Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2019

10 października 2019 r.
21:29

Kampania stała się plebiscytem "za" lub "przeciw" rządowi

Rozmowa z dr Wojciechem Magusiem, politologiem i medioznawcą z UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W niedzielę wybierzemy nowych posłów i senatorów. Według sondaży pewne zwycięstwo odniesie Prawo i Sprawiedliwość.

- Badania sondażowe od wielu miesięcy wskazują na dużą przewagę PiS nad ugrupowaniami opozycyjnymi. Ten miarodajny „sondaż”, jakim były majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, potwierdził dominującą pozycję tej partii na scenie politycznej. Te wyniki mogą być w pewnym sensie zaskoczeniem z racji tego, że każda władza się zużywa, a po czterech latach PiS utrzymał dobrą pozycję sondażową, a nawet wzmocnił ją względem 2015 roku. To pokazuje, że ta formacja stała się teflonową i wszelkie kryzysy, które dotykały ją na przestrzeni tych lat, nie przekładały się na spadek zaufania społecznego. A do tego realizacja obietnic wyborczych, głównie w obszarze socjalnym, pozwoliła zatrzymać tych wyborców, którzy wcześniej nie głosowali na PiS, ale ich sytuacja życiowa się poprawiła.

• Z czego wynika to, że chcąca powrócić do władzy Koalicja Obywatelska nie może poprawić swoich notowań?

- Te notowania są niższe z oczywistego powodu podzielenia się bloku, jaki wokół Platformy Obywatelskiej powstał przed majowymi eurowyborami. Sojusz Lewicy Demokratycznej w wyborach parlamentarnych współpracuje z innymi ugrupowaniami lewicowymi, a PSL z Kukiz’15. Ostateczny wynik wyborów i to, kto będzie rządzić, jeszcze nie jest rozstrzygnięte, bo tu może decydować kilka punktów procentowych na korzyść PiS lub strony opozycyjnej. Ale obecne wyniki sondażowe Koalicji Obywatelskiej są niższe od tych, jakie PO miała przed wyborami w 2015 roku. To pokazuje, że partia w okresie bycia liderem opozycji nie przygotowała atrakcyjnej oferty, która byłaby alternatywą dla dużej grupy wyborców. Co więcej: nie udało się wykreować lidera, który zdobyłby zaufanie i mógł zagrozić politykom PiS. 

• Od kilku lat słyszymy, że kolejne kampanie wyborcze są coraz mniej merytoryczne. Jak jest w tym roku?

- Z reguły kampania wyborcza nie może być merytoryczna, bo jej głównym celem jest wzbudzenie emocji i poprzez nie z jednej strony mobilizowanie zwolenników, a z drugiej: próba dotarcia do osób niezdecydowanych. Program schodzi tu na bok, bo mało który wyborca zapoznaje się z nim w sposób dosłowny. Liczą się docierające w sposób uproszczony hasła. Kolejnym elementem wzbudzania emocji jest próba demobilizowania zwolenników przeciwników politycznych. W tej kampanii jest podobnie. Zauważmy, że praktycznie wszystkie ugrupowania prześcigały się w składaniu obietnic socjalnych. Jeżeli podchodzilibyśmy do tego z perspektywy dyskusji merytorycznej, należałoby stwierdzić, że wszystkie dążą do scenariusza greckiego, który doprowadził do kryzysu finansowego. 

• A jak ocenia pan kampanię z perspektywy naszego regionu? Miała ona charakter lokalny, czy bardziej ogólnopolski?

- Z racji tego, że kampania stała się plebiscytem „za” lub „przeciw” rządowi, to miała charakter ogólnopolski. Siłą rzeczy, musiały się pojawiać wątki lokalne, ale tylko jako pewne uzupełnienie i zachęta mieszkańców niektórych części regionu. Dominowały jednak tematy krajowe i przekaz akcentujący starcie dwóch wizji Polski. 

• Czy wśród kandydatów z naszego województwa możemy wskazać wygranych tej kampanii?

- Miałbym tu pewien problem ze wskazaniem. Wydaje mi się, że w indywidualnym wymiarze ta kampania nie była przykładem perfekcyjnie realizowanej strategii. Z jednej strony wielu polityków PiS korzystało z narzędzi, jakie daje im sprawowanie przez ugrupowanie władzy i składało obietnice, które zostaną sfinansowane z budżetu państwa. Z kolei część kandydatów KO prowadziło zinfantylizowaną kampanię, która z pewnością zwiększała ich widoczność, ale trudno powiedzieć, czy była atrakcyjną ofertą dla wyborców. Wyraźnie widać też, że ta walka opierała się na dążeniu do uzyskania lepszego wyniku od kolegów z tej samej listy, a nie na próbie podjęcia rękawicy względem PiS. Mieliśmy do czynienia z akcjami zaczepnymi, jak przerywanie konferencji prasowych konkurentów politycznych, ale ogólnie rzecz biorąc, nie zaobserwowałem gryzienia trawy w walce o głosy mieszkańców. W regionie ta kampania nie była spektakularna. W jej takcie ze skrzynki pocztowej wyciągnąłem tylko dwie ulotki wyborcze. To pokazuje, jak kandydaci chcą docierać do wyborców przy pomocy tradycyjnych środków. Pojawiały się reklamy w mediach społecznościowych, ale myślę, że w przypadku naszego regionu to nie wystarczy. 

• Jakiej frekwencji możemy spodziewać się w niedzielę?

- Wszelkie badania wskazują, że może zbliżyć się ona do rekordowej frekwencji w wyborach parlamentarnych z 1989 roku (62,7 proc. - przyp. aut.). Według ostatnich prognoz, miałaby wynieść w granicach 57-58 proc. i byłaby wyższa niż w ostatnich latach. To pokazuje, że partiom udaje się mobilizować swój elektorat, ale także to, że osoby, które w ostatnich latach rezygnowały z udziału w wyborach, też czują potrzebę zajęcia stanowiska w sporze politycznym, jaki ma miejsce w Polsce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium