Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

13 listopada 2019 r.
8:09

Strajk włoski rodziców. "Koniec odrabiania lekcji po nocach"

315 78 A A

Sonda: Czy uczniowie są przeciążeni ilością zadawanych prac domowych przez nauczycieli?

Liczba głosów: 2021

Rodzice ogłaszają strajk włoski i zapowiadają, że nie będą odrabiać razem z dziećmi prac domowych. Przeciążenie takimi zadaniami zauważyli już wcześniej rzecznicy praw dziecka i praw obywatelskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W długi weekend robiłam z córką drzewo genealogiczne na historię, plakat na język polski i mapę ludzkiego ciała na angielski – opowiada mama czwartoklasistki z Lublina. – Zaczęłyśmy też produkcję papieru czerpanego i założyłyśmy hodowlę kryształów soli. Oprócz tego uczyłyśmy się na dwie klasówki, które będą w tym tygodniu i czytałyśmy lekturę.

– Przygotowywałam z synem referat na historię, prezentację multimedialną na chemię, dwa wypracowania na angielski i hiszpański. Z matematyki były trzy strony zadań, a na polski szukałam w internecie pytań na klasówkę z lektury. Samo przeczytanie książki już nie wystarcza – tak wyglądał trzydniowy weekend w domu ucznia klasy VII jednej z lubelskich podstawówek.

Rodzice narzekają, że wiele weekendów muszą poświęcić wyłącznie na naukę. Plus po kilka popołudniowych godzin w trakcie tygodnia. Nic dziwnego, że w internecie furorę robi grafika, w której rodzice zapowiadają, że przestają zmuszać dzieci do odrabiania „po nocach” prac domowych, nie będą wykonywali „ściemo-prac domowych” oraz szukać materiałów zamówionych w ostatniej chwili przez nauczycieli.

Komunikat o strajku włoskim rodziców pojawił się po tym, jak podobną akcję rozpoczęli domagający się podwyżek nauczyciele. Do jego autorstwa nie przyznają się żadne stowarzyszenia skupiające rodziców. Słychać głosy, że to żart lub prowokacja mająca na celu zdyskredytowanie nauczycielskiego protestu.

Grafika robi furorę w internecie

 Problem zauważył były już rzecznik praw dziecka. Marek Michalak zwrócił się do MEN z prośbą o „rozważenie możliwości zmniejszenia obciążenia uczniów pracami domowymi”. W odpowiedzi usłyszał, że prace domowe „są cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych”. 

Niczym konkretnym nie zakończyła się też interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Przez brak wolnego czasu nie mogą dostatecznie wypocząć i rozwijać swoich pasji. Oburzenie wyrażają także rodzice. Zakłóca to ich życie rodzinne – podkreślał Adam Bodnar w liście do MEN.

W odpowiedzi dowiedział się, że „o tym, czy i jakie prace domowe zadawać uczniom, decyduje nauczyciel, który powinien uwzględnić obciążenie uczniów innymi przedmiotami”.

Pracom domowym kresu nie położyła też akcja „Zadaję z sensem”zainicjowana przez Jacka Staniszewskiego, nauczyciela historii z Warszawy i Marcina Zaród, anglistę z tarnowskiego liceum. Pedagodzy tłumaczyli swoim kolegom po fachu, że prace domowe często są zadawane dla samego zadawania i niczemu nie służą. Bez skutku.

Odrobienie wszystkich prac domowych nie powinno zajmować uczniom szkół podstawowych więcej niż 20 minut dziennie

Cały wieczór przy biurku

97 proc. nauczycieli uważa, że prace domowe są niezbędne. Blisko 40 proc. tłumaczy, że musi je zadawać, by dzieci opanowały materiał, na który zabrakło czasu w szkole*.

Jednocześnie stwierdzono, że odrobienie wszystkich prac domowych nie powinno zajmować uczniom szkół podstawowych więcej niż 20 minut dziennie, a na dalszych etapach edukacji – maksimum godzinę. Tymczasem w 2015 r. obliczono, że polska średnia to 1,5-2 godziny dziennie. Uczniowie klas VI tylko na zadania z matematyki i polskiego poświęcają 60 minut.

* dane Instytutu Badań Edukacyjnych

e-Wydanie

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 08:33
+42
W zasadzie szkoła - działająca tak jak obecnie - nie jest potrzebna. Nauczyciel np. matematyki wprowadza nowy temat, dziecko wraca do domu i kompletnie nie wie o co chodzi. Siadamy do lekcji, omawiamy wszystko krok po kroku, na koniec praca domowa o jest ok. Można proces uprościć i rozdać rodzicom plan zajęć na cały rok plus ewentualnie pomoce dydaktyczne i jakieś pieniądze które państwo wydaje na utrzymanie szkół i nauczycieli - wyliczone proporcjonalnie na jedno dziecko.
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 13:45
+30
Nasz system nauczania jest jak z czasów zaborów. Nie uczy kreatywności i samodzielności tylko zakuwanie na zaliczenie. Bez pomocy rodzica dzieci nie mają najmniejszych szans wyrobic sie z materiałem. Presja a potem depresja. Na rynku pracy wykształceni analfabeci. A przede wszystkim takimi łatwiej rzadzić
Avatar
nk / 13 listopada 2019 o 08:30
+28
co innego przeczytać lekturę czy zrobić np. z 5 zadań z matmy, a co innego robić wspomniane drzewo genealogiczne czy makiety! tych prac jes za dużo! ale winny jest system, który wymaga zbyt duzo niepotrzebnej i zbyt szczegółowej wiedzy która ani się nie przyda, ani nie będzie dlugo pamiętana, zwykle zakuć zdać i niestety zapomnieć. Materiału jes za dużo, uczeń zamiast rozwijać się, swoje talenty i zainteresowania, wrzucany jest do jednego wora i każdy mierzony jest wg jednej miarki, wszyscy zamiast się rozwijać muszą wbić się w schemat i wpasować w jedno ubranie, a każdy jest inny i ma też inne możliwości. Chodzi o to, by każdy indywidualnie się rozwijał, lepszy będzie lepiej, a ten co ma trudności, będzie rozwijał się wolniej, ważne by w swoim tempie szedł do przodu! a u nas co jest? wszyscy jakby odmierzeni od linijki, muszą być dopasowani, straszne to. W internecie teraz krąży wpis jednego nauczyciela z wizyty w finlandii,poczytajcie sobie, pooglądajcie zdjęcia. Czego tam się uczą a czego my i nasze dzieci. to jest przepasć...
co innego przeczytać lekturę czy zrobić np. z 5 zadań z matmy, a co innego robić wspomniane drzewo genealogiczne czy makiety! tych prac jes za dużo! ale winny jest system, który wymaga zbyt duzo niepotrzebnej i zbyt szczegółowej wiedzy która ani się nie przyda, ani nie będzie dlugo pamiętana, zwykle zakuć zdać i niestety zapomnieć. Materiału jes za dużo, uczeń zamiast rozwijać się, swoje talenty i zainteresowania, wrzucany jest do jednego wora i każdy mierzony jest wg jednej miarki, wszyscy zamiast się rozwijać muszą wbić się w schemat i wpa... rozwiń
Avatar
nauczycielom dedykuję / 13 listopada 2019 o 10:48
+26
NAUCZYCIELU - "Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz."- Albert Einstein
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 09:04
+25
To właśnie odrabianie lekcji przez rodziców za dzieci powoduje, że tępieją. Przecież w ten sposób tylko pogłębiają zaległości. Jeśli ktoś nie przysiądzie na tyłku i sam nie opanuje materiału to nikt tego za nie nie zrobi ani rodzic ani nauczyciel. A później się dziwią, że kończą szkoły jako kompletne tumany.
Avatar
matka / 13 listopada 2019 o 08:31
+23
W czwartej klasie podstawówki praca domowa dla ucznia to plakat, makieta, papier czerpany i kryształki soli? ludzie! co wyrośnie z takich dzieci?????? i jak to się niby ma do tego opanowania materiału z lekcji???
Avatar
Xxx / 13 listopada 2019 o 14:02
+21
Jestem nauczycielem i ja osobiście nie zadaję żadnych prac domowych. I tak od wielu lat. Mam zamiłowanie do swojej pracy jak także szacunek dla pracy rodziców. I powiem tyle moi uczniowie zdają pięknie egzaminy. Tym co inaczej twierdzą chcę powiedzieć że nie mają racji. Niech zmienią pracę.
Avatar
Mgr inż. po Wydz. Elektrycznym / 13 listopada 2019 o 10:19
+20
Przecież to jest chore! Praca domowa jest dla dziecka a nie dla rodzica! Ze mną przez 8 lat podstawówki, przez 4 lata liceum i 5 lat studiów żaden z rodziców nie odrabiał pracy domowej! Obecni rodzice robią z dzieci kaleki - podwożą samochodami do szkoły, odrabiają lekcje, płacą za korepetycje. Za jakiś czas pewnie będą chcieli zamiast dzieci pisać klasówki i zdawać egzaminy!
Avatar
Japolan / 13 listopada 2019 o 11:57
+18
Przecież to jest chore! Praca domowa jest dla dziecka a nie dla rodzica! Ze mną przez 8 lat podstawówki, przez 4 lata liceum i 5 lat studiów żaden z rodziców nie odrabiał pracy domowej! Obecni rodzice robią z dzieci kaleki - podwożą samochodami do szkoły, odrabiają lekcje, płacą za korepetycje. Za jakiś czas pewnie będą chcieli zamiast dzieci pisać klasówki i zdawać egzaminy!
Niektórzy mogą próbować "zrobić sobie wnuka" - by "synio się nie spocił"?!?
Avatar
COŚ JEST NIE TAK / 13 listopada 2019 o 09:28
+18
10 latka ma zadane CODZIENNIE  ŚREDNIO 10 zadań z kazdego przedmiotu - w plecaku codziennie prawie komplet książek, ćwiczeń...
Avatar
mama czternastolatki / 17 listopada 2019 o 09:19
+2
Zakładam, że gość, piszący o młodych mamusiach leniwych, to prowokacja. Bo młodzi tatusiowi to tytani pracy
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 08:37
-5
Tragedia młode mamusie kiedyś wszystko się robiło i nic nikomu nie dawno za darmo młode mamusie pseudo siedzą w domu i nic bo przecież się należy kiedyś praca dom obowiązki lekcje itd a teraz kobiety to księżniczki ha ale każda bajka ma swój koniec
Avatar
mama czternastolatki / 16 listopada 2019 o 08:30
+6
I jeszcze do koleżanki (kolegi?) Pippi. żaden normalny rodzic nie ma pretensji o zadania domowe, które maja utrwalać materiał. Dzisiejsza praca domowa to samodzielna walka dziecka o zrozumienie materiału, na który nie wystarczyło czasu nauczycielowi. Jednym to zajmuje godzinę z haczykiem dziennie (w optymistycznej wersji powielanie przez media), inni, mniej zdolni, ale ambitni, siedzą całe popołudnia. Ci mniej zdolni, ale chcący mieć dobre oceny, zdaniem nauczycieli i mediów, zawsze mają rodziców, którzy zmuszają dzieci do nauki. No nie jest to prawda, bo takich dzieci w szkole jest po prostu większość. W tym odciążania nauczycieli od pracy, siedząc samotnie lub z rodzicem w domu, nie ma noc normalnego. To prawda, jak ja chodziłam do podstawówki, zadania domowe były, ale było ich mało. Były sprawdzane przez nauczycieli i dziecko od razu wiedziało, co zrobiło źle. Teraz jest inaczej. Dzieci zwalają zadania domowe z internetu (są tam prawie wszystkie, bo dzisiejsi nauczyciele nie korzystają z własnego intelektu, tylko posiłkują się gotowymi testami, z którymi są klucze odpowiedzi (nie muszą sprawdzać, ale i tak nie sprawdzają). Takie zadania domowe są zwyczajnie bez sensu. Uważam, że porównywanie tego, co się dzieje w dzisiejszej podstawówce z tym, co było kiedyś, jest niesprawiedliwe. Pozdrawiam.
I jeszcze do koleżanki (kolegi?) Pippi. żaden normalny rodzic nie ma pretensji o zadania domowe, które maja utrwalać materiał. Dzisiejsza praca domowa to samodzielna walka dziecka o zrozumienie materiału, na który nie wystarczyło czasu nauczycielowi. Jednym to zajmuje godzinę z haczykiem dziennie (w optymistycznej wersji powielanie przez media), inni, mniej zdolni, ale ambitni, siedzą całe popołudnia. Ci mniej zdolni, ale chcący mieć dobre oceny, zdaniem nauczycieli i mediów, zawsze mają rodziców, którzy zmuszają dzieci do nauki. No nie jest... rozwiń
Avatar
marianatalia / 14 listopada 2019 o 17:55
+10
Panie Mietku. Staczanie się polskiej szkoły rozpoczęło się dawno temu. To, co się dzieje teraz, nie jest winą polityki, tylko lat zaniedbań i prób udowodnienia, że polskie dzieci są bardziej genialne, niż inne. A są takie same. Bywają niegrzeczne i nie miewają matematycznego talentu, o czym MEN i nauczyciele chyba nie wiedzą. Przynajmniej tak się zachowują. Nie jest sztuką uczyć dzieci genialne, sztuką jest nauczyć czegoś matołka. O czym nasza elita intelektualna chyba zapomniała. Nie widzę żadnego związku tego, co się teraz dzieje, z polityką. Nie gimnazja były problemem, tylko słabi i roszczeniowi nauczyciele, którzy nie zauważyli, kiedy w nawale obowiązków szkolnych, wylali dziecko z kąpielą. Wiem, że są też nauczyciele fajni, ale ich wplywu na marna sytuację nie widzę niestety. Dzieje się tak już od dawna. Konsekwencji brak, zdrowego rozsądku nie widzę na horyzoncie. Co polityka ma do tego? Pozdrawiam.
Panie Mietku. Staczanie się polskiej szkoły rozpoczęło się dawno temu. To, co się dzieje teraz, nie jest winą polityki, tylko lat zaniedbań i prób udowodnienia, że polskie dzieci są bardziej genialne, niż inne. A są takie same. Bywają niegrzeczne i nie miewają matematycznego talentu, o czym MEN i nauczyciele chyba nie wiedzą. Przynajmniej tak się zachowują. Nie jest sztuką uczyć dzieci genialne, sztuką jest nauczyć czegoś matołka. O czym nasza elita intelektualna chyba zapomniała. Nie widzę żadnego związku tego, co się teraz dzieje, z polity... rozwiń
Avatar
Mietek / 14 listopada 2019 o 16:55
-6
Totalna opozycja podpuszcza ciemne masy aby zanarchizowac zycie w tym kraju, ktory od wiekow jest sola w szwabskim i kacapskim oku. Jakos nie bylo strajkow kiedy rzadzilo antypolskie PO. Czy wowczas uczniowie mieli lzej? Byc moze byl realizowany cel przeksztalcenia Polski w rezerwat niedouczonych baranow.
Avatar
Matka / 14 listopada 2019 o 08:09
+8
"prace domowe „są cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych” świetny dowcip. Zwłaszcza matematyczny, gdy pani każe przeczytać definicje i robić przykłady. Zero tłumaczenia, tylko narzekanie, że za mało w domu pracują. Może niech pani zacznie pracować na lekcji i NAUCZY. Bo chyba od tego jest nauczyciel?
Avatar
mama czternastolatki / 14 listopada 2019 o 07:54
+9
No i zobaczcie: problem ewidentnie jest, nauczyciele ewidentnie go nie dostrzegają. W ogóle jednak nie przeszkadza im to w zrzucaniu winy na MEN i roszczeniowych rodziców. Wiem, że generalizuję. Ale mi do domu córka przyniosła kiedyś info, że bałagan w szkole to wina rodziców, bo się za mało angażują. Jak się jednak angażują, to nie ma żadnego efektu, za to zauważalne jest bagatelizowanie problemu. To nieprawda, że tornistry są za ciężkie. To nieprawda, że na lekcjach dzieci są uczone tylko najprostszych rzeczy, bo na resztę nie ma w szkole czasu. Trochę to jednak przygnębiające. I dzieci żal.
No i zobaczcie: problem ewidentnie jest, nauczyciele ewidentnie go nie dostrzegają. W ogóle jednak nie przeszkadza im to w zrzucaniu winy na MEN i roszczeniowych rodziców. Wiem, że generalizuję. Ale mi do domu córka przyniosła kiedyś info, że bałagan w szkole to wina rodziców, bo się za mało angażują. Jak się jednak angażują, to nie ma żadnego efektu, za to zauważalne jest bagatelizowanie problemu. To nieprawda, że tornistry są za ciężkie. To nieprawda, że na lekcjach dzieci są uczone tylko najprostszych rzeczy, bo na resztę nie ma w szkole ... rozwiń
Avatar
Podpis / 14 listopada 2019 o 06:45
+4
Żeby tak choć w pierwszych trzech latach szkoły dzieci nauczyły się ładnie i szybko pisać, szybko i ładnie czytać i liczyć... kto by się tego nie nauczył to by zostawał.
Avatar
KOBRA / 14 listopada 2019 o 04:34
+3
A moje dziecko od poniedziałku do piątku nosi tornister od 11 do nawet 17 kg .
Avatar
SOWA & towarzysze / 13 listopada 2019 o 23:39
+6
Zalewska zdewastowała polską oświatę i dała dyla do Brukseli, zostawiając dzieci, rodziców i nauczycieli z tym całym bałaganem samych sobie. Ale dla aparatczyków PiS-owskich najważniejsze jest to aby spełnić fanaberie wodza. Tylko dzieci szkoda !
 oj Adamie Adamie... lepiej zmien nazwę szkoły  na jakiegoś lewaka np. im "tęczowego  drag queen'a "
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Skoki narciarskie. Kubacki najlepszy z Polaków, dramat Żyły w drugiej serii
film

Skoki narciarskie. Kubacki najlepszy z Polaków, dramat Żyły w drugiej serii 0 0

W sobotę rozegrano pierwszy konkurs indywidualny w Niżnym Tagile. Po pierwszej serii kibice byli pełni radości bo Piotr Żyła plasował się na drugim miejscu z szansami na zwycięstwo. Niestety, drugi skok Polaka zepchnął go do trzeciej dziesiątki zawodów

Mobbing w sanepidzie? Zapowiadanej kontroli jeszcze nie było. "Nie chcemy niczego opóźniać"
Po naszej publikacji

Mobbing w sanepidzie? Zapowiadanej kontroli jeszcze nie było. "Nie chcemy niczego opóźniać" 4 0

Nadal nie rozpoczęła się wspólna kontrola wojewody i Głównego Inspektora Sanitarnego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Zapowiadana jeszcze na październik, miała dotyczyć zarzutów pracowników wobec szefowej stacji

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc"

Walczą o życie młodego jeża. "Maluch musiał długo czekać na pomoc" 0 1

Waży zaledwie 330 gram a jego wyniszczone ciałko prawie nie reaguje na bodźce – opisują stan zdrowia małego jeża członkowie Stowarzyszenia Leśne Pogotowie, którzy prowadzą Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Skrzynicach Drugich (powiat lubelski). Trwa walka o życie zwierzęcia.

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów
Z OSTATNIEJ CHWILI

Potrącenie pieszego. Są utrudnienia na trasie Lublin-Lubartów 0 0

Do potrącenia mężczyzny doszło na drodze krajowej nr 19 między Lublinem a Lubartowem. W miejscu wypadku – w Leonowie występują utrudnienia w ruchu.

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26

Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 25:26 0 0

Niezwykle ciężką batalię mają za sobą szczypiorniści z Puław. Podopieczni trenera Michała Skórskiego wygrali w Gdańsku z tamtejszym Wybrzeżem różnicą jednego trafienia

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów
film

Interaktywna wystawa "Star Wars" w Nowym Jorku. Przed wejściem tłumy fanów 0 0

Nowy Jork, Stany Zjednoczone. W piątek (06.12) odbyło się oficjalne otwarcie interaktywnej wystawy "Star Wars" w nowojorskim Dolby SoHo.

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp

Ulice i place w Świdniku z nowym oświetleniem? Urzędnicy chcą wymienić tysiąc opraw lamp 0 0

Urząd Miasta Świdnik chce wymienić 1001 opraw lamp oświetleniowych na nowoczesne i energooszczędne. Urzędnicy zapowiadali, że w piątek złożą wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia]
galeria

Tragedia nad zalewem. Sobotnia akcja poszukiwawcza już się zakończyła [zdjęcia] 28 6

Sobotnie poszukiwania prowadzone przez strażaków na Zalewie Zemborzyckim w Lublinie już się zakończyły. Niestety nie udało się odnaleźć młodszego z wędkarzy, w wieku 37 lat. Ciało starszego z mężczyzn - 60-latka z Lublina zostało odnalezione w wodzie przed południem.

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia]
galeria

Sobota na Zachodnim. Trwają prace na nowym przystanku PKP [zdjęcia] 29 13

Mimo chłodu trwają prace na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachodni, na którym - przynajmniej teoretycznie - już w następną niedzielę (15 grudnia) powinien stanąć pierwszy pociąg osobowy

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni
Alarm 24
galeria

"Na placu budowy panuje straszny bałagan". Budują wiadukt, ale śmiecić nie powinni 0 7

Po naszej interwencji PKP-PLK wezwało wykonawcę modernizacji linii kolejowej nr 7 do oczyszczenia terenu przy wiadukcie w Czesławicach z zalegających w tym miejscu odpadów. Informację o problemie z utrzymaniem czystości otrzymaliśmy od czytelnika.

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości

Kto korzystał z darmowej reklamy w kinie? Dyrektor Chełmskiego Domu Kultury tłumaczyła się z nieprawidłowości 0 8

Po raz pierwszy w historii chełmskiego samorządu sprawa takiego kalibru została wprowadzona na obrady sesji Rady Miasta, a głos zabrała sama zainteresowana Małgorzata Paździor-Król. Dyrektor ChDK tłumaczyła się z porozumień z kontrahentami domu kultury, którym placówka zapewniała przez ostatnie lata reklamę w kinie.

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom
Magazyn

Ruch Społeczny Kobiet na Działalności kontra ZUS. Przedsiębiorcze matki postawiły się urzędnikom 31 22

Nawet kilkaset tysięcy złotych musiałyby zwrócić właścicielki firm - także z naszego województwa - po tegorocznych kontrolach ZUS. Zdaniem urzędników korzystały ze świadczeń, które im się nie należały.

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury
8 grudnia 2019, 14:30

Spektakl dla dzieci "Skejciołek" w Warsztatach Kultury 0 0

Warsztaty Kultury (ul. Grodzka 5a) zapraszają najmłodszych widzów wraz z opiekunami na pokaz spektaklu "Skejciołek", który odbędzie się 8 grudnia o godz. 14.30.

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku

Mirosław Hajdo (Motor Lublin): Możemy pójść tylko w dobrym kierunku 0 11

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa
galeria

Wypadek pod Puławami. Mężczyzna przygnieciony przez pień upadającego drzewa 19 6

W piątek w Bronowicach (gm. Puławy) 45-letni mężczyzna został przygnieciony przez pień upadającego drzewa. W ciężkim stanie trafił do szpitala.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!