Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

2 kwietnia 2020 r.
22:10

Koronawirus zabija biznes. W woj. lubelskim przybywa bezrobotnych

Autor: Zdjęcie autora pat wz rs drs kp
193 6 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne)

Z prowadzenia własnej działalności gospodarczej masowo rezygnują fryzjerzy i kosmetyczki. Eksperci szacują, że kryzysu nie przetrwa nawet co czwarta restauracja, co mocno odbije się też na rynku nieruchomości. Swoich pracowników zwalniają nie tylko ci mali. O prawie 2 tysiące osób zamierza zredukować swoją załogę duża firma meblarska, branżowa wizytówka naszego regionu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dostaliśmy zawiadomienia o zamierzeniach grupowych zwolnień od dwóch firm z powiatu biłgorajskiego: Black Red White SA - 1500 osób i Meble Black Red White sp. z o.o., która chce zwolnić 400 osób od kwietnia do grudnia tego roku – mówi Andrzej Pruszkowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie.

Zdaniem szefa WUP, kryzys dotknie także firmy, które opierają swoją działalność na kooperacji międzynarodowej.

– Należy się też spodziewać, że uszczuplenie zatrudnienia mogą dotyczyć w szczególności takich branż jak turystyka, handel, rozrywka czy gastronomia – stwierdza Pruszkowski.

Restauracje robią co mogą, by utrzymać się na rynku.

– Znacznie zwiększyliśmy ilość dań na wynos i dostaw. Mimo to, nasz dochód spadł o połowę i nie jesteśmy w stanie dłużej utrzymywać obecnego zatrudnienia. Chodzi zwłaszcza o kelnerki, które teraz są na urlopach. Wypowiedzenia na pewno dostanie pięć osób, ale oczywiście przyjmiemy je z powrotem, gdy wszystko wróci do normy – mówi Aleksandra Zdunkiewicz, właścicielka restauracji Sushi Garden w Puławach.

Zdaniem Mariusza Sagana, dyrektora Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości w Urzędzie Miasta Lublin, nawet co czwarty spośród działających w Lublinie lokali gastronomicznych może nie przetrwać kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Upadek knajp może być problemem także dla właścicieli budynków, w których gastronomowie wynajmują lokale. Tąpnięcia, choć z pewnym opóźnieniem, spodziewa się też u firm zajmujących się budową mieszkań na sprzedaż.

– Największe problemy zaczną się w sektorze deweloperskim za rok, czy dwa lata – prognozuje Sagan. Nie brakuje głosów, że w związku z gorszą sytuacją na rynku pracy mniej ludzi będzie mogło sobie pozwolić na zakup mieszkania, zwłaszcza że banki będą ostrożniejsze w udzielaniu kredytów.

Pustki na kontach

Widmo przeprowadzenia zwolnień i spadek przychodów to nie jedyne problemy, które spędzają sen z powiek pracodawcom.

– Największym problemem jest podwyższona absencja pracowników. Dużo osób skorzystało z możliwości uzyskania zwolnienia lekarskiego z pracy drogą elektroniczną. W mojej opinii jest to nad używane nagminnie – mówi Jan Kidaj, prezes spółki Aliplast. Jego zakład zatrudnia 700 osób. Produkuje systemy aluminiowe wykorzystywane do konstrukcji budowlanych. – Problemem jest również to, że nie wszystkie firmy mogą nam dostarczyć wszystko na czas. Proszą o zmianę reguł współpracy. Chcą pieniądze od zaraz, gdyż same mają problemy płatnicze. Wszystkie perturbacje poczujemy po świętach. Możliwe, że zmienią się relacje pracownik-pracodawca – przypuszcza.

Jak dodaje, jego firma „na ten moment” nie planuje redukcji etatów. – Jednak mamy plan, gdyby byłoby to konieczne – przyznaje. – Działajmy i cieszmy się z każdego przeżytego dnia. Myślę, że snucie planów co będzie we wrześniu czy w następnym roku jest za wcześnie.

Coraz więcej bezrobotnych


W Chełmie od 10 marca z prowadzenia działalności gospodarczej zrezygnowało już 101 przedsiębiorców. Powód we wszystkich przypadkach był ten sam – całkowita utrata przychodów. Były to w zdecydowanej większości formy jednoosobowe z branży usługowej, przede wszystkim fryzjerskiej i kosmetycznej oraz restauracyjnej i spożywczej.

W trakcie czterech tygodni marca, wnioski o wpisanie do rejestru bezrobotnych wypełniło tu 478 osób. A tylko jednego dnia -1 kwietnia 2020 r. - system Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie zarejestrował 31 zgłoszeń bezrobotnych.

– Spodziewamy się dalszego wpływu wniosków. Przypominam, że przyjmujemy je wyłącznie drogą elektroniczną – mówi Barbara Gil, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Chełmie. – Tym bardziej, że od tygodni odbieramy telefony od przedsiębiorców, którzy przekazują nam, że z powodu kłopotów finansowych, w jakie popadli przez koronawirusa, mogą być zmuszeni do zwalniania pracowników.

Zasiłek dla bezrobotnych to 861,40 złotych brutto. Jest wypłacany przez 12 miesięcy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kolonia_z_dykty / 3 kwietnia 2020 r. o 00:08
+52
„Koronawirus zabija biznes”???? - raczej nie korona, sami pomyślcie kto pociąga za sznurki:. - dlaczego nie zamknięto miesiąc wcześniej granic, tylko głoszono „jesteśmy przygotowni, czekamy na koronę…” - dlaczego na początku zabroniono importu m.in. maseczek z Chin? - dlaczego jedynie w Polsce NIE pomaga się przedsiębiorcom (vide patrz co robią rządy np. Czech, Slowacji, Rosji, Niemiec, Estonii... = np. są calkowicie zwolnieni z podatków, zusów, dostają pref. kredyty, itd) - dlaczego polski przedsiębiorca golony jest do białej kości żydofiskalizmem i tonami biurokracji?
„Koronawirus zabija biznes”???? - raczej nie korona, sami pomyślcie kto pociąga za sznurki:. - dlaczego nie zamknięto miesiąc wcześniej granic, tylko głoszono „jesteśmy przygotowni, czekamy na koronę…” - dlaczego na początku zabroniono importu m.in. maseczek z Chin? - dlaczego jedynie w Polsce NIE pomaga się przedsiębiorcom (vide patrz co robią rządy np. Czech, Slowacji, Rosji, Niemiec, Estonii... = np. są calkowicie zwolnieni z podatków, zusów, dostają pref. kredyty, itd) - dlaczego polski przedsiębiorca golony jest do białej kości żydofi... rozwiń
Avatar
Askier / 2 kwietnia 2020 r. o 22:30
+30
1900 osób straci pracę w BRW. To katastrofa dla Biłgoraja. Koronavirus koronavirus em ale chyba jednak przegrywali na rynku z Ikea czy Agata Meble
Avatar
bodana / 3 kwietnia 2020 r. o 10:45
+13
Urzędnicy z UP, WUP, MUP teraz macie pole do popisu i nadeszła okazja pokazać swój profesjonalizm i realnie zacząć pomagać bezrobotnym, jak trzeba do przyznać zasiłki, zaoferować szkolenie, zmianę zawodu, Do roboty, do roboty, jak śpiewali przed laty!
Avatar
Japolan / 3 kwietnia 2020 r. o 00:00
+7
Rząd światowy i jego lokalna agencja wykonawcza realizują plan niszczenia gospodarki w Polsce.
Avatar
andrewss515 / 3 kwietnia 2020 r. o 06:59
-2
***s://***youtube.com/watch?v=lcYp8nDGa80 Cezary Gmyz ws. stadnin w Michałowie i Janowie Podlaskim W chwili obecnej prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych (w szczególności kontroli operacyjnej) dopuszczalne jest przez dziewięć uprawnionych służb: Policję na podstawie ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r., Nr 43, poz. 277 z późn. zm.), Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu na podstawie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu z dnia 24 maja 2002 r. (Dz. U. z 2002 r., Nr 74, poz. 676 z późn. zm.), Centralne Biuro Antykorupcyjne na podstawie ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym z dnia z dnia 9 czerwca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r., Nr 104, poz. 708 z późn. zm.), Straż Graniczną na podstawie ustawy o Straży Granicznej z dnia z dnia 12 października 1990 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 234, poz. 1997 z późn. zm.), Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego na podstawie ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego z dnia 9 czerwca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r., Nr 104, poz. 709 z późn. zm.), Żandarmerię Wojskową na podstawie ustawy o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych z dnia 24 sierpnia 2001 r. (Dz. U. z 2001 r., Nr 123, poz. 1353) oraz Wywiad Skarbowy Ministerstwa Finansów na podstawie ustawy o kontroli skarbowej z dnia 28 września 1991 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., Nr 8, poz. 65 z późn. zm.). Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie adres: ul. Lubomelska 1-3, 20-072 Lublin piętra 7-9 i piwniczka tak sądzę
***s://***youtube.com/watch?v=lcYp8nDGa80 Cezary Gmyz ws. stadnin w Michałowie i Janowie Podlaskim W chwili obecnej prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych (w szczególności kontroli operacyjnej) dopuszczalne jest przez dziewięć uprawnionych służb: Policję na podstawie ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r., Nr 43, poz. 277 z późn. zm.), Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu na podstawie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu z dnia 24 maja 2002 r. (Dz. U. z... rozwiń
Avatar
kapi / 3 kwietnia 2020 r. o 07:23
-6
„Koronawirus zabija biznes”???? - raczej nie korona, sami pomyślcie kto pociąga za sznurki:. - dlaczego nie zamknięto miesiąc wcześniej granic, tylko głoszono „jesteśmy przygotowni, czekamy na koronę…” - dlaczego na początku zabroniono importu m.in. maseczek z Chin? - dlaczego jedynie w Polsce NIE pomaga się przedsiębiorcom (vide patrz co robią rządy np. Czech, Slowacji, Rosji, Niemiec, Estonii... = np. są calkowicie zwolnieni z podatków, zusów, dostają pref. kredyty, itd) - dlaczego polski przedsiębiorca golony jest  do białej kości żydofiskalizmem i tonami biurokracji?
Teraz to każdy mądry, najlepiej to jakby zamknęli granice rok wcześniej... A co do tarczy antykryzysowej to tutaj masz porównanie z innymi krajami, także pisząc że rząd nic nie robi piszesz bzdury. ***s://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/tarcza-antykryzysowa-kwota-ile-wydaja-usa-niemcy-i-inne-kraje-na-walke-z/6s2338w
Teraz to każdy mądry, najlepiej to jakby zamknęli granice rok wcześniej... A co do tarczy antykryzysowej to tutaj masz porównanie z innymi krajami, także pisząc że rząd nic nie robi piszesz bzdury. ***s://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/tarcza-antykryzysowa-kwota-ile-wydaja-usa-niemcy-i-inne-kraje-na-walke-z/6s2338w rozwiń
Avatar
bodana / 3 kwietnia 2020 r. o 10:45
+13
Urzędnicy z UP, WUP, MUP teraz macie pole do popisu i nadeszła okazja pokazać swój profesjonalizm i realnie zacząć pomagać bezrobotnym, jak trzeba do przyznać zasiłki, zaoferować szkolenie, zmianę zawodu, Do roboty, do roboty, jak śpiewali przed laty!
Avatar
kapi / 3 kwietnia 2020 r. o 07:23
-6
„Koronawirus zabija biznes”???? - raczej nie korona, sami pomyślcie kto pociąga za sznurki:. - dlaczego nie zamknięto miesiąc wcześniej granic, tylko głoszono „jesteśmy przygotowni, czekamy na koronę…” - dlaczego na początku zabroniono importu m.in. maseczek z Chin? - dlaczego jedynie w Polsce NIE pomaga się przedsiębiorcom (vide patrz co robią rządy np. Czech, Slowacji, Rosji, Niemiec, Estonii... = np. są calkowicie zwolnieni z podatków, zusów, dostają pref. kredyty, itd) - dlaczego polski przedsiębiorca golony jest  do białej kości żydofiskalizmem i tonami biurokracji?
Teraz to każdy mądry, najlepiej to jakby zamknęli granice rok wcześniej... A co do tarczy antykryzysowej to tutaj masz porównanie z innymi krajami, także pisząc że rząd nic nie robi piszesz bzdury. ***s://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/tarcza-antykryzysowa-kwota-ile-wydaja-usa-niemcy-i-inne-kraje-na-walke-z/6s2338w
Teraz to każdy mądry, najlepiej to jakby zamknęli granice rok wcześniej... A co do tarczy antykryzysowej to tutaj masz porównanie z innymi krajami, także pisząc że rząd nic nie robi piszesz bzdury. ***s://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/tarcza-antykryzysowa-kwota-ile-wydaja-usa-niemcy-i-inne-kraje-na-walke-z/6s2338w rozwiń
Avatar
andrewss515 / 3 kwietnia 2020 r. o 06:59
-2
***s://***youtube.com/watch?v=lcYp8nDGa80 Cezary Gmyz ws. stadnin w Michałowie i Janowie Podlaskim W chwili obecnej prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych (w szczególności kontroli operacyjnej) dopuszczalne jest przez dziewięć uprawnionych służb: Policję na podstawie ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r., Nr 43, poz. 277 z późn. zm.), Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu na podstawie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu z dnia 24 maja 2002 r. (Dz. U. z 2002 r., Nr 74, poz. 676 z późn. zm.), Centralne Biuro Antykorupcyjne na podstawie ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym z dnia z dnia 9 czerwca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r., Nr 104, poz. 708 z późn. zm.), Straż Graniczną na podstawie ustawy o Straży Granicznej z dnia z dnia 12 października 1990 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 234, poz. 1997 z późn. zm.), Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego na podstawie ustawy o Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służbie Wywiadu Wojskowego z dnia 9 czerwca 2006 r. (Dz. U. z 2006 r., Nr 104, poz. 709 z późn. zm.), Żandarmerię Wojskową na podstawie ustawy o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych z dnia 24 sierpnia 2001 r. (Dz. U. z 2001 r., Nr 123, poz. 1353) oraz Wywiad Skarbowy Ministerstwa Finansów na podstawie ustawy o kontroli skarbowej z dnia 28 września 1991 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r., Nr 8, poz. 65 z późn. zm.). Urząd Kontroli Skarbowej w Lublinie adres: ul. Lubomelska 1-3, 20-072 Lublin piętra 7-9 i piwniczka tak sądzę
***s://***youtube.com/watch?v=lcYp8nDGa80 Cezary Gmyz ws. stadnin w Michałowie i Janowie Podlaskim W chwili obecnej prowadzenie czynności operacyjno-rozpoznawczych (w szczególności kontroli operacyjnej) dopuszczalne jest przez dziewięć uprawnionych służb: Policję na podstawie ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r., Nr 43, poz. 277 z późn. zm.), Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu na podstawie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu z dnia 24 maja 2002 r. (Dz. U. z... rozwiń
Avatar
Kolonia_z_dykty / 3 kwietnia 2020 r. o 00:08
+52
„Koronawirus zabija biznes”???? - raczej nie korona, sami pomyślcie kto pociąga za sznurki:. - dlaczego nie zamknięto miesiąc wcześniej granic, tylko głoszono „jesteśmy przygotowni, czekamy na koronę…” - dlaczego na początku zabroniono importu m.in. maseczek z Chin? - dlaczego jedynie w Polsce NIE pomaga się przedsiębiorcom (vide patrz co robią rządy np. Czech, Slowacji, Rosji, Niemiec, Estonii... = np. są calkowicie zwolnieni z podatków, zusów, dostają pref. kredyty, itd) - dlaczego polski przedsiębiorca golony jest do białej kości żydofiskalizmem i tonami biurokracji?
„Koronawirus zabija biznes”???? - raczej nie korona, sami pomyślcie kto pociąga za sznurki:. - dlaczego nie zamknięto miesiąc wcześniej granic, tylko głoszono „jesteśmy przygotowni, czekamy na koronę…” - dlaczego na początku zabroniono importu m.in. maseczek z Chin? - dlaczego jedynie w Polsce NIE pomaga się przedsiębiorcom (vide patrz co robią rządy np. Czech, Slowacji, Rosji, Niemiec, Estonii... = np. są calkowicie zwolnieni z podatków, zusów, dostają pref. kredyty, itd) - dlaczego polski przedsiębiorca golony jest do białej kości żydofi... rozwiń
Avatar
Japolan / 3 kwietnia 2020 r. o 00:00
+7
Rząd światowy i jego lokalna agencja wykonawcza realizują plan niszczenia gospodarki w Polsce.
Avatar
Askier / 2 kwietnia 2020 r. o 22:30
+30
1900 osób straci pracę w BRW. To katastrofa dla Biłgoraja. Koronavirus koronavirus em ale chyba jednak przegrywali na rynku z Ikea czy Agata Meble
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Napis z biało-czerwonych zniczy na dziedzińcu Zamku Lubelskiego
galeria

Napis z biało-czerwonych zniczy na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

W poniedziałek wieczorem na dziedzińcu Zamku Lubelskiego z zapalonych zniczy ułożono napis PILECKI. To część akcji "Zapal znicz Pileckiemu", która odbywa się w 11 miastach w Polsce. Odczytano także fragment Raportu Pileckiego. Wydarzenie było częścią obchodów 72. rocznicy śmierci Witolda Pileckiego.

Zabytkowy młyn pod Lublinem czeka na ratunek
Alarm 24
galeria

Zabytkowy młyn pod Lublinem czeka na ratunek

Zabytkowy młyn w Osmolicach Pierwszych czeka na ratunek. Obiekt jest w stanie krytycznym. O jego dalszy los niepokoją się czytelnicy. Być może uda się go uratować przed zawaleniem.

72 lata od śmierci rotm. Pileckiego. Puławianie zapalili znicze
Zdjęcia
galeria

72 lata od śmierci rotm. Pileckiego. Puławianie zapalili znicze

Był 25 maja 1948 roku, gdy w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie strzałem w tył głowy, na mocy wyroku sądu, stracono rotm. Witolda Pileckiego. Jego historię przypomnieli dzisiaj mieszkańcy Puław biorący udział w akcji "Zapal Znicz Rotmistrzowi".

Więcej bezpieczniejszych przejść w Puławach. Kolejne jeszcze w tym roku

Więcej bezpieczniejszych przejść w Puławach. Kolejne jeszcze w tym roku

Przejścia dla pieszych na Skłodowskiej i Wróblewskiego w Puławach zyskają czujniki ruchu oraz oświetlenie reagujące na ruch. Takie samo rozwiązanie w przyszłym roku może pojawić się na ul. Czartoryskich. W planach jest także poprawa bezpieczeństwa przez niebezpieczne przejście na Piaskowej.

Lubelskie: Przez dwa dni przybyło 25 osób z koronawirusem. Wiemy skąd taki przyrost zachorowań
galeria
film

Lubelskie: Przez dwa dni przybyło 25 osób z koronawirusem. Wiemy skąd taki przyrost zachorowań

Są pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem w powiecie włodawskim, który do tej pory był wyspą wolną od Covid-19. Chodzi o pięć osób, które wróciły z pracy za granicą. Trzy z nich to mieszkańcy Śląska, którzy przyjechali pod Włodawę na „bezpieczną” kwarantannę.

Lublin: Odmrożą domy dla seniorów

Lublin: Odmrożą domy dla seniorów

Od 1 czerwca stopniowo uruchamianych ma być 61 działających w Lublinie placówek opieki, w tym domy i kluby seniora, ale także warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Nagła zmiana trasy linii nr 33

Nagła zmiana trasy linii nr 33

Z powodu przebudowy ronda Honorowych Krwiodawców zmieniono dzisiaj trasę linii autobusowej nr 33.

Ludwin: Samochód wypadł z drogi, kierowcy brak
Alarm 24

Ludwin: Samochód wypadł z drogi, kierowcy brak

Do zdarzenia doszło dziś po południu w Ludwinie.

Uczniowie wrócili do szkół. W Lublinie tłoku nie było

Uczniowie wrócili do szkół. W Lublinie tłoku nie było

Od dzisiaj uczniowie klas I-III mogą brać udział w zajęciach stacjonarnych w szkołach. W Lublinie wzięło w nich udział niewiele ponad 4 proc. dzieci. Na razie tłumów nie ma też na konsultacjach. Większość uczniów siedzi w domach i zdalnie poprawia stopnie, które znajdą się na świadectwie.

Lubelscy posłowie proszą o ratunek dla lotniska

Lubelscy posłowie proszą o ratunek dla lotniska

Bez rządowego wsparcia lotnisko będzie miało problemy z wyjściem z kryzysu, w którym się znalazło. A to z kolei przełoży się negatywnie na sytuację ekonomiczną i turystyczną w całym województwie – mówił poseł Michał Krawczyk (KO) po dzisiejszym spotkaniu Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego, który zebrał się w sprawie przyszłości Portu Lotniczego Lublin.

Marszałek nie powie, kogo sowicie wynagrodził. Prezes fundacji dostał elegancko oprawioną odmowę

Marszałek nie powie, kogo sowicie wynagrodził. Prezes fundacji dostał elegancko oprawioną odmowę

Marszałek województwa odmówił udostępnienia Fundacji Wolności danych swoich pracowników, którym przyznał nagrody powyżej 20 tys. zł.

Lublin: Pościg policji za kierowcą. Rozbite trzy samochody, w tym dwa nieoznakowane radiowozy
Zdjęcia
galeria

Lublin: Pościg policji za kierowcą. Rozbite trzy samochody, w tym dwa nieoznakowane radiowozy

Pościg policji za uciekającym kierowcą zakończył się rozbiciem trzech samochodów na skrzyżowaniu al. Kraśnickiej z ul. Jana Pawła II w Lublinie.

Grom Różaniec w czwartej lidze? Klub jest na tak

Grom Różaniec w czwartej lidze? Klub jest na tak

Wiele wskazuje na to, że w przyszłym sezonie w czwartej lidze mogą zagrać także wicemistrzowie „okręgówek”. Decyzję na ten temat powinniśmy poznać na początku czerwca. I jeśli będzie ona pozytywna z okręgu zamojskiego do ligi poza Gryfem Gminą Zamość dołączy także Grom Różaniec

Kukiz w Lublinie o porozumieniu między PiS a Platformą
film

Kukiz w Lublinie o porozumieniu między PiS a Platformą

Działacze Koalicji Polskiej składającej się z PSL i Kukiz 15 rozmawiali dziś w Lublinie o kampanii wyborczej i wyborach prezydenckich, które się nie odbyły, a także planie na następną kampanię przed wyborami, które mogą się odbyć w czerwcu.

Dziś w Lubelskiem 12 nowych zakażeń koronawirusem. W całej Polsce zmarło już 1007 osób
film

Dziś w Lubelskiem 12 nowych zakażeń koronawirusem. W całej Polsce zmarło już 1007 osób

Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem w województwie lubelskim. W wieczornym raporcie Ministerstwo Zdrowia informuje o 193 nowych przypadkach w całej Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.