Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

26 lipca 2019 r.
8:10

Michał Rola-Żymierski nie jest już honorowym obywatelem Chełma. "Zamykamy tę kartę historii i piszemy nową"

3 68 A A
Delegacja Chełma u Michała Roli-Żymierskiego. 1984 rok
Delegacja Chełma u Michała Roli-Żymierskiego. 1984 rok (fot. Chełmska Biblioteka Cyfrowa)

W dzień manifestu lipcowego zamykamy tę kartę historii i piszemy nową – Rada Miasta potępiła PKWN i odebrała honorowe obywatelstwo Michałowi Roli-Żymierskiemu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rada Miasta Chełm uznając, iż przez wiele lat zakłamywano historię przypisując Miastu Chełm miejsce ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, a także dobro Miasta Chełm i wszystkich jego mieszkańców przedstawia ocenę systemu komunistycznego w Polsce – czytamy w treści uchwały.

– W dzień manifestu lipcowego zamykamy tę kartę historii i piszemy nową – napisał na Twitterze zaraz po głosowaniu prezydent Chełma Jakub Banaszek.

75 lat temu, 22 lipca 1944 roku Radio Moskwa podało, że w Chełmie powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, de facto rząd tymczasowy, który miał zalegalizować komunistyczne władze na terytorium Polski. Pierwszym wydanym dokumentem był manifest - Manifest Lipcowy, który został podpisany i zatwierdzony przez Józefa Stalina w Moskwie. Dzięki badaniom historyków wiemy, że członkowie komitetu w Chełmie długo nie zabawili, zaś sam manifest wydrukowano w Moskwie. Ale przez lata propaganda zrobiła swoje.

W czasach PRL 22 lipca był najważniejszym świętem państwowym, znanym z pochodów, masówek i… festynów, na których można było kupić niedostępne w sklepach artykuły, takie jak piwo czy czeskie trampki.

W drugim głosowaniu, Rada Miasta Chełm pozbawiła Honorowego Obywatelstwa Miasta Marszałka Polski Michała Rolę-Żymierskiego, dowódcy Armii Ludowej, współpracownika NKWD, członka Komisji Wojskowej Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, prezesa Zarządu Głównego i następnie Rady Naczelnej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.

– Michał Żymierski, właściwie Michał Łyżwiński, ps. Rola, brał udział w jednej z największych wojskowych afer korupcyjnych w II RP, był agentem sowieckiego wywiadu, odpowiada za śmierć i prześladowania tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Jeszcze w 1944 r. na Zamku Lubelskim uwięzionych zostało kilka tysięcy żołnierzy AK. Do kwietnia 1945 r. wykonano tam ok. 100 wyroków śmierci, które w większości podpisywał Rola-Żymierski. Był współautorem i realizatorem akcji „oczyszczania wojska polskiego” z żołnierzy związanych niegdyś z AK. Szacuje się, że w akcjach przeciwko AK zginęło ponad 8 tys. ludzi. Rola-Żymierski był też jednym z realizatorów polityki Józefa Stalina względem Polski. Jako jeden z członków PKWN podpisał w lipcu 1944 r. sowieckie warunki względem polskiej granicy. Jest też jednym z sygnatariuszy Manifestu lipcowego PKWN z 22 lipca 1944 r., który uważa się za początek podporządkowania Polski Związkowi Radzieckiemu i utworzenie polskiego reżimu komunistycznego uznawanego za zbrodniczy. Stąd zasadnym jest pozbawienie Michała Roli-Żymierskiego honorowego obywatelstwa Miasta Chełm – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Michał Rola-Żymierski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela w czasie Stanu Wojennego 27 kwietnia 1982 roku. W dwa lata później w warszawskim mieszkaniu marszałka gościła delegacja chełmskich władz, która wręczyła mu okolicznościowy medal.

To nie pierwszy raz, gdy chciano pozbawić Michała Rolę-Żymierskiego honorowego obywatelstwa. W 2010 roku, gdy prezydentem Chełma była Agata Fisz i rządziła w radzie koalicja Postaw na Chełm, Rozwój i Demokracja i Polskiego Stronnictwa Ludowego, grupa kombatantów zwróciła się z podobnym wnioskiem. Ale wtedy pomysł przepadł.

Co ciekawe, nie istnieje lista, czy zestawienie wszystkich, którzy zostali wyróżnieni tytułem Honorowy Obywatel Chełma, ale nam udało się zebrać kilka dat i nazwisk:

* 17 czerwca 1925 roku honorowe obywatelstwo Chełma otrzymał marszałek Józef Piłsudski

* 1938 rok - Drugi Pułk Artylerii Ciężkiej

* 1998 rok - Irena Siemaszko, kierująca polską szkołą podstawową w Barskunach na Litwie, dr Marek Pieńkowski, właściciel klinik medycznych w Stanach Zjednoczonych i majątku Suchekownaty, Edmundas Pupinis, mer rejonu Utena na Litwie, Władimir Iwanowicz Bojko, mer miasta Kowel na Ukrainie, Rien Van Dijk, przewodniczący Holenderskiej Fundacji Pomocy dla Polski, Jenny G. Sleurink-Rabbinge, burmistrz miasta Middelharnis w Holandii, Michel Le Goff, mer miasta Morlaix we Francji i Victor Ashe, burmistrz miasta Knoxville w USA

* 2008 rok - Zofia Książek, nauczyciel I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Czarnieckiego w Chełmie

* 2009 rok - ks. infułat Kazimierz Bownik, dziekan Kapituły Kolegiackiej Chełmskiej.

e-Wydanie

Komentarze 68

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Chodzace pomniki / 26 lipca 2019 o 08:59
+11
Teraz jest wysyp yntelektualystow inaczej z Chełma mazurek sasin
Avatar
Gość / 26 lipca 2019 o 08:21
+11
Pozbawcie jeszcze praw psa Szarika ...
Avatar
Janusz z Biłgoraja / 26 lipca 2019 o 11:08
+10
Chełm był zawsze określany jako czerwony, a niedługo będzie najbardziej prawackim miastem na Lubelszczyźnie. Bardziej papieski niż papież.
Avatar
Do Roboty / 26 lipca 2019 o 08:26
+10
Banaszek niech się weźmie a zarządzanie miastem a nie za zmienianie historii, zaraz pomniki Jarosława będzie stawiał. Chełm za jego rządów miał się rozwijać a się zwija.
Avatar
Gość / 26 lipca 2019 o 10:16
+9
Historia jest historią. Nie da się napisać nowej i nawet nie wolno. Trzeba znać prawdę, a nie pisać sobie właściwe historie. Zgroza jak się zacznie "pisanie" historii. Ona się sama napisała i taką dla pokoleń ma pozostać....
Avatar
gość / 26 lipca 2019 o 08:49
+8
Ale w tym Chełmie to są głupki, dopiero teraz się zorientowali że Żymierski był honorowym obywatelem. Za 4 lata jak PIS przestanie rządzić w Chełmie to wybiorą kolejnego świętego a Banaszka wpiszą na czarną listę za to że był wiernym funkcjonariuszem PIS-u. Po każdych wyborach zwiększa się ilość tzw. doktorów i profesorów aby gloryfikowali aktualną władzę. Ale czy ci tzw ,,naukofcy,, to niestety autorytetu już nie mają za grosz.
Avatar
KL / 26 lipca 2019 o 13:12
+7
"Głupcy z Chełma" (Singer).
Avatar
narodowy / 26 lipca 2019 o 10:36
+6
Uprzejmie uprasza sie pisowskich imbecyli o nie porownywanie tak zacnych person jak Anders, Maczek, Sosabowski czy "Nil" do zoliborsko-chazarskich gnomow Lecha i Jaroslawa K.
Avatar
Gość / 26 lipca 2019 o 09:27
+5
Cyt:"Władimir Iwanowicz Bojko, mer miasta Kowel na Ukrainie" - klto nastepny, Stepan Bandera?
Avatar
Gość / 26 lipca 2019 o 09:21
+5
A czy L i J Kaczyńscy są honorowymi obywatelami Chełma ? I czy ma już ulicę ofiar zamachu Smoleńskiego ? O pomniku nie wspominając
Avatar
RRR / 25 sierpnia 2019 o 10:17
-1
Jedyną winą marszałka było to że nie poparł piłsudskiego w zamachu majowym.Postawiono mu idiotyczny zarzut kryminalny -takie 'nadużycia" to w wojsku ma kazdy generał.A teraz gnoi się człowieka -zdobywcę berlina.Stawia sie piedestały bandytów typu łupaszko czy też zdrajcę Kuklinskiego a prawdziwego polskiego zolnierza obrzuca błotem .WSTYD
Avatar
Gość / 2 sierpnia 2019 o 10:37
0
Jak miło. Towarzysze i towarzyszki kwiczą z rozpaczy i przerażenia. Tak trzymać! Tak trzymać!
Avatar
Gość / 30 lipca 2019 o 23:03
-1
Duperele
Avatar
Gość / 28 lipca 2019 o 21:40
+3
Jak miło. Towarzysze i towarzyszki kwiczą z rozpaczy i przerażenia. Tak trzymać!
Avatar
Gość / 28 lipca 2019 o 21:39
+3
Jak miło. Towarzysze i towarzyszki kwiczą z rozpaczy i przerażenia. Tak trzymać!
Avatar
Gość / 28 lipca 2019 o 21:38
+3
Michał Żymierski, właściwie Michał Łyżwiński, ps. Rola, brał udział w jednej z największych wojskowych afer korupcyjnych w II RP, był agentem sowieckiego wywiadu, odpowiada za śmierć i prześladowania tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Jeszcze w 1944 r. na Zamku Lubelskim uwięzionych zostało kilka tysięcy żołnierzy AK. Do kwietnia 1945 r. wykonano tam ok. 100 wyroków śmierci, które w większości podpisywał Rola-Żymierski. Był współautorem i realizatorem akcji „oczyszczania wojska polskiego” z żołnierzy związanych niegdyś z AK. Szacuje się, że w akcjach przeciwko AK zginęło ponad 8 tys. ludzi. Rola-Żymierski był też jednym z realizatorów polityki Józefa Stalina względem Polski.
Michał Żymierski, właściwie Michał Łyżwiński, ps. Rola, brał udział w jednej z największych wojskowych afer korupcyjnych w II RP, był agentem sowieckiego wywiadu, odpowiada za śmierć i prześladowania tysięcy oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. Jeszcze w 1944 r. na Zamku Lubelskim uwięzionych zostało kilka tysięcy żołnierzy AK. Do kwietnia 1945 r. wykonano tam ok. 100 wyroków śmierci, które w większości podpisywał Rola-Żymierski. Był współautorem i realizatorem akcji „oczyszczania wojska polskiego” z żołnierzy związanych niegdyś z AK. Szacuj... rozwiń
Avatar
Gość / 28 lipca 2019 o 21:37
+3
Szumowina straszna z tego Żymierskiego była - niech spoczywa na śmietniku historii tam, gdzie jego miejsce
Avatar
Gość / 28 lipca 2019 o 21:35
+2
Jak miło. Towarzysze i towarzyszki kwiczą z rozpaczy i przerażenia. Tak trzymać!
Avatar
Gość / 28 lipca 2019 o 21:34
+2
Jak miło. Towarzysze i towarzyszki kwiczą z rozpaczy i przerażenia. Tak trzymać!
Avatar
Gość / 28 lipca 2019 o 21:33
+2
"Rola-Żymierski oświadcza, że jest całym sercem i całą duszą przy naszych braciach i towarzyszach broni, którzy przemierzyli prawie całą Rosję i zdaje sobie sprawę z tego, że będąc na stanowisku głównodowodzącego Ludowym Wojskiem Polskim z decyzji partii, zawsze się tej partii podporządkuje." - Z protokołu posiedzenia Biura Politycznego KC Polskiej Partii Robotniczej dnia 29 października 1944.
Zobacz wszystkie komentarze 68

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Policja zatrzymała 43-letniego przedsiębiorcę. Grozi mu 10 lat więzienia
galeria
film

Lublin: Policja zatrzymała 43-letniego przedsiębiorcę. Grozi mu 10 lat więzienia 2 1

Policjanci z Lublina zatrzymali przedsiębiorcę, podejrzanego o wyłudzenie 2,5 mln zł unijnej dotacji. Firma Rafała M. działa w branży recyklingu odpadów. Dotacja miała być przeznaczona na zakup nowoczesnych maszyn.

8-latek wybiegł za pieskiem i zaginął. Szukali go wszyscy policjanci w mieście

8-latek wybiegł za pieskiem i zaginął. Szukali go wszyscy policjanci w mieście 11 5

Ponad 70 policjantów, strażacy, funkcjonariusze Straży Leśnej i Straży Ochrony Kolei poszukiwali w sobotę po południu 8-latka z Łukowa

Ponad 140 filmów do zobaczenia na Lubelskim Festiwalu Filmowym (program)
22 listopada 2019, 17:00

Ponad 140 filmów do zobaczenia na Lubelskim Festiwalu Filmowym (program) 0 0

Przed nami 13. edycja Lubelskiego Festiwalu Filmowego, który w tym roku zostanie zorganizowany w dniach 22-30 listopada. W programie pokazy ponad 140 filmów, warsztaty, koncerty, spotkania i wiele więcej.

Znęcała się nad mężem. Grozi jej 5 lat więzienia

Znęcała się nad mężem. Grozi jej 5 lat więzienia 4 3

49-letnia mieszkanka gminy Spiczyn usłyszała zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad swoim mężem

Unia Białopole, czyli mistrzowie defensywy

Unia Białopole, czyli mistrzowie defensywy 0 0

Zespół z Białopola będzie do rundy rewanżowej liderem rozgrywek. Mistrz jesieni może pochwalić się imponującym wynikiem: w 13 spotkaniach dał sobie strzeli zaledwie trzy gole

Lubelskie: Tragiczny wypadek w lesie. Znaleziono zwłoki 71-latka

Lubelskie: Tragiczny wypadek w lesie. Znaleziono zwłoki 71-latka 0 0

71-latek został przygnieciony przez ciągnik i zmarł wskutek odniesionych obrażeń. Policjanci z biłgorajskiej komendy, pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają okoliczności tego tragicznego wypadku.

Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia): Cały czas mam w głowie wspinanie

Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia): Cały czas mam w głowie wspinanie 0 0

ROZMOWA z Aleksandrą Mirosław z KW Kotłownia Lublin, mistrzynią świata we wspinaczce sportowej na czas

Nowa droga jest, chodnika nie zbudowano. Mieszkańcy: Czujemy się oszukani
film

Nowa droga jest, chodnika nie zbudowano. Mieszkańcy: Czujemy się oszukani 4 13

Na wybudowanie chodnika mieszkańcy czekają od lat. Myśleli, że powstanie on teraz, przy okazji przebudowy drogi. Ale przeliczyli się. Remont się kończy, a oni muszą chodzić niebezpiecznym poboczem przy ruchliwej szosie.

Łęczna: Nowe progi zwalniające już są, a burmistrz zapowiada kolejne

Łęczna: Nowe progi zwalniające już są, a burmistrz zapowiada kolejne 0 3

Na ulicy Bogdanowicza w Łęcznej zamontowano dwa progi zwalniające. Burmistrz zapowiada montaż kolejnych. Ma to poprawić bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej w liczbach

Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej w liczbach 0 0

Gryf Gmina Zamość mistrzem jesieni! Drużyna trenera Romana Blonki przez pierwszą część sezonu przeszła jak burza notując serię 13 meczów bez porażki

Wojewoda unieważnił mandat radnego. Odbędzie się losowanie

Wojewoda unieważnił mandat radnego. Odbędzie się losowanie 0 5

Wojewoda lubelski unieważnił mandat jednego z radnych powiatu opolskiego. Decyzja to efekt pomyłki tamtejszej komisji wyborczej, która nie przeprowadziła wymaganego przepisami losowania. Odbędzie się ono w najbliższą niedzielę

W Lublinie powstaną nowe pętle autobusowe. Miasto ma również plan na kolejne inwestycje

W Lublinie powstaną nowe pętle autobusowe. Miasto ma również plan na kolejne inwestycje 24 13

Nowe pętle komunikacji miejskiej mają powstać przy Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka „Lalka”. Planowane są tu ładowarki dla autobusów elektrycznych, toalety, a nad zalewem także bezpłatny parking. W planie są już następne takie węzły, m.in. przy al. Kraśnickiej w rejonie Wróblej oraz przy ul. Osmolickiej

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 18.11.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 18.11.2019 0 0

Gwardia Opole – Azoty Puławy 26:24. Awans się oddalił

Gwardia Opole – Azoty Puławy 26:24. Awans się oddalił 0 1

W pierwszym meczu trzeciej rundy Pucharu EHF Azoty Puławy przegrały z Gwardią Opole 24:26. Rewanż w sobotę w Puławach, w którym puławianie, aby myśleć o występach w fazie grupowej, muszą odrobić straty

Wisła Sandomierz – Wisła Puławy 0:1. Nowy trener nadal z kompletem

Wisła Sandomierz – Wisła Puławy 0:1. Nowy trener nadal z kompletem 0 0

Drugi mecz pod wodzą Mariusza Pawlaka i drugie zwycięstwo. Wisła Puławy pokonała w Sandomierzu swoją imienniczkę 1:0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.