Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

22 listopada 2011 r.
14:13
Edytuj ten wpis

Rzeźby za pół miliona na chełmskim bulwarze

0 15 A A
We wtorek na miejskim bulwarze stanęły pierwszy rzeźby. Dziś pojawią się kolejne (Jacek Barczyński)
We wtorek na miejskim bulwarze stanęły pierwszy rzeźby. Dziś pojawią się kolejne (Jacek Barczyński)

We wtorek do Chełma przyjechały trzy duchy i dwa niedźwiedzie. W środę dojadą jeszcze trzy, w tym niedźwiedzica z małym. Rzeźby z piaskowca mają być ozdobą spacerowo-rowerowego bulwaru wzdłuż rzeki Uherki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Rzeźby zaprojektowało małżeństwo artystów z Lublina Piotr i Maria Prusowie. Na podstawie ich modeli, rzeźby w kamieniu wykuli pracownicy firmy Kamex z Suchedniowa. Użyli piaskowca z tamtejszych kamieniołomów.

– Dowiedzieliśmy się z żoną, że gospodarze Chełma szukają wykonawców dziewięciu plenerowych rzeźb. Zgłosiliśmy się i my – opowiada Piotr Prus. –W końcu na placu boju zostały trzy firmy, w tym nasza. Po serii rozmów inwestor nam powierzył to zadanie.

W pierwotnym założeniu na bulwarze miało pojawić się dziewięć niedźwiedzi. Prusom udało się jednak przeforsować swój pomysł by trzy niedźwiadki zastąpić duchami. Wizerunki niedźwiedzi, jak i duszków nawiązują do chełmskich legend.

– Pewien problem mieliśmy z duchami – śmieje się pan Piotr. – Jak wyrzeźbić ducha, skoro z założenia jest czymś niematerialnym. Zaryzykowaliśmy i teraz jesteśmy ciekawi, czy mieszkańcom Chełma przypadnie do gustu nasza wizja zjawy z podziemi kredowych.
Jako pierwszy swoje miejsce zajął niedźwiadek strzegący wejścia do Parku Miejskiego od strony ul. Armii Krajowej. Potem przyszła kolej na trójkę duszków, które stanęły obok siebie już w samym parku, w sąsiedztwie ścieżki spacerowo-rowerowej. We wtorek zaaranżowana przez Prusów ekipa zdążyła jeszcze ustawić stojącego niedźwiedzia obok mostu na Uherce przy ul. Ogrodowej.

W środę pojawią się kolejne misie. Rzeźby zajmą swoje miejsca na tyłach siedziby MKS Cement Gryf Chełm, przy następnym mostku na Uherce oraz na końcu miejskiego odcinka bulwaru.

– Padały różne pomysły na plenerowe rzeźby, od żabek i motylków, po historyczne i ważne dla Chełma postacie – mówi Rolad Kurczewicz, pełnomocnik prezydenta. – Tymczasem prezydent uznała, że najlepszym rozwiązaniem będzie nasz herbowy biały niedźwiedź i Duch Bieluch, czyli dwa symbole naszego miasta. Bardzo zależy nam na ich utrwalaniu nie tylko ze względów sentymentalnych, ale także promocyjnych i marketingowych.

Każda z rzeźb waży po kilka ton. Nie lada wyzwaniem było już przygotowanie postumentów. Na samo uzbrojenie betonowych konstrukcji potrzeba było aż1,3 tys. kg stali. Koszt rzeźb razem z cokołami i transportem to 412 tys. zł

Chełmski bulwar

Długi na 3,5 km będzie jednym z najdłuższych w kraju. Wzdłuż ścieżki znajdzie się kilkanaście placów rekreacyjno sportowych. Do tego skwerki ze stołami pingpongowymi i szachowymi. Będą też miejsca do grillowania i punkty widokowe. Całość ma być obsadzona oryginalnymi drzewami i krzewami, oświetlona i monitorowana.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 listopada 2011 r. o 20:48
0
[quote name='monika' timestamp='1322158170' post='562456']Z Tęsknię za dawnymi czasami gdy milicjant nie bał się przypałować takiemu deb***owi. A teraz? ech, szkoda gadać, to temat rzeka. Ale za to mamy wolność hahaha
[/quote]

To może na Białoruś albo do Korei Północnej się przenieś. Od karania są Sądy.
Avatar
monika / 24 listopada 2011 r. o 19:09
0
Z tego co się orientuję (mogę się mylić ale tak chyba kiedyś gdzieś czytałam) forsę na te miśki dała unia. A tam nie ma przeproś. Dali na miśki to trzeba je postawić i tyle. Na nic innego nie można tej kasy wydać i już. Unia nie da Ci forsy na spłatę długów czy utworzenie nowych miejsc pracy. Tak się głupio podłożyliśmy i wstąpiliśmy do unii to teraz mamy... Ale czuję, że niedługo to się posypie. Zależało im na zlikwidowaniu przemysłu, fabryk, usług żeby mieli rynek zbytu dla swoich towarów. Ale niedługo zabraknie nam forsy i kto wtedy będzie kupował?
A jak już jestem przy miśkach to uważam, że coś takiego owszem ale nie w Chełmie. Wandale zaraz to zniszczą. Tutaj nic się nie uchowa i to jest przykre. Tęsknię za dawnymi czasami gdy milicjant nie bał się przypałować takiemu deb***owi. A teraz? ech, szkoda gadać, to temat rzeka. Ale za to mamy wolność hahaha
Z tego co się orientuję (mogę się mylić ale tak chyba kiedyś gdzieś czytałam) forsę na te miśki dała unia. A tam nie ma przeproś. Dali na miśki to trzeba je postawić i tyle. Na nic innego nie można tej kasy wydać i już. Unia nie da Ci forsy na spłatę długów czy utworzenie nowych miejsc pracy. Tak się głupio podłożyliśmy i wstąpiliśmy do unii to teraz mamy... Ale czuję, że niedługo to się posypie. Zależało im na zlikwidowaniu przemysłu, fabryk, usług żeby mieli rynek zbytu dla swoich towarów. Ale niedługo zabraknie nam forsy i kto wtedy będzi... rozwiń
Avatar
rysiu z klanu / 24 listopada 2011 r. o 15:07
0
przeciez miasto chelm ma dluuugi , w gazecie czytalem ze na jednego mieszkanca chelma 1000zl zadluzenia !!!
po co marnowac tak wielkie pieniadze na pomniki ??? kto jest odpowiedzialny za ta decyzje ???
pani prezydent ??? czy nie lepiej za te pieniadze splacic zadluzenie miasta ???
prosze pamietac ze % leci , logiczne ze im szybciej splacimy tym lepiej tym taniej ,
czy to glupota wladzy ? a moze celowe dzialanie ?
Avatar
Gość / 24 listopada 2011 r. o 11:32
0
a przed mostkiem na Uherce przy ścieżce rowerowej przy domkach,ni z gruchy ż z pietruchy stoi RÓŻOWY NIEDŹWIEDŹ!!!!!!!!!!!!!!, a przed nim wyłamany przez ciężarówkę asfalt.
a przed mostkiem na Uherce przy ścieżce rowerowej przy domkach,ni z gruchy ż z pietruchy stoi RÓŻOWY NIEDŹWIEDŹ!!!!!!!!!!!!!!, a przed nim wyłamany przez ciężarówkę asfalt. rozwiń
Avatar
miko / 23 listopada 2011 r. o 18:12
0
i na takie pierdoły podnieśli podatki?
Avatar
Gość / 23 listopada 2011 r. o 09:52
0
W królewskim grodzie nad Uherką powstał bulwar europejski kolego komunista.Zazdrość przez Ciebie przemawia,a duch podziemi i niedźwiedź królewski mimo wszystko Cię zaprasza i pozdrawia.Takiego pięknego bulwaru nikt w województwie nie ma.
Avatar
Komunista / 23 listopada 2011 r. o 08:47
0
Teraz to już wiocha i prowincja na całego.Wstyd się przyznać do pochodzenia.
Avatar
Poleka / 23 listopada 2011 r. o 08:45
0
Dokładnie, kolego też się właśnie zastanowiłem na temat tego działania przecież sam Chełm jako miasto i tak jest najbardziej pięknym krajobrazowo a zarazem z największym wskaźnikiem bezrobocia dla młodych ludzi niestety, gdzie najtrudniej się żyje, jest wielkie bezrobocie i nic się nie dzieje w tym temacie. Ludzie młodzi wykształceni, którzy zjechali z innych miast większych, gdzie studiowali odczuwają różnicę. Ja rozumiem, że trzeba upiększać miasto choć jest już i tak samo w sobie bardzo ładne, ale dlaczego kosztem ludzi bezrobotnych i tu jest pytanie co z tego że będzie ścieżka rowerowa z miśkami jak większość stąd ucieknie.
Dokładnie, kolego też się właśnie zastanowiłem na temat tego działania przecież sam Chełm jako miasto i tak jest najbardziej pięknym krajobrazowo a zarazem z największym wskaźnikiem bezrobocia dla młodych ludzi niestety, gdzie najtrudniej się żyje, jest wielkie bezrobocie i nic się nie dzieje w tym temacie. Ludzie młodzi wykształceni, którzy zjechali z innych miast większych, gdzie studiowali odczuwają różnicę. Ja rozumiem, że trzeba upiększać miasto choć jest już i tak samo w sobie bardzo ładne, ale dlaczego kosztem ludzi bezrobotnych i tu ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 listopada 2011 r. o 18:02
0
[quote name='...pytajacy...' timestamp='1321976594' post='561410']
Pałac Kultury i Sztuki w Warszawie należy do najokropniejszych "dziel" architektonicznych w Europie, ale mało kto wyobraża sobie stolice bez tej szkarady!
[/quote]

Jak chcesz kogoś pouczać to dobrze by było samemu coś wiedzieć. Pałac Kultury i Nauki
Avatar
...pytajacy... / 22 listopada 2011 r. o 16:43
0
[quote name='mn' timestamp='1321968773' post='561352']
Ale tandeta Chełm to bogate miasto?, że na takie rzeczy ma kasę?
[/quote]
a czy widziałeś owe rzeźby, aby już ferować sady?
każdy uważa się za znawcę i uzurpuje sobie prawo do znajomości na wszystkim
na sztuce, na medycynie, na lotach kosmicznych, a tak naprawdę jest kompletnie nikim z samego faktu, iż jakieś tam 400 tys. mające na celu upiększenie miasta wydaje się mu suma wręcz niebotyczna.

Pałac Kultury i Sztuki w Warszawie należy do najokropniejszych "dziel" architektonicznych w Europie, ale mało kto wyobraża sobie stolice bez tej szkarady!
[quote name='mn' timestamp='1321968773' post='561352']
Ale tandeta Chełm to bogate miasto?, że na takie rzeczy ma kasę?
[/quote]
a czy widziałeś owe rzeźby, aby już ferować sady?
każdy uważa się za znawcę i uzurpuje sobie prawo do znajomości na wszystkim
na sztuce, na medycynie, na lotach kosmicznych, a tak naprawdę jest kompletnie nikim z samego faktu, iż jakieś tam 400 tys. mające na celu upiększenie miasta wydaje się mu suma wręcz niebotyczna.

Pałac Kultury i Sztuki w Wars... rozwiń
Avatar
Gość / 27 listopada 2011 r. o 20:48
0
[quote name='monika' timestamp='1322158170' post='562456']Z Tęsknię za dawnymi czasami gdy milicjant nie bał się przypałować takiemu deb***owi. A teraz? ech, szkoda gadać, to temat rzeka. Ale za to mamy wolność hahaha
[/quote]

To może na Białoruś albo do Korei Północnej się przenieś. Od karania są Sądy.
Avatar
monika / 24 listopada 2011 r. o 19:09
0
Z tego co się orientuję (mogę się mylić ale tak chyba kiedyś gdzieś czytałam) forsę na te miśki dała unia. A tam nie ma przeproś. Dali na miśki to trzeba je postawić i tyle. Na nic innego nie można tej kasy wydać i już. Unia nie da Ci forsy na spłatę długów czy utworzenie nowych miejsc pracy. Tak się głupio podłożyliśmy i wstąpiliśmy do unii to teraz mamy... Ale czuję, że niedługo to się posypie. Zależało im na zlikwidowaniu przemysłu, fabryk, usług żeby mieli rynek zbytu dla swoich towarów. Ale niedługo zabraknie nam forsy i kto wtedy będzie kupował?
A jak już jestem przy miśkach to uważam, że coś takiego owszem ale nie w Chełmie. Wandale zaraz to zniszczą. Tutaj nic się nie uchowa i to jest przykre. Tęsknię za dawnymi czasami gdy milicjant nie bał się przypałować takiemu deb***owi. A teraz? ech, szkoda gadać, to temat rzeka. Ale za to mamy wolność hahaha
Z tego co się orientuję (mogę się mylić ale tak chyba kiedyś gdzieś czytałam) forsę na te miśki dała unia. A tam nie ma przeproś. Dali na miśki to trzeba je postawić i tyle. Na nic innego nie można tej kasy wydać i już. Unia nie da Ci forsy na spłatę długów czy utworzenie nowych miejsc pracy. Tak się głupio podłożyliśmy i wstąpiliśmy do unii to teraz mamy... Ale czuję, że niedługo to się posypie. Zależało im na zlikwidowaniu przemysłu, fabryk, usług żeby mieli rynek zbytu dla swoich towarów. Ale niedługo zabraknie nam forsy i kto wtedy będzi... rozwiń
Avatar
rysiu z klanu / 24 listopada 2011 r. o 15:07
0
przeciez miasto chelm ma dluuugi , w gazecie czytalem ze na jednego mieszkanca chelma 1000zl zadluzenia !!!
po co marnowac tak wielkie pieniadze na pomniki ??? kto jest odpowiedzialny za ta decyzje ???
pani prezydent ??? czy nie lepiej za te pieniadze splacic zadluzenie miasta ???
prosze pamietac ze % leci , logiczne ze im szybciej splacimy tym lepiej tym taniej ,
czy to glupota wladzy ? a moze celowe dzialanie ?
Avatar
Gość / 24 listopada 2011 r. o 11:32
0
a przed mostkiem na Uherce przy ścieżce rowerowej przy domkach,ni z gruchy ż z pietruchy stoi RÓŻOWY NIEDŹWIEDŹ!!!!!!!!!!!!!!, a przed nim wyłamany przez ciężarówkę asfalt.
a przed mostkiem na Uherce przy ścieżce rowerowej przy domkach,ni z gruchy ż z pietruchy stoi RÓŻOWY NIEDŹWIEDŹ!!!!!!!!!!!!!!, a przed nim wyłamany przez ciężarówkę asfalt. rozwiń
Avatar
miko / 23 listopada 2011 r. o 18:12
0
i na takie pierdoły podnieśli podatki?
Avatar
Gość / 23 listopada 2011 r. o 09:52
0
W królewskim grodzie nad Uherką powstał bulwar europejski kolego komunista.Zazdrość przez Ciebie przemawia,a duch podziemi i niedźwiedź królewski mimo wszystko Cię zaprasza i pozdrawia.Takiego pięknego bulwaru nikt w województwie nie ma.
Avatar
Komunista / 23 listopada 2011 r. o 08:47
0
Teraz to już wiocha i prowincja na całego.Wstyd się przyznać do pochodzenia.
Avatar
Poleka / 23 listopada 2011 r. o 08:45
0
Dokładnie, kolego też się właśnie zastanowiłem na temat tego działania przecież sam Chełm jako miasto i tak jest najbardziej pięknym krajobrazowo a zarazem z największym wskaźnikiem bezrobocia dla młodych ludzi niestety, gdzie najtrudniej się żyje, jest wielkie bezrobocie i nic się nie dzieje w tym temacie. Ludzie młodzi wykształceni, którzy zjechali z innych miast większych, gdzie studiowali odczuwają różnicę. Ja rozumiem, że trzeba upiększać miasto choć jest już i tak samo w sobie bardzo ładne, ale dlaczego kosztem ludzi bezrobotnych i tu jest pytanie co z tego że będzie ścieżka rowerowa z miśkami jak większość stąd ucieknie.
Dokładnie, kolego też się właśnie zastanowiłem na temat tego działania przecież sam Chełm jako miasto i tak jest najbardziej pięknym krajobrazowo a zarazem z największym wskaźnikiem bezrobocia dla młodych ludzi niestety, gdzie najtrudniej się żyje, jest wielkie bezrobocie i nic się nie dzieje w tym temacie. Ludzie młodzi wykształceni, którzy zjechali z innych miast większych, gdzie studiowali odczuwają różnicę. Ja rozumiem, że trzeba upiększać miasto choć jest już i tak samo w sobie bardzo ładne, ale dlaczego kosztem ludzi bezrobotnych i tu ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 listopada 2011 r. o 18:02
0
[quote name='...pytajacy...' timestamp='1321976594' post='561410']
Pałac Kultury i Sztuki w Warszawie należy do najokropniejszych "dziel" architektonicznych w Europie, ale mało kto wyobraża sobie stolice bez tej szkarady!
[/quote]

Jak chcesz kogoś pouczać to dobrze by było samemu coś wiedzieć. Pałac Kultury i Nauki
Avatar
...pytajacy... / 22 listopada 2011 r. o 16:43
0
[quote name='mn' timestamp='1321968773' post='561352']
Ale tandeta Chełm to bogate miasto?, że na takie rzeczy ma kasę?
[/quote]
a czy widziałeś owe rzeźby, aby już ferować sady?
każdy uważa się za znawcę i uzurpuje sobie prawo do znajomości na wszystkim
na sztuce, na medycynie, na lotach kosmicznych, a tak naprawdę jest kompletnie nikim z samego faktu, iż jakieś tam 400 tys. mające na celu upiększenie miasta wydaje się mu suma wręcz niebotyczna.

Pałac Kultury i Sztuki w Warszawie należy do najokropniejszych "dziel" architektonicznych w Europie, ale mało kto wyobraża sobie stolice bez tej szkarady!
[quote name='mn' timestamp='1321968773' post='561352']
Ale tandeta Chełm to bogate miasto?, że na takie rzeczy ma kasę?
[/quote]
a czy widziałeś owe rzeźby, aby już ferować sady?
każdy uważa się za znawcę i uzurpuje sobie prawo do znajomości na wszystkim
na sztuce, na medycynie, na lotach kosmicznych, a tak naprawdę jest kompletnie nikim z samego faktu, iż jakieś tam 400 tys. mające na celu upiększenie miasta wydaje się mu suma wręcz niebotyczna.

Pałac Kultury i Sztuki w Wars... rozwiń