Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

13 listopada 2019 r.
8:09

Strajk włoski rodziców. "Koniec odrabiania lekcji po nocach"

315 78 A A

Sonda: Czy uczniowie są przeciążeni ilością zadawanych prac domowych przez nauczycieli?

Liczba głosów: 2025
84.25%
Tak
12.69%
Nie
3.06%
Nie mam zdania

Rodzice ogłaszają strajk włoski i zapowiadają, że nie będą odrabiać razem z dziećmi prac domowych. Przeciążenie takimi zadaniami zauważyli już wcześniej rzecznicy praw dziecka i praw obywatelskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W długi weekend robiłam z córką drzewo genealogiczne na historię, plakat na język polski i mapę ludzkiego ciała na angielski – opowiada mama czwartoklasistki z Lublina. – Zaczęłyśmy też produkcję papieru czerpanego i założyłyśmy hodowlę kryształów soli. Oprócz tego uczyłyśmy się na dwie klasówki, które będą w tym tygodniu i czytałyśmy lekturę.

– Przygotowywałam z synem referat na historię, prezentację multimedialną na chemię, dwa wypracowania na angielski i hiszpański. Z matematyki były trzy strony zadań, a na polski szukałam w internecie pytań na klasówkę z lektury. Samo przeczytanie książki już nie wystarcza – tak wyglądał trzydniowy weekend w domu ucznia klasy VII jednej z lubelskich podstawówek.

Rodzice narzekają, że wiele weekendów muszą poświęcić wyłącznie na naukę. Plus po kilka popołudniowych godzin w trakcie tygodnia. Nic dziwnego, że w internecie furorę robi grafika, w której rodzice zapowiadają, że przestają zmuszać dzieci do odrabiania „po nocach” prac domowych, nie będą wykonywali „ściemo-prac domowych” oraz szukać materiałów zamówionych w ostatniej chwili przez nauczycieli.

Komunikat o strajku włoskim rodziców pojawił się po tym, jak podobną akcję rozpoczęli domagający się podwyżek nauczyciele. Do jego autorstwa nie przyznają się żadne stowarzyszenia skupiające rodziców. Słychać głosy, że to żart lub prowokacja mająca na celu zdyskredytowanie nauczycielskiego protestu.

Grafika robi furorę w internecie

 Problem zauważył były już rzecznik praw dziecka. Marek Michalak zwrócił się do MEN z prośbą o „rozważenie możliwości zmniejszenia obciążenia uczniów pracami domowymi”. W odpowiedzi usłyszał, że prace domowe „są cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych”. 

Niczym konkretnym nie zakończyła się też interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Przez brak wolnego czasu nie mogą dostatecznie wypocząć i rozwijać swoich pasji. Oburzenie wyrażają także rodzice. Zakłóca to ich życie rodzinne – podkreślał Adam Bodnar w liście do MEN.

W odpowiedzi dowiedział się, że „o tym, czy i jakie prace domowe zadawać uczniom, decyduje nauczyciel, który powinien uwzględnić obciążenie uczniów innymi przedmiotami”.

Pracom domowym kresu nie położyła też akcja „Zadaję z sensem”zainicjowana przez Jacka Staniszewskiego, nauczyciela historii z Warszawy i Marcina Zaród, anglistę z tarnowskiego liceum. Pedagodzy tłumaczyli swoim kolegom po fachu, że prace domowe często są zadawane dla samego zadawania i niczemu nie służą. Bez skutku.

Odrobienie wszystkich prac domowych nie powinno zajmować uczniom szkół podstawowych więcej niż 20 minut dziennie

Cały wieczór przy biurku

97 proc. nauczycieli uważa, że prace domowe są niezbędne. Blisko 40 proc. tłumaczy, że musi je zadawać, by dzieci opanowały materiał, na który zabrakło czasu w szkole*.

Jednocześnie stwierdzono, że odrobienie wszystkich prac domowych nie powinno zajmować uczniom szkół podstawowych więcej niż 20 minut dziennie, a na dalszych etapach edukacji – maksimum godzinę. Tymczasem w 2015 r. obliczono, że polska średnia to 1,5-2 godziny dziennie. Uczniowie klas VI tylko na zadania z matematyki i polskiego poświęcają 60 minut.

* dane Instytutu Badań Edukacyjnych

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 78

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 08:33
+42
W zasadzie szkoła - działająca tak jak obecnie - nie jest potrzebna. Nauczyciel np. matematyki wprowadza nowy temat, dziecko wraca do domu i kompletnie nie wie o co chodzi. Siadamy do lekcji, omawiamy wszystko krok po kroku, na koniec praca domowa o jest ok. Można proces uprościć i rozdać rodzicom plan zajęć na cały rok plus ewentualnie pomoce dydaktyczne i jakieś pieniądze które państwo wydaje na utrzymanie szkół i nauczycieli - wyliczone proporcjonalnie na jedno dziecko.
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 13:45
+30
Nasz system nauczania jest jak z czasów zaborów. Nie uczy kreatywności i samodzielności tylko zakuwanie na zaliczenie. Bez pomocy rodzica dzieci nie mają najmniejszych szans wyrobic sie z materiałem. Presja a potem depresja. Na rynku pracy wykształceni analfabeci. A przede wszystkim takimi łatwiej rzadzić
Avatar
nk / 13 listopada 2019 r. o 08:30
+28
co innego przeczytać lekturę czy zrobić np. z 5 zadań z matmy, a co innego robić wspomniane drzewo genealogiczne czy makiety! tych prac jes za dużo! ale winny jest system, który wymaga zbyt duzo niepotrzebnej i zbyt szczegółowej wiedzy która ani się nie przyda, ani nie będzie dlugo pamiętana, zwykle zakuć zdać i niestety zapomnieć. Materiału jes za dużo, uczeń zamiast rozwijać się, swoje talenty i zainteresowania, wrzucany jest do jednego wora i każdy mierzony jest wg jednej miarki, wszyscy zamiast się rozwijać muszą wbić się w schemat i wpasować w jedno ubranie, a każdy jest inny i ma też inne możliwości. Chodzi o to, by każdy indywidualnie się rozwijał, lepszy będzie lepiej, a ten co ma trudności, będzie rozwijał się wolniej, ważne by w swoim tempie szedł do przodu! a u nas co jest? wszyscy jakby odmierzeni od linijki, muszą być dopasowani, straszne to. W internecie teraz krąży wpis jednego nauczyciela z wizyty w finlandii,poczytajcie sobie, pooglądajcie zdjęcia. Czego tam się uczą a czego my i nasze dzieci. to jest przepasć...
co innego przeczytać lekturę czy zrobić np. z 5 zadań z matmy, a co innego robić wspomniane drzewo genealogiczne czy makiety! tych prac jes za dużo! ale winny jest system, który wymaga zbyt duzo niepotrzebnej i zbyt szczegółowej wiedzy która ani się nie przyda, ani nie będzie dlugo pamiętana, zwykle zakuć zdać i niestety zapomnieć. Materiału jes za dużo, uczeń zamiast rozwijać się, swoje talenty i zainteresowania, wrzucany jest do jednego wora i każdy mierzony jest wg jednej miarki, wszyscy zamiast się rozwijać muszą wbić się w schemat i wpa... rozwiń
Avatar
nauczycielom dedykuję / 13 listopada 2019 r. o 10:48
+26
NAUCZYCIELU - "Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić - to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz."- Albert Einstein
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 09:04
+25
To właśnie odrabianie lekcji przez rodziców za dzieci powoduje, że tępieją. Przecież w ten sposób tylko pogłębiają zaległości. Jeśli ktoś nie przysiądzie na tyłku i sam nie opanuje materiału to nikt tego za nie nie zrobi ani rodzic ani nauczyciel. A później się dziwią, że kończą szkoły jako kompletne tumany.
Avatar
matka / 13 listopada 2019 r. o 08:31
+23
W czwartej klasie podstawówki praca domowa dla ucznia to plakat, makieta, papier czerpany i kryształki soli? ludzie! co wyrośnie z takich dzieci?????? i jak to się niby ma do tego opanowania materiału z lekcji???
Avatar
Xxx / 13 listopada 2019 r. o 14:02
+21
Jestem nauczycielem i ja osobiście nie zadaję żadnych prac domowych. I tak od wielu lat. Mam zamiłowanie do swojej pracy jak także szacunek dla pracy rodziców. I powiem tyle moi uczniowie zdają pięknie egzaminy. Tym co inaczej twierdzą chcę powiedzieć że nie mają racji. Niech zmienią pracę.
Avatar
Mgr inż. po Wydz. Elektrycznym / 13 listopada 2019 r. o 10:19
+20
Przecież to jest chore! Praca domowa jest dla dziecka a nie dla rodzica! Ze mną przez 8 lat podstawówki, przez 4 lata liceum i 5 lat studiów żaden z rodziców nie odrabiał pracy domowej! Obecni rodzice robią z dzieci kaleki - podwożą samochodami do szkoły, odrabiają lekcje, płacą za korepetycje. Za jakiś czas pewnie będą chcieli zamiast dzieci pisać klasówki i zdawać egzaminy!
Avatar
Japolan / 13 listopada 2019 r. o 11:57
+18
Przecież to jest chore! Praca domowa jest dla dziecka a nie dla rodzica! Ze mną przez 8 lat podstawówki, przez 4 lata liceum i 5 lat studiów żaden z rodziców nie odrabiał pracy domowej! Obecni rodzice robią z dzieci kaleki - podwożą samochodami do szkoły, odrabiają lekcje, płacą za korepetycje. Za jakiś czas pewnie będą chcieli zamiast dzieci pisać klasówki i zdawać egzaminy!
Niektórzy mogą próbować "zrobić sobie wnuka" - by "synio się nie spocił"?!?
Avatar
COŚ JEST NIE TAK / 13 listopada 2019 r. o 09:28
+18
10 latka ma zadane CODZIENNIE  ŚREDNIO 10 zadań z kazdego przedmiotu - w plecaku codziennie prawie komplet książek, ćwiczeń...
Avatar
mama czternastolatki / 17 listopada 2019 r. o 09:19
+2
Zakładam, że gość, piszący o młodych mamusiach leniwych, to prowokacja. Bo młodzi tatusiowi to tytani pracy
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 08:37
-5
Tragedia młode mamusie kiedyś wszystko się robiło i nic nikomu nie dawno za darmo młode mamusie pseudo siedzą w domu i nic bo przecież się należy kiedyś praca dom obowiązki lekcje itd a teraz kobiety to księżniczki ha ale każda bajka ma swój koniec
Avatar
mama czternastolatki / 16 listopada 2019 r. o 08:30
+6
I jeszcze do koleżanki (kolegi?) Pippi. żaden normalny rodzic nie ma pretensji o zadania domowe, które maja utrwalać materiał. Dzisiejsza praca domowa to samodzielna walka dziecka o zrozumienie materiału, na który nie wystarczyło czasu nauczycielowi. Jednym to zajmuje godzinę z haczykiem dziennie (w optymistycznej wersji powielanie przez media), inni, mniej zdolni, ale ambitni, siedzą całe popołudnia. Ci mniej zdolni, ale chcący mieć dobre oceny, zdaniem nauczycieli i mediów, zawsze mają rodziców, którzy zmuszają dzieci do nauki. No nie jest to prawda, bo takich dzieci w szkole jest po prostu większość. W tym odciążania nauczycieli od pracy, siedząc samotnie lub z rodzicem w domu, nie ma noc normalnego. To prawda, jak ja chodziłam do podstawówki, zadania domowe były, ale było ich mało. Były sprawdzane przez nauczycieli i dziecko od razu wiedziało, co zrobiło źle. Teraz jest inaczej. Dzieci zwalają zadania domowe z internetu (są tam prawie wszystkie, bo dzisiejsi nauczyciele nie korzystają z własnego intelektu, tylko posiłkują się gotowymi testami, z którymi są klucze odpowiedzi (nie muszą sprawdzać, ale i tak nie sprawdzają). Takie zadania domowe są zwyczajnie bez sensu. Uważam, że porównywanie tego, co się dzieje w dzisiejszej podstawówce z tym, co było kiedyś, jest niesprawiedliwe. Pozdrawiam.
I jeszcze do koleżanki (kolegi?) Pippi. żaden normalny rodzic nie ma pretensji o zadania domowe, które maja utrwalać materiał. Dzisiejsza praca domowa to samodzielna walka dziecka o zrozumienie materiału, na który nie wystarczyło czasu nauczycielowi. Jednym to zajmuje godzinę z haczykiem dziennie (w optymistycznej wersji powielanie przez media), inni, mniej zdolni, ale ambitni, siedzą całe popołudnia. Ci mniej zdolni, ale chcący mieć dobre oceny, zdaniem nauczycieli i mediów, zawsze mają rodziców, którzy zmuszają dzieci do nauki. No nie jest... rozwiń
Avatar
marianatalia / 14 listopada 2019 r. o 17:55
+10
Panie Mietku. Staczanie się polskiej szkoły rozpoczęło się dawno temu. To, co się dzieje teraz, nie jest winą polityki, tylko lat zaniedbań i prób udowodnienia, że polskie dzieci są bardziej genialne, niż inne. A są takie same. Bywają niegrzeczne i nie miewają matematycznego talentu, o czym MEN i nauczyciele chyba nie wiedzą. Przynajmniej tak się zachowują. Nie jest sztuką uczyć dzieci genialne, sztuką jest nauczyć czegoś matołka. O czym nasza elita intelektualna chyba zapomniała. Nie widzę żadnego związku tego, co się teraz dzieje, z polityką. Nie gimnazja były problemem, tylko słabi i roszczeniowi nauczyciele, którzy nie zauważyli, kiedy w nawale obowiązków szkolnych, wylali dziecko z kąpielą. Wiem, że są też nauczyciele fajni, ale ich wplywu na marna sytuację nie widzę niestety. Dzieje się tak już od dawna. Konsekwencji brak, zdrowego rozsądku nie widzę na horyzoncie. Co polityka ma do tego? Pozdrawiam.
Panie Mietku. Staczanie się polskiej szkoły rozpoczęło się dawno temu. To, co się dzieje teraz, nie jest winą polityki, tylko lat zaniedbań i prób udowodnienia, że polskie dzieci są bardziej genialne, niż inne. A są takie same. Bywają niegrzeczne i nie miewają matematycznego talentu, o czym MEN i nauczyciele chyba nie wiedzą. Przynajmniej tak się zachowują. Nie jest sztuką uczyć dzieci genialne, sztuką jest nauczyć czegoś matołka. O czym nasza elita intelektualna chyba zapomniała. Nie widzę żadnego związku tego, co się teraz dzieje, z polity... rozwiń
Avatar
Mietek / 14 listopada 2019 r. o 16:55
-6
Totalna opozycja podpuszcza ciemne masy aby zanarchizowac zycie w tym kraju, ktory od wiekow jest sola w szwabskim i kacapskim oku. Jakos nie bylo strajkow kiedy rzadzilo antypolskie PO. Czy wowczas uczniowie mieli lzej? Byc moze byl realizowany cel przeksztalcenia Polski w rezerwat niedouczonych baranow.
Avatar
Matka / 14 listopada 2019 r. o 08:09
+8
"prace domowe „są cennym sposobem utrwalenia lub sprawdzenia wiadomości zdobytych podczas zajęć lekcyjnych” świetny dowcip. Zwłaszcza matematyczny, gdy pani każe przeczytać definicje i robić przykłady. Zero tłumaczenia, tylko narzekanie, że za mało w domu pracują. Może niech pani zacznie pracować na lekcji i NAUCZY. Bo chyba od tego jest nauczyciel?
Avatar
mama czternastolatki / 14 listopada 2019 r. o 07:54
+9
No i zobaczcie: problem ewidentnie jest, nauczyciele ewidentnie go nie dostrzegają. W ogóle jednak nie przeszkadza im to w zrzucaniu winy na MEN i roszczeniowych rodziców. Wiem, że generalizuję. Ale mi do domu córka przyniosła kiedyś info, że bałagan w szkole to wina rodziców, bo się za mało angażują. Jak się jednak angażują, to nie ma żadnego efektu, za to zauważalne jest bagatelizowanie problemu. To nieprawda, że tornistry są za ciężkie. To nieprawda, że na lekcjach dzieci są uczone tylko najprostszych rzeczy, bo na resztę nie ma w szkole czasu. Trochę to jednak przygnębiające. I dzieci żal.
No i zobaczcie: problem ewidentnie jest, nauczyciele ewidentnie go nie dostrzegają. W ogóle jednak nie przeszkadza im to w zrzucaniu winy na MEN i roszczeniowych rodziców. Wiem, że generalizuję. Ale mi do domu córka przyniosła kiedyś info, że bałagan w szkole to wina rodziców, bo się za mało angażują. Jak się jednak angażują, to nie ma żadnego efektu, za to zauważalne jest bagatelizowanie problemu. To nieprawda, że tornistry są za ciężkie. To nieprawda, że na lekcjach dzieci są uczone tylko najprostszych rzeczy, bo na resztę nie ma w szkole ... rozwiń
Avatar
Podpis / 14 listopada 2019 r. o 06:45
+4
Żeby tak choć w pierwszych trzech latach szkoły dzieci nauczyły się ładnie i szybko pisać, szybko i ładnie czytać i liczyć... kto by się tego nie nauczył to by zostawał.
Avatar
KOBRA / 14 listopada 2019 r. o 04:34
+3
A moje dziecko od poniedziałku do piątku nosi tornister od 11 do nawet 17 kg .
Avatar
SOWA & towarzysze / 13 listopada 2019 r. o 23:39
+6
Zalewska zdewastowała polską oświatę i dała dyla do Brukseli, zostawiając dzieci, rodziców i nauczycieli z tym całym bałaganem samych sobie. Ale dla aparatczyków PiS-owskich najważniejsze jest to aby spełnić fanaberie wodza. Tylko dzieci szkoda !
 oj Adamie Adamie... lepiej zmien nazwę szkoły  na jakiegoś lewaka np. im "tęczowego  drag queen'a "
Zobacz wszystkie komentarze 78

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 maja 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 maja 2021 roku

Lublin: Kolej obiecuje skończyć nowy wiadukt i tory do października

Lublin: Kolej obiecuje skończyć nowy wiadukt i tory do października

Do końca października ma powstać w Lublinie nowy odcinek torów łączący dwie linie kolejowe: tę prowadzącą do Warszawy i tę w stronę Stalowej Woli. Taki termin podaje oficjalnie kolej, której inwestycja ma się wiązać z budową nowego wiaduktu

Nałęczowski Jarmark Rękodzieła
23 maja 2021, 10:00

Nałęczowski Jarmark Rękodzieła

W niedzielę, 23 maja w godz. 10-17 na placu przed Nałęczowskim Ośrodkiem Kultury odbędzie się Nałęczowski Jarmark Rękodzieła.

Chcesz zarejestrować samochód w Lubartowie? Przygotuj się na długie kolejki
Alarm24

Chcesz zarejestrować samochód w Lubartowie? Przygotuj się na długie kolejki

Niemal każdego ranka ustawiają się długie kolejki osób czekających na rejestrację samochodu w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego w Lubartowie. Ludzie skarżą się na chaos, a nie pomaga też testowy system „zamów kolejkę”

Górnik Łęczna nie otrzyma kary w procesie licencyjnym

Górnik Łęczna nie otrzyma kary w procesie licencyjnym

W ramach nałożonego nadzoru Komisja zobowiązała Klub do reorganizacji pracy trenerów drużyn młodzieżowych tak aby trenerzy z licencjami UEFA A oraz UEFA Elite Youth A prowadzili drużyny młodzieżowe wskazane w jednym z kryteriów

Lublin: Komu przeszkadza zieleń? Oszpecono kolejne drzewa

Lublin: Komu przeszkadza zieleń? Oszpecono kolejne drzewa

Żadnego listka nie wypuściły drzewa z ul. Zana, które nie przetrwały „pielęgnacji” będącej ich okaleczeniem. Fatalnie wyglądają też opisywane już przez nas brzozy poharatane przy ul. Szafirowej. Kolejne radykalne cięcie zgłoszono nam z ul. Wallenroda

Łąki kwietne przyjadą do Lublina z Ełku

Łąki kwietne przyjadą do Lublina z Ełku

Ponad 108 tys. zł zapłacą władze Lublina za założenie i pielęgnację łąk kwietnych w dziewięciu punktach miasta. Ratusz wybrał firmę, której powierzy wykonanie takich prac. Zlecenie dostanie spółka Państwo Łąka, której oferta okazała się najtańsza spośród poprawnych ofert złożonych w przetargu. Spółka z Ełku ma dostać ponad 108 tys. zł.

Puławskie firmy łapią oddech po lockdownie. "To nie są spektakularne zmiany"

Puławskie firmy łapią oddech po lockdownie. "To nie są spektakularne zmiany"

W ciągu ostatnich miesięcy w Puławach przybywa nowych firm, a spada ilość tych, które kończą swoją działalność. Równolegle spada również poziom bezrobocia, który zbliża się do stanu z końcówki ubiegłego roku. Wygląda na to, że lokalna gospodarka rozpoczęła wychodzenie z dołka.

Protest przed sądem w Lublinie. "Sędzia odpowiada przed prawem i swoim sumieniem"
Zdjęcia
galeria

Protest przed sądem w Lublinie. "Sędzia odpowiada przed prawem i swoim sumieniem"

– To, co się dzieje, skłania nas do tego, żeby wyjść na ulicę – mówi lubelska sędzia, jedna z uczestniczek wtorkowego protestu Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie w obronie niezależności sędziów

Masterklasy w Warsztatach Kultury
22 maja 2021, 10:00

Masterklasy w Warsztatach Kultury

Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają na cykl warsztatów skierowanych do rzemieślników i twórców ludowych "Masterklasy". Pierwsze zajęcia odbędą się online już 22 maja o godz. 10.

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie
Zdjęcia
galeria

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie

W Lublinie rozpoczęły się egzaminy adwokackie i radcowskie. Do rozwiązywania zadań przystąpiło blisko 200 osób.

Szymon Ładniak ma za sobą debiut w ADAC TCR Germany

Szymon Ładniak ma za sobą debiut w ADAC TCR Germany

Szymon Ładniak nie zmieścił się w pierwszej dziesiątce w inauguracyjnym weekendzie ADAC TCR Germany na torze Motorsport Arena Oschersleben

Bitwa o kulturę. Teatr w Polsce: kilka rewolucji naraz
25 maja 2021, 18:00

Bitwa o kulturę. Teatr w Polsce: kilka rewolucji naraz

We wtorek, 25 maja o godz. 18 w Teatrze Starym odbędzie się spotkanie z cyklu "Bitwa o kulturę". Wydarzenie, którego gośćmi będą Karolina Szczypek i Paweł Sablik, będzie dostępne online na Facebooku.

Marek Saganowski (Motor Lublin): Można przegrać, ale nie w takim stylu, jak z Hutnikiem

Marek Saganowski (Motor Lublin): Można przegrać, ale nie w takim stylu, jak z Hutnikiem

Trener Motoru Marek Saganowski we wtorek odpowiadał na pytania dziennikarzy przed środowym spotkaniem z GKS Katowice.

Prezydent Lublina wylicza ile miasto straci na Polskim Ładzie

Prezydent Lublina wylicza ile miasto straci na Polskim Ładzie

W dziesiątkach milionów złotych liczony może być uszczerbek w kasie miasta spowodowany zapowiedzianą przez rząd reformą podatkową – szacują władze Lublina. Ratusz obawia się skutków zapowiedzianego przez rząd podniesienia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i ostrzega, że będzie „bezwzględnie” żądać od państwa zrekompensowania utraty dochodu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.