Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 stycznia 2020 r.
17:37

Tyle mieszkań nie budowano od czasów Gierka. Mimo tego ceny rosną

Autor: Zdjęcie autora oprac. jsz
0 14 A A
(fot. Archiwum)

Mieszkań w Polsce buduje się najwięcej od kilkudziesięciu lat – wynika z najnowszych danych GUS. Mimo to ceny mieszkań rosną, co sugeruje m.in., że potrzeby mieszkaniowe wciąż są niezaspokojone.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ponad 237 tysięcy mieszkań – tyle nowych lokali zaczęto budować w Polsce w 2019 roku. To rekord po 89 roku. Jest to przy tym też najprawdopodobniej najlepszy wynik od okresu rządów Edwarda Gierka.

- Wtedy w Polsce budowano jednak mieszkania o znacznie niższym standardzie niż dziś. Mniejsze było też poszanowaniem np. dla własności gruntów, czego pokłosiem wciąż są całe osiedla postawione na działkach o nieuregulowanym stanie prawnym gruntu – dodaje Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

Brakuje ziemi

Teraz sytuacja jest zupełnie inna. Standard inwestycji jest wyższy, a trudności z pozyskaniem działek pod budowę bloków powodują, że deweloperzy wykorzystują zasoby coraz mniej oczywiste np. dokonując rewitalizacji obszarów poprzemysłowych czy kolejowych. Mimo tych obiektywnych trudności, możliwe było rozkręcenie sektora budownictwa mieszkaniowego, do poziomów nienotowanych od wielu lat.

Nie jest to jednak boom bez pokrycia. Deweloperzy budują nowe mieszkania dlatego, że chętnych na własne „M” wciąż nie brakuje.

- Popyt na nieruchomości wynika wprost z poprawiającej się sytuacji finansowej Polaków i tego, że mieszkań jest „nad Wisłą” po prostu za mało. Brakuje co najmniej 2,1 mln lokali z perspektywą wzrostu tej liczby nawet do 2,9 mln – prognozuje Bartosz Turek.
Liczby te wciąż nie uwzględniają faktu, że do kraju przybył przynajmniej milion emigrantów zarobkowych, z czego na pewno część osiedli się w Polsce, a przecież też muszą mieć gdzie mieszkać.

Potrójny rekord

Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że budownictwo mieszkaniowe ma się bardzo dobrze. W ciągu 12 miesięcy 2019 roku rozpoczęto budowę aż 237,3 tys. mieszkań. To o 7 proc. więcej niż w 2018 roku i o prawie 22 proc. więcej niż u szczytu ostatniego budowlanego boomu (2008 r.).

Przeważnie główna uwaga skupia się jednak na informacjach o liczbie mieszkań oddawanych do użytkowania, czyli budowach zakończonych sukcesem. W tym wypadku także mamy do czynienia z poprawieniem ubiegłorocznego wyniku. W 2019 roku oddano bowiem do użytkowania 207,2 tysięcy nieruchomości. To o prawie 12 proc. więcej niż w 2018 roku.

- Nieźle wyglądają też perspektywy sektora budownictwa. O tym może świadczyć liczba otrzymywanych przez inwestorów pozwoleń na budowę. To dopiero one przekładać się będą na rozpoczęte inwestycje, a w konsekwencji po przeważnie 2-5 latach oddawaniem mieszkań do użytkowania – wyjaśnia Bartosz Turek.

W tym obszarze także mamy do czynienia z rekordem. W 2019 roku wydane zostały pozwolenia na budowę 268,5 tys. mieszkań. To o ponad 4 proc. więcej niż przed rokiem, ale też o prawie 6 proc. więcej niż u szczytu ostatniego boomu budowlanego (2008 rok).

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 18:31
+11
Za GIERKA mieszkania budowało państwo i nie trzeba było za nie płacić setek tysięcy złotych i to jest taka różnica.przydział kosztował grosze
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 17:50
+10
Za chwile wyż lat 50 odejdzie do wieczności i zwolni miliony mieszkań budowanych w latach 70/80. Ci ludzie mają teraz 70-75 lat i zajmują większość mieszkań w wielkiej płycie. W części będą mieszkać ich dzieci ale w większości trafią na rynek wtórny albo na wynajem. Wynajem jest już zapchany , w Lublinie jest dziś 1000 ogłoszeń z mieszkaniami które czekają na najemcę. W dodatku kolejny wyż rocznika 80 ma w tej chwili 40 lat ma już kupione swoje mieszkanie. Oj będzie się działo.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 18:30
+9
Jedno jest pewne jak słońce , albo do Polski przyjadą cudzoziemcy albo czeka nas krach na rynku nieruchomości. Demografia jest jak matematyka, nie da się jej oszukać. Nieruchomości w UK mają się dobrze tylko z powodu emigrantów , gdyby nagle wyjechali to jest totalna zapaść. W Polsce nie chcemy obcokrajowców , nie jesteśmy krajem otwartym więc za 20 lat będą stały pustostany. Nie wiem kto wyliczył brak 2 mln mieszkań i czy wziął po uwagę że 10 mln ludzi umrze i zwolni mieszkania w wielkiej płycie.
Avatar
. / 23 stycznia 2020 r. o 18:20
+7
Tym wszystkim, którzy liczą na pęknięcie rzekomej bańki na cenach mieszkań chcę zwrócić uwagę, że nawet gdy załamie się rekordowa imigracja obcokrajowców do Polski to za granicą nadal przebywa rekordowa liczba ok. 2,5 miliona Polaków. Oficjalnie wg GUS. Bo nieoficjalnie to pewnie dwa razy tyle. Kiedyś poprawi się sytuacja w Polsce na tyle, że oni wrócą całymi rodzinami i wejdą w rynek. Także nie liczyłbym na miejscu tych marzycieli, że nastąpi tąpnięcie na cenach mieszkań, tym bardziej, że inflacja na robociźnie i materiałach budowlanych sięga w ostatnich latach nawet kilkudziesięciu procent.
 Onie nie wrócą. Nie ma tu po co wracać i dla kogo... ale żyj sobie dalej bajką o kocie i gargamelu.
 Onie nie wrócą. Nie ma tu po co wracać i dla kogo... ale żyj sobie dalej bajką o kocie i gargamelu. rozwiń
Avatar
Wandaż / 23 stycznia 2020 r. o 18:03
+6
Mieszkam na Promenadach Wrocławskich, w nowym bloku pięciopiętrowym, w mojej klatce tylko cztery lub aż pięć mieszkań jest własnością Ukraińców, kilka innych jest inwestycjami na wynajem, wspólnota jest niewielka, nie mam nic przeciwko sąsiadom z Ukrainy, czy mieszanym małżeństwom. Nasze dzieci bawia się na tych samych placach zabaw czy boiskach. Skoro jest gotówka, to kupują, takie ich prawo, mamy wolny kraj. Osiedle jest nowe, zadbane, chociaż deweloper nie zatroszczył sie o przyrodę, raptem kilka drzewek, reszta to krzewy i usrane wyschłe trawniki. Blok przy bloku, za oknem ściana kolejnego bloku i okna, okna, okna. Lekka klaustrofobia. Ale, tak samo jest jak w całej Polsce. Kiedy dzieci podrosną, pewnie bedzie potrzeba wziąc kolejny kredyt, i ruszyć pod miasto.
Mieszkam na Promenadach Wrocławskich, w nowym bloku pięciopiętrowym, w mojej klatce tylko cztery lub aż pięć mieszkań jest własnością Ukraińców, kilka innych jest inwestycjami na wynajem, wspólnota jest niewielka, nie mam nic przeciwko sąsiadom z Ukrainy, czy mieszanym małżeństwom. Nasze dzieci bawia się na tych samych placach zabaw czy boiskach. Skoro jest gotówka, to kupują, takie ich prawo, mamy wolny kraj. Osiedle jest nowe, zadbane, chociaż deweloper nie zatroszczył sie o przyrodę, raptem kilka drzewek, reszta to krzewy i usrane wyschł... rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 17:41
+5
Na wynajem idą. Milion Ukraińców musi gdzieś czekać a zamiast trzymać pieniądze na lokatach gdzie oprocentowanie jest niższe niż inflacja ci którzy dysponują gotówką inwestują w mieszkania pod wynajem.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 r. o 01:28
+3
Te zaklęcia na spadek cen brzmią już tak beznadziejnie że widać jak nawet wyglaszajacy już w nie nie wierzą. Jeszcze będziemy z nostalgią wspominać obecne ceny jako niskie.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 19:37
+2
Jak zwykle będą liczyły się 3 rzeczy : lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. DObra lokalizacja zawsze się sprzeda albo wynajmie. Apartamenty na peryferiach mogą być wtopą inwestycyjną jak przyjdzie kryzys.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 19:18
0
W Kozim Dewelogrodzie za 10 lat (kiedy populacja spadnie poniżej 300k) apartamęty w dewelo-slamsach będą chodzić poniżej 2.000 z metra. Jedynie w śródmieściu - wówczas enklawie Ludzi z Wypchanymi Portfelami wolnej od "plebsu" - spadek cen nie będzie tak dramatyczny. Zgrzytanie zębów frajerów obutych w "pewne inwestycje" pod wynajem będzie niosło się echem nad całym tym wymierającym śmiesznym miasteczkiem.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 17:55
0
a czemu nie dajom darmo, nam siem też należy !!!
Avatar
wykupuje zagranica / 24 stycznia 2020 r. o 09:54
-2
Skoro Polaków ubywa, pensje nie rosną, to znaczy że te nieruchomosci wykupuje zagranica = ukraincy, niemcy, anglicy /anglosasi/, izrael.   Oto macie kolejne "zasługi"uny jewropejskiej - to dzięki niej szybują ceny mieszkań. Jesteście w jewropie korporacji.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2020 r. o 01:28
+3
Te zaklęcia na spadek cen brzmią już tak beznadziejnie że widać jak nawet wyglaszajacy już w nie nie wierzą. Jeszcze będziemy z nostalgią wspominać obecne ceny jako niskie.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 22:08
-6
Nic z tego nie będzie ,jak się nie rozstrzela osób winnych zaniedbań w ostatnim 30 leciu , tylko będzie sie głaskać tych żydowsko-komunistycznych cwaniaków!!!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 19:37
+2
Jak zwykle będą liczyły się 3 rzeczy : lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja. DObra lokalizacja zawsze się sprzeda albo wynajmie. Apartamenty na peryferiach mogą być wtopą inwestycyjną jak przyjdzie kryzys.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 19:18
0
W Kozim Dewelogrodzie za 10 lat (kiedy populacja spadnie poniżej 300k) apartamęty w dewelo-slamsach będą chodzić poniżej 2.000 z metra. Jedynie w śródmieściu - wówczas enklawie Ludzi z Wypchanymi Portfelami wolnej od "plebsu" - spadek cen nie będzie tak dramatyczny. Zgrzytanie zębów frajerów obutych w "pewne inwestycje" pod wynajem będzie niosło się echem nad całym tym wymierającym śmiesznym miasteczkiem.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 18:31
+11
Za GIERKA mieszkania budowało państwo i nie trzeba było za nie płacić setek tysięcy złotych i to jest taka różnica.przydział kosztował grosze
Avatar
Gość / 23 stycznia 2020 r. o 18:30
+9
Jedno jest pewne jak słońce , albo do Polski przyjadą cudzoziemcy albo czeka nas krach na rynku nieruchomości. Demografia jest jak matematyka, nie da się jej oszukać. Nieruchomości w UK mają się dobrze tylko z powodu emigrantów , gdyby nagle wyjechali to jest totalna zapaść. W Polsce nie chcemy obcokrajowców , nie jesteśmy krajem otwartym więc za 20 lat będą stały pustostany. Nie wiem kto wyliczył brak 2 mln mieszkań i czy wziął po uwagę że 10 mln ludzi umrze i zwolni mieszkania w wielkiej płycie.
Avatar
. / 23 stycznia 2020 r. o 18:20
+7
Tym wszystkim, którzy liczą na pęknięcie rzekomej bańki na cenach mieszkań chcę zwrócić uwagę, że nawet gdy załamie się rekordowa imigracja obcokrajowców do Polski to za granicą nadal przebywa rekordowa liczba ok. 2,5 miliona Polaków. Oficjalnie wg GUS. Bo nieoficjalnie to pewnie dwa razy tyle. Kiedyś poprawi się sytuacja w Polsce na tyle, że oni wrócą całymi rodzinami i wejdą w rynek. Także nie liczyłbym na miejscu tych marzycieli, że nastąpi tąpnięcie na cenach mieszkań, tym bardziej, że inflacja na robociźnie i materiałach budowlanych sięga w ostatnich latach nawet kilkudziesięciu procent.
 Onie nie wrócą. Nie ma tu po co wracać i dla kogo... ale żyj sobie dalej bajką o kocie i gargamelu.
 Onie nie wrócą. Nie ma tu po co wracać i dla kogo... ale żyj sobie dalej bajką o kocie i gargamelu. rozwiń
Avatar
Niestety / 23 stycznia 2020 r. o 18:04
-12
Tym wszystkim, którzy liczą na pęknięcie rzekomej bańki na cenach mieszkań chcę zwrócić uwagę, że nawet gdy załamie się rekordowa imigracja obcokrajowców do Polski to za granicą nadal przebywa rekordowa liczba ok. 2,5 miliona Polaków. Oficjalnie wg GUS. Bo nieoficjalnie to pewnie dwa razy tyle. Kiedyś poprawi się sytuacja w Polsce na tyle, że oni wrócą całymi rodzinami i wejdą w rynek. Także nie liczyłbym na miejscu tych marzycieli, że nastąpi tąpnięcie na cenach mieszkań, tym bardziej, że inflacja na robociźnie i materiałach budowlanych sięga w ostatnich latach nawet kilkudziesięciu procent. 
Tym wszystkim, którzy liczą na pęknięcie rzekomej bańki na cenach mieszkań chcę zwrócić uwagę, że nawet gdy załamie się rekordowa imigracja obcokrajowców do Polski to za granicą nadal przebywa rekordowa liczba ok. 2,5 miliona Polaków. Oficjalnie wg GUS. Bo nieoficjalnie to pewnie dwa razy tyle. Kiedyś poprawi się sytuacja w Polsce na tyle, że oni wrócą całymi rodzinami i wejdą w rynek. Także nie liczyłbym na miejscu tych marzycieli, że nastąpi tąpnięcie na cenach mieszkań, tym bardziej, że inflacja na robociźnie i materiałach budowlanych się... rozwiń
Avatar
Wandaż / 23 stycznia 2020 r. o 18:03
+6
Mieszkam na Promenadach Wrocławskich, w nowym bloku pięciopiętrowym, w mojej klatce tylko cztery lub aż pięć mieszkań jest własnością Ukraińców, kilka innych jest inwestycjami na wynajem, wspólnota jest niewielka, nie mam nic przeciwko sąsiadom z Ukrainy, czy mieszanym małżeństwom. Nasze dzieci bawia się na tych samych placach zabaw czy boiskach. Skoro jest gotówka, to kupują, takie ich prawo, mamy wolny kraj. Osiedle jest nowe, zadbane, chociaż deweloper nie zatroszczył sie o przyrodę, raptem kilka drzewek, reszta to krzewy i usrane wyschłe trawniki. Blok przy bloku, za oknem ściana kolejnego bloku i okna, okna, okna. Lekka klaustrofobia. Ale, tak samo jest jak w całej Polsce. Kiedy dzieci podrosną, pewnie bedzie potrzeba wziąc kolejny kredyt, i ruszyć pod miasto.
Mieszkam na Promenadach Wrocławskich, w nowym bloku pięciopiętrowym, w mojej klatce tylko cztery lub aż pięć mieszkań jest własnością Ukraińców, kilka innych jest inwestycjami na wynajem, wspólnota jest niewielka, nie mam nic przeciwko sąsiadom z Ukrainy, czy mieszanym małżeństwom. Nasze dzieci bawia się na tych samych placach zabaw czy boiskach. Skoro jest gotówka, to kupują, takie ich prawo, mamy wolny kraj. Osiedle jest nowe, zadbane, chociaż deweloper nie zatroszczył sie o przyrodę, raptem kilka drzewek, reszta to krzewy i usrane wyschł... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Są już dostępne wejściówki na "Kino pod gwiazdami"
29 maja 2020, 20:30

Są już dostępne wejściówki na "Kino pod gwiazdami"

Już w najbliższy weekend w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego odbędą się pierwsze filmowe pokazy w ramach "Kina pod gwiazdami". To powrót do tradycji sprzed ponad dekady. Centrum Kultury uruchomiło możliwość odbioru wejściówek na seanse.

Ministerstwo Zdrowia: 135 laboratoriów diagnostycznych wykonuje testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia: 135 laboratoriów diagnostycznych wykonuje testy na koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało we wtorek wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Obecnie – według stanu na 26 maja – na liście jest 135 laboratoriów.

Firma z Konopnicy dostarczy jeepy chełmskim pogranicznikom

Firma z Konopnicy dostarczy jeepy chełmskim pogranicznikom

Do 15 grudnia Auto Fix Forum z Konopnicy ma dostarczyć 50 samochodów marki Jeep Wrangler dla Straży Granicznej. Lubelska firma wgrała rządowy przetarg o wartości ponad 14 milionów złotych. Auta mają być dostarczone do Chełma.

Obwodnica Łęcznej za kilka lat. Podpisano program inwestycji dla jej budowy

Obwodnica Łęcznej za kilka lat. Podpisano program inwestycji dla jej budowy

Zrobiono pierwszy krok do budowy obwodnicy Łęcznej. Dzisiaj podpisano program inwestycji dla jej budowy w ramach drogi krajowej nr 82. Nowa droga powstanie w latach 2027–2029.

Prezydent Zamościa chce zarabiać mniej. Radni są przeciwni. "To typowy gest PR"

Prezydent Zamościa chce zarabiać mniej. Radni są przeciwni. "To typowy gest PR"

Tylko jedna radna przychyliła się do pomysłu prezydenta Zamościa by ten na czas pandemii zarabiał mniej. Pozostali byli przeciwko odchudzaniu portfela Andrzeja Wnuka. Bo to chwyt pod publiczkę i nic miastu nie da

Więźniowie zamojskiego zakładu karnego przygotowywali kartki dla mam

Więźniowie zamojskiego zakładu karnego przygotowywali kartki dla mam

– Z powodu trwającej od miesięcy pandemii, w zakładach karnych wstrzymano widzenia i na razie osadzeni nie mogą spotykać się z bliskimi. Mogą jednak w inny sposób złożyć życzenia mamom, wysyłając im własnoręcznie wykonaną kartkę – informuje kpt. Edyta Radczuk, rzecznik Prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Lublinie.

Wybieramy okna do kuchni i łazienki

Wybieramy okna do kuchni i łazienki

Kiedy stajemy przed wyborem stolarki okiennej, najczęściej myślimy o ciepłych i dużych przeszkleniach do salonu czy sypialni. Mniej uwagi poświęcamy tym, które znajdą się w kuchni lub łazience. Jest to jednak decyzja, która wpłynie na komfort użytkowania tych pomieszczeń.

Historia skryta pod starą farbą. Co znaleziono w zabytkowej kamienicy przy ul. Rybnej?
galeria

Historia skryta pod starą farbą. Co znaleziono w zabytkowej kamienicy przy ul. Rybnej?

Oryginalne polichromie zostały odsłonięte podczas remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Rybnej 7. Wojewódzki konserwator zabytków przekonuje, że dzięki temu można odtworzyć historyczny wystrój wnętrz, ale jednocześnie twierdzi, że ozdobione w ten sposób pomieszczenia nie powinny dłużej być mieszkaniami.

Lubelskie: Dzisiaj trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
Mapy
galeria

Lubelskie: Dzisiaj trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Ministerstwo Zdrowia podało, że dzisiaj w woj. lubelskim odnotowano trzy nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Do tej pory pozytywny wynik badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 miało 448 osób.

Wojewódzki szpital psychiatryczny w Radecznicy ma dyrektora

Wojewódzki szpital psychiatryczny w Radecznicy ma dyrektora

Zarząd Województwa Lubelskiego powołał dzisiaj Łukasza Łobejko na stanowisko dyrektora wojewódzkiego szpitala psychiatrycznego w Radecznicy. Dyrektorski gabinet zajmie na sześć lat.

Lublin: Miasto nie dołoży do projektu ul. Berylowej

Lublin: Miasto nie dołoży do projektu ul. Berylowej

Unieważniony został przetarg na zaprojektowanie 450-metrowego odcinka ul. Berylowej między ul. Jantarową a skrzyżowaniem z Kryształową i Onyksową. Zleceniem interesowały się dwie firmy, ale umowy nie dostanie żadna z nich, bo plany rozbiły się o pieniądze

Nowy wiceprezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Z nową wizją

Nowy wiceprezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Z nową wizją

Ma 47 lat, spore doświadczenie w branży farmaceutycznej i dalszych kuzynów w Ministerstwie Zdrowia. Dzisiaj prezes Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego Marcin Wieczorek przedstawił swojego nowego zastępcę.

Galeria Labirynt otwarta dla publiczności. Na początek wystawa Moniki Sosnowskiej
29 maja 2020, 18:00

Galeria Labirynt otwarta dla publiczności. Na początek wystawa Moniki Sosnowskiej

Od 30 maja budynek Galerii Labirynt po ponad dwóch miesiącach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa zostanie otwarty dla publiczności. Z tej okazji zaplanowano wernisaż wystawy prac Moniki Sosnowskiej.

1,5 mln maseczek ochronnych niezdatnych do użytku. Zostaną zniszczone

1,5 mln maseczek ochronnych niezdatnych do użytku. Zostaną zniszczone

Komisja Europejska zdecydowała o zniszczeniu 1,5 mln maseczek medycznych, które wcześniej zostały wycofane z 17 krajów UE i W. Brytanii po tym, gdy część państw zgłosiła wątpliwości co do ich jakości. Maseczki przekazano krajom w ramach unijnego mechanizmu pomocy.

Miasto kupiło bialskiemu szpitalowi trzy respiratory

Miasto kupiło bialskiemu szpitalowi trzy respiratory

Miasto kupiło trzy respiratory dla bialskiego szpitala. Na szpitalnych oddziałach sprzęt pojawi się w połowie czerwca.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.