Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

7 stycznia 2004 r.
12:36
Edytuj ten wpis

Imperium kamienia

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
d Kamień, z pozoru zimny i trudny w obróbce, stał się niezwykle modny. I to zarówno w wersji luksusowej – marmur lub granit – jak i w wariancie rustykalnym, który polegać może na obudowaniu kominka zwykłymi otoczakami.
Kamień nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat i wyrafinowany wygląd. Coraz częściej sięgamy po niego i to nie tylko wtedy, gdy wykańczamy dom. Dodać on może smaku nawet niedużym wnętrzom w bloku, czy kamienicy. Może stanowić całą płaszczyznę albo może posłużyć do podkreślenia detalu, czy rozbicia monotonii powierzchni, wyłożonej innym materiałem. Bowiem każdy rodzaj kamienia doskonale komponuje się z płytkami ceramicznymi, szkłem, czy surowym tynkiem. Kamień wreszcie posłużyć nam może do nadania zupełnie innego wyglądu zapomnianemu meblowi – marmurowy blat może przywrócić życie staremu stolikowi, czy nocnej szafce.
Naturalny – znaczy zdrowy
Kamień, pochodzący z naturalnych źródeł, jest zdrowym materiałem – nie uczula, nie wydziela substancji toksycznych, nie emituje szkodliwego promieniowania i nie zanieczyszcza środowiska. Należy do nielicznych materiałów wykończeniowych, które można obrabiać i używać wielokrotnie. Pod wpływem temperatury kamień nie zmienia swoich właściwości i wyglądu. Jego niekwestionowaną zaletą jest trwałość. Dzięki dużej twardości i małej sprężystości jest odporny na zarysowania, pęknięcia i inne uszkodzenia. Jest praktycznie niezniszczalny, a ponadto pięknie się starzeje – spatynowany nabiera nowego wyrazu. O jego walorach estetycznych świadczy bogactwo kolorystyki, faktur i odcieni. Ta różnorodność zaprzecza opinii, jakoby był materiałem zimnym, surowym i szarym.
Pod stopami, przy kominku
Kamienną posadzkę możemy ułożyć prawie wszędzie. W dużych i małych pomieszczeniach, bez względu na ich styl. We wnętrzach stylowych podłoga z kamienia ułożona w klasyczny wzór może być jego podstawowym akcentem. Posadzka z gładkich, prostokątnych płyt polerowanego kamienia doskonale pasuje do nowoczesnego wnętrza.
Kamień stosuje się również w tzw. strefach przejściowych – na tarasach, podestach wejściowych, w ogrodach zimowych, przedsionkach i holach. Wyłożona kamieniem posadzka na styku domu i ogrodu może stworzyć wrażenie wzajemnego przenikania się wnętrza z ogrodem.
Kamień na posadzki stosuje się głównie z powodu jego walorów użytkowych. Jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości. W strefach przejściowych należy wybrać kamień odporny na ścieranie i zarysowanie, ze względu na wnoszony z zewnątrz piasek. Wymagania te spełniają granit i łupek, mniej – marmur, trawertyn i piaskowiec.
Jednym z miejsce, gdzie w naturalny sposób uzasadnione jest wykorzystanie kamienia, jest kominek i jego otoczenie. W obudowie kominka kamień używany jest przede wszystkim dlatego, że jest niepalny i nie przenosi ognia, a pod jego wpływem nie zmienia swoich właściwości i koloru. Możemy użyć jednego rodzaju kamienia albo połączyć kilka rodzajów kolorów i faktur. Kamień, dzięki plastyczności i łatwości obróbki, daje możliwość budowania zarówno kominków stylowych, jak i nowoczesnych. Przepisy mówią, że posadzka w otoczeniu kominka powinna być wyłożona materiałem niepalnym. W tym przypadku kamień świetnie spełnia tę rolę. (an, e)
Podpis pod zdjęcie
Marmurowa posadzka nadaje wnętrzu elegancki charakter

Warto wiedzieć
Przyklejamy płytki kamienne
Do przyklejania płytek z marmurów naturalnych i syntetycznych, kamienia naturalnego oraz płytek z materiałów nasiąkliwych należy używać specjalnych zapraw, zawierających biały cement, które nie spowodują przebarwienia okładziny. Należy do nich na przykład zaprawa klejąca Atlas Karo. Jest to zaprawa produkowana na bazie białego cementu, przeznaczona do przyklejania płytek ściennych i podłogowych, charakteryzuje się zwiększoną elastycznością i przyczepnością. Może być stosowana na podłoża otynkowane, betonowe i jastrychy cementowe, a także w systemach ogrzewania podłogowego. Jest produktem mrozo- i wodoodpornym, dlatego można ją używać zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynku, stosując warstwę klejenia o grubości od 2 do 5 mm.
Drugim klejem, który możemy zastosować do klejenia płytek kamiennych we wnętrzach, jest między innymi zaprawa Atlas Bis. Jest to klej dyspersyjny, gotowy do bezpośredniego użycia – a więc wygodny w stosowaniu – występujący w postaci jednorodnej pasty. Charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami klejącymi i dużą elastycznością warstwy klejenia. Jest on przeznaczony do użycia na powierzchniach ścian wewnątrz budynków, na podłożu mineralnym, z płyt gipsowo-kartonowych i drewnopochodnych. Warstwa klejenia powinna mieć grubość od 2 do 8 mm.
W obu przypadkach, przed zastosowaniem zapraw klejowych, należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu podłoża, zadbać o to, by było ono suche, wyrównane i dokładnie oczyszczone. W przypadku podłoży chłonnych należy zastosować emulsję gruntującą Uni-Grunt.
Jak zatem widać, nowoczesna chemia budowlana znacznie ułatwia prace z zastosowaniem kamienia naturalnego, przyspiesza je oraz gwarantuje długi czas użytkowania kamiennej okładziny. (e)
RAMKA
Elegancja w domu
Nie tylko na podłogi

Wśród naturalnych kamieni zdecydowanie króluje granit i marmur. Granit zawdzięcza swą popularność głównie bogatej gamie kolorów – od głębokiej czerni, poprzez wszystkie odcienie szarości, aż po perłową biel, a także łososiowy róż, wyblakłe beże, intensywne brązy, różne odcienie czerwieni, zieleni, beżu, żółci i fioletu. Jest materiałem nienasiąkliwym, dlatego można nim wykańczać ściany i podłogi nawet w pomieszczeniach narażonych na działanie wody i wilgoci. Łatwo go również utrzymać w czystości, jest odporny na działanie nawet agresywnych środków czyszczących. Granit łatwo poddaje się obróbce, dlatego dostępne są zarówno duże płyty, jak i małe o grubości 7-10 mm. Twardość i odporność na plamienie to cechy, które pozwalają stosować go na posadzki do wnętrz o dużym obciążeniu – do przedsionków, holi, kuchni.
* Marmur to półprzeźroczysty kamień, który zawsze był oznaką luksusu. Chętnie stosuje się go we wnętrzach, przede wszystkim ze względu na jego walory estetyczne, a szczególnie bogatą paletę barw – różnych odcieni bieli, żółtego, szarości, różu, czerwieni, brązu, zieleni, a także czerni. Po wypolerowaniu nie jest tak śliski, jak granit, dlatego można go kłaść na podłogi. Jednak nie należy go stosować w pomieszczeniach silnie eksploatowanych, gdyż ściera się, matowieje i pokrywa drobnymi rysami.
Inne kamienie, używane we wnętrzach, to: zbite wapienie, piaskowiec, łupek i trawertyn.
* Zbite wapienie występują w odcieniach chłodnych, tworząc jednolitą powierzchnię. Używamy ich głównie na posadzki do wnętrz nowoczesnych, ale także rustykalnych. Wszystkie wapienie wykorzystywane na podłogi powinny być zaimpregnowane.
* Piaskowiec jest twardszy od wapienia, ale porowaty i łatwo się plami. Często używa się go do obudowy kominków, rzadziej na ściany i posadzki, bo pokrywa się szarą, matową patyną.
* Łupek to kamień drogi. Wykorzystywany jest przede wszystkim na posadzki, ponieważ jest nienasiąkliwy, nieśliski i odporny na zużycie. Chropowata powierzchnia zapewnia mu dobrą przyczepność. Ze względu na efekt migoczącej powierzchni (zawiera kryształki miki i krzemionki) stosuje się go w pomieszczeniach reprezentacyjnych.
* Trawertyn to odmiana bardzo twardego wapienia o strukturze porowatej. Barwa jego zbliżona jest do bieli, wpadającej w jasny beż, z lekką domieszką kremową. Do łazienek nadaje się tylko po zabezpieczeniu otworów (zaszpachlowaniu kamieniarską masą kamienną), wypolerowaniu i zaimpregnowaniu powierzchni. (e)

Pozostałe informacje

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium