Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

7 listopada 2017 r.
15:06

Wojewoda: Reforma edukacji uratowała miejsca pracy nauczycieli. Co na to ZNP?

0 10 A A
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Reforma edukacji jest sukcesem, bo dzięki niej nauczyciele nie stracili pracy – stwierdził we wtorek wojewoda lubelski. Związek Nauczycielstwa Polskiego ripostuje, że dysponuje diametralnie innymi danymi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedstawione we wtorek dane dotyczące liczby nauczycieli pochodzą z Systemu Informacji Oświatowej. – I są bardzo optymistyczne, z jednym wyjątkiem – zaznacza Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty. – Liczba uczniów w województwie lubelskim zmniejszyła się w tym roku szkolnym o 4035 osób. W naszych szkołach uczy się w tej chwili 343 505 uczniów.

Właśnie mniejsza liczba uczniów miała być jednym z głównych powodów wprowadzenia reformy edukacji.

– Na każdej konferencji prasowej dotyczącej wprowadzania reformy podkreślałem, że jest ona odpowiedzią na demografię, ale spotykałem się z niedowierzaniem – podkreśla wojewoda Przemysław Czarnek. – Dane, które teraz posiadamy, są dowodem na to, że wprowadzając zmiany udało się uratować rzeszę nauczycieli przed zwolnieniami. Gdyby nie reforma, to z pracą musiałoby się pożegnać wielu nauczycieli. Reforma wprowadziła natomiast rozwiązania ratujące miejsca pracy.

Z danych SIO wynika, że na Lubelszczyźnie jest ogółem 38 633 etaty nauczycielskie. To o 821 więcej niż w ubiegłym roku szkolnym. 32 059 pedagogów pracuje w pełnym wymiarze (o 957 osób więcej niż rok wcześniej), a 16 052 nauczycieli - w niepełnym wymiarze (ich liczba spadła o 136 osób).

– Spełniły się więc nasze wcześniejsze wyliczenia – podkreśla pani kurator. – Te informacje o tysiącach zwolnionych nauczycieli, o czym mogliśmy usłyszeć w mediach, nie potwierdziły się.

Zupełnie inne dane podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego. Na początku października informował on, że w województwie lubelskim do pracy 1 września nie poszło 1 040 nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Z tego 137 nauczycieli zostało zwolnionych, a z 330 nie przedłużono umów o pracę. 1 100 nauczycieli ma ograniczone etaty, a 200 z nich pracuje na mniej niż połowę etatu. Rekordzista pracuje jednocześnie aż w sześciu szkołach.

– W czwartek odbędziemy naradę, na której przyjrzymy się danym z SIO i ustosunkujemy się do nich – zapowiada Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP. – Zebrane przez nas liczby pokazują realia polskiej szkoły. Oczywiście nie twierdziliśmy nigdy, że między informacjami podawanymi przez nas i przez SIO nie będzie rozbieżności, bo przecież każdą cyfrę można przedstawić w bardzo różny sposób. Na przykład w jednej ze szkół pod Białą Podlaską zatrudniono ośmiu nauczycieli. Byłby to sukces, gdyby nie to, że każdy z nich został zatrudniony jedynie na dwie godziny.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 16:04
+1
ZNP jak PO. Najpierw powinni ustalić, czy są za czy przeciw. Teraz PO jest aż za bardzo za 500+, a ZNP pokochało wcześniej wykpione przez siebie gimnazja. Obie organizacje są niepoważne, bez woli współpracy, bo ich racja jest "racniejsza". Dobrze, że przytoczyli towarzysze z ZNP, ilu to nauczycieli i pracowników NIEPEDAGOGICZNYCH zwolniono. Od kiedy ich troska sięga poza własnych związkowcych nauczycieli?! Niewątpliwie zastanawia fakt braku danych, ilu to nauczycieli zatrudniono? Niby inteligentni ludzie, a w domowym budżecie wyszczególnili tylko pozycję wydatki. A dochody to gdzie? Wiadomo, że rozwiazujac Gimnazjum nr 6 w Chełmie i powołujac w tym samym budynku szkołę 8mio klasową SP nr 11. Ci sami nauczyciele zostają z powrotem zatrudnieni plus na dodatkowe dwie klasy. No, ale OCZYWIŚCIE zwiazek tego nie panimaje. I tylko w ich umyśle pozostaje zapis zwolnieni. Rozumiem, że tegoroczni absolwenci w żadnej lubelskiej szkole nie znaleźli zatrudnienia. A jeżeli jest chociaż jedna taka osoba, to sorry, ale wowczas ZNP udowodni swe lisowe bezgłowie. No i ta troska o nauczycieli drzymałów. A ilu musiało ganiać od podstawówki do gimnazjum. Ja znalem wuefistę, który działał na 4 szkoły. Za wspaniałych czasów PO-ZSL. Warto zebrać te dane i rzucić nimimw twarz towarzysza z ZNP.
ZNP jak PO. Najpierw powinni ustalić, czy są za czy przeciw. Teraz PO jest aż za bardzo za 500+, a ZNP pokochało wcześniej wykpione przez siebie gimnazja. Obie organizacje są niepoważne, bez woli współpracy, bo ich racja jest "racniejsza". Dobrze, że przytoczyli towarzysze z ZNP, ilu to nauczycieli i pracowników NIEPEDAGOGICZNYCH zwolniono. Od kiedy ich troska sięga poza własnych związkowcych nauczycieli?! Niewątpliwie zastanawia fakt braku danych, ilu to nauczycieli zatrudniono? Niby inteligentni ludzie, a w domowym budżecie wyszc... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 13:37
0
Poproszę broszę!
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 20:19
0
Panie wojewodo bzdury Pan opowiada. Fala zwolnień w oświacie przyjdzie za dwa lata z chwilą wygaśnięcia ostatniego rocznika gimnazjum.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 19:22
0
Wycie komuchów - bezcenne :) Tak trzymać PISiaki!
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 17:44
0
w 2015 r. w wyborach paralentarnych prezes ZNP Broniarz startował z list Zjednoczonej Lewicy, która postulowała w swym progremie likwidacje gimnazju,m. ZNP jest dwulicowe, obłudne i zakkłamane. Pis powinno zlikwidowac ten relikt PRL
Avatar
Belfer / 7 listopada 2017 o 17:42
0
Śr.. ą muchy idzie wiosna będzie lepiej trawka rosła. To byłem ja Jarząbek
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 17:28
0
deforma edukacji
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 16:24
0
Reforma każdej dziedziny życia, którą zarządzają peeselowcy mus się skończyć klęską. Oni są jak koń trojański, a w dodatku wolą prywatę niż państwo. Prawie wszyscy dyrektorzy szkół są z rozdania PSL-u.
Avatar
henio / 7 listopada 2017 o 16:08
0
a ta obok z broszką to chyba z PiS
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 15:59
0
Czy Pan Adam Sosnowski to osoba o której kilka lat temu w jednej z lokalnych gazet pisano o jego jeździe po alkoholu. "JEDNYM WOLNO PIĆ I JECHAĆ A DRUGIM NIE??? Myśmy w Łukowie już przerabiali taki przypadek.Ze dwa lata temu nijaki Adam S. Prezio ZNP Łuków jechał pijany Skodą złapała go policja (1,6 promila we krwi).Było dużo szumu gazety się rozpisywały jak to Sąd go ukaże, że straci pracę itp. A Tak naprawdę guzik mu zrobili. Nie stracił pracy Sąd go nie skazał, na ironię losu dalej jest preziem ZNP, bo to Chyba chluba Łukowskich nauczycieli???.Chore społeczeństwo i chore sądy. Pijacy zawsze będą górą. Nie ma sprawiedliwości w naszym kraju. O honoże już nie wspomnę. TRAMPEK 2011-09-13 09:21 0 0 Do Trampka O jakim ty honorze mówisz?/.Jeżeli chodzi o prezia ZNP Adama. S. (...) To typowy karierowicz. Na niczym sie nie zna,ale do koryta to się pcha pierwszy. Żalosny facet. Wiem bo niestety byłam członkinią ZNP. Ale to już przeszłość. Może kiedyś i inni członkowie ZNP zmądrzeją i nie będą ze swoich składek utrzymywać klakierów i cwaniaków. Szkoda kasy, niech Ci działacze biorą sie za uczciwą pracę, anie żerują na naiwnosci nauczycieli. A po wódce to dostają małpiego rozumu. Piją i jadą WSTYD!!!! Julita 2011-09-13 14:18
Czy Pan Adam Sosnowski to osoba o której kilka lat temu w jednej z lokalnych gazet pisano o jego jeździe po alkoholu. "JEDNYM WOLNO PIĆ I JECHAĆ A DRUGIM NIE??? Myśmy w Łukowie już przerabiali taki przypadek.Ze dwa lata temu nijaki Adam S. Prezio ZNP Łuków jechał pijany Skodą złapała go policja (1,6 promila we krwi).Było dużo szumu gazety się rozpisywały jak to Sąd go ukaże, że straci pracę itp. A Tak naprawdę guzik mu zrobili. Nie stracił pracy Sąd go nie skazał, na ironię losu dalej jest preziem ZNP, bo to Chyba chluba Łukowskich na... rozwiń
Avatar
Gość / 8 listopada 2017 o 13:37
0
Poproszę broszę!
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 20:19
0
Panie wojewodo bzdury Pan opowiada. Fala zwolnień w oświacie przyjdzie za dwa lata z chwilą wygaśnięcia ostatniego rocznika gimnazjum.
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 19:22
0
Wycie komuchów - bezcenne :) Tak trzymać PISiaki!
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 17:44
0
w 2015 r. w wyborach paralentarnych prezes ZNP Broniarz startował z list Zjednoczonej Lewicy, która postulowała w swym progremie likwidacje gimnazju,m. ZNP jest dwulicowe, obłudne i zakkłamane. Pis powinno zlikwidowac ten relikt PRL
Avatar
Belfer / 7 listopada 2017 o 17:42
0
Śr.. ą muchy idzie wiosna będzie lepiej trawka rosła. To byłem ja Jarząbek
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 17:28
0
deforma edukacji
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 16:24
0
Reforma każdej dziedziny życia, którą zarządzają peeselowcy mus się skończyć klęską. Oni są jak koń trojański, a w dodatku wolą prywatę niż państwo. Prawie wszyscy dyrektorzy szkół są z rozdania PSL-u.
Avatar
henio / 7 listopada 2017 o 16:08
0
a ta obok z broszką to chyba z PiS
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 16:04
+1
ZNP jak PO. Najpierw powinni ustalić, czy są za czy przeciw. Teraz PO jest aż za bardzo za 500+, a ZNP pokochało wcześniej wykpione przez siebie gimnazja. Obie organizacje są niepoważne, bez woli współpracy, bo ich racja jest "racniejsza". Dobrze, że przytoczyli towarzysze z ZNP, ilu to nauczycieli i pracowników NIEPEDAGOGICZNYCH zwolniono. Od kiedy ich troska sięga poza własnych związkowcych nauczycieli?! Niewątpliwie zastanawia fakt braku danych, ilu to nauczycieli zatrudniono? Niby inteligentni ludzie, a w domowym budżecie wyszczególnili tylko pozycję wydatki. A dochody to gdzie? Wiadomo, że rozwiazujac Gimnazjum nr 6 w Chełmie i powołujac w tym samym budynku szkołę 8mio klasową SP nr 11. Ci sami nauczyciele zostają z powrotem zatrudnieni plus na dodatkowe dwie klasy. No, ale OCZYWIŚCIE zwiazek tego nie panimaje. I tylko w ich umyśle pozostaje zapis zwolnieni. Rozumiem, że tegoroczni absolwenci w żadnej lubelskiej szkole nie znaleźli zatrudnienia. A jeżeli jest chociaż jedna taka osoba, to sorry, ale wowczas ZNP udowodni swe lisowe bezgłowie. No i ta troska o nauczycieli drzymałów. A ilu musiało ganiać od podstawówki do gimnazjum. Ja znalem wuefistę, który działał na 4 szkoły. Za wspaniałych czasów PO-ZSL. Warto zebrać te dane i rzucić nimimw twarz towarzysza z ZNP.
ZNP jak PO. Najpierw powinni ustalić, czy są za czy przeciw. Teraz PO jest aż za bardzo za 500+, a ZNP pokochało wcześniej wykpione przez siebie gimnazja. Obie organizacje są niepoważne, bez woli współpracy, bo ich racja jest "racniejsza". Dobrze, że przytoczyli towarzysze z ZNP, ilu to nauczycieli i pracowników NIEPEDAGOGICZNYCH zwolniono. Od kiedy ich troska sięga poza własnych związkowcych nauczycieli?! Niewątpliwie zastanawia fakt braku danych, ilu to nauczycieli zatrudniono? Niby inteligentni ludzie, a w domowym budżecie wyszc... rozwiń
Avatar
Gość / 7 listopada 2017 o 15:59
0
Czy Pan Adam Sosnowski to osoba o której kilka lat temu w jednej z lokalnych gazet pisano o jego jeździe po alkoholu. "JEDNYM WOLNO PIĆ I JECHAĆ A DRUGIM NIE??? Myśmy w Łukowie już przerabiali taki przypadek.Ze dwa lata temu nijaki Adam S. Prezio ZNP Łuków jechał pijany Skodą złapała go policja (1,6 promila we krwi).Było dużo szumu gazety się rozpisywały jak to Sąd go ukaże, że straci pracę itp. A Tak naprawdę guzik mu zrobili. Nie stracił pracy Sąd go nie skazał, na ironię losu dalej jest preziem ZNP, bo to Chyba chluba Łukowskich nauczycieli???.Chore społeczeństwo i chore sądy. Pijacy zawsze będą górą. Nie ma sprawiedliwości w naszym kraju. O honoże już nie wspomnę. TRAMPEK 2011-09-13 09:21 0 0 Do Trampka O jakim ty honorze mówisz?/.Jeżeli chodzi o prezia ZNP Adama. S. (...) To typowy karierowicz. Na niczym sie nie zna,ale do koryta to się pcha pierwszy. Żalosny facet. Wiem bo niestety byłam członkinią ZNP. Ale to już przeszłość. Może kiedyś i inni członkowie ZNP zmądrzeją i nie będą ze swoich składek utrzymywać klakierów i cwaniaków. Szkoda kasy, niech Ci działacze biorą sie za uczciwą pracę, anie żerują na naiwnosci nauczycieli. A po wódce to dostają małpiego rozumu. Piją i jadą WSTYD!!!! Julita 2011-09-13 14:18
Czy Pan Adam Sosnowski to osoba o której kilka lat temu w jednej z lokalnych gazet pisano o jego jeździe po alkoholu. "JEDNYM WOLNO PIĆ I JECHAĆ A DRUGIM NIE??? Myśmy w Łukowie już przerabiali taki przypadek.Ze dwa lata temu nijaki Adam S. Prezio ZNP Łuków jechał pijany Skodą złapała go policja (1,6 promila we krwi).Było dużo szumu gazety się rozpisywały jak to Sąd go ukaże, że straci pracę itp. A Tak naprawdę guzik mu zrobili. Nie stracił pracy Sąd go nie skazał, na ironię losu dalej jest preziem ZNP, bo to Chyba chluba Łukowskich na... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 0

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 2 0

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 10 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 9

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 17 16

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 2 4

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 13 8

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 66 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!