Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

17 lipca 2014 r.
8:45
Edytuj ten wpis

Ranny, spędził miesiąc na bagnach. Żołnierz AK odznaczony Krzyżem Obrońców Wołynia

Autor: Zdjęcie autora (bar)
16 7 A A

Kazimierz Kapyś, pseudonim "Jabłoń, był szczerze wzruszony, kiedy wczoraj na podwórku swojego domu w Siedliszczu nad Bugiem zastał wyprężonych jak struny umundurowanych żołnierzy i partyzantów. Dowodzący nimi Krzysztof Krzywiński z zachowaniem ceremoniału wojskowego wręczył mu przyznany przez Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy AK Krzyż Obrońców Wołynia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- To odznaczenie, ustanowione niedawno podczas ostatniego Światowego Zjazdu Żołnierzy AK, zostało przyznane pierwszym 100 kombatantom - mówi Krzywiński, prezes chełmskiego Stowarzyszenia Kresy - Pamięć i Przyszłość i założyciel działającej przy nim grupy rekonstrukcyjnej. - Niektórzy z odznaczonych z różnych powodów poprosili nas, byśmy odebrali krzyż w ich imieniu. Postanowiliśmy zrobić to na swój sposób tak, jak ci ludzie na to zasługują.

Ppor. Kapyś był żołnierzem 1 Batalionu 50 pp Zgrupowania "Zagroda” 27 Wołyńskiej Dywizji AK. Został ciężko ranny, kiedy jego formacja wymykała się w lasach szackich z niemieckiego okrążenia. Wraz z jeszcze jednym partyzantem spędzili na bagnie około miesiąca, zanim radzieccy partyzanci nie zabrali ich do szpitala. W tym czasie najbliżsi zdążyli zamówić za niego mszę świętą, uznając że zginął w walce.

Krzyż Obrońców Wołynia

Krzyż Obrońców Wołynia przysługuje wszystkim członkom wołyńskiej konspiracji, polskiej samoobrony, żołnierzom 27 WDP AK oraz tym, którzy już po wojnie wspierali etos wołyńskich bojowników i patriotów. Jego forma jest dziełem Krzywińskiego.

Tego samego dnia co ppor. Kapyś odznaczenie w takich samych okolicznościach otrzymał także mieszkający w Chełmie Józef Łukaszewski ps. "Czajka”. Ponadto pośmiertnie odznaczony został brat Józefa Henryk Łukaszewski. W tym przypadku krzyż odebrał syn.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Tadeusz / 28 kwietnia 2015 o 11:42
0

Przed wojną Krzyż Wołynia był odznaczeniem kombantanckim  trzech stopni:  Krzyż Wołynia z Szablami

  Krzyż Wołynia z Mieczami, Krzyż Wołynia.  Obecnie : Decyzją Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wołyń ustanowiony został KRZYŻ OBROŃCÓW WOŁYNIA 1939-1944. Pierwsze wręczenie w/w odznaczenia miało miejsce w trakcie trwania XXXV zjazdu żołnierzy wołyńskiej dywizji. Zjazd miał miejsce na terenie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie – Rembertowie w dniach 11 – 13 lipca 2014 roku.

Odznaczenie  jest formą pamiątkową, przyznawaną w pierwszej kolejności żyjącym weteranom – członkom wołyńskiej konspiracji, samoobrony i 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK oraz pośmiertnie rodzinom. W dalszej kolejności osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do popularyzacji czynu zbrojnego podziemia niepodległościowego na Wołyniu oraz upamiętniają pamięć o ludobójstwie społeczności polskiej na kresach. Można ten krzyż kupić za 50zł... Autorem pomysłu i pierwotnego wyglądu był Bogumił Szarwiłło. 

Przed wojną Krzyż Wołynia był odznaczeniem kombantanckim  trzech stopni:  Krzyż Wołynia z Szablami

  Krzyż Wołynia z Mieczami, Krzy... rozwiń

Avatar
Zdziwiony / 15 marca 2015 o 18:38
0

Czy ktoś mi powie (napisze) historię tego krzyża..?? Kto go ustanowił, regulamin przyznawania, kapituła, itd, itp detale niebędne dla tego "krzyżowego ceremoniału". Słyszałem też, że można sobie zamówić takie krzyże np. ze 40 dgk za kwotę 45 zeta/sztuka.     

Avatar
Tadeusz / 15 marca 2015 o 14:01
0

Po pierwsze : zgodnie z ceremoniałem wojskowym może przekazać w imieniu odznaczenie wojskowy a nie osoba ubrana w mundur historyczny. 

Po drugie Krzysztof Krzywiński faktycznie coś tam kombinował przy odznaczeniu ale jego formę i wizerunek wypracował i opracował Bogumił Szarwiłło. 

Po trzecie Krzyż Wołynia otrzymali również funkcjonariusze Straży Granicznej za ciężką społeczną pracę przy ekshumacjach na Wołyniu.

Avatar
wolność słowa / 17 lipca 2014 o 14:12
0

Panie "rex" oprócz rusofobii ujawniła się u pana nekrofilia...

Ale to normalne: chęć wykopywania zwłok jest powszechna przy rusofobii... 

Avatar
alibaba / 17 lipca 2014 o 14:07
0

Do "rex": w twojej wypowiedzi nie widać rusofobii... już nazywając obecnie rosjan "ruskimi" udowodniłeś otwartość na inne narody...

Byłem w kilku krajach i wiem, że niemiec zawsze polaka traktuje z góry, o amerykanach to szkoda gadać wszystkich traktują jak poddanych. rosjanie są przyjacielscy ale też dumni w końcu to największe państwo świata... Śmieją się z polskiej rusofobii wręcz w oczy mówią że jesteśmy sterowani przez zachód lub że jesteśmy ich poddanymi I właściwie tak jest! Mówię o normalnych ludziach, politycy mnie nie interesują, to prostytutki mentalne powiedzą i zrobią wszystko dla władzy! Nienawiść wypaliła ci rozsądek, możesz mnie nazywać "ruskim agentem" mam to gdzieś. 

Do "rex": w twojej wypowiedzi nie widać rusofobii... już nazywając obecnie rosjan "ruskimi" udowodniłeś otwartość na inne narody...

Byłem w kilku krajach i wiem, że niemiec zawsze polaka traktuje z góry, o amerykanach to szkoda gadać wszystkich traktują jak poddanych. rosjanie są przyjacielscy ale też dumni w końcu to największe państwo świata... Śmieją się z polskiej rusofobii wręcz w oczy mówią że jesteśmy sterowani przez zachód lub że jesteśmy ich poddanymi I właściwie tak jest! Mówię o normalnych ludziach, politycy mnie nie int... rozwiń

Avatar
rex / 17 lipca 2014 o 10:49
0

To nie jest rusofobia, tylko rusorealizm. Ruski zawsze był, jest i będzie naszym wrogiem. Począwszy od czasów Chrobrego, do cara, o Stalinie nie wspominając. A żołnierze sowieccy na terenie Polski walczyli nie o Polskę !!!!! tylko o ZSRR. O komunizm. O Stalina. A nie o naszą wolność czy niepodległość. Prawda taka, że ich groby u nas powinny być ekshumowane i niech sobie enkawudzista Putina zabiera gierojów do siebie. Oczywiście, poprawność polityczna nigdy na to nie pozwoli, ale tak powinno być.

Avatar
OOj / 17 lipca 2014 o 10:27
0

Fajny pomysł! Ja też założę Światowy Związek Żołnierzy AL (Armi Ludowej) i też będziemy odznaczać krzyżami obrońców polski... Tak poważnie: Dziś celowo nie pamięta się że polscy żołnierze/partyzanci czy to z AK czy z AL walczyli ramię ramię z radzieckimi żołnierzami/partyzantami przeciw niemieckiemu okupantowi. Kiedyś odznaczało się tylko tych z AL teraz tych z AK o licznych grobach żołnierzy i partyzantów radzieckich nikt nie pamięta(np bitwa partyzancka na Porytowych Wzgórzach k. Janowa lubelskiego)! "Dzięki" brudnej polityce... po wojnie stali się wrogami i zostali napuszczeni przeciwko sobie wydawali na siebie wyroki i mordowali się! O rusofobii można by było książki pisać!  Ech co za czasy gdzie ludzie nie mają własnego rozumu zdolnego do oddzielania dobra od zła a w głowach mają tylko podziały polityczne! Niech żyje ANARCHIA!

Fajny pomysł! Ja też założę Światowy Związek Żołnierzy AL (Armi Ludowej) i też będziemy odznaczać krzyżami obrońców polski... Tak poważnie: Dziś celowo nie pamięta się że polscy żołnierze/partyzanci czy to z AK czy z AL walczyli ramię ramię z radzieckimi żołnierzami/partyzantami przeciw niemieckiemu okupantowi. Kiedyś odznaczało się tylko tych z AL teraz tych z AK o licznych grobach żołnierzy i partyzantów radzieckich nikt nie pamięta(np bitwa partyzancka na Porytowych Wzgórzach k. Janowa lubelskiego)... rozwiń

Avatar
Tadeusz / 28 kwietnia 2015 o 11:42
0

Przed wojną Krzyż Wołynia był odznaczeniem kombantanckim  trzech stopni:  Krzyż Wołynia z Szablami

  Krzyż Wołynia z Mieczami, Krzyż Wołynia.  Obecnie : Decyzją Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wołyń ustanowiony został KRZYŻ OBROŃCÓW WOŁYNIA 1939-1944. Pierwsze wręczenie w/w odznaczenia miało miejsce w trakcie trwania XXXV zjazdu żołnierzy wołyńskiej dywizji. Zjazd miał miejsce na terenie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie – Rembertowie w dniach 11 – 13 lipca 2014 roku.

Odznaczenie  jest formą pamiątkową, przyznawaną w pierwszej kolejności żyjącym weteranom – członkom wołyńskiej konspiracji, samoobrony i 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK oraz pośmiertnie rodzinom. W dalszej kolejności osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do popularyzacji czynu zbrojnego podziemia niepodległościowego na Wołyniu oraz upamiętniają pamięć o ludobójstwie społeczności polskiej na kresach. Można ten krzyż kupić za 50zł... Autorem pomysłu i pierwotnego wyglądu był Bogumił Szarwiłło. 

Przed wojną Krzyż Wołynia był odznaczeniem kombantanckim  trzech stopni:  Krzyż Wołynia z Szablami

  Krzyż Wołynia z Mieczami, Krzy... rozwiń

Avatar
Zdziwiony / 15 marca 2015 o 18:38
0

Czy ktoś mi powie (napisze) historię tego krzyża..?? Kto go ustanowił, regulamin przyznawania, kapituła, itd, itp detale niebędne dla tego "krzyżowego ceremoniału". Słyszałem też, że można sobie zamówić takie krzyże np. ze 40 dgk za kwotę 45 zeta/sztuka.     

Avatar
Tadeusz / 15 marca 2015 o 14:01
0

Po pierwsze : zgodnie z ceremoniałem wojskowym może przekazać w imieniu odznaczenie wojskowy a nie osoba ubrana w mundur historyczny. 

Po drugie Krzysztof Krzywiński faktycznie coś tam kombinował przy odznaczeniu ale jego formę i wizerunek wypracował i opracował Bogumił Szarwiłło. 

Po trzecie Krzyż Wołynia otrzymali również funkcjonariusze Straży Granicznej za ciężką społeczną pracę przy ekshumacjach na Wołyniu.

Avatar
wolność słowa / 17 lipca 2014 o 14:12
0

Panie "rex" oprócz rusofobii ujawniła się u pana nekrofilia...

Ale to normalne: chęć wykopywania zwłok jest powszechna przy rusofobii... 

Avatar
alibaba / 17 lipca 2014 o 14:07
0

Do "rex": w twojej wypowiedzi nie widać rusofobii... już nazywając obecnie rosjan "ruskimi" udowodniłeś otwartość na inne narody...

Byłem w kilku krajach i wiem, że niemiec zawsze polaka traktuje z góry, o amerykanach to szkoda gadać wszystkich traktują jak poddanych. rosjanie są przyjacielscy ale też dumni w końcu to największe państwo świata... Śmieją się z polskiej rusofobii wręcz w oczy mówią że jesteśmy sterowani przez zachód lub że jesteśmy ich poddanymi I właściwie tak jest! Mówię o normalnych ludziach, politycy mnie nie interesują, to prostytutki mentalne powiedzą i zrobią wszystko dla władzy! Nienawiść wypaliła ci rozsądek, możesz mnie nazywać "ruskim agentem" mam to gdzieś. 

Do "rex": w twojej wypowiedzi nie widać rusofobii... już nazywając obecnie rosjan "ruskimi" udowodniłeś otwartość na inne narody...

Byłem w kilku krajach i wiem, że niemiec zawsze polaka traktuje z góry, o amerykanach to szkoda gadać wszystkich traktują jak poddanych. rosjanie są przyjacielscy ale też dumni w końcu to największe państwo świata... Śmieją się z polskiej rusofobii wręcz w oczy mówią że jesteśmy sterowani przez zachód lub że jesteśmy ich poddanymi I właściwie tak jest! Mówię o normalnych ludziach, politycy mnie nie int... rozwiń

Avatar
rex / 17 lipca 2014 o 10:49
0

To nie jest rusofobia, tylko rusorealizm. Ruski zawsze był, jest i będzie naszym wrogiem. Począwszy od czasów Chrobrego, do cara, o Stalinie nie wspominając. A żołnierze sowieccy na terenie Polski walczyli nie o Polskę !!!!! tylko o ZSRR. O komunizm. O Stalina. A nie o naszą wolność czy niepodległość. Prawda taka, że ich groby u nas powinny być ekshumowane i niech sobie enkawudzista Putina zabiera gierojów do siebie. Oczywiście, poprawność polityczna nigdy na to nie pozwoli, ale tak powinno być.

Avatar
OOj / 17 lipca 2014 o 10:27
0

Fajny pomysł! Ja też założę Światowy Związek Żołnierzy AL (Armi Ludowej) i też będziemy odznaczać krzyżami obrońców polski... Tak poważnie: Dziś celowo nie pamięta się że polscy żołnierze/partyzanci czy to z AK czy z AL walczyli ramię ramię z radzieckimi żołnierzami/partyzantami przeciw niemieckiemu okupantowi. Kiedyś odznaczało się tylko tych z AL teraz tych z AK o licznych grobach żołnierzy i partyzantów radzieckich nikt nie pamięta(np bitwa partyzancka na Porytowych Wzgórzach k. Janowa lubelskiego)! "Dzięki" brudnej polityce... po wojnie stali się wrogami i zostali napuszczeni przeciwko sobie wydawali na siebie wyroki i mordowali się! O rusofobii można by było książki pisać!  Ech co za czasy gdzie ludzie nie mają własnego rozumu zdolnego do oddzielania dobra od zła a w głowach mają tylko podziały polityczne! Niech żyje ANARCHIA!

Fajny pomysł! Ja też założę Światowy Związek Żołnierzy AL (Armi Ludowej) i też będziemy odznaczać krzyżami obrońców polski... Tak poważnie: Dziś celowo nie pamięta się że polscy żołnierze/partyzanci czy to z AK czy z AL walczyli ramię ramię z radzieckimi żołnierzami/partyzantami przeciw niemieckiemu okupantowi. Kiedyś odznaczało się tylko tych z AL teraz tych z AK o licznych grobach żołnierzy i partyzantów radzieckich nikt nie pamięta(np bitwa partyzancka na Porytowych Wzgórzach k. Janowa lubelskiego)... rozwiń