Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

30 sierpnia 2019 r.
21:17

Czego w nadchodzącym roku szkolnym mogą spodziewać się uczniowie, rodzice i nauczyciele?

2 26 A A
Ogólnopolski, masowy strajk nauczycieli, rozpoczął się 8 kwietnia. 29 kwietnia nauczyciele wrócili do pracy. Na zdjęciu: kwietniowa manifestacja poparcia dla strajkujących w Lublinie
Ogólnopolski, masowy strajk nauczycieli, rozpoczął się 8 kwietnia. 29 kwietnia nauczyciele wrócili do pracy. Na zdjęciu: kwietniowa manifestacja poparcia dla strajkujących w Lublinie (fot. Krzysztof Mazur/archiwum)

W poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny. Sprawdziliśmy, czego w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy mogą spodziewać się uczniowie, ich rodzice i nauczyciele. I co ze strajkiem?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uczniowie

Nauka w szkołach podstawowych przebiegać powinna bez większych zawirowań. Chyba, że znów ruszą nauczycielskie strajki, ale o tym za chwilę.

Powody do niepokoju mogą mieć natomiast uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. To właśnie tam trafił tzw. zdublowany rocznik. Do pierwszych klas poszli jednocześnie absolwenci nowych, ośmioletnich podstawówek oraz gimnazjów. Więcej uczniów oznacza więcej lekcji, a co za tym idzie wydłużenie czasu nauki. Zwłaszcza w największych miastach i w najbardziej renomowanych szkołach nie obędzie się bez wydłużenia lekcji, czy wręcz dwuzmianowości.

– Licea, zwłaszcza te renomowane, będą miały problem z przepełnieniem – potwierdza Mariusz Banach, zastępca prezydenta Lublina ds. oświaty. – Nauka będzie się kończyć nawet ok. godz. 19. To problem zwłaszcza dla uczniów, którzy zamierzali brać udział w zajęciach dodatkowych oraz uczęszczać do szkół muzycznych, czy językowych.

– W tym roku szkolnym naukę rozpocznie u nas 568 uczniów w 20 klasach pierwszych. Dla porównania, w roku szkolnym 2018/2019 było 8 klas pierwszych i 255 uczniów – informuje Iwona Lipiec, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie. – Zajęcia lekcyjne, jak dotychczas rozpoczynać będą się o godzinie 8.

Jeszcze w czerwcu ostatni dzwonek rozbrzmiewał o 17.25. Teraz będzie to 18.15. Najpóźniej kończyć lekcje będą uczniowie klas drugich, bo pierwszoklasiści i maturzyści przy układaniu planu zajęć potraktowani zostali priorytetowo. – W większości przypadków rozpoczynają naukę rano i kończą analogicznie jak w latach ubiegłych – podkreśla pani dyrektor.

– Zarówno nauczyciele, uczniowie, jak i rodzice zaczną we wrześniu funkcjonować w rzeczywistości, która nie sprzyja nauce, odpoczynkowi oraz rozwojowi młodych ludzi poza szkołą. Nauka na zmiany, w przepełnionych klasach - wszystko to, czego dojrzałe systemy edukacji unikają od lat - stanie się smutną codziennością polskiej szkoły. Trzeba będzie sobie radzić z przeładowanymi klasami i programem. Zapewne niektóre szkoły ograniczą zajęcia dodatkowe ze względu na brak finansowania, a frustracja nauczycieli po strajku jest na tyle duża, że będą oni odmawiać prowadzenia zajęć za darmo – prognozuje Marcin Korczyc z Fundacji JaNauczyciel.

Szkoły

Problemu z dwuzmianowością nie będzie jedynie w szkołach uczących zawodu. – Szkoły branżowe nie są atrakcyjne dla nowoczesnego i skomputeryzowanego pokolenia młodych. Pomimo tego, że reforma miała podnieść status szkolnictwa zawodowego, opinia młodzieży i rodziców na temat tego, jak wygląda nauka w szkołach średnich technicznych w małych miejscowościach wciąż jest niezbyt dobra. Stąd brak zainteresowania tymi szkołami w rekrutacji – zauważa Marcin Korczyc.

– W tym roku, po raz kolejny nabór do szkół branżowych nie był duży, dlatego te placówki zdecydowały się na łączenie klas i tworzenie tzw. klas wielozawodowych – tłumaczy Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor lubelskiego wydziału oświaty i wychowania. – Do takich klas chodzą osoby uczące się różnych zawodów. Zajęcia praktyczne prowadzone są więc odrębnie dla poszczególnych zawodów, a przedmioty ogólne, takie jak polski i matematyka uczone są razem.

Nauczyciele

Podwójny rocznik w szkołach oznacza też problemy kadrowe. Nauczycieli jest po prostu zbyt mało. Tylko w Warszawie brakuje ok. 4 tys. pedagogów. W Lublinie tak wielkiego problemu nie ma, co nie oznacza jednak, że nas on omija. Jak podkreślają pedagodzy zebrani w grupie JaNauczyciel, coraz więcej osób będzie odchodziło z zawodu.

Powody?

Po pierwsze: zwiększenie pensum tych nauczycieli z 18 na 20 obniżyło stawkę godzinową pracy (już po podwyżce).

Po drugie: kadra nauczycieli-fachowców z doświadczeniem i pracujących w danym zawodzie jest w wieku przedemerytalnym, a młodych nauczycieli zawodu zwyczajnie brak.

Po trzecie: zatrudnianie nauczycieli dokształconych do danego zawodu, bez doświadczenia praktycznego, obniży jakość kształcenia.

– W tym roku opanowaliśmy w miarę sytuację. Brakuje nam anglistów, głównie w przedszkolach. Chodzi o kilka osób – mówi Mariusz Banach. – Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że to nas czeka. Jeżeli zarobki w oświacie będą takie, jakie są, a status społeczny nauczyciela tak niski jak dotychczas, to problem będzie narastał. W Lublinie przyjdzie za rok, dwa i nie unikniemy go. Szykujemy się do niego, na ile można. Pytanie tylko: jak długo na swoich stanowiskach wytrzymają nauczycielscy emeryci.

A mogą wkrótce zdecydować się odejść, bo pedagodzy wracają do pracy po wakacjach niezadowoleni.

– Nie mają energii z lat ubiegłych – tłumaczy Korczyc. – W ubiegłym roku rząd jasno pokazał nam, że z nie chce z nami rozmawiać o zmianach w edukacji. Oferowane podwyżki nie zmieniają w żadnym stopniu naszej pozycji. W lipcu, jak wynika z danych GUS nauczycielskie wynagrodzenie zasadnicze było niższe aż o 1700 zł od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Potrafimy liczyć. Przy stale zwiększającej się biurokracji, pogarszających się warunkach pracy, kolejnych zmianach w prawie, rośnie frustracja i zrezygnowanie, a placówki borykają się z brakami kadrowymi, pewna grupa nauczycieli zdecydowała się na odejście z zawodu, przez całe wakacje obserwujemy pojawiające się ogłoszenia, na które nikt nie odpowiada.

Widmo strajku

Czy nauczycielskie niezadowolenie przełoży się na strajk i pedagodzy, podobnie jak w kwietniu, zdecydują się na walkę o poprawę warunków swojej pracy odchodząc od tablic?

– Nauczyciele są wciąż niezadowoleni i sfrustrowani. Część środowiska chce rozmawiać o zmianie formy protestu, nadal niemal połowa uważa, że należy powrócić do strajku i domagać się nie tylko realnych podwyżek, ale także konkretnych zmian systemowych. To nie będzie łatwy początek roku szkolnego dla nikogo. Także ze względu na nadchodzące wybory parlamentarne – uważa Marcin Korczyc.

Z przeprowadzonego na zlecenie Ogólnopolskiego Międzyszkolnego Komitetu Strajkowego sondażu wynika, że nauczyciele chcą strajku, ale w innej formie niż rezygnacja z nauczania. Aż 66 proc. nauczycieli uważa, że strajk nie powinien odbywać się w takiej formie. Zdecydowana większość proponuje, żeby wycofać się jedynie z nadobowiązkowych zadań: wyjść do kina, teatru, organizacji zielonych szkół, czy szkolnych dyskotek. Albo uczestniczyć w debatach o edukacji, brać udział w demonstracjach w swoim mieście. Nauczyciele nie chcą natomiast prowadzić blokad ulic i prowadzić strajku głodowego.

– Z dużymi emocjami rozpoczynamy nowy rok szkolny, bo to, co zaproponował minister edukacji nie wyczerpuje naszych oczekiwań – przyznaje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego i dodaje, że decyzję dotyczącą dalszych losów protestu zostawia pedagogom. Do 15 września będą oni pytani o to, czy i w jakiej formie ma być prowadzony strajk. Decyzja zapadnie 16 września. – Realizowany będzie scenariusz, który wskaże większość nauczycieli. Jest wiele form protestu, np. strajk rotacyjny i całkowity. W grę nie wchodzi tylko strajk okupacyjny. Żadnej innej formy nie wykluczamy.

– Myślę, że strajku nie będzie, bo nauczycieli na niego zwyczajnie nie stać – słyszymy od prezydenta Banacha. – Próbujemy im na różne sposoby rekompensować stracone w czasie strajku pieniądze, np. poprzez zajęcia dodatkowe, ale siłą rzeczy nauczyciele wiedzą, że to kosztuje. Myślę, że z tego powodu opowiedzą się za innymi formami protestu.

Samorządy

Z wyjątkiem szkół prywatnych, organem prowadzącym szkoły są samorządy. I te czekają w tym roku oświatowe trudności.

– Już dzisiaj Związek Gmin Wiejskich, czy Związek Miast Polskich alarmują, że zatwierdzone przez rząd, a przecież nadal nie satysfakcjonujące nauczycieli podwyżki, to obietnice na koszt samorządów. Owszem rząd przeznaczył na nie miliard złotych, ale samorządom brakuje blisko pół miliarda – wylicza Korczyc. – Sprawi to, że mieszkańcy, którzy nie mają nic wspólnego ze szkołą, mogą nie zrozumieć, dlaczego nie będzie nowej drogi, chodnika, basenu, czy innych inwestycji. Tym samym szkoła traci często jedynego sojusznika, czyli środowisko lokalne.

– Najpoważniejszym z naszego punktu widzenia problem w tym roku szkolnym są finanse – przyznaje prezydent Banach. – Ciągle karzą nam do oświaty dokładać coraz więcej. Oczywiście robimy to, bo to dla nas zadanie priorytetowe, ale budżet miasta, zwłaszcza w części wydatków bieżących, nie jest z gumy. Problem jest bardzo poważny.

Rodzice

– W poniedziałek uczniowie pójdą do szkół i jestem przekonany, że będzie to dobry start – mówi Tomasz Pitucha, pełnomocnik wojewody lubelskiego ds. rodziny. – Dobry start, bo z rządowym programem Dobry Start.

To otrzymywane na początku roku szkolnego 300 zł dla każdego ucznia na rozpoczęcie nauki. W ubiegłym roku na Lubelszczyźnie złożono 170 tys. wniosków na jego wypłatę. Na ten cel przeznaczono ok. 75 mln zł. W tym roku ma być już ok. 80 mln zł, bo świadczenie ma objąć także uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

– Rozmawiałem w tej sprawie z hurtowniami i wiem, ze za te pieniądze można kupić dobry plecak z wyposażeniem, a jak trafimy na okazje to dodatkowo strój na w-f – wylicza Pitucha. – To istotna pomoc dla rodziców wysyłających dzieci do szkół.

– Dobry Start to rzecz rzeczywiście istotna – dodaje Teresa Misiuk, lubelska Kurator Oświaty. – Jak będzie dobry początek to jest też duża szansa, że dalej też będzie dobrze.

Wnioski o wypłatę 300+ składać można do 30 listopada. Warto się jednak pospieszyć, bo złożenie wniosku jeszcze w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony później to pieniądze zostaną wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od tej daty. Wnioski można składać w tych samych instytucjach, co wniosek o 500+, czyli w urzędzie miasta lub gminy, ośrodku pomocy społecznej lub innej jednostce wyznaczonej w gminie (np. w centrum świadczeń). Wnioski o świadczenie dla dzieci przebywających w pieczy zastępczej są z kolei przyjmowane przez powiatowe centra pomocy rodzinie.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 21:27
Na pewno będzie o wiele lepiej niż było. A to wszystko dzięki Dobrej Zmianie i rządom Pana Prezesa. DZIĘKUJEMY !!!
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 22:34
znowu planuja strajk jak zwykle ktos szczuje ale tak zastanawiam sie czy istnieje jakas kwota pensji ktora zadowolilaby wiecznie glodnych pieniedzy nauczycieli lekarzy czy nierobow pielegniarki
 Miej odwagę i powiedz tym ludziom to w oczy.  Nieroby zawsze widzą nieroba w innych.
Avatar
problem tylko z mat, fiz i chem / 30 sierpnia 2019 r. o 22:02
Może być w Lublinie problem za 3-4 lata z nauczycielami matematyki, fizyki i chemii, natomiast humanistów, językowców i wczesnoszkolnych jest nadmiar i tyle,. W przedszkolach nie ma tylko dlatego anglistów o nikt nie chce przyjść na jedną, dwie lub 3 godziny, problem za 3-4 lata z nauczycielami matematyki, fizyki i chemii
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2019 r. o 11:10
Podsycanie do niepokojów społecznych to domena ludzi którzy jeszcze 35 lat temu maszerowali pod czerwonym sztandarem krzycząc socjalistyczne hasła. Obecnie widząc że koryto ucieka zrobią wszystko by nie dopuścić do reform korzystnych dla obywateli a ograniczających przywileje które przez lata były pilnowane przez postkomunistów z wsiadających w partiach tworzonych po 1989 roku
Avatar
As / 31 sierpnia 2019 r. o 02:28
Czego się spodziewać ? Podwyżki za korepetycje.
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 23:08
"Na zdjęciu te same lewacko-kodowskie mordy co zwykle. Kilkunastu aktywistów na krzyż na 300-tysięczne miasto." - a ciebie czemu nie ma protestach? Może to dobrze niech pis wygra kolejne wybory, zmieni konstytucję tak, że zawsze oni będą świniami u koryta, a wam zrobią tu drugą rosję. Za mordę i zasuwać za miskę ryżu. Może wtedy zrozumiesz, że głupio robiłeś, że pisałeś takie komentarze zamiast iść na protesty
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 22:49
"lewackie liberały" zniszczyli szkolnictwo zawodowe, zlikwidowali w regionie przemysł, napłodzili gniewnych trollo-magistrów od ochrony unijnej P0czwary - no i teraz błąka się to to bez celu P0 ulicach...
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 22:45
za uczciwą robotę by się lepiej wzięli
Avatar
Gość / 30 sierpnia 2019 r. o 22:00
Na zdjęciu te same lewacko-kodowskie mordy co zwykle. Kilkunastu aktywistów na krzyż na 300-tysięczne miasto.
Avatar
ZNP WON / 30 sierpnia 2019 r. o 21:57
pierdoły - artykuł tendencyjny, nieobiektywny, lewacki, znpowski
Avatar
franek / 31 sierpnia 2019 r. o 20:51
Niech sobie zapracują na godność. Taki szacunek macie od  absolwentów których uczyliście.
 a że absolwenci byli niewyuczalni, to jest jak jest
Avatar
..33.. / 31 sierpnia 2019 r. o 20:49
"lewackie liberały" zniszczyli szkolnictwo zawodowe, zlikwidowali w regionie przemysł, napłodzili gniewnych trollo-magistrów od ochrony unijnej P0czwary - no i teraz błąka się to to bez celu P0 ulicach...
  tam od razu bez celu, a to pielgrzymka, a to inna procesja, nie ma źle
Avatar
wania / 31 sierpnia 2019 r. o 20:47
Na pewno będzie o wiele lepiej niż było. A to wszystko dzięki Dobrej Zmianie i rządom Pana Prezesa. DZIĘKUJEMY !!!
 ułatwię ci, stara, porządna piosenka, wystarczy, że zmienisz adresata... On pokazał światu drogę, Wielkie czyny myślą wzbudził, A jednego tylko pragnął, Szczęścia prostych ludzi. Mieszkał tutaj w Poroninie, U podnóża naszych Tatr, Dziś piosenkę o Leninie, na Podhalu nuci wiatr.
Avatar
Ewkamarchewka / 31 sierpnia 2019 r. o 20:45
Na pewno będzie o wiele lepiej niż było. A to wszystko dzięki Dobrej Zmianie i rządom Pana Prezesa. DZIĘKUJEMY !!!
 łubu dubu, niech żyje nam
Avatar
Ewkamarchewka / 31 sierpnia 2019 r. o 20:44
znowu planuja strajk jak zwykle ktos szczuje ale tak zastanawiam sie czy istnieje jakas kwota pensji ktora zadowolilaby wiecznie glodnych pieniedzy nauczycieli lekarzy czy nierobow pielegniarki
  i nauczyciele, i pielęgniarki mają lajtowo, powinny pracować dla satysfakcji, nie to, co maDki wiecznie bezrobotne, im się należy, więc światobliwy radny Pitucha zachwala 300+ czy na dobry start wrześniowy nauczyciele dostaną czerwone długopisy i ryzę papieru? pewnie nie, dobrze zarabiają, więc już kupili, już odebrali z przeglądów domowe komputery i drukarki, opłacili internet, żeby obsługiwać dziennik elektroniczny z domowego zacisza
  i nauczyciele, i pielęgniarki mają lajtowo, powinny pracować dla satysfakcji, nie to, co maDki wiecznie bezrobotne, im się należy, więc światobliwy radny Pitucha zachwala 300+ czy na dobry start wrześniowy nauczyciele dostaną czerwone długopisy i ryzę papieru? pewnie nie, dobrze zarabiają, więc już kupili, już odebrali z przeglądów domowe komputery i drukarki, opłacili internet, żeby obsługiwać dziennik elektroniczny z domowego zacisza rozwiń
Avatar
polpol / 31 sierpnia 2019 r. o 20:40
"Ciągle karzą nam do oświaty dokładać coraz więcej."- pan Banach mówi z błędami ortograficznymi czy redaktor ma problemy? karzą- bo karać każą- bo kazać
Avatar
Jan / 31 sierpnia 2019 r. o 11:26
Niech sobie zapracują na godność. Taki szacunek macie od absolwentów których uczyliście.
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2019 r. o 11:10
Podsycanie do niepokojów społecznych to domena ludzi którzy jeszcze 35 lat temu maszerowali pod czerwonym sztandarem krzycząc socjalistyczne hasła. Obecnie widząc że koryto ucieka zrobią wszystko by nie dopuścić do reform korzystnych dla obywateli a ograniczających przywileje które przez lata były pilnowane przez postkomunistów z wsiadających w partiach tworzonych po 1989 roku
Avatar
Zapytam / 31 sierpnia 2019 r. o 07:12
znowu planuja strajk jak zwykle ktos szczuje ale tak zastanawiam sie czy istnieje jakas kwota pensji ktora zadowolilaby wiecznie glodnych pieniedzy nauczycieli lekarzy czy nierobow pielegniarki
 To ze ty jestes łajzą zyjaca na zasilku lub rencie nie oznacza ze kazdy ma byc taki. Ludzie maja ambicje a ty tylko developaranoje. 
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2019 r. o 07:10
To co rozrabiaki nie wiecie, że POdlegacie w Lublinie nasiemu Ratusiowi. Gdzie Prezydent Miasta ma forsę dla Was. Jak ma na kopaczy to i winien mieć na Oswiatę. A mośki stali się mecenasami Oświaty?
 Tobie to nic nie trzeba. Nauczycieli chętnie byś wygonil. Kluby, stadjony,kina, uczelnie pozamykal i żył za miskę ryżu. Pochwal się w którym kraju UE twoje dzieci pracują.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motor Lublin gra dzisiaj z Wisłą Kraków. Będzie komplet na trybunach?

Motor Lublin gra dzisiaj z Wisłą Kraków. Będzie komplet na trybunach?

Po to weszliśmy do tej ligi, żeby grać z takimi rywalami – tak przed meczem z Wisłą Kraków zgodnie przyznają piłkarze Motoru. Hitowe starcie na Arenie Lublin już w sobotę o godz. 17.30. Na trybunach ma zasiąść kilkanaście tysięcy kibiców

Wisła Grupa Azoty Puławy zaledwie zremisowała z rezerwami Lecha Poznań

Wisła Grupa Azoty Puławy zaledwie zremisowała z rezerwami Lecha Poznań

Kolejny mecz Wisły Grupy Azoty bez wygranej. W piątek podopieczni trenera Michała Pirosa zremisowali na swoim stadionie z rezerwami Lecha Poznań, choć dwukrotnie wychodzili na prowadzenie

Krakowskie Przedmieście i okolice. Tak kiedyś wyglądało centrum Lublina
foto
galeria

Krakowskie Przedmieście i okolice. Tak kiedyś wyglądało centrum Lublina

Krakowskie Przedmieście to reprezentacyjna ulica Lublina. Można powiedzieć, że od zawsze pełniła bardzo ważną rolę w życiu miasta. Kiedyś trakt krakowski obejmował także teren dzisiejszych placów Łokietka i Litewskiego.

Górnik Łęczna wywalczył remis na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała i wciąż jest niepokonany w lidze

Górnik Łęczna wywalczył remis na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała i wciąż jest niepokonany w lidze

W otwierającym dziewiątą kolejkę meczu Górnik Łęczna zremisował na wyjeździe z Podbeskidziem Bielsko-Biała i choć opuścił pierwsze miejsce w tabeli to zachował status jedynej niepokonanej drużyny zaplecza PKO BP Ekstraklasy

Polski Cukier Start łatwo pokonał Arriva Twarde Pierniki. Efektowna inauguracja [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start łatwo pokonał Arriva Twarde Pierniki. Efektowna inauguracja [zdjęcia]

To się nazywa udana inauguracja nowego sezonu. Polski Cukier Start prowadził praktycznie przez cały mecz i ostatecznie pokonał w piątek Arria Twarde Pierniki Toruń 102:85. Świetne zawody rozegrali zwłaszcza: Jabril Durham i Liam O’Reilly.

KS Cisowianka Drzewce wygrał w Lubartowie i przynajmniej na kilkanaście godzin został liderem

KS Cisowianka Drzewce wygrał w Lubartowie i przynajmniej na kilkanaście godzin został liderem

Lewart prowadził z KS Cisowianka 1:0 i miał kilka okazji, żeby dobić rywali. Nie zrobił tego przed przerwą, ani na początku drugiej połowy. A końcówka jednak należała do beniaminka, który między 69, a 82 minutą zdobył trzy gole i wygrał 3:1. Dzięki temu drużyna Łukasza Gizy przynajmniej na kilkanaście godzin wskoczyła na pierwsze miejsce w tabeli.

Mateusz Morawiecki w Świdniku. „Zielona granica” w kampanii wyborczej
galeria
film

Mateusz Morawiecki w Świdniku. „Zielona granica” w kampanii wyborczej

Tego można się było spodziewać. Podczas piątkowej wizyty i spotkania z wyborcami w Świdniku premier Morawiecki, podobnie jak niemal wszyscy politycy PiS w ostatnich dniach, mówił o filmie Agnieszki Holland. Nazwał go „próbą splugawienia polskiego munduru”.

Starość nie jest dla mięczaków - Piotr Bałtroczyk w Centrum Kongresowym UP
24 września 2023, 18:00

Starość nie jest dla mięczaków - Piotr Bałtroczyk w Centrum Kongresowym UP

Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego (ul. Akademicka 15) zaprasza na spotkanie z popularnym komikiem Piotrem Bałtroczykiem. 24 września o godz. 18 odbędzie się stand-up z jego udziałem.

Lublin: Ważna inwestycja na Ponikwodzie. Kto przedłuży ulicę Węglarza?

Lublin: Ważna inwestycja na Ponikwodzie. Kto przedłuży ulicę Węglarza?

Na razie miasto czeka na oferty. Ich otwarcie jest planowane na październik. Wtedy okaże się, kto zrealizuje zadanie, które powinno być gotowe w ciągu roku. Chodzi o przedłużenie ulicy Węglarza i budowę ulic przyległych.

Terytorialsi w akcji. Wybuchł gaz, płonął las i doszło do wypadku

Terytorialsi w akcji. Wybuchł gaz, płonął las i doszło do wypadku

Odnaleźć zaginionych, pomóc poszkodowanym, zabezpieczyć teren – takie zadania mieli do wykonania żołnierze 23. bialskiego batalionu lekkiej piechoty oraz Zespół Zabezpieczenia Medycznego 2 Lubelskiej Brygady OT podczas czwartkowych ćwiczeń w gm. Komarówka Podlaska.

Perłowy jubileusz Lubelskiego Forum Pracodawców w Lublinie (dużo zdjęć)
Zdjęcia
galeria

Perłowy jubileusz Lubelskiego Forum Pracodawców w Lublinie (dużo zdjęć)

Lubelskie Forum Pracodawców w Lublinie obchodziło w piątek (22 września) jubileusz 30-lecia. LFP jest najstarszą i jedną z największych organizacji pracodawców w regionie.

Mateusz Morawiecki w Świdniku. Doszło do incydentu. Interweniowała policja (wideo)
film

Mateusz Morawiecki w Świdniku. Doszło do incydentu. Interweniowała policja (wideo)

Nie obyło się bez incydentów podczas dzisiejszej wizyty Mateusza Morawieckiego w Świdniku. Po tym, jak grupa przeciwników rządu usiłowała wedrzeć się na scenę, interweniowała policja. Doszło do użycia siły.

Lublin: Młodzi mierzyli kajdanki, a starsi się badali. Tak było w „Kolejówce”
galeria

Lublin: Młodzi mierzyli kajdanki, a starsi się badali. Tak było w „Kolejówce”

Za nami Festiwal Zawodów w ZSTK w Lublinie. Młodsi chętnie mierzyli kajdanki, a starsi przyszli na badania profilaktyczne.

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Jakie są najczęstsze przyczyny wypadania włosów?

Wypadanie włosów to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. To zjawisko może mieć różne przyczyny, od genetycznych i hormonalnych po środowiskowe i żywieniowe. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym przyczynom wypadania włosów, z naciskiem na okresowe wypadanie włosów.

Pan Michał kocha żużel i nurkowanie. Dostał od nas telewizor!

Pan Michał kocha żużel i nurkowanie. Dostał od nas telewizor!

Nurkuje coraz głębiej, zawsze w koszulce Motoru lub z szalikiem. Michał Muciek, laureat naszego konkursu „Żużel z Dziennikiem Wschodnim” odebrał główną nagrodę. Za podwodne zdjęcie pokazujące, jak kibicuje drużynie mistrzów Polski wygrał 40 calowy telewizor!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium