Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

6 listopada 2019 r.
13:49

Coraz mniej niedziel handlowych. Hipermarkety i dyskonty pójdą śladem Żabek?

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
133 21 A A
W tym roku sklepy będą otwarte jeszcze w cztery niedziele. Zakupy zrobimy 24 listopada i w trzy niedziele grudnia
W tym roku sklepy będą otwarte jeszcze w cztery niedziele. Zakupy zrobimy 24 listopada i w trzy niedziele grudnia (fot. Krzysztof Mazur)

Kolejne duże sieci handlowe stawiają na sklepy franczyzowe. W ten sposób podążają za trendami, ale też próbują obejść zakaz handlu w niedziele. W przyszłym roku niedziel handlowych będzie zaledwie siedem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Moje Auchan" to nowy koncept francuskiej sieci. Sklepiki będą miały od 200 do 500 mkw. Pierwszy powstał w czerwcu w Warszawie, kolejne to kwestia czasu. W przeciągu pięciu lat Auchan planuje otworzyć na terenie całego kraju 300 małych sklepów.

Francuska sieć podąża za trendem. Od dawna w nieduże sklepy franczyzowe inwestuje Carrefour, który też zaczynał działalność w Polsce od hipermarketów. Obecnie w Polsce jest już ok. 600 sklepów pod szyldem Carefour Express, w tym dwa w Lublinie.

Na sklepy franczyzowe zamierza również postawić Biedronka. Do tej pory sieć nie promowała takiego rozwiązania, ale inwestycja w małe sklepiki osiedlowe pozwoli przekroczyć liczbę 3 tys. sklepów, co jest celem portugalskiej firmy.

W Lublinie najwięcej sklepów franczyzowych ma Żabka. Obecnie jest ich 122. W całej Polsce – prawie 6 tysięcy. Żabek jest tak dużo, ponieważ posiadają status placówek pocztowych. Dzięki temu mogą być otwarte w niedziele niehandlowe.

To właśnie ta ustawa jest jedną głównych przyczyn, dlaczego super- i hipermarkety decydują się na otwieranie sklepów dzielnicowych. W tym roku niedziel handlowych będzie jeszcze cztery, w następnym roku – zaledwie siedem.

Niedziela wolna od handlu obowiązuje od marca poprzedniego roku. Wtedy takich niedziele było dwie w miesiącu, w tym roku już tylko jedna.

Niedziele handlowe w 2019

24 listopada
15 grudnia
22 grudnia
29 grudnia

Niedziele handlowe w 2020

26 stycznia
5 kwietnia
26 kwietnia
28 czerwca
30 sierpnia
13 grudnia
20 grudnia

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
azsxd / 6 listopada 2019 r. o 15:23
+27
Sklepy mają być w niedzielę OTWARTE!!!!!!! Nie pozwólcie meblować sobie życia przez rządzących. Co do pracowników zagwarantować 2 niedziele w miesiącu wolne, a w pozostałe podwójna stawka (będą się bić kto ma przyjść do pracy) AMEN
Avatar
dfghgfd / 6 listopada 2019 r. o 16:02
+14
Kto jest za przywróceniem handlu w NIEDZIELĘ - ŁAPKA W GÓRĘ
Avatar
azs / 6 listopada 2019 r. o 15:41
+14
Działania obecnego rządu można porównać do rządów komunistów. Kropka w kropkę to samo robią, tak samo myślą. Już wiem dlaczego "starzy opozycjoniści" tak walczyli z komuną. Nie dla tego, że jej nienawidzili, tylko dlatego, że nie mogli się dorwać do żłoba. Sami chcieli rządzić. Zresztą ich ulubione słowo, to "rządzić". Chcą władzy dla siebie, chcą wszystkich uzależnić od siebie, chcą elektorat przekupić. A czy chcą Polską mądrze zarządzać? Nie sądzę. W ich umysłach nie ma takiego pojęcia.
Avatar
Polka / 7 listopada 2019 r. o 09:58
+13
Kiedyś to było dobrze. Pracowaliśmy z mężem od pon do pt, w sobotę coś się ogarnęło w domu a w ndz się jechało na zakupy (nie tylko spożywcze) do galerii, zajechało przy okazji na giełdę Elizówke do Lublina. Zjadło obiad w galerii z rodziną, poszlo do kina przy okazji a teraz? Kiedyś było tanio. PiS rozdaje pieniądze ludziom a wszystko na półkach drożeje. Kupowałam pampersy w promocji w rossmanie a teraz byłam i są w promocji ale 5zl droższe. Kostki do sedesu w promocji droższe o 2zl od promocji z kiedyś. Chleb to samo. Mogę tak wyliczać. Co z tego że ludzie dostają pieniądze jak 2x więcej wydadzą na zakupy przez te podwyższone ceny! 
Kiedyś to było dobrze. Pracowaliśmy z mężem od pon do pt, w sobotę coś się ogarnęło w domu a w ndz się jechało na zakupy (nie tylko spożywcze) do galerii, zajechało przy okazji na giełdę Elizówke do Lublina. Zjadło obiad w galerii z rodziną, poszlo do kina przy okazji a teraz? Kiedyś było tanio. PiS rozdaje pieniądze ludziom a wszystko na półkach drożeje. Kupowałam pampersy w promocji w rossmanie a teraz byłam i są w promocji ale 5zl droższe. Kostki do sedesu w promocji droższe o 2zl od promocji z kiedyś. Chleb to samo. Mogę tak wyliczać. Co... rozwiń
Avatar
bez skrajności / 6 listopada 2019 r. o 15:15
+13
Nie życzę nikomu w niedzielę "wylądować" w szpitalu...Kiedyś dres, lub ciapy można było kupić wszędzie , teraz bułka jest rarytasem...
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 r. o 15:16
+12
Gwarantowany stołek w parlamencie dla tych co wykasują to szkodliwe dla pracujących ludzi prawo!
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 09:49
+10
W Żabkach wszystko średnio 20-30% droższe niż w normalnych sklepach typu Stokrotka, o hipermarketach nie wspominając, ale lud się bawi, impreza jak widać trwa. Czekam aż inflacja zeżre 500+, będzie kwik...
Avatar
poioip / 6 listopada 2019 r. o 15:59
+9
Zabrano handel w niedzielę, tęczę, dynię, święta narodowe, szkołę itp. Najbardziej obraźliwym słowem jest KONSTYTUCJA. SMUTNY TEN KRAJ
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 r. o 14:48
+9
organizują ludziom czas !!! skandal ! galerie powinny być otwarte !
Avatar
_K_ / 7 listopada 2019 r. o 08:10
+8
Znów to molestowanie żalami dziadów sakramenckich, którzy są zbyt tępi, by uczciwie zarabiać w ciągu sześciu dni tygodnia i domagają się zwiększenia zakresu niewolnictwa ludzi, którzy na nich pracują.
Nikt nie pracuje siedem dni w tygodniu, bo nie pozwala na to prawo pracy. Ludzie pracujący w niedziele mają wolne w inne dni. Poza tym dlaczego tylko handel was boli? Jest masa zawodów, w których pracuje się przez 365 dni w roku i firmy z tych branż muszą zapewnić tzw. ruch ciągły. Ale was tylko handel uwiera. Puste podejście do życia. Handel, to dla PiSolubnych kolejny wróg, sztuczny, ale jakże nośny medialnie.
Nikt nie pracuje siedem dni w tygodniu, bo nie pozwala na to prawo pracy. Ludzie pracujący w niedziele mają wolne w inne dni. Poza tym dlaczego tylko handel was boli? Jest masa zawodów, w których pracuje się przez 365 dni w roku i firmy z tych branż muszą zapewnić tzw. ruch ciągły. Ale was tylko handel uwiera. Puste podejście do życia. Handel, to dla PiSolubnych kolejny wróg, sztuczny, ale jakże nośny medialnie. rozwiń
Avatar
Ewa / 14 listopada 2019 r. o 21:52
-1
Wolność polega na wyborze, a to że nie mogę nawet kupować kiedy chcę świadczy o jej ograniczaniu. Jak widać z wpisów większość obrońców ograniczania swobody handlu w dalszym ciągu tkwi w mentalności wschodniej.
Avatar
Polka / 7 listopada 2019 r. o 09:58
+13
Kiedyś to było dobrze. Pracowaliśmy z mężem od pon do pt, w sobotę coś się ogarnęło w domu a w ndz się jechało na zakupy (nie tylko spożywcze) do galerii, zajechało przy okazji na giełdę Elizówke do Lublina. Zjadło obiad w galerii z rodziną, poszlo do kina przy okazji a teraz? Kiedyś było tanio. PiS rozdaje pieniądze ludziom a wszystko na półkach drożeje. Kupowałam pampersy w promocji w rossmanie a teraz byłam i są w promocji ale 5zl droższe. Kostki do sedesu w promocji droższe o 2zl od promocji z kiedyś. Chleb to samo. Mogę tak wyliczać. Co z tego że ludzie dostają pieniądze jak 2x więcej wydadzą na zakupy przez te podwyższone ceny! 
Kiedyś to było dobrze. Pracowaliśmy z mężem od pon do pt, w sobotę coś się ogarnęło w domu a w ndz się jechało na zakupy (nie tylko spożywcze) do galerii, zajechało przy okazji na giełdę Elizówke do Lublina. Zjadło obiad w galerii z rodziną, poszlo do kina przy okazji a teraz? Kiedyś było tanio. PiS rozdaje pieniądze ludziom a wszystko na półkach drożeje. Kupowałam pampersy w promocji w rossmanie a teraz byłam i są w promocji ale 5zl droższe. Kostki do sedesu w promocji droższe o 2zl od promocji z kiedyś. Chleb to samo. Mogę tak wyliczać. Co... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 r. o 09:49
+10
W Żabkach wszystko średnio 20-30% droższe niż w normalnych sklepach typu Stokrotka, o hipermarketach nie wspominając, ale lud się bawi, impreza jak widać trwa. Czekam aż inflacja zeżre 500+, będzie kwik...
Avatar
_K_ / 7 listopada 2019 r. o 08:11
0
"Widać" że te poniżej napisane komentarze napisał ten sam debil. Posłuchaj buraku rusz d**ę na tygodniu i zrób sobie zakupy, a ludziom normalnym pozwól cieszyć się z niedzieli w gronie rodzinnym. Uważasz że taka ekspedientka w markecie z tęsknotą czeka aż zobaczy twojego czerwonego ryja który "każe" sobie pokroić 10 dg kaszanki.
Masz samochód?
Nie potrzebny mi samochód żeby kupić 10 dkg pasztetowej. Raczej dam radę przynieść do domu.
To przynieś sobie od razu i słownik ortograficzny. I zacznij z niego korzystać.
To przynieś sobie od razu i słownik ortograficzny. I zacznij z niego korzystać. rozwiń
Avatar
_K_ / 7 listopada 2019 r. o 08:10
+8
Znów to molestowanie żalami dziadów sakramenckich, którzy są zbyt tępi, by uczciwie zarabiać w ciągu sześciu dni tygodnia i domagają się zwiększenia zakresu niewolnictwa ludzi, którzy na nich pracują.
Nikt nie pracuje siedem dni w tygodniu, bo nie pozwala na to prawo pracy. Ludzie pracujący w niedziele mają wolne w inne dni. Poza tym dlaczego tylko handel was boli? Jest masa zawodów, w których pracuje się przez 365 dni w roku i firmy z tych branż muszą zapewnić tzw. ruch ciągły. Ale was tylko handel uwiera. Puste podejście do życia. Handel, to dla PiSolubnych kolejny wróg, sztuczny, ale jakże nośny medialnie.
Nikt nie pracuje siedem dni w tygodniu, bo nie pozwala na to prawo pracy. Ludzie pracujący w niedziele mają wolne w inne dni. Poza tym dlaczego tylko handel was boli? Jest masa zawodów, w których pracuje się przez 365 dni w roku i firmy z tych branż muszą zapewnić tzw. ruch ciągły. Ale was tylko handel uwiera. Puste podejście do życia. Handel, to dla PiSolubnych kolejny wróg, sztuczny, ale jakże nośny medialnie. rozwiń
Avatar
XD / 7 listopada 2019 r. o 00:05
-2
"Widać" że te poniżej napisane komentarze napisał ten sam debil. Posłuchaj buraku rusz d**ę na tygodniu i zrób sobie zakupy, a ludziom normalnym pozwól cieszyć się z niedzieli w gronie rodzinnym. Uważasz że taka ekspedientka w markecie z tęsknotą czeka aż zobaczy twojego czerwonego ryja który "każe" sobie pokroić 10 dg kaszanki.
Masz samochód?
Nie potrzebny mi samochód żeby kupić 10 dkg pasztetowej. Raczej dam radę przynieść do domu.
 No skoro twoje życie zamyka się pomiędzy domem a sklepem i między pasztetową a kaszanką, to faktycznie nie potrzebny ci ani samochód, ani wolny rynek w handlu. Po prostu pozazdrościć bogatego życia.
 No skoro twoje życie zamyka się pomiędzy domem a sklepem i między pasztetową a kaszanką, to faktycznie nie potrzebny ci ani samochód, ani wolny rynek w handlu. Po prostu pozazdrościć bogatego życia. rozwiń
Avatar
Poi / 6 listopada 2019 r. o 22:38
+5
Precz z komuną
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 r. o 18:28
+7
A tym czasem na Pana Balcera SAM społemu padł. I to nie była wina obsługi która każdego traktowała jak złodzieja, ani puste półki... to tylko chamstwo pań które zachowywały się jakby pracowały tam za karę. A praca ich przełożonych też rewelacyjna, nawet nie odpisywali na skargi jak pani najpierw smarkała a potem bez mycia rąk kroiła wędlinę...
Avatar
Sławek. / 6 listopada 2019 r. o 17:37
-4
"Widać" że te poniżej napisane komentarze napisał ten sam debil. Posłuchaj buraku rusz d**ę na tygodniu i zrób sobie zakupy, a ludziom normalnym pozwól cieszyć się z niedzieli w gronie rodzinnym. Uważasz że taka ekspedientka w markecie z tęsknotą czeka aż zobaczy twojego czerwonego ryja który "każe" sobie pokroić 10 dg kaszanki.
Masz samochód?
 Nie potrzebny mi samochód żeby kupić 10 dkg pasztetowej. Raczej dam radę przynieść do domu.
Avatar
XD / 6 listopada 2019 r. o 16:45
+4
Znów to molestowanie żalami dziadów sakramenckich, którzy są zbyt tępi, by uczciwie zarabiać w ciągu sześciu dni tygodnia i domagają się zwiększenia zakresu niewolnictwa ludzi, którzy na nich pracują.
 Czy posiadasz samochód, a może jeździsz komunikacją miejską, albo taksówką? A może chodzisz w niedzielę do kina, restauracji, teatru, do zoo, czy do muzeum? Dlaczego jesteś tak tępy, żeby zwiększać zakres niewolnictwa?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 maja 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 maja 2021 roku

Lublin: Kolej obiecuje skończyć nowy wiadukt i tory do października

Lublin: Kolej obiecuje skończyć nowy wiadukt i tory do października

Do końca października ma powstać w Lublinie nowy odcinek torów łączący dwie linie kolejowe: tę prowadzącą do Warszawy i tę w stronę Stalowej Woli. Taki termin podaje oficjalnie kolej, której inwestycja ma się wiązać z budową nowego wiaduktu

Nałęczowski Jarmark Rękodzieła
23 maja 2021, 10:00

Nałęczowski Jarmark Rękodzieła

W niedzielę, 23 maja w godz. 10-17 na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury odbędzie się Nałęczowski Jarmark Rękodzieła.

Chcesz zarejestrować samochód w Lubartowie? Przygotuj się na długie kolejki
Alarm24

Chcesz zarejestrować samochód w Lubartowie? Przygotuj się na długie kolejki

Niemal każdego ranka ustawiają się długie kolejki osób czekających na rejestrację samochodu w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lubartowie. Ludzie skarżą się na chaos, a nie pomaga też testowy system „zamów kolejkę”

Górnik Łęczna nie otrzyma kary w procesie licencyjnym

Górnik Łęczna nie otrzyma kary w procesie licencyjnym

W ramach nałożonego nadzoru Komisja zobowiązała Klub do reorganizacji pracy trenerów drużyn młodzieżowych tak aby trenerzy z licencjami UEFA A oraz UEFA Elite Youth A prowadzili drużyny młodzieżowe wskazane w jednym z kryteriów

Lublin: Komu przeszkadza zieleń? Oszpecono kolejne drzewa

Lublin: Komu przeszkadza zieleń? Oszpecono kolejne drzewa

Żadnego listka nie wypuściły drzewa z ul. Zana, które nie przetrwały „pielęgnacji” będącej ich okaleczeniem. Fatalnie wyglądają też opisywane już przez nas brzozy poharatane przy ul. Szafirowej. Kolejne radykalne cięcie zgłoszono nam z ul. Wallenroda

Łąki kwietne przyjadą do Lublina z Ełku

Łąki kwietne przyjadą do Lublina z Ełku

Ponad 108 tys. zł zapłacą władze Lublina za założenie i pielęgnację łąk kwietnych w dziewięciu punktach miasta. Ratusz wybrał firmę, której powierzy wykonanie takich prac. Zlecenie dostanie spółka Państwo Łąka, której oferta okazała się najtańsza spośród poprawnych ofert złożonych w przetargu. Spółka z Ełku ma dostać ponad 108 tys. zł.

Puławskie firmy łapią oddech po lockdownie. "To nie są spektakularne zmiany"

Puławskie firmy łapią oddech po lockdownie. "To nie są spektakularne zmiany"

W ciągu ostatnich miesięcy w Puławach przybywa nowych firm, a spada ilość tych, które kończą swoją działalność. Równolegle spada również poziom bezrobocia, który zbliża się do stanu z końcówki ubiegłego roku. Wygląda na to, że lokalna gospodarka rozpoczęła wychodzenie z dołka.

Protest przed sądem w Lublinie. "Sędzia odpowiada przed prawem i swoim sumieniem"
Zdjęcia
galeria

Protest przed sądem w Lublinie. "Sędzia odpowiada przed prawem i swoim sumieniem"

– To, co się dzieje, skłania nas do tego, żeby wyjść na ulicę – mówi lubelska sędzia, jedna z uczestniczek wtorkowego protestu Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie w obronie niezależności sędziów

Masterklasy w Warsztatach Kultury
22 maja 2021, 10:00

Masterklasy w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na cykl warsztatów skierowanych do rzemieślników i twórców ludowych "Masterklasy". Pierwsze zajęcia odbędą się online już 22 maja o godz. 10.

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie
Zdjęcia
galeria

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie. Do rozwiązywania zadań przystąpiło blisko 200 osób.

Szymon Ładniak ma za sobą debiut w ADAC TCR Germany

Szymon Ładniak ma za sobą debiut w ADAC TCR Germany

Szymon Ładniak nie zmieścił się w pierwszej dziesiątce w inauguracyjnym weekendzie ADAC TCR Germany na torze Motorsport Arena Oschersleben

Bitwa o kulturę. Teatr w Polsce: kilka rewolucji naraz
25 maja 2021, 18:00

Bitwa o kulturę. Teatr w Polsce: kilka rewolucji naraz

We wtorek, 25 maja o godz. 18 w Teatrze Starym odbędzie się spotkanie z cyklu "Bitwa o kulturę". Wydarzenie, którego gośćmi będą Karolina Szczypek i Paweł Sablik, będzie dostępne online na Facebooku.

Marek Saganowski (Motor Lublin): Można przegrać, ale nie w takim stylu, jak z Hutnikiem

Marek Saganowski (Motor Lublin): Można przegrać, ale nie w takim stylu, jak z Hutnikiem

Trener Motoru Marek Saganowski we wtorek odpowiadał na pytania dziennikarzy przed środowym spotkaniem z GKS Katowice.

Prezydent Lublina wylicza ile miasto straci na Polskim Ładzie

Prezydent Lublina wylicza ile miasto straci na Polskim Ładzie

W dziesiątkach milionów złotych liczony może być uszczerbek w kasie miasta spowodowany zapowiedzianą przez rząd reformą podatkową – szacują władze Lublina. Ratusz obawia się skutków zapowiedzianego przez rząd podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i ostrzega, że będzie „bezwzględnie” żądać od państwa zrekompensowania utraty dochodu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!