Wśród krajów należących do Unii Europejskiej jedynie Belgia, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Szwecja i Wielka Brytania mają rozwiązania prawne, regulujące problem przemocy na terenie szkół.
• W Danii, Francji i Szwecji w szkołach organizuje się Dzień Parlamentarny, podczas którego uczniowie mogą omawiać i głosować sprawy związane ze szkołą oraz polepszeniem jej funkcjonowania. Organizowane są również szkolenia dla nauczycieli oraz prowadzi się działania, mające na celu stworzenie systemu wsparcia w grupie rówieśniczej (np. Program Umiejętności Życiowych w Islandii).
• W Niemczech i Luksemburgu zdecydowano się na zmniejszenie liczby uczniów w klasach i stworzenie mniejszych szkół. Zwiększono również liczbę zajęć sportowych, z naciskiem na to, by były to sporty nie prowadzące do rywalizacji.
Część inicjatyw opiera się na zwiększeniu bezpieczeństwa.
• Austria, Hiszpania i Wielka Brytania mają specjalne linie telefoniczne dla ofiar przemocy, w innych krajach uczniowie tacy zostali wyposażeni w bransoletki alarmowe, które mogą zostać aktywowane w przypadku ataku (np. Finlandia).
Inne metody to systemy szybkiej reakcji, zatrudnienie strażników (np. w ramach programu Bezpieczna Szkoła w Portugalii), zaostrzenie przepisów dotyczących noszenia broni, a także wprowadzenie kamer do szkół oraz kontrola obcych wchodzących na teren szkoły.
Działania są również prowadzone na poziomie szkół.
W Austrii i Holandii spisano zasady dotyczące radzenia sobie z przemocą oraz wspierania dobrego zachowania, w Wielkiej Brytanii położono nacisk na zaangażowanie w działania całej szkoły – szczególnie wszystkich nauczycieli, ponieważ to oni mają najbliższy kontakt z uczniami.
Ponadto organizowane są specjalne szkolenia dla nauczycieli, a porady i materiały dotyczące radzenia sobie z problemem przemocy zamieszczane są również na tematycznych stronach internetowych.
• W poniedziałek – o polskich programach przeciw przemocy w szkole