Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 maja 2021 r.
7:21

Czterech lubelskich fotoreporterów z nagrodami Grand Press Photo 2021

Autor: Zdjęcie autora pab

Lubelscy fotoreporterzy Jakub Orzechowski, Wojciech Jargiło, Maks Skrzeczkowski i Michał Patroń zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek wieczorem ogłoszono wyniki najbardziej prestiżowego konkursu fotografii reporterskiej w Polsce.

Jakub Orzechowski ("Gazeta Wyborcza Lublin") zdobył II miejsce w kategorii Środowisko za zdjęcie zrobione w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie.

Wojciech Jargiło ("Polska Agencja Prasowa") zajął II miejsce w kategorii Ludzie. Sfotografował kibiców Motoru Lublin na podnośnikach podczas meczu 8. kolejki Ekstraligi żużlowej z Betardem Spartą Wrocław.

Maks Skrzeczkowski ("Lajf. Magazyn lubelski") zdobył II miejsce w kategorii Życie codzienne. Na jego zdjęciu jest mama w rodzinie zastępczej, która opiekuje się chorymi na ospę dziećmi.

Michał Patroń (magazyn "Obscurny") zdobył zaś II miejsce w kategorii Projekt dokumentalny. Opis jego prac: Cykl fotografii realizowany na terenach byłego Generalnego Gubernatorstwa, inspirowany przewodnikiem turystycznym wydawnictwa Karla Baedekera dla będących na urlopie żołnierzy Wehrmachtu i biznesmenów. Zdjęcia przedstawiają współczesny obraz gett, miejsca masowych egzekucji i cmentarze żydowskie związane z realizacją planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

Wszystkie nagrodzone zdjęcia można oglądać na stronie grandpressphoto.pl

GRAND PRESS PHOTO 2021 - zdjęcie roku

Zdjęciem Roku jury wybrało fotografię Adama Lacha (Napo Images). Fotografia przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Autor Zdjęcia Roku otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Zdjęcie Lacha zostało wykonane 28 listopada 2020 roku w Warszawie, zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.

Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Protesty przeciwko orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji trwają już ponad miesiąc i rozniosły się po całym kraju. Na zdjęciu mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi. (fot. Adam Lach, Napo Images)

Grand Press Photo 2021. Wszyscy laureaci

W poszczególnych kategoriach nagrodzeni zostali:

ZDJĘCIA POJEDYNCZE

Wydarzenia

I miejsce
Adam Lach (Napo Images) – Warszawa, 28 listopada 2020 roku. Mężczyzna, który utknął w samochodzie między kordonem policji a protestującymi przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

II miejsce
Jarosław Respondek (Agencja Reporter) – Gdańsk, ogólnopolski protest samochodowy po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

III miejsce
Przemysław Błaszkiewicz („Magazyn Pielęgniarki i Położnej”) – Odziany w kombinezon ochronny medyk przemieszcza się z wózkiem inwalidzkim między oddziałami szpitala tymczasowego na terenie poznańskich targów.

Życie codzienne

I miejsce
Krzysztof Gołuch („Przegląd Lokalny”) – W czasie Knurowskich Dni Integracji uczniowie w reżimie sanitarnym obejrzeli film o życiu osób niepełnosprawnych.

II miejsce
Maks Skrzeczkowski („Lajf. Magazyn lubelski”) – Mama w rodzinie zastępczej opiekuje się chorym na ospę pięcioletnim Jasiem i trzyletnią Małgosią.

III miejsce
Paweł Jędrusik (Edytor.net / Tvs.pl) – Wolontariuszka grupy Korona Jaworzno pomaga jednej ze starszych osób w sprzątaniu mieszkania.

Ludzie

I miejsce
Jeremi Astaszow (Astashow Studio) – Z powodu lockdownu Agnieszka i Piotr zamiast w pięknej sali balowej przyjęcie weselne zorganizowali w starej katowickiej kamienicy.

II miejsce
Wojciech Jargiło (Polska Agencja Prasowa) – Kibice Motoru Lublin podczas meczu 8. kolejki Ekstraligi żużlowej z Betardem Spartą Wrocław.

III miejsce
Michał Niwicz (Polska-zbrojna.pl) – Żołnierze z Giżycka podczas wspólnych ćwiczeń wojskowych z żołnierzami z Wielkiej Brytanii i Rumunii.

Środowisko

I miejsce
Marcin Bielecki (Polska Agencja Prasowa) – Ścienne, 4 lutego 2021 roku. Trwa akcja wydobycia jeleni wypłoszonych przez zbieraczy poroża do jeziora Ińsko. Uratowano tylko 15 zwierząt.

II miejsce
Jakub Orzechowski („Gazeta Wyborcza Lublin”) – Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Psy czekające na adopcję.

III miejsce
Marcin Dobas („National Geographic Polska”) – Głuptaki potrafią nurkować do wody w poszukiwaniu ryb z wysokości 30 m, osiągając prędkość 100 km/h, gdy uderzają w taflę.

Portret

I miejsce
Paweł Łączny (freelancer) – Portret pielęgniarki Anny Gadzińskiej z widocznymi śladami po goglach i przyłbicy wykonany tuż po tym, jak opuściła tzw. strefę brudną ZOZ-u w Bolesławcu.

II miejsce
Martyna Niećko („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) – Pani Agnieszka została oblana kwasem siarkowym przez nieznanego sprawcę. Była przypadkową ofiarą. Do dziś walczy o powrót do zdrowia i normalności.

III miejsce
Mateusz Skwarczek (Wysokieobcasy.pl) – Artystka Monika Zielińska „Mamzeta” pozuje w odlewie wykonanym przed mastektomią.

REPORTAŻE

Wydarzenia

I miejsce
Jakub Kamiński (East News) – Warszawski Marsz Niepodległości 2020 pod hasłem: „Nasza cywilizacja. Nasze zasady”. Tomasz Gutry fotoreporter „Tygodnika Solidarność” został postrzelony z policyjnej broni gładkolufowej.

II miejsce
Ireneusz Dorożański (Agencja Forum) – Ewakuacja oraz opieka nad pacjentami zakażonymi wirusem COVID-19 prowadzona przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej w domach pomocy społecznej.

Życie codzienne

I miejsce
Magdalena Woch (Muzyczny Kraków) – Puste przestrzenie krakowskich teatrów Groteska, Łaźnia Nowa i Bagatela w czasie lockdownu.

II miejsce
Maciej Stanik (NaTemat.pl) – Wraz z szybkim rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Afganistanie rząd zaczął atakować jedną z najbardziej wrażliwych grup: narkomanów w stolicy. Zdaniem władz duże skupiska narkomanów na ulicach mogą wkrótce stać się ogniskami wirusa.

Ludzie

I miejsce
Maciek Nabrdalik (VII Photo) – W dniu ogłoszenia pierwszej tzw. narodowej kwarantanny ze sklepów zniknęły wszystkie dostępne trenażery, a aplikacja Zwift zarejestrowała największą dotychczas liczbę kolarzy i biegaczy trenujących w domu. 5 kwietnia 2020 roku jednocześnie korzystało z niej 35 tys. użytkowników.

II miejsce
Małgorzata Adamczyk (Pix.House) – W pokojach mocno wysłużonych budynków postawionych dla budowniczych Pałacu Kultury na warszawskim Bemowie mieszkają teraz także cudzoziemcy, dla których Osiedle Przyjaźń jest pierwszym domem w Polsce.

Środowisko

I miejsce
(Nie przyznano pierwszego miejsca)

II miejsce
Michał Dyjuk (Agencja Forum) – Tomografia konia wykonana w Centrum Badań Biomedycznych SGGW.

PROJEKT DOKUMENTALNY

I miejsce
Kasia Strek, „Cena wyboru” – Konsekwencje stygmatyzacji i niebezpiecznych aborcji wpływają nie tylko na kobiety, ale także na ich mężów, społeczności, w których żyją, a w końcu na całe społeczeństwa. Materiał zrealizowany w Polsce, Salwadorze, Irlandii, Egipcie i na Filipinach.

II miejsce
Michał Patroń, „Unoffensichtlich. Turyzm w okupowanej Polsce” (magazyn „Obscurny”) – Cykl fotografii realizowany na terenach byłego Generalnego Gubernatorstwa, inspirowany przewodnikiem turystycznym wydawnictwa Karla Baedekera dla będących na urlopie żołnierzy Wehrmachtu i biznesmenów. Zdjęcia przedstawiają współczesny obraz gett, miejsca masowych egzekucji i cmentarze żydowskie związane z realizacją planu tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej.

YOUNG POLAND

POJEDYNCZE

I miejsce
Jakub Ositek (Zespół Szkół Fototechnicznych w Warszawie) – W trakcie protestów przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji kobieta krzyczy do policjantki: „Zdejmij mundur, przeproś matkę”. Policjantka nie reaguje.

Wyróżnienie
Dorota Grzegorczyk (Uniwersytet Jagielloński) – Protestujące podczas manifestacji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej w Polsce.

REPORTAŻE

I miejsce
Jessica Ciupa (Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach) – Ayia Napa to turystyczny kurort położony po greckiej stronie Cypru. Pełno tu korupcji, a załamanie ruchu turystycznego zwielokrotniło tylko problemy stałych mieszkańców i pracowników napływowych.

Wyróżnienie
Kinga Wnuk (Akademia Sztuki w Szczecinie) – 3 maja 2008 roku 17-letnia Sandra spadła z konia, co spowodowało przerwanie rdzenia kręgowego. Niedługo minie 13 lat, odkąd jeździ na wózku inwalidzkim. Jest posiadaczką brązowej odznaki jeździeckiej oraz powożeniowej, instruktorką rekreacji ruchowej, sędzią skoków przez przeszkody oraz właścicielką dwóch koni.

Jury Grand Press Photo przewodniczył w tym roku Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie, w tym World Press Photo 2020. W jury zasiadali też: Anna Bedyńska, fotografka dokumentalistka, dwukrotna zdobywczyni nagrody za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo, laureatka World Press Photo; Maksymilian Rigamonti, fotograf, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019, członek Press Club Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików; Maarten Schilt, właściciel Schilt Publishing & Gallery, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo; Radu Sigheti (Reuters), fotoreporter, redaktor odpowiedzialny w globalnym biurze zdjęć Reutera; Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

PHOTO BOOK OF THE YEAR 2020

„List do chłopca z latarką” Grzegorza Dembińskiego

Osobista opowieść fotograficzna, w której główną rolę kreuje syn fotografa, niepełnosprawny 12-letni Jan. Zdjęcia powstały podczas wakacji, wspólnych wycieczek, w domu, w drodze do szkoły. Dokumentalne fotografie złożyły się w fikcyjną poetycką nowelę.
Wydawca Grzegorz Dembiński/Pix.House – Mariusz Forecki, projekt graficzny Anna Małecka-Milach.

Wyróżnienie:

„Rewizje” Dyby i Adama Lachów

Publikacja zamykająca ponad trzyipółletnią podróż przez Polskę duetu dokumentalistów Dyby i Adama Lachów. Próba odpowiedzi na pytanie, co kształtuje tożsamość narodową w XXI wieku, i zmierzenia się z polskim fantazmatem. Wydawca Adam Lach.

W jury Photo Book of the Year zasiadali: Maga Ćwieluch, fotografka, kuratorka i projektantka; Katarzyna Sagatowska, kuratorka, fotografka, wykładowczyni, specjalistka rynku fotografii kolekcjonerskiej; Mateusz Sarełło, fotograf, autor i edytor książek fotograficznych; Paweł Rubkiewicz, współzałożyciel sieci księgarni artystycznych Bookoff, współorganizator Warszawskich Targów Książki Artystycznej.

NAGRODA INTERNAUTÓW

Widzowie mogli głosować na zdjęcia zakwalifikowane do finału przez jury. Oddano 23 154 głosy, z tego 14 995 na fotografię, która zwyciężyła. Nagrodę Internautów otrzymał: Mateusz Skwarczek, „Gazeta Wyborcza” za zdjęcie Jerzego Urbana.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025
Patronat
27 czerwca 2025, 12:00

Dwudniowe święto muzyki niezależnej. Ultra Chaos Piknik 2025

Ultra Chaos Piknik to jeden z największych i najciekawszych polskich festiwali hc/punk w formule DIY (zrób to sam) w Polsce, odbywający się corocznie w miejscowości Żelebsko k. Biłgoraja. XVI edycja Ultra Chaos Piknik odbędzie się w dniach 27 i 28 czerwca 2025 r. Największą gwiazdą tej edycji festiwalu będzie angielska legenda street punku – GBH.

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku
ZDJĘCIA
galeria

Sensacyjne odkrycie pod Tomaszowem Lubelskim. Odnaleziono sztandar i proporzec legendarnego pułku

Historyczne odkrycie w lasach Nadleśnictwa Zwierzyniec. Podczas majowego weekendu, w rejonie miejscowości Zielone, odnaleziono sztandar 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz proporzec mistrzowski 21. Dywizji Piechoty Górskiej – bezcenne pamiątki polskiego oręża, ukryte we wrześniu 1939 roku.

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty