Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 lipca 2019 r.
12:35

Zaskoczenie wynikami matur w lubelskich technikach. To szkoły, które coraz częściej wybiera najbardziej uzdolniona młodzież

27 24 A A

Uczniowie techników z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki matur. W tym roku pobili kolejne rekordy. Wszystko dlatego, że ten typ szkół coraz częściej wybiera najbardziej uzdolniona młodzież.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Egzamin maturalny tradycyjnie już pokazuje duże dysproporcje między poziomem wiedzy, jaką zdobyli absolwenci liceów ogólnokształcących i techników. Podczas, gdy pierwsi z nich w tym roku otrzymywali średnio 55 proc. z podstawowego języka polskiego, 74 proc. z podstawowego angielskiego i 64 proc. z matematyki to dla drugich było to odpowiednio – 44 proc., 59 proc. i 49 proc. To jednak wynik średni, bo uczniowie poszczególnych techników mogą poszczycić się wynikami znacznie lepszymi niż zdobyty przez ich kolegów we wszystkich tego typu szkołach, a nawet znacznie lepszy niż w większości ogólniaków.

Lepiej niż w LO

W Technikum nr 2 w Lubartowie tegoroczną maturę z języka polskiego pisemnego zdano na 51 proc., z matematyki na 60 proc, a z języka angielskiego aż na 78 proc.

W Technikum Ekonomicznym działającym w ramach Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów w Lublinie maturzyści zdobyli na poziomie podstawowym z języka polskiego – 46,8 proc., matematyki – 62,8 proc., a z języka angielskiego – 71,6 proc.

– Jesteśmy zadowoleni z wyników, są lepsze, niż w tamtym roku. Na 230 osób matury nie zdały tylko 4, kilka osób ma poprawki – mówi Elżbieta Sękowska, dyrektor Zespół Szkół Nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie.

Kolejne rekordy

Bardzo wysoka zdawalność w technikach jest rzeczą, która w tym roku wszystkich zaskoczyła. W ubiegłym roku najwyższą zdawalnością matury wśród lubelskich techników poszczycić mogło się Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 roku (97 proc.), Zespół Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie Technikum Ekonomiczno-Handlowe (93 proc.) oraz Technikum Ekonomiczne (91 proc.). W tym roku rekordy te pobito. Absolwenci Technikum Elektronicznego zdali na 99,4 proc., a Technikum Samochodowego w ramach Zespołu Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego w Lublinie na 92,9 proc. 

Nie tylko Lublin

Doskonałe wyniki mają także technika w całym województwie lubelskim. Technikum Zawodowe nr 2 w Lubartowie – 91 proc., Technikum Leśne im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Biłgoraju i Technikum nr 3 w Łukowie – po 89 proc., Technikum Ekonomiczne nr 3 w Chełmie i technikum Budowlane w Biłgoraju – po 87 proc., Technikum ochrony Środowiska w Zwierzyńcu – 85 proc.

– W tym roku mówimy o wyniku naprawdę wyjątkowym – przyznaje Elżbieta Hanc, dyrektor lubelskiego „Elektronika”. – Chwalimy się 100-procentową zdawalnością egzaminu pisemnego. Mamy tylko jedną poprawkę z ustnego egzaminu z języka angielskiego. To świadczy o tym, że reprezentujemy naprawdę wysoki poziom nauczania. Trzeba też wziąć pod uwagę, że nasi uczniowie oprócz wiedzy ogólnokształcącej, którą wykazują się na maturze mają także egzaminy zawodowe. Do obu egzaminów przygotowują się jednocześnie. Najdobitniej świadczy to ich wyjątkowych możliwościach.

– W tej chwili mówimy o zdawalności na poziomie 92,9 proc., ale po sesji poprawkowej iczymy na zdawalność stuprocentową- mówi Agnieszka Matysiewicz, wicedyrektor lubelskiej „Samochodówki”.

Czterech na jedno miejsce

Wszystko to sprawia, że technika cieszą się coraz większą popularnością.

– W niektórych klasach techników mieliśmy w tegorocznej rekrutacji po trzech kandydatów na jedno miejsce. W ubiegłym roku po dwóch – mówi dyrektor Elżbieta Sękowska. – Sprawiło to też, że znacznie wzrósł próg punktowy, który gwarantował dostanie się do szkoły. Tym razem było to 140 punktów, a mamy uczniów nawet ze 176 punktami. Z takim wynikiem mogliby dostać się do najbardziej prestiżowych liceów ogólnokształcących, ale są u nas i wcale nie myślą o zmianie szkoły.

– W tym roku o miejsce w klasie przygotowującej do zdobycia tytułu teleinformatyka mieliśmy cztery osoby na jedno miejsce. Progi były dosyć wysokie. Elektronik 146 punkty a teleinformatyk 143 pkt. Z niższymi można dostać się do wielu ogólniaków – przyznaje Hanc.

Wyniki techników z Lublina

Zdawalność egzaminu maturalnego w technikach prowadzonych przez Miasto Lublin.

Odsetek sukcesów (zdawalność) dotyczy zdających, którzy przystąpili pierwszy raz do matury ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym w maju 2019 r.

Szkoła

Liczba zdających wszystkie przedmioty obowiązkowe

Odsetek sukcesów (zdawalność w %)

Polska

64 056

70,5

woj. lubelskie

3 546

67,8

Lublin

1 189

82

1.

Technikum Budowlane w Zespole Szkół Budowlanych

32

41

2.

Technikum Budowlano-Geodezyjne w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji

139

92

 3.

Technikum Chemiczne w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego

72

89

4.

Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół Ekonomicznych

118

87

5.

Technikum Ekonomiczno-Handlowe w Zespole Szkół nr 1

136

91

6.

Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych

171

99

7.

Technikum Energetyczno-Informatyczne w Zespole Szkół Energetycznych

95

76

8.

Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w Zespole Szkół nr 5

78

82

9.

Technikum Mechaniczne w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego

31

81

10.

Technikum Przemysłu Spożywczego w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego

35

37

Matura 2019 - wyniki we wszystkich szkołach woj. lubelskiego

e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Absolwent ZSEL / 16 lipca 2019 o 13:43
+22
Urodziłem się w 1986 roku i należałem do pierwszego rocznika, który został objęty tą nieszczęsna reformą z gimnazjami. Pamiętam jak nauczyciele w III klasie dziwili mi się, że idę do Elektronika na Wojciechowską. Byłem bardzo dobrym uczniem i bez problemu dostałbym się i skończył Staszica, Zamoja czy też Unię. A technika były wtedy szmacone niesamowicie, wiele osób błędnie twierdziło, że to szkoły dla tępaków. Nic bardziej mylnego. Na Wojciechowskiej spędziłem 4 fajne lata z super kadrą pedagogiczną. Maturę zdałem bardzo dobrze. A na studiach zauważyłem już, że ludzie dowiadując się gdzie kończyłem szkołę średnią traktowali mnie i rozmawiali na zupełnie innym, wyższym poziomie. I tak jest do dzisiaj a jestem po 30. Wybór technikum uważam za jedną z najlepszych moich życiowych decyzji. Dzisiaj wybrałbym tak samo...
Urodziłem się w 1986 roku i należałem do pierwszego rocznika, który został objęty tą nieszczęsna reformą z gimnazjami. Pamiętam jak nauczyciele w III klasie dziwili mi się, że idę do Elektronika na Wojciechowską. Byłem bardzo dobrym uczniem i bez problemu dostałbym się i skończył Staszica, Zamoja czy też Unię. A technika były wtedy szmacone niesamowicie, wiele osób błędnie twierdziło, że to szkoły dla tępaków. Nic bardziej mylnego. Na Wojciechowskiej spędziłem 4 fajne lata z super kadrą pedagogiczną. Maturę zdałem bardzo dobrze. A na studiac... rozwiń
Avatar
BoE / 16 lipca 2019 o 14:00
+20
TECHNIKA powinny być oczkiem w głowie systemu edukacji. To właśnie na absolwentach techników - przyszłych inżynierach opiera się rozwój przemysłu czyli gospodarki. Generowanie nieproduktywnych magistrów od lepienia bałwana powinno być zabronione.
Avatar
Profesor_PolLub / 16 lipca 2019 o 14:22
+12
Absolwenci techników powinni mieć preferencje przy przyjęciu na politechnikę, ewentualnie powinni trafiać od razu na II rok studiów ew. osoby po ogólniaku zanim rozpoczną studia na politechnice powinny trafiać na rok zerowy. Nie może być tak, że ktoś kto w życiu nie trzymał śrubokręta lub wiertarki jest tak samo traktowany jak absowent technikum.
 Popieram. Już nie chodzi nawet o tę wiertarkę, a o ogólne nastawienie i przygotowanie do pracy samodzielnej bądź w grupach. Absolwenci liceów w głównej mierze liczą na to, aż ktoś zrobi dane ćwiczenie (mówię tu o ćwiczeniach w grupach laboratoryjnych) za nich. Dziwią się  często  też, że w ogóle muszą robić coś (sic!) fizycznie! Technika po prostu uczą ciężkiej pracy (zazwyczaj) i już po 5 latach dają kwalifikacje zawodowe, potwierdzone państwowym egzaminem. Podczas tych egzaminów sprawdza się uczniów również pod kątem umiejętności doboru i wykorzystania niezbędnych narzędzi. A po liceum? Znajomość jezyka polskiego, czy liczenia mogę sprawdzić bez wglądu do matury. Liczą się umiejętności komunikacyjne, a nie znajomość rozbioru zdania. Socjologów, administratywistów itp.to mamy nadmiar. Ponadto to temat na dłuższą dyskusję. Pozdrawiam 
 Popieram. Już nie chodzi nawet o tę wiertarkę, a o ogólne nastawienie i przygotowanie do pracy samodzielnej bądź w grupach. Absolwenci liceów w głównej mierze liczą na to, aż ktoś zrobi dane ćwiczenie (mówię tu o ćwiczeniach w grupach laboratoryjnych) za nich. Dziwią się  często  też, że w ogóle muszą robić coś (sic!) fizycznie! Technika po prostu uczą ciężkiej pracy (zazwyczaj) i już po 5 latach dają kwalifikacje zawodowe, potwierdzone państwowym egzaminem. Podczas tych egzaminów sprawdza się uczniów również pod kątem umieję... rozwiń
Avatar
Profesor_PolLub / 16 lipca 2019 o 14:02
+12
Od zawsze powtarzam, że należy inwestować w technika. Liczba juz samych państwowych liceów w Lublinie to 28 (nie ma 13 i 22). Do tego jeszcze kilka prywatnych. A technika? Chyba nawet nie dojdziemy do 10. I pomyśleć że do upadku komuny bylo 9 normalnych liceów - zaś te 10-12 dodano potem do zesp.szk.techn.jako alternatywa - z 2 klasami na roczniku. A teraz? Ze 40 liceów (w tym prywatne) po 6-8 klas na rocznik! I co z tego wyjdzie? Nikt już nie chce pracowac jako listonosz, księgarz, sprzedawca (chyba że studentki,aby dorobić). A kiedyś były technika ksiegarskie (u Vetterow), pocztowe, administracji państwowej (Podwale), oraz znacznie wiecej takich technicznych - ZSS-2 na Sulisławickiej, 2 technika łączności, czy profil RTV. Pozdrawiam
Od zawsze powtarzam, że należy inwestować w technika. Liczba juz samych państwowych liceów w Lublinie to 28 (nie ma 13 i 22). Do tego jeszcze kilka prywatnych. A technika? Chyba nawet nie dojdziemy do 10. I pomyśleć że do upadku komuny bylo 9 normalnych liceów - zaś te 10-12 dodano potem do zesp.szk.techn.jako alternatywa - z 2 klasami na roczniku. A teraz? Ze 40 liceów (w tym prywatne) po 6-8 klas na rocznik! I co z tego wyjdzie? Nikt już nie chce pracowac jako listonosz, księgarz, sprzedawca (chyba że studentki,aby dorobić). A kiedyś były ... rozwiń
Avatar
Profesor_PolLub / 16 lipca 2019 o 14:27
+11
Oczywiście w poprzednim komentarzu chodziło mi o kierunki  ściśle techniczne (inżynierskie), nie zaś o, wykladane również u nas, kierunki humanistyczne typu zarządzanie. Jednak kiedy na elektrotechnikę przychodzi student, który nigdy nie tworzył nic własnego, chociażby z zestawów do podstaw elektroniki, czy nawet nie korzystał z elektronarzędzi, to już sam nie wiem, co o tym wszystkim myśleć. Na marginesie powiem, że na lekcjach fizyki w liceach powinno być więcej zajęć praktycznych, oczywiście nie zaniedbując teorii, moze wtedy by coś drgnęło. Pozdrawiam.
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 12:57
+9
Do techników idą ci, co już robią coś interesującego , rozwijają coś, co ich interesuje. Do liceum trafiają zdolni, ale niestety bez "wizji" siebie...
Avatar
mgr / 16 lipca 2019 o 21:17
+7
Prawda jest taka że bystrzaki idą do liceum a drugi sort do zawoduwek i techników. Tak było jest i będzie. Taka prawda.
Kiedyś studiowałem z takimi "bystrzakami". Ani do matematyki, ani do dziewczyny, ani do sportu, ani do wiertarki, ani do piwa. Oczywiscie były wyjatki ale małe
Avatar
Waldek / 16 lipca 2019 o 14:02
+5
Dla kogo zaskoczenie, dla tego zaskoczenie
Avatar
Marek / 16 lipca 2019 o 13:39
+4
Absolwenci techników powinni mieć preferencje przy przyjęciu na politechnikę, ewentualnie powinni trafiać od razu na II rok studiów ew. osoby po ogólniaku zanim rozpoczną studia na politechnice powinny trafiać na rok zerowy. Nie może być tak, że ktoś kto w życiu nie trzymał śrubokręta lub wiertarki jest tak samo traktowany jak absowent technikum.
Avatar
K / 17 lipca 2019 o 12:48
+3
Nareszcie. Jest nadzieja że ruszy edukacyjna "produkcja" fachowców.
Ja też, ale nawet jeśli, to zakres będzie dość wąski. Niektóre technika wypadałoby przywrócić, także te bardziej humanistyczne. Wprowadzić je, z racji niepełnego wykorzystania pomieszczeń, do ZSOWł oraz liceów ogólnokształcących nr 29 i 30. Proponuję: Technikum administracji państwowej Technikum handlowe dla przyszłych sprzedawców Technikum hydrotechniczne dla przyszłych pracowników chociażby PGW Wody Polskie Może to ograniczy liczbę niepotrzebnych magistrów socjologii i administracji.
Ale jednocześnie niech ustawodawca nie wariuje z wymogami odnośnie wyższego wykształcenia na wielu stanowiskach. Dziś zrobili z tego niemalże standard, gdy tak naprawdę dobrze wykształcony technik z odpowiednią praktyką zakasuje niemal każdego magistra. Jeśli takich zmian, realnie wstecz, nie będzie, to produkcja magistrów od i do niczego będzie postępować, a fachowców nie będzie wkrótce wcale.
Ale jednocześnie niech ustawodawca nie wariuje z wymogami odnośnie wyższego wykształcenia na wielu stanowiskach. Dziś zrobili z tego niemalże standard, gdy tak naprawdę dobrze wykształcony technik z odpowiednią praktyką zakasuje niemal każdego magistra. Jeśli takich zmian, realnie wstecz, nie będzie, to produkcja magistrów od i do niczego będzie postępować, a fachowców nie będzie wkrótce wcale. rozwiń
Avatar
K / 17 lipca 2019 o 12:48
+3
Nareszcie. Jest nadzieja że ruszy edukacyjna "produkcja" fachowców.
Ja też, ale nawet jeśli, to zakres będzie dość wąski. Niektóre technika wypadałoby przywrócić, także te bardziej humanistyczne. Wprowadzić je, z racji niepełnego wykorzystania pomieszczeń, do ZSOWł oraz liceów ogólnokształcących nr 29 i 30. Proponuję: Technikum administracji państwowej Technikum handlowe dla przyszłych sprzedawców Technikum hydrotechniczne dla przyszłych pracowników chociażby PGW Wody Polskie Może to ograniczy liczbę niepotrzebnych magistrów socjologii i administracji.
Ale jednocześnie niech ustawodawca nie wariuje z wymogami odnośnie wyższego wykształcenia na wielu stanowiskach. Dziś zrobili z tego niemalże standard, gdy tak naprawdę dobrze wykształcony technik z odpowiednią praktyką zakasuje niemal każdego magistra. Jeśli takich zmian, realnie wstecz, nie będzie, to produkcja magistrów od i do niczego będzie postępować, a fachowców nie będzie wkrótce wcale.
Ale jednocześnie niech ustawodawca nie wariuje z wymogami odnośnie wyższego wykształcenia na wielu stanowiskach. Dziś zrobili z tego niemalże standard, gdy tak naprawdę dobrze wykształcony technik z odpowiednią praktyką zakasuje niemal każdego magistra. Jeśli takich zmian, realnie wstecz, nie będzie, to produkcja magistrów od i do niczego będzie postępować, a fachowców nie będzie wkrótce wcale. rozwiń
Avatar
Profesor_PolLub / 16 lipca 2019 o 23:12
+2
Nareszcie. Jest nadzieja że ruszy edukacyjna "produkcja" fachowców.
 Ja też, ale nawet jeśli, to zakres będzie dość wąski. Niektóre technika wypadałoby przywrócić, także te bardziej humanistyczne. Wprowadzić je, z racji niepełnego wykorzystania pomieszczeń, do ZSOWł oraz liceów ogólnokształcących nr 29 i 30. Proponuję: Technikum administracji państwowej Technikum handlowe dla przyszłych sprzedawców Technikum hydrotechniczne dla przyszłych pracowników chociażby PGW Wody Polskie Może to ograniczy liczbę niepotrzebnych magistrów socjologii i administracji.
 Ja też, ale nawet jeśli, to zakres będzie dość wąski. Niektóre technika wypadałoby przywrócić, także te bardziej humanistyczne. Wprowadzić je, z racji niepełnego wykorzystania pomieszczeń, do ZSOWł oraz liceów ogólnokształcących nr 29 i 30. Proponuję: Technikum administracji państwowej Technikum handlowe dla przyszłych sprzedawców Technikum hydrotechniczne dla przyszłych pracowników chociażby PGW Wody Polskie Może to ograniczy liczbę niepotrzebnych magistrów socjologii i administracji. rozwiń
Avatar
Profesor_PolLub / 16 lipca 2019 o 23:04
+2
Prawda jest taka że bystrzaki idą do liceum a drugi sort do zawoduwek i techników. Tak było jest i będzie. Taka prawda.
Kiedyś studiowałem z takimi "bystrzakami". Ani do matematyki, ani do dziewczyny, ani do sportu, ani do wiertarki, ani do piwa. Oczywiscie były wyjatki ale małe
 Mogę potwierdzić, sam jako osoba z drugiej strony katedry to zaobserwowałem (już +/- 20 lat temu). Ani do tańca, ani do różańca. Oczywiście nie sprawdzałem podejścia do towarzyskich kontaktów, a po prostu podejścia do pracy i wysiłku. 
 Mogę potwierdzić, sam jako osoba z drugiej strony katedry to zaobserwowałem (już +/- 20 lat temu). Ani do tańca, ani do różańca. Oczywiście nie sprawdzałem podejścia do towarzyskich kontaktów, a po prostu podejścia do pracy i wysiłku.  rozwiń
Avatar
And / 16 lipca 2019 o 21:34
+3
Nareszcie. Jest nadzieja że ruszy edukacyjna "produkcja" fachowców.
Avatar
Benek / 16 lipca 2019 o 21:27
-5
WRACA NORMALNOŚĆ - dość wygaszania gospodarki stadami nierobów-magistrów po lewackiej indoktrynacji kuźnią kadr pzpr.
 ... a po PZPR prostu do PiS i na wysokie stanowisko
Avatar
mgr / 16 lipca 2019 o 21:17
+7
Prawda jest taka że bystrzaki idą do liceum a drugi sort do zawoduwek i techników. Tak było jest i będzie. Taka prawda.
Kiedyś studiowałem z takimi "bystrzakami". Ani do matematyki, ani do dziewczyny, ani do sportu, ani do wiertarki, ani do piwa. Oczywiscie były wyjatki ale małe
Avatar
engineer / 16 lipca 2019 o 20:53
+3
WRACA NORMALNOŚĆ - dość wygaszania gospodarki stadami nierobów-magistrów po lewackiej indoktrynacji kuźnią kadr pzpr.
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 20:35
+2
Raczej dzieje się tak ponieważ nauczyciele w tych oto szkołach dopuszczają do matury nielicznych..... (Ukończysz szkołę niepodchodząc do matury lub oblejesz, takie są realia zawodowek itp.) stąd znakomite wyniki
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 20:06
-15
To jest zaklinanie rzeczywistości i myślenie życzeniowe. Najlepsi zawsze wybiorą liceum
Avatar
Gość / 16 lipca 2019 o 20:04
-13
Prawda jest taka że bystrzaki idą do liceum a drugi sort do zawoduwek i techników. Tak było jest i będzie. Taka prawda.
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zwłoki mężczyzny odnalezione w pustostanie. Trwa śledztwo w sprawie śmierci 45-latka

Zwłoki mężczyzny odnalezione w pustostanie. Trwa śledztwo w sprawie śmierci 45-latka 0 0

Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają jak doszło do śmierci 45-letniego mężczyzny. Zwłoki bezdomnego zostały znalezione w pustostanie u zbiegu al. Lotników Polskich i ul. Marszałka J. Piłsudskiego w Świdniku.

Avia chce podtrzymać dobrą passę, Chełmianka kontra Hutnik

Avia chce podtrzymać dobrą passę, Chełmianka kontra Hutnik 0 0

Ciekawa sobota na trzecioligowych boiskach, zwłaszcza dla kibiców z województwa lubelskiego. Większość naszych ekip gra u siebie. Avia podejmuje Podlasie Biała Podlaska (godz. 16).

Panie senatorze, gdzie jest pałac? Sławomir Sosnowski rozlicza konkurenta z obietnic wyborczych
Wybory 2019

Panie senatorze, gdzie jest pałac? Sławomir Sosnowski rozlicza konkurenta z obietnic wyborczych 0 16

Sławomir Sosnowski, były marszałek województwa lubelskiego rozlicza senatora Grzegorza Biereckiego (PiS) z niespełnionych obietnic wyborczych. Chodzi o pałac w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej.

Kierowca groził policjantom śmiercią. Nie chciał by sprawdzili czy jest pijany

Kierowca groził policjantom śmiercią. Nie chciał by sprawdzili czy jest pijany 0 0

Nie chciał aby policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości i zaczął grozić funkcjonariuszom pozbawieniem życia i zdrowia. 34-letni kierowca z powiatu kraśnickiego stanie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 3 lat więzienia.

Na te studia decydują się najczęściej ludzie z powołaniem. Lubelska weterynaria ma 75 lat
Magazyn

Na te studia decydują się najczęściej ludzie z powołaniem. Lubelska weterynaria ma 75 lat 0 3

75 lat Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Rozmowa z dziekanem, prof. dr hab. Andrzejem Wernickim.

Prawica: "Jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem". Miasto odpowiada, że stworzyło nowe wydarzenie

Prawica: "Jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem". Miasto odpowiada, że stworzyło nowe wydarzenie 1 7

Radni Zjednoczonej Prawicy krytykują zmienioną formułę Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W ubiegłym roku trwał on tydzień, a tegoroczna edycja zamknie się w jeden wieczór. Jednak, miasto tłumaczy, że tegoroczny festiwal nie jest kontynuacją tego ubiegłorocznego.

Historycznie na Arenie Lublin. Legiony rzymskie walczyły z barbarzyńcami [ZDJĘCIA]
galeria

Historycznie na Arenie Lublin. Legiony rzymskie walczyły z barbarzyńcami [ZDJĘCIA] 17 13

Były nie tylko obrady i dyskusje, przegląd filmowy i targi książki. Wczoraj, na zakończenie XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w Lublinie na miejskim stadionie został wystawiony spektakl historyczny "Bogowie Wojny". To największy w Polsce Spektakl Rekonstrukcji Historycznych.

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny [zdjęcia]
galeria

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny [zdjęcia] 0 9

W rozegranym w 40-rocznicę założenia klubu z Łęcznej  Górnik pokonał u siebie Gryfa Wejherowo 1:0. Mecz z outsiderem tabeli nie był dla „zielono-czarnych” łatwym spotkaniem tym bardziej, że Leandro i spółka przez ponad 30 minut grali w osłabieniu

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję
film

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję 5 3

Tylko do końca września Dariusz Oleński kieruje szpitalem w Białej Podlaskiej. Już jakiś czas temu było wiadomo, że złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora. W placówce jednak zostanie. W piątek żegnał się z załogą, a ta składała mu podziękowania.

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym
22 września 2019, 10:00

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym 0 5

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zapraszają na XXI Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę, 22 września o godz. 10 przy oddziale Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54).

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat
Magazyn

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat 0 0

Jean Bos ugotował dla 300 historyków 3 dania z czasów renesansu. Receptury opracował prof. Jarosław Dumanowski, znawca literatury staropolskiej. Rekonstrukcja stołu z czasów Jadwigi i Jagiełły uświetniła jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zwołany do Lublina w 450 rocznicę Unii Polsko-Litewskiej.

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło
film

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło 6 15

Nie da się odzyskać danych z uszkodzonej płyty będącej dowodem w sprawie wypadku rządowej kolumny Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu - poinformowali sąd eksperci z Biura Ekspertyz Sądowych z Lublina, którzy zbadali płytę.

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim
Alarm 24

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim 9 6

W Szpitalu Powiatowym w Lubartowie wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Neurologiczny. Na tym oddziale oraz na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym obowiązuje też zakaz odwiedzin. Na pozostałych oddziałach odwiedziny należy ograniczyć do minimum.

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym
22 września 2019, 11:00

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym 0 0

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu "Wokół zdrowia z Botanikiem". 22 września o godz. 11 w Ogrodzie Botanicznym UMCS rozpocznie się wydarzenie promujące wykorzystanie naturalnych produktów w poprawie kondycji ciała i ducha.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia]
galeria
film

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia] 52 23

Międzynarodowy "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" nie ominął Puław. Przed Urzędem Miasta zebrała się kilkunastoosobowa grupa uczniów, którzy nawoływali m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i całkowitego zrezygnowania z węgla, jako paliwa energetycznego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.