Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

30 sierpnia 2010 r.
11:09
Edytuj ten wpis

Strażacy znaleźli zwłoki dzięki misce ze świecą i święconemu chlebowi

Autor: Zdjęcie autora bar
0 31 A A

W sobotę strażacy wyłowili z Bugu ciało 50-letniego Zbigniewa D. Wspomagani przez nurków szukali go od piątku. Bezskutecznie, dopóki nie zdali się na ludową tradycję. Do zdarzenia doszło w Pawlukach w powiecie włodawskim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zlokalizować topielca pomogła im dopiero miejscowa kobieta, która puściła na wodę miseczkę z zapaloną świecą, święconym chlebem i wianuszkiem ziół. Po trzeciej próbie miseczka w niewytłumaczalny sposób zatrzymała się na płynącej wodzie.

– Strażacy wypłynęli na rzekę i dosłownie 40 cm od miejsca, w którym zatrzymała się miska wyciągnęli bosakami z wody ciało poszukiwanego 50-latka – mówi Waldemar Makarewicz, rzecznik włodawskiej PSP. – Zwłoki były zaczepione o gałęzie powalonego do wody drzewa.

Makarewicz nie potrafi wytłumaczyć, na czym polega skuteczność ludowego sposobu lokalizowania topielców. Przyznaje natomiast, że metoda ta się sprawdzała.

Zbigniew D. zaginął jeszcze w czwartek. Na brzegu rzeki zostawił nie zamknięty samochód i wędki. Jego poszukiwania zaczęły się w piątek. W wodzie szukali go włodawscy strażacy i nurkowie z Lublina. Bezskutecznie, dopóki nie zdali się na ludową tradycję.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Julek / 31 sierpnia 2010 r. o 15:06
0
Owszem, można szukać wyjaśnienia racjonalnego, ale trzeba się bardziej przyłożyć. Niby dlaczego płomień ze świecy woskowej bardziej jonizuje powietrze niż ze świecy parafinowej? Płomień to płomień. Ale przyjmijmy, że różnica istnieje, wynika ze składu paliwa (wosk pszczeli ma dodatki metali, inną temperaturę spalania, itp). Jaki wpływ na ochronę przed piorunem ma zjonizowane powietrze w pomieszczeniu? najprawdopodobniej żaden, ba jeżeli już to jonizacja sprzyja przewodzeniu prądu, więc chałupa szybciej przyjmie potencjał ładunku powierzchni ziemi i tym chętniej uderzy w nią piorun.
A miska, czemu zatrzymała się w pobliżu zwłok? To już łatwiej naciągnąć na wytłumaczalność. Miska ma pewne zanurzenie, płynie więc nie jak patyki czy styropian po powierzchni wody, ale niesiona jest nieco głębszym prądem. Stąd jej ruch może być inny niż wód na powierzchni. A różnice w ruchu wód na rożnych głębokościach wynikać mogą miedzy innymi z powodu ułożenia na dnie przedmiotów o nietypowych kształtach: pni drzew, konarów, korzeni. Takie miejsca "sprzyjają" też zaczepieniu zwłok topielca. Uff. karkołomny wywód, ale jeśli pozostaje jedynie alternatywa wiary w gusła... Chociaż osobiście najszybciej uwierzę w skuteczność modlitwy pokornego człowieka proszącego o pomoc w odnalezieniu ciała zaginionego sąsiada, męża ojca...
Owszem, można szukać wyjaśnienia racjonalnego, ale trzeba się bardziej przyłożyć. Niby dlaczego płomień ze świecy woskowej bardziej jonizuje powietrze niż ze świecy parafinowej? Płomień to płomień. Ale przyjmijmy, że różnica istnieje, wynika ze składu paliwa (wosk pszczeli ma dodatki metali, inną temperaturę spalania, itp). Jaki wpływ na ochronę przed piorunem ma zjonizowane powietrze w pomieszczeniu? najprawdopodobniej żaden, ba jeżeli już to jonizacja sprzyja przewodzeniu prądu, więc chałupa szybciej przyjmie potencjał ładunku powierzchni ... rozwiń
Avatar
jon / 31 sierpnia 2010 r. o 10:58
0
[quote name='Ali baba' date='30 sierpień 2010 - 17:21 ' timestamp='1283181672' post='338991']
Aleś ty dureń choćby z powodu że piszesz nie w temacie !
[/quote]
to są słowa ojca Rydzyka - jakbyś nie wiedział
Avatar
kkkk / 31 sierpnia 2010 r. o 10:55
0
ja również pamiętam utonął chłopak jego ciała szukano 2 tygodnie... zrezygnowani rodzice też nie wierzyli i bez ich zgody puszczono właśnie taki chlebek... a jednak puścili chleb na styropianie z zapaloną świecą i w ten sam dzień go znaleziono... coś w tym jest.. jak widać nawet nowa technologia nie zastąpi tej starej najlepszej...
Avatar
Marek / 31 sierpnia 2010 r. o 10:52
0
Gratulacje Jacku. Superciekawe. Dziś GWhttp://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8316250,Metoda_na_szukanie_topielcow__swiecony_chleb__swieca.html
powołuje się na ten tekst. Wg, GW informacja pochodzi z Dzennika Zachodniego. GW zawsze prawdziwa!
Avatar
strażak roacjonalista / 31 sierpnia 2010 r. o 09:48
0
Przeważnie ta zabobony mają swoje wytłumaczenie naukowe. Tradycja mówi o chlebie ze świeczką (tu w misce) i zadziałało. Fakt miska popłynęła z prądami wodnymi w to miejsce gdzie zwłoki - to fizyka nie czary. Inna sprawa, że zamiast miski z chlebem można by zrobić np. papierową łódeczkę i tak samo by się zachowała.
Podobna sytuacja jest z gromnicą, której zapalenie zmniejsza ryzyko uderzenia pioruna w budynek. Tak to prawda ale to tez nie czary czy tez coda a fizyka. Gromnica tradycyjna wykonana z wosku pszczelego podczas palenia jonizuje powietrze co sprawia, że budynek taki jest mniej narażony na pioruny. UWAGA nie działa to w gromnicach parafinowych - sztucznych.
Przeważnie ta zabobony mają swoje wytłumaczenie naukowe. Tradycja mówi o chlebie ze świeczką (tu w misce) i zadziałało. Fakt miska popłynęła z prądami wodnymi w to miejsce gdzie zwłoki - to fizyka nie czary. Inna sprawa, że zamiast miski z chlebem można by zrobić np. papierową łódeczkę i tak samo by się zachowała.
Podobna sytuacja jest z gromnicą, której zapalenie zmniejsza ryzyko uderzenia pioruna w budynek. Tak to prawda ale to tez nie czary czy tez coda a fizyka. Gromnica tradycyjna wykonana z wosku pszczelego podczas palenia jonizu... rozwiń
Avatar
jon / 31 sierpnia 2010 r. o 08:18
0
zastrzec tą metodę w urzędzie patentowym !!!
Avatar
fiodor / 31 sierpnia 2010 r. o 08:17
0
to szeptucha ;)
Avatar
ekolog / 31 sierpnia 2010 r. o 07:31
0
Taka kobitka i jeszcze jej nie zatrudnili w Policyjnej dochodzeniówce? Puściła te świeczki na wodzie i zaraz znaleźli topielca... powinni zatrudnić ją jak najprędzej. Toż to skarb. Szybciej będą łapać złodziei.
Avatar
olo / 31 sierpnia 2010 r. o 07:28
0
CYTAT: Zlokalizować topielca pomogła im dopiero miejscowa kobieta, która puściła na wodę miseczkę z zapaloną świecą, święconym chlebem i wianuszkiem ziół. Po trzeciej próbie miseczka w niewytłumaczalny sposób zatrzymała się na płynącej wodzie. KONIEC CYTATU

Ale bzdury. Chyba w to nie wierzycie. Zaraz zaraz, który to mamy wiek? XXI-y? Ale może u nas w Polsce jeszcze XIX?
Avatar
łuwuzela / 30 sierpnia 2010 r. o 21:15
0
Ja się pytam za czyje pieniądze była świeca i miska?? Dlaczego moje pieniądze płacone na podatki mają pójść z dymem i gdzieś sobie spłynąć?

P.S.
-Czym różni się Ryszard Kalisz od krzyża?
-Kalisza łatwiej przenieść...
Avatar
Julek / 31 sierpnia 2010 r. o 15:06
0
Owszem, można szukać wyjaśnienia racjonalnego, ale trzeba się bardziej przyłożyć. Niby dlaczego płomień ze świecy woskowej bardziej jonizuje powietrze niż ze świecy parafinowej? Płomień to płomień. Ale przyjmijmy, że różnica istnieje, wynika ze składu paliwa (wosk pszczeli ma dodatki metali, inną temperaturę spalania, itp). Jaki wpływ na ochronę przed piorunem ma zjonizowane powietrze w pomieszczeniu? najprawdopodobniej żaden, ba jeżeli już to jonizacja sprzyja przewodzeniu prądu, więc chałupa szybciej przyjmie potencjał ładunku powierzchni ziemi i tym chętniej uderzy w nią piorun.
A miska, czemu zatrzymała się w pobliżu zwłok? To już łatwiej naciągnąć na wytłumaczalność. Miska ma pewne zanurzenie, płynie więc nie jak patyki czy styropian po powierzchni wody, ale niesiona jest nieco głębszym prądem. Stąd jej ruch może być inny niż wód na powierzchni. A różnice w ruchu wód na rożnych głębokościach wynikać mogą miedzy innymi z powodu ułożenia na dnie przedmiotów o nietypowych kształtach: pni drzew, konarów, korzeni. Takie miejsca "sprzyjają" też zaczepieniu zwłok topielca. Uff. karkołomny wywód, ale jeśli pozostaje jedynie alternatywa wiary w gusła... Chociaż osobiście najszybciej uwierzę w skuteczność modlitwy pokornego człowieka proszącego o pomoc w odnalezieniu ciała zaginionego sąsiada, męża ojca...
Owszem, można szukać wyjaśnienia racjonalnego, ale trzeba się bardziej przyłożyć. Niby dlaczego płomień ze świecy woskowej bardziej jonizuje powietrze niż ze świecy parafinowej? Płomień to płomień. Ale przyjmijmy, że różnica istnieje, wynika ze składu paliwa (wosk pszczeli ma dodatki metali, inną temperaturę spalania, itp). Jaki wpływ na ochronę przed piorunem ma zjonizowane powietrze w pomieszczeniu? najprawdopodobniej żaden, ba jeżeli już to jonizacja sprzyja przewodzeniu prądu, więc chałupa szybciej przyjmie potencjał ładunku powierzchni ... rozwiń
Avatar
jon / 31 sierpnia 2010 r. o 10:58
0
[quote name='Ali baba' date='30 sierpień 2010 - 17:21 ' timestamp='1283181672' post='338991']
Aleś ty dureń choćby z powodu że piszesz nie w temacie !
[/quote]
to są słowa ojca Rydzyka - jakbyś nie wiedział
Avatar
kkkk / 31 sierpnia 2010 r. o 10:55
0
ja również pamiętam utonął chłopak jego ciała szukano 2 tygodnie... zrezygnowani rodzice też nie wierzyli i bez ich zgody puszczono właśnie taki chlebek... a jednak puścili chleb na styropianie z zapaloną świecą i w ten sam dzień go znaleziono... coś w tym jest.. jak widać nawet nowa technologia nie zastąpi tej starej najlepszej...
Avatar
Marek / 31 sierpnia 2010 r. o 10:52
0
Gratulacje Jacku. Superciekawe. Dziś GWhttp://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,8316250,Metoda_na_szukanie_topielcow__swiecony_chleb__swieca.html
powołuje się na ten tekst. Wg, GW informacja pochodzi z Dzennika Zachodniego. GW zawsze prawdziwa!
Avatar
strażak roacjonalista / 31 sierpnia 2010 r. o 09:48
0
Przeważnie ta zabobony mają swoje wytłumaczenie naukowe. Tradycja mówi o chlebie ze świeczką (tu w misce) i zadziałało. Fakt miska popłynęła z prądami wodnymi w to miejsce gdzie zwłoki - to fizyka nie czary. Inna sprawa, że zamiast miski z chlebem można by zrobić np. papierową łódeczkę i tak samo by się zachowała.
Podobna sytuacja jest z gromnicą, której zapalenie zmniejsza ryzyko uderzenia pioruna w budynek. Tak to prawda ale to tez nie czary czy tez coda a fizyka. Gromnica tradycyjna wykonana z wosku pszczelego podczas palenia jonizuje powietrze co sprawia, że budynek taki jest mniej narażony na pioruny. UWAGA nie działa to w gromnicach parafinowych - sztucznych.
Przeważnie ta zabobony mają swoje wytłumaczenie naukowe. Tradycja mówi o chlebie ze świeczką (tu w misce) i zadziałało. Fakt miska popłynęła z prądami wodnymi w to miejsce gdzie zwłoki - to fizyka nie czary. Inna sprawa, że zamiast miski z chlebem można by zrobić np. papierową łódeczkę i tak samo by się zachowała.
Podobna sytuacja jest z gromnicą, której zapalenie zmniejsza ryzyko uderzenia pioruna w budynek. Tak to prawda ale to tez nie czary czy tez coda a fizyka. Gromnica tradycyjna wykonana z wosku pszczelego podczas palenia jonizu... rozwiń
Avatar
jon / 31 sierpnia 2010 r. o 08:18
0
zastrzec tą metodę w urzędzie patentowym !!!
Avatar
fiodor / 31 sierpnia 2010 r. o 08:17
0
to szeptucha ;)
Avatar
ekolog / 31 sierpnia 2010 r. o 07:31
0
Taka kobitka i jeszcze jej nie zatrudnili w Policyjnej dochodzeniówce? Puściła te świeczki na wodzie i zaraz znaleźli topielca... powinni zatrudnić ją jak najprędzej. Toż to skarb. Szybciej będą łapać złodziei.
Avatar
olo / 31 sierpnia 2010 r. o 07:28
0
CYTAT: Zlokalizować topielca pomogła im dopiero miejscowa kobieta, która puściła na wodę miseczkę z zapaloną świecą, święconym chlebem i wianuszkiem ziół. Po trzeciej próbie miseczka w niewytłumaczalny sposób zatrzymała się na płynącej wodzie. KONIEC CYTATU

Ale bzdury. Chyba w to nie wierzycie. Zaraz zaraz, który to mamy wiek? XXI-y? Ale może u nas w Polsce jeszcze XIX?
Avatar
łuwuzela / 30 sierpnia 2010 r. o 21:15
0
Ja się pytam za czyje pieniądze była świeca i miska?? Dlaczego moje pieniądze płacone na podatki mają pójść z dymem i gdzieś sobie spłynąć?

P.S.
-Czym różni się Ryszard Kalisz od krzyża?
-Kalisza łatwiej przenieść...
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Zamościu znów przeciwni lex deweloper. Sprawa skończy się w sądzie?

W Zamościu znów przeciwni lex deweloper. Sprawa skończy się w sądzie?

Po burzliwej dyskusji radni nie zgodzili się by PR-BUD Development przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu wybudował mieszkania i lokale usługowe. Inwestor chciał to zrobić w trybie uchwały lex deweloper. To było drugie podejście, bo radni zajmowali się sprawą już w lutym. Inwestor zapowiada: znów pójdę do sądu

Z dwóch szpitali w Lublinie chcą zrobić jeden

Z dwóch szpitali w Lublinie chcą zrobić jeden

Radni sejmiku województwa dali zielone światło dla połączenia marszałkowskich szpitali przy al. Kraśnickiej oraz im. Jana Bożego w Lublinie. Już padają pytania co stanie się z nieruchomościami, które należą do tego drugiego szpitala.

"Motocyklowa Genewa". Honda, Suzuki i Vespa
zdjęcia
galeria

"Motocyklowa Genewa". Honda, Suzuki i Vespa

Obecność na targach EICMA jest niemalże obowiązkowa dla producentów jednośladów – potentatów, którzy dominują rynek jak i debiutantów – marki z Azji jak i producentów motocykli, motorowerów i skuterów elektrycznych - pisze Maciej Chorągiewicz.

Prezydent Chełma też dostał podwyżkę

Prezydent Chełma też dostał podwyżkę

Z nieco ponad 10 do prawie 19 tys. zł brutto wzrośnie wynagrodzenie prezydenta Chełma Jakuba Banaszka. Zgodę na podwyżkę dali miejscy radni, którzy uchwalili także nowe stawki swoich diet.

Lublin. Pacjenci czekają aż pracownicy SOR wyzdrowieją

Lublin. Pacjenci czekają aż pracownicy SOR wyzdrowieją

Liczba zwolnień lekarskich okazanych w ostatnim czasie wskazuje, że mamy do czynienia z formą nielegalnego protestu pracowników – stwierdza stanowczo dyrekcja szpitala przy ul. Jaczewskiego w Lublinie. Do negocjacji pracowników z dyrekcją dojdzie dopiero po włączeniu się w sprawę wojewody.

Lubelski marszałek zarobi więcej. Radni także

Lubelski marszałek zarobi więcej. Radni także

Radni sejmiku województwa zgodzili się na prawie dwukrotną podwyżkę dla marszałka Jarosława Stawiarskiego. Podczas sesji przegłosowali też projekt uchwały ustalającej wysokość ich wynagrodzeń. Te także znacząco wzrosną.

Biała Podlaska: Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci

Biała Podlaska: Mieszkańcy zapłacą więcej za śmieci

Od przyszłego roku mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci. Stawka nie wzrośnie tak, jak chciał prezydent Michał Litwiniuk (PO). Wysokość podwyżki przeforsowali radni Białej Samorządowej i Zjednoczonej Prawicy. – Jako samorząd mamy kolejną żabę do połknięcia – uważa prezydent.

Czy w Lublinie będzie miejska zabawa sylwestrowa? Jest decyzja

Czy w Lublinie będzie miejska zabawa sylwestrowa? Jest decyzja

Władze Lublina zrezygnowały ostatecznie z organizacji imprezy sylwestrowej pod gołym niebem. Tłumaczą to nasileniem się epidemii i spodziewanymi obostrzeniami.

Ekspertka: wykrycie wariantu omikron w Polsce jest kwestią czasu

Ekspertka: wykrycie wariantu omikron w Polsce jest kwestią czasu

Wykrycie wariantu omikron koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce to tylko kwestia czasu – uważa zajmująca się projektem sekwencjonowania genomu SARS-CoV-2 w Laboratorium Genetycznym Gyncentrum w Sosnowcu dr Emilia Morawiec.

Gorąco wokół górek czechowskich. W środę ważna rozprawa

Gorąco wokół górek czechowskich. W środę ważna rozprawa

W środę lubelski sąd zajmie się losem górek czechowskich. Ma ocenić, czy zgodna z prawem jest uchwała Rady Miasta wyznaczająca tutaj miejsce pod budowę bloków. Przeciwnicy tej zabudowy mobilizują się przed środową rozprawą.

PGE Turów Zgorzelec – AZS UMCS Start II Lublin 80:75. Olbrzymie rozczarowanie

PGE Turów Zgorzelec – AZS UMCS Start II Lublin 80:75. Olbrzymie rozczarowanie

To nie był dobry występ ekipy z Lublina. AZS UMCS Start II sensacyjnie przegrał w Zgorzelcu z miejscowym PGE Turów 75:80. Gospodarze to ostatni zespół w tabeli Suzuki I ligi.

Radni lubelskiego sejmiku przyjęli stanowisko ws. sytuacji na granicy

Radni lubelskiego sejmiku przyjęli stanowisko ws. sytuacji na granicy

Sejmik województwa lubelskiego przyjął stanowisko wyrażające solidarność i wsparcie dla żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących wschodniej granicy Polski. W ten sposób nawiązali do internetowej kampanii #MuremZaPolskimMundurem.

40 samochodów na Felinie gotowych do ścigania. A tu nagle...

40 samochodów na Felinie gotowych do ścigania. A tu nagle...

Ponad 30 mandatów i dwa zabrane dowody rejestracyjne. To bilans weekendowej akcji policjantów z lubelskiej drogówki Speed. Zatrzymywali kierowców, którzy próbowali urządzić nielegalne wyścigi na Felinie.

Lublin. Jeśli płonęły śmietniki, to mogła być jego sprawka

Lublin. Jeśli płonęły śmietniki, to mogła być jego sprawka

Nastolatek z Lublina odpowie za podpalenie sześciu wiat śmietnikowych. Spowodował straty szacowane na blisko 100 tys. zł. Kilka miesięcy wcześniej podłożył ogień w wiacie, w której spał bezdomny.

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy w Centrum Kultury
3 grudnia 2021, 18:00

Ukraina! 6. Festiwal Filmowy w Centrum Kultury

Najlepsze ukraińskie filmy ostatnich lat zobaczą lubelscy widzowie podczas 6. edycji festiwalu Ukraina!, który odbędzie się w dniach 3-5 grudnia w Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!