Specjaliści od nauki języków obcych są zgodni, że osoby, które nie przygotowały się jeszcze do egzaminu maturalnego mają wystarczająco dużo czasu na naukę. Żeby móc pochwalić się doskonałym wynikiem potrzeba zastosować tylko kilka sprytnych sztuczek.
Ostatnią szansą na przygotowanie się do egzaminu ustnego może być metoda immersji, czyli zanurzenia się w języku, która pozwoli przełamać barierę w mówieniu. Żeby ją zastosować wystarczy otoczyć się językiem, który chce się utrwalić. Słuchasz audiobooków w autobusie czy tramwaju? Zacznij słuchać ich też w zagranicznych wersjach. Wieczorem oglądasz odcinek ulubionego serialu? Oglądaj go bez lektora. Jeśli trudno zrozumieć ci wszystko ze słuchu – włącz zagraniczne napisy. Zamień również język w swoim telefonie. Jednym słowem, postaraj się, żeby język otaczał cię w każdej chwili.
Przyswoić wiele nowych słówek i przyzwyczajenie się do konstrukcji gramatycznych spotykanych w języku możemy przez sięgnięcie po książki lub artykuły napisane w języku, którego się uczysz. Dobrym pomysłem jest ponowne przeczytanie znanych historii, jednak w oryginale.
– Wyjeżdżając za granicę obcujemy z językiem obcym na co dzień, osłuchujemy się z nim, żyjemy nim. Jego nauka przychodzi wtedy swobodnie. Po dłuższym czasie pojawia się naturalny odruch myślenia i reagowania, przykładowo po angielsku. Codzienny kontakt z językiem obcym możemy zapewnić sobie jednak sami w warunkach domowych. Tylko tak intensywny, codzienny kontakt z językiem pozwoli uzyskać pożądane efekty – mówi Sylwia Stachowicz, metodyczka Tutlo, platformy nauki języka angielskiego.
Niemożna pominąć też codziennej rozmawy z native speakerem. Nie musi to być nauczyciel, czy korepetytor. Może twój sąsiad pochodzi z zagranicy? A może masz takich znajomych w mediach społecznościowych?
– Może się wydawać, że skoro native nie porozumiewa się w języku polskim, aby podjąć z nim naukę, trzeba posiadać zaawansowaną znajomość języka obcego. Jednak nie jest to prawdą – wystarczy komunikować się na poziomie podstawowym – dodaje Sylwia Stachowicz.
Regularne konwersacje z native speakerem pozwolą uczniowi przełamać barierę językową i „zmuszą” do praktycznego wykorzystania zdobytych umiejętności. Dzięki temu uczeń nabierze pewności w posługiwaniu się obcym językiem, a jego wypowiedzi nabiorą płynności.