Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

5 listopada 2008 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Zasadź szafirki, tulipany i zimowity

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka

To ostatni dzwonek na sadzenie kwiatów cebulowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli za parę miesięcy chcesz mieć bajecznie kolorowy ogród, koniecznie zaprojektuj w nim rabatę z narcyzami, tulipanami, cebulicami, hiacyntami i szachownicami.

Te cebulowate, które mają zakwitnąć wiosną, posadzić trzeba jak najszybciej. Podobnie jak kwitnące późną jesienią zimowity, krokusy czy inne kwiaty, mniej znane - np. kamasje, iksje czy merendery.

Jak wybierać

Duże cebulki, które jeszcze teraz kupujemy w sklepach lub na targu, należy zasadzić jak najszybciej po ich zakupieniu. Przy zakupie należy wykazać ostrożność - wybieramy tylko cebulki ze sprawdzonych źródeł. Muszą być w łuskach, bez uszkodzeń, pęknięć i plam. Unikajmy cebul miękkich, z przebarwieniami, a także zwiędniętych.

Przygotowujemy grządkę

Z miejsca, gdzie będziemy sadzić kwiaty, należy koniecznie usunąć chwasty, zwłaszcza te trwałe - powój, ostrożeń czy perz. Podłoże powinno być niezbyt zwięzłe, zasobne w próchnicę, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jeżeli gleba jest zbyt ciężka należy dodać torfu, rozdrobnionej kory, węgla brunatnego lub piasku. Z kolei zbyt lekką, piaszczystą, powinniśmy wzbogacić w próchnicę używając odkwaszonego torfu ogrodniczego lub kompostu. Przed sadzeniem cebul należy wymieszać z ziemią mineralny nawóz wieloskładnikowy, np. azofoskę.

Co lubią?

Wymagania poszczególnych gatunków są zróżnicowane. I tak np. tulipany wymagają gleby żyznej, głęboko uprawionej, o odczynie obojętnym. Ważne jest, aby na tym samym miejscu sadzić tulipany nie częściej niż co 4 lata. Jeżeli są uprawiane na tym stanowisku rok po roku, łatwo są atakowane przez choroby grzybowe i wirusowe. Z kolei lilie sadzimy do gleby żyznej, bardzo próchnicznej, przepuszczalnej i wilgotnej. Większość gatunków wymaga podłoża o kwaśnym odczynie pH 5,5-6,5. Warto zatem przed przekopaniem rabaty dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego.

Sadzimy do gruntu

Aby zabezpieczyć cebule przed wykopaniem przez nornice, można uprawiać je w plastikowych ażurowych koszykach lub zakopywanych w ziemi skrzynkach. Dodatkowo latem, wyjmując cebule wraz z pojemnikiem, będziemy mieli pewność, że żadna z nich nie pozostała w ziemi.

Głębokość sadzenia cebul zależy od ich wielkości. Z reguły zakopujemy je na głębokość równą dwóm-trzem ich wysokościom (w lżejszej glebie głębiej, a w cięższej płycej). Aby grządki wyglądały atrakcyjnie, zaleca się sadzenie cebul w większych skupiskach, po kilka do większego dołka. Następnie cebule przykrywamy ziemią, rozbijając jej grudy i lekko ugniatając, aby usunąć wolne przestrzenie z powietrzem wokół. W skalniaku najpierw należy usunąć wierzchnią warstwę żwiru, a następnie ponownie rozsypać go po ukończeniu sadzenia.

W kilka tygodni po posadzeniu cebul, już późną jesienią, glebę dobrze jest zasilić wieloskładnikowymi nawozami, które zostaną wykorzystane przez rośliny wczesną wiosną, zaraz po rozpoczęciu wegetacji. Aby zabezpieczyć cebule przed dużymi spadkami temperatury, w grudniu miejsce sadzenia okrywamy kilkucentymetrową warstwą suchych liści, słomy, torfu lub rozdrobnionej kory.

Sadzenie do pojemników...

...jest dosyć efektowne, bo można to robić warstwami: głębiej większe cebule, nad nimi drobne. Otrzymuje się wtedy fantastyczne kompozycje. Wiele cebul można pędzić trzymając w ciemności, aby spowodować wcześniejsze ich kwitnienie. Ważne jest, aby pojemniki miały otwór umożliwiający odpływ wody. Na dnie umieścić należy 3-centymetrową warstwę drenażu (np. żwiru), a sam pojemnik ustawić na nóżkach, co zapobiegnie gromadzeniu się wody. Aby cebule nie gniły, podłoże musi być przepuszczalne.

Metoda sadzenia cebul w doniczkach jest identyczna, jak w gruncie. Umieszczamy je na takiej samej głębokości (2-3-krotna wysokość cebuli), a jeżeli w przypadku większych cebul okaże się to niemożliwe, musimy zapewnić im pod spodem warstwę wilgotnego podłożą o grubości co najmniej 2,5 cm. Przykrycie ziemi żwirem pomoże utrzymać wilgoć i poprawi wygląd estetyczny doniczki.

Podlewanie nie jest koniecznie, dopóki podłoże nie przeschnie. Wznawiamy je, gdy rozpocznie się wzrost korzeni. Doniczki ze świeżo posadzonymi cebulami zakopujemy w ogrodzie, trzymamy w zimnym inspekcie bądź szklarni. Przenosimy do domu wczesną wiosną. Najbardziej okazale będą kwitły w pomieszczeniu chłodnym. Zbyt wysokie temperatury spowodują, że łodygi będą wybujałe, a kwiaty nietrwałe.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium