Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

4 listopada 2019 r.
20:04

W tej kawiarni w Lublinie każda złotówka nie tylko daje zarobek pracownikom

52 6 A A
Emilia Truszcz i Agnieszka Szcześniak ze spółdzielni socjalnej Ósmesmake w niedzielę zapraszają do Próba Cafe na spotkanie wokół kuchni roślinnej
Emilia Truszcz i Agnieszka Szcześniak ze spółdzielni socjalnej Ósmesmake w niedzielę zapraszają do Próba Cafe na spotkanie wokół kuchni roślinnej (fot. Krzysztof Mazur / archiwum)

Zmienianie świata zaczynam od kawy! – proponuje fundacja Teatrikon i zaprasza na tydzień z ekonomią społeczną od kuchni. W programie warsztaty patchworkowe, szycia wielorazowych woreczków, spotkania z kuchnią roślinną. – Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. Zainspirować innych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Woda? Z kranu (i filtra) lub ze szklanej butelki. Piwo? Z lokalnego niedużego browaru. Słomka? Najlepiej wcale, albo papierowa. Do tego rodzinna atmosfera, godziwe wynagrodzenie i przeznaczanie całego zysku m.in. na edukację młodzieży.

Próba Cafe przy Grodzkiej 5a w ręce fundacji Teatrikon przeszła w maju. Od początku „mierzy wysoko”. A dziś ma ambicje idee ekonomii społecznej i wypracowane rozwiązania „sprzedać” innym.

– Chcemy mieć wpływ na przyszłość naszego regionu, kraju, a nawet całej planety! Chcemy zmieniać świat – deklaruje kawiarnia na Facebooku. A prezes fundacji Teatrikon Darek Figura tłumaczy:

– Dochód z każdego sprzedanego piwa czy kawy finansuje wydarzenia kulturalne, które tu organizujemy. Każda złotówka, oprócz tego, że daje zarobek pracownikom, pracuje prospołecznie. Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. I zainspirować innych.

Pretekstem do rozmów o ekonomii społecznej będą warsztaty recyklingowe, zero waste czy spotkania z ekspertem od odpowiedzialnego (i taniego) podróżowania. Pierwsze już we wtorek, ostatnie w niedzielę. Darmowe i niewymagające zapisów.

– Przez te kilka dni różnych działań chcemy trochę przybliżyć jak ekonomia społeczna może wyglądać na co dzień – tłumaczy prezes fundacji, która w tym roku będzie obchodzić okrągłą 10. rocznicę istnienia. – Idea ekonomii społecznej towarzyszy nam od około dwóch lat. Im bardziej zagłębialiśmy się w kulturę i działania edukacyjne, tym bardziej ta młodzież nas inspirowała. Do tego, by przygotować ją na przyszłość. By była gotowa na wyzwania jutra.

Jak to wygląda w praktyce?

– Program wydarzeń kulturalnych w Próbie tworzymy wspólnie z Warsztatami Kultury. Mamy partnerskie bliskie relacje, nikt nikomu nie pokazuje gdzie jego miejsce. Poza tym wymieniamy oświetlenie na energooszczędne, ograniczamy plastik, przemycamy wyroby Ósmesmake. Może nie każdy od razu przejdzie na wegetarianizm czy weganizm, ale wierzę w to, że dostęp do smacznych i jakościowych produktów roślinnych może spowodować, że zrezygnuje z mięsa przynajmniej przez jeden w tygodniu – mówi Figura. – Ze spółdzielnią Ośmesmake mamy nawet wspólne auto dostawcze. Uznaliśmy, że nie ma sensu wyrabiać dwóch pozwoleń na wjazd na Stare Miasto.

– Zarabianie pieniędzy nie musi być jedynym motorem działania. Ważny jest cel społeczny, wszelkie działania kreujące wspólnotę. Jakby to górnolotnie nie zabrzmiało, to już dawno udowodniono, że miasto buduje się w kawiarniach. Jako wspólnotę ludzi, którzy się spotykają, rozmawiają pijąc tą przysłowiową kawę – stwierdza Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin. – Razem z Biurem Zamówień Publicznych staramy się promować takie podmioty. Szykujemy się też na zmiany w prawie, które sporo ułatwią. Będzie można kierować zamówienia na konkretne usługi bezpośrednio do spółdzielni socjalnych.

Przedsiębiorstwa społeczne to obok spółdzielni socjalnych także spółki non profit czy stowarzyszenie/fundacja, które taką działalność mają w swoim statucie. Jak dotąd w Lublinie jest ich zaledwie kilka: * żłobek Tuptusie, * myjnia samochodowa CleanCity, * szkoła językowa Nonstop English, * wegańskie wypieki spółdzielni socjalnej Ósmesmake, * kawiarnia Pożegnanie z Afryką, * bar Próba Cafe.

Program „Zmienianie świata zaczynam od kawy!”

poniedziałek, 4 listopada

17:30 – 19:00 Dwa słowa: Otwarte jam impro przy kawce, Próba Cafe

wtorek, 5 listopada

17:00 – 18:30 Warsztaty rękodzielnicze: woreczki wielorazowe Pożegnanie z Afryką

18:00 – 20:00 Piwo i kawa - duet idealny? Próba Cafe

środa, 6 listopada

17:00 – 19:00 Jak radzić sobie ze stresem - warsztaty, Pożegnanie z Afryką

17:30 – 19:00 Dwa słowa: Krótko-długi spektakl impro, Próba Cafe

czwartek, 7 listopada

16:00 – 17:30 Warsztaty tworzenia grafik rapidografami, Próba Cafe

17:00 – 18:30 Wernisaż wystawy fotografii Pauliny Miącz, Pożegnanie z Afryką

piątek, 8 listopada

10:00 – 22:00 Marzycielska Poczta, Próba Cafe

18:00 – 19:30 Kreatywne notatki, Pożegnanie z Afryką

sobota, 9 listopada

15:00 – 16:30 Warsztaty: Patchwork sin aguja, Próba Cafe

16:00 – 17:30 Warsztaty rękodzielnicze: biżuteria, Pożegnanie z Afryką

niedziela, 10 listopada

11:00 – 12:30 Tanie podróżowanie, Pożegnanie z Afryką

13:00 – 15:00 Spotkanie wokół kuchni roślinnej, Próba Cafe

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamość. Moje auto, moja pasja, moje oczko w głowie
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Moje auto, moja pasja, moje oczko w głowie

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Zmiany w sztabie szkoleniowym Azotów Puławy

Zmiany w sztabie szkoleniowym Azotów Puławy

Sztab szkoleniowy Azotów Puławy nie będzie dalej pracował z zespołem. Puławski klub opuszczają skrzydłowy Dawid Fedeńczak i rozgrywający Władysław Ostrouszko

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

Lublin. Ogień na Wojennej
galeria

Lublin. Ogień na Wojennej

Na ul. Wojennej pracują 4 jednostki straży pożarnej policja i pogotowie ratunkowe. Na 4 piętrze bloku sąsiedzi zauważyli ogień. Trwa gaszenie. W chwili obecnej nic nie wiadomo o osobach poszkodowanych.

W samym sercu Starego Miasta. Miejsce przepełnione zapachem i historią
ZDJĘCIA
galeria

W samym sercu Starego Miasta. Miejsce przepełnione zapachem i historią

W tym roku to miejsce obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Największym prezentem dla nich jest zadowolenie klientów, ale chyba także zagranie w hollywoodzkiej produkcji filmowej.

Polska już 20 lat w Unii Europejskiej. Tak rocznicę świętował Zamość
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Polska już 20 lat w Unii Europejskiej. Tak rocznicę świętował Zamość

Były balony, ciasteczka i wiatraczki. Była wspólnie odśpiewana i odegrana "Oda do radości", również z wieży Ratusza. W środę 1 maja 2024 roku Zamość celebrował 20 lat członkostwa Polski w strukturach Unii Europejskiej.

Majówka 2024. Wyjątkowy wernisaż na dziedzińcu Akademii Zamojskiej
4 maja 2024, 12:00

Majówka 2024. Wyjątkowy wernisaż na dziedzińcu Akademii Zamojskiej

W samo południe, w sobotę 4 maja na dziedzińcu pięknie odnowionego gmachu dawnej Akademii Zamojskiej odbędzie się wyjątkowy wernisaż. Swoje prace malarskie wystawi niepełnosprawny artysta Arkadiusz Sokołowski.

Studenci mają głos – Dni Kultury Studenckiej 2024
galeria

Studenci mają głos – Dni Kultury Studenckiej 2024

Maj to miesiąc, gdy władzę w Lublinie przejmują studenci. Będą imprezy, koncerty i wspólne grillowania. Jednak większość atrakcji jest biletowana.

Polska 20 lat w UE. To był dobry czas dla kolei, również w Lubelskiem

Polska 20 lat w UE. To był dobry czas dla kolei, również w Lubelskiem

Zmodernizowane linie, stacje, przystanki. Nowe odcinki torów, nowoczesne systemy sterowania – tego wszystkiego na polskiej kolei nie byłoby, gdyby nie miliardowe dotacje z Unii Europejskiej. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A podsumowują największe inwestycje. Część z nich zrealizowano również w woj. lubelskim.

Miasto przypomina mieszkańcom: Po psie trzeba sprzątać

Miasto przypomina mieszkańcom: Po psie trzeba sprzątać

Kiedy ma się psa, ma się też obowiązki. I właściciele czworonogów nie powinni o nich zapominać. Władze Lublina im na to nie pozwolą. Będą "przypominacze".

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki.

Majówka bez grilla? Niemożliwe! Oto kilka sprawdzonych przepisów

Majówka bez grilla? Niemożliwe! Oto kilka sprawdzonych przepisów

Pewnie niektórzy rzucali już na coś na ruszt wcześniej, ale to właśnie majówka tradycyjnie zaczyna sezon grillowy w Polsce. Co będzie lepsze: mięso czy warzywa? To dobre i to dobre, a w kolejce na grilla są jeszcze ryby, owoce i sery. O ulubione dania z grilla zapytaliśmy kiedyś Jeana Bosa, który przez wiele lat pracował jako szef kuchni na dworze króla Belgów.

Z radiowozów przesiedli się na rowery. Gdzie można spotkać takie patrole?

Z radiowozów przesiedli się na rowery. Gdzie można spotkać takie patrole?

Nie tylko w radiowozach, nie tylko pieszo, ale również rowerami przemierzają teren policjanci z Zamościa i Zwierzyńca. Takie patrole po zimowej przerwie zostały wznowione we wtorek.

Majówka 2024 na drogach. Oby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu

Majówka 2024 na drogach. Oby wszyscy bezpiecznie dotarli do celu

Długi majowy weekend to czas wyjazdów i wzmożonego ruchu na drogach. Nad bezpieczeństwem tych, którzy dzisiaj albo w kolejnych dniach ruszą w trasę, czuwać będą policjanci. Już teraz apelują o rozwagę i rozsądek. Bo o wypadek nietrudno. Tylko we wtorek w regionie doszło do dwóch śmiertelnych wypadków.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!