Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

1 grudnia 2020 r.
16:48

Trzy miesiące do finansowej katastrofy. "Z dwudziestu pracowników zostało nam sześciu."

197 8 A A
(fot. Browar Zakładowy)

ROZMOWA z Bartłomiejem Czarnomskim, właścicielem pubu U Fotografa w Lublinie i Browaru Zakładowego w Poniatowej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak radzicie sobie w pandemii?

– Nasza sytuacja nie odbiega od tego, co dzieje się w całej branży gastronomicznej. Jedyną możliwością naszego działania jest dowóz dań z naszej kuchni, głównie burgerów.

  • Macie zyski?

– Mamy tylko straty. Model biznesowy naszej firmy opiera się na produkcji piwa rzemieślniczego, które w dużej mierze było sprzedawane w naszych dwóch lokalach w Lublinie: U Fotografa i w Browarze Zakładowym Wielokran. Nasze piwa trafiały również do innych lokali w całej Polsce, które dziś też są zamknięte.

Obecnie sprzedajemy piwa tylko do sklepów w Lublinie oraz hurtowni na terenie kraju. Chcielibyśmy wysyłać piwo albo dowozić je do domów, ale w świetle obowiązujących przepisów nie możemy tego robić.

Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym zabroniona jest sprzedaż alkoholu na odległość.

  • Ale są chętni na dowóz jedzenia?

– Są. Codziennie dostarczamy burgery i inne dania z naszej kuchni. Ale muszę przyznać, że mimo otrzymania obniżki czynszu, nie jesteśmy w stanie pokryć bieżących kosztów działalności. Każdy miesiąc przynosi straty. Próbuję utrzymać biznes, który tworzyłem przez ostatnie 11 lat. Działamy, dopóki wystarczy nam oszczędności.

  • Zabrzmiało pesymistycznie.

– Jeśli taka sytuacja będzie utrzymywać się jeszcze przez 2-3 miesiące, to rozsądniejsze niż dokładanie będzie zamknięcie biznesu. Możliwości finansowe w końcu się wyczerpią. Na inną pomoc bardzo nie liczę. Czuję się pozostawiony przez rząd na pastwę losu.

Oczywiście, mówi się o nowych tarczach, ale konkretów i terminów wciąż nie ma. Sytuacja zmusiła mnie do drastycznej redukcji etatów. Z dwudziestu pracowników zostało nam sześciu. To absolutne minimum, które może zapewnić funkcjonowanie firmy.

  • W tej sytuacji stawiacie na poszukiwanie nowych klientów w internecie.

– Staramy się komunikować z naszymi klientami na bieżąco. Jako mała, lokalna firma nie mamy rozbudowanych i kosztownych działań marketingowych. Myślę, że dzisiaj bardzo ważne jest uświadamianie tego, że małe firmy z naszej branży nie są w stanie przetrwać tej sytuacji bez wsparcia lokalnych klientów. Cieszy nas, że otrzymujemy odzew. Ludzie czytają, komentują, wspierają nas. Dlatego staramy się, mając nadzieję, że przyjdzie jeszcze czas, w którym znowu spotkamy się przy barze. Nie poddamy się bez walki.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kosar / 1 grudnia 2020 r. o 22:13
+11
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
 No i nie popisałeś się. Już Ci mądrzejsi wyjaśnili. Wiadomości wieczorne przetrawione? Jeśli tak to do spania by od jutra nadal dzielnie krzewić socjalizm. 
Avatar
kosar / 1 grudnia 2020 r. o 17:15
+7
Pytanie brzmi: a ilu z Was, drodzy restauratorzy i biznesmeni w branży HoReCa oddawało swoje głosy na PiS? O to samo pytałem protestujących niedawno rolników. Tylko uczciwi przytakiwali a większość (wbrew powszechnej wiedzy) wypierała się, ze nie oni. Dziękuje za uwagę.
Avatar
adamczuk / 1 grudnia 2020 r. o 18:29
+6
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
 Wybory do pandemii mają bardzo dużo, bowiem ugrupowanie które wygrało bardzo mocno ogranicza wolność gospodarczą, to po pierwsze. Po drugie nie wiem dlaczego obrażasz od razu innego użytkownika wyzywając go od lewaków - gdzie nigdzie nie określił swoich poglądów politycznych (np. może być sympatykiem Konfederacji która jest mocno przeciwna zamykaniu wszystkiego na oślep, a do lewicy jest baaaardzo dużo brakuje). Po trzecie nie wiem dlaczego dużo osób szufladkuje innych na zasadzie kto z nami tn partiota, kto przeciwny to lewak. A odnosząc się do artykułu nie wiem dlaczego właściciel tego browaru mówi że nie można w Polsce sprzedawać alkoholu na odległość - w takim Frisco można kupić co się chce, małe browary też sprzedają - wymienię tu chociażby Mentzena.
 Wybory do pandemii mają bardzo dużo, bowiem ugrupowanie które wygrało bardzo mocno ogranicza wolność gospodarczą, to po pierwsze. Po drugie nie wiem dlaczego obrażasz od razu innego użytkownika wyzywając go od lewaków - gdzie nigdzie nie określił swoich poglądów politycznych (np. może być sympatykiem Konfederacji która jest mocno przeciwna zamykaniu wszystkiego na oślep, a do lewicy jest baaaardzo dużo brakuje). Po trzecie nie wiem dlaczego dużo osób szufladkuje innych na zasadzie kto z nami tn partiota, kto przeciwny to lewa... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 grudnia 2020 r. o 19:18
+4
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
 Odpowiem ci pissiorku - zwycięzca udaje że panuje nad sytuacją i odpowiada za nasze zdrowie i życie. O gospodarce nie wspominając. A ponoć wystarczy tylko nie kraść, a pieniądze się znajdą, więc i u nas powinni obniżyć podatki o 40% jak w Czechach.
Avatar
kosar / 1 grudnia 2020 r. o 19:32
+2
Wyluzuj majty pisiorku. Też byłem kiedyś taki bezrefleksyjnie narwany jak Ty, ale wydoroślałem, bo korzystam z własnego rozumu. Nie z przesłania medialnego. I Tobie tego życzę. To mówię ja, arcywróg lewactwa.
Avatar
kees22 / 1 grudnia 2020 r. o 20:02
0
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
Odpowiem ci pissiorku - zwycięzca udaje że panuje nad sytuacją i odpowiada za nasze zdrowie i życie. O gospodarce nie wspominając. A ponoć wystarczy tylko nie kraść, a pieniądze się znajdą, więc i u nas powinni obniżyć podatki o 40% jak w Czechach. Wszyscy mają gotowe recepty na uzdrowienie sytuacji. Jednego dnia obnizyć podatki ale zwiększyć wysokosć tarczy dla niektórych brańży. Drugiego dnia piszą,że zwiększony wypływ pieniedzy to wysoka inflacja. To tak jak ty, jednego dnia nawoływałeś do uczestnictwa w straku a następnego dnia krytykowałeś rząd za zwiększoną ilość zachorowań   na cowid.
rozwiń
Avatar
kosar / 1 grudnia 2020 r. o 19:36
0
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
Wybory do pandemii mają bardzo dużo, bowiem ugrupowanie które wygrało bardzo mocno ogranicza wolność gospodarczą, to po pierwsze. Po drugie nie wiem dlaczego obrażasz od razu innego użytkownika wyzywając go od lewaków - gdzie nigdzie nie określił swoich poglądów politycznych (np. może być sympatykiem Konfederacji która jest mocno przeciwna zamykaniu wszystkiego na oślep, a do lewicy jest baaaardzo dużo brakuje). Po trzecie nie wiem dlaczego dużo osób szufladkuje innych na zasadzie kto z nami tn partiota, kto przeciwny to lewak. A odnosząc się do artykułu nie wiem dlaczego właściciel tego browaru mówi że nie można w Polsce sprzedawać alkoholu na odległość - w takim Frisco można kupić co się chce, małe browary też sprzedają - wymienię tu chociażby Mentzena.
 :)
 :) rozwiń
Avatar
kees22 / 1 grudnia 2020 r. o 17:44
-17
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
Avatar
kosar / 1 grudnia 2020 r. o 22:13
+11
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
 No i nie popisałeś się. Już Ci mądrzejsi wyjaśnili. Wiadomości wieczorne przetrawione? Jeśli tak to do spania by od jutra nadal dzielnie krzewić socjalizm. 
Avatar
kees22 / 1 grudnia 2020 r. o 20:02
0
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
Odpowiem ci pissiorku - zwycięzca udaje że panuje nad sytuacją i odpowiada za nasze zdrowie i życie. O gospodarce nie wspominając. A ponoć wystarczy tylko nie kraść, a pieniądze się znajdą, więc i u nas powinni obniżyć podatki o 40% jak w Czechach. Wszyscy mają gotowe recepty na uzdrowienie sytuacji. Jednego dnia obnizyć podatki ale zwiększyć wysokosć tarczy dla niektórych brańży. Drugiego dnia piszą,że zwiększony wypływ pieniedzy to wysoka inflacja. To tak jak ty, jednego dnia nawoływałeś do uczestnictwa w straku a następnego dnia krytykowałeś rząd za zwiększoną ilość zachorowań   na cowid.
rozwiń
Avatar
kosar / 1 grudnia 2020 r. o 19:36
0
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
Wybory do pandemii mają bardzo dużo, bowiem ugrupowanie które wygrało bardzo mocno ogranicza wolność gospodarczą, to po pierwsze. Po drugie nie wiem dlaczego obrażasz od razu innego użytkownika wyzywając go od lewaków - gdzie nigdzie nie określił swoich poglądów politycznych (np. może być sympatykiem Konfederacji która jest mocno przeciwna zamykaniu wszystkiego na oślep, a do lewicy jest baaaardzo dużo brakuje). Po trzecie nie wiem dlaczego dużo osób szufladkuje innych na zasadzie kto z nami tn partiota, kto przeciwny to lewak. A odnosząc się do artykułu nie wiem dlaczego właściciel tego browaru mówi że nie można w Polsce sprzedawać alkoholu na odległość - w takim Frisco można kupić co się chce, małe browary też sprzedają - wymienię tu chociażby Mentzena.
 :)
 :) rozwiń
Avatar
kosar / 1 grudnia 2020 r. o 19:32
+2
Wyluzuj majty pisiorku. Też byłem kiedyś taki bezrefleksyjnie narwany jak Ty, ale wydoroślałem, bo korzystam z własnego rozumu. Nie z przesłania medialnego. I Tobie tego życzę. To mówię ja, arcywróg lewactwa.
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 grudnia 2020 r. o 19:18
+4
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
 Odpowiem ci pissiorku - zwycięzca udaje że panuje nad sytuacją i odpowiada za nasze zdrowie i życie. O gospodarce nie wspominając. A ponoć wystarczy tylko nie kraść, a pieniądze się znajdą, więc i u nas powinni obniżyć podatki o 40% jak w Czechach.
Avatar
adamczuk / 1 grudnia 2020 r. o 18:29
+6
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
 Wybory do pandemii mają bardzo dużo, bowiem ugrupowanie które wygrało bardzo mocno ogranicza wolność gospodarczą, to po pierwsze. Po drugie nie wiem dlaczego obrażasz od razu innego użytkownika wyzywając go od lewaków - gdzie nigdzie nie określił swoich poglądów politycznych (np. może być sympatykiem Konfederacji która jest mocno przeciwna zamykaniu wszystkiego na oślep, a do lewicy jest baaaardzo dużo brakuje). Po trzecie nie wiem dlaczego dużo osób szufladkuje innych na zasadzie kto z nami tn partiota, kto przeciwny to lewak. A odnosząc się do artykułu nie wiem dlaczego właściciel tego browaru mówi że nie można w Polsce sprzedawać alkoholu na odległość - w takim Frisco można kupić co się chce, małe browary też sprzedają - wymienię tu chociażby Mentzena.
 Wybory do pandemii mają bardzo dużo, bowiem ugrupowanie które wygrało bardzo mocno ogranicza wolność gospodarczą, to po pierwsze. Po drugie nie wiem dlaczego obrażasz od razu innego użytkownika wyzywając go od lewaków - gdzie nigdzie nie określił swoich poglądów politycznych (np. może być sympatykiem Konfederacji która jest mocno przeciwna zamykaniu wszystkiego na oślep, a do lewicy jest baaaardzo dużo brakuje). Po trzecie nie wiem dlaczego dużo osób szufladkuje innych na zasadzie kto z nami tn partiota, kto przeciwny to lewa... rozwiń
Avatar
kees22 / 1 grudnia 2020 r. o 17:44
-17
Ja tez mam pytanie do ciebie lewaku: co mają wybory do pandemii?
Avatar
kosar / 1 grudnia 2020 r. o 17:15
+7
Pytanie brzmi: a ilu z Was, drodzy restauratorzy i biznesmeni w branży HoReCa oddawało swoje głosy na PiS? O to samo pytałem protestujących niedawno rolników. Tylko uczciwi przytakiwali a większość (wbrew powszechnej wiedzy) wypierała się, ze nie oni. Dziękuje za uwagę.