Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

29 listopada 2019 r.
9:03

Firma z Konopnicy pod Lublinem stawia na roboty. "Już niedługo naszych gości będzie witał robot"

Autor: Zdjęcie autora Jakub Dobroch
43 13 A A
Zbigniew Kominek i Zbigniew Warchocki, założyciele Wikpolu, mówią, że pojawienie się robotów w firmach to tylko kwestia czasu
Zbigniew Kominek i Zbigniew Warchocki, założyciele Wikpolu, mówią, że pojawienie się robotów w firmach to tylko kwestia czasu (fot. Krzysztof Mazur)

– Tutaj, w recepcji, już niedługo naszych gości będzie witał robot. Odpowie on na kilka podstawowych pytań, np. gdzie goście znajdą sekretariat – oprowadza nas po nowo otwartej części przedsiębiorstwa Zbigniew Kominek, jeden z założycieli firmy Wikpol z Konopnicy pod Lublinem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Widok już po przekroczeniu progu drzwi wejściowych jest dosyć futurystyczny. Przechodząc do kolejnych pomieszczeń, widzimy maszyny zajmujące się pakowaniem, paletyzacją, ale też np. nalewaniem piwa.

Robot w firmie – kwestia czasu

– Nasza przygoda z robotami rozpoczęła się w 2006 roku. Już wtedy wiedzieliśmy, że ten kierunek rozwoju jest wskazany. Nie mieliśmy wątpliwości, że roboty muszą wejść do fabryk, a kiedy to się stanie, to tylko kwestia czasu – mówi Zbigniew Kominek. – Dla nas tworzenie całych systemów jest jak zabawa klockami. Musimy tak dopasować elementy, żeby osiągnąć oczekiwaną przez klienta funkcjonalność – dodaje.

Spółka specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i wdrażaniu zautomatyzowanych i zrobotyzowanych linii pakowania zbiorczego, paletyzacji i depaletyzacji. Proces robotyzacji produkcji jest z wielu względów korzystny. Mogą o tym świadczyć chociażby liczby podawane przez producentów: wszystkie maszyny wyprodukowane przez spółkę pakują aż 75 tys. kg na minutę i do dziś przepracowały już łącznie 1 250 000 motogodzin. I robią to nadal 24h/dobę przez 365 dni w roku. Są to wartości nieporównywalnie większe od tych generowanych przez pracę człowieka. – Ja i mój wspólnik Zbyszek Warchocki mamy dusze inżynierów. Nowoczesne maszyny i roboty są wynikiem rozwoju technologicznego, dlatego staramy się wykorzystywać i oferować pełnię ich możliwości. Chcemy, żeby tworzone przez Wikpol zrobotyzowane linie były uniwersalne i przyjazne – komentuje Kominek.

Naleje piwo, sprawi radość

– Roboty i ich zastosowanie jest bardzo różne. Czasami na targi czy konferencje przygotowujemy coś, co ma zaintrygować klientów. Tutaj na przykład jest projekt robota nalewającego piwo, który stworzyliśmy na targi Automaticon. Wystarczy postawić szklankę, a robot naleje napój. Konstrukcyjnie jest bardzo prosty, a ile daje radości! – dodaje z uśmiechem Kominek.

– Nadążanie za postępem technologicznym jest pewnego rodzaju wyzwaniem. My w jakiś sposób chłoniemy to, co się dzieje, obserwujemy kierunki rozwoju. Ta technologia nas otacza, a my chcemy dać najlepszy produkt, jakiego oczekuje od nas klient – komentuje prezes.

Firma realizuje zamówienia dla największych polskich i zagranicznych przedsiębiorstw – Współpracujemy z firmami dostarczającymi nowoczesne rozwiązania techniczne, zaczynając od Europy, a kończąc na USA i Japonii – komentuje Kominek.

– Nowatorskim rozwiązaniem, którym możemy się pochwalić, jest możliwość projektowania i komputerowej symulacji pracy linii produkcyjnej w technologii 3D i VR (wirtualna rzeczywistość). Oznacza to, że zainteresowana osoba może założyć gogle i odbyć spacer po wirtualnej linii – dodaje.

Sami założyciele na pytanie o to, co ich napędza do działania, podkreślają ciekawość i pasję. – Od samego początku tak tworzymy i chcemy, żeby funkcjonowało to jeszcze bardzo długo. Mamy nadzieję, że zarażamy tym również naszych pracowników.

Przedsiębiorstwo silnie związane jest z Lublinem, a także Politechniką Lubelską. – Ja i Zbyszek ukończyliśmy tę uczelnię. Mamy do niej duży sentyment i szacunek. Chętnie zapraszamy studentów na praktyki. Z dumą opowiadam historię jednej z naszych młodych pracownic, która jeszcze w czasie studiów była u nas na praktykach. Później jako stażystka brała z nami udział w tworzeniu projektów, aż w końcu jako pełnoprawny inżynier weszła w szeregi naszych pracowników – opowiada Kominek.

Firma zatrudnia dziś ponad 70 osób, czyli znalazła się w segmencie średnich przedsiębiorstw. W ostatnim czasie korzystając z dofinansowania rozpoczęła dużą inwestycję rozbudowę hali produkcyjnej. – Zaczęło robić się ciasno, a liczba zamówień z roku na rok wzrasta – podkreśla z dumą Kominek. Oprócz samej hali produkcyjnej o powierzchni około 1000 mkw. powstała również część biurowa oraz sala konferencyjna wraz z zapleczem, w której można zmieścić do 100 osób. – Odebraliśmy te obiekty niedawno, dlatego nie ma jeszcze całego wyposażenia – podkreśla jeden z założycieli. – W przyszłości chcemy zapraszać tu na zebrania wszystkich pracowników i naszych klientów, ale też np. studentów, aby mogli się uczyć razem z nami.

>>> Dodatek Złota 500. Liderzy Lubelskiej Gospodarki - kup e-wydanie Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2019 r.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 09:29
Niech jeszcze powiedzą ze inzynierom programującym te roboty placą tyle ile zarabiają racownicy lepszego marketu. W dodatku wiele innych dziwnych systemow rozliczeń i ciągła praca w nadgodzinach. Typowi Janusze biznesu w firmie na lubelszczyźnie.
Avatar
stoczniowiec / 29 listopada 2019 r. o 11:09
ZIELONA WYSPA TuSSka ?
Avatar
Prosta Kobieta / 30 listopada 2019 r. o 23:57
Ja pierdzielę, czytam komentarze wylewające syf na ciężko pracujących, fajnych i  uczciwych ludzi, którzy zdecydowali się rozwijać biznes na wschodniej ścianie Polski. Znam ich osobiście i większość komentarzy/ocen jest - kulturalnie mówiąc - po prostu nieadekwatna do rzeczywistości.  No cóż, komentując każdy niejako dzieli się tym, kim jest...ja serdecznie pozdrawiam czytających...
Avatar
Człowiek / 29 listopada 2019 r. o 09:43
Osoba z recepcji wynocha! Barman/barmanka wynocha! Magazynier wynocha! Operator koparki wynocha! Spedytor wynocha! Sprzedawca w sklepie wynocha! Taksówkarz wynocha! Nauczyciel wynocha! Cieszy was taka wizja???? Mnie nie.
Avatar
Justyna / 1 grudnia 2019 r. o 17:51
Bo u nas tak już jest: jak ktoś ma pomysł i determinację, by go zrealizować, to nie ma bata, zawsze znajdzie się grupa malkontentów, którzy sami do niczego w życiu nie doszli i z upodobaniem obrzucają innych błotem. Byłam w tej firmie. I tak się składa, że ci ludzie oprócz pasji mają również ogromną wrażliwość na potrzeby innych. Szacunek Panowie. Za to, co robicie i jak robicie. A na frustratów nie ma rady. Ale też nie ma powodu, by się nimi przejmować.
Avatar
Xxxxxx / 29 listopada 2019 r. o 09:53
Rozumiem że pani z recepcji pokazaliscie drzwi.
Avatar
/ 29 listopada 2019 r. o 11:51
świat idzie naprzód to i roboty się pojawiają częściej. Kiedyś nie było tv, telefonów, internetów. Technologia w ciągu ostatnich dwóch dekad rozwinęła się ogromnie. Kto wie co będzie za kolejne dwie? Pytaniem jest kiedy tą technologią zajmie się ZUS ;) Przecież to też jakiś pracownik.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 09:18
Brawo! Oby więcej takich ludzi i takich firm!
Avatar
Pyza / 30 listopada 2019 r. o 19:25
Ciekawe komu będą sprzedawać swoje produkty jak ludzi zastąpią roboty i nie będzie gdzie zarobić. Dopiero wtedy będą się cieszyć swoimi sukcesami. Masakra
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 11:34
biblijna przepowiednia -------------> google : " 8 przyszłych rzeczy które będą poprzedzać prawdziwe znamię bestii - antychrysta "
Avatar
Justyna / 1 grudnia 2019 r. o 17:51
Bo u nas tak już jest: jak ktoś ma pomysł i determinację, by go zrealizować, to nie ma bata, zawsze znajdzie się grupa malkontentów, którzy sami do niczego w życiu nie doszli i z upodobaniem obrzucają innych błotem. Byłam w tej firmie. I tak się składa, że ci ludzie oprócz pasji mają również ogromną wrażliwość na potrzeby innych. Szacunek Panowie. Za to, co robicie i jak robicie. A na frustratów nie ma rady. Ale też nie ma powodu, by się nimi przejmować.
Avatar
Prosta Kobieta / 30 listopada 2019 r. o 23:57
Ja pierdzielę, czytam komentarze wylewające syf na ciężko pracujących, fajnych i  uczciwych ludzi, którzy zdecydowali się rozwijać biznes na wschodniej ścianie Polski. Znam ich osobiście i większość komentarzy/ocen jest - kulturalnie mówiąc - po prostu nieadekwatna do rzeczywistości.  No cóż, komentując każdy niejako dzieli się tym, kim jest...ja serdecznie pozdrawiam czytających...
Avatar
Pyza / 30 listopada 2019 r. o 19:25
Ciekawe komu będą sprzedawać swoje produkty jak ludzi zastąpią roboty i nie będzie gdzie zarobić. Dopiero wtedy będą się cieszyć swoimi sukcesami. Masakra
Avatar
zet / 29 listopada 2019 r. o 12:13
Jakiś kiepski z niego inżynier, skoro tak mało zarabia!! Szukać lepiej płatnej pracy w informatyce, albo do marketu. Do kogo te żale?
Avatar
/ 29 listopada 2019 r. o 11:51
świat idzie naprzód to i roboty się pojawiają częściej. Kiedyś nie było tv, telefonów, internetów. Technologia w ciągu ostatnich dwóch dekad rozwinęła się ogromnie. Kto wie co będzie za kolejne dwie? Pytaniem jest kiedy tą technologią zajmie się ZUS ;) Przecież to też jakiś pracownik.
Avatar
fan / 29 listopada 2019 r. o 11:40
Pieszczochy PiCu sami też pic na wodę foto montaż. To taki serial o milionie aut elektrycznych tzw premiera morawieckiego. Bla bla bla.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 11:34
biblijna przepowiednia -------------> google : " 8 przyszłych rzeczy które będą poprzedzać prawdziwe znamię bestii - antychrysta "
Avatar
stoczniowiec / 29 listopada 2019 r. o 11:09
ZIELONA WYSPA TuSSka ?
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 10:16
Zadzwońcie do Banasia z tym "sukcesem"
Avatar
Xxxxxx / 29 listopada 2019 r. o 09:53
Rozumiem że pani z recepcji pokazaliscie drzwi.
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jaka przyszłość czeka OZE? Wiatraki dostaną zielone światło? Ekspert z UMCS mówi jasno

Jaka przyszłość czeka OZE? Wiatraki dostaną zielone światło? Ekspert z UMCS mówi jasno

Znajdujemy się w przełomowym momencie. Jeszcze nigdy, tak mocno jak dziś, rzeczywistość nie pokazała, jak bardzo potrzebujemy odnawialnych źródeł energii.

Lublin. Część trolejbusów zostaje w zajezdni. Nie stać nas na ich jazdę

Lublin. Część trolejbusów zostaje w zajezdni. Nie stać nas na ich jazdę

Władze Lublina poleciły zastąpić autobusami część trolejbusów, żeby zmniejszyć koszty kursowania komunikacji miejskiej. Tłumaczą tę decyzję drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej. Jazda na dieslu okazuje się zdecydowanie tańsza

Wypadek szkolnej wycieczki z Chełma. Kierowca autokaru w stanie ciężkim. Część uczniów w szpitalu
zdjęcia
galeria

Wypadek szkolnej wycieczki z Chełma. Kierowca autokaru w stanie ciężkim. Część uczniów w szpitalu

Na pokazy chemiczne do Lublina jechali uczniowie klas pierwszych i drugich szkoły ponadpodstawowej w Chełmie. – Najważniejsze, że dzieci żyją – mówi dyrektor placówki. Kierowca autokaru jest w stanie ciężkim.

Łada 1945 Biłgoraj wygrywa mecz za meczem w zamojskiej klasie okręgowej

Łada 1945 Biłgoraj wygrywa mecz za meczem w zamojskiej klasie okręgowej

Łada 1945 Biłgoraj po ośmiu kolejkach ma na koncie 24 punkty, a więc maksymalną pulę jaka była do zdobycia. Zespół Jarosława Czarnieckiego pewnie przewodzi w tabeli i dąży do awansu, ale zdaje sobie sprawę, że do końcowego rozstrzygnięcia jest jeszcze daleko

Lublin. Pożar w sali sądowej. Ewakuowano 40 osób
galeria

Lublin. Pożar w sali sądowej. Ewakuowano 40 osób

Pożar w jednej z sal sądowych Sądu Okręgowego przy Krakowskim Przedmieściu 47 w Lublinie.

Lublin. Jest plan na wymianę mostów w ciągu al. Unii Lubelskiej. Co z pieniędzmi?

Lublin. Jest plan na wymianę mostów w ciągu al. Unii Lubelskiej. Co z pieniędzmi?

Zatwierdzony został projekt przebudowy al. Unii Lubelskiej z wymianą zdegradowanych mostów. Wojewoda wydał zezwolenie na realizację robót drogowych, teraz władzom miasta pozostaje „tylko” zdobyć pieniądze na przebudowę.

Trzy oblicza współczesnej literatury. W Lublinie powstała Scena Poetycka
30 września 2022, 18:00
galeria

Trzy oblicza współczesnej literatury. W Lublinie powstała Scena Poetycka

- Potrzebujemy dobrze dobranych słów, żeby móc opowiedzieć o sobie i poradzić sobie ze światem, w którym tak wiele się dzieje - mówią pomysłodawcy Sceny Poetyckiej, inicjatywy która stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie. Tej jesieni projekt Fundacji Heuresis objawi się w formie trzech wydarzeń literackich. Pierwsze już 30 września.

W czwartek pogrzeb Edmunda Dąbrowskiego. Był przewodniczącym Rady Miasta Lublin

W czwartek pogrzeb Edmunda Dąbrowskiego. Był przewodniczącym Rady Miasta Lublin

Na czwartek zaplanowano uroczystości pogrzebowe Edmunda Dąbrowskiego, byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Lublinie

Sygnał Lublin mocnym kandydatem do awansu do Hummel IV Ligi

Sygnał Lublin mocnym kandydatem do awansu do Hummel IV Ligi

Czwarta liga przy ul. Zemborzyckiej jest jak najbardziej realna.

Imperium pomidorowo-pieczarkowe z niedużej gminy w Lubelskiem
Złota Setka 2021

Imperium pomidorowo-pieczarkowe z niedużej gminy w Lubelskiem

Tylko w zeszłym roku przetworzyli 3 tysiące ton pomidorów. Sprzedali 283 tony ketchupów, ponad 1,7 tys. ton sosów oraz blisko 3,5 tys. ton farszy. Reypol to dzisiaj największa firma zarejestrowana w gminie Janowiec i jeden z wiodących producentów przetworów w Polsce.

Przemysław Czarnek przeprasza za słowa o LGBT

Przemysław Czarnek przeprasza za słowa o LGBT

Chodzi o wypowiedzi na antenie TVP Info i Radia Maryja. W środę rano minister edukacji i nauki opublikował przeprosiny.

Lublin. Można przyjść do przewodniczącego Rady Miasta bez umawiania. Kiedy przyjmuje?

Lublin. Można przyjść do przewodniczącego Rady Miasta bez umawiania. Kiedy przyjmuje?

Bez wcześniejszych zapisów można przyjść na spotkanie z przewodniczącym i wiceprzewodniczącymi Rady Miasta Lublin. Ogłoszony został harmonogram ich dyżurów w pokoju 20 na II piętrze Ratusza.

Wypadek z udziałem autobusu ze szkolną wycieczką. Droga w powiecie chełmskim zablokowana
Aktualizacja
galeria

Wypadek z udziałem autobusu ze szkolną wycieczką. Droga w powiecie chełmskim zablokowana

Policja już wyznaczyła objazdy. Ciężarówka zderzyła się z autokarem

Bychawa. Duży remont w Centrum Kultury. Kiedy koniec?

Bychawa. Duży remont w Centrum Kultury. Kiedy koniec?

Do listopada ma potrwać remont sali widowiskowej Bychawskiego Centrum Kultury. Dzięki trwającym w BCK pracom znacznie poprawi się akustyka i będzie możliwość organizowania w tym miejscu koncertów. Remont jest możliwy dzięki ministerialnemu dofinansowaniu.