Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

22 sierpnia 2019 r.
17:50

Afera w urzędzie miasta. Sprawa trafiła do prokuratury

0 53 A A
Urząd Miasta w Chełmie
Urząd Miasta w Chełmie

Niewykluczone, że prokurator będzie musiał przesłuchać m.in. wiceprezydenta, dyrektora departamentu, przewodniczącego związków i wizytatorów kuratorium. Wszystko przez wyciek z komisji konkursowej na dyrektorów szkół

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miało być w tajemnicy, ale ktoś się wygadał. Tajne szczegóły konkursów na dyrektorów szkół nr 7 i 11 wyciekły z chełmskiego magistratu po jednym z posiedzeń. – To wrażliwe dane, które mogą mieć wpływ na wybór dyrektora – mówi nasz informator. – Nikt poza członkami komisji nie miał takiej wiedzy.

Urząd ogłosił już dyrektorskie nominacje w chełmskich szkołach. Ale nie w SP 7 i SP 11. Zgodnie z przepisami, żadna z 15 osób uczestniczących w pracy komisji konkursowej powołanej przez prezydenta do wyborów dyrektorów szkół nie powinna rozmawiać, komentować, ani tym bardziej dzielić się zdobytymi podczas pracy w komisji wiadomościami. Tak się jednak nie stało i wiadomości wyciekły. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że chodzi o prezentacje kandydatów na dyrektorów.

– Złożyłem do Prokuratury Rejonowej w Chełmie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z możliwym ujawnieniem przez członka lub członków komisji konkursowej osobom do tego nieuprawnionym tajemnicy postępowania konkursowego w przypadku konkursu na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 i nr 7 – mówi Daniel Domoradzki, p.o. dyrektor Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm.

Jak dyrektor uzasadnia taki krok? Członkowie obu komisji (Domoradzki sam był członkiem wszystkich komisji konkursowych – red.) podpisali oświadczenie, w którym pod groźbą odpowiedzialności karnej zobowiązali się do zachowania tajemnicy posiedzenia. – Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż jako członek obu komisji konkursowych oraz funkcjonariusz publiczny byłem zobowiązany do złożenia zawiadomienia o możliwym popełnieniu przestępstwa.

A to znaczy, że o ujawnienie tajnych informacji może być podejrzewanych nawet 16 osób, wliczając w to samego skarżącego. Listę osób do ewentualnego przesłuchania, jeśli prokuratura podejmie postępowanie, otwiera odpowiadający za oświatę wiceprezydent Chełma Andrzej Kosiniec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Dorota Cieślik, Ewa Suchań, szefowa ZNP, przedstawiciele kuratorium, ale i przedstawiciele rady rodziców, rady pedagogicznej.

– Na razie jest za wcześnie żeby komentować sprawę – mówi Dorota Tabaka, zastępca Prokuratora Rejonowego w Chełmie.

Tymczasem, wobec nie rozstrzygnięcia konkursu, prezydent Jakub Banaszek powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Chełmie dotychczasowej wicedyrektor Agnieszce Zaporze. W sprawie dyrektora „jedenastki” decyzja nie zapadła.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sprawiedliwy / 23 sierpnia 2019 o 07:46
+21
Patrząc na pracę obecnego kierownictwa Miasta można stwierdzić brak wiedzy i doświadczenia, ale przy tym dużo buty i arogancji, oraz robienie czystek kadrowych i zastępowanie ludzi kompetentnych swoimi bez przygotowania do pracy w samorządzie. Ta chęć osadzania swoich , może być ważniejsza od zachowania procedur lub ich omijania.
Avatar
głos / 23 sierpnia 2019 o 08:10
+18
Dyrektorem nie chce zostać Artur Juszczak ? Albo ktoś z jego rodziny
Avatar
zdradziecka morda / 22 sierpnia 2019 o 20:54
+14
to ilu członków ZNP należało kiedyś do PZPR?
 Trzeba się spytać towarzyszza piotrowicza. On powienien wiedzieć.
Avatar
Gość / 23 sierpnia 2019 o 02:18
+10
Proces zastraszania rozpoczęty. Dobra zmiana pokazuje jak kolanem udowadniać swoją wyższość
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2019 o 23:01
+10
Pierdoły nie afera, nic się w tym mieście konkretnego nie dzieje :(
Avatar
PapaMobile / 23 sierpnia 2019 o 16:08
+9
Super się stało, może dzięki zgłoszeniu sprawy do prokuratury dowiemy się o układach i ukladzikach w chełmskiej oświacie. Szkoda że Prezydent Banaszek nie ma szczęścia do wiceprezydentów i dyrektorów. Każdy rozdaje swoje karty a traci na tym wizerunek prezydenta i miasta. Czy naprawdę ktoś w tym kraju wierzył, że wciagnajac na urzędnicze świeczniki oświaty byłych dyrektorów szkół cokolwiek się zmieni?
Avatar
Gość / 22 sierpnia 2019 o 18:38
+9
Komentując artykuł z dnia 16 sierpnia pt. "Od września nowe porządki w szkołach" napisałam o zapaści systemu oraz niezależności wśród szerokiego grona nauczycieli. Ludzie przyzwoici nie pójdą na kolaborację z panem Banaszkiem i jego przytakiwaczami. W obecnej sytuacji ten biedak posuwa się do nieetycznych zachowań w postaci utajniania konkursów i tym podobnych ruchów mających na celu, nie dobro naszej chełmskiej edukacji, ale zachowania twarzy wobec mocodawców z Nowogrodzkiej! Na szczęście nie muszę się tym przejmować korzystając z zasłużonej emerytury. Problem zostawiam bezrefleksyjnym rodzicom wyrażającym zgodę na złe przygotowanie ich potomstwa do dorosłego życia. Oczywiście supermarkety potrzebują kasjerek i kasjerów z dyplomami prywatnych uczelni, ale w dobie cyfryzacji ten rynek szybko się zdezaktualizuje i ... i co wtedy? Do nagonki na sędziów także ich nie wykorzystają, ponieważ zbyt daleko od Warszawy.
Komentując artykuł z dnia 16 sierpnia pt. "Od września nowe porządki w szkołach" napisałam o zapaści systemu oraz niezależności wśród szerokiego grona nauczycieli. Ludzie przyzwoici nie pójdą na kolaborację z panem Banaszkiem i jego przytakiwaczami. W obecnej sytuacji ten biedak posuwa się do nieetycznych zachowań w postaci utajniania konkursów i tym podobnych ruchów mających na celu, nie dobro naszej chełmskiej edukacji, ale zachowania twarzy wobec mocodawców z Nowogrodzkiej! Na szczęście nie muszę się tym przejmować korzystając z... rozwiń
Avatar
ubawiona Iwona.... / 23 sierpnia 2019 o 08:40
+8
Matołki już przed wyborami zaklinali rzeczywistość głosząc populistyczne hasła gwarantujące kilka głosów więcej. Nie wzięli jednak pod uwagę, że zarządzanie organizmem miejskim potrzebuje odpowiednio szerokiego zaplecza ludzi wyposażonych w narzędzia intelektualne, a nie przekaz dzienny z Warszawy. No i mamy to, co mamy! Nikt przyzwoity z nimi we współpracę nie wejdzie, ponieważ każdego dnia przyglądamy się w lustrze i pragniemy widzieć twarz, a nie przysłowiowe 4 litery..... Czy chcielibyście mieć w gronie znajomych lub przyjaciół osoby kolaborujące z wrogami zdrowego rozsądku i ludzkiej przyzwoitości?
Matołki już przed wyborami zaklinali rzeczywistość głosząc populistyczne hasła gwarantujące kilka głosów więcej. Nie wzięli jednak pod uwagę, że zarządzanie organizmem miejskim potrzebuje odpowiednio szerokiego zaplecza ludzi wyposażonych w narzędzia intelektualne, a nie przekaz dzienny z Warszawy. No i mamy to, co mamy! Nikt przyzwoity z nimi we współpracę nie wejdzie, ponieważ każdego dnia przyglądamy się w lustrze i pragniemy widzieć twarz, a nie przysłowiowe 4 litery..... Czy chcielibyście mieć w gronie znajomych lub przyjaciół osoby ko... rozwiń
Avatar
Kpina / 22 sierpnia 2019 o 20:56
+7
A co na to zakalec chełmski schowal sie pod dworcem w brukseli
Avatar
John H. Watson / 24 sierpnia 2019 o 09:27
+6
A dlaczego takie posiedzenia konkursowe są owiane tajemnicą? Czy ludzie nie mają prawa wiedzieć spośród jakich kandydatów wybiera się dyrektorów placówek oświatowych? Przecież pelna transparentność wyboru pokazała by uczciwość konkursu i to, że na stanowiska trafiają osoby najlepsze. A tak ludzie będą zawsze myśleć, że ktoś ma coś do ukrycia, może ktoś chce upchnąć na stołku jakiegoś krewnego czy znajomego królika, a może jakiś kandydat nie spełnia jakichś warunków. Ludzie są różni, w dzisiejszych czasach, żeby dostać się gdziekolwiek na dobry stołek gotowi są nawet oszukiwać. Takie życie.
A dlaczego takie posiedzenia konkursowe są owiane tajemnicą? Czy ludzie nie mają prawa wiedzieć spośród jakich kandydatów wybiera się dyrektorów placówek oświatowych? Przecież pelna transparentność wyboru pokazała by uczciwość konkursu i to, że na stanowiska trafiają osoby najlepsze. A tak ludzie będą zawsze myśleć, że ktoś ma coś do ukrycia, może ktoś chce upchnąć na stołku jakiegoś krewnego czy znajomego królika, a może jakiś kandydat nie spełnia jakichś warunków. Ludzie są różni, w dzisiejszych czasach, żeby dostać się gdziekolwiek na dob... rozwiń
Avatar
Xiński / 1 września 2019 o 01:33
0
"wobec nierozstrzygnięcia konkursu", panie Zakrzewski
Avatar
Z.Ż / 28 sierpnia 2019 o 15:51
+2
Szkoła nr 11 to ta,którą przenieśli do budynku po szóstce?Mój syn przez chwilę chodził do szóstki,ale go stamtąd zabraliśmy,bo takiego zbiorowiska ludzi(celowo nie używam określenia "nauczyciele",bo te osoby zdają się nie wiedzieć na czym polega ten zawód) przekonanych o swojej wyjątkowości,zdolnościach i elitarności(!?) szkoły nigdzie z żoną nie spotkaliśmy.Rozmowa z nimi to jak rzucanie grochem o ścianę,nie przyjmują żadnych argumentów,traktują wszystkich z góry,a dostać się na "audiencję" do dyrektorki(z ktorą rozmowa wyglądała dokładnie tak samo) graniczyło z cudem.Syn zaczął mieć początki depresji i ciągle bolał go brzuch.Psycholog potwierdził,że to wszystko,to strach przed szkołą.Przenieśliśmy go w połowie semestru i syn nam odżył.Piszę to,żeby przestrzec innych rodziców przed osobami tam pracującymi,bo zakładam że tacy "fachowcy" nadal okupują etaty(dla ścisłości-nie wypowiadam się o nauczycielach z 11,bo ich nie znam,syn chodził do ósemki).Tej szkole,tym ludziom potrzebny jest dyrektor,który nimi telepnie i wyjaśni,że z takim podejściem i nastawieniem niedługo nie będą mieli kogo uczyć,bo rodzice na krzywdę swojego dziecka obojętnie patrzeć nie będą.W Chełmie jest tyle szkół,że naprawdę jest z czego wybrać,a "elitarność"tej szkoły to farsa.Taką samą farsą jest to,jak wyglądał przebieg konkursu na dyrektora.
Szkoła nr 11 to ta,którą przenieśli do budynku po szóstce?Mój syn przez chwilę chodził do szóstki,ale go stamtąd zabraliśmy,bo takiego zbiorowiska ludzi(celowo nie używam określenia "nauczyciele",bo te osoby zdają się nie wiedzieć na czym polega ten zawód) przekonanych o swojej wyjątkowości,zdolnościach i elitarności(!?) szkoły nigdzie z żoną nie spotkaliśmy.Rozmowa z nimi to jak rzucanie grochem o ścianę,nie przyjmują żadnych argumentów,traktują wszystkich z góry,a dostać się na "audiencję" do dyrektorki(z ktorą rozmowa ... rozwiń
Avatar
kacper / 27 sierpnia 2019 o 06:53
0
Pan Artur Juszczak nie ma swoich znajomych na to koryto
Avatar
Ttww / 26 sierpnia 2019 o 22:25
+4
Na Hrubieszowskiej dziura stoi w obstawie paholka cela wakacje A rejowiecka nie jeżdżę bo strach o zdrowie dzieci już nie wspominając dalej w stronę Castoramy i okszowa?! LUDZIE co mnie to obchodzi. Bawcie się jak chcecie ale zalatajcie te j..... dziury. To jest konkretna robota! Jedna z .....
Avatar
qwerty / 26 sierpnia 2019 o 21:05
0
Kto miał dostać wypowiedzenie, dawno już dostał, teraz sami się zwalniają inni, wystarczy lokalną prasę poczytać z ubiegłego tgodnia chociażby i jakoś mimo tylu konkursów w urzędzie, chętnych brak.
A może dlatego, że przez 12 lat byli przyzwyczajeni do nicnierobienia, a teraz trzeba pracować?
Kto miał dostać wypowiedzenie, dawno już dostał, teraz sami się zwalniają inni, wystarczy lokalną prasę poczytać z ubiegłego tgodnia chociażby i jakoś mimo tylu konkursów w urzędzie, chętnych brak.
A może dlatego, że przez 12 lat byli przyzwyczajeni do nicnierobienia, a teraz trzeba pracować?
Gdyby tak było, to zwalniając się, zasililiby rzesze bezrobotnych, a oni przecież gdzie indziej mają lepsze stanowiska i wyższe uposażenie, a załatwienie teraz najprostszej sprawy w urzędzie wymaga wręcz cudu. Przecież napisał ktoś, że odchodzą doświadczeni pracownicy, zatrudnieni od 20 lat i dłużej, a nie ci, zatrudnieni przez A. Fisz
Zasilili grono emerytów?
W wieku średnio 45 lat? UM to nie służby mundurowe, gdzie po15 latach można przejść na emaryturę.
No proszę! Teraz po 15 latach a dopiero było że przepracowali 20 lat :D
15 lat dotyczy uprawnień emerytalnych w służbach mundurowych, trzeba czytać ze zrozumieniem.
 A 20 lat pracy przy wieku 45 to przepraszam co? I kto nie potrafi czytać ze zrozumieniem? Tak tworzą propagandę oderwani od koryta, nieważne że głupoty byle coś na obecną włądzę nawymyślać. Ot inteligencja!
 A 20 lat pracy przy wieku 45 to przepraszam co? I kto nie potrafi czytać ze zrozumieniem? Tak tworzą propagandę oderwani od koryta, nieważne że głupoty byle coś na obecną włądzę nawymyślać. Ot inteligencja! rozwiń
Avatar
Jan / 26 sierpnia 2019 o 18:44
-1
Kto miał dostać wypowiedzenie, dawno już dostał, teraz sami się zwalniają inni, wystarczy lokalną prasę poczytać z ubiegłego tgodnia chociażby i jakoś mimo tylu konkursów w urzędzie, chętnych brak.
A może dlatego, że przez 12 lat byli przyzwyczajeni do nicnierobienia, a teraz trzeba pracować?
Kto miał dostać wypowiedzenie, dawno już dostał, teraz sami się zwalniają inni, wystarczy lokalną prasę poczytać z ubiegłego tgodnia chociażby i jakoś mimo tylu konkursów w urzędzie, chętnych brak.
A może dlatego, że przez 12 lat byli przyzwyczajeni do nicnierobienia, a teraz trzeba pracować?
Gdyby tak było, to zwalniając się, zasililiby rzesze bezrobotnych, a oni przecież gdzie indziej mają lepsze stanowiska i wyższe uposażenie, a załatwienie teraz najprostszej sprawy w urzędzie wymaga wręcz cudu. Przecież napisał ktoś, że odchodzą doświadczeni pracownicy, zatrudnieni od 20 lat i dłużej, a nie ci, zatrudnieni przez A. Fisz
Zasilili grono emerytów?
W wieku średnio 45 lat? UM to nie służby mundurowe, gdzie po15 latach można przejść na emaryturę.
No proszę! Teraz po 15 latach a dopiero było że przepracowali 20 lat :D
 15 lat dotyczy uprawnień emerytalnych w służbach mundurowych, trzeba czytać ze zrozumieniem. 
 15 lat dotyczy uprawnień emerytalnych w służbach mundurowych, trzeba czytać ze zrozumieniem.  rozwiń
Avatar
qwerty / 26 sierpnia 2019 o 15:17
0
Kto miał dostać wypowiedzenie, dawno już dostał, teraz sami się zwalniają inni, wystarczy lokalną prasę poczytać z ubiegłego tgodnia chociażby i jakoś mimo tylu konkursów w urzędzie, chętnych brak.
A może dlatego, że przez 12 lat byli przyzwyczajeni do nicnierobienia, a teraz trzeba pracować?
Kto miał dostać wypowiedzenie, dawno już dostał, teraz sami się zwalniają inni, wystarczy lokalną prasę poczytać z ubiegłego tgodnia chociażby i jakoś mimo tylu konkursów w urzędzie, chętnych brak.
A może dlatego, że przez 12 lat byli przyzwyczajeni do nicnierobienia, a teraz trzeba pracować?
Gdyby tak było, to zwalniając się, zasililiby rzesze bezrobotnych, a oni przecież gdzie indziej mają lepsze stanowiska i wyższe uposażenie, a załatwienie teraz najprostszej sprawy w urzędzie wymaga wręcz cudu. Przecież napisał ktoś, że odchodzą doświadczeni pracownicy, zatrudnieni od 20 lat i dłużej, a nie ci, zatrudnieni przez A. Fisz
Zasilili grono emerytów?
W wieku średnio 45 lat? UM to nie służby mundurowe, gdzie po15 latach można przejść na emaryturę.
 No proszę! Teraz po 15 latach a dopiero było że przepracowali 20 lat :D
 No proszę! Teraz po 15 latach a dopiero było że przepracowali 20 lat :D rozwiń
Avatar
c.c / 26 sierpnia 2019 o 14:35
+1
Jak to możliwe,ze osoba która będzie przesłuchiwana w sprawie złamania przepisów konkursowych będzie pełnić funkcję dyrektora szkoły,której ten konkurs dotyczył? Przecież to chore!Czy nie jest tak,że kandydat na dyrektora "zupełnym przypadkiem" nie został wyłoniony spośród osób,które pretendowały na to stanowisko,tylko dlatego, żeby móc obsadzić stołek swoim człowiekiem i wydawać rozkazy stojąc w cieniu?Cieszę sie,że mój syn skończył już tę szkołę i nie będę musiała w żaden sposób uczestniczyć w tych żałosnych rozgrywkach.A te układy i układziki,to rozdawanie stanowisk "pod stołem" i całe chełmskie urzędowe kolesiostwo nadaje się do programu telewizyjnego opisującego patologie.
Jak to możliwe,ze osoba która będzie przesłuchiwana w sprawie złamania przepisów konkursowych będzie pełnić funkcję dyrektora szkoły,której ten konkurs dotyczył? Przecież to chore!Czy nie jest tak,że kandydat na dyrektora "zupełnym przypadkiem" nie został wyłoniony spośród osób,które pretendowały na to stanowisko,tylko dlatego, żeby móc obsadzić stołek swoim człowiekiem i wydawać rozkazy stojąc w cieniu?Cieszę sie,że mój syn skończył już tę szkołę i nie będę musiała w żaden sposób uczestniczyć w tych żałosnych rozgrywkach.A te ukła... rozwiń
Avatar
Anna / 26 sierpnia 2019 o 12:21
0
Kto miał dostać wypowiedzenie, dawno już dostał, teraz sami się zwalniają inni, wystarczy lokalną prasę poczytać z ubiegłego tgodnia chociażby i jakoś mimo tylu konkursów w urzędzie, chętnych brak.
A może dlatego, że przez 12 lat byli przyzwyczajeni do nicnierobienia, a teraz trzeba pracować?
Kto miał dostać wypowiedzenie, dawno już dostał, teraz sami się zwalniają inni, wystarczy lokalną prasę poczytać z ubiegłego tgodnia chociażby i jakoś mimo tylu konkursów w urzędzie, chętnych brak.
A może dlatego, że przez 12 lat byli przyzwyczajeni do nicnierobienia, a teraz trzeba pracować?
Gdyby tak było, to zwalniając się, zasililiby rzesze bezrobotnych, a oni przecież gdzie indziej mają lepsze stanowiska i wyższe uposażenie, a załatwienie teraz najprostszej sprawy w urzędzie wymaga wręcz cudu. Przecież napisał ktoś, że odchodzą doświadczeni pracownicy, zatrudnieni od 20 lat i dłużej, a nie ci, zatrudnieni przez A. Fisz
Zasilili grono emerytów?
 W wieku średnio 45 lat? UM to nie służby mundurowe, gdzie po15 latach można przejść na emaryturę.
 W wieku średnio 45 lat? UM to nie służby mundurowe, gdzie po15 latach można przejść na emaryturę. rozwiń
Avatar
Chełmianka / 26 sierpnia 2019 o 10:55
+1
Chciałabym w spokoju żyć i pracować.Pozwólcie mi na to.To tak niewiele.Takich ludzi,jak ja jest w Chełmie dużo.Mamy dość atmosfery konfliktu i prowokacji.