Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

20 kwietnia 2009 r.
9:18
Edytuj ten wpis

Spowolnią zapędy szalonych kierowców

Autor: Zdjęcie autora Monika Mojsym
0 3 A A

Jeszcze kilka tygodni i mieszkańcy ul. Wolności będą mogli odetchnąć z ulgą.
Tyle czasu trzeba na zamontowanie tam spowalniaczy prędkości. Lokatorzy pobliskich bloków czekali na to prawie pół roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przy ulicy Wolności znajduje się szkoła, place zabaw, bloki i sklepy. Niestety, osiedlowa droga od dłuższego czasu jest torem wyścigowym dla motocyklistów. Przepisy drogowe łamią też kierowcy samochodów.

- Niektórzy pędzą jak po autostradzie, chociaż to przecież niewielka uliczka - skarży się pani Marzena, która mieszka przy ul. Wolności od pięciu lat. - Zanim przejdę przez ulicę, dokładnie się rozglądam. Najbardziej boję się o swoje dzieci. Chociaż szkoła jest zaledwie po drugiej stronie ulicy, to staram się je odprowadzić aż pod same drzwi. Nigdy nie wiadomo, czy nagle nie wyjedzie jakiś wariat.

Parę miesięcy temu mieszkańcy doszli do wniosku, że na tej ulicy potrzebne są spowalniacze ruchu. Dzięki nim kierowcy nie mogliby rozwijać tam zawrotnych prędkości. Niestety, w ubiegłym roku w budżecie miasta nie znaleziono środków na ten cel.

Sprawę ulicy Wolności przypomniał ostatnio radny Dominik Kisiel. Zapytał władze miasta, kiedy ten problem zostanie rozwiązany. Okazuje się, że już w najbliższym czasie.

- Przygotowaliśmy projekt zmiany organizacji ruchu w tym miejscu. Już zaakceptowali go fachowcy - mówi Józef Górny, zastępca prezydenta miasta Chełm.

- Na ulicy Wolności zostaną zainstalowane trzy spowalniacze ruchu. Nie będą to zwyczajne progi, tylko specjalne wzniesienia w miejscu obecnych przejść dla pieszych. Zostaną zrobione z kostki brukowej. Kierowca, żeby je pokonać, będzie musiał bardzo zwolnić.

Znana jest już lokalizacja spowalniaczy. Będą usytuowane tuż przy Szkole Podstawowej nr 11, przy sklepie PSS "Społem” i w pobliżu zakrętu przy ul. Wolności 5. Władze obiecują, że zostaną zainstalowane w ciągu kilku tygodni. Taka inwestycja będzie kosztowała miasto niecałe 10 tysięcy złotych.

- Z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie tych prac - mówi pan Mirosław, jeden z mieszkańców ul. Wolności. - To tylko kwestia paru dni, gdy na drogach pojawią się motocykliści. Mam nadzieję, że spowalniacze ruchu ostudzą ich szaleńcze zapędy i będą omijać naszą ulicę szerokim łukiem.

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wichura / 21 kwietnia 2009 o 14:46
0
Bez przesady.Już niedługo na każdej drodze,nawet tej wylotowej co 1/2 m będą ułożona spowalniacze.Czy nie wystarczy kodeks drogowy,który określa dozwoloną prędkość w miejscowościach?Czy do tego nie wystarczy znak drogowy tzw.ograniczenieprędkości?Przecież w tamtym miejscu jest znak informujący o przejściu dla pieszych,jest wymalowana tzw zebra.......A może jeszcze założyć tam kolczatki?
Nie jeżdżę tamtędy,ale to już jedna wielka przesada.Ustawić tam gliniarzy (a jeszcze lepiej straż miejską,która aż się pali do przejęcia czynności drogówki),złapać kilku palantów,dowalić mandat z górnej półki,dołożyć max.punktów karnych i dodatkowo skierować sprawę do sądu za zagrożenie w ruchu.Pewne jest,że po tygodniu takiej akcji nikt tamtędy ( i gdzie indziej) nie będzie jeździł samochodem.
Bez przesady.Już niedługo na każdej drodze,nawet tej wylotowej co 1/2 m będą ułożona spowalniacze.Czy nie wystarczy kodeks drogowy,który określa dozwoloną prędkość w miejscowościach?Czy do tego nie wystarczy znak drogowy tzw.ograniczenieprędkości?Przecież w tamtym miejscu jest znak informujący o przejściu dla pieszych,jest wymalowana tzw zebra.......A może jeszcze założyć tam kolczatki?
Nie jeżdżę tamtędy,ale to już jedna wielka przesada.Ustawić tam gliniarzy (a jeszcze lepiej straż miejską,która aż się pali do przejęcia czynności drog... rozwiń
Avatar
zqlbn / 20 kwietnia 2009 o 22:24
0
Na początek drobna uwaga - nie jeżdżę na motocyklu i też tych ludzi nie lubię, bo bardzo często czują się całkowicie bezkarni.
Mieszkam przy Wolności od 25 lat i naprawdę - w moim odczuciu motocykliści na tej ulicy stanowią niewielki problem z porównaniu z kierowcami samochodów. Mieszkam przy SP11 i uwierzcie mi - 1 raz (słownie: jeden raz) widziałem motocyklistę który znacznie przeginał, a kierowców przekraczających obowiązującą "trzydziestkę" dwu-, a może nawet i trzykrotnie widuję conajmniej kilku codziennie. W Chełmie spędzam ostatnio jedynie weekendy, jednak gdyby motocykliści stanowili naprawdę taki poważny problem to również wtedy udałoby mi się to zauważyć. Moje jedyne spotkanie z motocyklista wyglądało tak: Sobota, okolice godziny 16, koleś jeździł pomiędzy Lwowską a SP 11 na jednym kole. Zadzwoniłem pod 112, poprosiłem Policmajstra o przesłanie patrolu, po czym stanowczym gestem przy użyciu prawej ręki wyraziłem swoją pogardę dla samobijcy na jednośladzie. Cwaniaczek podjechał do mnie i zapytał, o co mi chodzi, przecież on potrafi to robić i nie ma w tym przecież nic złego. Powiedział bucowi, że tu jest ograniczenie do 30 i żeby poszukał sobie innego miejsca, bo tutaj za chwilę może mieć problem, bo "miśki pewnie przyjadą". Zaśmiał się i powiedział, że blachy ma w porządku i nic mu nie zrobią... i na tym koniec rozmowy. Jak dla mnie - to tych spowalniaczy mogą i 5 postawić.

Inna kwestia to zainteresowanie policji miejscami, którymi powinni się zainteresować. Panowie POLICJANCI - jeśli to czytacie, to może czas wziąć to sobie do serca. Dlaczego patrol z suszarką ustawia się na beznadziejnym ograniczeniu na Pokrówce, gdzie na prostym odcinku drogi, który niewiadomo dlaczego nosi miano drogi w miejscowości zabudowanej, jest ograniczenie do 50? Dlaczego patrol z suszarką ustawia się na końcu Rejowieckiej tuż prze wiaduktem (kawałek ładnej, prostej, bezpiecznej dwupasmowej drogi praktycznie bez ruchu pieszych od skrzyżowania ze Szpitalną? Dlaczego ci sami panowie nie ustawią się właśnie na Wolności, czy na Powstańców W-wy przy SP6. Dlaczego patrol policji nie raczy odwiedzić parkingu przy Carefourze przy myjni w nocy, gdzie młodzież w samochodach rodziców urządza sobie konkursy, któremu spod kół pójdzie więcej dymu (skutecznie zakłócając ciszę nocną)? Powinniście dbać o bezpieczeństwo, a nie o to, żeby zlokalizować miejsce, gdzie można wystawić więcej mandatów.
Na początek drobna uwaga - nie jeżdżę na motocyklu i też tych ludzi nie lubię, bo bardzo często czują się całkowicie bezkarni.
Mieszkam przy Wolności od 25 lat i naprawdę - w moim odczuciu motocykliści na tej ulicy stanowią niewielki problem z porównaniu z kierowcami samochodów. Mieszkam przy SP11 i uwierzcie mi - 1 raz (słownie: jeden raz) widziałem motocyklistę który znacznie przeginał, a kierowców przekraczających obowiązującą "trzydziestkę" dwu-, a może nawet i trzykrotnie widuję conajmniej kilku codziennie. W Chełmie spę... rozwiń
Avatar
miko / 20 kwietnia 2009 o 19:08
0
możecie sobie wziąć z Różanej - tutaj jest niepotrzebny
Avatar
wichura / 21 kwietnia 2009 o 14:46
0
Bez przesady.Już niedługo na każdej drodze,nawet tej wylotowej co 1/2 m będą ułożona spowalniacze.Czy nie wystarczy kodeks drogowy,który określa dozwoloną prędkość w miejscowościach?Czy do tego nie wystarczy znak drogowy tzw.ograniczenieprędkości?Przecież w tamtym miejscu jest znak informujący o przejściu dla pieszych,jest wymalowana tzw zebra.......A może jeszcze założyć tam kolczatki?
Nie jeżdżę tamtędy,ale to już jedna wielka przesada.Ustawić tam gliniarzy (a jeszcze lepiej straż miejską,która aż się pali do przejęcia czynności drogówki),złapać kilku palantów,dowalić mandat z górnej półki,dołożyć max.punktów karnych i dodatkowo skierować sprawę do sądu za zagrożenie w ruchu.Pewne jest,że po tygodniu takiej akcji nikt tamtędy ( i gdzie indziej) nie będzie jeździł samochodem.
Bez przesady.Już niedługo na każdej drodze,nawet tej wylotowej co 1/2 m będą ułożona spowalniacze.Czy nie wystarczy kodeks drogowy,który określa dozwoloną prędkość w miejscowościach?Czy do tego nie wystarczy znak drogowy tzw.ograniczenieprędkości?Przecież w tamtym miejscu jest znak informujący o przejściu dla pieszych,jest wymalowana tzw zebra.......A może jeszcze założyć tam kolczatki?
Nie jeżdżę tamtędy,ale to już jedna wielka przesada.Ustawić tam gliniarzy (a jeszcze lepiej straż miejską,która aż się pali do przejęcia czynności drog... rozwiń
Avatar
zqlbn / 20 kwietnia 2009 o 22:24
0
Na początek drobna uwaga - nie jeżdżę na motocyklu i też tych ludzi nie lubię, bo bardzo często czują się całkowicie bezkarni.
Mieszkam przy Wolności od 25 lat i naprawdę - w moim odczuciu motocykliści na tej ulicy stanowią niewielki problem z porównaniu z kierowcami samochodów. Mieszkam przy SP11 i uwierzcie mi - 1 raz (słownie: jeden raz) widziałem motocyklistę który znacznie przeginał, a kierowców przekraczających obowiązującą "trzydziestkę" dwu-, a może nawet i trzykrotnie widuję conajmniej kilku codziennie. W Chełmie spędzam ostatnio jedynie weekendy, jednak gdyby motocykliści stanowili naprawdę taki poważny problem to również wtedy udałoby mi się to zauważyć. Moje jedyne spotkanie z motocyklista wyglądało tak: Sobota, okolice godziny 16, koleś jeździł pomiędzy Lwowską a SP 11 na jednym kole. Zadzwoniłem pod 112, poprosiłem Policmajstra o przesłanie patrolu, po czym stanowczym gestem przy użyciu prawej ręki wyraziłem swoją pogardę dla samobijcy na jednośladzie. Cwaniaczek podjechał do mnie i zapytał, o co mi chodzi, przecież on potrafi to robić i nie ma w tym przecież nic złego. Powiedział bucowi, że tu jest ograniczenie do 30 i żeby poszukał sobie innego miejsca, bo tutaj za chwilę może mieć problem, bo "miśki pewnie przyjadą". Zaśmiał się i powiedział, że blachy ma w porządku i nic mu nie zrobią... i na tym koniec rozmowy. Jak dla mnie - to tych spowalniaczy mogą i 5 postawić.

Inna kwestia to zainteresowanie policji miejscami, którymi powinni się zainteresować. Panowie POLICJANCI - jeśli to czytacie, to może czas wziąć to sobie do serca. Dlaczego patrol z suszarką ustawia się na beznadziejnym ograniczeniu na Pokrówce, gdzie na prostym odcinku drogi, który niewiadomo dlaczego nosi miano drogi w miejscowości zabudowanej, jest ograniczenie do 50? Dlaczego patrol z suszarką ustawia się na końcu Rejowieckiej tuż prze wiaduktem (kawałek ładnej, prostej, bezpiecznej dwupasmowej drogi praktycznie bez ruchu pieszych od skrzyżowania ze Szpitalną? Dlaczego ci sami panowie nie ustawią się właśnie na Wolności, czy na Powstańców W-wy przy SP6. Dlaczego patrol policji nie raczy odwiedzić parkingu przy Carefourze przy myjni w nocy, gdzie młodzież w samochodach rodziców urządza sobie konkursy, któremu spod kół pójdzie więcej dymu (skutecznie zakłócając ciszę nocną)? Powinniście dbać o bezpieczeństwo, a nie o to, żeby zlokalizować miejsce, gdzie można wystawić więcej mandatów.
Na początek drobna uwaga - nie jeżdżę na motocyklu i też tych ludzi nie lubię, bo bardzo często czują się całkowicie bezkarni.
Mieszkam przy Wolności od 25 lat i naprawdę - w moim odczuciu motocykliści na tej ulicy stanowią niewielki problem z porównaniu z kierowcami samochodów. Mieszkam przy SP11 i uwierzcie mi - 1 raz (słownie: jeden raz) widziałem motocyklistę który znacznie przeginał, a kierowców przekraczających obowiązującą "trzydziestkę" dwu-, a może nawet i trzykrotnie widuję conajmniej kilku codziennie. W Chełmie spę... rozwiń
Avatar
miko / 20 kwietnia 2009 o 19:08
0
możecie sobie wziąć z Różanej - tutaj jest niepotrzebny
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 0 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 1

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 8 6

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 11

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 40

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 18 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 154 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!