Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 grudnia 2019 r.
16:53

"Ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka". Czy czerwony pasek zniknie ze świadectw?

Autor: Zdjęcie autora ask
41 20 A A

Trwa zbiórka podpisów pod petycją o zlikwidowanie świadectw z tzw. czerwonym paskiem. Jej pomysłodawca uważa, że pogoń za byciem doskonałym ze wszystkich przedmiotów zabija w uczniach ciekawość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aby uzyskać na świadectwie „czerwony pasek” średnia arytmetyczna wszystkich ocen musi wynosić co najmniej 4,75. Jeśli uczeń uczęszczał na dodatkowe zajęcia, religię lub etykę, to do średniej ocen wlicza się także oceny z tych zajęć. Ważne jest też zachowanie. Promocję z wyróżnieniem mogą otrzymać tylko ci uczniowie, którzy mają z zachowania ocenę co najmniej bardzo dobrą.

Likwidację świadectw dla najlepszych uczniów rzucił Marcin Stiburski – nauczyciel fizyki, matematyki i twórca koncepcji Szkoły Minimalnej, czyli placówki, która uczyłaby tylko tego, co najważniejsze i w której nie byłoby ani ocen (oprócz wystawianych na koniec semestru i roku) ani prac domowych.

– Likwidacja świadectwa z paskiem byłaby wyłomem w murze. Bo pogoń za oceną, związany z nią lęk ucznia, jest największą zmorą szkoły. Ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka. Blokowana jest ciekawość, którą mamy od urodzenia, a którą gubimy, gdy zaczynamy chodzić do szkoły – argumentuje Stiburski.

Nauczyciel podaje przykład dwóch uczennic, które zgłosiły się do niego na korepetycje. Żeby mieć „czerwony pasek” potrzebowały „6” z fizyki. Tymczasem obie miały typowo humanistyczne zainteresowania. Rozwiązywały zadania o tarciu, czy rzucie ukośnym nie z własnej potrzeby, lecz z przymusu.

Według Stiburskiego, uczniowie biją się o „czerwony pasek” przede wszystkim ze względów ambicjonalnych. Rzadziej swoich, a częściej rodziców. Powód do dumy bardziej szkodzi niż pomaga.

– Uczniowie nie są zainteresowani poszczególnymi przedmiotami, a jedynie możliwymi do uzyskania dobrymi ocenami z tych przedmiotów. Nie mają w sobie ciekawości, a jedynie ambicję uzyskania dobrej oceny i tzw. czerwonego paska. Nie interesuje ich wiedza, a jedynie dobra ocena. Mają całkowicie stłumione pasje. Nie potrafią już zadawać pytań „jak?”, „gdzie?”, „kiedy?”, „dlaczego?” – tłumaczy pomysłodawca zbiórki podpisów na stronie petycjeonline.pl.

Później petycja zostanie przekazana do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Żeby pasek mógł być zlikwidowany, musiałby się zmienić system rekrutacji do szkół średnich. – Teraz za świadectwo z wyróżnieniem otrzymuje się w klasyfikacji dodatkowe 7 punktów – podkreśla Stiburski.

Pomysłowi nie mówią nie dyrektorzy lubelskich szkół. – Wszystko zależy od motywacji uczniów i ich rodziców – uważa Tadeusz Szydłowski, dyr. Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie. – Wszystko jest w porządku, jeśli uczniowie uczą się dla siebie samych, a „pasek” jest docenieniem ich starań. Jest jednak duża grupa, która wymusza wręcz na nauczycielach postawienie lepszej oceny, bo brakuje im kilku dziesiątych do takiego świadectwa. W tym drugim przypadku dzieci uczą się tylko dla stopni. Zdarza się, że rodzice obiecują im za nie dodatkowe bonusy. Sytuację nakręcają firmy, które oferują zniżki na zakup oferowanego przez siebie sprzętu za pokazanie świadectwa z paskiem. Dlatego temat nie jest łatwy. Warto go przemyśleć.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 12 grudnia 2019 r. o 17:43
+15
No i dobrze. Wyrośnie pokolenie debili co tabliczki mnożenia nie znają.Bo dzisiejsze dzieci interesuje tylko granie, durne filmy na YT i nic więcej. W czwartej klasie podstawówki płynnie czytać nie potrafią, nie mówiąc już o sensownym skleceniu złożonego zdania . To co się dzieje w dzisiejszych szkołach to nawet nie jest dno.
Avatar
gekon / 12 grudnia 2019 r. o 18:21
+13
Najlepiej zlikwidować szkoły bo to stresujące... Niech dzieci robią co chcą... czyli poza graniem, twiterami i głupimi filmikami... NIC... Pozdrawiam tych z aerosfery...! Takie jest życie, są ciężej pracujący i osiągający sukcesy i reszta leni którym przeszkadzają ci pierwsi... Czasami i leniowi się uda osiągnąć sukces i jest wtedy stawiany jak przykład "można? można" ale to są wyjątki... Najgorsi są rodzice którzy sami są głąbami ale cisną swoje dzieci które geniuszami nie są... są po prostu normalne i też muszą cięzko pracować żeby mieć czwórki.. i to już jest sukces...
Najlepiej zlikwidować szkoły bo to stresujące... Niech dzieci robią co chcą... czyli poza graniem, twiterami i głupimi filmikami... NIC... Pozdrawiam tych z aerosfery...! Takie jest życie, są ciężej pracujący i osiągający sukcesy i reszta leni którym przeszkadzają ci pierwsi... Czasami i leniowi się uda osiągnąć sukces i jest wtedy stawiany jak przykład "można? można" ale to są wyjątki... Najgorsi są rodzice którzy sami są głąbami ale cisną swoje dzieci które geniuszami nie są... są po prostu normalne i też muszą cięzko pracować że... rozwiń
Avatar
fotobajki.net / 12 grudnia 2019 r. o 17:39
+12
Paski czy ich brak niczego nie zmieniają. Jak nie będzie paska, będą liczyć średnią czy cokolwiek innego by wyznaczyć lepszych i gorszych. W szkole publicznej typu pruskiego ten wyścig nie jest do powstrzymania. Pierwszy krok do normalności - wprowadzenie rzetelnych egzaminów na studia, bez preferencji jakiejkolwiek grupy, bez honorowania pasków, tylko rzetelna wiedza wyniesiona z LO w zakresie kierunku studiowania.
Avatar
AMEN / 13 grudnia 2019 r. o 07:54
+11
PASJĘ u DZIECI ZABIJAJĄ NAUCZYCIELE - KTÓRZY SAMI PASJI NIE MAJĄ...
Avatar
woźny / 12 grudnia 2019 r. o 18:15
+11
Czerwony pasek to chyba był na pewnej części ciała za świadectwo, a na świadectwie jest ... zgadniecie co?
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 17:07
+11
Chodziłam do szkoły w latach '80tych i '90tych, tez były świadectwa z czerwonym paskiem, miałam takie przez całą podstawówkę. W liceum skupiałam się na wybranych przedmiotach, więc czerwonego paska nie było. Nie wiem co tak różni dzisiejszą młodzież od nas, że trzeba to zmieniać.
Avatar
Tytyty / 13 grudnia 2019 r. o 11:07
+5
Blokuja to nauczyciele tych zdolnych uczniów, to nie ten czerwony pasek. A czy nauczyciel od fizyki rozliczyl sie z US za te korepetycje??
Avatar
uczący / 12 grudnia 2019 r. o 22:56
+5
Zacząć powinno się od zmiany programu nauczania. To co zabija w uczniach pasję, to uczenie się nikomu niepotrzebnych zagadnień chociażby z muzyki, plastyki i większości nauk przyrodniczych. Tak samo z historii, oraz części polskiego i matematyki. Ocenianie powinno odbywać się indywidualnie wobec każdego ucznia i na podstawie zaangażowania w naukę, a nie jak mieści się w normach. To co zabija indywidualność, to uczenie jak rozwiązywać testy, a nie jak myśleć. A czerwony pasek na świadectwie to często jedyna forma wyróżnienia młodego, zdolnego człowieka przez system, który oczywiście bardzo docenia takich ludzi. Jeżeli ktoś nie chce o niego walczyć, niech zajmie się swoimi zainteresowaniami. Szkolnictwo powinno też bardziej otworzyć się na nowe kadry, które przekażą młodzieży wiedzę i pasję.
Zacząć powinno się od zmiany programu nauczania. To co zabija w uczniach pasję, to uczenie się nikomu niepotrzebnych zagadnień chociażby z muzyki, plastyki i większości nauk przyrodniczych. Tak samo z historii, oraz części polskiego i matematyki. Ocenianie powinno odbywać się indywidualnie wobec każdego ucznia i na podstawie zaangażowania w naukę, a nie jak mieści się w normach. To co zabija indywidualność, to uczenie jak rozwiązywać testy, a nie jak myśleć. A czerwony pasek na świadectwie to często jedyna forma wyróżnienia młodego, zdolnego... rozwiń
Avatar
Polonista / 12 grudnia 2019 r. o 17:55
+5
Ciekawość zabija nudna i nieprzystająca do XXI wieku podstawa programowa, a nie czerwony pasek!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 08:32
+4
Psek jest biało czerwony a nie czerwony ;) To już wiele wyjaśnia.
Avatar
matka / 13 grudnia 2019 r. o 13:42
0
W ogóle zlikwidować oceny. Ocena ocenie nie równa. Tylko egzaminy.
Avatar
Paweł / 13 grudnia 2019 r. o 13:41
0
Pewnie najbardziej POprą to debile i rodzice debili, których dzieci nie stać na czerwony pasek, a sami wykształceni (doktor, lekarz) no i trochę gleba w środowisku. Czerwony pasek to wyróżnienie za ciężką całoroczną pracę, żaden przymus, bo przecież większa częśc uczniów żądnego czerwonego paska nie ma.
Avatar
Lechu / 13 grudnia 2019 r. o 13:38
+2
Tee... Paski. Hehehe...Znałem takich debili co mieli paski na świadectwie, a moim zdaniem do szkoły specjalnej się nadawali. Co z tego, że wykuwali coś na pamięć, jak po 2-3 miesiącach nic z tego nie pamiętali. Spytasz ich teraz o najprostsze rzeczy z historii, fizyki, geografii, biologii to nic nie będą pamiętać. Spytasz ich o czym była jakaś lektura w szkole, którą czytali, na jaki temat pisali maturę reset w mózgu. Siedzieli i zakuwali w domu po lekacjach 3-4 godziny dziennie, weekendy to samo. Ja w domu prawie sie nie uczyłem, po lekcjach stałem z chłopakami pod klatką w bloku, grałem w piłkę, byłem przez większą część szkoły 3-kowym uczniem,  ale większość (z 80%) tego co sie nauczyłem to do dziś pamiętam. Po SP skończyłem technikum, a później  studia (Politechnika Lubelska), a dziś więcej wiem z hstorii czy geografii od tych co mieli 5 czy 6.
Tee... Paski. Hehehe...Znałem takich debili co mieli paski na świadectwie, a moim zdaniem do szkoły specjalnej się nadawali. Co z tego, że wykuwali coś na pamięć, jak po 2-3 miesiącach nic z tego nie pamiętali. Spytasz ich teraz o najprostsze rzeczy z historii, fizyki, geografii, biologii to nic nie będą pamiętać. Spytasz ich o czym była jakaś lektura w szkole, którą czytali, na jaki temat pisali maturę reset w mózgu. Siedzieli i zakuwali w domu po lekacjach 3-4 godziny dziennie, weekendy to samo. Ja w domu prawie sie nie uczyłem, po lekcjac... rozwiń
Avatar
Tytyty / 13 grudnia 2019 r. o 11:07
+5
Blokuja to nauczyciele tych zdolnych uczniów, to nie ten czerwony pasek. A czy nauczyciel od fizyki rozliczyl sie z US za te korepetycje??
Avatar
Krp / 13 grudnia 2019 r. o 10:00
+3
Czerwony pasek w większości świadczy o zdolności dziecka do zapamiętywania. Ile z tego co wykuło zrozumie to już inna sprawa. Dlaczego nie skupić się na tym co dziecko naprawdę interesuje? Jak ktoś się zna na wszystkim to się nie zna na niczym, czyż nie tak?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 08:32
+4
Psek jest biało czerwony a nie czerwony ;) To już wiele wyjaśnia.
Avatar
NAJISTOTNIEJSZY ELEMENT OTWIERAJACY DRzWI / 13 grudnia 2019 r. o 07:58
+2
Uczniowie którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej lub laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, będą przyjmowani w pierwszej kolejności
Avatar
AMEN / 13 grudnia 2019 r. o 07:54
+11
PASJĘ u DZIECI ZABIJAJĄ NAUCZYCIELE - KTÓRZY SAMI PASJI NIE MAJĄ...
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 01:42
+3
Uczący, czyli nauczyciel. Nauczycielu, proszę konkrety! Co konkretnie niepotrzebnego jest w programie nauki historii? Co jest niepotrzebnego w programie nauki języka polskiego? Czyżby Uczący to wyborca PO-KO, a może fan Biedronia?
Avatar
uczący / 12 grudnia 2019 r. o 22:56
+5
Zacząć powinno się od zmiany programu nauczania. To co zabija w uczniach pasję, to uczenie się nikomu niepotrzebnych zagadnień chociażby z muzyki, plastyki i większości nauk przyrodniczych. Tak samo z historii, oraz części polskiego i matematyki. Ocenianie powinno odbywać się indywidualnie wobec każdego ucznia i na podstawie zaangażowania w naukę, a nie jak mieści się w normach. To co zabija indywidualność, to uczenie jak rozwiązywać testy, a nie jak myśleć. A czerwony pasek na świadectwie to często jedyna forma wyróżnienia młodego, zdolnego człowieka przez system, który oczywiście bardzo docenia takich ludzi. Jeżeli ktoś nie chce o niego walczyć, niech zajmie się swoimi zainteresowaniami. Szkolnictwo powinno też bardziej otworzyć się na nowe kadry, które przekażą młodzieży wiedzę i pasję.
Zacząć powinno się od zmiany programu nauczania. To co zabija w uczniach pasję, to uczenie się nikomu niepotrzebnych zagadnień chociażby z muzyki, plastyki i większości nauk przyrodniczych. Tak samo z historii, oraz części polskiego i matematyki. Ocenianie powinno odbywać się indywidualnie wobec każdego ucznia i na podstawie zaangażowania w naukę, a nie jak mieści się w normach. To co zabija indywidualność, to uczenie jak rozwiązywać testy, a nie jak myśleć. A czerwony pasek na świadectwie to często jedyna forma wyróżnienia młodego, zdolnego... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uwięził dziewczynę w mieszkaniu przy ul. 3 Maja w Lublinie

Uwięził dziewczynę w mieszkaniu przy ul. 3 Maja w Lublinie

Mężczyzna, który przetrzymywał swoją partnerkę w mieszkaniu to wielokrotny recydywista. Mateusz N. wrócił już do celi. Musi się liczyć z kolejnym, kilkuletnim wyrokiem.

Marek Saganowski (Motor): To był blamaż, przegraliśmy z Hutnikiem pod każdym względem

Marek Saganowski (Motor): To był blamaż, przegraliśmy z Hutnikiem pod każdym względem

Po jednym z najlepszych występów Motoru w tym sezonie i pewnej wygranej z Sokołem Ostróda (4:1) od razu przyszedł najgorszy mecz. Żółto-biało-niebiescy przegrali w Krakowie z Hutnikiem aż 0:5. Skąd się wziął aż tak wysoki wynik?

Kamil Kiereś (trener Górnika Łęczna): Nie spuszczamy głów i walczymy dalej
galeria

Kamil Kiereś (trener Górnika Łęczna): Nie spuszczamy głów i walczymy dalej

Rozmowa z Kamilem Kieresiem, trenerem Górnika Łęczna

Lubelska kultura się rozkręca. Co dziś na placu Litewskim?
Zdjęcia
galeria

Lubelska kultura się rozkręca. Co dziś na placu Litewskim?

Gramy! Rozkręcamy lubelską kulturę - tak zatytułowane jest dwudniowe wydarzenia organizowane przez Centrum Kultury w Lublinie. W sobotę na placu Litewskim można było oglądać m.in. spektakl improwizowany w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr.

Weekend premier w lubelskich restauracjach. Co zamówisz na tarasie i w ogródku
galeria

Weekend premier w lubelskich restauracjach. Co zamówisz na tarasie i w ogródku

To weekend premier w lubelskich restauracjach. Sprawdziliśmy, co ciekawego zamówicie na taras czy do ogródka. Jak smakuje wiosenny Lublin?

Z Lublina do Warszawy. Na Plac na Rozdrożu Zawodowym Polskich Pielęgniarek i Położnych
Magazyn
galeria

Z Lublina do Warszawy. Na Plac na Rozdrożu Zawodowym Polskich Pielęgniarek i Położnych

Mają dość pracy ponad siły. Chcą zarobków adekwatnych do odpowiedzialności i kwalifikacji. Ponad 250 pielęgniarek z naszego województwa i ich koleżanki z innych regionów protestowały w środę przed Sejmem.

Nie tylko hulajnogi elektryczne. Zmieniają się przepisy też dla deskorolkowców

Nie tylko hulajnogi elektryczne. Zmieniają się przepisy też dla deskorolkowców

Już 20 maja zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące poruszania się hulajnogami elektrycznymi. Ale uwaga, dotyczy to też np. deskorolek elektrycznych.

DDK Czechów ogłosiło nabór zgłoszeń do przeglądu "Sezon 2020/2021"

DDK Czechów ogłosiło nabór zgłoszeń do przeglądu "Sezon 2020/2021"

Stowarzyszenie Wspierania Kultury Dzielnicy "Czechów" RONDO oraz Dzielnicowy Dom Kultury SM "Czechów" zapraszają do wzięcia udziału w Wojewódzkim Przeglądzie Amatorskich Zespołów Artystycznych "Sezon 2020/2021". Zgłoszenia trwają do 11 czerwca.

Koronawirus Lubelskie. Niedzielne statystyki z miast i powiatów

Koronawirus Lubelskie. Niedzielne statystyki z miast i powiatów

W województwie lubelskim są 132 nowe zakażenia koronawirusem - wynika z oficjalnych danych rządu z 16 maja 2021 r.

Koronawirus w Polsce, 16 maja. Coraz mniej chorych w szpitalach

Koronawirus w Polsce, 16 maja. Coraz mniej chorych w szpitalach

Mamy 2 167 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 55 osób z infekcją COVID-19 – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 16 maja.

Pogoda na niedzielę i poniedziałek. Ostrzeżenie IMGW dla Lubelskiego
film

Pogoda na niedzielę i poniedziałek. Ostrzeżenie IMGW dla Lubelskiego

Poranne słońce nad Lublinem zachęca do niedzielnych wycieczek. Niestety za kilka godzin pogoda ma się drastycznie zmienić.

Czerpać zadowolenie z codziennych czynności. Co sprawia przyjemność polskim seniorom?

Czerpać zadowolenie z codziennych czynności. Co sprawia przyjemność polskim seniorom?

Praktyki duchowe lub religijne, spotkania towarzyskie i opieka nad dziećmi dają seniorom w Polsce najwięcej satysfakcji – taki wniosek wysnuwają naukowcy. I dodają, że zadowolenie z danej czynności ma związek z poziomem wkładanego w nią wysiłku.

"Oczy pieką, na ustach robią się bąble". Wszystko przez chemikalia na jednej z posesji
UWAGA! TVN
film

"Oczy pieką, na ustach robią się bąble". Wszystko przez chemikalia na jednej z posesji

Mieszkańcy jednej z wielkopolskich wsi żyją na tykającej bombie. Na jednej z działek zalegają tony chemikaliów. Od ponad roku proszą o pomoc wszędzie, gdzie się da. Bez skutku.

Młody defensor Górnika powołany do reprezentacji Polski U-19

Młody defensor Górnika powołany do reprezentacji Polski U-19

Wychowanek Górnika Kamil Duda zyskał uznanie w oczach Mariusza Rumaka, selekcjonera kadry do lat 19. Młody obrońca w dniach 31 maja – 3 czerwca będzie przebywał na zgrupowaniu konsultacyjnym w Gniewinie

Biłgoraj żegna się z lasem. Stuletnie drzewa mają być wycięte

Biłgoraj żegna się z lasem. Stuletnie drzewa mają być wycięte

– Niech nadleśnictwo dowie się, że tereny te są bliskie mieszkańcom Biłgoraja – zachęcają organizatorzy niedzielnego wydarzenia. Chyba dawno nikt nie organizował niczego smutniejszego niż „Pożegnanie z lasem”. To spacer po lesie przeznaczonym do wycinki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.