Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

5 listopada 2008 r.
15:20
Edytuj ten wpis

Zasadź szafirki, tulipany i zimowity

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka
0 0 A A

To ostatni dzwonek na sadzenie kwiatów cebulowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeśli za parę miesięcy chcesz mieć bajecznie kolorowy ogród, koniecznie zaprojektuj w nim rabatę z narcyzami, tulipanami, cebulicami, hiacyntami i szachownicami.

Te cebulowate, które mają zakwitnąć wiosną, posadzić trzeba jak najszybciej. Podobnie jak kwitnące późną jesienią zimowity, krokusy czy inne kwiaty, mniej znane - np. kamasje, iksje czy merendery.

Jak wybierać

Duże cebulki, które jeszcze teraz kupujemy w sklepach lub na targu, należy zasadzić jak najszybciej po ich zakupieniu. Przy zakupie należy wykazać ostrożność - wybieramy tylko cebulki ze sprawdzonych źródeł. Muszą być w łuskach, bez uszkodzeń, pęknięć i plam. Unikajmy cebul miękkich, z przebarwieniami, a także zwiędniętych.

Przygotowujemy grządkę

Z miejsca, gdzie będziemy sadzić kwiaty, należy koniecznie usunąć chwasty, zwłaszcza te trwałe - powój, ostrożeń czy perz. Podłoże powinno być niezbyt zwięzłe, zasobne w próchnicę, najlepiej o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Jeżeli gleba jest zbyt ciężka należy dodać torfu, rozdrobnionej kory, węgla brunatnego lub piasku. Z kolei zbyt lekką, piaszczystą, powinniśmy wzbogacić w próchnicę używając odkwaszonego torfu ogrodniczego lub kompostu. Przed sadzeniem cebul należy wymieszać z ziemią mineralny nawóz wieloskładnikowy, np. azofoskę.

Co lubią?

Wymagania poszczególnych gatunków są zróżnicowane. I tak np. tulipany wymagają gleby żyznej, głęboko uprawionej, o odczynie obojętnym. Ważne jest, aby na tym samym miejscu sadzić tulipany nie częściej niż co 4 lata. Jeżeli są uprawiane na tym stanowisku rok po roku, łatwo są atakowane przez choroby grzybowe i wirusowe. Z kolei lilie sadzimy do gleby żyznej, bardzo próchnicznej, przepuszczalnej i wilgotnej. Większość gatunków wymaga podłoża o kwaśnym odczynie pH 5,5-6,5. Warto zatem przed przekopaniem rabaty dodać nieodkwaszonego torfu wysokiego.

Sadzimy do gruntu

Aby zabezpieczyć cebule przed wykopaniem przez nornice, można uprawiać je w plastikowych ażurowych koszykach lub zakopywanych w ziemi skrzynkach. Dodatkowo latem, wyjmując cebule wraz z pojemnikiem, będziemy mieli pewność, że żadna z nich nie pozostała w ziemi.

Głębokość sadzenia cebul zależy od ich wielkości. Z reguły zakopujemy je na głębokość równą dwóm-trzem ich wysokościom (w lżejszej glebie głębiej, a w cięższej płycej). Aby grządki wyglądały atrakcyjnie, zaleca się sadzenie cebul w większych skupiskach, po kilka do większego dołka. Następnie cebule przykrywamy ziemią, rozbijając jej grudy i lekko ugniatając, aby usunąć wolne przestrzenie z powietrzem wokół. W skalniaku najpierw należy usunąć wierzchnią warstwę żwiru, a następnie ponownie rozsypać go po ukończeniu sadzenia.

W kilka tygodni po posadzeniu cebul, już późną jesienią, glebę dobrze jest zasilić wieloskładnikowymi nawozami, które zostaną wykorzystane przez rośliny wczesną wiosną, zaraz po rozpoczęciu wegetacji. Aby zabezpieczyć cebule przed dużymi spadkami temperatury, w grudniu miejsce sadzenia okrywamy kilkucentymetrową warstwą suchych liści, słomy, torfu lub rozdrobnionej kory.

Sadzenie do pojemników...

...jest dosyć efektowne, bo można to robić warstwami: głębiej większe cebule, nad nimi drobne. Otrzymuje się wtedy fantastyczne kompozycje. Wiele cebul można pędzić trzymając w ciemności, aby spowodować wcześniejsze ich kwitnienie. Ważne jest, aby pojemniki miały otwór umożliwiający odpływ wody. Na dnie umieścić należy 3-centymetrową warstwę drenażu (np. żwiru), a sam pojemnik ustawić na nóżkach, co zapobiegnie gromadzeniu się wody. Aby cebule nie gniły, podłoże musi być przepuszczalne.

Metoda sadzenia cebul w doniczkach jest identyczna, jak w gruncie. Umieszczamy je na takiej samej głębokości (2-3-krotna wysokość cebuli), a jeżeli w przypadku większych cebul okaże się to niemożliwe, musimy zapewnić im pod spodem warstwę wilgotnego podłożą o grubości co najmniej 2,5 cm. Przykrycie ziemi żwirem pomoże utrzymać wilgoć i poprawi wygląd estetyczny doniczki.

Podlewanie nie jest koniecznie, dopóki podłoże nie przeschnie. Wznawiamy je, gdy rozpocznie się wzrost korzeni. Doniczki ze świeżo posadzonymi cebulami zakopujemy w ogrodzie, trzymamy w zimnym inspekcie bądź szklarni. Przenosimy do domu wczesną wiosną. Najbardziej okazale będą kwitły w pomieszczeniu chłodnym. Zbyt wysokie temperatury spowodują, że łodygi będą wybujałe, a kwiaty nietrwałe.

Pozostałe informacje

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium