Prezydent zamierza utrudnić starania o miejsca w miejskich przedszkolach tym rodzicom, którzy nie rozliczają podatku dochodowego w Pierwszym lub Trzecim Urzędzie Skarbowym. Podczas rekrutacji ich dzieci dostaną mniej punktów. Ratusz tłumaczy, że musi powalczyć o zwiększenie dochodów miejskiej kasy.
Prezydent poprosił radnych o to, żeby zmienili zasady naboru do publicznych przedszkoli prowadzonych przez miasto. Miałoby to również dotyczyć oddziałów przedszkolnych działających w miejskich podstawówkach. Ratusz zamierza zmienić dodatkowe kryteria, które brane są przy rekrutacji w drugiej kolejności po kryteriach ministerialnych.
Zmieniona miałaby być tabela punktów przyznawanych dzieciom podczas naboru do przedszkoli. To właśnie liczba punktów przesądza ostatecznie o tym, czy mały kandydat dostaje się do tej placówki, na której najbardziej zależy jego rodzicom.
Dodatkowe punkty
Zgodnie z pomysłem prezydenta, w tabeli miałyby się pojawić dwie nowe pozycje.
* Dodatkowe dwa punkty dostawałoby dziecko, którego oboje rodzice lub opiekunowie prawni wskazali Lublin jako miejsce zamieszkania w zeznaniu podatkowym PIT. Oznacza to, że premiowani byliby ci, którzy rozliczają podatek w Pierwszym lub Trzecim Urzędzie Skarbowym w Lublinie.
* Jeżeli taki warunek spełniałby tylko jeden z rodziców (lub opiekunów prawnych), albo samotny rodzic, dziecko dostawałoby tylko jeden dodatkowy punkt. To druga zmiana, którą zaproponował prezydent Lublina.
Rodzice musieliby złożyć przy naborze do przedszkola specjalne oświadczenie (na wzorze ustalonym przez Ratusz) pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdy.
Chodzi o pieniądze
Ratusz nie ukrywa, że celem zmian jest zwiększenie liczby osób rozliczających PIT w Lublinie, bo każda taka osoba to dodatkowe pieniądze dla kasy miasta.
– Z każdego 1000 zł zapłaconego przez mieszkańca podatku dochodowego, 484 zł trafia z powrotem do budżetu Lublina – pisze na Facebooku prezydent Krzysztof Żuk. Jego podwładni twierdzą wręcz, że w Lublinie może mieszkać nawet o 60 tys. osób więcej, niż to wynika z oficjalnych danych, gdyż wskazuje na to… zużycie wody w miejskich wodociągach.
Nabór już niedługo
– W nadchodzącym roku szkolnym miasto zabezpieczy 9000 miejsc w lubelskich przedszkolach samorządowych oraz ok. 1000 miejsc w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta miasta. – Harmonogram rekrutacji zostanie podany do publicznej wiadomości zarządzeniem prezydenta w ostatnim tygodniu stycznia.
Proponowana tabela punktów
3 punkty: za to, że oboje rodzice lub opiekunowie prawni (albo rodzic samotnie wychowujący dziecko) pracują, prowadzą działalność gospodarczą, prowadzą gospodarstwo rolne lub uczą się w systemie dziennym.
2 punkty: za to, że oboje rodzice (opiekunowie prawni) wskazali Lublin jako miejsce zamieszkania i złożyli roczne zeznanie PIT, w tym za pośrednictwem płatnika, za zeszły rok w I lub III Urzędzie Skarbowym.
2 punkty: rodzeństwo dziecka uczęszcza już do tego samego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w podstawówce.
1 punkt: jeden z rodziców (opiekunów prawnych) lub rodzic samotnie wychowujący dziecko wskazał Lublin jako miejsce zamieszkania i złożyli roczne zeznanie PIT, w tym za pośrednictwem płatnika, za zeszły rok w I lub III Urzędzie Skarbowym.
1 punkt: w przypadku zgłoszenia jednocześnie do tej samej placówki dwojga lub więcej dzieci.
1 punkt: rodzice starający się o przyjęcie dziecka wskazali dane przedszkole (lub oddział przedszkolny) jako to, które jest dla nich najdogodniejsze.