodzaju już powstały, a zainteresowanie nimi wykazują firmy ze Stanów Zjednoczonych i Australii. – Nasz produkt znalazł się w bibliotece materiałów w Nowym Jorku – przyznaje Rutkowka, przypominając o tym, że startup MGL ma dopiero 2 miesiące.

Odrzucili oferty

Bohaterowie tej opowieści nie są mikrobiologami. Róża ukończyła poznańską School of Form, z zawodu jest projektantką, specjalistką od wzornictwa. Jej wiedza biologiczno-chemiczna wzięła się z pasji oraz wielu miesięcy prób wytworzenia nowego materiału. – Chciałam udowodnić, że mamy coś więcej poza drewnem i metalem – przyznaje. Założenia, jakie przyjęła, zaczęły się sprawdzać. W pewnym momencie swoją pomoc, wiedzę i doświadczenie do tego projektu wniósł Amerykanin Josh Brito, drugi współwłaściciel spółki MGL.

– Wierzę w tej projekt, bo to jest przyszłość, która dzieje się tu i teraz. Chcemy działać lokalnie, współpracować z przedsiębiorstwami i inspirować do ograniczania zużycia odpadów – mówi Josh. Jak Kalifornijczyk odnajduje się w Puławach? – Kocham Puławy. Zdecydowanie nie jest to Kalifornia, bo to niewielkie miasto, gdzie prawie wszyscy się znają, ale podoba mi się tutaj. Szczególnie Wisła i wiele innych, pięknych miejsc – opowiada.

W nowym mieście dobrze czuje się także pochodząca z Mazowsza Róża. – Jest cicho, spokojnie, można się skupić – mówi, nie kryjąc, że decyzja o przeprowadzce zapadła spontanicznie. Nad Lubelszczyznę oboje trafili dzięki programowi Polska Wschodnia i ofercie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego. – Otrzymaliśmy takie pomieszczenia, na jakich nam zależało. Czyste, wentylowane, ze stałą temperaturą – tłumaczą.

MakeGrowLab dostawał już propozycje przejęcia. Na stole były poważne pieniądze, za które w Puławach można byłoby postawić dom, ale tego rodzaju oferty młodzi naukowcy odrzucają. – Nie robimy tego dla pieniędzy tylko dla idei. Poza tym chcemy mieć pewność, że nikt nas nie kupi, żeby wrzucić te pomysły do szuflady – wyjaśnia Róża Rutkowska. Plany na przyszłość? Na początek zatrudnienie lub pozyskanie nowych pracowników lub wspólników, w tym specjalistów od mikrobiologii. Docelowo MGL chciałoby działać na wszystkich kontynentach, posiadać zautomatyzowane farmy wytwarzające bio-tworzywa, zdobywać nowe rynki i przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów na całym świecie. – To plan długofalowy, ale nasza baza zawsze będzie tutaj – zapewniają.

Startup MakeGrowLab został doceniony w tym roku przez specjalistów z ING Banku Śląskiego, którzy wyróżnili go w konkursie Start-up Challenge w Katowicach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium