Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

27 sierpnia 2019 r.
21:10

Miejska spółka miała problemy finansowe, ale darowizn nie odmawiała. Wniosek do prokuratury po raporcie NIK

4 19 A A

Miażdżący raport NIK: W latach 2016–2018 zarząd chełmskiej ciepłowni działał sprzecznie z interesem przedsiębiorstwa. Prokuratura przesłuchuje świadków, były prezes miejskiej spółki nie chce komentować sprawy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najwyższa Izba Kontroli oceniła negatywnie działalność Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie w latach 2016–2018, za prezydentury Agaty Fisz.

Co po 2022 roku?

Kontrolerzy wytknęli władzom chełmskiej ciepłowni, to, że jej zarząd nie przyjął do realizacji w „Planie modernizacji i rozwoju systemu ciepłowniczego miasta Chełma na lata 2019–2021” inwestycji zmierzających do ograniczenia wielkości emisji dwutlenku siarki i tlenków azotu do wymogów przewidzianych w obowiązujących standardach emisyjnych.

„Inwestycja ta wymaga wielomilionowych nakładów, pozyskania źródeł finansowania i będzie zrealizowana w perspektywie kilku lat. W związku z wygaśnięciem z końcem 2022 r. derogacji ciepłowniczej, przyznanej Spółce w pozwoleniu zintegrowanym, niezaplanowanie tego rodzaju inwestycji stanowi ryzyko dla kontynuowania działalności przez Spółkę po 2022 r.” – czytamy w raporcie NIK.

Na tym jednak nie koniec. Zdaniem kontrolujących, zarząd spółki, nie podejmował w latach 2017–2018 skutecznych działań w celu poprawy pogarszającej się sytuacji ekonomicznej MPEC. Brakowało skutecznych działań w celu obniżenia wydatków na zakup węgla, co w efekcie spowodowało wyrządzenie MPEC w 2018 r. szkody majątkowej w kwocie co najmniej 1.466 tys. zł.

Kontrolerzy twierdzą też, że w pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, zarząd zaniechał pobierania należnych opłat za przyłączenie do sieci ciepłowniczej. Spółka przez zaniechanie pobrania należnych opłat za 44 przyłączenia, pozbawiła się w latach 2016–2018 przychodów w kwocie 250,4 tys. zł netto. Opłaty za przyłączenie do sieci zostały pobrane w przypadku tylko siedmiu umów, w łącznej kwocie 30,7 tys. zł. Miała panować przy tym zupełna dowolność.

NIK zauważyła, że spółka nie opracowała pisemnych zasad w zakresie obniżania opłaty za przyłączenie do sieci, jawnych dla potencjalnych odbiorców.

Darowizny, sponsoring, pożyczki

Mimo stale pogarszającej się sytuacji finansowej, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie było dość hojne. Jak wynika z ustaleń NIK, w latach 2016–2018 spółka udzieliła darowizn na łączną kwotę 390,2 tys. zł (84,5 tys. zł 2016 r., 156,5 tys. zł w 2017 r.,149,2 tys. zł w 2018 r.).

Darowizny dla Chełmskiego Klubu Sportowego „Chełmianka” wyniosły łącznie 232,5 tys. zł, Chełmskiego Domu Kultury – 67 tys. zł, Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Świętej Matki Teresy z Kalkuty – 15 tys. zł, Miasta Chełm – 2,5 tys. zł.

Poniesione przez MPEC koszty na działalność sponsoringową (reklamową) wyniosły 181,2 tys. zł, z tego: 68,5 tys. zł w 2016 r., 56,9 tys. zł w 2017 r., 55,8 tys. zł w 2018 r.

W latach 2016–2018 przekazano 145,5 tys. zł netto (80,3%) Chełmskiemu Klubowi Sportowemu „Chełmianka”. Spółka udzieliła czterech pożyczek na kwotę 1.200 tys. zł: Chełmskim Liniom Autobusowym Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (300 tys. zł w 2016 r. i 200 tys. zł w 2018 r.) i Miejskiemu Przedsiębiorstwu Robót Drogowych Sp. z o.o. w Chełmie (300 tys. zł w 2017 r. i . 400 tys. zł w 2018 r.).

W czasie, gdy wydawano pieniądze na sponsoring i reklamę, MPEC finansowało swą działalność kredytami obrotowymi. Było to – zdaniem NIK – sprzeczne z interesem ekonomicznym spółki.

Po pierwsze, udzielanie pożyczek wykraczało poza przedmiot działalności MPEC. Nie określono również zasad działalności sponsoringowej oraz udzielania darowizn. Tymczasem, twierdzą kontrolerzy, spadek liczby przyłączeń nowych odbiorców do sieci w 2018 r. w porównaniu do 2017 r. wskazuje na nieskuteczność zlecanych działań reklamowych i niegospodarność przy ich podejmowaniu.

– Na brak należytej dbałości o sprawy gospodarcze spółki wskazuje także zakup 10.567 ton węgla o wartości 2.752,7 tys. zł o parametrach niezgodnych ze wskazanymi w umowach – czytamy w raporcie NIK. – Ponadto z naruszeniem wewnętrznych procedur przeprowadzono pięć postępowań na zakup węgla, w wyniku których zakupiono 51.095 ton węgla (19.382,4 tys. zł).
NIK zauważa, że w zawartych umowach na zakup węgla w nienależyty sposób zabezpieczono interesy MPEC, m.in. poprzez wyrażanie zgody na dostarczanie węgla o parametrach niezgodnych z pozwoleniem zintegrowanym. Działanie takie było również niekorzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ zwiększało emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Przesłuchują świadków

Raport podpisano 19 czerwca 2019 roku. Jako pierwszy zapoznał się z nim Artur Jędruszczuk, nowy prezes MPEC w Chełmie, który w końcu 2018 roku zastąpił na tym stanowisku Mirosława Iwińskiego.

Dwa tygodnie później, 3 lipca, Jędruszczuk złożył w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. 

– Prowadzimy tę sprawę. Jednak jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Mogę potwierdzić, że prokurator prowadzący sprawę prowadzi przesłuchania świadków – mówi Bartosz Wójcik z Prokuratury Regionalnej w Lublinie.

– Nie jestem już osobą publiczną. Dlatego nie będę też w mediach komentował sprawy – mówi nam Mirosław Iwiński, były prezes MPEC w Chełmie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 r. o 21:21
+7
A czy NIK zainteresuje sie tym co dzieje się w Urzędzie miasta Lublinie ??? Kary dla wykonawców nie są egzekwowane, umowy z deweloperami niekorzystne dla miasta, wynajem powierzchni biurowych od kolegów i kasa za wynajem do prywatnych kieszeni leje się strumieniem. Czy ktoś to skontroluje ?? Lublin to idealny przykład rządów PO. Kasy nie ma i ni będzie , zadłużenie miasta rośnie lawinowo , a ludziom żyje się tu coraz gorzej.
Avatar
niezależny / 28 sierpnia 2019 r. o 04:00
+6
Po piewrsze MPEC w ostatnich 20 latach jedyny raz zanotował straty. Po drugie obecny Prezes przygotowuje społkę do prywatyzcji, a odbywa się to bez zachowania odpowiednich procedur na podstawie listu intencyjnego. Bez wyceny spółki przez niezależnych wyłonionych w drodze przetargu uprawnionych rzeczoznawców. To moim zdaniem też powinna zbadać conajmiej NIK. Komunikat Prezydenta Miasta mówiący o wycenie Spółki przez nabywcę to jakaś niedorzecznoś.. Oczekiwać też należy na stanowisko Zarządu Chełmianki największego beneficjenta darowizn i kibiców.
Avatar
Zbyszek / 29 sierpnia 2019 r. o 15:33
+4
a gdzie była rada Nadzorcza??? Ile zarabali??? podać nazwiska i rozliczyć co robili za te pieniądze i dlaczego firma pada?
Avatar
niezależny / 28 sierpnia 2019 r. o 12:27
+3
Mała uwaga co do przechowalni polityków w MPEC, to prezes Iwiński nigdy nie był politykiem tylko pracował w MPEC jako b.dobry fachowiec. Przechowywali się w MPEC politycy szczebla lokalnego miedzy innymi kuźnia kadr obecnej władzy jak: Pan Juszczak Artur kiedyś PSL bardzo wszechstronny fachowiec, pan Rafał Bukowski obecnie działacz prawicowy Konfederacji Korwin - 6- ściomiesięczny niekompetentny prezes PUM, który gardził starszymi pracownikami tej spółki, Artur Jędruszczuk były wiceprzewodniczący SLD w Chełmie, który pełnił funkcję głównego energetyka MPEC prze 10 lat i odpowiadał w spółce za najważniejsze merytoryczne sprawy jej funkcjonowania, obecnie zdobywający na siłę zaufanie obecnej władzy PIS w Chełmie. Podjęte kierunki działania i postępowanie zmierzające do prywatyzacji spółki, są wykonywane na polecenie Prezydenta niezgodne są z obowiązującymi procedurami w tym zakresie. List intencyjny nie jest dokumentem pozwalającym na penetrację Spółki przez nieuprawnione do tego podmioty. Jej wycena przez nieuprawniony podmiot to śmiech na sali. Obecny przewodniczący Rady Miasta powinien zgłosić tę sprawę do NIK i organów ścigania. Uważa, ze mieszkańcy Chełma powinni się sprzeciwić takiej formie zbycia spółki przez Miasto Chełm dosłowne za grosze. Podobny zamiar sprzedaży udziałów czyli prywatyzacji dotyczy też MPGK i PGO. Jeśli ten proceder się uda to będzie to zamach na mienie samorządowe Chełma. Zamiast obiecanych 500 mln dla Miasta będzie wyprowadzenie kasy z Miasta.
Mała uwaga co do przechowalni polityków w MPEC, to prezes Iwiński nigdy nie był politykiem tylko pracował w MPEC jako b.dobry fachowiec. Przechowywali się w MPEC politycy szczebla lokalnego miedzy innymi kuźnia kadr obecnej władzy jak: Pan Juszczak Artur kiedyś PSL bardzo wszechstronny fachowiec, pan Rafał Bukowski obecnie działacz prawicowy Konfederacji Korwin - 6- ściomiesięczny niekompetentny prezes PUM, który gardził starszymi pracownikami tej spółki, Artur Jędruszczuk były wiceprzewodniczący SLD w Chełmie, który pełnił funkcję głównego ... rozwiń
Avatar
obserwator / 27 sierpnia 2019 r. o 22:04
+3
Niestety, w takich miasteczkach, jak Chełm czy Lublin, układ interpersonalny jest ponad prawem i tego nie przeskoczymy!!!!!!!!
Avatar
Zależny / 28 sierpnia 2019 r. o 21:24
+2
Prezes Iwiński wielki fachowiec co spółkę z sześcioma milionami na minusie zostawił, a polityczny też nie był, przez przypadek stratował na radnego w poprzednich wyborach z komitetu Fiszowej.
Avatar
Zależny / 28 sierpnia 2019 r. o 13:24
+2
Marian uspokój się bo ci by-pasy puszczą.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 r. o 11:35
+2
MPEC była zawsze przechowalnia polityków co potracili manadaty/stołki az dziw że tyle wytrwał
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 r. o 08:08
+2
Sorry bardzo ale darowizna na rzecz kurii rzymskokatolickiej to danina którą po prostu muszą odprowadzać
Avatar
Sprawiedliwy / 2 września 2019 r. o 20:19
+1
Ratunek dla Mpec pani Haponska. Ponury żart. Tak się zna na finansach jak każdy. Do restrukturyzacji PUM zatrudniła firmę zewnętrzną za usługi której trzeba będzie zapłacić. Wynagrodzenie pani Haponskiej również trzeba będzie zapłacić. Gdzie tu jest fachowość ? Każdy z Was może być prezesem.
Avatar
Sprawiedliwy / 2 września 2019 r. o 20:19
+1
Ratunek dla Mpec pani Haponska. Ponury żart. Tak się zna na finansach jak każdy. Do restrukturyzacji PUM zatrudniła firmę zewnętrzną za usługi której trzeba będzie zapłacić. Wynagrodzenie pani Haponskiej również trzeba będzie zapłacić. Gdzie tu jest fachowość ? Każdy z Was może być prezesem.
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 07:57
-1
Jedyny ratunek dla Mpecu to Pani Haponska. Widać że ma pojęcie o finansach i ma jaja. Pum i tak upadnie a Mpecu szkoda się pozbyć. Obecne władza tylko zniszczy firmę co już prawie zrobiła. Prezydencie zacznij myśleć też o Chełmie.
Avatar
Zbyszek / 29 sierpnia 2019 r. o 15:33
+4
a gdzie była rada Nadzorcza??? Ile zarabali??? podać nazwiska i rozliczyć co robili za te pieniądze i dlaczego firma pada?
Avatar
Gość / 29 sierpnia 2019 r. o 13:04
0
A ten obecny prezes to nie ten sam co startował na prezesa w Siedlcach. Jak ten sam to daje dużo do myślenia Panie Prezydencie. Dlaczego tam go nie chcieli
Avatar
Zależny / 28 sierpnia 2019 r. o 21:24
+2
Prezes Iwiński wielki fachowiec co spółkę z sześcioma milionami na minusie zostawił, a polityczny też nie był, przez przypadek stratował na radnego w poprzednich wyborach z komitetu Fiszowej.
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 r. o 16:38
+1
Każdy wie że w spółce karty rozdaje i rządzi blondynka o imieniu Basia. Prezes bez jej akceptacji nic nie zrobi.
Avatar
Niezależny 2 / 28 sierpnia 2019 r. o 16:31
0
Niezależny ma całkowitą rację Prezes Iwinski jest fachowcem w zakresie energetyki cieplnej ale musiał na polecenie Pani Prezydent zatrudnić ludzi SLD typu Zolnierek. Winiarska Siepsiak i już wcześniej wymienieni. Musiał zapewnić im sowite wynagrodzenie za nic nie robienie. Teraz już całkiem maja pewnie raj. Prezydenta to nie interesuje. Myśli że znajomość prezesa A. J. Z szefami PGE pomoże zrobić interes życia. Będzie pewnie odwrotnie. PO już tylko czeka na wejście poselskie w stylu Pana Szweda
Avatar
Zależny / 28 sierpnia 2019 r. o 13:24
+2
Marian uspokój się bo ci by-pasy puszczą.
Avatar
niezależny / 28 sierpnia 2019 r. o 12:27
+3
Mała uwaga co do przechowalni polityków w MPEC, to prezes Iwiński nigdy nie był politykiem tylko pracował w MPEC jako b.dobry fachowiec. Przechowywali się w MPEC politycy szczebla lokalnego miedzy innymi kuźnia kadr obecnej władzy jak: Pan Juszczak Artur kiedyś PSL bardzo wszechstronny fachowiec, pan Rafał Bukowski obecnie działacz prawicowy Konfederacji Korwin - 6- ściomiesięczny niekompetentny prezes PUM, który gardził starszymi pracownikami tej spółki, Artur Jędruszczuk były wiceprzewodniczący SLD w Chełmie, który pełnił funkcję głównego energetyka MPEC prze 10 lat i odpowiadał w spółce za najważniejsze merytoryczne sprawy jej funkcjonowania, obecnie zdobywający na siłę zaufanie obecnej władzy PIS w Chełmie. Podjęte kierunki działania i postępowanie zmierzające do prywatyzacji spółki, są wykonywane na polecenie Prezydenta niezgodne są z obowiązującymi procedurami w tym zakresie. List intencyjny nie jest dokumentem pozwalającym na penetrację Spółki przez nieuprawnione do tego podmioty. Jej wycena przez nieuprawniony podmiot to śmiech na sali. Obecny przewodniczący Rady Miasta powinien zgłosić tę sprawę do NIK i organów ścigania. Uważa, ze mieszkańcy Chełma powinni się sprzeciwić takiej formie zbycia spółki przez Miasto Chełm dosłowne za grosze. Podobny zamiar sprzedaży udziałów czyli prywatyzacji dotyczy też MPGK i PGO. Jeśli ten proceder się uda to będzie to zamach na mienie samorządowe Chełma. Zamiast obiecanych 500 mln dla Miasta będzie wyprowadzenie kasy z Miasta.
Mała uwaga co do przechowalni polityków w MPEC, to prezes Iwiński nigdy nie był politykiem tylko pracował w MPEC jako b.dobry fachowiec. Przechowywali się w MPEC politycy szczebla lokalnego miedzy innymi kuźnia kadr obecnej władzy jak: Pan Juszczak Artur kiedyś PSL bardzo wszechstronny fachowiec, pan Rafał Bukowski obecnie działacz prawicowy Konfederacji Korwin - 6- ściomiesięczny niekompetentny prezes PUM, który gardził starszymi pracownikami tej spółki, Artur Jędruszczuk były wiceprzewodniczący SLD w Chełmie, który pełnił funkcję głównego ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 sierpnia 2019 r. o 11:35
+2
MPEC była zawsze przechowalnia polityków co potracili manadaty/stołki az dziw że tyle wytrwał
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pijany kierowca potrącił dwóch chłopców i uciekł. Daleko nie zajechał
film

Pijany kierowca potrącił dwóch chłopców i uciekł. Daleko nie zajechał

60-latek potrącił samochodem dwoje dzieci w wieku 7 i 10 lat. Pijany kierowca uciekł z miejsca wypadku.

Bimbrownia w domu mieszkanki Radzynia Podlaskiego

Bimbrownia w domu mieszkanki Radzynia Podlaskiego

Radzyńscy kryminalni weszli wczoraj na posesję w Radzyniu Podlaskim.

Zdobądź zawód z przyszłością !

Zdobądź zawód z przyszłością !

W obecnych realiach na rynku pracy coraz ważniejsze jest właściwe przygotowanie potencjalnego pracownika do wykonywania określonych zadań zawodowych, posiadającego wiedzę, umiejętności i uprawnienia atrakcyjne dla pracodawcy.

Dzieci z Łukowa na kwarantannie odwiedził gość z komendy

Dzieci z Łukowa na kwarantannie odwiedził gość z komendy

Łukowscy policjanci codziennie sprawdzają osoby objęte kwarantanną. Niejednokrotnie zdarza się, że wśród osób dorosłych przebywają też dzieci.

Catering dietetyczny, czyli jak dietetyk trafia pod strzechy

Catering dietetyczny, czyli jak dietetyk trafia pod strzechy

Odchudzanie z dowozem do domu. Brzmi jak reklama kolejnego produktu w telezakupach. Tymczasem prawda jest zgoła inna. To po prostu zwięzły opis nowego trendu w zdrowym żywieniu – cateringu dietetycznego.

Gdzie w Polsce najłatwiej zdać na prawo jazdy? Ranking zdawalności
galeria

Gdzie w Polsce najłatwiej zdać na prawo jazdy? Ranking zdawalności

Najwyższy odsetek zdawalności części teoretycznej kursu na prawo jazdy w gronie miast wojewódzkich jest w Lublinie. Z kolei na część praktyczną warto wybrać się do Biłgoraja.

Ważne dla parkujących w Lublinie. Zapłacą tylko jedną aplikacją

Ważne dla parkujących w Lublinie. Zapłacą tylko jedną aplikacją

Od najbliższego poniedziałku już tylko jedna aplikacja na smartfony będzie obsługiwać opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

Chciał przejechać ludzi na Starówce w Zamościu

Chciał przejechać ludzi na Starówce w Zamościu

Dwaj mężczyźni zwrócili uwagę 21-letniemu kierowcy, że łamie przepisy. Ten zamiast przyznać się do błędu, chciał ich przejechać. Jednemu z nich groził także pobiciem.

Skoki narciarskie: Start nowego sezonu 21 listopada w Wiśle
film

Skoki narciarskie: Start nowego sezonu 21 listopada w Wiśle

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zatwierdziła kalendarz sezonu 2020/21. Rywalizacja podobnie jak w ostatnich latach rozpocznie się w Wiśle.

Zakupy w sklepach już bez ograniczeń. Restauracje i bary bez limitów, wesela do 150 osób
galeria

Zakupy w sklepach już bez ograniczeń. Restauracje i bary bez limitów, wesela do 150 osób

Już od najbliższej soboty, 30 maja znikają ograniczenia w liczbie osób mogących jednorazowo robić zakupy w sklepach. Limity znikają także w gastronomii. Dla gości w pełni otworzą się też hotele.

4 etap odmrażania gospodarki, zniesienie ograniczeń. Wszystkie aktualne zasady - szczegóły z 27 maja
galeria

4 etap odmrażania gospodarki, zniesienie ograniczeń. Wszystkie aktualne zasady - szczegóły z 27 maja

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie – wchodzimy w kolejny etap odmrażania - informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Znowu będzie można pójść do siłowni i na basen. Działać będą też sauny i studia tatuażu

Znowu będzie można pójść do siłowni i na basen. Działać będą też sauny i studia tatuażu

Obiekty rekreacyjne, takie jak siłownie, kluby fitness, baseny i sale zabaw, będą działały od 6 czerwca. Również tego dnia będą mogły ruszyć sauny, solaria, salony masażu i salony tatuażu. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił to dzisiaj podczas konferencji prasowej.

Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe na świeżym powietrzu od soboty 30 maja
galeria

Noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe na świeżym powietrzu od soboty 30 maja

Od najbliższej soboty 30 maja nie trzeba będzie nosić maseczki w przestrzeni publicznej – poinformował na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Już wiemy, kiedy otwarte będą kina, teatry, filharmonie, opery i parki rozrywki

Już wiemy, kiedy otwarte będą kina, teatry, filharmonie, opery i parki rozrywki

Od 6 czerwca otwarte będą kina, teatry, opery, filharmonie, domy kultury i parki rozrywki. Będzie można także uczestniczyć w koncertach plenerowych. Ogłosili to dzisiaj premier Mateusz Morawiecki i minister kultury Piotr Gliński podczas konferencji prasowej.

Sześć zawodniczek MKS Perła z powołaniami do reprezentacji Polski

Sześć zawodniczek MKS Perła z powołaniami do reprezentacji Polski

W gronie nominowanych znalazły się Magda Balsam, Weronika Gawlik, Marta Gęga, Dagmara Nocuń, Aleksandra Rosiak i Joanna Szarawaga.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.