Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

3 maja 2009 r.
18:50
Edytuj ten wpis

Za co kupić mieszkanie

Autor: Zdjęcie autora (hap)
0 1 A A

Deklarowany popyt na nieruchomości zmalał tylko nieznacznie w porównaniu z ubiegłym rokiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kłopoty z uzyskaniem kredytu hipotecznego w czasie dekoniunktury na rynkach finansowych mogą przyprawić o ból głowy. Jednak mimo zaostrzonych procedur, nie warto rezygnować ze starań o uzyskanie pomocy banku przy zakupie lokum.


Jak wynika z badania Expandera i szybko.pl, już w pierwszym kwartale 2009, w całej Polsce, średnie ceny mieszkań były niższe niż w roku 2008. W największych miastach, spadki sięgnęły 6-8 proc.


Są jednak wyjątki. Największe obniżki zanotowano w Krakowie, gdzie ceny spadły od marca 2008 o ponad 12 proc. i obecnie kształtują się na poziomie średnio 6900 zł. za m kw. Natomiast w Szczecinie, ceny są niższe o zaledwie 0,4 proc. niż przed rokiem.


W niektórych miastach I kwartał 2009 r. zakończył się wzrostem średniej ceny metra kwadratowego. W Olsztynie odnotowano najwyższy wzrost cen - o 5,95 proc. w porównaniu z grudniem 2008 r. Natomiast w Poznaniu ceny cały czas się wahają i co miesiąc różnią o kilkadziesiąt złotych, ale od blisko połowy roku oscylują wokół 5900 złotych za metr kwadratowy.

Kto za to zapłaci?

Lecące w dół ceny kuszą tych, którzy planują zakup mieszkania. Z drugiej strony o kredyt nie jest już tak łatwo, jak niecały rok temu. Zaostrzone procedury skutecznie hamują obrót nieruchomościami.


Popularne kiedyś kredyty we frankach stały się znacznie droższe. Wiele instytucji finansowych wycofało je nawet ze swojej oferty, ponieważ na rynku bankowym występują poważne kłopoty z zakupem szwajcarskiej waluty.


Niektóre banki umożliwiają jednak zadłużenie się we frankach, a w dodatku nie wymagają wkładu własnego. Jedynym wymogiem są odpowiednio wysokie zarobki. Do takich instytucji należą Deutsche Bank PBC i MultiBank.


Alternatywą dla popularnego kiedyś franka może być euro, zwłaszcza ze względu na konkurencyjne marże w stosunku do innych walut. Według badań Expandera i szybko.pl na początku kwietnia ich średnia wysokość wyniosła 4,16 proc. Na najniższą możemy liczyć w Deutsche Bank PBC.


- W przypadku kredytów w euro marże zaczynają się już na poziomie 1,1 proc., przy założeniu korzystania z innych, wybranych produktów banku, i są jednymi z najniższych na rynku - mówi Andrzej Dębowski z Departamentu Bankowości Hipotecznej Deutsche Bank PBC.


Najwyższą marżę otrzymamy natomiast w PKO BP, gdzie wynosi ona aż 6,77 proc. Jeśli jednak wybierzemy korzystną ofertę, kredyt w europejskiej walucie może okazać się korzystniejszy niż zadłużanie się w złotówkach. Zwłaszcza w kontekście planów wejścia do strefy euro.

Co dalej?

Sytuacja na rynku nieruchomości jest dość skomplikowana. Jest w czym wybierać, ceny spadają, lecz potencjalni klienci obawiają się, że nie otrzymają kredytu.


Nie pomaga także "atmosfera kryzysu” i pesymistyczne doniesienia przekazywane przez media. Nie jest to jednak moment zapaści na rynku, a raczej stagnacji. Polacy nie zamierzają przestać zabiegać o własny kąt.


Potwierdzają to tłumy Polaków odwiedzających kolejne edycje targów mieszkaniowych i badania przeprowadzone przez SMG/KRC na zlecenie firmy Nowy Adres, organizującej targi mieszkaniowe. Z ankiet wynika, że deklarowany popyt na nieruchomości mieszkaniowe zmalał tylko nieznacznie w porównaniu do 2008 roku.


- Na każdych targach frekwencja jest bardzo duża. Takie zainteresowanie pokazuje, że nie taki kryzys straszny, jak go malują. Wiele osób, które odwiedziły nasze targi w różnych miastach Polski, decydowało się na podpisanie umowy rezerwacyjnej z deweloperami - komentuje Andrzej Łuczyszyn, dyrektor zarządzający w Nowym Adresie.


Warto też pamiętać, że wiele osób odwiedza targi, ale decyduje się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego.

Źródło: ARW IMAGE Public Relations

Pozostałe informacje

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

Indywidualne Mistrzostwa Polski: Żużlowcy Orlen Oil Motoru Lublin bez awansu

W czwartek rozgrywane były eliminacje Indywidualnych Mistrzostw Polski. Zawody odbyły się w: Krośnie, Gnieźnie i Krakowie. Nie doszła za to do skutku impreza w Gdańsku, gdzie mimo dobrej pogody były problemy z torem. Niestety, żaden z zawodników Orlen Oil Motoru nie wywalczył awansu do IMP Challenge, które odbędą się 30 maja w Pile.

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium