Powołanie aktywnego polityka na prezesa TVP i zwalnianie dziennikarzy zagrażają standardom mediów publicznych – napisał we wtorek przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Wiceminister kultury Krzysztof Czabański uważa, że to szef KRRiT jest współodpowiedzialny za krach mediów publicznych.
Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który jest współodpowiedzialny za krach mediów publicznych, zarówno finansowy, programowy jak i personalny, za łamanie standardów dziennikarskich, za wyrzucenie z telewizji kilkuset dziennikarzy, potraktowanie ich jak przedmiotów i wytransferowanie do firmy leasingowej, lepiej by zrobił, gdyby milczał – powiedział PAP, komentując wtorkowe stanowisko szefa KRRiT, wiceminister kultury Krzysztof Czabański, odpowiedzialny za reformę mediów.
Szef KRRiT w stanowisku „w związku z zagrożeniem wolności słowa w mediach publicznych” zarzucił partii rządzącej m.in. naruszenie zasad samodzielności, pluralizmu i niezależności mediów publicznych.
– Powołanie na stanowisko prezesa TVP aktywnego polityka, który przez wiele kolejnych kampanii wyborczych był jednym z głównych autorów propagandy wyborczej obecnej partii rządzącej, stoi w sprzeczności z deklarowanym zamiarem oddzielenia sfer polityki i mediów publicznych – podkreślił Dworak w swoim stanowisku.
Według niego zapowiadana duża ustawa medialna „podporządkowuje politycznej woli rządzących zarówno media publiczne, jak i losy ich pracowników, bez względu na ich dorobek zawodowy i sytuację życiową”. Jak dodał, w ostatnich kilku tygodniach zwolnionych lub zmuszonych do odejścia zostało kilkadziesiąt osób z kierownictwa redakcyjnego i dziennikarzy.
– Są wśród nich osoby, których nazwiska wielokrotnie wskazywali wcześniej politycy, publicznie zapowiadający zwolnienia w mediach. Takie działania nowego kierownictwa (zwłaszcza w wypadku TVP) wskazują, że wpływ polityków sięga znacznie głębiej w strukturę tych instytucji, niż tylko w powoływanie zarządów i noszą znamiona czystki politycznej realizowanej na zlecenie partii rządzącej – napisał szef KRRiT.
Dworak wezwał polityków PiS i nowe władze Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, do rezygnacji z działań, które – jak napisał – mogą na lata zniszczyć niezależność mediów publicznych i wprowadzić standardy niezgodne z etyką dziennikarską.
Minister Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz na początku stycznia powołał na prezesa TVP Jacka Kurskiego.