Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

7 września 2012 r.
14:38
Edytuj ten wpis

"Zawiasy" za śmiertelne pobicie gimnazjalisty w Okunince

0 44 A A
Dariusz U. (Maciej Kaczanowski)
Dariusz U. (Maciej Kaczanowski)

Matka 14-latka śmiertelnie pobitego w Okunince pogodziła się z dwoma oprawcami swojego syna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sąd Okręgowy w Lublinie skazał Dariusza U. za śmiertelne pobicie gimnazjalisty na karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć. Jego młodszych kolegów posłał do poprawczaka.

1 czerwca 2011 roku 14-letni Dominik, uczeń Gimnazjum nr 2 we Włodawie wybrał się na wagary do Okuninki. Przy molo zaczepiło go trzech nastolatków, uczniów gimnazjum dla trudnej młodzieży z Włodawy.

Napastnicy pobili go na koło restauracji. 14-latek zmarł w szpitalu. Tylko 17-letni Dariusz U. mógł być sądzony jak dorosły. Młodsi o kilka miesięcy Paweł K. i Rafał S. zasiadali na tej samej ławie oskarżonych, ale odpowiadali jako nieletni i groziło im co najwyżej umieszczenie w poprawczaku do 21. roku życia.

Za najbardziej wiarygodne sąd uznał relację trzech przedszkolanek, które widziały pobicie. Kobiety twierdziły, że napastnicy zadali 14-latkowi po jednym ciosie. Nastolatek nagle bezwładnie osunął się na ziemię. Potem jeden z napastników uderzył go jeszcze ręką w klatkę piersiową.

Biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie znaleźli na jego ciele tylko jeden siniak. Określili, że przyczyną zgonu było zatrzymanie akcji krążenia, które może być skutkiem nawet niewielkich uderzeń zadanych we wrażliwe organy. Dominik otrzymał ciosy w okolice szyi.

Zawiasy i 20 tys. zł dla matki

Dariusza U. sąd skazał na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Ma on również zapłacić matce zabitego 20 tys. zł zadośćuczynienia.

– Doszło do ugody pomiędzy nim a matką pokrzywdzonego, która mu przebaczyła – stwierdził sędzia Jarosław Kowalski.

Podobnie zakończyła mediacja z Rafałem S. Sąd posłał go jednak do poprawczaka o zaostrzonym rygorze, ze względu na jego późniejsze zachowanie. W ubiegłym roku pobił kolegę w gimnazjum w Białej Podlaskiej, a potem został przyłapany, gdy ledwie trzymał się na nogach. Miał 2,7 promila alkoholu w organizmie.

Do poprawczaka ma też trafić Paweł K.

Matka Dominika po usłyszeniu wyroku ze łzami w oczach weszła z sali rozpraw. Byli tam również rodzice jednego z 16-latków. – Już pisaliście, co chcieliście – odparł zdenerwowany ojciec w stronę dziennikarzy.

Wyrok nie jest prawomocny.

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xxxxx / 18 września 2012 o 08:34
0
[size=5] Teraz to tylko zabijać dla przyjemniści. [/size]
[size=5] bo kary nie będzie, lub w zawiasach ![/size]
[size=5] [/size]
[size=5] Wyrazy współczucia dla rodziny zabitego chłopca ![/size]
[size=5] Bo Sporawiedliwości na tym świecie nie MA ![/size]
Avatar
Puławy / 8 września 2012 o 15:00
0
O BOŻE!!!SPUŚĆ NOGĘ I KOPNIJ!!!NAJLEPIEJ CHYBA WYKONAĆ SAMOSĄD...ŚMIERĆ ZA ŚMIERĆ!!!!!!!!!!!!!!ALE WTEDY ZA TYCH ŚMIECI DOŻYWOTKĘ MOŻNA DOSTAĆ...(A MOŻE ZAWIASY?)...
Avatar
miś / 8 września 2012 o 10:29
0
Troche mnie dziwi podejście prokuratury do sprawy,Ojciec święty wybaczył człowiekowi co strzelał do niego, można wybaczyć cłowiekowi bo nie wiedział co czyni nawet odwiedził w celi ,mimo to dostał surową karę.nie dziwię się matce zmarłego dziecka mogła im wybaczyć bo nie wiedzieli co czynią.Karę powinni ponieść i odpowiedzialność za popełniony czyn surową.a prokuratura cwano podeszła do sprawy by złagodzić karę nieletnim proponując po 20tyś (prokuratura broni sprawców kara powina być mimo że są nie letni)
Avatar
asesor / 8 września 2012 o 08:23
0
[quote name='f' timestamp='1347084247' post='671900']
Niech prokuratura to zaskarży, bo to szok!
[/quote]Co zaskarżą ?? jak oni tam wszyscy razem chleją i na polowania jeżdżą.
Avatar
f / 8 września 2012 o 08:04
0
Niech prokuratura to zaskarży, bo to szok!
Avatar
nissan / 8 września 2012 o 06:56
0
Do szarego pielgrzyma, zpewne większość czyających wyrok jest oburzona jego niskością w stosunku do popełnionego czynu.Przywoływane są paragrafy,ale to sędziowie podejmują decyzję z, którego paragrafu orzekają i jakoś, za niemal każdym razem wybierają ten paragraf łagodniejszy dla przestępcy dziwne?Zdecydowanie jestem za propozycą Szarego pielgrzyma.
Avatar
Szary Pielgrzym / 7 września 2012 o 23:35
0
Rzadko komentuje wyroki sądów, ale tutaj niestety wychodzą z ogromnym nawarstwieniem wszelkie niedostatki zarówno polskiego prawa karnego materialnego, jak i praktyki wyrokowania w takich sprawach w Polsce.

Z góry przepraszam za trochę obszerny post, ale postaram się podejść do tej sprawy jak najpełniej.


Jeżeli chodzi o prawo krane materialne - dojrzeliśmy już chyba do poważnej nowelizacji kodeksu stworzonego przez SLD (we współpracy z partiami koalicyjnymi). Zdaję sobie sprawę, że słowo "stworzony" jest pewnym nadużyciem - akty prawne są bowiem pisane przez specjalistów, ale nie da się ukryć, że opcja rządząca w danym czasie ma duży wpływ ideologiczny na tworzone akty prawne. Nie ominęło to zjawisko także Kodeksu karnego, który zawiera pewne instytucje prawne będące odbiciem ideologii czy przekonań właściwych dla lewicy, a które niestety nie wytrzymują spotkania z szarą rzeczywistością (nie sprawdzają się w praktyce).

Taką konstrukcją prawną, którą powinniśmy jak najszybciej wyeliminować jest §3 art. 158 kk (tj. tzw. pobicie skutkujące śmiercią człowieka). Na sam początek trzeba wyjaśnić iż sama konstrukcja jest dosyć sztuczna (choć posiada dośćdługą tradycję; występowała już w Kodeksie karnym z 1969 roku), jej istnienie jest podyktowane jakby chęcią ochrony ... przestępców. W praktyce karnistycznej pozwala ona niestety na uniknięcie odpowiedzialności sprawców z art. 148 kk (tj. za zabójstwo) statuując śmiesznie niskie zagrożenie karą (proporcjonalnie do skutku czynu) - tj. od 1 roku do lat 10.
Tymczasem w moim przekonaniu prawo powinno w pewien sposób być żywe, odpowiadać na zapotrzebowanie społeczne, dostosowywać się do ugruntowanych trendów. Nie mam złudzeń, przestępca zawsze będzie dwa kroki przed organami legislacyjnymi i organami ścigania i sądzenia. Czemu jednak nie utrudniać mu życia?
Coraz więcej bandytów wykorzystuje istnienie §3 art. 158 kk do udowadniania na sali sądowej, że śmierć człowieka, do której walnie się przyczynili, jest wynikiem pobicia, a nie ordynarnego zabójstwa. Niestety coraz więcej sądów przyjmuje takie tłumaczenie (ale o tym za chwile).
Moim zdaniem powinniśmy przerzucić ryzyko pobicia z ofiar (i ich rodzin) na samych sprawców. Brutalnie bijesz? Ponosisz też ryzyko, że twoja ofiara umrze, a ty odpowiadać będziesz za zabójstwo! Nie umarł - twoje szczęście, odpowiadasz "tylko" za pobicie. Bo to osoba naruszająca porządek prawny powinna być obarczona jak największym ryzykie! Czym bowiem zawinił sprawca aby na czyn napastników patrzeć przez palce? Że śmiał nie umrzeć na miejscu,a dopiero po miesiącu w szpitalu nie odzyskując przytomności?

Co więcej wykreślenie §3 art. 158 kk nie spowoduje konieczności "dostosowania" do tej zmiany art. 148 kk. Istnieje bowiem zabójstwo z zamiarem ewentualnym (zabójca wprawdzie nie planuje zabicia danej osoby, nie zależy mu na tym, ale dopuszcza taki skutek swojego czynu) - czym bowiem innym są czyny określane dzisiaj jako "pobicia ze skutkiem śmiertelnym"? Chyba każdy człowiek nieco mądrzejszy od szympansa zdaje sobie sprawę, że ciosy zadawane drugiemu człowiekowi (nawet te "nie z całej siły") mogą (choćby w ekstremalnych sytuacjach) spowodować śmierć tego człowieka. Jeżeli mimo takiej świadomości ciosy te zadaje - niejako (właśnie w zamiarze ewentualnym!) godzi się na to, że być może taki "efekt" swoim działaniem uzyska.

Jeżeli ktoś nadal jest nieprzekonany, twierdzi, że będzie to karanie ludzi za czyny, których tak naprawdę "nie chcieli" - a czym różni się karanie osób nietrzeźwych czy odurzonych? W przypadkach takich jak np. zabójstwo w alkoholowym szale, podążając za klasycznymi poglądami prawa karnego (tj. kierując się tylko czystą świadomością swojego czynu przez sprawcę) takiego zabójcy nie moglibyśmy skazać. Nie miał on bowiem w czasie popełnienia zabójstwa zdolności rozpoznania znaczenia swojego czynu. A jednak robimy wyjątek. Czemu? Bo sprawa ta jest tak doniosła społecznie, tak groźna dla zdrowej tkanki społeczeństwa, że taki wyjątek zrobić musimy. Czy inaczej jest ze sprawami o "pobicie ze skutkiem śmiertelnym"?


Co do praktyki sędziów w tej i wielu bliźniaczych sprawach nachodzi mnie bardzo smutna konstatacja. Sędziowie bowiem nie potrafią korzystać nawet z tych narzędzi, które obecnie mają. Maksymalna kara przy obecnie obowiązującym prawie karnym dla dla dorosłego sprawcy [gdyby prawidłowo sprawę potraktować, tj. jak zwykłe zabójstwo, młodsi sprawcy mogli by na zasadzie wyjątku określonego w §2 art. 10 kk odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie karnym, a nie jak to miało miejsce na zasadach określonych w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich] tego ohydnego czynu to 10 lat. Nie wiem jakie okoliczności skłoniły skład sędziowski do wymierzenia kary TYLKO 2 lat pozbawienia wolności, do tego z DOBRODZIEJSTWEM warunkowego zawieszenia jej wykonania. Dobrodziejstwo ów jest przywilejem, szczególnym przywilejem, który powinien być stosowany w wyjątkowych okolicznościach. Praktyka idzie niestety w tym kierunku, aby uczynić z tegoż dobrodziejstwa stały element wyroków pozbawienia wolności do lat 2. To bardzo zła tendencja, oczywiście nie tylko tegoż konkretnego sądu, ale całego sądownictwa karnego.
Zastanawiając się jednak co wpłynęło na tak niski wymiar kary nie mogę znaleźć odpowiedniego argumentu za takim rozwiązaniem. Czy bowiem słowo "przepraszam", nawet to najszczersze powinno przekreślać znaczenie czynu, którego skutkiem jest śmierć innego człowieka? Powinno? Moim zdaniem nie, kara zresztą nie jest prostyą zemstą, jest bardziej logicznym następstwem czynu karalnego. I jeśli tak pojmujemy karę za czyn karny to jakiekolwiek zdarzenia typu "przeproszenie", "skrucha", "żal" itd. nie powinno mieć na nią większego niż znikomy wpływu. Sprawcy jest przykro, przeprasza? Okej, jeżeli to szczera skrucha to jak najbardziej dobrze (dobry prognostyk na przyszłość), ale śmierć człowieka nastąpiła, także surowa kara jako logiczne następstwo śmierci tegoż człowieka powinna nastąpić.

Napisałbym coś z chęcią także o rzeczywistej dolegliwości kar jakie usłyszeli dziś sprawcy (np. czy "więzienie w zawiasach" będzie w jakikolwiek sposób przykre dla najstarszego ze sprawców) ale nie chciałbym nadużywać cierpliwości forumowiczów.

Zapraszam do dyskusji na ten temat, bardzo chętnie przeczytam zarówno komentarze poparcia, jak i wpisy forumowiczów mających inne zdanie.

Za wszelkie ewentualne błędy or
Rzadko komentuje wyroki sądów, ale tutaj niestety wychodzą z ogromnym nawarstwieniem wszelkie niedostatki zarówno polskiego prawa karnego materialnego, jak i praktyki wyrokowania w takich sprawach w Polsce.

Z góry przepraszam za trochę obszerny post, ale postaram się podejść do tej sprawy jak najpełniej.


Jeżeli chodzi o prawo krane materialne - dojrzeliśmy już chyba do poważnej nowelizacji kodeksu stworzonego przez SLD (we współpracy z partiami koalicyjnymi). Zdaję sobie sprawę, że słowo "stworzony"... rozwiń
Avatar
antydebil / 7 września 2012 o 22:48
0
Niedługo popier***one polskie sądy sprawcom będą finansowe nagrody za zabójstwa przyznawać. Sędzia dający ten wyrok powinien zostać wyruchany na środku ulicy. Gnój jeden ch... wie za co kasę bierze.
Avatar
miś / 7 września 2012 o 22:00
0
oglądałem jak tatuś oskarżonego odzywał się do redaktora ,co tu kryć za wiele telewizja pokazała i tatuś się oburzył szkoda że nie pobił redaktora jaki ojciec taki syn
Avatar
Michal / 7 września 2012 o 21:44
0
Kolejny morderca na wolności !! A bedzie jak znowu kogos zakatuje na smierc???
Avatar
xxxxx / 18 września 2012 o 08:34
0
[size=5] Teraz to tylko zabijać dla przyjemniści. [/size]
[size=5] bo kary nie będzie, lub w zawiasach ![/size]
[size=5] [/size]
[size=5] Wyrazy współczucia dla rodziny zabitego chłopca ![/size]
[size=5] Bo Sporawiedliwości na tym świecie nie MA ![/size]
Avatar
Puławy / 8 września 2012 o 15:00
0
O BOŻE!!!SPUŚĆ NOGĘ I KOPNIJ!!!NAJLEPIEJ CHYBA WYKONAĆ SAMOSĄD...ŚMIERĆ ZA ŚMIERĆ!!!!!!!!!!!!!!ALE WTEDY ZA TYCH ŚMIECI DOŻYWOTKĘ MOŻNA DOSTAĆ...(A MOŻE ZAWIASY?)...
Avatar
miś / 8 września 2012 o 10:29
0
Troche mnie dziwi podejście prokuratury do sprawy,Ojciec święty wybaczył człowiekowi co strzelał do niego, można wybaczyć cłowiekowi bo nie wiedział co czyni nawet odwiedził w celi ,mimo to dostał surową karę.nie dziwię się matce zmarłego dziecka mogła im wybaczyć bo nie wiedzieli co czynią.Karę powinni ponieść i odpowiedzialność za popełniony czyn surową.a prokuratura cwano podeszła do sprawy by złagodzić karę nieletnim proponując po 20tyś (prokuratura broni sprawców kara powina być mimo że są nie letni)
Avatar
asesor / 8 września 2012 o 08:23
0
[quote name='f' timestamp='1347084247' post='671900']
Niech prokuratura to zaskarży, bo to szok!
[/quote]Co zaskarżą ?? jak oni tam wszyscy razem chleją i na polowania jeżdżą.
Avatar
f / 8 września 2012 o 08:04
0
Niech prokuratura to zaskarży, bo to szok!
Avatar
nissan / 8 września 2012 o 06:56
0
Do szarego pielgrzyma, zpewne większość czyających wyrok jest oburzona jego niskością w stosunku do popełnionego czynu.Przywoływane są paragrafy,ale to sędziowie podejmują decyzję z, którego paragrafu orzekają i jakoś, za niemal każdym razem wybierają ten paragraf łagodniejszy dla przestępcy dziwne?Zdecydowanie jestem za propozycą Szarego pielgrzyma.
Avatar
Szary Pielgrzym / 7 września 2012 o 23:35
0
Rzadko komentuje wyroki sądów, ale tutaj niestety wychodzą z ogromnym nawarstwieniem wszelkie niedostatki zarówno polskiego prawa karnego materialnego, jak i praktyki wyrokowania w takich sprawach w Polsce.

Z góry przepraszam za trochę obszerny post, ale postaram się podejść do tej sprawy jak najpełniej.


Jeżeli chodzi o prawo krane materialne - dojrzeliśmy już chyba do poważnej nowelizacji kodeksu stworzonego przez SLD (we współpracy z partiami koalicyjnymi). Zdaję sobie sprawę, że słowo "stworzony" jest pewnym nadużyciem - akty prawne są bowiem pisane przez specjalistów, ale nie da się ukryć, że opcja rządząca w danym czasie ma duży wpływ ideologiczny na tworzone akty prawne. Nie ominęło to zjawisko także Kodeksu karnego, który zawiera pewne instytucje prawne będące odbiciem ideologii czy przekonań właściwych dla lewicy, a które niestety nie wytrzymują spotkania z szarą rzeczywistością (nie sprawdzają się w praktyce).

Taką konstrukcją prawną, którą powinniśmy jak najszybciej wyeliminować jest §3 art. 158 kk (tj. tzw. pobicie skutkujące śmiercią człowieka). Na sam początek trzeba wyjaśnić iż sama konstrukcja jest dosyć sztuczna (choć posiada dośćdługą tradycję; występowała już w Kodeksie karnym z 1969 roku), jej istnienie jest podyktowane jakby chęcią ochrony ... przestępców. W praktyce karnistycznej pozwala ona niestety na uniknięcie odpowiedzialności sprawców z art. 148 kk (tj. za zabójstwo) statuując śmiesznie niskie zagrożenie karą (proporcjonalnie do skutku czynu) - tj. od 1 roku do lat 10.
Tymczasem w moim przekonaniu prawo powinno w pewien sposób być żywe, odpowiadać na zapotrzebowanie społeczne, dostosowywać się do ugruntowanych trendów. Nie mam złudzeń, przestępca zawsze będzie dwa kroki przed organami legislacyjnymi i organami ścigania i sądzenia. Czemu jednak nie utrudniać mu życia?
Coraz więcej bandytów wykorzystuje istnienie §3 art. 158 kk do udowadniania na sali sądowej, że śmierć człowieka, do której walnie się przyczynili, jest wynikiem pobicia, a nie ordynarnego zabójstwa. Niestety coraz więcej sądów przyjmuje takie tłumaczenie (ale o tym za chwile).
Moim zdaniem powinniśmy przerzucić ryzyko pobicia z ofiar (i ich rodzin) na samych sprawców. Brutalnie bijesz? Ponosisz też ryzyko, że twoja ofiara umrze, a ty odpowiadać będziesz za zabójstwo! Nie umarł - twoje szczęście, odpowiadasz "tylko" za pobicie. Bo to osoba naruszająca porządek prawny powinna być obarczona jak największym ryzykie! Czym bowiem zawinił sprawca aby na czyn napastników patrzeć przez palce? Że śmiał nie umrzeć na miejscu,a dopiero po miesiącu w szpitalu nie odzyskując przytomności?

Co więcej wykreślenie §3 art. 158 kk nie spowoduje konieczności "dostosowania" do tej zmiany art. 148 kk. Istnieje bowiem zabójstwo z zamiarem ewentualnym (zabójca wprawdzie nie planuje zabicia danej osoby, nie zależy mu na tym, ale dopuszcza taki skutek swojego czynu) - czym bowiem innym są czyny określane dzisiaj jako "pobicia ze skutkiem śmiertelnym"? Chyba każdy człowiek nieco mądrzejszy od szympansa zdaje sobie sprawę, że ciosy zadawane drugiemu człowiekowi (nawet te "nie z całej siły") mogą (choćby w ekstremalnych sytuacjach) spowodować śmierć tego człowieka. Jeżeli mimo takiej świadomości ciosy te zadaje - niejako (właśnie w zamiarze ewentualnym!) godzi się na to, że być może taki "efekt" swoim działaniem uzyska.

Jeżeli ktoś nadal jest nieprzekonany, twierdzi, że będzie to karanie ludzi za czyny, których tak naprawdę "nie chcieli" - a czym różni się karanie osób nietrzeźwych czy odurzonych? W przypadkach takich jak np. zabójstwo w alkoholowym szale, podążając za klasycznymi poglądami prawa karnego (tj. kierując się tylko czystą świadomością swojego czynu przez sprawcę) takiego zabójcy nie moglibyśmy skazać. Nie miał on bowiem w czasie popełnienia zabójstwa zdolności rozpoznania znaczenia swojego czynu. A jednak robimy wyjątek. Czemu? Bo sprawa ta jest tak doniosła społecznie, tak groźna dla zdrowej tkanki społeczeństwa, że taki wyjątek zrobić musimy. Czy inaczej jest ze sprawami o "pobicie ze skutkiem śmiertelnym"?


Co do praktyki sędziów w tej i wielu bliźniaczych sprawach nachodzi mnie bardzo smutna konstatacja. Sędziowie bowiem nie potrafią korzystać nawet z tych narzędzi, które obecnie mają. Maksymalna kara przy obecnie obowiązującym prawie karnym dla dla dorosłego sprawcy [gdyby prawidłowo sprawę potraktować, tj. jak zwykłe zabójstwo, młodsi sprawcy mogli by na zasadzie wyjątku określonego w §2 art. 10 kk odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie karnym, a nie jak to miało miejsce na zasadach określonych w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich] tego ohydnego czynu to 10 lat. Nie wiem jakie okoliczności skłoniły skład sędziowski do wymierzenia kary TYLKO 2 lat pozbawienia wolności, do tego z DOBRODZIEJSTWEM warunkowego zawieszenia jej wykonania. Dobrodziejstwo ów jest przywilejem, szczególnym przywilejem, który powinien być stosowany w wyjątkowych okolicznościach. Praktyka idzie niestety w tym kierunku, aby uczynić z tegoż dobrodziejstwa stały element wyroków pozbawienia wolności do lat 2. To bardzo zła tendencja, oczywiście nie tylko tegoż konkretnego sądu, ale całego sądownictwa karnego.
Zastanawiając się jednak co wpłynęło na tak niski wymiar kary nie mogę znaleźć odpowiedniego argumentu za takim rozwiązaniem. Czy bowiem słowo "przepraszam", nawet to najszczersze powinno przekreślać znaczenie czynu, którego skutkiem jest śmierć innego człowieka? Powinno? Moim zdaniem nie, kara zresztą nie jest prostyą zemstą, jest bardziej logicznym następstwem czynu karalnego. I jeśli tak pojmujemy karę za czyn karny to jakiekolwiek zdarzenia typu "przeproszenie", "skrucha", "żal" itd. nie powinno mieć na nią większego niż znikomy wpływu. Sprawcy jest przykro, przeprasza? Okej, jeżeli to szczera skrucha to jak najbardziej dobrze (dobry prognostyk na przyszłość), ale śmierć człowieka nastąpiła, także surowa kara jako logiczne następstwo śmierci tegoż człowieka powinna nastąpić.

Napisałbym coś z chęcią także o rzeczywistej dolegliwości kar jakie usłyszeli dziś sprawcy (np. czy "więzienie w zawiasach" będzie w jakikolwiek sposób przykre dla najstarszego ze sprawców) ale nie chciałbym nadużywać cierpliwości forumowiczów.

Zapraszam do dyskusji na ten temat, bardzo chętnie przeczytam zarówno komentarze poparcia, jak i wpisy forumowiczów mających inne zdanie.

Za wszelkie ewentualne błędy or
Rzadko komentuje wyroki sądów, ale tutaj niestety wychodzą z ogromnym nawarstwieniem wszelkie niedostatki zarówno polskiego prawa karnego materialnego, jak i praktyki wyrokowania w takich sprawach w Polsce.

Z góry przepraszam za trochę obszerny post, ale postaram się podejść do tej sprawy jak najpełniej.


Jeżeli chodzi o prawo krane materialne - dojrzeliśmy już chyba do poważnej nowelizacji kodeksu stworzonego przez SLD (we współpracy z partiami koalicyjnymi). Zdaję sobie sprawę, że słowo "stworzony"... rozwiń
Avatar
antydebil / 7 września 2012 o 22:48
0
Niedługo popier***one polskie sądy sprawcom będą finansowe nagrody za zabójstwa przyznawać. Sędzia dający ten wyrok powinien zostać wyruchany na środku ulicy. Gnój jeden ch... wie za co kasę bierze.
Avatar
miś / 7 września 2012 o 22:00
0
oglądałem jak tatuś oskarżonego odzywał się do redaktora ,co tu kryć za wiele telewizja pokazała i tatuś się oburzył szkoda że nie pobił redaktora jaki ojciec taki syn
Avatar
Michal / 7 września 2012 o 21:44
0
Kolejny morderca na wolności !! A bedzie jak znowu kogos zakatuje na smierc???
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia

PZLA 94 Mistrzostwa Polski. Podsumowanie pierwszego dnia 4 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Damian Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 5

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 10

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 10 8

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 5 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 28 11

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 8

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.