Chełmianie na stałe mieszkający w sycylijskim mieście Gravina di Catania sprawili, że jego gospodarze zwrócili się do władz Niedźwiedziego Grodu z ofertą nawiązania partnerskiej współpracy. Prezydent Agata Fisz już prowadzi z nimi rozmowy na ten temat.
Tamtejszy burmistrz zwrócił w nim uwagę na dobre relacje z sycylijską Polonią. Podkreślił też, że usłyszał wiele dobrego o naszym mieście.
Zasugerował, aby partnerstwo oprzeć na wymianie młodzieży, wspólnej organizacji przedsięwzięć kulturalnych, a w perspektywie dążyć do nawiązania współpracy gospodarczej.
– Po wstępnych rozmowach wiemy, że władze Graviny są w kontakcie z firmami zainteresowanymi inwestycjami w Polsce – mówi Agata Fisz. – Dlatego przygotowaliśmy już informację o naszych możliwościach gospodarczych i liczymy, że zainteresujemy naszym miastem tamtejszych inwestorów. Oprócz tego będziemy dążyć do nawiązania przyjacielskich stosunków z burmistrzem i samorządem Graviny, aby już wkrótce przygotować umowę o partnerstwie między naszymi miastami.
Władze Chełma przygotowują oficjalne pismo, w którym wyrażona będzie gotowość do nawiązania współpracy. Następnie oba miasta ustalą zapisy porozumienia. Umowa będzie musiała być także zatwierdzona przez samorządy obu miast.
– Jestem przekonana, że także chełmscy radni z entuzjazmem podejdą do nawiązania bliższych kontaktów z włoskim miastem – dodaje prezydent. – W ostatnich latach bardzo zacieśniliśmy stosunki z większością naszych zagranicznych partnerów oraz poznaliśmy nowe miasto, łotewską Lipawę. Dzięki temu udało nam się zorganizować kilka ciekawych wydarzeń kulturalnych. Z kolei we współpracy z ukraińskimi Kowlem szykujemy poważne inwestycje drogowe.
Włoska Gravina di Catania byłaby już szóstym miastem partnerskim Chełma obok Kowla, litewskiej Uteny, Sindelfingen w Niemczech, amerykańskiego Knoxville i Morlaix z Francji. W przeszłości Chełm miał również podpisaną umowę z holenderskim Middelharnis , lecz została ona rozwiązana pod koniec 2003 roku.