Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

30 sierpnia 2019 r.
21:17

Czego w nadchodzącym roku szkolnym mogą spodziewać się uczniowie, rodzice i nauczyciele?

2 26 A A
Ogólnopolski, masowy strajk nauczycieli, rozpoczął się 8 kwietnia. 29 kwietnia nauczyciele wrócili do pracy. Na zdjęciu: kwietniowa manifestacja poparcia dla strajkujących w Lublinie
Ogólnopolski, masowy strajk nauczycieli, rozpoczął się 8 kwietnia. 29 kwietnia nauczyciele wrócili do pracy. Na zdjęciu: kwietniowa manifestacja poparcia dla strajkujących w Lublinie (fot. Krzysztof Mazur/archiwum)

W poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Sprawdziliśmy, czego w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy mogą spodziewać się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. I co ze strajkiem?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczniowie

Nauka w szkołach podstawowych przebiegać powinna bez większych zawirowań. Chyba, że znów ruszą nauczycielskie strajki, ale o tym za chwilę.

Powody do niepokoju mogą mieć natomiast uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. To właśnie tam trafił tzw. zdublowany rocznik. Do pierwszych klas poszli jednocześnie absolwenci nowych, ośmioletnich podstawówek oraz gimnazjów. Więcej uczniów oznacza więcej lekcji, a co za tym idzie wydłużenie czasu nauki. Zwłaszcza w największych miastach i w najbardziej renomowanych szkołach nie obędzie się bez wydłużenia lekcji, czy wręcz dwuzmianowości.

– Licea, zwłaszcza te renomowane, będą miały problem z przepełnieniem – potwierdza Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty. – Nauka będzie się kończyć nawet ok. godz. 19. To problem zwłaszcza dla uczniów, którzy zamierzali brać udział w zajęciach dodatkowych oraz uczęszczać do szkół muzycznych, czy językowych.

– W tym roku szkolnym naukę rozpocznie u nas 568 uczniów w 20 klasach pierwszych. Dla porównania, w roku szkolnym 2018/2019 było 8 klas pierwszych i 255 uczniów – informuje Iwona Lipiec, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie. – Zajęcia lekcyjne, jak dotychczas rozpoczynać będą się o godzinie 8.

Jeszcze w czerwcu ostatni dzwonek rozbrzmiewał o 17.25. Teraz będzie to 18.15. Najpóźniej kończyć lekcje będą uczniowie klas drugich, bo pierwszoklasiści i maturzyści przy układaniu planu zajęć potraktowani zostali priorytetowo. – W większości przypadków rozpoczynają naukę rano i kończą analogicznie jak w latach ubiegłych – podkreśla pani dyrektor.

– Zarówno nauczyciele, uczniowie, jak i rodzice zaczną we wrześniu funkcjonować w rzeczywistości, która nie sprzyja nauce, odpoczynkowi oraz rozwojowi młodych ludzi poza szkołą. Nauka na zmiany, w przepełnionych klasach - wszystko to, czego dojrzałe systemy edukacji unikają od lat - stanie się smutną codziennością polskiej szkoły. Trzeba będzie sobie radzić z przeładowanymi klasami i programem. Zapewne niektóre szkoły ograniczą zajęcia dodatkowe ze względu na brak finansowania, a frustracja nauczycieli po strajku jest na tyle duża, że będą oni odmawiać prowadzenia zajęć za darmo – prognozuje Marcin Korczyc z Fundacji JaNauczyciel.

Szkoły

Problemu z dwuzmianowością nie będzie jedynie w szkołach uczących zawodu. – Szkoły branżowe nie są atrakcyjne dla nowoczesnego i skomputeryzowanego pokolenia młodych. Pomimo tego, że reforma miała podnieść status szkolnictwa zawodowego, opinia młodzieży i rodziców na temat tego, jak wygląda nauka w szkołach średnich technicznych w małych miejscowościach wciąż jest niezbyt dobra. Stąd brak zainteresowania tymi szkołami w rekrutacji – zauważa Marcin Korczyc.

– W tym roku, po raz kolejny nabór do szkół branżowych nie był duży, dlatego te placówki zdecydowały się na łączenie klas i tworzenie tzw. klas wielozawodowych – tłumaczy Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor lubelskiego wydziału oświaty i wychowania. – Do takich klas chodzą osoby uczące się różnych zawodów. Zajęcia praktyczne prowadzone są więc odrębnie dla poszczególnych zawodów, a przedmioty ogólne, takie jak polski i matematyka uczone są razem.

Nauczyciele

Podwójny rocznik w szkołach oznacza też problemy kadrowe. Nauczycieli jest po prostu zbyt mało. Tylko w Warszawie brakuje ok. 4 tys. pedagogów. W Lublinie tak wielkiego problemu nie ma, co nie oznacza jednak, że nas on omija. Jak podkreślają pedagodzy zebrani w grupie JaNauczyciel, coraz więcej osób będzie odchodziło z zawodu.

Powody?

Po pierwsze: zwiększenie pensum tych nauczycieli z 18 na 20 obniżyło stawkę godzinową pracy (już po podwyżce).

Po drugie: kadra nauczycieli-fachowców z doświadczeniem i pracujących w danym zawodzie jest w wieku przedemerytalnym, a młodych nauczycieli zawodu zwyczajnie brak.

Po trzecie: zatrudnianie nauczycieli dokształconych do danego zawodu, bez doświadczenia praktycznego, obniży jakość kształcenia.

– W tym roku opanowaliśmy w miarę sytuację. Brakuje nam anglistów, głównie w przedszkolach. Chodzi o kilka osób – mówi Mariusz Banach. – Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że to nas czeka. Jeżeli zarobki w oświacie będą takie, jakie są, a status społeczny nauczyciela tak niski jak dotychczas, to problem będzie narastał. W Lublinie przyjdzie za rok, dwa i nie unikniemy go. Szykujemy się do niego, na ile można. Pytanie tylko: jak długo na swoich stanowiskach wytrzymają nauczycielscy emeryci.

A mogą wkrótce zdecydować się odejść, bo pedagodzy wracają do pracy po wakacjach niezadowoleni.

– Nie mają energii z lat ubiegłych – tłumaczy Korczyc. – W ubiegłym roku rząd jasno pokazał nam, że z nie chce z nami rozmawiać o zmianach w edukacji. Oferowane podwyżki nie zmieniają w żadnym stopniu naszej pozycji. W lipcu, jak wynika z danych GUS nauczycielskie wynagrodzenie zasadnicze było niższe aż o 1700 zł od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Potrafimy liczyć. Przy stale zwiększającej się biurokracji, pogarszających się warunkach pracy, kolejnych zmianach w prawie, rośnie frustracja i zrezygnowanie, a placówki borykają się z brakami kadrowymi, pewna grupa nauczycieli zdecydowała się na odejście z zawodu, przez całe wakacje obserwujemy pojawiające się ogłoszenia, na które nikt nie odpowiada.

Widmo strajku

Czy nauczycielskie niezadowolenie przełoży się na strajk i pedagodzy, podobnie jak w kwietniu, zdecydują się na walkę o poprawę warunków swojej pracy odchodząc od tablic?

– Nauczyciele są wciąż niezadowoleni i sfrustrowani. Część środowiska chce rozmawiać o zmianie formy protestu, nadal niemal połowa uważa, że należy powrócić do strajku i domagać się nie tylko realnych podwyżek, ale także konkretnych zmian systemowych. To nie będzie łatwy początek roku szkolnego dla nikogo. Także ze względu na nadchodzące wybory parlamentarne – uważa Marcin Korczyc.

Z przeprowadzonego na zlecenie Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego sondażu wynika, że nauczyciele chcą strajku, ale w innej formie niż rezygnacja z nauczania. Aż 66 proc. nauczycieli uważa, że strajk nie powinien odbywać się w takiej formie. Zdecydowana większość proponuje, żeby wycofać się jedynie z nadobowiązkowych zadań: wyjść do kina, teatru, organizacji zielonych szkół, czy szkolnych dyskotek. Albo uczestniczyć w debatach o edukacji, brać udział w demonstracjach w swoim mieście. Nauczyciele nie chcą natomiast prowadzić blokad ulic i prowadzić strajku głodowego.

– Z dużymi emocjami rozpoczynamy nowy rok szkolny, bo to, co zaproponował minister edukacji nie wyczerpuje naszych oczekiwań – przyznaje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego i dodaje, że decyzję dotyczącą dalszych losów protestu zostawia pedagogom. Do 15 września będą oni pytani o to, czy i w jakiej formie ma być prowadzony strajk. Decyzja zapadnie 16 września. – Realizowany będzie scenariusz, który wskaże większość nauczycieli. Jest wiele form protestu, np. strajk rotacyjny i całkowity. W grę nie wchodzi tylko strajk okupacyjny. Żadnej innej formy nie wykluczamy.

– Myślę, że strajku nie będzie, bo nauczycieli na niego zwyczajnie nie stać – słyszymy od prezydenta Banacha. – Próbujemy im na różne sposoby rekompensować stracone w czasie strajku pieniądze, np. poprzez zajęcia dodatkowe, ale siłą rzeczy nauczyciele wiedzą, że to kosztuje. Myślę, że z tego powodu opowiedzą się za innymi formami protestu.

Samorządy

Z wyjątkiem szkół prywatnych, organem prowadzącym szkoły są samorządy. I te czekają w tym roku oświatowe trudności.

– Już dzisiaj Związek Gmin Wiejskich, czy Związek Miast Polskich alarmują, że zatwierdzone przez rząd, a przecież nadal nie satysfakcjonujące nauczycieli podwyżki, to obietnice na koszt samorządów. Owszem rząd przeznaczył na nie miliard złotych, ale samorządom brakuje blisko pół miliarda – wylicza Korczyc. – Sprawi to, że mieszkańcy, którzy nie mają nic wspólnego ze szkołą, mogą nie zrozumieć, dlaczego nie będzie nowej drogi, chodnika, basenu, czy innych inwestycji. Tym samym szkoła traci często jedynego sojusznika, czyli środowisko lokalne.

– Najpoważniejszym z naszego punktu widzenia problem w tym roku szkolnym są finanse – przyznaje prezydent Banach. – Ciągle karzą nam do oświaty dokładać coraz więcej. Oczywiście robimy to, bo to dla nas zadanie priorytetowe, ale budżet miasta, zwłaszcza w części wydatków bieżących, nie jest z gumy. Problem jest bardzo poważny.

Rodzice

– W poniedziałek uczniowie pójdą do szkół i jestem przekonany, że będzie to dobry start – mówi Tomasz Pitucha, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rodziny. – Dobry start, bo z rządowym programem Dobry Start.

To otrzymywane na początku roku szkolnego 300 zł dla każdego ucznia na rozpoczęcie nauki. W ubiegłym roku na Lubelszczyźnie złożono 170 tys. wniosków na jego wypłatę. Na ten cel przeznaczono ok. 75 mln zł. W tym roku ma być już ok. 80 mln zł, bo świadczenie ma objąć także uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

– Rozmawiałem w tej sprawie z hurtowniami i wiem, ze za te pieniądze można kupić dobry plecak z wyposażeniem, a jak trafimy na okazje to dodatkowo strój na w-f – wylicza Pitucha. – To istotna pomoc dla rodziców wysyłających dzieci do szkół.

– Dobry Start to rzecz rzeczywiście istotna – dodaje Teresa Misiuk, lubelska Kurator Oświaty. – Jak będzie dobry początek to jest też duża szansa, że dalej też będzie dobrze.

Wnioski o wypłatę 300+ składać można do 30 listopada. Warto się jednak pospieszyć, bo złożenie wniosku jeszcze w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony później to pieniądze zostaną wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od tej daty. Wnioski można składać w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 21:27
+9
Na pewno będzie o wiele lepiej niż było. A to wszystko dzięki Dobrej Zmianie i rządom Pana Prezesa. DZIĘKUJEMY !!!
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 22:34
+1
znowu planuja strajk jak zwykle ktos szczuje ale tak zastanawiam sie czy istnieje jakas kwota pensji ktora zadowolilaby wiecznie glodnych pieniedzy nauczycieli lekarzy czy nierobow pielegniarki
 Miej odwagę i powiedz tym ludziom to w oczy.  Nieroby zawsze widzą nieroba w innych.
Avatar
problem tylko z mat, fiz i chem / 30 sierpnia 2019 r. o 22:02
+1
Może być w Lublinie problem za 3-4 lata z nauczycielami matematyki, fizyki i chemii, natomiast humanistów, językowców i wczesnoszkolnych jest nadmiar i tyle,. W przedszkolach nie ma tylko dlatego anglistów o nikt nie chce przyjść na jedną, dwie lub 3 godziny, problem za 3-4 lata z nauczycielami matematyki, fizyki i chemii
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2019 r. o 11:10
-1
Podsycanie do niepokojów społecznych to domena ludzi którzy jeszcze 35 lat temu maszerowali pod czerwonym sztandarem krzycząc socjalistyczne hasła. Obecnie widząc że koryto ucieka zrobią wszystko by nie dopuścić do reform korzystnych dla obywateli a ograniczających przywileje które przez lata były pilnowane przez postkomunistów z wsiadających w partiach tworzonych po 1989 roku
Avatar
As / 31 sierpnia 2019 r. o 02:28
-1
Czego się spodziewać ? Podwyżki za korepetycje.
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 23:08
-1
"Na zdjęciu te same lewacko-kodowskie mordy co zwykle. Kilkunastu aktywistów na krzyż na 300-tysięczne miasto." - a ciebie czemu nie ma protestach? Może to dobrze niech pis wygra kolejne wybory, zmieni konstytucję tak, że zawsze oni będą świniami u koryta, a wam zrobią tu drugą rosję. Za mordę i zasuwać za miskę ryżu. Może wtedy zrozumiesz, że głupio robiłeś, że pisałeś takie komentarze zamiast iść na protesty
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 22:49
-1
"lewackie liberały" zniszczyli szkolnictwo zawodowe, zlikwidowali w regionie przemysł, napłodzili gniewnych trollo-magistrów od ochrony unijnej P0czwary - no i teraz błąka się to to bez celu P0 ulicach...
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 22:45
-1
za uczciwą robotę by się lepiej wzięli
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 22:00
-1
Na zdjęciu te same lewacko-kodowskie mordy co zwykle. Kilkunastu aktywistów na krzyż na 300-tysięczne miasto.
Avatar
ZNP WON / 30 sierpnia 2019 r. o 21:57
-1
pierdoły - artykuł tendencyjny, nieobiektywny, lewacki, znpowski
Avatar
franek / 31 sierpnia 2019 r. o 20:51
-6
Niech sobie zapracują na godność. Taki szacunek macie od  absolwentów których uczyliście.
 a że absolwenci byli niewyuczalni, to jest jak jest
Avatar
..33.. / 31 sierpnia 2019 r. o 20:49
-6
"lewackie liberały" zniszczyli szkolnictwo zawodowe, zlikwidowali w regionie przemysł, napłodzili gniewnych trollo-magistrów od ochrony unijnej P0czwary - no i teraz błąka się to to bez celu P0 ulicach...
  tam od razu bez celu, a to pielgrzymka, a to inna procesja, nie ma źle
Avatar
wania / 31 sierpnia 2019 r. o 20:47
-7
Na pewno będzie o wiele lepiej niż było. A to wszystko dzięki Dobrej Zmianie i rządom Pana Prezesa. DZIĘKUJEMY !!!
 ułatwię ci, stara, porządna piosenka, wystarczy, że zmienisz adresata... On pokazał światu drogę, Wielkie czyny myślą wzbudził, A jednego tylko pragnął, Szczęścia prostych ludzi. Mieszkał tutaj w Poroninie, U podnóża naszych Tatr, Dziś piosenkę o Leninie, na Podhalu nuci wiatr.
Avatar
Ewkamarchewka / 31 sierpnia 2019 r. o 20:45
-7
Na pewno będzie o wiele lepiej niż było. A to wszystko dzięki Dobrej Zmianie i rządom Pana Prezesa. DZIĘKUJEMY !!!
 łubu dubu, niech żyje nam
Avatar
Ewkamarchewka / 31 sierpnia 2019 r. o 20:44
-6
znowu planuja strajk jak zwykle ktos szczuje ale tak zastanawiam sie czy istnieje jakas kwota pensji ktora zadowolilaby wiecznie glodnych pieniedzy nauczycieli lekarzy czy nierobow pielegniarki
  i nauczyciele, i pielęgniarki mają lajtowo, powinny pracować dla satysfakcji, nie to, co maDki wiecznie bezrobotne, im się należy, więc światobliwy radny Pitucha zachwala 300+ czy na dobry start wrześniowy nauczyciele dostaną czerwone długopisy i ryzę papieru? pewnie nie, dobrze zarabiają, więc już kupili, już odebrali z przeglądów domowe komputery i drukarki, opłacili internet, żeby obsługiwać dziennik elektroniczny z domowego zacisza
  i nauczyciele, i pielęgniarki mają lajtowo, powinny pracować dla satysfakcji, nie to, co maDki wiecznie bezrobotne, im się należy, więc światobliwy radny Pitucha zachwala 300+ czy na dobry start wrześniowy nauczyciele dostaną czerwone długopisy i ryzę papieru? pewnie nie, dobrze zarabiają, więc już kupili, już odebrali z przeglądów domowe komputery i drukarki, opłacili internet, żeby obsługiwać dziennik elektroniczny z domowego zacisza rozwiń
Avatar
polpol / 31 sierpnia 2019 r. o 20:40
-3
"Ciągle karzą nam do oświaty dokładać coraz więcej."- pan Banach mówi z błędami ortograficznymi czy redaktor ma problemy? karzą- bo karać każą- bo kazać
Avatar
Jan / 31 sierpnia 2019 r. o 11:26
-4
Niech sobie zapracują na godność. Taki szacunek macie od absolwentów których uczyliście.
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2019 r. o 11:10
-1
Podsycanie do niepokojów społecznych to domena ludzi którzy jeszcze 35 lat temu maszerowali pod czerwonym sztandarem krzycząc socjalistyczne hasła. Obecnie widząc że koryto ucieka zrobią wszystko by nie dopuścić do reform korzystnych dla obywateli a ograniczających przywileje które przez lata były pilnowane przez postkomunistów z wsiadających w partiach tworzonych po 1989 roku
Avatar
Zapytam / 31 sierpnia 2019 r. o 07:12
-2
znowu planuja strajk jak zwykle ktos szczuje ale tak zastanawiam sie czy istnieje jakas kwota pensji ktora zadowolilaby wiecznie glodnych pieniedzy nauczycieli lekarzy czy nierobow pielegniarki
 To ze ty jestes łajzą zyjaca na zasilku lub rencie nie oznacza ze kazdy ma byc taki. Ludzie maja ambicje a ty tylko developaranoje. 
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2019 r. o 07:10
-4
To co rozrabiaki nie wiecie, że POdlegacie w Lublinie nasiemu Ratusiowi. Gdzie Prezydent Miasta ma forsę dla Was. Jak ma na kopaczy to i winien mieć na Oswiatę. A mośki stali się mecenasami Oświaty?
 Tobie to nic nie trzeba. Nauczycieli chętnie byś wygonil. Kluby, stadjony,kina, uczelnie pozamykal i żył za miskę ryżu. Pochwal się w którym kraju UE twoje dzieci pracują.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legia Warszawa – Pszczółka Start Lublin 74:72. Zmarnowana szansa

Legia Warszawa – Pszczółka Start Lublin 74:72. Zmarnowana szansa

Energa Basket Liga wróciła do gry po dłuższej przerwie. Nie był to jednak udany powrót dla koszykarzy z Lublina. Pszczółka Start miała szansę powalczyć o zwycięstwo w Warszawie, ale w końcówce zepsuła dwie akcje i ostatecznie górą była Legia (74:72).

Lubelska uchwała antysmogowa. Dołączyliśmy do pozostałych regionów Polski
Magazyn

Lubelska uchwała antysmogowa. Dołączyliśmy do pozostałych regionów Polski

Radni sejmiku województwa przyjęli lubelską uchwałę antysmogową. Nasz region pozostawał jednym z trzech, które do tej pory takiego dokumentu nie miały.

Od piątku do niedzieli zamkną część ul. Metalowej w Chełmie

Od piątku do niedzieli zamkną część ul. Metalowej w Chełmie

Uwaga kierowcy! W piątek wieczorem drogowcy wyłączą z ruchu ulicę Metalową na odcinku od skrzyżowania z ulicą Ogrodową do przejazdu kolejowego, a także krótki odcinek ulicy Złotej. Będą łatać dziury w jezdni. W trakcie prowadzenia robót możliwy będzie jedynie dojazd do posesji.

Nagłe ciepło-zimno to sygnał zmian w klimacie

Nagłe ciepło-zimno to sygnał zmian w klimacie

W lutym na terenie Polski zanotowano różnice temperatur sięgające nawet 30 st. C. Według klimatologów z Uniwersytetu Wrocławskiego wskazuje to na zmiany w klimacie. Przewidują oni negatywne skutki tych zmian, np. dla rozwoju roślin i rolnictwa.

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2021, 10:30

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniach 1-27 marca w Lublinie odbywać się będą obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku w różnych przestrzeniach miasta oraz w internecie realizowane będą ciekawe wydarzenia kierowane do odbiorców w różnym wieku.

Lublin: Megafony na przystanku kolejowym przemówią za miesiąc. Chodnik będzie jeszcze później

Lublin: Megafony na przystanku kolejowym przemówią za miesiąc. Chodnik będzie jeszcze później

Dopiero w wakacje gotowy ma być zamówiony przez miasto chodnik do kolejowego przystanku Lublin Zachodni. Podróżni skarżą się też na megafony, które wiszą od kilku miesięcy, ale wciąż milczą. Kolej zapewnia, że przemówią w przyszłym miesiącu.

KPR Gminy Kobierzyce – MKS Perła Lublin 31:30. Debiut bez zdobyczy punktowej

KPR Gminy Kobierzyce – MKS Perła Lublin 31:30. Debiut bez zdobyczy punktowej

Po bardzo wyrównanym i emocjonującym meczu MKS Perła przegrał na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce różnicą zaledwie jednej bramki. Tym samym trener Monika Marzec w swoim debiucie w roli trenerki lublinianek zanotowała porażkę

Nowe ronda w Białej Podlaskiej już z nazwami. Prawa Kobiet przegrały z Unią Europejską

Nowe ronda w Białej Podlaskiej już z nazwami. Prawa Kobiet przegrały z Unią Europejską

Już wiadomo, po jakich rondach będą jeździć mieszkańcy Białej Podlaskiej. Spośród sześciu propozycji radni wybrali nazwy Unii Europejskiej oraz Stanisława Różyczki de Rosenwertha.

Chatka Żaka rozdaje plakaty
2 lutego 2021, 10:00

Chatka Żaka rozdaje plakaty

Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zaprasza 2 marca do swojej siedziby na rozdanie plakatów. Można przyjść i wybrać sobie coś z kolekcji Misi Goś.

Lubelskie: Wybuch gazu w domu jednorodzinnym. Trzy osoby ranne [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Wybuch gazu w domu jednorodzinnym. Trzy osoby ranne [zdjęcia]

Trzy osoby zostały ranne w wyniku wybuchu gazu w domu jednorodzinnym, do którego doszło dzisiaj w miejscowości Podedwórze (pow. parczewski). Na miejscu pracują służby, trwa dogaszanie pożaru

Przedwojenni lublinianie. Szukamy bohaterów ze zdjęć Stanisława Magierskiego
galeria
film

Przedwojenni lublinianie. Szukamy bohaterów ze zdjęć Stanisława Magierskiego

Może rozpoznacie kogoś bliskiego? Albo znacie te zdjęcia z rodzinnych albumów? Narodowe Archiwum Cyfrowe prosi o pomoc w zidentyfikowaniu osób sfotografowanych przez Stanisława Magierskiego. Kilka tysięcy negatywów tego znanego w Lublinie fotografa i farmaceuty trafiło do stołecznego archiwum. Trwa ich opracowywanie

Zamiast marnować, zostaw jedzenie w społecznej lodówce

Zamiast marnować, zostaw jedzenie w społecznej lodówce

Mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego nie będą marnować żywności. W mieście stanęła społeczna lodówka.

Studenci będą uczyć się zdalnie do 30 września

Studenci będą uczyć się zdalnie do 30 września

Zajęcia na uczelniach od 27 lutego do 30 września 2021 r. będą prowadzone w formie zdalnej - wynika z rozporządzenia ministra edukacji i nauki, które opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.

Górnik Łęczna wraca do walki o ligowe punkty. W sobotę mecz z GKS Bełchatów
film

Górnik Łęczna wraca do walki o ligowe punkty. W sobotę mecz z GKS Bełchatów

W pierwszej kolejce rundy wiosennej zielono-czarni zagrają na wyjeździe z GKS Bełchatów. Ten mecz będzie wyjątkowy dla trenera Kamila Kieresia, który w przeszłości przez wiele lat pracował w Bełchatowie

W sobotę zmiana obostrzeń. Przyłbice i szaliki, zamiast maseczek, zakazane

W sobotę zmiana obostrzeń. Przyłbice i szaliki, zamiast maseczek, zakazane

Już od soboty nie będzie można zasłaniać twarzy chustami, szalikami lub wyłącznie przyłbicami. Tylko maseczki wchodzą w grę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.