Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

28 października 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Żółkiewka: Wiatraki rozkręcą budżet gminy

0 14 A A

Między Żółkiewką i i miejscowością Dąbie stanął pierwszy w gminie wiatrak siłowy. Po sąsiedzku instalowany jest kolejny. Docelowo ma ich tam być ponad 20

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pabianicka firma Megawat Energy zabiegała o tę inwestycję od 2007 roku. Na miejscu spotkała się z życzliwością samorządu. Dzięki temu wszystkie niezbędne uchwały, przede wszystkim w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego tamtejsi radni przyjęli praktycznie jednogłośnie.

- Przed przyjęciem uchwały o zmianie planu cała rada wybrała się na wycieczkę do Żuromina w województwie mazowieckim, aby zwiedzić tamtejszy park wiatrowy - mówi Wojciech Kaczmarczyk, zastępca wójta gminy Żółkiewka. - Radni mieli okazję porozmawiania z tamtejszymi mieszkańcami. Jeśli wcześniej mieli jakieś obawy związane z funkcjonowaniem wiatraków siłowych, to w Żurominie zostały one rozwiane.

Dwa pierwsze wiatraki zostały zlokalizowane w odległości nie mniejszej niż 500 metrów od najbliższych zabudowań.

- To standardowe obiekty o wysokości 105 metrów, średnicy śmigła wynoszącej 66 metrów i mocy rzędu 2 MW - mówi Karol Olas, projektant zatrudniony przez Megawat. - A jeśli chodzi o warunki dla ich funkcjonowania, to określiłbym je jako przyzwoite. Oczywiście chodzi o charakterystykę występujących tam wiatrów.
Na wiatrakach skorzystają gospodarze, od których firmy kupują bądź wydzierżawiają działki pod swoje obiekty oraz gmina, która liczy na podatek od nieruchomości.

- Trudno nam na razie szacować wpływy do gminnego budżetu, gdyż nie znamy jeszcze wartości wiatraków - dodaje Kaczmarczyk. - Czekamy, aż firma złoży nam deklarację w sprawie podatku i uwzględni w niej wartość swoich nieruchomości.

Maciej Wiśniewski z Megawatu nie ukrywa, że roczne wpływy do gminnego budżetu od jednej turbiny mogą wynieść około 100 tys. zł.
- W przypadku Żółkiewki te turbiny zaczną produkować prąd jeszcze przed Nowym Rokiem - informuje Wiśniewski.

W Żółkiewce Megawat wykupił działki pod wiatraki. W innych gminach dzierżawi je, płacąc właścicielom po 20-30 tys. zł rocznie za każdą turbinę.

Po Megawacie swoje wiatraki w gminie Żółkiewka chcą postawić także dwie niezależne firmy z Inowrocławia. Windbud jest zainteresowany zainstalowaniem 11 wiatraków, a Windprojekt ośmiu. Pierwsza z firm już zabiega o decyzje środowiskowe, po otrzymaniu których pozostanie jej już tylko wystąpić do Starostwa Powiatowego o pozwolenie na budowę.

Jeśli w przypadku Magawatu obyło się bez społecznych protestów, to tym razem w gminie znaleźli się mieszkańcy przeciwni inwestycji Windbudu.
- Najlepszym sposobem na rozwianie wątpliwości będzie spotkanie z inwestorem i projektantem wiatraków - dodaje Kaczmarczyk.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
Czytaj więcej o:

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
p grzes / 17 kwietnia 2015 r. o 18:00

mam więcej fotek - jeszcze z przed wzniesienia wentylatorów

prześlij mi na grz_patryk@o2.pl proszę

Avatar
p grzes / 16 kwietnia 2015 r. o 17:07

też mam

p.s.

to nie są wentylatory

przyślijcie mi na emaila grz_patryk@o2.pl

Avatar
Alot / 16 lutego 2015 r. o 19:48

Ion

Tutaj nie ma znaczenia powierzchnia zajęta pod wiatrak. Podatek się płaci od wartości wiatraka tzw wp. brutto i wynosi ten podatek 2% od wartości początkowej

Od wartości zadeklarowanej przez właściciela i to bez wirnika i generatora. Tylko za budowlę . 

Avatar
inf / 27 listopada 2014 r. o 10:42

Polecam info o wiatrakach:

wiatrowa.blox.pl

Avatar
MBJ / 23 listopada 2014 r. o 23:51

Ja chętnie wydzierżawię pole. Czy już są konkrety gdzie postawią następne????

Avatar
Jacek / 11 listopada 2014 r. o 22:35

ma ktoś zdjęcia ?? 

poproszę na maila 

jacumi@o2.pl

Avatar
mądrala / 28 października 2014 r. o 19:41

Ion

Tutaj nie ma znaczenia powierzchnia zajęta pod wiatrak. Podatek się płaci od wartości wiatraka tzw wp. brutto i wynosi ten podatek 2% od wartości początkowej

Avatar
Karol / 28 października 2014 r. o 18:49

mam więcej fotek - jeszcze z przed wzniesienia wentylatorów

też mam

p.s.

to nie są wentylatory

Avatar
jon / 28 października 2014 r. o 18:48

nie wiem czy to są takie kokosy ?

grunt zajęty przez wiatrak to kilka arów dosłownie

Avatar
SPORTOWIEC / 28 października 2014 r. o 15:11

160 tys to tania reklama??!! Poza tym po co naszej jakże "atrakcyjnej turystycznie" gminie jest reklama?? Lepiej przeznaczyć te pieniądze na potrzebniejsze rzeczy.

Avatar
p grzes / 17 kwietnia 2015 r. o 18:00

mam więcej fotek - jeszcze z przed wzniesienia wentylatorów

prześlij mi na grz_patryk@o2.pl proszę

Avatar
p grzes / 16 kwietnia 2015 r. o 17:07

też mam

p.s.

to nie są wentylatory

przyślijcie mi na emaila grz_patryk@o2.pl

Avatar
Alot / 16 lutego 2015 r. o 19:48

Ion

Tutaj nie ma znaczenia powierzchnia zajęta pod wiatrak. Podatek się płaci od wartości wiatraka tzw wp. brutto i wynosi ten podatek 2% od wartości początkowej

Od wartości zadeklarowanej przez właściciela i to bez wirnika i generatora. Tylko za budowlę . 

Avatar
inf / 27 listopada 2014 r. o 10:42

Polecam info o wiatrakach:

wiatrowa.blox.pl

Avatar
MBJ / 23 listopada 2014 r. o 23:51

Ja chętnie wydzierżawię pole. Czy już są konkrety gdzie postawią następne????

Avatar
Jacek / 11 listopada 2014 r. o 22:35

ma ktoś zdjęcia ?? 

poproszę na maila 

jacumi@o2.pl

Avatar
mądrala / 28 października 2014 r. o 19:41

Ion

Tutaj nie ma znaczenia powierzchnia zajęta pod wiatrak. Podatek się płaci od wartości wiatraka tzw wp. brutto i wynosi ten podatek 2% od wartości początkowej

Avatar
Karol / 28 października 2014 r. o 18:49

mam więcej fotek - jeszcze z przed wzniesienia wentylatorów

też mam

p.s.

to nie są wentylatory

Avatar
jon / 28 października 2014 r. o 18:48

nie wiem czy to są takie kokosy ?

grunt zajęty przez wiatrak to kilka arów dosłownie

Avatar
SPORTOWIEC / 28 października 2014 r. o 15:11

160 tys to tania reklama??!! Poza tym po co naszej jakże "atrakcyjnej turystycznie" gminie jest reklama?? Lepiej przeznaczyć te pieniądze na potrzebniejsze rzeczy.

Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 sierpnia 2022 roku

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Takich sejmików nie widzi się codziennie. Kilkaset bocianów na jednym polu

Bocianie sejmiki o tej porze roku to nic nadzwyczajnego, ale tak liczne, jak ten, który nasz Czytelnik zaobserwował we wtorek w Żukowie w Działach Grabowieckich do codzienności nie należą. Żerowało tam kilkaset ptaków. To tym cenniejsze, że bocianów białych w Polsce stale ubywa.

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Historyczny wyczyn Motoru Lublin. Juniorzy obronili tytuł w MMPPK, ale to nie wszystko

Juniorzy Motoru Lublin obronili w środę tytuł młodzieżowych mistrzów Polski par klubowych, który wywalczyli przed rokiem. Duet Mateusz Cierniak-Wiktor Lampart triumfował przed własną publicznością. To osiągnięcie jest wyjątkowe, kiedy zestawimy je z sukcesem z początku tego sezonu

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Biała Podlaska. Znana firma po pożarze wstrzymuje produkcję

Znana bialska przetwórnia ryb wstrzymała produkcję. Wszystko przez pożar, który w sobotę pochłonął część zakładu.

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Orlęta Spomlek wygrały w Chełmie, cenne punkty Podlasia i koniec passy Avii Świdnik

Za nami trzecia seria gier grupy czwartej. Jednym z ciekawszych spotkań w środę był mecz derbowy pomiędzy Chełmianką, a Orlętami Spomlek. Górą była druga z ekip, która wygrała na wyjeździe 3:1. Pierwsze punkty zgubiła Avia Świdnik. A jedynym niepokonanym zespołem pozostały rezerwy Cracovii

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Nowy prezes Biomedu Lublin. Czwarty w ciągu dwóch lat

Do gabinetu prezesa wprowadzi się Mieczysław Starkowicz – ogłosiła lubelska spółka Biomed Lublin, niedoszły producent polskiego leku na Covid. To już czwarta osoba na tym stanowisku w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Ceny gazu w górę. Nowe stawki dla 7 mln odbiorców

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził wzrost taryfy dystrybucyjnej operatora największego systemu dystrybucyjnego gazu - Polskiej Spółki Gazownictwa.

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Żeby badać pacjentów po ludzku, dwa szpitale w Lubelskiem dostaną nowoczesny sprzęt

Szpitale w Janowie Lubelskim i Radzyniu Podlaskim otrzymały prawie 5 mln zł z rządowej rezerwy na zakup nowoczesnego sprzętu. – Nasz tomograf jest na tyle awaryjny, że mamy non stop wyłączenia – przyznaje Renata Ciupak, dyrektor szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim, który dostał 3,36 mln zł na zakup nowego urządzenia.

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM
18 sierpnia 2022, 17:30

"Lublin od podwórka" - wystawa w DK LSM

W czwartek, 18 sierpnia o godz. 17.30 w Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) nastąpi otwarcie wystawy malarstwa Zofii Skiby "Lublin od podwórka".

Maratony Teatralne w Gardzienicach
21 sierpnia 2022, 11:00

Maratony Teatralne w Gardzienicach

W sierpniu Ośrodek Praktyk Teatralny "Gardzienice" (Gardzienice Pierwsze 3) zaprasza na kolejne Maratony Teatralne. Będzie można też zwiedzić kompleks z przewodnikiem.

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania
galeria

3 tys. zł dodatku węglowego. Wniosek w PDF do pobrania

Zaczyna się przyjmowanie wniosków o dodatek węglowy. To nowa forma wsparcia finansowego dla osób ogrzewających swoje domy i mieszkania węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, wynikająca z ustawy o dodatku węglowym.

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program
19 sierpnia 2022, 11:00
galeria

Lublin i Jarmark Jagielloński z nową nazwą. W weekend Festiwal Re:tradycja! Program

Trzy dni koncertów, muzyka tradycyjna, sztuka, twórcy ludowi i rzemieślnicy - tak zapowiada się Festiwal Re:tradycja, który rozpocznie się już w najbliższy piątek na Starym Mieście. Po 15 latach Jarmark Jagielloński zmienia nazwę, ale kultura tradycyjna pozostanie osią wydarzenia.

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Górnik Łęczna nadal bez zwycięstwa w Fortuna I Lidze

Po letniej rewolucji kadrowej jaka miała miejsce w Górniku Łęczna wielu kibiców zdawało sobie sprawę, że drużynę „zielono-czarnych” czeka ciężki początek sezonu. Jednak z pewnością niewielu fanów przypuszczało, że po sześciu meczach zespół nie będzie mieć na swoim koncie ani jednego zwycięstwa

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba
wideo
film

Lubelskie. Kierowca volkswagena staranował BMW i uciekł. Zginęła jedna osoba

34-latkowi grozi do 12 lat więzienia. Kilka dni temu, kierując volkswagenem, uderzył w BMW.

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie
19 sierpnia 2022, 18:30

Spotkanie autorskie z Januszem Kozłowskim w Nałęczowie

W piątek, 19 sierpnia o godz. 18.30 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się spotkanie z poetą Januszem Kozłowskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!