Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

8 sierpnia 2012 r.
17:37
Edytuj ten wpis

Gdzie mieszkają studenci? (raport)

Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w mieszkaniu czy domu, w którym mieszka również właściciel,
Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w mieszkaniu czy domu, w którym mieszka również właściciel,

Najchętniej w 2-pokojowym mieszkaniu ze znajomymi. I to znalezionym już w czerwcu. Okazuje się, że studenci są coraz bardziej zapobiegliwi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Taki wniosek płynie z najnowszych badań w ramach akcji edukacyjnej "Wynajmuj bezpiecznie”. – Internetową ankietę za pośrednictwem stron internetowych partnerów akcji: www.szybko.pl, www.students.pl, www.psrp.pl i www.metrohouse.pl wypełniło niemal pół tysiąca osób – mówi Marta Kosińska, koordynator akcji.

– W tym roku ankieta przyniosła nam kolejną nową i nieco zaskakująca wiadomość: studenci są bardziej zapobiegliwi niż można było się spodziewać – podkreśla Kosińska.

Sprawdzone najlepsze

Tylko 12 proc. z nich odkłada poszukiwanie zakwaterowania na ostatni moment, czyli wrzesień. 13 proc. rozpoczyna wyszukiwanie już w czerwcu, kiedy pojawia się najwięcej nowych ofert mieszkań do wynajęcia. Nie oznacza to jednak, że wrzesień nie jest najgorętszym momentem w roku, jeśli chodzi o transakcje najmu. Wtedy właśnie dochodzi do finalizowania większości umów.

Co warto podkreślić, bardzo duża grupa (aż 43 proc) kontynuuje wynajem lokalu, w którym mieszkali w poprzednim roku akademickim.

Najchętniej ze znajomymi

Największa grupa ankietowanych studentów – aż jedna trzecia – rozpoczyna poszukiwania z grupą znajomych. Niewiele mniej osób decyduje się na dokwaterowanie do studentów, którzy mają już wynajęte mieszkanie.

Typowa stancja, czyli pokój wynajmowany w lokalu, w którym mieszka również właściciel, nadal traci na popularności. Przed dwoma laty co dziesiąty ankietowany deklarował, że chce zamieszkać na stancji. W 2012 jest to już tylko 7 proc. To efekt zwiększenia w ciągu kilku ostatnich lat liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem i spadku kosztów mieszkania w porównaniu z kosztami stancji.

Z drugiej strony to również efekt zmian kulturowych: większej niezależności młodych ludzi i ich szybszego startu w dorosłość.

Najlepiej 2 pokoje

Niemal każdy z ankietowanych jako ważny czynnik wyboru mieszkania wskazał cenę (w ankiecie można było wybrać więcej niż jedną odpowiedź). W porównaniu z latami ubiegłymi na znaczeniu zyskała lokalizacja, którą aktualnie uznaje za kluczową 84 proc. ankietowanych studentów, podczas gdy przed dwoma laty było to jedynie 34 proc.

– Można wnioskować, że to efekt nasilenia się kłopotów komunikacyjnych w dużych polskich miastach. Nawet studenci, dysponujący relatywnie dużą ilością wolnego czasu, nie chcą poświęcać godzin na stanie w korkach – wskazuje Kosińska.

Warto również podkreślić zdecydowany wzrost znaczenia standardu i stanu technicznego mieszkania jako czynnika decydującego o wyborze. Przed dwoma laty 14 proc. studentów przywiązywało do niego wagę, podczas gdy w tym roku ponad połowa. To kolejny wynik świadczący o zmianach preferencji studentów i wzroście ich oczekiwań w stosunku do wynajmowanych nieruchomości.

Większość ankietowanych studentów ma sprecyzowane oczekiwania w stosunku do wielkości mieszkania. Najpopularniejsze są 2 pokoje, które chciałoby wynająć prawie 40 proc. ankietowanych, kolejne 20 proc. zdecydowałoby się na mieszkanie 3-pokojowe, a tylko 4 proc. rozpatruje wynajem nawet 4 lub 5 pokoi.

Na stancję najwięcej

Co ciekawe, za lepszy komfort mieszkania studenci są w stanie wydać nawet więcej pieniędzy. 61 proc. ankietowanych na wynajem może przeznaczyć 40 proc. lub więcej swojego budżetu. A 29 proc. deklaruje, że jest to wręcz ponad połowa miesięcznych wydatków.

– W świetle wyników badań naszej ankiety blednie mit rozrywkowego studenta, gdyż ponad 80 proc. badanych wydaje na rozrywki maksymalnie jedną trzecią środków – podkreśla Kosińska.

Od lat nie zmieniają się za to źródła finansowania studentów. Ponad 60 proc. ankietowanych jest utrzymywanych przez rodziców lub opiekunów, nieco ponad jedna czwarta pracuje, a pozostali otrzymują stypendia naukowe lub zaciągnęli kredyt studencki.

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium