Ciekawe profile klas, koła zainteresowań i wymiany międzynarodowe to niektóre z atrakcji, którymi szkoły średnie kuszą gimnazjalistów. Walka o uczniów będzie w tym roku zacięta, bo po raz pierwszy wszystkie chełmskie szkoły średnie mają tak zbliżone progi punktowe.
Oprócz tego II LO proponuje liczne koła zainteresowań. Dyrekcja placówki stara się także o fundusze unijne na rozwój zajęć dodatkowych. W tym roku szkoła oferuje gimnazjalistom osiem klas pierwszych, a być może także wybór języków, których chcą się uczyć. Próg punktowy to w II LO 120 punktów.
Identyczna liczba punktów jest potrzebna, by dostać się do I Liceum Ogólnokształcącego.
– My także przewidzieliśmy utworzenie ośmiu klas – mówi dyrektor Dariusz Kostecki. – Stawiamy na sprawdzone profile, choć staramy się rozszerzyć ich działania. Klasa matematyczno-fizyczna, zwana popularnie politechniczną, współpracuje z uczelniami technicznymi w Warszawie i Lublinie. Jej uczniowie mają do dyspozycji np. laboratorium optyki na politechnice, gdzie tworzą hologramy. Poza tym, przyjeżdżają do nas wykładowcy z tych uczelni.
Pozostałe licea w Chełmie mają ustalony próg na poziomie 90 punktów. Zespół Szkół Ekonomicznych na swojej stronie internetowej kusi przede wszystkim doświadczoną kadrą nauczycielską, nowoczesnymi pracowniami komputerowymi i corocznymi wyjazdami do Łucka w ramach współpracy z tamtejszą uczelnią. Dodatkowo, szkoła stawia duży nacisk na sport. Uczniowie mają do dyspozycji Orlika, a zimą także lodowisko. Kandydaci mogą wybrać jedną z sześciu klas pierwszych w liceum i trzy w technikum, a także jedną zawodową.
IV LO także planuje utworzenie sześciu klas. Uwagę kandydatów na pewno przyciągną nietypowe nazwy profili, np. logistyczno-informatyczny, pedagogiczny czy ratownictwo i promocja zdrowia. Ciekawostką są także przedmioty w ramach tych klas, tj. podstawy wiedzy pedagogiczno-psychologicznej i podstawy zarządzania. Ponadto liceum, jako jedyne w Chełmie, daje możliwość nauki języka włoskiego.
– Na szczęście, mam jeszcze czas, by wybrać szkołę – mówi Ania, która w tym roku kończy gimnazjum. – Mam nadzieję, że liczba zebranych przeze mnie punktów pozwoli mi przebierać w ofertach.