Jest już wstępna lista projektów, które będą walczyły o głosy w budżecie obywatelskim w Hrubieszowie. Ważą się losy pomysłu odrzuconego z powodów formalnych. Głosowanie zaczyna się 7 października.
Do piątku mają czas pomysłodawcy organizacji Akademii Młodych Orłów III by odwołać się od decyzji zespołu oceniającego projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020.
– To by była kontynuacja zajęć organizowanych juz w ramach poprzednich edycji budżetu. Projekt został odrzucony z powody niedopełnienia formalności – tłumaczy Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa i przewodniczący zespołu ds. budżetu obywatelskiego.
W spornym projekcie chodzi o organizację zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży z terenu miasta. Jeśli organizatorzy odwołają się skutecznie i Akademia trafi na listę projektów walczących o głosy będzie ich w sumie jedenaście.
– Kilka projektów, podobnie jak Akademia, to kontynuacja pomysłów już realizowanych w ramach BO. Na przykład monitoring. Występują o niego autorzy dwóch projektów: chodzi o instalacje kamer na ulicach w śródmieściu Hrubieszowa i montaż systemu na terenie ośrodka sportu i rekreacji – wylicza przewodniczący dziesięcioosobowego zespołu, który weryfikował pomysły.
Jak zauważają urzędnicy ilość zgłaszanych projektów jest co roku podobna. O środki z BO walczą miejskie instytucje. Hrubieszowski Dom Kultury chce wydać 25 tysięcy na ratowanie zabytków i promocje rzemiosła tkackiego doposażając swoją pracownię w historyczne kołowrotki, kądziele i snowalnice. Miejska Biblioteka Publiczna liczy na 25 tysięcy by wydać je na ksiązki drukowane dużymi czcionkami, audiobooki i organizację spotkań z ciekawymi ludźmi. SP nr 1 startuje w budżecie z pomysłem na stworzenie ogólnodostępnego centrum multimedialnego. Za 25 tysięcy chce kupić sprzęt i prowadzić szkolenia. SP nr 2 za taką kwotę chce organizować laboratorium językowe. A SP nr 3 myśli o zorganizowaniu w swoim sąsiedztwie placu manewrowego i mini miasteczka ruchu drogowego. Przedszkolaki i uczniowie podstawówek byli by tu „przygotowywani do bezpiecznego korzystania z dróg”.
– Nowością zgłoszoną przez jednego z mieszkańców jest pomysł na stworzenie dwuczęściowej zielonej mobilnej wyspy – dodaje Paweł Wojciechowski.
Za 16 i pół tysiąca autor projektu chce by na Rynku i deptaku w Hrubieszowie pojawiła się dwuczęściowa konstrukcja składająca się z altany, z ławkami i pergolą obrośniętą roślinami w donicach.
Oficjalna lista projektów na które zagłosują mieszkańcy pojawi się 4 października. Głosowanie mieszkańców od 7 do 25 października, wyniki – 29 października. Obywatele mają do wydania w sumie 100 tysięcy złotych.