Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

19 grudnia 2019 r.
8:11

Prace domowe utrapieniem dla uczniów, nauczycieli i rodziców. RPO chce zmian

19 28 A A
Wiele osób skarży się na prace domowe: że jest ich za dużo, są nieciekawe, nie uczą myślenia
Wiele osób skarży się na prace domowe: że jest ich za dużo, są nieciekawe, nie uczą myślenia

Przepisywanie podręcznika zastąpić mogą eksperymenty i obserwacje, a samodzielne lub rodzinne odrabianie prac domowych – projekty w grupach. To pomysły rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, który namawia szkoły do rozpoczęcia dyskusji o pracach domowych. Wszystko po lawinie skarg, która wpłynęła na jego biurko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że uczniowie przeciążeni są odrabianiem lekcji, w które angażować muszą się także ich rodziny, mówi się od wielu miesięcy. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka o analizę problemu zwrócili się do ministerstwa edukacji. W odpowiedzi usłyszeli, że o pracach domowych decydują nauczyciele, a „sposobów na dobrą organizację zadań domowych należy zawsze poszukiwać na poziomie szkoły”.

Idąc tym tropem, RPO wspólnie z edukacyjnymi organizacjami społecznymi rozpoczęli projekt #zadaNIEdomowe i wystąpili do szkół z propozycją zakładania zespołów roboczych składających się z uczniów, rodziców i nauczycieli, którzy przeanalizują zasadność zadawania prac domowych.

– Proponujemy opracowanie reguł dotyczących pracy w domu. Tak, aby była ona rzeczywiście dostosowana do indywidualnych potrzeb rozwojowych oraz możliwości psychofizycznych uczniów danej szkoły – tłumaczy Adam Bodnar. – Ważne, aby w proces ten zaangażowani byli wszyscy członkowie społeczności szkolnej. Może to stanowić doskonałą lekcję na temat funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego oraz ochrony praw człowieka – tłumaczy.

Pomysłodawcy akcji podkreślają, że o zadawaniu prac domowych decyduje nie prawo (przepisy mówią o możliwości zadawania zadań domowych, a nie takim obowiązku), a przyzwyczajenia.

– Tymczasem wiele osób skarży się na prace domowe: że jest ich za dużo, są nieciekawe, nie uczą myślenia. Nie pomagają się uczyć, a czasem wręcz do nauki zniechęcają – tłumaczą członkowie organizacji Obywatele dla Edukacji. – Zadania domowe zabierają tyle czasu, że brakuje go na rozwijanie zainteresowań i pasji, na życie rodzinne, kolegów, sport, a nawet zabawę i wypoczynek. Młodzi ludzie czują się przeciążeni. Rodzice mają pretensje albo do szkoły, albo do swoich dzieci. Nauczyciele spędzają zaś długie godziny na sprawdzaniu prac domowych. To powszechny i poważny problem.

Dlatego ilość prac domowych zastąpić ma jakość. Wykonywanie odtwórczych zadań ograniczających się do przepisywania podręcznika zastąpić mogą obserwacje lub eksperymenty. Pracę przy własnym biurku – prace grupowe. Więcej powinno być też prac „do wyboru”.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Japolan / 19 grudnia 2019 r. o 08:22
+13
Tumanami łatwiej się rządzi, zwłaszcza przy pomocy manipulacji.
Avatar
whitetotem / 19 grudnia 2019 r. o 10:48
+9
RODZICU ! zamiast nudzić się w przydomowym basenie z drinkiem w reku co Ci szkodzi kolejny raz zrobić materiał z podstawówki czy liceum ?? poczytasz lektury, tabliczkę mnożenia utrwalisz... rozwiniesz się intelektualnie !
 Zartujesz? Przeciez dlatego ci rodzice sie burza; nie chca zeby im dzieci przeszkadzaly w "obowiazkach domowych" czyt.: mamusia na inta lub fejsie a tatus gra lub chla z kolegami. Jak maja pomoc dzieciom w lekcjach jak sami sa prymitywami na poziomie intelektualnym ameby a ich wiedza o swiecie opiera sie na tv (i to z tych wyjatkowo malo ambitnych programow)? Wymagania od szkoly / panstwa za to gigantyczne bo to szkola ma nie tylko wszystkiego nauczyc (i przygotowac do zycia) ale tez wychowac ich malego trola co powinno byc ich usr..nym obowiazkiem ale oni tylko dzieci hoduja (teraz tez dla 500+).
 Zartujesz? Przeciez dlatego ci rodzice sie burza; nie chca zeby im dzieci przeszkadzaly w "obowiazkach domowych" czyt.: mamusia na inta lub fejsie a tatus gra lub chla z kolegami. Jak maja pomoc dzieciom w lekcjach jak sami sa prymitywami na poziomie intelektualnym ameby a ich wiedza o swiecie opiera sie na tv (i to z tych wyjatkowo malo ambitnych programow)? Wymagania od szkoly / panstwa za to gigantyczne bo to szkola ma nie tylko wszystkiego nauczyc (i przygotowac do zycia) ale tez wychowac ich malego trola co pow... rozwiń
Avatar
ewkaziewka / 19 grudnia 2019 r. o 08:49
+9
Pracując w edukacji wczesnoszkolnej postanowiłam nie zadawać pracy domowych. Pierwszaczki, w dodatku sześciolatki, lekcje do późna, więc zdawałam sobie sprawę, że albo dzieci będą nad nimi siedziały na pół śpiąco, albo rodzice zawłaszczą ćwiczenia i będą udawali charakter pisma dziecka (z doświadczenia). Ponadto uważałam, że pracuję z uczniami na tyle efektywnie, że nie muszą pracować w domu, przynajmniej nie na tym etapie. I co? I na zebraniu z rodzicami usłyszałam, że w klasie a to pani zadaje za dużo, w klasie b prace domowe są głupie, w klasie c dzieci ani rodzice nie mają weekendów, bo robią robótki ręczne, itd. Ale u mnie też jest źle, bo zadawać powinnam, bo nasza klasa będzie słabsza od tych pozostałych, a dzieci niedouczone. Na szczęście udało mi się wytłumaczyć rodzicom, że podczas spaceru z dzieckiem mogą liczyć panów w kapeluszach czy napotkane kundle, uczyć się całościowego czytania, APTEKA, POCZTA, BANK, SKLEP, SALON...., bo to zachęci dzieci do rozpoznawania innych wyrazów.... W domu wspólnie czytać nie beznadziejne teksty w podręczniku, ale to, co dziecko samo przyniesie z biblioteki szkolnej czy osiedlowej. Klasa nie była gorsza od pozostałych, ale na pewno dzieci chętniej do szkoły przychodziły. Oczywiście przyszły dni, kiedy trzeba było zadawać- przygotowanie do dyktanda, tabliczka mnożenia, alfabet, utrwalanie w domu niezbędne.
Pracując w edukacji wczesnoszkolnej postanowiłam nie zadawać pracy domowych. Pierwszaczki, w dodatku sześciolatki, lekcje do późna, więc zdawałam sobie sprawę, że albo dzieci będą nad nimi siedziały na pół śpiąco, albo rodzice zawłaszczą ćwiczenia i będą udawali charakter pisma dziecka (z doświadczenia). Ponadto uważałam, że pracuję z uczniami na tyle efektywnie, że nie muszą pracować w domu, przynajmniej nie na tym etapie. I co? I na zebraniu z rodzicami usłyszałam, że w klasie a to pani zadaje za dużo, w klasie b prace domowe są głupie, w ... rozwiń
Avatar
Śliwa / 19 grudnia 2019 r. o 08:39
+6
No i dobrze. Ja po pracy zostawiam laptopa w biurze, a nie go targam do domu i dalej pracuję. Dziecko wychodząc ze szkoły powinno mieć wolny czas. I jeśli np. samo uzna, że nie opanowało materiału z matmy, to powinno sobie porobić jakieś dodatkowe zadania. Każdy ma swój mózg. Chciałam zdawać na maturze fizykę i matematykę, to wiadomo że robiłam w domu jakieś zadania i się uczyłam i prace domowe nie były mi potrzebne. Dziecko powinno wyjść ze szkoły i samo rozwijać się w kierunki w jaki potrzebuje lub chce; czytaj kółka matematyczne, piłka nożna, basen, kółko szachowe czy dodatkowe lekcje z angielskiego i francuskiego! Każdy wie co jest dla niego dobre, niech się skończy traktowanie Polaków jak kretynów, którzy sami nie potrafią o siebie zadbać!
No i dobrze. Ja po pracy zostawiam laptopa w biurze, a nie go targam do domu i dalej pracuję. Dziecko wychodząc ze szkoły powinno mieć wolny czas. I jeśli np. samo uzna, że nie opanowało materiału z matmy, to powinno sobie porobić jakieś dodatkowe zadania. Każdy ma swój mózg. Chciałam zdawać na maturze fizykę i matematykę, to wiadomo że robiłam w domu jakieś zadania i się uczyłam i prace domowe nie były mi potrzebne. Dziecko powinno wyjść ze szkoły i samo rozwijać się w kierunki w jaki potrzebuje lub chce; czytaj kółka matematyczne, piłka no... rozwiń
Avatar
gekon / 19 grudnia 2019 r. o 09:30
+5
"uczniowie przeciążeni są odrabianiem lekcji, w które angażować muszą się także ich rodziny" - wychodzi na to, ze niska inteligencja rodzicow przeszla na dzieci. No pewnie po co dziecko ma miec jakies obowiazki, "nauka przez zabawe" najlepiej na smartfonach. Kolejne pokolenie imbecyli bo ich rodzice to tez imbecyle.
 a to uważasz że obowiązki jakie ma dziecko to tylko praca domowa?? i tylko dzieki temu że szkoła mu dowali pracy domowej będzie miało obowiązki??? no to tylko ci współczuć... dziecko powinno mieć obowiązki różne, pomogać w domu, sprzątać, udzielać sie gdzieś np. wolontariat, ma mieć też możliwość chodzić na zajęcia, które go interesują i mieć możliwość rozwijania pasji i talentu - i wziąć odpowiedzialność za siebie, że ma coś trenować systematycznie bo tylko wtedy będzie w tym najlepszy... tak się kształtują charaktery, a nie poprzez bezsensowną pracę domową, z przedmiotów które ani mu się nie przydadzą ani nie wspołgrają z jego talentem i przyszłą pracą zawodową! powinno wystarczyć minimum wiedzy z tych przedmiotów, a u nas każdy przedmiot jest rozbudowany i nie starza czasu nauczycielom by to przerobić, a potem wymagają całego materiału na egzaminach! to jest chore i bezsensu.. i o to tu chodzi, a nie o likwidację szkół czy wszelkich prac domowych
 a to uważasz że obowiązki jakie ma dziecko to tylko praca domowa?? i tylko dzieki temu że szkoła mu dowali pracy domowej będzie miało obowiązki??? no to tylko ci współczuć... dziecko powinno mieć obowiązki różne, pomogać w domu, sprzątać, udzielać sie gdzieś np. wolontariat, ma mieć też możliwość chodzić na zajęcia, które go interesują i mieć możliwość rozwijania pasji i talentu - i wziąć odpowiedzialność za siebie, że ma coś trenować systematycznie bo tylko wtedy będzie w tym najlepszy... tak się kształtują charaktery, a nie... rozwiń
Avatar
darkside / 19 grudnia 2019 r. o 09:41
+4
"uczniowie przeciążeni są odrabianiem lekcji, w które angażować muszą się także ich rodziny" - wychodzi na to, ze niska inteligencja rodzicow przeszla na dzieci. No pewnie po co dziecko ma miec jakies obowiazki, "nauka przez zabawe" najlepiej na smartfonach. Kolejne pokolenie imbecyli bo ich rodzice to tez imbecyle.
a to uważasz że obowiązki jakie ma dziecko to tylko praca domowa?? i tylko dzieki temu że szkoła mu dowali pracy domowej będzie miało obowiązki??? no to tylko ci współczuć... dziecko powinno mieć obowiązki różne, pomogać w domu, sprzątać, udzielać sie gdzieś np. wolontariat, ma mieć też możliwość chodzić na zajęcia, które go interesują i mieć możliwość rozwijania pasji i talentu - i wziąć odpowiedzialność za siebie, że ma coś trenować systematycznie bo tylko wtedy będzie w tym najlepszy... tak się kształtują charaktery, a nie poprzez bezsensowną pracę domową, z przedmiotów które ani mu się nie przydadzą ani nie wspołgrają z jego talentem i przyszłą pracą zawodową! powinno wystarczyć minimum wiedzy z tych przedmiotów, a u nas każdy przedmiot jest rozbudowany i nie starza czasu nauczycielom by to przerobić, a potem wymagają całego materiału na egzaminach! to jest chore i bezsensu.. i o to tu chodzi, a nie o likwidację szkół czy wszelkich prac domowych
 Cyt.:" chodzić na zajęcia, które go interesują i mieć możliwość rozwijania pasji i talentu" - otoz to. Obciazacie wasze dzieci "zajeciami dodatkowymi" bo taka moda (i to symbol prestizu polskiej cebuli) no i przeciez wasze dzieci to geniusze we wszelkich dziedzinach; gitara, skrzypce, fortepian, taniec, malarstwo a w rzeczywistosci dziecko to artystyczne beztalencie, gluche, slepe i bez wyobrazni. Mialem nieprzyjemnosc uczyc gry na gitarze i nie wytrzymalem psychiczne z takimi odpornymi na wiedze i dzwieki imbecylami; wiec wiem co pisze. Moj kolega prowadzi zajecia ze wspinaczki skalkowej i mowil, ze na zajecia przychodza nastoletnie wymalowane malolaty ale w ogole nie cwicza bo ciagle maja okres - takie to "obowiazki" maja wasze niedorozwiniete i leniwe pociechy.
 Cyt.:" chodzić na zajęcia, które go interesują i mieć możliwość rozwijania pasji i talentu" - otoz to. Obciazacie wasze dzieci "zajeciami dodatkowymi" bo taka moda (i to symbol prestizu polskiej cebuli) no i przeciez wasze dzieci to geniusze we wszelkich dziedzinach; gitara, skrzypce, fortepian, taniec, malarstwo a w rzeczywistosci dziecko to artystyczne beztalencie, gluche, slepe i bez wyobrazni. Mialem nieprzyjemnosc uczyc gry na gitarze i nie wytrzymalem psychiczne z takimi odpornymi na wiedze i dzwiek... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 08:23
+4
popieram Bodnara! zlikwidować lekcje, nic nie wymagać, całymi dniami niech dzieci gapią się w smartfony, zamiast nauki zajęcia tęczowe i gender, chłopcy w sukienkach z malowanymi paznokciami, dziewczynki zajęcia do pracy na traktorze, nauczyciele w tym czasie przebierają się za krowy i muczą
Avatar
Justyna / 19 grudnia 2019 r. o 10:57
+3
Im głupszy program nauczania, tym mądrzejsza władza w oczach młodego pokolenia
Avatar
darkside / 19 grudnia 2019 r. o 11:46
+2
Do "gekon": widze, ze trafilem w czuly punkt jakiejs mamusi - modnisi. Nie oceniaj mojej kultury osobistej bo nic o mnie nie wiesz - to po pierwsze. Po drugie: to ty nie potrafisz czytac ze zrozumieniem. Pisze tylko prawde a co do zajec dodatkowych to z doswiadczenia swojego i znajomych wiem, ze w 90 % przypadkow to wybor rodzicow, ktorzy oprocz rzekomego prestizu (moje dziecko chodzi na wiecej zajec od twojego i mnie na ich oplacenie stac) czesto gesto chca spelnic swoje dawne pragnienia i robic ich projeckcje na wlasne dziecko bo np tatus kiedys chcial by muzykiem rockowym ale zostal pierdzistolkiem w biurze ale jego niedorozwiniety synek nie chce byc gwiazda rocka tylko chce byc gangsta hip hopowcem i "rzadzic na dzielni", mialem takiego jednego "ucznia" (10 lat), uważał, że gitara jest dla przegrywow czy cos takiego.
Do "gekon": widze, ze trafilem w czuly punkt jakiejs mamusi - modnisi. Nie oceniaj mojej kultury osobistej bo nic o mnie nie wiesz - to po pierwsze. Po drugie: to ty nie potrafisz czytac ze zrozumieniem. Pisze tylko prawde a co do zajec dodatkowych to z doswiadczenia swojego i znajomych wiem, ze w 90 % przypadkow to wybor rodzicow, ktorzy oprocz rzekomego prestizu (moje dziecko chodzi na wiecej zajec od twojego i mnie na ich oplacenie stac) czesto gesto chca spelnic swoje dawne pragnienia i robic ich projeckcje na wlasne dziecko bo... rozwiń
Avatar
Przynajmniej / 19 grudnia 2019 r. o 09:24
+2
Najlepiej, jak w "Czterdziestolatku", założyć Prywatną Szkołę Postępową gdzie nie będzie "matmy", ale za to dużo WF i wtedy wykształcimy "geniuszy", co nawet hymn muszą śpiewać ze smartfona. Tylko nie W-F...
 
Avatar
NBD / 20 grudnia 2019 r. o 15:35
+1
Problem można rozwiązać robiąc małe klasy, max 15 osobowe, nie bedzie pracy domowej, bo wszystko zrobi się na lekcji, jedno dwa zadania do domu, żeby tylko nie zapomnieć co było na lekcji. Niestety, ale samorząd to nie interesuje liczy się kasa, dlatego do domu dostaje się zadanie do domu. Nauczyciel nie jest w stanie sprostać wymaganiom 34 osób w klasie, gdzie tylko połowa wie o co chodzi. Reszta wymaga większej uwagi. Trzeba o tym pomyśleć.
Avatar
gekon / 19 grudnia 2019 r. o 12:29
0
Do "gekon": widze, ze trafilem w czuly punkt jakiejs mamusi - modnisi. Nie oceniaj mojej kultury osobistej bo nic o mnie nie wiesz - to po pierwsze. Po drugie: to ty nie potrafisz czytac ze zrozumieniem. Pisze tylko prawde a co do zajec dodatkowych to z doswiadczenia swojego i znajomych wiem, ze w 90 % przypadkow to wybor rodzicow, ktorzy oprocz rzekomego prestizu (moje dziecko chodzi na wiecej zajec od twojego i mnie na ich oplacenie stac) czesto gesto chca spelnic swoje dawne pragnienia i robic ich projeckcje na wlasne dziecko bo np tatus kiedys chcial by muzykiem rockowym ale zostal pierdzistolkiem w biurze ale jego niedorozwiniety synek nie chce byc gwiazda rocka tylko chce byc gangsta hip hopowcem i "rzadzic na dzielni", mialem takiego jednego "ucznia" (10 lat), uważał, że gitara jest dla przegrywow czy cos takiego.
 ok. trafiłeś na mamusie ;) na pewno nie modnisię heh, co sam byś stwiedził po jednym spojrzeniu;) i na pewno nie w czuły punkt, bo moje bombelki są za małe na dodatkowe zajęcia.. a poza tym nie będzie mnie pewnie stać na wszystkie szalone pomysły jak podrosną.. kulture oceniam po wypowiedzi - mówisz o dzieciakiach całkiem nieładnie, imbecyle to jest ok?  rozumiem żę nie masz pozytywnego przykładu dzieciaka albo masz ich za mało, które chodziły chętnie na twoje zajęcia? wszystkie były zmuszane? może nie chodziły chętnie na zajęcia ze względu na nauczyciela..? nie wierzę w to, że nie trafilo ci sie więcej utalentowanych pasjonatów!!! to aż przykre, i tylko wspołczuć i dzieciom i tobie, bo ciezko tak pracować. szkoda dzieciaka od gitary, mozę rodzić chciał zarazić pasja, szkoda że nie odpuścił jak okazało się że dziecko nie podziela pasji...  ja też mam przykłady z życia..mam chrześniaka lat 11 który od 3 lat tańczy i jest już w klasie tanecznej sportowej, chodzi też na rysunek bo lubi, zrezygnował po wielu latach z piłki nożnej własnie na rzec tańca - sam zdecydował, lubi tez poćwiczyc doraźnie grę na pianinie bo to fajne, gre w pingponga i do tego pochłania w wolne chwile ksiązki... i nie piszę tego by się chwalić cudzym dzieciakiem. ale tak - najpierw rodzice go ciągali na rózne rzeczy, bo był nieśmiały, chciał rezygnowac i trzeba było pokazać, że nawet jak na początku jest trudno to nie należy szybko się poddawać, bo na początku zawsze jest trudno..  teraz jest to przebojowy chłopak który nie boi sie próbować nowych rzeczy, nie boi sie przegrywać, ale zna też smak zwyciestwa okraszonego ciężkim treningiem... jakby mu odpuszczono na początku to pewnie ani by w piłke nie pograł ani niczego nie umiał, a na pewno bałby sie próbować i nie doświadczył tego wszystkiego w swoim zyciu...  także rozumiem, żę dziecko trzeba najpierw pokierować, potem dać mu wybrać to co lubi, nie zmuszać do gry czy malarstwa, ale pokazać to wszystko wcześniej trzeba - aż samo się określi... i nie, nie jestem z tych, co chcą mieć geniusza, który musi być najlepszy! chcę tylko by moje dziecko  znalazło coś co da mu radość, a to oznacza poszukiwania, i dzieki czemu będzie cwiczyć swój charakter.... wracając do tematu głownego - na pewno nie znajdzie tego dzieki nadmiernym pracom domowym. Coż, mozesz się ze mną nie zgadzać, ale nie patrz na tych mniej utalentowanych swoich uczniów jak na imbecyli.. niech mimo wszystko wyniosą z twoich lekcji jak najwięcej - choćby nauke, że nie muszą grać na gitarze i to jest ok, a i tak są super (a nie imbecyle)!  Wesołych Świąt dla całej Twojej rodziny!!!:)
 ok. trafiłeś na mamusie ;) na pewno nie modnisię heh, co sam byś stwiedził po jednym spojrzeniu;) i na pewno nie w czuły punkt, bo moje bombelki są za małe na dodatkowe zajęcia.. a poza tym nie będzie mnie pewnie stać na wszystkie szalone pomysły jak podrosną.. kulture oceniam po wypowiedzi - mówisz o dzieciakiach całkiem nieładnie, imbecyle to jest ok?  rozumiem żę nie masz pozytywnego przykładu dzieciaka albo masz ich za mało, które chodziły chętnie na twoje zajęcia? wszystkie były zmuszane? może nie chodziły chętnie na zaj... rozwiń
Avatar
Gość / 19 grudnia 2019 r. o 12:17
0
Dzieci są rozpieszczone, niesamodzielne, więc rodzice (czyt. służba) odrabiają za nich lekcje.
Avatar
darkside / 19 grudnia 2019 r. o 11:46
+2
Do "gekon": widze, ze trafilem w czuly punkt jakiejs mamusi - modnisi. Nie oceniaj mojej kultury osobistej bo nic o mnie nie wiesz - to po pierwsze. Po drugie: to ty nie potrafisz czytac ze zrozumieniem. Pisze tylko prawde a co do zajec dodatkowych to z doswiadczenia swojego i znajomych wiem, ze w 90 % przypadkow to wybor rodzicow, ktorzy oprocz rzekomego prestizu (moje dziecko chodzi na wiecej zajec od twojego i mnie na ich oplacenie stac) czesto gesto chca spelnic swoje dawne pragnienia i robic ich projeckcje na wlasne dziecko bo np tatus kiedys chcial by muzykiem rockowym ale zostal pierdzistolkiem w biurze ale jego niedorozwiniety synek nie chce byc gwiazda rocka tylko chce byc gangsta hip hopowcem i "rzadzic na dzielni", mialem takiego jednego "ucznia" (10 lat), uważał, że gitara jest dla przegrywow czy cos takiego.
Do "gekon": widze, ze trafilem w czuly punkt jakiejs mamusi - modnisi. Nie oceniaj mojej kultury osobistej bo nic o mnie nie wiesz - to po pierwsze. Po drugie: to ty nie potrafisz czytac ze zrozumieniem. Pisze tylko prawde a co do zajec dodatkowych to z doswiadczenia swojego i znajomych wiem, ze w 90 % przypadkow to wybor rodzicow, ktorzy oprocz rzekomego prestizu (moje dziecko chodzi na wiecej zajec od twojego i mnie na ich oplacenie stac) czesto gesto chca spelnic swoje dawne pragnienia i robic ich projeckcje na wlasne dziecko bo... rozwiń
Avatar
gekon / 19 grudnia 2019 r. o 11:20
+1
"uczniowie przeciążeni są odrabianiem lekcji, w które angażować muszą się także ich rodziny" - wychodzi na to, ze niska inteligencja rodzicow przeszla na dzieci. No pewnie po co dziecko ma miec jakies obowiazki, "nauka przez zabawe" najlepiej na smartfonach. Kolejne pokolenie imbecyli bo ich rodzice to tez imbecyle.
a to uważasz że obowiązki jakie ma dziecko to tylko praca domowa?? i tylko dzieki temu że szkoła mu dowali pracy domowej będzie miało obowiązki??? no to tylko ci współczuć... dziecko powinno mieć obowiązki różne, pomogać w domu, sprzątać, udzielać sie gdzieś np. wolontariat, ma mieć też możliwość chodzić na zajęcia, które go interesują i mieć możliwość rozwijania pasji i talentu - i wziąć odpowiedzialność za siebie, że ma coś trenować systematycznie bo tylko wtedy będzie w tym najlepszy... tak się kształtują charaktery, a nie poprzez bezsensowną pracę domową, z przedmiotów które ani mu się nie przydadzą ani nie wspołgrają z jego talentem i przyszłą pracą zawodową! powinno wystarczyć minimum wiedzy z tych przedmiotów, a u nas każdy przedmiot jest rozbudowany i nie starza czasu nauczycielom by to przerobić, a potem wymagają całego materiału na egzaminach! to jest chore i bezsensu.. i o to tu chodzi, a nie o likwidację szkół czy wszelkich prac domowych
Cyt.:"  chodzić na zajęcia, które go interesują i mieć możliwość rozwijania pasji i talentu" - otoz to. Obciazacie wasze dzieci "zajeciami dodatkowymi" bo taka moda (i to symbol prestizu polskiej cebuli) no i przeciez wasze dzieci to geniusze we wszelkich dziedzinach; gitara, skrzypce, fortepian, taniec, malarstwo a w rzeczywistosci dziecko to artystyczne beztalencie, gluche, slepe i bez wyobrazni. Mialem nieprzyjemnosc uczyc gry na gitarze i nie wytrzymalem psychiczne z takimi odpornymi na wiedze i dzwieki imbecylami; wiec wiem co pisze. Moj kolega prowadzi zajecia ze wspinaczki skalkowej i mowil, ze na zajecia przychodza nastoletnie wymalowane malolaty ale w ogole nie cwicza bo ciagle maja okres - takie to "obowiazki" maja wasze niedorozwiniete i leniwe pociechy.
 po pierwsze nie obrażaj i nie wyzywaj. z taką kulturą osobistą jaką reprezentujesz, to wcale bym nie chciała byś uczył czyjekolwiek dzieci czegokolwiek. traktując mlodych ludzi jak imbecyli czujesz sie lepiej? po drugie kto mówi by na siłę ciągać dziecko na zajęcia??? wyraźnie napisałam o zajęciach które dziecko wybierze a nie rodzic! wystarczy czytać ze zrozumieniem i w parszywy sposób nie dopowiadać sobie rzeczy, których nie ma w teksćie, po to tylko by wyśmiać wypowiedź i wykpić rozmówcę. nikt nie chce nadmiernie obciązać nikogo - choć wg ciebie - zajęciami dodatkowymi obciązać nie można, ale zawalić pracą domową jest już ok i to nie jest obciążanie :D poza tym wyrażnie też napisałam, że właśnie nikt nie jest alfą i omegą, więc nie powinien kuć wszystkiego na jednakowym poziomie ale skupić się na tym w czym jest dobry! więc gdzie tu nazywanie dzieci geniuszami?? zarówno zmuszanie wszystkich do gry na gitarze jak i kucie bardzo szczegółowe dat z historii czy robienie np makiet na plastykę jest bez sensu! zauważ że młody człowiek musi znależć to co lubi i często chodzi na zajęcia rózne a potem rezygnuje i to jest ok bo ma do tego prawo - ma znależc to w czym chce się rozwijać. a to że zasem dzieci chca spiewać i o tym marzy, mimo że i rodzice i nauczyciele słyszą że nic z tego nie będzie  - to trudno - dziecko samo też to zauwazy w końcu, lepiej jak troche pochodzi na ten śpiew i samo zrezygnuje... widzę - może się mylę -  że ty byś najchętniej dzieci pozamykał w pokoju i niech śleczą nad biurkiem do wieczora i odrabiają pracę domową, bo po co masz je wozić na zajęcia, skoro lepiej mieć wolne wieczory, nie? a jak chce tańczyc, pływać i coś tam jeszcze to kaprys rodzica??? jak się nie pokaże dziecku że moze coś robić to rzeczywiście nie ma pasji i nic mu się nie chce, ślęczy w pokoju jak rodzice przed tv.
 po pierwsze nie obrażaj i nie wyzywaj. z taką kulturą osobistą jaką reprezentujesz, to wcale bym nie chciała byś uczył czyjekolwiek dzieci czegokolwiek. traktując mlodych ludzi jak imbecyli czujesz sie lepiej? po drugie kto mówi by na siłę ciągać dziecko na zajęcia??? wyraźnie napisałam o zajęciach które dziecko wybierze a nie rodzic! wystarczy czytać ze zrozumieniem i w parszywy sposób nie dopowiadać sobie rzeczy, których nie ma w teksćie, po to tylko by wyśmiać wypowiedź i wykpić rozmówcę. nikt nie chce nadmiernie obciązać ... rozwiń
Avatar
aniksupiartunka / 19 grudnia 2019 r. o 11:06
+1
brawo rzeźnik praw obywatelskich
Avatar
Justyna / 19 grudnia 2019 r. o 10:57
+3
Im głupszy program nauczania, tym mądrzejsza władza w oczach młodego pokolenia
Avatar
whitetotem / 19 grudnia 2019 r. o 10:48
+9
RODZICU ! zamiast nudzić się w przydomowym basenie z drinkiem w reku co Ci szkodzi kolejny raz zrobić materiał z podstawówki czy liceum ?? poczytasz lektury, tabliczkę mnożenia utrwalisz... rozwiniesz się intelektualnie !
 Zartujesz? Przeciez dlatego ci rodzice sie burza; nie chca zeby im dzieci przeszkadzaly w "obowiazkach domowych" czyt.: mamusia na inta lub fejsie a tatus gra lub chla z kolegami. Jak maja pomoc dzieciom w lekcjach jak sami sa prymitywami na poziomie intelektualnym ameby a ich wiedza o swiecie opiera sie na tv (i to z tych wyjatkowo malo ambitnych programow)? Wymagania od szkoly / panstwa za to gigantyczne bo to szkola ma nie tylko wszystkiego nauczyc (i przygotowac do zycia) ale tez wychowac ich malego trola co powinno byc ich usr..nym obowiazkiem ale oni tylko dzieci hoduja (teraz tez dla 500+).
 Zartujesz? Przeciez dlatego ci rodzice sie burza; nie chca zeby im dzieci przeszkadzaly w "obowiazkach domowych" czyt.: mamusia na inta lub fejsie a tatus gra lub chla z kolegami. Jak maja pomoc dzieciom w lekcjach jak sami sa prymitywami na poziomie intelektualnym ameby a ich wiedza o swiecie opiera sie na tv (i to z tych wyjatkowo malo ambitnych programow)? Wymagania od szkoly / panstwa za to gigantyczne bo to szkola ma nie tylko wszystkiego nauczyc (i przygotowac do zycia) ale tez wychowac ich malego trola co pow... rozwiń
Avatar
michael smith / 19 grudnia 2019 r. o 10:46
-3
jesteśmy powiązani z bankami amerykańskimi i współpracujemy z biurem kredytowym Stanów Zjednoczonych, udzielamy wszelkiego rodzaju pożyczek na jasnych i zrozumiałych warunkach przy oprocentowaniu 3% od zaledwie 1000 USD do 10 000 000 USD Wnioskodawcy mogą do nas dotrzeć za pośrednictwem [michaelsmithloanfirm16@gmail.com]
Avatar
Japolan / 19 grudnia 2019 r. o 10:34
0
Jakim prawem szkoła stara się pomóc dzieciom, by były mądrzejsze od swych rodziców lub od patointeligencji? Wystarczy kształcić dzieci deweloperów, posłów, senatorów, prezesów dużych spółek oraz supernunerariuszy Opus Dei (np. w szkołach w podwarszawskim Józefowie i okolicach). Reszta powinna być tępa, by patointeligencja łatwo nimi rządziła.
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławskie restauracje wywieszają białą flagę. Sanepid wygrał

Puławskie restauracje wywieszają białą flagę. Sanepid wygrał

Central Park Bistro, puławska restauracja, która od początku lutego, wbrew rozporządzeniu, przyjmowała klientów wewnątrz lokalu, wróciła do wydawania dań tylko na wynos. Na ten sam krok zdecydował się Byczek Bistro.

Chełm. Posprzątali na wodą. Najgorzej było przy stanowiskach wędkarzy
galeria

Chełm. Posprzątali na wodą. Najgorzej było przy stanowiskach wędkarzy

66 wolontariuszy, w tym 22 niepełnoletnich nazbierało 120 worków śmieci, które ważyły około 800 kg. - to krótkie podsumowanie Operacji Czysta Rzeka, która w Chełmie trwała w sobotę i niedzielę. W dwa dni posprzątano brzegi rzeki Uherki i zalewu w Żółtańcach. Wolontariusze chcą przekazać czerwoną kartkę wędkarzom korzystającym z łowiska w Żółtańcach, gdyż na ich stanowiskach znaleziono najwięcej puszek po kukurydzy czy pudełek po zanętach i butelek po alkoholu.

Zerwany w wiośnie dni. Lubelski naukowiec odczytał inskrypcje znalezionych macew

Zerwany w wiośnie dni. Lubelski naukowiec odczytał inskrypcje znalezionych macew

W tym miesiącu minie 112 rocznica śmierci pani Riwki Racheli z Gorzkowa. To między innymi jej nagrobek odnaleziono podczas prac ziemnych w miejscowości niedaleko Krasnegostawu

Kiedy powrót do szkół? Premier mówi, że może „jeszcze w tym roku”

Kiedy powrót do szkół? Premier mówi, że może „jeszcze w tym roku”

– Jeżeli dalej będą pozytywne wskaźniki covidowe, będziemy mogli jeszcze w tym roku szkolnym powrócić do trybu nauczania stacjonarnego – mówił w Bolesławcu premier Mateusz Morawiecki.

Działa pierwszy w Lubelskiem punkt szczepień powszechnych. Są wolne terminy
zdjęcia
galeria

Działa pierwszy w Lubelskiem punkt szczepień powszechnych. Są wolne terminy

Pierwszy w województwie punkt szczepień powszechnych, który powstał w Kraśniku, przyjął w poniedziałek pierwszych pacjentów. – Mamy bardzo dużo wolnych terminów, zapraszamy nie tylko mieszkańców powiatu, ale całego województwa – zachęca dyrektor kraśnickiego szpitala.

Farma wiatrowa koło Kraśnika? Władze miasta mają obawy

Farma wiatrowa koło Kraśnika? Władze miasta mają obawy

Koło Kraśnika ma stanąć siedem wiatraków. Inwestycja może oznaczać spore problemy dla właścicieli działek zlokalizowanych w promieniu ok. 2 km. Może też blokować rozwoju Kraśnika pod kątem mieszkalnictwa.

6 sekund. Pierwszy lot helikoptera Ingenuity na Marsie
wideo
film

6 sekund. Pierwszy lot helikoptera Ingenuity na Marsie

Marsjański helikopter Ingenuity wykonał pierwszy lot na Czerwonej Planecie.

Lubelskie. Wezwali rezerwistów. Pokażą im, jak jest u terytorialsów
galeria

Lubelskie. Wezwali rezerwistów. Pokażą im, jak jest u terytorialsów

Blisko setka rezerwistów – ochotników do wstąpienia w szeregi terytorialsów będzie się przez następne tygodnie szkolić w Chełmie i Zamościu. Jeśli sprawdzą się w wojennym rzemiośle, mają szansę zasilić kadrę zawodową w korpusie podoficerskim 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Powiat chełmski. W nocy spłonął drewniany dom. Tylko komin ocalał

Powiat chełmski. W nocy spłonął drewniany dom. Tylko komin ocalał

Dopiero w poniedziałek o świcie strażacy ugasili pożar, do którego doszło w Adamowie w powiecie chełmskim. Mimo wysiłków drewniany dom spłonął doszczętnie, uchowała się tylko ceglana konstrukcja pieca. Obyło się bez strat w ludziach.

Ciepły poniedziałek „na zmyłkę”. Teraz w Lublinie już tylko pogorszenie pogody
Prognoza pogody

Ciepły poniedziałek „na zmyłkę”. Teraz w Lublinie już tylko pogorszenie pogody

Od wtorku w Lublinie będzie chłodniej i ma padać.

Dr Misio i Król na scenie. Gdzie i kiedy wystąpią w Lublinie?

Dr Misio i Król na scenie. Gdzie i kiedy wystąpią w Lublinie?

Teatr Stary przedstawił repertuar na maj i czerwiec. Bilety na wydarzenia będzie można rezerwować od wtorku.

Cyców. Sąd zakazał mu prowadzić przez kolejne 70 lat. I tak wsiadł za kółko

Cyców. Sąd zakazał mu prowadzić przez kolejne 70 lat. I tak wsiadł za kółko

29-latek prowadził audi, mimo że sąd zakazał mu siadać za kółko do 2086 roku.

Rehabilitacja po COVID-19. Wiemy, które placówki w Lubelskiem przyjmą pacjentów
Pełna lista

Rehabilitacja po COVID-19. Wiemy, które placówki w Lubelskiem przyjmą pacjentów

11 placówek w województwie lubelskim może już przyjmować pacjentów na rehabilitację po przebytym COVID-19. Takich miejsc ma być w naszym regionie jeszcze więcej.

Lubelskie. Zakonnica miała zaklejać dzieciom usta taśmą. Kiedy proces?

Lubelskie. Zakonnica miała zaklejać dzieciom usta taśmą. Kiedy proces?

Zakonnica, była już nauczycielka przedszkola Sióstr Nazaretanek w Łukowie, za znęcanie się nad wychowankami ma stanąć przed sądem. Ale ten zlecił prokuraturze uzupełnienie postępowania przygotowawczego.

Piaski. Ludzkie zwłoki znalezione w rzece

Piaski. Ludzkie zwłoki znalezione w rzece

Policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci 40-letniego mężczyzny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.