Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

13 listopada 2019 r.
8:09

Strajk włoski rodziców. "Koniec odrabiania lekcji po nocach"

315 78 A A

Sonda: Czy uczniowie są przeciążeni ilością zadawanych prac domowych przez nauczycieli?

Liczba głosów: 2025
84.25%
Tak
12.69%
Nie
3.06%
Nie mam zdania

Rodzice ogłaszają strajk włoski i zapowiadają, że nie będą odrabiać razem z dziećmi prac domowych. Przeciążenie takimi zadaniami zauważyli już wcześniej rzecznicy praw dziecka i praw obywatelskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W długi weekend robiłam z córką drzewo genealogiczne na historię, plakat na język polski i mapę ludzkiego ciała na angielski – opowiada mama czwartoklasistki z Lublina. – Zaczęłyśmy też produkcję papieru czerpanego i założyłyśmy hodowlę kryształów soli. Oprócz tego uczyłyśmy się na dwie klasówki, które będą w tym tygodniu i czytałyśmy lekturę.

– Przygotowywałam z synem referat na historię, prezentację multimedialną na chemię, dwa wypracowania na angielski i hiszpański. Z matematyki były trzy strony zadań, a na polski szukałam w internecie pytań na klasówkę z lektury. Samo przeczytanie książki już nie wystarcza – tak wyglądał trzydniowy weekend w domu ucznia klasy VII jednej z lubelskich podstawówek.

Rodzice narzekają, że wiele weekendów muszą poświęcić wyłącznie na naukę. Plus po kilka popołudniowych godzin w trakcie tygodnia. Nic dziwnego, że w internecie furorę robi grafika, w której rodzice zapowiadają, że przestają zmuszać dzieci do odrabiania „po nocach” prac domowych, nie będą wykonywali „ściemo-prac domowych” oraz szukać materiałów zamówionych w ostatniej chwili przez nauczycieli.

Komunikat o strajku włoskim rodziców pojawił się po tym, jak podobną akcję rozpoczęli domagający się podwyżek nauczyciele. Do jego autorstwa nie przyznają się żadne stowarzyszenia skupiające rodziców. Słychać głosy, że to żart lub prowokacja mająca na celu zdyskredytowanie nauczycielskiego protestu.

Grafika robi furorę w internecie

 Problem zauważył były już rzecznik praw dziecka. Marek Michalak zwrócił się do MEN z prośbą o „rozważenie możliwości zmniejszenia obciążenia uczniów pracami domowymi”. W odpowiedzi usłyszał, że prace domowe „są cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych”. 

Niczym konkretnym nie zakończyła się też interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Przez brak wolnego czasu nie mogą dostatecznie wypocząć i rozwijać swoich pasji. Oburzenie wyrażają także rodzice. Zakłóca to ich życie rodzinne – podkreślał Adam Bodnar w liście do MEN.

W odpowiedzi dowiedział się, że „o tym, czy i jakie prace domowe zadawać uczniom, decyduje nauczyciel, który powinien uwzględnić obciążenie uczniów innymi przedmiotami”.

Pracom domowym kresu nie położyła też akcja „Zadaję z sensem”zainicjowana przez Jacka Staniszewskiego, nauczyciela historii z Warszawy i Marcina Zaród, anglistę z tarnowskiego liceum. Pedagodzy tłumaczyli swoim kolegom po fachu, że prace domowe często są zadawane dla samego zadawania i niczemu nie służą. Bez skutku.

Odrobienie wszystkich prac domowych nie powinno zajmować uczniom szkół podstawowych więcej niż 20 minut dziennie

Cały wieczór przy biurku

97 proc. nauczycieli uważa, że prace domowe są niezbędne. Blisko 40 proc. tłumaczy, że musi je zadawać, by dzieci opanowały materiał, na który zabrakło czasu w szkole*.

Jednocześnie stwierdzono, że odrobienie wszystkich prac domowych nie powinno zajmować uczniom szkół podstawowych więcej niż 20 minut dziennie, a na dalszych etapach edukacji – maksimum godzinę. Tymczasem w 2015 r. obliczono, że polska średnia to 1,5-2 godziny dziennie. Uczniowie klas VI tylko na zadania z matematyki i polskiego poświęcają 60 minut.

* dane Instytutu Badań Edukacyjnych

e-Wydanie

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 08:33
+42
W zasadzie szkoła - działająca tak jak obecnie - nie jest potrzebna. Nauczyciel np. matematyki wprowadza nowy temat, dziecko wraca do domu i kompletnie nie wie o co chodzi. Siadamy do lekcji, omawiamy wszystko krok po kroku, na koniec praca domowa o jest ok. Można proces uprościć i rozdać rodzicom plan zajęć na cały rok plus ewentualnie pomoce dydaktyczne i jakieś pieniądze które państwo wydaje na utrzymanie szkół i nauczycieli - wyliczone proporcjonalnie na jedno dziecko.
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 13:45
+30
Nasz system nauczania jest jak z czasów zaborów. Nie uczy kreatywności i samodzielności tylko zakuwanie na zaliczenie. Bez pomocy rodzica dzieci nie mają najmniejszych szans wyrobic sie z materiałem. Presja a potem depresja. Na rynku pracy wykształceni analfabeci. A przede wszystkim takimi łatwiej rzadzić
Avatar
nk / 13 listopada 2019 o 08:30
+28
co innego przeczytać lekturę czy zrobić np. z 5 zadań z matmy, a co innego robić wspomniane drzewo genealogiczne czy makiety! tych prac jes za dużo! ale winny jest system, który wymaga zbyt duzo niepotrzebnej i zbyt szczegółowej wiedzy która ani się nie przyda, ani nie będzie dlugo pamiętana, zwykle zakuć zdać i niestety zapomnieć. Materiału jes za dużo, uczeń zamiast rozwijać się, swoje talenty i zainteresowania, wrzucany jest do jednego wora i każdy mierzony jest wg jednej miarki, wszyscy zamiast się rozwijać muszą wbić się w schemat i wpasować w jedno ubranie, a każdy jest inny i ma też inne możliwości. Chodzi o to, by każdy indywidualnie się rozwijał, lepszy będzie lepiej, a ten co ma trudności, będzie rozwijał się wolniej, ważne by w swoim tempie szedł do przodu! a u nas co jest? wszyscy jakby odmierzeni od linijki, muszą być dopasowani, straszne to. W internecie teraz krąży wpis jednego nauczyciela z wizyty w finlandii,poczytajcie sobie, pooglądajcie zdjęcia. Czego tam się uczą a czego my i nasze dzieci. to jest przepasć...
co innego przeczytać lekturę czy zrobić np. z 5 zadań z matmy, a co innego robić wspomniane drzewo genealogiczne czy makiety! tych prac jes za dużo! ale winny jest system, który wymaga zbyt duzo niepotrzebnej i zbyt szczegółowej wiedzy która ani się nie przyda, ani nie będzie dlugo pamiętana, zwykle zakuć zdać i niestety zapomnieć. Materiału jes za dużo, uczeń zamiast rozwijać się, swoje talenty i zainteresowania, wrzucany jest do jednego wora i każdy mierzony jest wg jednej miarki, wszyscy zamiast się rozwijać muszą wbić się w schemat i wpa... rozwiń
Avatar
nauczycielom dedykuję / 13 listopada 2019 o 10:48
+26
NAUCZYCIELU - "Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz."- Albert Einstein
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 o 09:04
+25
To właśnie odrabianie lekcji przez rodziców za dzieci powoduje, że tępieją. Przecież w ten sposób tylko pogłębiają zaległości. Jeśli ktoś nie przysiądzie na tyłku i sam nie opanuje materiału to nikt tego za nie nie zrobi ani rodzic ani nauczyciel. A później się dziwią, że kończą szkoły jako kompletne tumany.
Avatar
matka / 13 listopada 2019 o 08:31
+23
W czwartej klasie podstawówki praca domowa dla ucznia to plakat, makieta, papier czerpany i kryształki soli? ludzie! co wyrośnie z takich dzieci?????? i jak to się niby ma do tego opanowania materiału z lekcji???
Avatar
Xxx / 13 listopada 2019 o 14:02
+21
Jestem nauczycielem i ja osobiście nie zadaję żadnych prac domowych. I tak od wielu lat. Mam zamiłowanie do swojej pracy jak także szacunek dla pracy rodziców. I powiem tyle moi uczniowie zdają pięknie egzaminy. Tym co inaczej twierdzą chcę powiedzieć że nie mają racji. Niech zmienią pracę.
Avatar
Mgr inż. po Wydz. Elektrycznym / 13 listopada 2019 o 10:19
+20
Przecież to jest chore! Praca domowa jest dla dziecka a nie dla rodzica! Ze mną przez 8 lat podstawówki, przez 4 lata liceum i 5 lat studiów żaden z rodziców nie odrabiał pracy domowej! Obecni rodzice robią z dzieci kaleki - podwożą samochodami do szkoły, odrabiają lekcje, płacą za korepetycje. Za jakiś czas pewnie będą chcieli zamiast dzieci pisać klasówki i zdawać egzaminy!
Avatar
Japolan / 13 listopada 2019 o 11:57
+18
Przecież to jest chore! Praca domowa jest dla dziecka a nie dla rodzica! Ze mną przez 8 lat podstawówki, przez 4 lata liceum i 5 lat studiów żaden z rodziców nie odrabiał pracy domowej! Obecni rodzice robią z dzieci kaleki - podwożą samochodami do szkoły, odrabiają lekcje, płacą za korepetycje. Za jakiś czas pewnie będą chcieli zamiast dzieci pisać klasówki i zdawać egzaminy!
Niektórzy mogą próbować "zrobić sobie wnuka" - by "synio się nie spocił"?!?
Avatar
COŚ JEST NIE TAK / 13 listopada 2019 o 09:28
+18
10 latka ma zadane CODZIENNIE  ŚREDNIO 10 zadań z kazdego przedmiotu - w plecaku codziennie prawie komplet książek, ćwiczeń...
Avatar
mama czternastolatki / 17 listopada 2019 o 09:19
+2
Zakładam, że gość, piszący o młodych mamusiach leniwych, to prowokacja. Bo młodzi tatusiowi to tytani pracy
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 08:37
-5
Tragedia młode mamusie kiedyś wszystko się robiło i nic nikomu nie dawno za darmo młode mamusie pseudo siedzą w domu i nic bo przecież się należy kiedyś praca dom obowiązki lekcje itd a teraz kobiety to księżniczki ha ale każda bajka ma swój koniec
Avatar
mama czternastolatki / 16 listopada 2019 o 08:30
+6
I jeszcze do koleżanki (kolegi?) Pippi. żaden normalny rodzic nie ma pretensji o zadania domowe, które maja utrwalać materiał. Dzisiejsza praca domowa to samodzielna walka dziecka o zrozumienie materiału, na który nie wystarczyło czasu nauczycielowi. Jednym to zajmuje godzinę z haczykiem dziennie (w optymistycznej wersji powielanie przez media), inni, mniej zdolni, ale ambitni, siedzą całe popołudnia. Ci mniej zdolni, ale chcący mieć dobre oceny, zdaniem nauczycieli i mediów, zawsze mają rodziców, którzy zmuszają dzieci do nauki. No nie jest to prawda, bo takich dzieci w szkole jest po prostu większość. W tym odciążania nauczycieli od pracy, siedząc samotnie lub z rodzicem w domu, nie ma noc normalnego. To prawda, jak ja chodziłam do podstawówki, zadania domowe były, ale było ich mało. Były sprawdzane przez nauczycieli i dziecko od razu wiedziało, co zrobiło źle. Teraz jest inaczej. Dzieci zwalają zadania domowe z internetu (są tam prawie wszystkie, bo dzisiejsi nauczyciele nie korzystają z własnego intelektu, tylko posiłkują się gotowymi testami, z którymi są klucze odpowiedzi (nie muszą sprawdzać, ale i tak nie sprawdzają). Takie zadania domowe są zwyczajnie bez sensu. Uważam, że porównywanie tego, co się dzieje w dzisiejszej podstawówce z tym, co było kiedyś, jest niesprawiedliwe. Pozdrawiam.
I jeszcze do koleżanki (kolegi?) Pippi. żaden normalny rodzic nie ma pretensji o zadania domowe, które maja utrwalać materiał. Dzisiejsza praca domowa to samodzielna walka dziecka o zrozumienie materiału, na który nie wystarczyło czasu nauczycielowi. Jednym to zajmuje godzinę z haczykiem dziennie (w optymistycznej wersji powielanie przez media), inni, mniej zdolni, ale ambitni, siedzą całe popołudnia. Ci mniej zdolni, ale chcący mieć dobre oceny, zdaniem nauczycieli i mediów, zawsze mają rodziców, którzy zmuszają dzieci do nauki. No nie jest... rozwiń
Avatar
marianatalia / 14 listopada 2019 o 17:55
+10
Panie Mietku. Staczanie się polskiej szkoły rozpoczęło się dawno temu. To, co się dzieje teraz, nie jest winą polityki, tylko lat zaniedbań i prób udowodnienia, że polskie dzieci są bardziej genialne, niż inne. A są takie same. Bywają niegrzeczne i nie miewają matematycznego talentu, o czym MEN i nauczyciele chyba nie wiedzą. Przynajmniej tak się zachowują. Nie jest sztuką uczyć dzieci genialne, sztuką jest nauczyć czegoś matołka. O czym nasza elita intelektualna chyba zapomniała. Nie widzę żadnego związku tego, co się teraz dzieje, z polityką. Nie gimnazja były problemem, tylko słabi i roszczeniowi nauczyciele, którzy nie zauważyli, kiedy w nawale obowiązków szkolnych, wylali dziecko z kąpielą. Wiem, że są też nauczyciele fajni, ale ich wplywu na marna sytuację nie widzę niestety. Dzieje się tak już od dawna. Konsekwencji brak, zdrowego rozsądku nie widzę na horyzoncie. Co polityka ma do tego? Pozdrawiam.
Panie Mietku. Staczanie się polskiej szkoły rozpoczęło się dawno temu. To, co się dzieje teraz, nie jest winą polityki, tylko lat zaniedbań i prób udowodnienia, że polskie dzieci są bardziej genialne, niż inne. A są takie same. Bywają niegrzeczne i nie miewają matematycznego talentu, o czym MEN i nauczyciele chyba nie wiedzą. Przynajmniej tak się zachowują. Nie jest sztuką uczyć dzieci genialne, sztuką jest nauczyć czegoś matołka. O czym nasza elita intelektualna chyba zapomniała. Nie widzę żadnego związku tego, co się teraz dzieje, z polity... rozwiń
Avatar
Mietek / 14 listopada 2019 o 16:55
-6
Totalna opozycja podpuszcza ciemne masy aby zanarchizowac zycie w tym kraju, ktory od wiekow jest sola w szwabskim i kacapskim oku. Jakos nie bylo strajkow kiedy rzadzilo antypolskie PO. Czy wowczas uczniowie mieli lzej? Byc moze byl realizowany cel przeksztalcenia Polski w rezerwat niedouczonych baranow.
Avatar
Matka / 14 listopada 2019 o 08:09
+8
"prace domowe „są cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych” świetny dowcip. Zwłaszcza matematyczny, gdy pani każe przeczytać definicje i robić przykłady. Zero tłumaczenia, tylko narzekanie, że za mało w domu pracują. Może niech pani zacznie pracować na lekcji i NAUCZY. Bo chyba od tego jest nauczyciel?
Avatar
mama czternastolatki / 14 listopada 2019 o 07:54
+9
No i zobaczcie: problem ewidentnie jest, nauczyciele ewidentnie go nie dostrzegają. W ogóle jednak nie przeszkadza im to w zrzucaniu winy na MEN i roszczeniowych rodziców. Wiem, że generalizuję. Ale mi do domu córka przyniosła kiedyś info, że bałagan w szkole to wina rodziców, bo się za mało angażują. Jak się jednak angażują, to nie ma żadnego efektu, za to zauważalne jest bagatelizowanie problemu. To nieprawda, że tornistry są za ciężkie. To nieprawda, że na lekcjach dzieci są uczone tylko najprostszych rzeczy, bo na resztę nie ma w szkole czasu. Trochę to jednak przygnębiające. I dzieci żal.
No i zobaczcie: problem ewidentnie jest, nauczyciele ewidentnie go nie dostrzegają. W ogóle jednak nie przeszkadza im to w zrzucaniu winy na MEN i roszczeniowych rodziców. Wiem, że generalizuję. Ale mi do domu córka przyniosła kiedyś info, że bałagan w szkole to wina rodziców, bo się za mało angażują. Jak się jednak angażują, to nie ma żadnego efektu, za to zauważalne jest bagatelizowanie problemu. To nieprawda, że tornistry są za ciężkie. To nieprawda, że na lekcjach dzieci są uczone tylko najprostszych rzeczy, bo na resztę nie ma w szkole ... rozwiń
Avatar
Podpis / 14 listopada 2019 o 06:45
+4
Żeby tak choć w pierwszych trzech latach szkoły dzieci nauczyły się ładnie i szybko pisać, szybko i ładnie czytać i liczyć... kto by się tego nie nauczył to by zostawał.
Avatar
KOBRA / 14 listopada 2019 o 04:34
+3
A moje dziecko od poniedziałku do piątku nosi tornister od 11 do nawet 17 kg .
Avatar
SOWA & towarzysze / 13 listopada 2019 o 23:39
+6
Zalewska zdewastowała polską oświatę i dała dyla do Brukseli, zostawiając dzieci, rodziców i nauczycieli z tym całym bałaganem samych sobie. Ale dla aparatczyków PiS-owskich najważniejsze jest to aby spełnić fanaberie wodza. Tylko dzieci szkoda !
 oj Adamie Adamie... lepiej zmien nazwę szkoły  na jakiegoś lewaka np. im "tęczowego  drag queen'a "
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Obietnice bez pokrycia prezydenta Krzysztofa Żuka. Ważne ulice Lublina nie doczekają się remontu w tym roku?

Obietnice bez pokrycia prezydenta Krzysztofa Żuka. Ważne ulice Lublina nie doczekają się remontu w tym roku? 13 13

Zapowiadany przez prezydenta remont ul. Zana nie został uwzględniony w tegorocznym planie zamówień Zarządu Dróg i Mostów. Nie ma tam również wzmianki o remoncie ul. Herberta, ani też o obiecanym poszerzeniu ul. Gęsiej i Jantarowej. Czy doczekamy się tego w bieżącym roku? Ratusz odpowiada wymijająco

Smogowa noc w Lublinie. Normy po raz kolejny przekroczone o kilkaset procent

Smogowa noc w Lublinie. Normy po raz kolejny przekroczone o kilkaset procent 12 10

W niedzielną noc stacja pomiarowa przy ul. Obywatelskiej w Lublinie zanotowała, że po raz kolejny przekroczone zostały normy smogowe w Lublinie. Około godz. 21 wskazywały one 186 µg/m3.

13 milionów dla ciepłowni, żeby stała się też elektrownią. Czy MPEC w Chełmie stanie na nogi?

13 milionów dla ciepłowni, żeby stała się też elektrownią. Czy MPEC w Chełmie stanie na nogi? 2 2

Byli miejską ciepłownią, teraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie ma się także stać elektrownią. Wszystko za sprawą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chełmska ciepłownia znalazła się wśród 41 firm w kraju, które dostały dofinansowania na projekty rozwojowe i ekologiczne.

Koncert trio Pańta / Konrad / Kostov w Lublinie
11 marca 2020, 19:00

Koncert trio Pańta / Konrad / Kostov w Lublinie 0 0

Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka) zaprasza na wyjątkowy koncert trio Pańta / Konrad / Kostov. Artyści będą promować płytę "Roots" 11 marca o godz. 19.

Błażej Krajewski: "Komedia Pomyłek" w Graffiti
11 marca 2020, 20:00

Błażej Krajewski: "Komedia Pomyłek" w Graffiti 0 0

11 marca o godz. 20 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) z nowym programem wystąpi stand-uper Błażej Krajewski.

Co nam zbudują? GDDKiA zdradza swoje plany na rok 2020

Co nam zbudują? GDDKiA zdradza swoje plany na rok 2020 9 10

Do użytku oddane zostaną kolejne odcinki drogi S17 Lublin-Warszawa, trwa budowa S19 w kierunku Rzeszowa, ogłoszony ma być również przetarg na budowę obwodnicy Chełma. Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił plany na 2020 rok.

MKS Start Lublin zagra z HydroTruck Radom

MKS Start Lublin zagra z HydroTruck Radom 0 1

Ekipy z czołówki zaczynają tracić punkty, więc „czerwono-czarni” powinni to wykorzystać

Nie żyje Grzegorz Jędrejek. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego miał 46 lat

Nie żyje Grzegorz Jędrejek. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego miał 46 lat 51 20

W wieku 46 lat zmarł Grzegorz Jędrejek, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Urodzony w Puławach sędzia zmarł w niedzielę rano

Upadł PKS Zamość. Spółka od lat przynosiła straty

Upadł PKS Zamość. Spółka od lat przynosiła straty 68 9

PKS Zamość zakończył działalność. Po ogłoszeniu upadłości spółka zawiesiła wykonywanie kursów na kilkunastu trasach

Dublet Kubackiego na skoczni w Titisee-Neustadt!
film

Dublet Kubackiego na skoczni w Titisee-Neustadt! 0 0

W sobotę Dawid Kubacki zwyciężył konkurs pucharu świata w Titisee-Neustadt, a w niedzielę zdołał powtórzyć swój sukces. Dzięki tej wygranej przedłużył fantastyczna passę - po raz ósmy z rzędu znalazł się na podium

Nagrody dla pracowników Bogdanki. Za rekordowe wyniki kopalni

Nagrody dla pracowników Bogdanki. Za rekordowe wyniki kopalni 0 7

17 stycznia pracownicy Bogdanki otrzymali nagrody za bardzo dobre wyniki roczne. Niektórych dodatek może wynieść nawet 2 tys. zł.

LUK Politechnika Lublin – KPS Siedlce 2:3

LUK Politechnika Lublin – KPS Siedlce 2:3 0 0

W meczu 18. kolejki LUK Politechnika Lublin przegrała 2:3 z KPS Siedlce. Była to trzecia z rzędu porażka podopiecznych trenera Macieja Kołodziejczyka, po której beniaminek stracił pozycję wicelidera

Tysiące leków zalega w zamkniętej aptece. Zostaną zutylizowane?
film

Tysiące leków zalega w zamkniętej aptece. Zostaną zutylizowane? 17 3

Tysiące leków dla pacjentów po przeszczepach nie trafia do potrzebujących. Trudno dostępne preparaty zalegają od kilku miesięcy w magazynach jednej z warszawskich aptek. Placówka została zamknięta w wyniku zmian w prawie farmaceutycznym a leki zamiast do chorych, trafią prawdopodobnie do utylizacji.

Bóle głowy i problemy z koncentracją. IMGW ostrzega: W poniedziałek Polska będzie w zasięgu rekordowo silnego wyżu

Bóle głowy i problemy z koncentracją. IMGW ostrzega: W poniedziałek Polska będzie w zasięgu rekordowo silnego wyżu 7 1

Nawet 1050 hPa może osiągnąć w poniedziałek ciśnienie atmosferyczne w całej Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że jutro możemy mieć m.in. problemy z koncentracją.

Wierni Kościoła Prawosławnego obchodzili nad Zalewem Zemborzyckim Święto Chrztu Pańskiego [zdjęcia]
galeria

Wierni Kościoła Prawosławnego obchodzili nad Zalewem Zemborzyckim Święto Chrztu Pańskiego [zdjęcia] 0 3

Na pamiątkę chrztu Jezusa prawosławni oraz wierni innych obrządków wschodnich, obchodzili w niedzielę święto Chrztu Pańskiego, zwane inaczej Świętem Jordanu. Lubelscy prawosławni swoje uroczystości odchodzili nad Zalewem Zemborzyckim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.