Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 grudnia 2019 r.
16:53

"Ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka". Czy czerwony pasek zniknie ze świadectw?

Autor: Zdjęcie autora ask
41 20 A A

Trwa zbiórka podpisów pod petycją o zlikwidowanie świadectw z tzw. czerwonym paskiem. Jej pomysłodawca uważa, że pogoń za byciem doskonałym ze wszystkich przedmiotów zabija w uczniach ciekawość.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Aby uzyskać na świadectwie „czerwony pasek” średnia arytmetyczna wszystkich ocen musi wynosić co najmniej 4,75. Jeśli uczeń uczęszczał na dodatkowe zajęcia, religię lub etykę, to do średniej ocen wlicza się także oceny z tych zajęć. Ważne jest też zachowanie. Promocję z wyróżnieniem mogą otrzymać tylko ci uczniowie, którzy mają z zachowania ocenę co najmniej bardzo dobrą.

Likwidację świadectw dla najlepszych uczniów rzucił Marcin Stiburski – nauczyciel fizyki, matematyki i twórca koncepcji Szkoły Minimalnej, czyli placówki, która uczyłaby tylko tego, co najważniejsze i w której nie byłoby ani ocen (oprócz wystawianych na koniec semestru i roku) ani prac domowych.

– Likwidacja świadectwa z paskiem byłaby wyłomem w murze. Bo pogoń za oceną, związany z nią lęk ucznia, jest największą zmorą szkoły. Ta pogoń, ten lęk, blokuje coś najbardziej cennego u człowieka. Blokowana jest ciekawość, którą mamy od urodzenia, a którą gubimy, gdy zaczynamy chodzić do szkoły – argumentuje Stiburski.

Nauczyciel podaje przykład dwóch uczennic, które zgłosiły się do niego na korepetycje. Żeby mieć „czerwony pasek” potrzebowały „6” z fizyki. Tymczasem obie miały typowo humanistyczne zainteresowania. Rozwiązywały zadania o tarciu, czy rzucie ukośnym nie z własnej potrzeby, lecz z przymusu.

Według Stiburskiego, uczniowie biją się o „czerwony pasek” przede wszystkim ze względów ambicjonalnych. Rzadziej swoich, a częściej rodziców. Powód do dumy bardziej szkodzi niż pomaga.

– Uczniowie nie są zainteresowani poszczególnymi przedmiotami, a jedynie możliwymi do uzyskania dobrymi ocenami z tych przedmiotów. Nie mają w sobie ciekawości, a jedynie ambicję uzyskania dobrej oceny i tzw. czerwonego paska. Nie interesuje ich wiedza, a jedynie dobra ocena. Mają całkowicie stłumione pasje. Nie potrafią już zadawać pytań „jak?”, „gdzie?”, „kiedy?”, „dlaczego?” – tłumaczy pomysłodawca zbiórki podpisów na stronie petycjeonline.pl.

Później petycja zostanie przekazana do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Żeby pasek mógł być zlikwidowany, musiałby się zmienić system rekrutacji do szkół średnich. – Teraz za świadectwo z wyróżnieniem otrzymuje się w klasyfikacji dodatkowe 7 punktów – podkreśla Stiburski.

Pomysłowi nie mówią nie dyrektorzy lubelskich szkół. – Wszystko zależy od motywacji uczniów i ich rodziców – uważa Tadeusz Szydłowski, dyr. Szkoły Podstawowej nr 10 w Lublinie. – Wszystko jest w porządku, jeśli uczniowie uczą się dla siebie samych, a „pasek” jest docenieniem ich starań. Jest jednak duża grupa, która wymusza wręcz na nauczycielach postawienie lepszej oceny, bo brakuje im kilku dziesiątych do takiego świadectwa. W tym drugim przypadku dzieci uczą się tylko dla stopni. Zdarza się, że rodzice obiecują im za nie dodatkowe bonusy. Sytuację nakręcają firmy, które oferują zniżki na zakup oferowanego przez siebie sprzętu za pokazanie świadectwa z paskiem. Dlatego temat nie jest łatwy. Warto go przemyśleć.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ja / 12 grudnia 2019 r. o 17:43
No i dobrze. Wyrośnie pokolenie debili co tabliczki mnożenia nie znają.Bo dzisiejsze dzieci interesuje tylko granie, durne filmy na YT i nic więcej. W czwartej klasie podstawówki płynnie czytać nie potrafią, nie mówiąc już o sensownym skleceniu złożonego zdania . To co się dzieje w dzisiejszych szkołach to nawet nie jest dno.
Avatar
gekon / 12 grudnia 2019 r. o 18:21
Najlepiej zlikwidować szkoły bo to stresujące... Niech dzieci robią co chcą... czyli poza graniem, twiterami i głupimi filmikami... NIC... Pozdrawiam tych z aerosfery...! Takie jest życie, są ciężej pracujący i osiągający sukcesy i reszta leni którym przeszkadzają ci pierwsi... Czasami i leniowi się uda osiągnąć sukces i jest wtedy stawiany jak przykład "można? można" ale to są wyjątki... Najgorsi są rodzice którzy sami są głąbami ale cisną swoje dzieci które geniuszami nie są... są po prostu normalne i też muszą cięzko pracować żeby mieć czwórki.. i to już jest sukces...
Najlepiej zlikwidować szkoły bo to stresujące... Niech dzieci robią co chcą... czyli poza graniem, twiterami i głupimi filmikami... NIC... Pozdrawiam tych z aerosfery...! Takie jest życie, są ciężej pracujący i osiągający sukcesy i reszta leni którym przeszkadzają ci pierwsi... Czasami i leniowi się uda osiągnąć sukces i jest wtedy stawiany jak przykład "można? można" ale to są wyjątki... Najgorsi są rodzice którzy sami są głąbami ale cisną swoje dzieci które geniuszami nie są... są po prostu normalne i też muszą cięzko pracować że... rozwiń
Avatar
AMEN / 13 grudnia 2019 r. o 07:54
PASJĘ u DZIECI ZABIJAJĄ NAUCZYCIELE - KTÓRZY SAMI PASJI NIE MAJĄ...
Avatar
fotobajki.net / 12 grudnia 2019 r. o 17:39
Paski czy ich brak niczego nie zmieniają. Jak nie będzie paska, będą liczyć średnią czy cokolwiek innego by wyznaczyć lepszych i gorszych. W szkole publicznej typu pruskiego ten wyścig nie jest do powstrzymania. Pierwszy krok do normalności - wprowadzenie rzetelnych egzaminów na studia, bez preferencji jakiejkolwiek grupy, bez honorowania pasków, tylko rzetelna wiedza wyniesiona z LO w zakresie kierunku studiowania.
Avatar
woźny / 12 grudnia 2019 r. o 18:15
Czerwony pasek to chyba był na pewnej części ciała za świadectwo, a na świadectwie jest ... zgadniecie co?
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 r. o 17:07
Chodziłam do szkoły w latach '80tych i '90tych, tez były świadectwa z czerwonym paskiem, miałam takie przez całą podstawówkę. W liceum skupiałam się na wybranych przedmiotach, więc czerwonego paska nie było. Nie wiem co tak różni dzisiejszą młodzież od nas, że trzeba to zmieniać.
Avatar
uczący / 12 grudnia 2019 r. o 22:56
Zacząć powinno się od zmiany programu nauczania. To co zabija w uczniach pasję, to uczenie się nikomu niepotrzebnych zagadnień chociażby z muzyki, plastyki i większości nauk przyrodniczych. Tak samo z historii, oraz części polskiego i matematyki. Ocenianie powinno odbywać się indywidualnie wobec każdego ucznia i na podstawie zaangażowania w naukę, a nie jak mieści się w normach. To co zabija indywidualność, to uczenie jak rozwiązywać testy, a nie jak myśleć. A czerwony pasek na świadectwie to często jedyna forma wyróżnienia młodego, zdolnego człowieka przez system, który oczywiście bardzo docenia takich ludzi. Jeżeli ktoś nie chce o niego walczyć, niech zajmie się swoimi zainteresowaniami. Szkolnictwo powinno też bardziej otworzyć się na nowe kadry, które przekażą młodzieży wiedzę i pasję.
Zacząć powinno się od zmiany programu nauczania. To co zabija w uczniach pasję, to uczenie się nikomu niepotrzebnych zagadnień chociażby z muzyki, plastyki i większości nauk przyrodniczych. Tak samo z historii, oraz części polskiego i matematyki. Ocenianie powinno odbywać się indywidualnie wobec każdego ucznia i na podstawie zaangażowania w naukę, a nie jak mieści się w normach. To co zabija indywidualność, to uczenie jak rozwiązywać testy, a nie jak myśleć. A czerwony pasek na świadectwie to często jedyna forma wyróżnienia młodego, zdolnego... rozwiń
Avatar
Tytyty / 13 grudnia 2019 r. o 11:07
Blokuja to nauczyciele tych zdolnych uczniów, to nie ten czerwony pasek. A czy nauczyciel od fizyki rozliczyl sie z US za te korepetycje??
Avatar
Polonista / 12 grudnia 2019 r. o 17:55
Ciekawość zabija nudna i nieprzystająca do XXI wieku podstawa programowa, a nie czerwony pasek!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 08:32
Psek jest biało czerwony a nie czerwony ;) To już wiele wyjaśnia.
Avatar
matka / 13 grudnia 2019 r. o 13:42
W ogóle zlikwidować oceny. Ocena ocenie nie równa. Tylko egzaminy.
Avatar
Paweł / 13 grudnia 2019 r. o 13:41
Pewnie najbardziej POprą to debile i rodzice debili, których dzieci nie stać na czerwony pasek, a sami wykształceni (doktor, lekarz) no i trochę gleba w środowisku. Czerwony pasek to wyróżnienie za ciężką całoroczną pracę, żaden przymus, bo przecież większa częśc uczniów żądnego czerwonego paska nie ma.
Avatar
Lechu / 13 grudnia 2019 r. o 13:38
Tee... Paski. Hehehe...Znałem takich debili co mieli paski na świadectwie, a moim zdaniem do szkoły specjalnej się nadawali. Co z tego, że wykuwali coś na pamięć, jak po 2-3 miesiącach nic z tego nie pamiętali. Spytasz ich teraz o najprostsze rzeczy z historii, fizyki, geografii, biologii to nic nie będą pamiętać. Spytasz ich o czym była jakaś lektura w szkole, którą czytali, na jaki temat pisali maturę reset w mózgu. Siedzieli i zakuwali w domu po lekacjach 3-4 godziny dziennie, weekendy to samo. Ja w domu prawie sie nie uczyłem, po lekcjach stałem z chłopakami pod klatką w bloku, grałem w piłkę, byłem przez większą część szkoły 3-kowym uczniem,  ale większość (z 80%) tego co sie nauczyłem to do dziś pamiętam. Po SP skończyłem technikum, a później  studia (Politechnika Lubelska), a dziś więcej wiem z hstorii czy geografii od tych co mieli 5 czy 6.
Tee... Paski. Hehehe...Znałem takich debili co mieli paski na świadectwie, a moim zdaniem do szkoły specjalnej się nadawali. Co z tego, że wykuwali coś na pamięć, jak po 2-3 miesiącach nic z tego nie pamiętali. Spytasz ich teraz o najprostsze rzeczy z historii, fizyki, geografii, biologii to nic nie będą pamiętać. Spytasz ich o czym była jakaś lektura w szkole, którą czytali, na jaki temat pisali maturę reset w mózgu. Siedzieli i zakuwali w domu po lekacjach 3-4 godziny dziennie, weekendy to samo. Ja w domu prawie sie nie uczyłem, po lekcjac... rozwiń
Avatar
Tytyty / 13 grudnia 2019 r. o 11:07
Blokuja to nauczyciele tych zdolnych uczniów, to nie ten czerwony pasek. A czy nauczyciel od fizyki rozliczyl sie z US za te korepetycje??
Avatar
Krp / 13 grudnia 2019 r. o 10:00
Czerwony pasek w większości świadczy o zdolności dziecka do zapamiętywania. Ile z tego co wykuło zrozumie to już inna sprawa. Dlaczego nie skupić się na tym co dziecko naprawdę interesuje? Jak ktoś się zna na wszystkim to się nie zna na niczym, czyż nie tak?
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 08:32
Psek jest biało czerwony a nie czerwony ;) To już wiele wyjaśnia.
Avatar
NAJISTOTNIEJSZY ELEMENT OTWIERAJACY DRzWI / 13 grudnia 2019 r. o 07:58
Uczniowie którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty olimpiady przedmiotowej lub laureata konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, będą przyjmowani w pierwszej kolejności
Avatar
AMEN / 13 grudnia 2019 r. o 07:54
PASJĘ u DZIECI ZABIJAJĄ NAUCZYCIELE - KTÓRZY SAMI PASJI NIE MAJĄ...
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 r. o 01:42
Uczący, czyli nauczyciel. Nauczycielu, proszę konkrety! Co konkretnie niepotrzebnego jest w programie nauki historii? Co jest niepotrzebnego w programie nauki języka polskiego? Czyżby Uczący to wyborca PO-KO, a może fan Biedronia?
Avatar
uczący / 12 grudnia 2019 r. o 22:56
Zacząć powinno się od zmiany programu nauczania. To co zabija w uczniach pasję, to uczenie się nikomu niepotrzebnych zagadnień chociażby z muzyki, plastyki i większości nauk przyrodniczych. Tak samo z historii, oraz części polskiego i matematyki. Ocenianie powinno odbywać się indywidualnie wobec każdego ucznia i na podstawie zaangażowania w naukę, a nie jak mieści się w normach. To co zabija indywidualność, to uczenie jak rozwiązywać testy, a nie jak myśleć. A czerwony pasek na świadectwie to często jedyna forma wyróżnienia młodego, zdolnego człowieka przez system, który oczywiście bardzo docenia takich ludzi. Jeżeli ktoś nie chce o niego walczyć, niech zajmie się swoimi zainteresowaniami. Szkolnictwo powinno też bardziej otworzyć się na nowe kadry, które przekażą młodzieży wiedzę i pasję.
Zacząć powinno się od zmiany programu nauczania. To co zabija w uczniach pasję, to uczenie się nikomu niepotrzebnych zagadnień chociażby z muzyki, plastyki i większości nauk przyrodniczych. Tak samo z historii, oraz części polskiego i matematyki. Ocenianie powinno odbywać się indywidualnie wobec każdego ucznia i na podstawie zaangażowania w naukę, a nie jak mieści się w normach. To co zabija indywidualność, to uczenie jak rozwiązywać testy, a nie jak myśleć. A czerwony pasek na świadectwie to często jedyna forma wyróżnienia młodego, zdolnego... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Marie zaśpiewa w Sercu. Sławę zdobyła na YouTube
7 października 2022, 18:00

Marie zaśpiewa w Sercu. Sławę zdobyła na YouTube

W piątek, 7 października o godz. 18 w klubie Serce (ul. Kapucyńska 1-3) wystąpi popularna Marie. Artystka będzie promować swój pierwszy album "Babyhands".

Jaka przyszłość czeka OZE? Wiatraki dostaną zielone światło? Ekspert z UMCS mówi jasno

Jaka przyszłość czeka OZE? Wiatraki dostaną zielone światło? Ekspert z UMCS mówi jasno

Znajdujemy się w przełomowym momencie. Jeszcze nigdy, tak mocno jak dziś, rzeczywistość nie pokazała, jak bardzo potrzebujemy odnawialnych źródeł energii.

Lublin. Część trolejbusów zostaje w zajezdni. Nie stać nas na ich jazdę

Lublin. Część trolejbusów zostaje w zajezdni. Nie stać nas na ich jazdę

Władze Lublina poleciły zastąpić autobusami część trolejbusów, żeby zmniejszyć koszty kursowania komunikacji miejskiej. Tłumaczą tę decyzję drastycznym wzrostem cen energii elektrycznej. Jazda na dieslu okazuje się zdecydowanie tańsza

Wypadek szkolnej wycieczki z Chełma. Kierowca autokaru w stanie ciężkim. Część uczniów w szpitalu
zdjęcia
galeria

Wypadek szkolnej wycieczki z Chełma. Kierowca autokaru w stanie ciężkim. Część uczniów w szpitalu

Na pokazy chemiczne do Lublina jechali uczniowie klas pierwszych i drugich szkoły ponadpodstawowej w Chełmie. – Najważniejsze, że dzieci żyją – mówi dyrektor placówki. Kierowca autokaru jest w stanie ciężkim.

Łada 1945 Biłgoraj wygrywa mecz za meczem w zamojskiej klasie okręgowej

Łada 1945 Biłgoraj wygrywa mecz za meczem w zamojskiej klasie okręgowej

Łada 1945 Biłgoraj po ośmiu kolejkach ma na koncie 24 punkty, a więc maksymalną pulę jaka była do zdobycia. Zespół Jarosława Czarnieckiego pewnie przewodzi w tabeli i dąży do awansu, ale zdaje sobie sprawę, że do końcowego rozstrzygnięcia jest jeszcze daleko

Lublin. Pożar w sali sądowej. Ewakuowano 40 osób
galeria

Lublin. Pożar w sali sądowej. Ewakuowano 40 osób

Pożar w jednej z sal sądowych Sądu Okręgowego przy Krakowskim Przedmieściu 47 w Lublinie.

Lublin. Jest plan na wymianę mostów w ciągu al. Unii Lubelskiej. Co z pieniędzmi?

Lublin. Jest plan na wymianę mostów w ciągu al. Unii Lubelskiej. Co z pieniędzmi?

Zatwierdzony został projekt przebudowy al. Unii Lubelskiej z wymianą zdegradowanych mostów. Wojewoda wydał zezwolenie na realizację robót drogowych, teraz władzom miasta pozostaje „tylko” zdobyć pieniądze na przebudowę.

Trzy oblicza współczesnej literatury. W Lublinie powstała Scena Poetycka
30 września 2022, 18:00
galeria

Trzy oblicza współczesnej literatury. W Lublinie powstała Scena Poetycka

- Potrzebujemy dobrze dobranych słów, żeby móc opowiedzieć o sobie i poradzić sobie ze światem, w którym tak wiele się dzieje - mówią pomysłodawcy Sceny Poetyckiej, inicjatywy która stanowi odpowiedź na to zapotrzebowanie. Tej jesieni projekt Fundacji Heuresis objawi się w formie trzech wydarzeń literackich. Pierwsze już 30 września.

W czwartek pogrzeb Edmunda Dąbrowskiego. Był przewodniczącym Rady Miasta Lublin

W czwartek pogrzeb Edmunda Dąbrowskiego. Był przewodniczącym Rady Miasta Lublin

Na czwartek zaplanowano uroczystości pogrzebowe Edmunda Dąbrowskiego, byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Lublinie

Sygnał Lublin mocnym kandydatem do awansu do Hummel IV Ligi

Sygnał Lublin mocnym kandydatem do awansu do Hummel IV Ligi

Czwarta liga przy ul. Zemborzyckiej jest jak najbardziej realna.

Imperium pomidorowo-pieczarkowe z niedużej gminy w Lubelskiem
Złota Setka 2021

Imperium pomidorowo-pieczarkowe z niedużej gminy w Lubelskiem

Tylko w zeszłym roku przetworzyli 3 tysiące ton pomidorów. Sprzedali 283 tony ketchupów, ponad 1,7 tys. ton sosów oraz blisko 3,5 tys. ton farszy. Reypol to dzisiaj największa firma zarejestrowana w gminie Janowiec i jeden z wiodących producentów przetworów w Polsce.

Przemysław Czarnek przeprasza za słowa o LGBT

Przemysław Czarnek przeprasza za słowa o LGBT

Chodzi o wypowiedzi na antenie TVP Info i Radia Maryja. W środę rano minister edukacji i nauki opublikował przeprosiny.

Lublin. Można przyjść do przewodniczącego Rady Miasta bez umawiania. Kiedy przyjmuje?

Lublin. Można przyjść do przewodniczącego Rady Miasta bez umawiania. Kiedy przyjmuje?

Bez wcześniejszych zapisów można przyjść na spotkanie z przewodniczącym i wiceprzewodniczącymi Rady Miasta Lublin. Ogłoszony został harmonogram ich dyżurów w pokoju 20 na II piętrze Ratusza.

Wypadek z udziałem autobusu ze szkolną wycieczką. Droga w powiecie chełmskim zablokowana
Aktualizacja
galeria

Wypadek z udziałem autobusu ze szkolną wycieczką. Droga w powiecie chełmskim zablokowana

Policja już wyznaczyła objazdy. Ciężarówka zderzyła się z autokarem

Bychawa. Duży remont w Centrum Kultury. Kiedy koniec?

Bychawa. Duży remont w Centrum Kultury. Kiedy koniec?

Do listopada ma potrwać remont sali widowiskowej Bychawskiego Centrum Kultury. Dzięki trwającym w BCK pracom znacznie poprawi się akustyka i będzie możliwość organizowania w tym miejscu koncertów. Remont jest możliwy dzięki ministerialnemu dofinansowaniu.