Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

23 grudnia 2019 r.
7:53

Żegnaj szkoło! Przez najbliższy miesiąc uczniowie spędzą w ławkach tylko kilka dni

6 34 A A

Ten rok szkolny nie rozpieszcza uczniów nadmiarem przedłużonych weekendów. 1 listopada wypadał w piątek. Podobnie będzie z 1 maja. Za to teraz dzieci mogą korzystać z wyjątkowo długiej laby. W ciągu najbliższego miesiąca spędzą w ławkach zaledwie kilka dni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przed świętami ze szkołą uczniowie pożegnali się już w piątek. Ale w wielu placówkach nauka zakończyła się jednak naprawdę już w środę. – W czwartek było wyjście do kina, a w piątek tylko dwie lekcje i klasowa wigilia – mówi mama siódmoklasisty z lubelskiego Czechowa.

– W czwartek pojechali na wycieczkę do fabryki bombek, a w piątek mieli jasełka i szkolną wigilię – dodaje mama trzecioklasisty z Zamościa.

Dziś oficjalnie rozpoczyna się świąteczna przerwa. Najbliższym dniem, w który uczniowie mogą przyjść do szkoły, jest więc czwartek, 2 stycznia. Ale w większości szkół tak się nie stanie. W Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. Gen. Franciszka Kleberga w Lublinie wolny będzie też 2 i 3 stycznia. Podobnie będzie w Szkole Podstawowej nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980 w Lublinie, w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie czy w XXVII LO im. Zesłańców Sybiru w Lublinie. Wszystko odbywa się zgodnie z prawem, bo dyrektorzy poszczególnych szkół mogą sami określać dodatkowe dni wolne w trakcie trwania roku szkolnego. W szkołach podstawowych może być ich 6, a w liceach aż 10.

– Mam dwoje dzieci w dwóch szkołach. Jedno ma dodatkowy wolny czwartek i piątek po nowym roku, a drugie – tylko czwartek. Żeby było sprawiedliwie, oboje zostaną w domu – śmieje się mama ósmoklasisty i ucznia technikum. – Młodszy nic nie straci, bo stopnie są już wystawione.

Wszystko dlatego, że ze względu na ferie rady pedagogiczne w wielu szkołach zaplanowano już na 3 stycznia. W większości placówek wystawione są już więc nie tylko przewidywane, ale i ostateczne stopnie na pierwsze półrocze.

– Kalendarz roku szkolnego tak się ułożył, że stopnie trzeba było wystawiać wcześniej niż zwykle. W tamtym roku ferie rozpoczęły się w połowie lutego i do tego czasu dzieci ciężko pracowały.

W tym roku ostatnie sprawdziany robiłem w ubiegłym tygodniu. Już są sprawdzone, a stopnie wystawione – przyznaje anglista z jednej z lubelskich podstawówek. – Nawet ci, co chcieli poprawić oceny, już zdążyli to zrobić.

Wielu uczniów przyjdzie więc do szkół po zimowej przerwie dopiero 7 stycznia, czyli po 17 dniach wolnych. Przy książkach spędzą zaledwie cztery dni, bo już 13 stycznia rozpoczynają się dwutygodniowe ferie. Nie wszystkim „grozi” jednak tydzień nauki, np. w lubelskim ZSCiPS wolny będzie też 10 stycznia. Po zimowych wakacjach uczniowie pojawią się w szkołach 27 stycznia.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TAKIE BĘDĄ RZECZYPOSPOLITE... / 23 grudnia 2019 r. o 09:03
OD WAKACJI SIĘ MOCNO SPOCILI - MUSZĄ NABRAC SIL PRZED KOLEJNYMI STRAJKAMI
Avatar
niebyle / 23 grudnia 2019 r. o 09:38
No tak narodzie katolicki!!!. Wylejcie wiadro hejtu na nauczycieli. Bardzo to po chrześcijańsku - szczególnie fajnie to wygląda przed świętami. Nie wiecie NIC o pracy w szkole (szczególnie po deformie Zalewskiej). SPOKOJNYCH ŚWIĄT
Avatar
Jk / 23 grudnia 2019 r. o 15:42
Za takie g....ne pieniądze nauczyciele w ogóle nie powinni uczyć
 I nie uczą 
Avatar
Wera / 23 grudnia 2019 r. o 11:32
Za takie g....ne pieniądze nauczyciele w ogóle nie powinni uczyć
Avatar
naiwny / 23 grudnia 2019 r. o 09:02
Nauczyciele są zapewne na urlopach bezpłatnych.
Avatar
Profesjonalna baba zielna / 23 grudnia 2019 r. o 11:36
Ile zarabiają nauczyciele w innych krajach? Z raportu Education at Glance 2019 opublikowanego przez Organizacje Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że polscy nauczyciele są na 6 miejscu od końca pod względem wysokości zarobków w Europie. Po 15 latach pracy pedagog w Polsce zarabia około 26 428 USD rocznie. Średnie zarobki nauczyciela z takim stażem w Unii Europejskiej to 44 857 USD. Oznacza to, że polski nauczyciel zarabia zaledwie 59 proc. średniego wynagrodzenia w UE. Najwięcej, bo aż 108 624 USD zarabiają nauczyciele w Luksemburgu. Na drugim miejscu są Niemcy, gdzie średnie zarobki wynoszą 74 486 USD. Najgorzej opłacani nauczyciele w Europie pochodzą z Litwy i Węgier. Ich zarobki to odpowiednio 21 084 USD i 21 090 USD rocznie.
Ile zarabiają nauczyciele w innych krajach? Z raportu Education at Glance 2019 opublikowanego przez Organizacje Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że polscy nauczyciele są na 6 miejscu od końca pod względem wysokości zarobków w Europie. Po 15 latach pracy pedagog w Polsce zarabia około 26 428 USD rocznie. Średnie zarobki nauczyciela z takim stażem w Unii Europejskiej to 44 857 USD. Oznacza to, że polski nauczyciel zarabia zaledwie 59 proc. średniego wynagrodzenia w UE. Najwięcej, bo aż 108 624 USD zarabiają nauczyciele w Luksem... rozwiń
Avatar
Bykx / 23 grudnia 2019 r. o 14:14
Z daleka trzymać się od pracy w szkołach. Tam nic dobrego nie ma oprócz bólu głowy i nędznego wynagrodzenia. Kto tam jeszcze w tych szkołach pracuje za tą jalmuzne? Chyba dla idei? Bo kto ma trochę godności i szacunku do siebie to że szkoly dawno już uciekł. Atmosfera fatalna. Nauczyciele to najmniej solidarna grupa zawodowa. Zero jedności. Strajk włoski? Gdzie? Jak dalej ci nauczyciele jeżdżą na wycieczki i robią jakieś konkursy. Cyrk i dramat. Tak było, jest i będzie bo nauczyciele nie chcą lepiej zarabiać i mieć lepszych warunków pracy bo nie potrafią wywalczyć konsekwentnie tego co powinno mieć jak inne grupy zawodowe.
Z daleka trzymać się od pracy w szkołach. Tam nic dobrego nie ma oprócz bólu głowy i nędznego wynagrodzenia. Kto tam jeszcze w tych szkołach pracuje za tą jalmuzne? Chyba dla idei? Bo kto ma trochę godności i szacunku do siebie to że szkoly dawno już uciekł. Atmosfera fatalna. Nauczyciele to najmniej solidarna grupa zawodowa. Zero jedności. Strajk włoski? Gdzie? Jak dalej ci nauczyciele jeżdżą na wycieczki i robią jakieś konkursy. Cyrk i dramat. Tak było, jest i będzie bo nauczyciele nie chcą lepiej zarabiać i mieć lepszych warunków pracy bo... rozwiń
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 08:15
Nie znam innego zawodu w którym byłoby tyle dni wolnych od pracy - w sumie z wakacjami to prawie 3 miesiące wolnego.
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 08:53
OBIBOKI!!!!!
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 08:45
Nauczyciele wiecznie pokrzywdzeni, 16 dni wolnego, 4 do szkoły, 17 dni wolnego, krótsze lekcje przed świętami, wycieczki, jasełka, kino wszystko za darmo i jeszcze marudza jak to im zle
Avatar
Ewkamarchewka / 25 grudnia 2019 r. o 16:12
Z daleka trzymać się od pracy w szkołach. Tam nic dobrego nie ma oprócz bólu głowy i nędznego wynagrodzenia. Kto tam jeszcze w tych szkołach pracuje za tą jalmuzne? Chyba dla idei? Bo kto ma trochę godności i szacunku do siebie to że szkoly dawno już uciekł. Atmosfera fatalna. Nauczyciele to najmniej solidarna grupa zawodowa. Zero jedności. Strajk włoski? Gdzie? Jak dalej ci nauczyciele jeżdżą na wycieczki i robią jakieś konkursy. Cyrk i dramat. Tak było, jest i będzie bo nauczyciele nie chcą lepiej zarabiać i mieć lepszych warunków pracy bo nie potrafią wywalczyć konsekwentnie tego co powinno mieć jak inne grupy zawodowe.
 Dokładnie tak. Solidarność to coś, co wśród nauczycieli nie istnieje, a większość dyrektorów szkół ciężko pracuje, żeby zniszczyć resztki sympatii między nimi. Mądrzy nauczyciele powinni na półrocznych wywiadówkach ogłosić, że rezygnują z dobrodziejstwa "fundowanych przez rodziców" wyjazdów na wycieczki, wyjścia do kina czy teatru. Niech rodzice oddczują w swoich portfelach ten zaoszczędzony grosz i wykorzystają go, zabierając dziecko na wycieczkę rodzinną.
 Dokładnie tak. Solidarność to coś, co wśród nauczycieli nie istnieje, a większość dyrektorów szkół ciężko pracuje, żeby zniszczyć resztki sympatii między nimi. Mądrzy nauczyciele powinni na półrocznych wywiadówkach ogłosić, że rezygnują z dobrodziejstwa "fundowanych przez rodziców" wyjazdów na wycieczki, wyjścia do kina czy teatru. Niech rodzice oddczują w swoich portfelach ten zaoszczędzony grosz i wykorzystają go, zabierając dziecko na wycieczkę rodzinną. rozwiń
Avatar
ggg / 25 grudnia 2019 r. o 16:03
Super, po co maja te biedne dzieci chodzic do szkoly, nauczyciele chca odpoczac. Od wakacji troche czasu minęło.  O ile mi wiadomo to prowadzili jakis tam strajk wloski, mieli do kina nie chodzic..w autosie bedzie luzniej, glonojady nie beda jezdzic. Ja niestety pracuje. Nie zostalam nauczycielem
 Gdybyście zapomnieli, to nie nauczyciele układają kalendarz i wyznaczają dni wolne. Gdyby nie decyzja posłów o wolnym w 3 Króli, dzieciaki wróciłyby do szkoły 2 stycznia. Też nie na długo, bo z kaledarza szkolnego (decyzja MEN) wynika, że tym razem nasze województwo rozpoczyna ferie najwcześniej. Gdyby uczniowie nie mieli ferii w styczniu, te dwa wolne tygodnie byłyby w lutym, i chcieć czy nie chcieć nauczycieli nie ma tu nic do rzeczy.
 Gdybyście zapomnieli, to nie nauczyciele układają kalendarz i wyznaczają dni wolne. Gdyby nie decyzja posłów o wolnym w 3 Króli, dzieciaki wróciłyby do szkoły 2 stycznia. Też nie na długo, bo z kaledarza szkolnego (decyzja MEN) wynika, że tym razem nasze województwo rozpoczyna ferie najwcześniej. Gdyby uczniowie nie mieli ferii w styczniu, te dwa wolne tygodnie byłyby w lutym, i chcieć czy nie chcieć nauczycieli nie ma tu nic do rzeczy. rozwiń
Avatar
Lecho / 24 grudnia 2019 r. o 00:04
Hahahaha do usmialam się szczerze . Jasełka "za darmo" a czy kto je jasełka przygotowuje ? To są miesiące ciężkiej pracy z dziećmi . Praca nauczyciela to bardzo ciężka praca , obciążająca psychicznie ,bardzo odpowiedzialna . Praca nauczyciela to nie tylko " siedzenie "w szkole i dni wolne.to ogrom pracy . Nauczyciel zabiera pracę do domu i poświęca swój wolny czas na sprawdzanie klasówek,przygotowywanie materialow, na przygotowywanie lekcji o zajęć . Nauczyciel to osoba która spędza z Twoim dzieckiem czas,uczy go tego czego Ty pewnie nie będziesz w stanie go nauczyć.wiec szanuj i okaz trochę zrozumienia... Jest taka obelga : " obyś cudze dzieci uczył" ..nauczyciel to najtrudniejszy zawód świata ,najtrudniejszy a najmniej szanowany .smutne
 Dobrze, że adwokat, radca prawny nie zabiera pracy do domu, bo nie musi się przygotować do rozprawy,  aplikant radcowski lub adwokacki (naprawdę za psie pieniądze, dodatkowo musi się uczyć-bez gwarancji zatrudnienia po zdaniu egzaminu), księgowa by po godzinach pracy w domu rozliczać podatki. A propos jakie prace domowe sprawdza wuefista albo Pani od muzyki? 
 Dobrze, że adwokat, radca prawny nie zabiera pracy do domu, bo nie musi się przygotować do rozprawy,  aplikant radcowski lub adwokacki (naprawdę za psie pieniądze, dodatkowo musi się uczyć-bez gwarancji zatrudnienia po zdaniu egzaminu), księgowa by po godzinach pracy w domu rozliczać podatki. A propos jakie prace domowe sprawdza wuefista albo Pani od muzyki?  rozwiń
Avatar
Mm / 23 grudnia 2019 r. o 23:41
Kolejny artykuł o tych biednych, przepracowanych nauczycielach
Avatar
K / 23 grudnia 2019 r. o 20:58
No tak narodzie katolicki!!!. Wylejcie wiadro hejtu na nauczycieli.  Bardzo to po chrześcijańsku - szczególnie fajnie to wygląda przed świętami. Nie wiecie NIC o pracy w szkole (szczególnie po deformie Zalewskiej). SPOKOJNYCH ŚWIĄT
 Ty nauczyciel wez sie za sprawdzanie klasowek bo po nocy bedziesz musial siedziec
Avatar
Rodzic / 23 grudnia 2019 r. o 20:54
Nauczyciele wiecznie pokrzywdzeni, 16 dni wolnego, 4 do szkoły, 17 dni wolnego, krótsze lekcje przed świętami, wycieczki, jasełka, kino wszystko za darmo i jeszcze marudza jak to im zle[/quote] Jak będziesz nauczycielem to zrozumiesz. Byłem kilka lat. Nigdy więcej. Sami sobie uczcie.
Hej nauczycielki żebyście się przypadkiem nie przemeczyli na odpisywanie na komentarze tak jak w szkole podczas darmowych wycieczek za pieniądze waszych podopiecznych, fajnie się jeździ na darmowe wycieczki, nie?
Czy ktoś Ci broni jeździć na te wycieczki jako opiekun? Za darmo? Czy ktoś z nauczycieli wypomina ci delegacje, na którym byczysz się za nie swoje? [quote]to dlaczego nie chcecie pracowac po 8h dziennie wtedy byłby czas na sprawdzanie klasówek,przygotowanie materiału ale to najtrudniejszy zawód na swiecie to w domu musicie siedziec w du...pach sie poprzewracało
Przeciez żaden rzad się na to nigdy nie zgodzi. To byłby dramat dla budżetu. Najpierw pomyśl potem hejtuj.
 Jezdzilam na wycieczki jako opiekun i zawsze placilam za siebie, za to pani nauczycielka nie. Dodatkowo wziela swoja corke za ktora tez nie zaplacila. Okazalo sie ze ja bylam uczestnikiem wycieczki a 10 letnia córka nauczycielki opiekunem
 Jezdzilam na wycieczki jako opiekun i zawsze placilam za siebie, za to pani nauczycielka nie. Dodatkowo wziela swoja corke za ktora tez nie zaplacila. Okazalo sie ze ja bylam uczestnikiem wycieczki a 10 letnia córka nauczycielki opiekunem rozwiń
Avatar
Gość / 23 grudnia 2019 r. o 16:22
To dlaczego nauczyciele nie wyjadą do innych państw UE, wielu fachowców lub specjalistów już tak zrobiło, a Ci którzy zostali nie oczekują w PL takiego samego wynagrodzenia jak na zachodzie UE. Pewnie trzeba znać przynajmniej jeden język obcy ...
Avatar
Wychowawczyni / 23 grudnia 2019 r. o 16:06
Za takie g....ne pieniądze nauczyciele w ogóle nie powinni uczyć
I nie uczą
 Może twoje dziecko to tępak do potęgi n ? 
Avatar
Jj / 23 grudnia 2019 r. o 15:43
Z daleka trzymać się od pracy w szkołach. Tam nic dobrego nie ma oprócz bólu głowy i nędznego wynagrodzenia. Kto tam jeszcze w tych szkołach pracuje za tą jalmuzne? Chyba dla idei? Bo kto ma trochę godności i szacunku do siebie to że szkoly dawno już uciekł. Atmosfera fatalna. Nauczyciele to najmniej solidarna grupa zawodowa. Zero jedności. Strajk włoski? Gdzie? Jak dalej ci nauczyciele jeżdżą na wycieczki i robią jakieś konkursy. Cyrk i dramat. Tak było, jest i będzie bo nauczyciele nie chcą lepiej zarabiać i mieć lepszych warunków pracy bo nie potrafią wywalczyć konsekwentnie tego co powinno mieć jak inne grupy zawodowe.
 Nauczyciele sa wysmarowani wazelina, wchodza w tylek kazdej wladzy
 Nauczyciele sa wysmarowani wazelina, wchodza w tylek kazdej wladzy rozwiń
Avatar
Jk / 23 grudnia 2019 r. o 15:42
Za takie g....ne pieniądze nauczyciele w ogóle nie powinni uczyć
 I nie uczą