Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

6 listopada 2019 r.
13:49

Coraz mniej niedziel handlowych. Hipermarkety i dyskonty pójdą śladem Żabek?

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
133 21 A A
W tym roku sklepy będą otwarte jeszcze w cztery niedziele. Zakupy zrobimy 24 listopada i w trzy niedziele grudnia
W tym roku sklepy będą otwarte jeszcze w cztery niedziele. Zakupy zrobimy 24 listopada i w trzy niedziele grudnia (fot. Krzysztof Mazur)

Kolejne duże sieci handlowe stawiają na sklepy franczyzowe. W ten sposób podążają za trendami, ale też próbują obejść zakaz handlu w niedziele. W przyszłym roku niedziel handlowych będzie zaledwie siedem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

"Moje Auchan" to nowy koncept francuskiej sieci. Sklepiki będą miały od 200 do 500 mkw. Pierwszy powstał w czerwcu w Warszawie, kolejne to kwestia czasu. W przeciągu pięciu lat Auchan planuje otworzyć na terenie całego kraju 300 małych sklepów.

Francuska sieć podąża za trendem. Od dawna w nieduże sklepy franczyzowe inwestuje Carrefour, który też zaczynał działalność w Polsce od hipermarketów. Obecnie w Polsce jest już ok. 600 sklepów pod szyldem Carefour Express, w tym dwa w Lublinie.

Na sklepy franczyzowe zamierza również postawić Biedronka. Do tej pory sieć nie promowała takiego rozwiązania, ale inwestycja w małe sklepiki osiedlowe pozwoli przekroczyć liczbę 3 tys. sklepów, co jest celem portugalskiej firmy.

W Lublinie najwięcej sklepów franczyzowych ma Żabka. Obecnie jest ich 122. W całej Polsce – prawie 6 tysięcy. Żabek jest tak dużo, ponieważ posiadają status placówek pocztowych. Dzięki temu mogą być otwarte w niedziele niehandlowe.

To właśnie ta ustawa jest jedną głównych przyczyn, dlaczego super- i hipermarkety decydują się na otwieranie sklepów dzielnicowych. W tym roku niedziel handlowych będzie jeszcze cztery, w następnym roku – zaledwie siedem.

Niedziela wolna od handlu obowiązuje od marca poprzedniego roku. Wtedy takich niedziele było dwie w miesiącu, w tym roku już tylko jedna.

Niedziele handlowe w 2019

24 listopada
15 grudnia
22 grudnia
29 grudnia

Niedziele handlowe w 2020

26 stycznia
5 kwietnia
26 kwietnia
28 czerwca
30 sierpnia
13 grudnia
20 grudnia

e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
azsxd / 6 listopada 2019 o 15:23
+28
Sklepy mają być w niedzielę OTWARTE!!!!!!! Nie pozwólcie meblować sobie życia przez rządzących. Co do pracowników zagwarantować 2 niedziele w miesiącu wolne, a w pozostałe podwójna stawka (będą się bić kto ma przyjść do pracy) AMEN
Avatar
dfghgfd / 6 listopada 2019 o 16:02
+14
Kto jest za przywróceniem handlu w NIEDZIELĘ - ŁAPKA W GÓRĘ
Avatar
bez skrajności / 6 listopada 2019 o 15:15
+14
Nie życzę nikomu w niedzielę "wylądować" w szpitalu...Kiedyś dres, lub ciapy można było kupić wszędzie , teraz bułka jest rarytasem...
Avatar
azs / 6 listopada 2019 o 15:41
+13
Działania obecnego rządu można porównać do rządów komunistów. Kropka w kropkę to samo robią, tak samo myślą. Już wiem dlaczego "starzy opozycjoniści" tak walczyli z komuną. Nie dla tego, że jej nienawidzili, tylko dlatego, że nie mogli się dorwać do żłoba. Sami chcieli rządzić. Zresztą ich ulubione słowo, to "rządzić". Chcą władzy dla siebie, chcą wszystkich uzależnić od siebie, chcą elektorat przekupić. A czy chcą Polską mądrze zarządzać? Nie sądzę. W ich umysłach nie ma takiego pojęcia.
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 o 15:16
+13
Gwarantowany stołek w parlamencie dla tych co wykasują to szkodliwe dla pracujących ludzi prawo!
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 o 14:48
+10
organizują ludziom czas !!! skandal ! galerie powinny być otwarte !
Avatar
Polka / 7 listopada 2019 o 09:58
+9
Kiedyś to było dobrze. Pracowaliśmy z mężem od pon do pt, w sobotę coś się ogarnęło w domu a w ndz się jechało na zakupy (nie tylko spożywcze) do galerii, zajechało przy okazji na giełdę Elizówke do Lublina. Zjadło obiad w galerii z rodziną, poszlo do kina przy okazji a teraz? Kiedyś było tanio. PiS rozdaje pieniądze ludziom a wszystko na półkach drożeje. Kupowałam pampersy w promocji w rossmanie a teraz byłam i są w promocji ale 5zl droższe. Kostki do sedesu w promocji droższe o 2zl od promocji z kiedyś. Chleb to samo. Mogę tak wyliczać. Co z tego że ludzie dostają pieniądze jak 2x więcej wydadzą na zakupy przez te podwyższone ceny! 
Kiedyś to było dobrze. Pracowaliśmy z mężem od pon do pt, w sobotę coś się ogarnęło w domu a w ndz się jechało na zakupy (nie tylko spożywcze) do galerii, zajechało przy okazji na giełdę Elizówke do Lublina. Zjadło obiad w galerii z rodziną, poszlo do kina przy okazji a teraz? Kiedyś było tanio. PiS rozdaje pieniądze ludziom a wszystko na półkach drożeje. Kupowałam pampersy w promocji w rossmanie a teraz byłam i są w promocji ale 5zl droższe. Kostki do sedesu w promocji droższe o 2zl od promocji z kiedyś. Chleb to samo. Mogę tak wyliczać. Co... rozwiń
Avatar
poioip / 6 listopada 2019 o 15:59
+8
Zabrano handel w niedzielę, tęczę, dynię, święta narodowe, szkołę itp. Najbardziej obraźliwym słowem jest KONSTYTUCJA. SMUTNY TEN KRAJ
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 09:49
+6
W Żabkach wszystko średnio 20-30% droższe niż w normalnych sklepach typu Stokrotka, o hipermarketach nie wspominając, ale lud się bawi, impreza jak widać trwa. Czekam aż inflacja zeżre 500+, będzie kwik...
Avatar
_K_ / 7 listopada 2019 o 08:10
+6
Znów to molestowanie żalami dziadów sakramenckich, którzy są zbyt tępi, by uczciwie zarabiać w ciągu sześciu dni tygodnia i domagają się zwiększenia zakresu niewolnictwa ludzi, którzy na nich pracują.
Nikt nie pracuje siedem dni w tygodniu, bo nie pozwala na to prawo pracy. Ludzie pracujący w niedziele mają wolne w inne dni. Poza tym dlaczego tylko handel was boli? Jest masa zawodów, w których pracuje się przez 365 dni w roku i firmy z tych branż muszą zapewnić tzw. ruch ciągły. Ale was tylko handel uwiera. Puste podejście do życia. Handel, to dla PiSolubnych kolejny wróg, sztuczny, ale jakże nośny medialnie.
Nikt nie pracuje siedem dni w tygodniu, bo nie pozwala na to prawo pracy. Ludzie pracujący w niedziele mają wolne w inne dni. Poza tym dlaczego tylko handel was boli? Jest masa zawodów, w których pracuje się przez 365 dni w roku i firmy z tych branż muszą zapewnić tzw. ruch ciągły. Ale was tylko handel uwiera. Puste podejście do życia. Handel, to dla PiSolubnych kolejny wróg, sztuczny, ale jakże nośny medialnie. rozwiń
Avatar
Ewa / 14 listopada 2019 o 21:52
0
Wolność polega na wyborze, a to że nie mogę nawet kupować kiedy chcę świadczy o jej ograniczaniu. Jak widać z wpisów większość obrońców ograniczania swobody handlu w dalszym ciągu tkwi w mentalności wschodniej.
Avatar
Polka / 7 listopada 2019 o 09:58
+9
Kiedyś to było dobrze. Pracowaliśmy z mężem od pon do pt, w sobotę coś się ogarnęło w domu a w ndz się jechało na zakupy (nie tylko spożywcze) do galerii, zajechało przy okazji na giełdę Elizówke do Lublina. Zjadło obiad w galerii z rodziną, poszlo do kina przy okazji a teraz? Kiedyś było tanio. PiS rozdaje pieniądze ludziom a wszystko na półkach drożeje. Kupowałam pampersy w promocji w rossmanie a teraz byłam i są w promocji ale 5zl droższe. Kostki do sedesu w promocji droższe o 2zl od promocji z kiedyś. Chleb to samo. Mogę tak wyliczać. Co z tego że ludzie dostają pieniądze jak 2x więcej wydadzą na zakupy przez te podwyższone ceny! 
Kiedyś to było dobrze. Pracowaliśmy z mężem od pon do pt, w sobotę coś się ogarnęło w domu a w ndz się jechało na zakupy (nie tylko spożywcze) do galerii, zajechało przy okazji na giełdę Elizówke do Lublina. Zjadło obiad w galerii z rodziną, poszlo do kina przy okazji a teraz? Kiedyś było tanio. PiS rozdaje pieniądze ludziom a wszystko na półkach drożeje. Kupowałam pampersy w promocji w rossmanie a teraz byłam i są w promocji ale 5zl droższe. Kostki do sedesu w promocji droższe o 2zl od promocji z kiedyś. Chleb to samo. Mogę tak wyliczać. Co... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2019 o 09:49
+6
W Żabkach wszystko średnio 20-30% droższe niż w normalnych sklepach typu Stokrotka, o hipermarketach nie wspominając, ale lud się bawi, impreza jak widać trwa. Czekam aż inflacja zeżre 500+, będzie kwik...
Avatar
_K_ / 7 listopada 2019 o 08:11
+1
"Widać" że te poniżej napisane komentarze napisał ten sam debil. Posłuchaj buraku rusz d**ę na tygodniu i zrób sobie zakupy, a ludziom normalnym pozwól cieszyć się z niedzieli w gronie rodzinnym. Uważasz że taka ekspedientka w markecie z tęsknotą czeka aż zobaczy twojego czerwonego ryja który "każe" sobie pokroić 10 dg kaszanki.
Masz samochód?
Nie potrzebny mi samochód żeby kupić 10 dkg pasztetowej. Raczej dam radę przynieść do domu.
To przynieś sobie od razu i słownik ortograficzny. I zacznij z niego korzystać.
To przynieś sobie od razu i słownik ortograficzny. I zacznij z niego korzystać. rozwiń
Avatar
_K_ / 7 listopada 2019 o 08:10
+6
Znów to molestowanie żalami dziadów sakramenckich, którzy są zbyt tępi, by uczciwie zarabiać w ciągu sześciu dni tygodnia i domagają się zwiększenia zakresu niewolnictwa ludzi, którzy na nich pracują.
Nikt nie pracuje siedem dni w tygodniu, bo nie pozwala na to prawo pracy. Ludzie pracujący w niedziele mają wolne w inne dni. Poza tym dlaczego tylko handel was boli? Jest masa zawodów, w których pracuje się przez 365 dni w roku i firmy z tych branż muszą zapewnić tzw. ruch ciągły. Ale was tylko handel uwiera. Puste podejście do życia. Handel, to dla PiSolubnych kolejny wróg, sztuczny, ale jakże nośny medialnie.
Nikt nie pracuje siedem dni w tygodniu, bo nie pozwala na to prawo pracy. Ludzie pracujący w niedziele mają wolne w inne dni. Poza tym dlaczego tylko handel was boli? Jest masa zawodów, w których pracuje się przez 365 dni w roku i firmy z tych branż muszą zapewnić tzw. ruch ciągły. Ale was tylko handel uwiera. Puste podejście do życia. Handel, to dla PiSolubnych kolejny wróg, sztuczny, ale jakże nośny medialnie. rozwiń
Avatar
XD / 7 listopada 2019 o 00:05
-1
"Widać" że te poniżej napisane komentarze napisał ten sam debil. Posłuchaj buraku rusz d**ę na tygodniu i zrób sobie zakupy, a ludziom normalnym pozwól cieszyć się z niedzieli w gronie rodzinnym. Uważasz że taka ekspedientka w markecie z tęsknotą czeka aż zobaczy twojego czerwonego ryja który "każe" sobie pokroić 10 dg kaszanki.
Masz samochód?
Nie potrzebny mi samochód żeby kupić 10 dkg pasztetowej. Raczej dam radę przynieść do domu.
 No skoro twoje życie zamyka się pomiędzy domem a sklepem i między pasztetową a kaszanką, to faktycznie nie potrzebny ci ani samochód, ani wolny rynek w handlu. Po prostu pozazdrościć bogatego życia.
 No skoro twoje życie zamyka się pomiędzy domem a sklepem i między pasztetową a kaszanką, to faktycznie nie potrzebny ci ani samochód, ani wolny rynek w handlu. Po prostu pozazdrościć bogatego życia. rozwiń
Avatar
Poi / 6 listopada 2019 o 22:38
+4
Precz z komuną
Avatar
Gość / 6 listopada 2019 o 18:28
+5
A tym czasem na Pana Balcera SAM społemu padł. I to nie była wina obsługi która każdego traktowała jak złodzieja, ani puste półki... to tylko chamstwo pań które zachowywały się jakby pracowały tam za karę. A praca ich przełożonych też rewelacyjna, nawet nie odpisywali na skargi jak pani najpierw smarkała a potem bez mycia rąk kroiła wędlinę...
Avatar
Sławek. / 6 listopada 2019 o 17:37
-4
"Widać" że te poniżej napisane komentarze napisał ten sam debil. Posłuchaj buraku rusz d**ę na tygodniu i zrób sobie zakupy, a ludziom normalnym pozwól cieszyć się z niedzieli w gronie rodzinnym. Uważasz że taka ekspedientka w markecie z tęsknotą czeka aż zobaczy twojego czerwonego ryja który "każe" sobie pokroić 10 dg kaszanki.
Masz samochód?
 Nie potrzebny mi samochód żeby kupić 10 dkg pasztetowej. Raczej dam radę przynieść do domu.
Avatar
XD / 6 listopada 2019 o 16:45
+4
Znów to molestowanie żalami dziadów sakramenckich, którzy są zbyt tępi, by uczciwie zarabiać w ciągu sześciu dni tygodnia i domagają się zwiększenia zakresu niewolnictwa ludzi, którzy na nich pracują.
 Czy posiadasz samochód, a może jeździsz komunikacją miejską, albo taksówką? A może chodzisz w niedzielę do kina, restauracji, teatru, do zoo, czy do muzeum? Dlaczego jesteś tak tępy, żeby zwiększać zakres niewolnictwa?
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie 0

Trwa rekrutacja do projektów wdrażanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 (RPO WL).

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie!

W drodze do zatrudnienia … - bon na zasiedlenie! 0

Czym jest bon na zasiedlenie dla bezrobotnego do 30 roku życia i kto może się o niego ubiegać? Jeżeli jesteś osobą bezrobotną do 30 roku życia zarejestrowaną w powiatowym/miejskim urzędzie pracy (PUP/MUP), to możesz ubiegać się o bon na zasiedlenie, który stanowi gwarancję przyznania środków finansowych na pokrycie kosztów zamieszkania w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej poza miejscem dotychczasowego zamieszkania.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 22.11.2019 0 0

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego

W poszukiwaniu ofiar terroru komunistycznego 0 0

Instytut Pamięci Narodowej zakończył poszukiwania szczątków ofiar terroru komunistycznego z lat 40. na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Wszystko wskazuje na to, że wydobyto szczątki więźniów przetrzymywanych na Zamku Lubelskim.

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta

Start Lublin – GTK Gliwice 78:72. Zdecydowała czwarta kwarta 0 2

Tym razem koszykarze Davida Dedka musieli się mocno napracować na zwycięstwo, ale zanotowali siódmą wygraną w sezonie. W czwartek Start pokonał u siebie GTK Gliwice 78:72.

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny]

Parkowanie w Lublinie zdrożeje. Zła wiadomość dla posiadaczy aut hybrydowych [nowe ceny] 31 70

Miejscy radni uchwalili dziś wieczorem nowe zasady i ceny postoju w Strefie Płatnego Parkowania. Przykłady? W ścisłym centrum pierwsza godzina zdrożeje z 3 zł na 3,90 zł. Mieszkańcy strefy kupią tańszy karnet tylko pod warunkiem, że rozliczają PIT w Lublinie. A posiadacze hybryd nie będą już zwolnieni z opłat za parkowanie

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok

Nowy cmentarz w Lublinie ma być większy od tego na Majdanku. Planują też spopielarnię zwłok 16 58

W czwartek poznaliśmy projekt planu zagospodarowania terenów przy ul. Bohaterów Września, gdzie ma powstać nowy cmentarz komunalny, większy niż ten na Majdanku. Miejscy planiści proponują, by powstała tu także spopielarnia zwłok. Czy to dobry pomysł? Uwagi można zgłaszać Urzędowi Miasta do 30 grudnia

Akwarele Michała Suffczyńskiego
23 listopada 2019, 18:00

Akwarele Michała Suffczyńskiego 0 0

„Chwile zatrzymane” to tytuł wystawy prac artysty o których krytycy piszą, że cechuje je ogromna dbałość o jakość wypowiedzi malarskiej i wyrafinowany warsztat akwarelowego wirtuoza

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów

Lublin: Miasto opłaci dodatkowe patrole policjantów 1 5

Ponad ćwierć miliona złotych ma wydać w przyszłym roku samorząd Lublina na opłacenie dodatkowych patroli policji, które będą chodzić po ustalonych przez miasto trasach.

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia]
galeria

Nowy hotel w Lublinie w nietypowym stylu [zdjęcia] 0 7

W niedzielę hotel Ibis Styles Lublin Stare Miasto zaprasza na Dzień Otwarty. Od godz. 10 do 17 oprowadzanie po wszystkich zakamarkach i mały poczęstunek.

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą

Nowy dyrektor szpitala w Białej Podlaskiej: Jestem optymistą 4 8

Rozmowa z Adamem Chodzińskim, nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku

Wyższe podatki w Lublinie. Wzrosną od stycznia 2020 roku 15 35

Radni zatwierdzili w czwartek prezydencki pomysł na podwyżkę podatku od nieruchomości, którego obecne stawki obowiązują już drugi rok. Przyszłoroczne mają być większe. Podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie o 1,5 zł, w przypadku centrów handlowych podwyżka będzie liczona w dziesiątkach tysięcy złotych

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Spróbowali 100-letnich win znalezionych w muzeum w Kozłówce [zdjęcia, wideo] 126 28

Wina znalezione podczas remontu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce niemal na pewno pochodzą sprzed I wojny światowej. Znaleziskiem zajęli się eksperci, którzy po degustacji ocenili, że jeden ze stuletnich trunków smakuje świeżo, jakby miał 30–40 lat

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch
galeria

Lublin: Zmiany na zatłoczonym skrzyżowaniu. Miasto obiecuje upłynnić ruch 4 23

Miasto zapowiada zmiany na skrzyżowaniu ul. Kunickiego z Wolską, 1 Maja i pl. Bychawskim. Usprawniony ma być skręt w prawo w ul. Kunickiego.

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą jutro ciągnikami na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza" 70 36

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010